confessions

kadin kismisi cok yazmaz

1. nesil Yazar - Seviyor ve seviliyor

  1. toplam entry 312
  2. takipçi 18
  3. puan 3863

işte gidiyorum çeşm-i siyahım

kadin kismisi cok yazmaz
yazarımız keskin nişancının eline sağlık, mahzuniyi çok içten anmış, bize de hatırlattı, ancak söylemeden edemiycem ilk gördüğümde
-işe gidiyorum çektim siyahımı diye okudum iyi mi?
te allaam ya elf gözlerime baktırsam iyi olacak galiba

aşık mahzuninin en sevilen ve bilinen türküsüdür.
ama ben daha çok , bilmem ağlasam mı türküsünü seviyorum , halkının sesi olduğu için. sözleri aşağıda ki gibidir.
Mevlam gül diyerek iki göz vermiş
Bilmem ağlasam mı ağlamasam mı
Dura dura bir sel oldum erenler
Bilmem çağlasam mı çağlamasam mı

Yoksulun sırtından doyan doyana
Bunu gören yürek nasıl dayana
Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana
Bilmem söylesem mi söylemesem mi

Mahzuni Şerifim dindir acını
Bazı acılardan al ilacını
Pir Sultanlar gibi darağacını
Bilmem boylasam mı boylamasam mı.

Haa bir de nedense aşık ali nurşaninin oğlu engin nurşaniyi , söylerken tavır olarak aşık mahzuniye benzetiyorum.

filipinler

kadin kismisi cok yazmaz
fakirliğin hakim olduğu, ahlakı yozlaşmanın ise tavan yaptığı(10 dolara 18 altı kadın ticareti yapılıyor, çocuk istismarı almış yürümüş) bir ülkede elbette emek-sermaye çelişkisi derinleşmiştir. elbette hükümet, iktidarı olmasa da kontrolü kaybetmiştir.
filipinler böyle bir ülke. filipin halkı genel olarak iyiliği felsefe edinmiş olmasına rağmen tarihsel olarak sömürünün getirdiği yıkımdan paylarına düşeni almış durumda.istatistik verilere göre dünyanın 39. büyük ekonomisine sahipler ama ekonomi bilişim ve elektroniğe dayalı olunca yabancı sermayeli şirketler ülkede konuşlanıyor ve bu turizmi beraberinde getiriyor, turizm ise fuhuşu.. ne yazık ki asya genel olarak ekonomide güçlenirken(!) toplumsal yaşamda gerileyen unsurlarla dolu bir kıta.

ben herşeye rağmen filipinler deyince , dostum mark ve ailesinin misafirperverliğini, olumlu düşünce yapılarıni ve gülen yüzlerini aklıma getirmeye çalışıyorum.

çomu öğretim görevlisi abdullah akın

kadin kismisi cok yazmaz
çanakkale onsekiz mart üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim görevlisi. öyle öğretim görevlisi deyince bişi sanmayın daha yardımcı doşent.hayır yanlış yazmadım ablası daha doçent olmadı, fekat olmak için ne yapması gerektiğini çabuk öğrenmiş, ve de elinden geleni yapıyor.bakınız mesela oda büyüklerinin izinden gidiyor ve ne kadar omurgasız olduğunu kanıtlamak için asılsız beyanlarda bulunuyor. yeni dönem tarihimizi, daha doğrusu düşman oldukları cumhuriyet dönemi tarihini çarpıtmak için çanakkale'de ve bursa'da genelev ve ahır olarak kullanılan camiler var diyor!!!
benim içimdende bu tür haberleri okuyunca
-lan bir bitmediniz hee!! demek geliyor . bitmediniz gerçekten.

haber aşağıda ahahttp://www.abcgazetesi.com/canakkalede-yaralilarimizi-canli-canli-gomduler-camileri-genelev-yaptilar-80200h.htm

regl diye eve alınmayan kadının yaşamını yitirmesi

kadin kismisi cok yazmaz
Nepalde gerçekleşen olay.
Nepal'de eski bir Hinduizm inancı olan “chhupadi” geleneğine dayandırılarak, regl olduğu gerekçesiyle evin dışında uyumak zorunda bırakılan bir kadın, ısınmak için yaktığı ateşin dumanından zehirlenerek yaşamını yitirdi. Jinnews'in haberine göre; sıcaklığın 0 derecenin altında olduğu ülkede yaşanan olayla ilgili açıklama yapan hükümet yetkilisi Tul Bahadur Kawcha, 21 yaşındaki bir kadının ısınmak için ateş yaktıktan sonra dumandan kaynaklı yaşamını yitirdiğini açıkladı. Tul Bahadur Kawcha, 3 ay hapis cezasına ve yasağa rağmen, uygulamanın halen kırsal kesimlerde çok yaygın olduğunu söyledi.

