confessions

ihtiras limani

1. nesil Yazar

  1. toplam entry 912
  2. takipçi 23
  3. puan 17577

cehennem başkalarıdır

ihtiras limani
Sartre'ın bir tiyatro oyununda anlatılan düşünce ve burada geçen söz. İnsan ilişkilerinin insanın gerçek cehennemi olduğunu kastediyor. Haksız sayılmaz, insanın varlığı toplum tarafından eğilip bükülmeye uygun, başkalarının yargılarına göre göklere çıkıyor veya diplere düşüyoruz. Bana göre başkası hapishanedir, onun dışında çıkmak hepimizin gözünde nazarların dışında kalması gereken bir tür deli, ermiş, kendinden geçmiş olmak. Saygın ve doğru olan topluluktur. En ulvi, en yüce münzeviye bile topluluğun içinde kalan biraz acıma, biraz da emniyet hissiyle bakar. Çünkü her dışarıda kalanın tutunamamış olduğunu düşünürüz içten içe. Mecbur kalmıştır. Aksi olsaydı, bütün mutsuzluğumuz ve özentiliğimizle bunu denerdik. Ama mazur ve makul görülen depresyon alanımız dışına pek çıkmayız.

ben bir başkasıdır

ihtiras limani
Arthur rimbaud sözü. Şair burada sen aslında bir yansımasın, kendini başkasında gördün ve ortaya başka bir sen çıkardın demek istiyor olabilir, ya da ben öyle anlamak istiyor olabilirim. Hangimiz toplumsal maskemizle birebir benzeşiyoruz?

kültürünü almadan teknolojisini almak

ihtiras limani
Kendi kültüründen memnun olup teknolojik olarak geri kalma durumu. Ama her aşağılık kompleksi bir tür imitasyona dönüşmeyi tadacaktır. Zaten teknolojik olarak ilerlemek için kültürel benzeşme gerekmiyor, analitik düşünce, mantık, felsefe, çalışkanlık vs gerekiyor. Geri kalmış bir toplum için bunlar aktarması zor meziyetlerdir ve bu yüzden kabuksal bir değişimle durumu idare etmeye çalışır ama olmaz.

boşluk

ihtiras limani
beyaz bir sayfaya gülen bir yüz çiziyorsunuz ve incecik çizgilerin sınırladığı boşluk kocaman bir tebessüm halini alıyor. bütün sayfa tebessümün ham maddesinden oluşmuş canlı bir yüz gibi geliyor. bir ifade değil, bir gerçeklikmiş gibi. bir şarkı söylüyorsun bir tutkuya kapılıyorsun bir şeylerle oyalanıyorsun işte bir zaman. boşluğu bir tılsımla saf bir elemente çevirdiğini kimyasal bir tepkime yarattığını sanıyorsun. kağıt yanıyor ve bir kağıt ne kadarsa o kadar kül kalıyor avucunda. her şey boş diyorsun sonra. hayır, her şey boşluk sadece.

anlam yüklemek kendini kandırmaktır, boşluğunu ertelemektir. anlamı bulmak gerekir. çünkü doğa boşluğu sevmez.

ontolojik sancilarimin merhemi

ihtiras limani
sizin için ağır kaçabilecek bir kitabı ilk okuyuşunuzda kafanızı bir yere çarpmış gibi hissedersiniz, neredeyse anlamsız gibi gelir pragraflar. bölüm bölüm, hatta yaza yaza, word'e falan alarak okursunuz. ontolojik de böyle etkiler yapabiliyor, bünyeye göre değişir. zamanla aşinalık kazandıkça anlamasanız da ana fikri kapabilecek duruma geliyorsunuz. satır arası nüansları da var ki, kendisinin sembollerle dolu şiirleri hikayeleri geliyor aklıma, paylaşmıyor burada. bunu da bir hatırlatma olarak bırakmış olayım buraya.

ar-ge

ihtiras limani
Türkiye'de ar-ge yaptığını iddia eden çoğu kişi veya kurum aslında ür-ge yapıyor. Ortada ne patent ne faydalı model ne bir şey var, adam ar-ge yaptığını düşünüyor. Reverse engineering olmasa Türkiye'deki çoğu ar-ge departmanı özellikle de teknoloji alanında çalışan kepenk kapatır.

dirty talk

ihtiras limani
anın büyüsüyle arabaya dönüşen bal kabağı gibi bir şey bu. o anın şiddetiyle söylenenler yapılanlar, külkedisi masalının balo sahnesi gibi. saat geceyarısını vurduğunda her şey yine eski ayarlarına dönüyor, günlük yaşamda birbirinize aynı şekilde davranmıyorsunuz, hatta itici geliyor. ama o an başka tabii.

evli erkek abazalığı

ihtiras limani
bekarlığında "karı kız" meseleleri en büyük meşgalesi olan erkeğin evlenince daha da azıtması durumu. bu adamların çirkin veya yakışıklı, evlilik öncesi flörte doymuş doymamış olması bir şeyi değiştirmiyor. bazıları için kadın elde etmek ciddi bir motivasyon kaynağı ve hayat meşgalesi. adam bu küçük zaferlerle kendini değerli hissediyor. evlilik sıkıntı verdikçe ve bundan tamamen mahrum kaldığını hissettikçe daha bir sarıyor dışarıya. kendi çevremde de var görmüşlüğüm duymuşluğum adam evlenince daha da azıttı örneklerini. sonradan bozanlar var ki onları ayrıca incelemek lazım.

zengin sözlük yazarlarının takıntıları

ihtiras limani
kitap okuyorsam ve gündüzse ışığı yakmam. aydınlık azalmaya başladıysa cam kenarına geçerim, yetmeyecek kadar azalırsa perdeyi açarım, sayfa cama gelecek şekilde uzanırım, okuyamayacak duruma gelene kadar bunu sürdürürüm. artık gözlerime sıkıntı çıkarınca gider ışığımı yakarım. pintilikten mi acaba denebilir ama aynı sırada laptop saatlerce boşuna çalışıyor olabilir mesela, yani ondan değil. bir şeyleri zorlamak son damlasına kadar bırakmamak hoşuma gidebiliyor.
0 /