confessions

kadin kismisi cok yazmaz

1. nesil Yazar - Havayı kokluyor

  1. toplam entry 213
  2. takipçi 15
  3. puan 2584

14 mart tıp bayramı

bonnie
14 mart 1827 modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. çünkü bu zamanda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire kurulmuştur. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

ilk kutlama 1919 yılında düşman işgali altındaki istanbul' da aslında bir çeşit direniş desteği olarak kutlanmıştır. 1976 yılından itibaren 14 Mart' ı da içine alan 14-21 Mart haftası “Tıp Haftası” olarak etkinlikler ile ve günümüzde de onlar adına farkındalık oluşturmak üzere değerlendirilebilir bu hafta.

iş yükü, şiddet ve performans baskısının hekimliği tehdit etmeyeceği günler adına kutlu olsunnnnn.

söz vermiş şarkılar

bonnie
Murathan mungan' ın bestelenmiş ve bestelenmemiş olan tüm şarkı sözlerini içeren 2006 yılında ilk baskısı yapılmış kitabıdır.

bu şarkılardan bazıları tekrar farklı düzenlemeleriyle farklı sanatçılar tarafından seslendirilerek aynı adla bir albüm de yapılmıştır.

gary oldman

valsarith
karakter oyunculuğu ne demektir'in tanımıdır bu adam. mümkünse hep kötü karakterleri oynasın, bağrımıza basalım biz. jim gordon karakteri bile başlı başına ayrı bir tartışma konusudur zaten. gary oldman bir willem dafoe iki. Efsaneler.

gary oldman

yevgeni onegin
İngiliz tiyatro ve sinema sanatçısı, yapımcısı ve yönetmeni olan, hakettiği Oscarı sonunda bu yıl darkest hour ile kazanan usta sanatçıdır.

Gençlik yılları tiyatro eğitimi alıp, tiyatro sahnesinde geçmiştir. 80'lerin başında sinemaya adımını atmış ve unutulmaz performansı olan Francis Ford Coppola imzalı Dracula'da Dracula rolü ile gönüllerde taht kurmuştur.

Bunun dışında Harry Potter serisinde ve Batman'de de rol almıştır.

tanıma

ontolojik sancilarimin merhemi
sözcük anlamında daha önce görülmüş bir şeyi bilme demektir. insan çevresindeki dünyayı üretim sürecinde tanır. bu pratik çalışma sürecinde tanıma iki aşamada gerçekleşir. tanımanın birinci aşaması duygusal algı aşamasıdır. bu aşamada insan deney ve gözlemlerle gereken verileri toplar. ikinci aşama ise mantıksal düşünme aşamasıdır. elde edilen verilerin anlıkta çözümlenir. karşılaştırılır ve ayrımları ortaya konur. birleştirir ve belli sonuçlara varır. işte nesnel gerçekliği tanımanın eytişimsel yolu bu'dur.

cuma akşamı evde kitap okumak

odile
Haftanın herhangi akşamları evde kitap okumaktan farkı olmayan ne güzel bir eylemdir.

Karşınıza ansızın şöyle bir cümle çıkabilir:
“...eliyle gözlüklerini çıkardı ve karısını hemen oracıkta, gözlerinin içine bakarak öptü. Bu vücut, bu küçücük insan, bu koca hayatta ayaklarının sağlam bastığı tek topraktı.”

(bkz:ahmet Hamdi Tanpınar)
(bkz:hikayeler)
(bkz:rüyalar)

cahiers du cinema

yevgeni onegin
fransızca'dan türkçe'ye çevrildiğinde sinema defterleri anlamına gelen, ilk sayısı nisan 1951'de yayımlanan aylık sinema dergisidir.

lo duca, jacques doniol-valcroze ve andre bazin tarafından kurulmuştur.

klasik fransız sinemasına karşı çıkmıştır ve fransız yeni dalga akımını savunarak ortaya çıkmasında büyük bir rol üstlenmiştir. andre bazin'in 1947 yılında kurduğu la revue de cinema dergisinin devamı niteliğindedir.

françois truffaut

yevgeni onegin
the little thief filminin asıl yönetmeni olan, filmi tamalayamadan öldüğü için claude miiler'ın onun yerine filmi yönettiği, fransız yeni dalga akımının öncülerinden ve fransız sinemasının en önemli yönetmenlerinden biridir.

cahiers du cinema dergisi başta olmak üzere dönemin sinema dergilerinde yazdığı altın değerinde olan eleştiri yazıları ile döneme damgasını vurmuştur. ölürken geride les quatre cents coups, jules et jim ve baisers voles gibi unutulmaz eserlere imzasını atmıştır.

evlilik dışı bir çocuk olduğu için; her zaman aile, daha çok baba hasretiyle yaşamış, erken başladığı sinema kariyerinde bunun izlerini izleyiciye sık sık sunmuştur.

abel gance'ın sinemasından etkilenmiş ve yeni dalga'da verdiği eserleri bu izlenimle hazırlamıştır.

