confessions

keskin nisanci

1. nesil Yazar - samimi

  1. toplam entry 985
  2. takipçi 42
  3. puan 26696

dostlar beni hatırlasın

keskin nisanci
rahmetli büyük usta aşık veysel'in veda niyetine yazdığı ölümsüz şiir. ustanın ruhu şad olsun.

Ben giderim adım kalır
Dostlar beni hatırlasın.
Düğün olur bayram gelir
Dostlar beni hatırlasın

Can kafeste durmaz uçar
Dünya bir han, konan göçer
Ay dolanır yıllar geçer
Dostlar beni hatırlasın

Can bedenden ayrılacak
Tütmez baca yanmaz ocak
Selam olsun kucak kucak
Dostlar beni hatırlasın

Ne gelsemdi, ne giderdim
Günden güne arttı derdim
Garip kalır yerim yurdum
Dostlar beni hatırlasın

Açar solar türlü çiçek
Kimler gülmüş kim gülecek
Murat yalan ölüm gerçek
Dostlar beni hatırlasın

Gün ikindi akşam olur
Gör ki başa neler gelir
Veysel gider adı kalır
Dostlar beni hatırlasın

en'el hakk

keskin nisanci
hallac-ı mansur'un söylediği ve idam edilmesine sebebiyet veren söz. ifadenin kabaca anlatmak istediği, bütün her şey allah'ın olduğuna göre bende allah'ın bir parçası var şeklindedir. yani aşağı yukarı böyle ama söz o zamanlar ben allah'ım diye anlaşılmış ve hallac-ı mansur zındık ilan edilerek idam edilmiş.

tacizci öğretmene iyi hal indirimi uygulanması

keskin nisanci
vicdan sızlatan bir haber bu. piçin biri sekiz yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunuyor ama mahkemede takım elbise giydi diye cezası indiriliyor. biz de kendimizi parçalıyoruz, tacizin ve tecavüzün önüne nasıl geçilir diye. iyi hal indirimi, saygın tutum indirimi, rızası vardı indirimi gibi aptalca nedenlerle cezaların indirildiği bir ülkede tacizin ve tecavüzün önüne geçilemez.

"izmir'de Limontepe Sehine Hasan Saray İlkokulunda görevli 58 yaşındaki öğretmen S.S.S'ye derste 8 yaşındaki kız öğrenciye cinsel istismarda bulunmak suçundan dava açıldı.

Savcı, sanığın 39 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti. İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada,, sanığa,, cinsel istismar suçunu bakım ve gözetim yükümlülüğü altındaki mağdura karşı işlemekten 22 yıl hapis verildi.

Ancak ceza, sabıkasızlık ve iyi hal gerekçesiyle 18 yıla düşürüldü."

instela itü sözlük olsun kampanyası

keskin nisanci
hakikaten en büyük problemimiz instela itü olsun mu olmasın mı. bu mesele yüzünden rüyalarımız kaçıyor artık. ben anlamıyorum bu işleri, uzun zamandır girmesem de ben de bir instela yazarıyım ama aklıma hiç lan burası itü olsun diye bir şey gelmedi. begenirsiniz ya da beğenmezsiniz insanlar bu işlere zaman, para ve emek harcıyorlar. instela adıyla reklam yapıyorlar. sonra birkaç tane romantik çıkıp burası itü olsun diyerek, bugüne kadar hiçbir derde deva olmamış change.org'ta imza sayfası açıyor. gerçek anlamda son derece anlamsız bir hareket.

20 şubat 2018 bayern münih beşiktaş maçı

keskin nisanci
5-0 biten bir maçtan sonra ne konuşulabilir ki ama şunu söyleyebilirim, şu maçın hakkı 5-0 değildi ve beşiktaş'a hakikaten yazık oldu. şu olsaydı bu olsaydıyı konuşmak anlamsız yine ama o basit hatadan kaynaklanan kırmızı kart olmasa belki beşiktaş yine yenilirdi ama böyle bir sonuç asla olmazdı. futbolun cilvesi de bu işte bütün doğruları yerine getirseniz de hesapta olmayan bir kırmızı kart bütün doğruları alıp götürüyor. bayern deplasmanında barcelona olsanız, 10 kişiyle bayern'e direnmeniz zor.

ne diyelim beşiktaş camiasına geçmiş olsun. bu da bir tecrübedir sonuçta.

dönülmez akşamın ufkundayız

keskin nisanci
bir yahya kemal beyatlı şiiri. münir nurettin selçuk bu ölümsüz şiiri besteleyip, yorumlamıştır. zaten ölümsüz olan şiire daha da ölümsüz bir anlam katmıştır.

Dönülmez akşamın ufkundayız vakit çok geç
Bu son fasıldır ey ömrüm nasıl geçersen geç
Cihâna bir daha gelmek hayâl edilse bile
Avunmak istemeyiz böyle bir teselliyle
Geniş kanatları boşlukta simsiyah açılan
ve arkasında güneş doğmayan büyük kapıdan
Geçince başlayacak bitmeyen sükûnlu gece
Guruba karşı bu son bahçelerde keyfince
Ya şevk içinde harap ol ya aşk içinde gönül
Ya lale açmalıdır göğsümüzde yahut gül
Dönülmez akşamın ufkundayız vakit çok geç


eksi oy

keskin nisanci
birçok anlamsız eksi oyun verildiğine bugüne kadar çok tanık olduk ki bu yüzden eksi oyu sorgulamayı bıraktık ama çocuk istismarının ele alındığı bir başlıkta yazılanları eksilemek gerçekten de çok absürt bir durum. ben yine tüm iyi niyetimle oyların yazılanlara değil de yazanlara verilmiş olduğunu varsayayım ve olayın altını oymayayım, hasta ruhlu biriyle aynı yerde yazdığım fikrine kendimi kaptırmayayım.