Eski bir Hinduizm inancı olan “chhaupadi”ye göre regl olan ya da yeni doğum yapmış kadınlar “kirli” olarak nitelendiriliyor. Regl döneminde kadınların evde kalmasının tanrıları kızdıracağı ve evlerini kirleteceği iddia ediliyor. Bazı toplumlar regl olan kadınların tecrit edilmemesi halinde bir doğal afetin gerçekleşebileceğini düşünüyor. Kapatılan kadınlara yemek ve süt verilmiyor. Kadınların bir barakayı paylaşmasına izin verilmiyor. Köyden uzağa kurulan barakalar, kışın dondurucu soğuklara, yazın ise çok sıcağa maruz kalabiliyor. Yine regl döneminde kadınların kimlerle görüşeceği, kime dokunabileceği ve nerede uyuyabileceğine sınırlamalar getiriliyor. Bu uygulama nedeniyle şimdiye kadar birçok kadın yaşamını yitirdi. Kadın ölümleri vahşi hayvan saldırıları ve genelde kadınların ısınmak için yaktığı ateşin dumanından zehirlenmesinden kaynaklanıyor. Nepal hükümetinin 2005 yılında yasaklamasına rağmen ülkenin batısındaki kırsal kesimlerde hâlâ bu uygulamanın gerçekleştirildiği biliniyor. Nepal hükümeti ise, uygulamanın tamamen ortadan kaldırılması için çaba göstermemekle suçlanıyor.

çocuk susar sen susma

kadin kismisi cok yazmaz
çocuk istismarına karşı farkındalık yaratmaya ve çocukları her türlü istismardan korumaya yönelik oluşturulan platforma ait slogan.
-vatanı korumak çocukları korumakla başlar di mi?- koruyoruz he hee
-haksızlık ve adaletsizliklere alışmayacağız!! di mi? -alışmıyoruz he hee

ideolojilerin eksik kaldığı tek konu sanırım çocuk istismarı... insanoğlunun bir yanının her duruma müsait olduğu gerçeği karşısında ne kadar naif kalmışız ki bu konuda düzgün bir politikamız , yasamız ve ceza uygulamamız dahi yok.

illa başka türlü mü olmalı?

kardak krizi

kadin kismisi cok yazmaz
Bindokuzyüzdoksanbeş yılında yaşanan askeri ve diplomatik kriz.ehuhe böyle tanımlayınca komik oluyor. O dönem yavuz fırkateyninde çalışan sevgilime surduyduk
-Nooldu olm?
- Hiç işte gittik karaya oturan gemiye müdahale eden gazala müdahale ettik.
-Eee sonra nooldu?
- Gazalı ikiye bölmüşler işte gaz ve al olarak, aldık getirdik!!

eşek şakası

kadin kismisi cok yazmaz
Ben hiç şaka yapan eşek görmedim, o nedenle neden bu kategorideki şakalara bu ad verilmiş bilmiyorum, sanırım insanın tüm canlıların superioru olduğu algısını her alanda yerleştirmek için, bu beni kızdırıyor onçün.

Fakat ilkokuldayken ağabeyim ve halamın oğlu bir akşam ben ders çalışırken evdeki pompalı tüfekle( saçma ile) beni alnımdan vurmuştu. Buna da çok kızmıştım.

Böylesi zararlı ve gülmekte zorlanacağımız şakaları yapan özne olmak ve mahçup duruma düşmek kime fayda sağlar? işte bu da beni üçüncü kızdıran şey...

Ne? Haa evet alnımda küçük bir iz kaldı ehuhe!!

müziğin insan psikolojisine olan etkisi

kadin kismisi cok yazmaz
Adorno demiş ki;
müziğin adları saf ses olarak kurtardığını söyleyebiliriz.
Bense şöyle düşünüyorum;
notalar doğa kadar doğurgan ve eşsiz, birleştiklerinde sadece bir eser ortaya çıkmıyor, onun çarptığı yüzeyde bir başka esere dönüşüyor, sonra onun yarattığı etki bir başka sanata dönüşüyor ve böylece sanat hakikat olma yalanından kurtarılmış bir sihir oluyor.