La Nuit Américaine ile En İyi Yabancı Film Oscarı“nı alarak başarısını perçinlemiştir.

il postino

yevgeni onegin
antonio skármeta'nın ölümsüz eseri ardiente paciencia'dan sinemaya uyarlanmış dramdan komediye her şeyden biraz barındıran 1994 yapımı michael radford filmidir.

filmde: alfredo cozzolino, anna bonaiuto, carlo di maio, linda moretti, maria grazia cucinotta, mariano rigillo, massimo troisi, nando neri, orazio stracuzzi, philippe noiret, renato scarpa, sergio solli, simona caparrini ve vincenzo di sauro gibi oyuncular yer almaktadır.pablo neruda rolündeki philippe noiret'in performansı efsanedir. yanina mario rolündeki massimo troisi'yi de eklemek gerekir.


filmde; bir kasabada postacılık yapan mario'nun o kasabadaki en güzel kadına aşık olması ve ona duygularını açması anlatılır.

başlarda çekingen olan mario'nun şili'den sürgün edilen ünlü şair pablo neruda'nın o kasabaya gelmesiyle değişen yaşantısı ve duygularını açması ve o dönem yaşanan italyadaki devrim ile birlikte filmin en önemli detayıdır.

l'enfant sauvage

yevgeni onegin
fransızca'da vahşi çocuk ve birtanecik françois truffaut'nun çocuklar üzerine bir başka filmidir.

400 darbe'de kendisini anlattığı antoine doinel'dan sonra alter egosuna indiği bir filmdir. hikâyesi uzaktan bakınca basit gibi görünen fakat irdeledikçe içinden çıkılması zor sorunları içeren bir hikayedir. hayatı ormanda vahşi ortamda geçen bir çocuk ve onun bir birey olması için çabalayan bir hekim itard.

efsaneleşmiş bir hikaye aslında; avelon ormanlarında yaşamış vahşi çocuk victor'ın gerçek hikayesi truffaut'nun sinemasına da oldukça uymaktadır. kendisi bunu aynı şekilde senaryoya dökerek benliğindeki arayışı tamamlamaya çalışmıştır.

400 darbe'de jean pierre leaud'yü ortaya çıkarmıştır, bu filmdeki oyuncu filmin adıyla müsemma olduğu için, itard rolünde karşımıza kendisi çıkmıştır. çocuk oyuncunun olağanüstü performansındaki en önemli etken budur.

kafamızda bazen kemal sunal'ın yer aldığı hanzo'yu hatırlarsa da , doktor itard ve victor'ın ilişkisi tamamen farklıdır. ıtard'ın bakış açısı her an değişkendir. çocuğun algısal sorunları ve çözümleri üzerindeki düşünceleri ve çalışmaları truffaut'nun öteki insan terimi ile birleşince son derece güzel bir filme dönüşmüştür.

nuri iyem

yevgeni onegin
toplumcu- gerçekçilik akımının izlerini her çizdiği resme yansıtan, resimlerinde anadolu'yu yansıtan, anadolu kadınının halini anlatmak isteyen, ülkemizin önde gelen ressamlarından biridir.

1915 senesinde aksaray'da dünyaya gelmiş, 2005'de ıstanbul'da hayata gözlerini yummuştur.

eğitim hayatına mardin'de başlayıp daha sonra ıstanbul'da devam etmiştir. nuri iyem'in genellikle kadın portresi çizmesinin nedeni ise çok sevdiği ablasıdır. ablasını çok erken kaybeden nuri iyem, bu zaman zarfından sonra her kurgusunda ablasını düşünmüştür. resim eğitimine devam ederken ahmet hamdi tanpınar ile tanışmı, ondan estetik konusunda dersler almıştır.

ahmet hamdi can dostu nuri iyem hakkında şunu söylemiştir:

“nuri adıyla tanıdığımız yaratılış mucizesi…”

çizdiği yaklaşık 3500 tablo ile de en çok eser veren ressamlarımızdan biri olmuştur.

siyasi görüşleri sebebiyle 1944 senesinde, yaklaşık 2 yıl sürecek mahkumiyet dönemi vardır.

mahkumiyet zamanlarını ise şöyle dile getirmiştir:

“ilk mahpuslukta henüz herşeyin acemisiydim. ziyan yok, biraz içerde otururum; azıcık kağıt, birkaç renkli kalem de nasıl olsa tedarik edilir. böylece, bir başıma sabah, akşam resim yaparım hesabındaydım. sonra punduna getirir, bir iki fırça ve bir kaç tüp yağlı boya da bulurdum. artık, hiç bir eksik kalmazdı. ancak, elbette öyle olmadı. solculuk suçu ne ağır nesneymiş meğerse. çizik bile attırmadılar. kendimi bildiğimden bu yana, ilk kez resim yapmadan yaşıyordum. beynim karıncalanıyordu. yüreğim çatlayacak gibi oluyordu. sonra bu günler uzadı. bu resimsiz haftalar hayatımın en mutsuz dönemleridir.”

