confessions

indolentexistence

2. nesil Yazar - Tatlı

  1. toplam entry 296
  2. takipçi 8
  3. puan 3337

bilişsel önyargı

indolentexistence
Bilişsel önyargılar yargılarımızı mantıksız kılar. Düşüncemizde faydalı olan kısayolları kullanmak için evrildik, ki bu genellikle faydalıdır, ancak bilişsel önyargımız, tarafsızlığımızı yitirmemize neden olan bir tür yanlış ateşlemenin olduğu anlamına gelir.

the phantom of liberty 1974

indolentexistence
“Chance governs all things; necessity, which is far from having the same purity, comes only later. If I have a soft spot for any one of my movies, it would be for The Phantom of Liberty, because it tries to work out just this theme.”
– Luis Buñuel

Luis Bunuel'in ikinci son filmi her şeyi en iyi şekilde özetlediği filmini izlerken çok zevk aldım.

Sürrealizm artık eski bir kavram. Gerçekte Freud, bilinçsizliğe yaklaşımlarındaki farklılıklar nedeniyle gerçeküstücülerle savaştı. Louis Bunuel, gerçeküstücülüğün temel kavramlarından birini alır - bu, Özgürlük mitolojisidir - ve bu harika filmde birçok farklı yönünü sorgular. Gerçeküstücülüğün kiracılarından biri ve harika bir yapımcının sinemasal yaşamında heyecan verici bir doruk noktası olarak ekrana aktarmış. Çok geç de olsa, izleme fırsatı buldum.

Özgürlük Fantomunun en ilginç özelliği sıradışı anlatısı. Her biri bir tür küçük olayla bağlantılı on iki mini hikayeden oluşuyor. Film Napolyon savaşlarında bir sahne ile açıldı.Her biri, her şeyin tesadüflerle bağlantılı olduğu gerçeğini vurgulayan bir baston geçişi gibi, aslında tesadüf anlatının temel dürtüsü. Şans, anlatıyı yönlendirdiği için amaçsız, kontrol eden, rastgele bir dünya kavramı yüklenen film izliyorsunuz.

Daha yazarsam spoiler vercem. Şiddetle tavsiye ederim.

https://www.imdb.com/title/tt0071487/

dunning kruger sendromu

indolentexistence
“Dünyanın temel problemi aptallar ve fanatikler kendilerinden son derece eminken , bilge insanların kendilerinden sürekli kuşku duymalarıdır.” Bertrand Russell

Yani, Ne kadar çok bilirseniz, muhtemelen daha az güvende olursunuz.
Uzmanlar ne kadar bilmediklerini bildikleri için yeteneklerini hafife alma eğilimindedirler; ancak işlerin nasıl olduğu hakkında yalnızca basit bir fikriniz olduğunda, kendinden emin olmak kolaydır. Uzmanların ihtiyatlılığını bir anlayış eksikliği olarak yanlışlamamaya, kendinden emin görünen ancak meslekten olmayan, yalnızca yüzeysel bilgiye sahip olanlara da fazlaca güven vermeye çalışmayın.

(bkz:bilişsel önyargı)

komünist manifesto

indolentexistence
komunist manifesto'nun ilk cümlesi: “Komünist devrimin başlamasından önce yerine getirilmesi gereken iki ön koşul var: birincisi, tamamen dişi bir Ghostbusters filmi olmalı, ikincisi, Wprld War 2 oyununun içinde en az bir dişi olmalı.. ancak o zaman kültürel bolşevizm beyaz soykırımda kristalleşebilir.''

hayatınızda hiç wilhelm reich okumamış gibisiniz.

yetişkin olmak

indolentexistence
Eğitimli bir yetişkin olmanın en kötü yanı, her şeyi tek bir şeyle açıklayamayacağınızı fark etmenizdir. Gençken, söylemesi kolay: her şey seks! her şey açgözlülük! her şey bilimdir!

Ancak her şeyin umutsuzca karmaşık olduğu ortada.

liberter

indolentexistence
Liberterler, "bir meyve bahçesi yetiştirmek için ağaç diktiğinizi düşünün, hak sahibi olur musunuz?" diye sorarlar.

