confessions

indolentexistence

2. nesil Yazar - Havayı kokluyor

  1. toplam entry 194
  2. takipçi 8
  3. puan 2755

bilişsel ön yargı

indolentexistence
Bilişsel önyargılar yargılarımızı mantıksız kılar. Düşüncemizde faydalı olan kısayolları kullanmak için evrildik, ki bu genellikle faydalıdır, ancak bilişsel önyargımız, tarafsızlığımızı yitirmemize neden olan bir tür yanlış ateşlemenin olduğu anlamına gelir.

günün şiiri

indolentexistence
DÜNYANIN EN TUHAF MAHLUKU

Akrep gibisin kardeşim,
korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
Serçe gibisin kardeşim,
serçenin telaşı içindesin.
Midye gibisin kardeşim,
midye gibi kapalı, rahat.
Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
Bir değil,
beş değil,
yüz milyonlarlasın maalesef.
Koyun gibisin kardeşim,
gocuklu celep kaldırınca sopasını
sürüye katılıverirsin hemen
ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
hani şu derya içre olup
deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
Ve bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
— demeğe de dilim varmıyor ama —
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!


1947

Nâzım Hikmet

başkanlık sistemi

indolentexistence
Başkanlık sistemi ile halkın kazandığı 3 somut şeyi; Aşağıdakiler arasından seçin.
Mesela;
Milli gelir arttı, borçlar azaldı, enflasyon düştü, üretim arttı, eğitim kalitesi yükseldi, işsizlik azaldı, hukukun üstünlüğü sağlandı, hükümlü sayısı azaldı, ihracat arttı, avrupa birliğine girdik, komşular ile problemler azaldı, tarım ve sanayi gelişti, bilim ve sanat alanında yayınlar yaptık, toplumun huzur ve mutluluk endeksi yükseldi, beyin göçü tersine döndü, Türk lirası değer kazandı, daha önce satılmış milli varlıklar geri alındı, demokratik kural ve kurumlar işler hale geldi.

ben bu sistemi seviyorum.

edit: başkan çarptı da size zahmet başlığımı düzeltiniz.

metallica

indolentexistence
"İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum... "Metallica - Am I Evil?

istanbul'u restore etmek için imha etmek

indolentexistence
Valens Su Kemeri veya Bozdoğan Kemeri, İstanbul'un en tanınmış anıtlarından biridir; kalabalık Atatürk Bulvarı'nın üzerinde gururla uzanan bir Roma armatürüdür. Ziyaretçilerin çoğu, onu görme zevkine sahiptir ve dördüncü yüzyıl yapısı, bir dizi yerleşim mahallesine kadar ulaşmaktadır. İstanbulluların gurur kaynağıdır. Bununla birlikte, haberler yayınlandığında, su kemerinin restorasyon için planlandığını belirten pek çok sakin alarma geçti, koruma çabalarının bunun yerine bütünlüğünü tehlikeye atacağından endişe duydu. Bu korku temelsiz değil: Bizans döneminden 20. yüzyıla kadar uzanan tarihi binalar ve yapılar, son yıllarda felaket restorasyonlara maruz kalmış, halkın tepkisine yol açmış ve planlanan projelere karşı alaycı bir tutum geliştirilmiştir. ne işe yarıyoruz biz, bilemedim. Yeni belediye başkanı kim seçilirse seçilsin, uzak durmalılar.

apple tv yeni netflix olmaya çalışıyor mu

indolentexistence
Teknoloji şirketinin sonbaharda piyasaya sürmeyi planlanladığı gruplandırma servisi, celebriti gücü ve miktar üzerindeki kaliteyi vurgulayacak.