her çiziminde; bir mesaj vermeye çalışan nuri iyem ölümünden sonra unutulmamıştır. adını yaşatmak namına her sene 2006 yılından beri nuri iyem resim ödülü verilmektedir.

johann christian friedrich hölderlin

yevgeni onegin
klasik ve romantik alman şiirinin en önemli temsilcilerinden biri olan şair ve düşünce insanıdır.

henüz çocukken kaybettiği ailesi onu büyük bir buhrana sokmuş, bu buhranda felsefe ve edebiyat ile ilgilenmiş ve kendini bu şekilde toplamaya çalışmıştır. daha sonra nişanlanmış, nişanlısından ayrılıp ilerde aşık olacağı kadınıda kaybedince çıldırmaya kadar giden bir ruhsal soruna yakalanacak ve ölümüne kadar böyle yaşayacaktır.


bir şair her zaman acı içinde nasıl yaşar sorusuna verilebilecek en güzel cevaptır hölderlin.

alman şiirine belki de trajedi kavramını kazandıran isimdir.

unutmanın, unutulmanın şiirinde apayrı bir yeri vardı. şu sözünden de anlaşılacağı gibi:

“Yaşayan her şeyle yalnızca bir bütün oluşturmak ve çok mutlu bir biçimde kendini unutmada, doğanın oluşturduğu her şeye sığınmak, işte insanın cenneti buradadır.”

son olarak stefan zweig kendisi için şöyle der:

“ Ve günü birinde sessiz sedasız nasıl yatağa düşüp öldüğüne gelince, bu ıssız düşüş, Alman dünyasında bir hazan yaprağının sallanarak yere düşmesinde daha çok ses çıkarmaz. Eski püskü elbiseleriyle zanaatkarlar onu mezarına taşırlar, yazılı yapraklarının binlercesi kaybolur ya da öylece saklanır ve onlarca yıl insanlık için, bu son, kutsal kümenin bu saf adamının destansı haberi.”

love me tender

yevgeni onegin
Robert webb'in 1956'dan kalma, Amerikan iç savaşını anlatan, Elvis Presley'nin de başrolde yer aldığı bir Western filmidir.

Hikaye biraz türk filmlerini andırır. Elvis burada Clint Reno adlı karakteri canlandırmaktadır , asıl başrol oyuncusu olan keskin bakışlı, karizmatik adam Richard Egan; elvis'in abisi Vance rolündedir. Vance savaşa gider; geri dönmez, dönmeyince umut kesilir ve öldüğüne inanılır. Ardından sevdiği kız küçük kardeşi ile evlendirilir. Daha sonra da vance geri döner bla bla bla..

Tabiki filmden daha meşhur olan ise bu film için elvis'in yaptığı şarkıdır. içindeki aşkın tarifi imkansız olan , elvis'in muazzam sesiyle kendinizden geçebileceğiniz harika bir şarkıdır.

Şarkı öyle bir başarı yakalamıştır ki; bununla filmin önüne geçmiştir.Love me tender
Love me sweet
Never let me go
You have made my life complete
And I love you so
Love me tender
Love me true
All my dreams fulfilled
For my darlin' I love you
And I always will
Love me tender
Love me long
Take me to your heart
For it's there that I belong
And we'll never part
Love me tender
Love me true
All my dreams fulfilled
For my darlin' I love you
And I always will
Love me tender
Love me dear
Tell me you are mine
I'll be yours through all the years
Till the end of time
Love me tender
Love me true
All my dreams fulfilled
For my darlin' I love you
And I always will
And I always will
And I always will

david foster wallace

yevgeni onegin
1962-2008 tarihleri arasında yaşamış Amerikan deneme ve roman yazarıdır.

Biraz ütopik bir karakteri olan bir insandır. Babası felsefeci olduğu için okumaya başladığı çağlardan itibaren felsefeyle içli dışlı olur. Yalın kalmak istemez, araştırır, araştırır ve öğrenmeye devam eder.

infinite jest kendisinin en bilinen eseridir. Öyle bir kitaptır ki; yazarın içinde biriktirdiklerini yetenekleriyle birleştirince muazzam bir eser olmuştur.

Gördüğü sıkıntıları yazmaktan çekinmemiş, içine düştüğü klinik depresyon belası yüzünden kendini asıp yaşamına son vermiştir.

Ölümünden sonra yayınlanan kitabı the pale king; intihar ettikten sonra eşinin odasından topladığı notları birleştirmiş ve kitap haline getirmiştir.

antoni gaudi

yevgeni onegin
1852-1926 tarihleri arasında İspanya'da yaşamış olan dünyaca ünlü mimari sanatçısıdır.

Ailesinin maddi durumu elverişli olmadığı için eğitim konusunda sıkıntılar çekmiş fakat bir şekilde mimarlık eğitimini tamamlayıp , Katalan bölgesinin ve İspanya'nın en önemli mimari olarak anılmaya başlanmıştır.

Hepimizin bildiği gibi la Sagrada familia'nın mimarıdır. Bitirmek için çok uğraşmış fakat elim bir kaza sonucu hayatını kaybetmiştir.