Muazzam!

lizz wright

kadin kismisi cok yazmaz
Abd li 1980 doğumlu, jazz,r&b ve gospel şarkıcısı.evet o da kiliseden gelme.
İlk albümünü 2003 yılında "salt" ismiyle çıkardı.

Liz wright o gün bugündür bıkmadan dinlediğim kadın vokallerin başında gelir. Çünkü hem beste hem yorumculuk konusunda asla yerinde saymadı ve hep en samimi haliyle şarkı söyledi.
Salt albümü bence tüm şarkıları çok güzel olan albümlerden .merak edenler için ;

hasan hüseyin korkmazgil

kadin kismisi cok yazmaz
ahhh en sevdiğim şair!!
güzeller güzeli eşi azime hanımın ısrarı ile yazdığı aşk şiiri ile bende kimsenin erişemediği bir yere ulaşmış en samimi en komik şair

Sen aşk şiiri yazamazsın Hasan Hüseyin
Çünkü aşk şiirden önce gelir sende
Oysa şiir önünde gitmelidir herşeyin

Sen aşk şiiri yazamazsın Hasan Hüseyin
Çünkü aşk kavganın içindedir
Çünkü sen içindesin kavganın

Elmayı kokusundan
Güvercini biçiminden soyutlamaktır
Yaşamak denilen kavagyı aşksız düşünmek

Sen aşk şiiri yazamazsın Hasan Hüseyin
Çünkü sen
Gagasından tutup kuşu
Öt kuşum öt kuşum demiyorsun
Çünkü sen
Yedirip çiçekleri ineğe
Koklayıp gerisini ineğin
Kok çiçeğim kok çiçeğim demiyorsun

Öpüşmek başka şeydir yiğidim
Öpüşmeyi düşünmek başka
Sevişmek başka şeydir güzelim
Sevişmeyi düşünmek başka

Sende yaprak -iki gözüm-
Sende yıldız -yürek sızım-
Sende su
Sende bu dört boyutlu kaçma tutkusu
atlıkarıncadan geceleyin
Bakmaktır lunaparka

Sen aşk şiiri yazamazın Hasan Hüseyin
Çünkü sen ilkyaz yağmurlarında çırılçıplak
Dolaşır gibi sıcak morlarda
İçer gibi morları
Düşer gibi morlara
Yaşarsın aşkı iliklerinde

Çünkü sen iki düşman ucun bileşkesisin
Acısısın kavuşmanın
Ayrılmanın sevincisin
Sen aşk şiiri yazamazsın Hasan Hüseyin

Çünkü aşkın kendisidir şiirin
Oysa sen
Oysa aşk
Oysa sen
Sen
Sen aşk şiiri yazamazsın Hasan Hüseyin

queen

kadin kismisi cok yazmaz

ingilizlerin sanatın kitleleri en kolay etkisi altına alabilen dalı olan müzikte ne kadar ileri olduğunun kanıtı bir müzik grubu. tarihçesini yazmayacağım , zaten herkes biliyordur.

grubun tüm şarkıları içinde bohemian rhapsody benim için en anlamlı şarkıdır.ne zaman dinlesem aklıma hep uyuşturucudan vazgeçiremediğim için umumi bir tuvalette altın vuruşla hayatını sonlandıran kadim dostum serra gelir...bizim dışımızda birileri daha sesini duymak isteseydi onun için de her şey çok güzel olabilir , bağımlılığından kurtulabilir ve daha farklı bir hayat yaşayabilirdi.

sHe's just a poor girl from a poor family,
Spare her life from this monstrosity
Easy come, easy go,will you let me go
Bismillah! No, we will not let you go

Ona hep şarkının bu kısmını söyler ve seni hiç bırakmayacağım derdim... Oysa O beni bıraktı!

Bunları okuduktan sonra şarkıyı dinlemek isteyen için;

damacana

kadin kismisi cok yazmaz
Tam da çay demlemek istediğimde dibinde kalan az miktarda ki suyu pompalayamadığım için, düzeneği kapaktan ayırarak çaydanlığa doğru eğdiğim ve o az miktarda ki suyun bir kısmını illa dışarıya döktüğüm su kabı.