Apple'ın pazartesi günü yayınlanan orijinal TV servisinin resmi açıklaması sonrası pek bir ayrıntı bulamadım. Şirketin California'daki Cupertino genel merkezinde verilen açılış konuşmasında, bir kredi kartı, bir haber aboneliği hizmeti ve güncellenmiş bir oyun platformu dahil olmak üzere şirketin çalışmalarında yer alan diğer projelerin açıklamalarıyla başlamıştı. Son olarak, Apple CEO'su Tim Cook günün ana etkinliğine döndü: Apple TV + olarak adlandırılan bir paketten bahsetti. Reese Witherspoon, Jennifer Aniston, Steve Carell, Jason Momoa ve Kumail Nanjiani gibi büyük yıldızları gösteren ve Steven Spielberg, J. J. Abrams ve Oprah Winfrey gibi büyük yaratıcılar tarafından yönetilen gösteriler olacağını duyurdu. Neye mal olacak? Bu hala bir gizem.

golan tepeleri

indolentexistence
Golan ilhak edildi. Suriye toprağıydı. Arap israil savaşının en önemli anlaşmazlığı İsrail lehine ABD tarafından halledildi. Kırım toprağı da Rusya tarafından aynı akibete uğrayarak ilhak edilmişti.
Benzer bir karar bir gün bizim güneydoğumuz için verilirse; Devletimizin ulusal güvenlik politikasını merak ediyorum.
Nasıl öğrenebiliriz?Bilen var mı?

milada horokova

indolentexistence
''Siyasetçi ve insan hakları savunucu milada, komünist rejim tarafından yönetilen Çekoslavakya'da tüm zorluklara rağmen inançlarını savunma mücadelesini idamına karar verilene kadar sürdürür.'' Netflix
İdam edilmeden önce son yazdığı mektup:

''Hayat zor. Kimseyi şimartmaz. Ve insana her vurduğunda on darbe indirir. İnsan bu dünyada yalnız yaşamaz. Burada hem büyük bir mutluluk hem de muazzam bir sorumluluk vardır. Zorunluluğumuz bencilce davranmak yerine başkalarının ihtiyaçları ve hedefleriyle kaynaşmaktır. mütevazi olmayı öğrenin. Sahip olmadığınız maddi şeylerden ötürü mutsuz olmayacaksınız. Bir şeyi adil olarak gördüğünüzde uğruna savaşabilek ve ölebilecek kadar cesur olun. Bana acımayın. Güzel bir hayat yaşadım. Cezamı tevazuyla kabul ediyorum. Vicdanım rahat ve daha yüksek mahkemenin , Tanrı'nın sınavını da geçeceğime inanıyor, bunun için dua ediyorum. Çayırlara, tarlalara ve ormanlara gidin. orada açan çiçeklerin kokusunda benden bir parça bulacaksınız.''

kötülük gördüğü insandan intikam almayan insan

indolentexistence
etik ahlak karşıtlığından yola çıkarak değerlendirdiğimizde bu kişi kendisini ahlak düzlemi üzerine değil; etik düzlemine yerleştirmiş demektir. Çünkü ahlak düzleminden bakıldığında size şunu diyecektir: 'İntikam almaya gücü yetmeyenler kendilerini böyle kandırıyorlar.' Başka bir deyişle belirleyici olan, intikam almanın hafifletici, arındırıcı bir etkisi olduğuna inanıyor olmaktır. ''Gecenin Sonuna yolculuk'' kitabında Ferdinand Celine der ki: '' Her alanda, asıl yenilgi, unutmaktır; özellikle de sizi neyin gebertmiş olduğunu unutmak, insanların ne derece hırt olduklarını anlayamadan gebermektir.'' bunun karşıtlığında duran etik düzleminden bakıldığında ise, ahlakın kışkırttığı tepkisel kuvvetlerin yerini etkin kuvvetler alır ve mesajı açıktır: intikam, hınca yenik düşmek demektir. bu ağırlıklardan kurtulmanın yolu, deleuzcü perspektifinden bakıldığında Nietzsche okumalarında ''olumlayıcı unutma'' yani yeniye yer açma, geçmişten kurtulup başka şeyler yapabilme gücü olarak unutmaktır.

aporetik diyaloglar

indolentexistence
platon'un, sokrates'in ağzından tartıştığı çıkmaz sokakla sonuçlanan, bir nevi paradokslar diyaloğu etrafında dönüyor.
diyaloglar Olumsuz bir cevap lehine güçlü bir argüman öncülü ile kontra atağa geçmeyi, haliyle bir zorlanmaya/zorlamaya dayanıyor.
tanımların muğlaklık boyutunda kalıp, karşılıksız çeke dönüşmesi durumunda, ''tek bildiğim hiçbir şey bilmediğimdir'' sonucuna varılıyor. felsefenin temellerini atıcaz derken arafta kalma durumu, mazallah çarpar insanı. tanım yapıcam derken tanımla birlikte gümlemek.