Sanatına gelecek olursak Art Nouveau denilen ; yeni sanatın öncüsü olmuştur. Eserlerinde dış figürlere sık sık başvurmuş ve ardında büyük miraslar bırakmıştır.

Mimaride modernizme öncülük etmiş, bazı eserlerinde grotesk figürler kullanmıştır.

anna ahmatova

yevgeni onegin
tam adı anna andreyevna gorenko olan rus şair.

rus şiirinin en önemli temsilcilerinden olmuş, fakat yasaklamalara, kısıtlamalara ve işkencelere de en çok maruz kalan şairlerden olmuştur.

çocukluğu puşkin'i okumakla geçmişti. puşkin'i okurken, puşkin'in yarattığı şiirsellikten etkilenip 10 yaşından itibaren şiir yazmaya başlamıştır. fakat stalin rejimi çocukluğu, gençliği ve tüm yaşantısında kendisini özgür bir şekilde yazmaktan alıkoyulmuştur. ilk kocası kurşuna dizilmiş, kendisinin yazması engellenmiş hatta hapis cezasına dahi maruz kalmıştır.

fakat bu onun yazmasını engellememiş; edebiyata, şiire ve insanlığa daima aşık bir şekilde yazmaya devam etmiş, kısa rus liriğinin en önemli eserlerini vermiştir.


rabindranath tagore'nin eserlerini rusça'ya çevirerek, onun fikirleriyle kendini bağdaştırmış ve okurlara neden yazıyoruz sorusunun cevabını vermiştir.

insanların yakınlığında adıyla türkçe'ye çevrilmiş şiirinde zaten yazmasının amacı çok açıktır.

insanların yakınlığında gizemli bir çizgi var,
bu çizgiyi aşamaz tutku ve ölesiye sevmek.
korkunç bir ıssızlıkta varsın birleşsin ağızlar
ve çatlasın, parça parça dağılsın yürek.

dostluk da güçsüzdür burada, yılları da
yüksek mutluluk ateşinin,
ruh özgürdür ve yabancıdır burada
ağırkanlı bitkinliğinde şehvetin.

çılgındır koşanlar buna erişmek için,
erişenlerse bir özlemle uğramıştır bozguna.
işte şimdi anladın sen, niçin
çarpmıyor artık yüreğim avuçlarında.

çevirmen: azer yaran

yevgeni onegin

kozmos
8 yıldır çeşitli sözlüklerde çeşitli insanlarla tanıştım. onegin gibi insanlar nadirdir internette ve hayatta. türünün son örneklerinden bile diyebilirim. klonlanıp seri üretimle çoğalması gereken biri.

duruşu, bıraktığı izlenim, sohbeti ve birikimiyle örnek alınası biri. Aynı ortamda bulunduğum için mutluyum.

demolition

yevgeni onegin
donnie darko'dan sonra bana göre jake gyllenhaal'ın en iyi performans sergilediği 2016 yapımı jean-marc vallee'ün harika bir filmidir.

davis mitchell çok sevdiği karısını talihsiz bir kaza sonucu kaybeder. ardından son parasını bir yiyecek makinasına atar ve bir şey alamaz. ondan sonra mitchell'da film kopar, makinanın sahibi firmaya ardı sıra mektuplar yazar, ondan sonra davis'in hikayesi başlar.

davis davis davis; çekingen , hayattan umudunu kesmiş, kendini birey olmaktan soyutlamış ve başına gelen her şeyi kabul eden bir adamdır. jake gyllenhaal'ın bu karakteri oynamadığı; yaşadığı gerçeği senaryonun, kurgunun ve filmin bütününe ayrı bir güzellik katıyor.

gyllenhaal'a filmde naomi watts eşlik etmiştir.

portrait of wally

yevgeni onegin
Avusturya'nın 1800'lü yılların sonunda başlayan dışavurumcu resminin en önemli temsilcilerinden biri olan Egon schiele'nin sevgilisi Wally'yi çizdiği tablodur.

Tabloda Wally'nin yüzündeki mutlulukla birlikte hüznü de görüyoruz. Bu o dönemde sanat ve sanatçının yaşadığı zorlukların resmidir aslında.

Egon tabloyu 1912'de çizmiş akabinde hapsedilmiştir. Bundan sonra akıl sağlığını kaybetmeye başlayacaktır.

Tablo 1930'da leo bondi jaray adında Yahudi asıllı bir koleksiyoncu tarafından satın alınmış ardından 1939 yılında ikinci dünya savaşı başlamadan Yahudileri asimile etmekle uğraşan Nazilerin eline geçmiştir.

Ardından Amerika'ya gitmiştir, daha sonra Avusturya hükümeti tabloyu jaray adına satın almış ve sergilemeye başlamıştır.

il posto

yevgeni onegin
Ermanno olmi'nin senaryosunu yazıp , yönettiği 1960 furyasının en önemli eserlerinden olan, İtalyan yeni gerçekçiliğinin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen harika bir filmdir.