Hep mi bana denk gelirsin arkadaş yahu!!!

ince hastalık

kadin kismisi cok yazmaz
Ülkemizde görülen endemik( yaygın bulaşıcı) hastalık listesinden kısa bir dönem çıkarttığımız hastalık..sonra işte bu tarikatlar çıktı aşı günahtır dedi birileri çıktı aşıyla genetiğimizi bozuyolar dedi çocuklara aşı yaptırmayı bıraktı anneler, tedaviyi yarım bıraktı hasta olanlar vs derken yeniden listeye alındı.

Halbuki tedavisi o kadar kolay ki

sir anthony hopkins

kadin kismisi cok yazmaz
Şu aşağıda ki videoyu izledikten sonra kendisine büyük saygı duyacağınızı umut ettiğim güzel insan.
evet bir insanı sevmekle başlayacak her şey ama müziği ve sanatı unutmamak gerek derim hep, müzik çok önemli, müzik hayatın kaynağı, müzik kitlesel ve niteliksel değişim. Anthony Hopkins elli yıl önce henüz müzisyenken yazdığı bu waltzi kimseyle paylaşmadığı gibi kendisi de hiç duymamış..taa ki bir gün andre rieu yu dinleyip benim yazdığım waltzi bu adam çalmalı diyene kadar....
sonrası video da, izleyin ama daha çok da dinleyin..

sigarayı bırakmak

kadin kismisi cok yazmaz
Dayım sigaraya bağlı şiddetli üç damar hastalığı nedeniyle iki kez kalp krizi geçirdiğinde doktor dedi ki;
-ameliyat olmanız gerek
hiç unutmam dayım cebindeki sigara paketine vurarak dedi ki;
-bu mereti içebileceksem ameliyat edin beni yoksa hiç uğraşmayın
Ameliyat oldu.sigaraya yeniden başladı.sadece beş yıl yaşadı. beş yaşındaki oğlu ölümüne tanık oldu.

Sigarayı bırakmak size birden fazla fayda sağlar.

müslüm gürses

kadin kismisi cok yazmaz
Zaaflarına bir gece
Hatalarına bir nilüfer
Sevgisizliğine bir kalp verdim

Böyle sözleri olan bir şarkıya ses olmuş, şarkının kendisi olmuş, belki siz olmuş,belki biz olmuştur.

Hakkında tek kötü söz söylemem, günahı da sevabı da onundur ama ayda bir şarkılarının tozunu alırım.

mücadele etmek

kadin kismisi cok yazmaz
William Wallace babası ve ağabeyi ingilizler tarafından öldürülmeseydi iskoçyanın özgürlüğü için mücadele etmek yerine altı çocuk onbir torunla mutlu bir aile babası olarak ölecekti.
Mustafa kemal "ulusların kendi kaderini tayin" hakkı olduğuna inanmasaydı yeni bir ülke yaratacak devrimi yapmayacaktı.
Martin luther king siyahi olarak doğmasaydı ırksal eşitlik ve yurttaşlık hakları gibi bir hayali olmayacak ve bir lider olmayacaktı.

Yaşam pratiğinin bize getirdiği "şeylerin" üstüne çıkmak bazen hiç istemediğimiz bir adım olsa da atarız. Hatta bazen kaybedeceğimizi bildiğimiz halde bu adımı atarız. Bence bunun tek sebebi şeylere olan inancımızdır.bir başka deyişle meşruluğa, haklılığımıza olan inancımızdır. İşte mücadele etmek tam olarak budur. Korksakta,ihanete uğrasakta,yara alsakta, yalnız kalsakta mücadele ediyorsak tarih bile yazarız.

üst komşu

kadin kismisi cok yazmaz
Bizimle aynı binada, bir üst katta oturan kişi ya da kişiler.
Üst komşu besin zincirinde allahtan hemen sonra gelir.o kadar kritik bir pozisyondur. Her üst komşu benimkiler gibi olsa keşke. Mustafa abi koca yürekli bi adam. Aynı zamanda ev sahibim ama ben evde yokken kedilerime bakıyor. Evde gerekli tüm tamir işlerini yapıyor. Hasta olunca eşi reyhan abla bana yemek yapıyor,ağrıyan dizine rağmen indiriyor. Bazen kirayı geç ödüyorum hiç sorun çıkartmıyor. Bi kere şafak baskını yedim ;
Olur böyle şeyler boşver geldi geçti dediler beni kovmadılar apartmandan.
Üst komşu demek uzakta olan ana baba demek benim için.