(bkz:sokratesin savunması)

tol ve har

indolentexistence
Murat Uyurkulak'ın iki kitabı. birincisi bir intikam romanı, ikincisi bir kıyamet romanı. bu romanlarda “göze göz, dişe diş” mantığı güdüyor. birçok güzel cümle var. Tol, 12 eylül romanı. har, son dönem siyaseti daha baskın. küfürlü olanları eledikten sonra kalanlardan en sevdiğim, '' bir öpücük versene...'' cümlesi.
Önce Tol'dan bir alıntı (s. 96):

“Yaşıyor mu?” dedim, darmadağın, yorgun.
Şair endişeyle bakıyordu bana.
“Yaşıyor mu?” diye sordum tekrar.
“Evet.”
“Nerede şimdi?”
“Bir dağın tepesinde.”
“Hangi dağın?”
“Gabar'ın.”
Titremeye başladım.
Küçük bir çocuğunki gibi çıktı sesim:
“Ne yapıyor orada?”
Şair ciddiydi, heyecanlıydı, duygulanmıştı.
Tanrılar konuştu:
“İntikam alıyor.”

Har'dan bir alıntı (s. 90):
“Yola böyle çıkan, ömrü seyahatinde iflah olur mu?”
“Olmaz mı?”
“Olur elbet Numune, niye olmasın? Kanı kan temizler, çiviyi çivi söker…”

ekonomik zarar görebilirlik

indolentexistence
Yeni köprülerde geçiş garantisi tutmadığı için hazine 1,76 milyar TL ödeyecek haberleri çıkıyor.
Şehir hastaneleri, havalimanları, tünel, yollar velhasıl hazine garantili diğer projeler de eklendiğinde bu rakam çok büyüyebilir.
Bu konu ile ilgili geleceğe yönelik yapılmış bir projeksiyon çalışması var mı ?
Yani 10 yıl sonra bu yatırımlar tamamlanıp da umulan gelirler sağlanamazsa devletin üstleneceği miktar ne kadardır ve nereden karşılanacaktır.?
Dikkat: Açıklanması tehlikelidir.

jean paul sartre

indolentexistence
analitik felsefe yapmayan, romantik devrimci filozof.

ünlü makaleleri, oyunları, kısa öyküleri ve romanlarının yanı sıra, filozof Jean Paul Sartre, hayatı boyunca birkaç kez senaryo yazarlığı da yaptı.1950'lerde Crucible'ın Fransız uyarlaması için senaryoyu, karakteristik olarak komünist bir yorumla yazdı.

karen keskulla uhlenbeck

indolentexistence
İlk kez, bir kadın prestijli Abel Ödülü'ne layık görüldü. Austin'deki Texas Üniversitesi'nden Karen Keskulla Uhlenbeck, matematiksel manzarayı çarpıcı bir şekilde değiştiren geometrik analiz ve gösterge teorisi alanındaki temel çalışmaları için 2019 Abel Ödülü'nü alacak.

Ölçüm teorisi, teorik fiziğin dilidir ve Uhlenbeck'in çalışması parçacık fiziği ve genel görelilik için hayati öneme sahip katkı sağlamıştır.

abel ödülü

indolentexistence
Norveç Bilim ve Edebiyat Akademisi tarafından verilen ödül, matematik kategorisi olmayan Nobel Ödülü'ndeki boşluğu kapatmak için kuruldu.
Abel Ödülü, 2002'den beri devam ediyor ve 6 milyon NOK'luk (yaklaşık 704.000 ABD Doları) para ödülü eşlik ediyor.
0 /