Filmde; ailesinin maddi durumuna katkıda bulunmak isteyen Domenico'nun iş arama hikâyesinden yola çıkarak dönemin İtalya'sındaki sistemin çarkları çok güzel bir şekilde incelenmiştir.

Bahsedilen öğeler içinde; özlem, kaçış, varoluş, arayış ve yabancılaşma gibi olgular yer almaktadır. Pier Paolo Pasolini'nin Marksist sinemasının izlerine de yer yer rastlanmaktadır. Özellikle Karl Marx'ın yabancılaşma teorisinin Domenico üzerindeki etkileri harika bir şekilde anlatılmıştır.

ahmet ertegün

yevgeni onegin
hayatını müziğe adamış bir insandır tanımına yakışacak kalitede bir insandır.

bürokrat olan babasının işleri sebebiyle amerika'da geçen çocukluğu sırasında pek çok ünlü müzisyen ile dostluk kuran ardından babasının ölümünden sonra abisi nasuhi ertegün ve herb abramson ile atlantic records'u kurmuştur.

şirketi kurarken beş parasız olmaları, borç ile nerelere gelmeleri gerçekten örnek teşkil edecek düzeydedir.

ray charles , ella fitzgerald, miles davis , frank zappa, stevie wonder , rolling stones , bee gees , led zeppelin, genesis, emerson lake and palmer gibi pek çok sanatçı ve grubun sanat dünyasına kazandırılmasında önemli bir rol üstlenmiştir.

ölümüne kadar atlantic records'ın başında bulunmuştur.

ahlak yasası

ontolojik sancilarimin merhemi
kant'a göre özgürlüktür. ve bu özgürlüğün temelini iyi niyet oluşturur. ahlak yasası insanın içindedir. ahlak yasasını kendi içinde duyan biri, daha sonra iyi niyetini kötüye yöneltse bile yine iyi insandır. çünkü niyet iyiyse, o zaman davranışında ahlaki açıdan savunulabileceği düşünülür.

yüze çıkma kuramı

ontolojik sancilarimin merhemi
yani doğrucu evrim kuramı. her bakımdan bilimdışı olan ve evrimi sözde açıklama amacını güden bu burjuva kuramı 1920'lerde s.loyd morgan, samuel alexander, `broad gibi anglo-sakson yenigerçekçileri tarafından ileri sürülmüştür. evrimin doğal va tarihsel yasalarını yadsıyan ve onu yüzeçıkma gibi gizemsel ve tanrıbilimsel bir neden bağlamaya çalışan bu yenigerçikçiler, xx.yüzyılda ortaçağ skolastiğinin tüm saçmalıklarını yinelerler. broad “ruhgöçüne” inanır, morgan doğayı ruh olarak görür alexander evreni özdeksel olmayan bir zaman-uzay kavramından türetir. tümü de değişme sürecini usdışı sayarak usdışılığın doruğuna yükselir. çağımızın tutarsız kafalarından biri olan bertrand russell bile bu kuram için the scientifiz outlook adlı yapıtında dayanamayıp yenigerçikçilere göndermelerde bulunur.

aynı anda dünyadaki tüm kadınların hamile kalması

hamlet
İmkansızdır. Tüm kadınlar hamile kalabilme yetisine sahip değil.

Ayrıca öyle bile olsa menstrual döngülerinin aynı anda başlayıp aynı anda bitiyor olması gerekir ki, ortalama 29 günlük evre içerisinde hamile kalabilecekleri 3 gün birbirleriyle kesişsin.

Evet ne yazık ki kadınların yumurtalarının döllenmeyi beklediği süre ortalama 3 gün ile kısıtlı. Yani bir ay içerisinde Birbiriyle hiç kesişmeyen 10 farklı döllenme evresi olacaktır. Yani aslında gecikmeleri de hesaba katarsak, ve bütün kadınlarda doğurganlık özelliği olduğunu varsayarsak, yaklaşık bir buçuk aylık bir süreç bütün kadınların döllenmesi için yeterli zaman aralığı olabilir. Yani bugün başlasanız bir buçuk ay sonra anca döllenebilecek olan kadınlarla karşılaşırsınız.

Ne gereksiz uzattım amk ya. öğle arası işte...

irving gordon

yevgeni onegin
amerikalı söz yazarı ve müzisyen. nat king cole tarafından yorumlanmış unforgettable , perry como tarafından yorumlanmış rollin' stone gibi şarkıların sözünü yazmıştır.

ayrıca bestesin duke ellington'un yaptığı prelude to a kiss filminin tema müziğinin sözlerini de yazmıştır.

nick drake

yevgeni onegin
sesiyle , sözleriyle, yorumuyla ve gitara dokunuşuyla insanların içinden bir şeyler koparan 27'ler kulübünü 1 yıl erken ölümü sebebiyle kaçıran, 26 yaşında yaşadığı psikolojik rahatsızlıklar için kullandığı ilaçlardan aşırı dozda aldığı için hayatını kaybetmiştir.

tam adı nicholas rodney drake'dir.


müzik hayatına 17 18 yaşlarında konserlerde söylediği şarkılarla başlamıştır. daha sonra sırasıyla şu albümleri çıkartmıştır:

five leaves left
bryter layter
pink moon

ilk albümünden , her dinlemede aynı tadı veren mükemmel eserini bırakarak yazıyı tamamlıyorum.three hours from speaking
everyone's flown
not wanting to be
seen on their own
three hours is needed
to leave from them all
three hours to wonder
and three hours to fall

pier paolo pasolini

yevgeni onegin
P.p.p diye anılan, 1922-1975 tarihleri arasında yaşamış İtalyan edebiyatının büyük şairlerinden ve Neo-realist İtalyan sinemasının en güzel örneklerini vermiş olan yönetmendir.