yurtiçi kargo

kadin kismisi cok yazmaz
Bazen ceo'su dahil tüm çalışanlarını kafa kafaya tokuşturmak istediğim kargo şirketi.
Hizmet kalitesi,personel eksikliği,mağduriyet yaratma potansiyelleri bik bik bik etmeden kısa bir anıyla bitireceğim.
Kocaeli karamürsel'de yaşayan arkadaşımın dedesi ve babaannesi tıp fakültesine kontrole giderler.işleri biter,dönüş yolunda bir minibüs tarafından taciz edilirler. karamürsel girişinde trafik polisi otosunu görünce dede hemen yanlarında durup heyecanla arabadan çıkar;
-Memur bey, şikayetim var, bir kaç serseri bi minibüse doluşmuşlar kural ihlali yaparak trafiği aksatıyorlar.beni gölcükte sıkıştırdılar eşim çok korktu bişey yapın.
-Amca plakayı aldın mı nasıl bir araçtı?
-plakayı alamadım ama bu serserileri bulmanız kolay olur çünkü terbiyesizler bir de minibüsün üzerine yırtıcı karga ( yurtiçi kargo) yazmışlar!!

zeytin dalı harekatı

kadin kismisi cok yazmaz
İkibin yılında "Hayata dönüş" adıyla hapishanelere yapılan operasyon ile şimdi afrinde gerçekleştirilen "zeytin dalı" operasyonu arasında zihniyet olarak hiç bir fark yoktur.

Yav şu ülkenin okumuşu okumamışı farketmiyor, hala sonuca göre duruş alıyor, sebep sonuç ilişkisini kuramıyor ya hayret!! kurmaya çalışanda komplodan öteye gidemiyor.

sürekli odağı değiştirilen çelişkilerle derine sürüklenen zavallı yurdum insanı nasılda kana susamış, yaşasın savaş diyor başka birşey demiyor!!!!

tanrının telefon numarası

kadin kismisi cok yazmaz
Tanrının bir telefon numarası var öıdır bilmiyorum, ama "ölü ozanlar derneği" filminin kahramanlarından biri filmin önemli bir yerinde tüm okul müdürü dinlerken çalan telefonu açıp
-Mr.bilmem ne, tanrı sizinle konuşmak istiyor
Demişti.evet sahne unutulmaz bir sahneydi ama önemli olan bence komik değildi, çok gerçekti.

erkan oğur

kadin kismisi cok yazmaz
yıl 2002, bir italyanın konserindeyiz. abi ünlü bir müzisyen. ben de müziğe inanıyorum, yani öyle böyle değil, dünyayı sevgi kurtaracak evet ama müziğide unutmayalım diyorum o derece yani.
işte iki şarkı da bir abi bir konuşma yapıyor , izleyici ile arasında ki buzları çözüyor , benim gibi ilk kez konserine gelen, onu ilk kez tanıyan çokça, abi farkında, bir ara dedi ki;
ben Onun müziğini 1987 de duydum, duyar duymaz kendisi ile tanışmak istedim, arkadaşlar sağolsunlar bizi tanıştırdı ve o günden sonra aralıklı olarak bir araya gelip müzik yaptık, kendisini tanıdığım için yaşayan en şanslı canlılardan biri olduğumu düşünüyorum, ve kendisini gururla sahneye çağırıyorum; hanımlar beyler , erkan oğur!!!
bizde ki çığlığı coşkuyu görseniz, çıldırdık adını duyunca bir tufan, alkış kıyamet, italyan bile korktu coşkumuzdan, erkan abi klasik mütevaiziliğiyle yan yan yürüdü sahneye, hiç konuşmadı, eğildi selam verdi, hiç konuşmadı ve 30 dakika nefes almaksızın dinledik.erkan abi bitirdi, hiç konuşmadı kalktı selam verdi, hiç konuşmadı ve yan yan yürüyüp sahneyi terk etti.
ogün bugün düşünürüm ben insan mıyım? diye

zengin sözlük

kadin kismisi cok yazmaz
An itibariyle sadece benim online olduğum sözlük.
İtibariyle sadece benim online olduğum sözlük.
Bariyle sadece benim online olduğum sözlük.
Yle sadece benim online olduğum sözlük.
Sadece benim online olduğum sözlük.
Dece benim online olduğum sözlük.
Benim online olduğum sözlük.
Nim online olduğum sözlük.
Online olduğum sözlük.
Line olduğum sözlük.
Oldugum sözlük.
Luğum sözlük.
Ğum sözlük.
Sözlük.
Lük.
Lükh.
Lükhh.
Bomboş olunca eko yaptıysa demek,