Sonra bunu, meyve bahçelerinin bahçe sahip olmayan insanlar tarafından ekildiği, hasat edildiği ve satıldığı bir toplumu haklı çıkarmak için kullanırlar.
yıldızlı pekiyi.

her şey yolunda

indolentexistence
Paul Feyerabend, doğa bilimlerinde kullanılan başlıca yöntemlerin olası reddedilmesinde, bilimde ilerleme sağlayan tek ilkenin "her şey yolunda" olduğunu söylemiştir.

Slogan, post-modernitenin tanımlayıcı unsurlarından biri haline geldi: şeyleri tanımlayan, akıl, gerçek, gelenek veya tutarlılık değil, gerçeklik versiyonunuz olarak ortaya çıkan her şeydir. Postmodernizmin bu anti-gerçekçi kuralı, canlılığının çoğunu kaybetmiş olsa da, adaleti yanıltıcı sesi burada-orada bir şekilde ortaya çıkıyor. Türkiye hakkındaki tartışmaların da benzer bir "her şey yolunda" anlamsızlığıyla altı çizilerek ''... '' boşlukları konulmasının 'doğruculuktan' şaşmamak adına yapıldığı anlaşılabilinir.

Her şey yolunda, eller havaya!

kedi

indolentexistence
Her kedi Diogenes'tir, ne kadar erken kabul ederseniz o kadar iyi. Mesela Kedime stoik felsefeyi öğretmeye çalıştım, böylece dışarı çıkmama konusunda sızlanmayacaktı, ama işe yaramadı. Bu yüzden kendime stoik felsefeyi öğretmeye çalıştım, böylece onun sızlanmasına aldırış etmem diye düşündüm. Bu da işe yaramadı.

koca

indolentexistence
İnsanların kapitalizm hiyerarşisini sevmediğini düşünmek yanlıştır, çünkü bir gün en üstte olacaklarını düşünürler. Muhafazakar kadınların, kocalarına uymaları gerektiğine inandıklarını söylemezsiniz çünkü bir gün koca olabileceğini düşünüyorlar.Halbukim, İnsanlar sadece eşitsizliğe inanırlar.

londra

indolentexistence
beyime söyledim göçeceksek 'londra'ya göçelim' dedim, 'iti kopuğu boldur ama toprağı bereketlidir, verimi boldur' dedim. 'liverpool'a gitmeyelim esnafı doygundur, pazarı pahalıdır', dedim. eski brennercilerden kala kala bir ben kalmışım.

günün şiiri

indolentexistence
DÜNYANIN EN TUHAF MAHLUKU

Akrep gibisin kardeşim,
korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
Serçe gibisin kardeşim,
serçenin telaşı içindesin.
Midye gibisin kardeşim,
midye gibi kapalı, rahat.
Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
Bir değil,
beş değil,
yüz milyonlarlasın maalesef.
Koyun gibisin kardeşim,
gocuklu celep kaldırınca sopasını
sürüye katılıverirsin hemen
ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
hani şu derya içre olup
deryayı bilmiyen balıktan da tuhaf.
Ve bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
— demeğe de dilim varmıyor ama —
kabahatın çoğu senin, canım kardeşim!


1947

Nâzım Hikmet

başkanlık sistemi

indolentexistence
Başkanlık sistemi ile halkın kazandığı 3 somut şeyi; Aşağıdakiler arasından seçin.
Mesela;
Milli gelir arttı, borçlar azaldı, enflasyon düştü, üretim arttı, eğitim kalitesi yükseldi, işsizlik azaldı, hukukun üstünlüğü sağlandı, hükümlü sayısı azaldı, ihracat arttı, avrupa birliğine girdik, komşular ile problemler azaldı, tarım ve sanayi gelişti, bilim ve sanat alanında yayınlar yaptık, toplumun huzur ve mutluluk endeksi yükseldi, beyin göçü tersine döndü, Türk lirası değer kazandı, daha önce satılmış milli varlıklar geri alındı, demokratik kural ve kurumlar işler hale geldi.

ben bu sistemi seviyorum.

edit: başkan çarptı da size zahmet başlığımı düzeltiniz.

metallica

indolentexistence
"İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum... "Metallica - Am I Evil?
0 /