Pasolini aykırı tarzı ile pekçok kişinin tepkisini almış, iftirasına maruz kalmış, hayatı boyunca yoluna çıkan engellerle mücadele etmiş , bu engelleri şiir yazarak ve sinemanın güzelliklerini keşfederek mücadele etmiştir.

Kendi söylemiyle Oscar Wilde ve Arthur Rimbaud'un şiirinden oldukça etkilendiğini söylemiştir. Ama şiirlerinde Charles Baudelaire'nin izleri vardır.

Sinemasında ise bariz Vittorio de sica'nın izleri mevcuttur.

Şiirlerinde, köşe yazılarında toplum için endişe ettiği konuları yazmaya düstur edinmiş, pekçok kez sivri dilli yazıları sonucu pedofili olduğu iddia edilmiş , eşcinsel olduğu için zehirli bir birey olduğu söylenmiş hakkında defalarca karalama kampanyası başlatılmıştır.

Nitekim sonucunda 2 Kasım 1975 sabahı Roma'da bir suikaste giderek hayatını kaybetmiştir. Bu bile onu öldürülenlerin onun hakkında çirkin sözlerle konuşmalarını durdurmamıştır. Pasolini 17 yaşındaki bir erkek çocuğa gece ilişkiye girmek istiyorum demiş ve bu çocuk tarafından öldürülmüştür.

Ve passolini kendisine dil uzatan bu güruhtan daha vatansever bir insandır. Cinayetin faili olarak yakalanan pino pelosi , ppp'nin kendisine cinsel istismarda bulunmak istediğini ve bu yüzden öldürdüğünü söyleyip cinayetin üzeri örtülmüştür . Marksist düşüncelerini her zaman dile getiren, hiç kimseden çekinmeyen bir insan olduğu için bir siyasi cinayete maruz kalmıştır.

Verdiği eser sayısı çok değildir fakat filmlerinde verdiği tat; mükemmel bir yönetmen olduğu gerçeğini ortaya çıkartmıştır.

Filmlerine gelecek olursak; teorema kendisinin en önemli eseridir, kendi yazdığı romandan , senaryoya uyarlamış ve olağanüstü kurgusu ile harika bir işe imza atmıştır. Euripides'ın trajedisi medea ve marquis de sade'in ünlü eseri sodom'un 120 günü gibi değerli eserleri harika bir şekilde sinemaya uyarlamıştır.

kaybolmuş kentin eskicisi

yevgeni onegin
Metin&Kemal Kahraman kardeşlerin ilk albümü olan deniz koydum adını albümünde yer alan, sözleri ve müziği ile alıp götüren harika bir şarkıdır.

Kaybolmuş bir kentin eskicisiydi
Makineleşmeye karşı duyguları topluyordu
Kaybolmuş bu kentin sokaklarında
Torbasında umut torbasında insana dair ne varsa

Yalnız depilsin eskici
Bir sabah güneş doğar

Sevgiden tuğlalarla
Yeniden kurarız bu kenti

Bu kent yorgun düşmüş bunca acıya
Yeni bir güne başlıyor umarsızca
Birtek eskici düşmüş yollara
Torbasında umut torbasında insana dair ne varsa

Yalnız değilsin eskici
Bir sabah güneş doğar
Sevgiden tuğlalarla
Yeniden kurarız bu kenti

bernardo bertolucci

yevgeni onegin
Giuseppe tornatore ve Alberto lattuada ile birlikte İtalyan sinemasının mihenk taşlarından biri olarak kabul edilen , 1941 parma doğumlu İtalyan yönetmendir.

babası nüfuzlu bir insan olduğu için, eğitim alması ve sinemaya yönelmesi kendisi için zor olmamıştır.üstelik en yakınında ilham kaynağı olabilecek bir insan var iken.. bertolucci daha genç yaşlarda sinema hakkında araştırmalar yapıp, 20'li yaşlarda sinemaya atılmıştır. aslında kendisini bu yönden ben françois truffaut'a benzetiyorum fakat kendisi daha çok godard'dan etkilenmiştir. evet yardımcı yönetmen olarak sinemaya adım atıyor genç bertolucci'miz. ardından kendi filmlerini çekmeye başlıyor.

edebiyata ve şiire olan merakı sinemasına, yansıttığı düşüncelere de yansımıştır. filmlerinde ödün vermediği şiirsellik ilkesi; politik eserlerinde bile derin izler bırakmıştır.

marlon brando'nun yıldızlaştığı ultimo tango a parigi ile büyük sükse yaparak ününe ün katmış, rüşdünü ispatlamıştır. fakat ben bu filmin en iyi filmi olduğu kanısında değilim. film iyidir, çok çok iyidir fakat üç film vardır ki italyan ve dünya sinemasında derin izler bırakmıştır. bunlar; il conformista, strategia del ragne ve imza eseri olduğunu düşündüğüm novocento.

filmlerindeki imgeleri birbirine harika bir şekilde bağlayarak kusursuz bir akıcılık sağlamıştır. politizm, cinsellik ve şiirselliği fevkalade bir şekilde birleştirerek kendine has bir tarz oluşturmuştur. gözünü budaktan sakınmayan karakteri sinemada ödüllendirildiği kadar kendisini cezalandırmıştır da. çoğu filmi italya'da yasaklanmış, avrupa'da yakaladığı başarı ile adını duyurmuştur.

yine cinsel öğeleri fazla kullandığı the dreamers ile eva green'i sinema dünyasına hediye etmiş, son filmi me and you ile kariyerine devam etmiştir.

judee sill

yevgeni onegin
1944- 1979 tarihleri arasında yaşamış, erken ölüm evet çok erken bir ölüm yüzünden müzik dünyasının kaybettiği güzel seslerden biri olan Amerikalı folk şarkıcısı ve söz yazarıdır.

Ölümü tam bir çelişkidir. Aşırı doz kokain sonucu zehirlenmiş ve hayatını kaybetmiştir. müzik ve yakın çevreleri bunun bir zehirlenme değil , yaşadığı bunalımlara dayanamayıp intihar ettiği yönündedir.

Amatör olarak yürüttüğü müzik kariyerini 70'lerin başında profesyonel olarak yürütmeye devam etmiştir.

Kendi ismini taşıyan ilk albümü 1971 yılında yayınlanmış ikinci ve son albümü ise bu albümden iki yıl sonra yayınlanmıştır. Konser ve canlı performansları da albüme dönüştürülmüştür.

35 yaşında hayata veda ederken, arkasında pek çok güzel şarkı bırakmıştır.

Bu da bana göre onların en güzeli olanı;

I'm over :

çomu öğretim görevlisi abdullah akın

hamlet
"Cami allah'ın evidir." İfadesine kesinlikle karşı çıkıyorum ve iddia ediyorum. Allah evde oturmaz.

Caminin kuran'da da bir yeri yoktur. Kimbilir hangi müslümanların uydurduğu yapılardır. İçerisinde ibadet edildiği sürece kutsaldır. İçerisinde ibadet edilmiyorsa cami falan değildir orası.

Aynı şekilde atatürk'ün mezarını taşıdıktan sonra anıtkabir de bir anlam ifade etmez. Fakat kendi saçma inançlarınızı (camilerin allah'ın evi olması gibi) savunacağım diye ölmüşlerin mezarlarına da saldırmayın.

Ne yani şimdi her yere bir cami yapılıyor diye hepsi allahın evi ve kutsal yapılar mı oluyor? İnşaat ustalarının ve mimarların yaptığı eserleri putlaştırmayınız. Camiler kutsal falan değillerdir. İçerisinde yapılan ibadet kutsaldır. Kendi dininizle çelişiyorsunuz. Senin Peygamberin kabe'nin içerisindeki putları yıkmış, kabe allah'ın evi, onun içerisindeki putları yıkamam demiş mi?

Tekrar söylüyorum. Allah'ın evi diye bir şey olamaz. Allah bir evde ikamet edemez. Bugün kabe için neler neler söyleniyor, eskaza bir depremde ya da afette yıkılsa, müslüman geçinen bir takım insanlar başıboş bir şekilde dağılacak etrafa.

Eğer müslümansanız ve allah'a inanıyorsanız allah'a ibadet ediniz. Camilere, putlara, hacılara hocalara değil.

Bambaşka bir boyut ise şu ki: ahır sana pis geliyor olabilir, içerisine hayvanlar pisliyor olabilir, hayvanları pis buluyor olabilirsin, fakat inandığın allah'ın yarattığı hayvanların yaşadığı, beslendiği ve sana fayda sağladığı yere, ahıra saygı duymuyorsan, cami asıl senin için beton yığınıdır. İçindeyken de dışındayken de.

la notte

yevgeni onegin
Michelangelo Antonioni'nin bana göre en iyi filmi olmakla birlikte, kendini en iyi anlattığı filmidir. 1961 yapımıdır.

berlin'de altın ayı kazanarak başarısını kanıtlamıştır.

film antonioni'nin iletişimsizlik üçlemesinin ikinci filmidir.

ilk film olan L'avventura'yı izlemeden sakın ola la notte'yi izlemeyin; kendinizi karmakarışık bir hikayenin ortasında buluverirsiniz.

bu filmde çiftin milano'da yaşadığı 24 saat gözlemlenir. bu gözlem düş kırıklıklarını, ilişkilerin karmaşıklığını, duygusuzlukların nedenlerini büyük bir titizlikle inceler.

"iletişimsizliğin sorunları evlilikle mi ilgilidir, yoksa çiftlerin kendi bilinçaltında yaşadıkları sorunlardan mı kaynaklanır? " usta yönetmen bu soruya harika bir şekilde cevap vererek, iletimsizliğin nedenlerini sıralamıştır.

çiftimiz: giovanni ve lidia .

önce hasta olan arkadaşlarını ziyaret için giderler, farklı bir amaçları yoktur. ardından şehri gezerken; her yerde geçmişten izler bulurlar. fakat zaman geçmiştir, ilişki onlar için nereye sürüklenmektedir bunu hep düşünürler.

yönetmenin büyük bir ustalıkla kurguladığı eser bana göre , dönemin en dikkat çekici eserlerinden biri olmuştur.

filmi izlerken; lidia ve giovanni'nin düşünceleri hissetmeye çalışırken aklıma gelen murathan mungan'ın dizeleri oldu. olayı en iyi bu özetleyebilirdi:

Gittin. Koca bir yaz girdi aramıza. Yaz ve getirdikleri.
Döndüğünde eksik, noksan bir şeyler başlamıştı. Sanki yaz, birbirimizi görmediğimiz o üç ay, alıp götürmüştü bir şeyleri hayatımızdan, olmamıştı, eksik
kalmıştı.
Kırılmış bir şeyi onarır gibi başladık yarım kalmış
arkadaşlığımıza. Adımlarımız tutuk, yüreğimiz çekingen, körler gibi tutunuyor, dilsizler gibi bakışıyorduk.
Sanki ufacık birşey olsa birbirimizden kaçacaktık.
Fotoromansız, trüksüz, hilesiz, klişesiz bir beraberlikti bizimki.
Zamanla gözlerimiz açıldı, dilimiz çözüldü güvenle ilerledik birbirimize.
Gittin.şimdi bir mevsim değil, koca bir hayat girdi aramıza. Biliyorum ne sen dönebilirsin artık, ne de ben kapıyı açabilirim sana.
Şimdi biz neyiz biliyor musun?
Akıp giden zamana göz kırpan yorgun yıldızlar gibiyiz.
Birbirine uzanamayan
Boşlukta iki yalnız yıldız gibi
Acı çekiyor ve kendimize gömülüyoruz
Bir zaman sonra batık bir aşktan geriye kalan iki enkaz olacağız yalnızca
Kendi denizlerimizde sessiz sedasız boğulacağız

karadut şiiri

fiorabella
bedri rahmi eyüboğlu'nun aşık olduğu Mari Gerekmezyan için yazdığı şiirdir.
bedri rahmi güzel sanatlar akademisinde asistanlık yaparken heykel bölümüne misafir öğrenci olarak Mari Gerekmezyan gelir. bedri rahmi'nin bir büsütünü yapar, bedri rahmi'de mari'ye tablolar yapar.

mari, menenjit-tüberküloza yakalanır. ilaçlar çok pahallıdır. bedri rahmi tablolarını satarak mari'ye ilaç alır ancak mari'yi kurtaramaz. alkole başlamıştır. çektiği acıyı gizlemeye çalışsada büyük klüpte dostlarının şiir oku ısrarları karşısında "karadutum" şiirini okurken ağlamaya başlar. bedri rahmi'nin karısı bu olay üzerine eşini terk ederek fransa'ya yerleşir.
bedri rahmi bir süre sonra eşinin yanına gider lakin mari'nin sevgisini ölene kadar kalbinde taşır.

Karadutum, çatal karam, çingenem
Nar tanem, nur tanem, bir tanem
Ağaç isem dalımsın salkım saçak
Petek isem balımsın ağulum
Günahımsın, vebalimsin.
Dili mercan, dizi mercan, dişi mercan
Yoluna bir can koyduğum
Gökte ararken yerde bulduğum
Karadutum, çatal karam, çingenem
Daha nem olacaktın bir tanem
Gülen ayvam, ağlayan narımsın
Kadınım, kısrağım, karımsın.

Sigara paketlerine resmini çizdiğim
Körpe fidanlara adını yazdığım
Karam, karam
Kaşı karam, gözü karam, bahtı karam
Sıla kokar, arzu tüter
Ilgıt ılgıt buram buram.
Ben beyzade, kişizade,
Her türlü dertten topyekün azade
Hani su ekmeği elden suyu golden.
Durup dururken yorulan
Kibrit çöpü gibi kırılan
Yalnız sanat çıkmazlarında başını kaşıyan
Artık otlar göstermelik atlar gibi bedava yasayan
Sen benim mihnet icinde yanmış kavrulmuşum

Netmiş, neylemiş, nolmuşum
Cömert ırmaklar gibi gürül gürül
Bahtın karışmış bahtıma çok şükür.
Yunmuş, yıkanmış adam olmuşum

Karam, karam
Kaşı karam, gözü karam, bahtı karam
Sensiz bana canım dünya haram olsun.