çocuk susar sen susma

keskin nisanci
çocuk istismarına dikkat çekmek için sosyal medyada birkaç gündür başlayan ayaklanmanın diyeyim sloganı.

sloganlar, farkındalık yaratma çabaları iyi hoş ve samimi bir çaba ama olayların çözümü adına bir şeye yaramadığını birçok kere gördük. elle tutulur adımlar atılması gerekiyor. gerekirse sadece bu konu ile ilgili yasalar yapılmalı ve en üst seviyeden cezaların verileceği yeni maddeler oluşturulmalı. taciz ve tecavüz hiçbir şekilde kabul edilemez onda hemfikiriz ama çocuk istismarı dünyanın en aşağılık şeyi. yani artık ne yapılacaksa yapılsın ve bunun önüne geçilsin.

çok konuşan erkek

keskin nisanci
bu noktada erkekleri savunacağız. çok konuşmak bir cinse ait bir durum değil, kadın-erkek fark etmez ve çok konuşmanın sınırı ne? söyleyecek sözü olan konuşur, çok konuşmak negatif bir durum değil, ha çok ama boş konuşan gömülücekse birkaç kürek toprak da biz atalım.

zülfü yare dokunmak

keskin nisanci
şöyle bir hikayesi varmış, doğru mu yanlış mı bilmiyorum ama yine kadınları ya da en azından birini gömmüşler.

Bir aşığın sevgilisi çok alıngan ve her sözün altında başka mânâlar arayan evhamlı bir güzelmiş. Güzelliği eşi bulunmaz derecede göz kamaştırıcı olmakla beraber, evham ve alınganlığı da güzelliğinden daha üstün ve çekilmez durumdaymış.

Yüzünün iki tarafından sarkan zülüfleri varmış. Aşık delikanlının en çok hoşuna giden de bu zülüflermiş. Bir gün onları bukle bukle, sarkan ipeklere benzetecek olmuş, güzel gücenmiş:

“Demek benim zülüflerim ipek telleri gibi cansız ve ruhsuz geldi sana öyle mi…” diye sitem etmiş.

Genç aşık bir gün sevgilisiyle bahçede gezerken, hırçın ve hoyratça esen rüzgara kızmış enin sevgilimin zülüflerini dağıtıyorsun” diye söylenmiş. Nazlı güzel bunda da bir mânâ bulmuş:

“Anlıyorum, sen rüzgarı bahane ederek benim dağınıklığımı yüzüme vurmak istiyorsun. Saçlarımı ve zülüflerimi taramadığımı ima ediyorsun” demiş.

Zavallı aşık artık o hale gelmiş ki, “ne desem zülf-i-yare dokunuyor” diyerek, zülüf sözünü ağzına alamaz olmuş.

modu düşmek

keskin nisanci
bu ifade moralin bozulmasını ifade ediyor galiba da ifadede bir tuhaflık var. moralim bozuldu da ifade gayet net eyvallah ama modum düştü derken nerden nereye ne düşüyor belli değil. yeni nesil, böyle antin kuntik ifadeleri cemiyette yer edinmek için mecburen kullanıyor.

15 şubat 2018 abd'de liseye silahlı saldırı

keskin nisanci
ABD'nin Florida Eyaleti'nin güneyindeki Parkland'da Marjory Stoneman Douglas Lisesi'nde meydana gelen silahlı saldırıda en az 17 kişi hayatını kaybetti, 50'den fazla kişi de yaralandı. Yakalanan saldırganın okulun eski öğrencisi 19 yaşındaki Nicolas Cruz olduğu öğrenildi.

saldırganın geçen sene disiplinsiz davranışlar yüzünden okuldan atıldığı belirtiliyor. saldırı abd'de 2018 yılı içerisindeki 18. saldırı olduğu söyleniyor. yani abd' de sürekli liselere saldırılar var.

saldırıda hayatını kaybeden çocukların yaradan taksiratlarını affetsin, ailelerinin ve abd halkının başı sağ olsun. ortamlarda dönen boş beleş hak ettiklerini buluyorlar tarzında söylemlere riayet etmemek gerekir. hiçbir sivil hele hele çocuk ölmeyi hak etmez.

ekleme: başlıkta yıl eksik kalmış.

bitmek bilmeyen 14 şubat geyiği

keskin nisanci
her sene 14 şubat'ın birkaç gün evvelinden başlayıp, birkaç gün sonrasına kadar devam eden anlamsız durum. vıcık vıcık muhabbetler, ipe sapa gelmez romantik tavırlar vs. yani sevgililer günü kapitalizmin bir oyunu filan muhabbetine hiç girmeyeceğim de bu nedir arkadaş ya, yani böyle her şeyi insanın gözüne gözüne sokmanın mantığı yok. sosyal medyadan olabildiğince uzak kalmak gerekiyor, zira attı mı mangalda kül bırakmayan aslan parçalarının 14 şubat uğruna şekilden şekile girmeleri insanın içini parçalıyor. kadınlarda durum zaten anlatılacak gibi değil. sanki şu gün bir şey yapılmazsa, ortada sevgi falan yok. garip garip işler. aşk iki kişiliktir demiş atoal behramoğlu usta ama bunlar nerdeyse dünya ahalisiyle birlikte yaşayacaklar her şeyi. görmemişin sevgili olmuş, tutmuş boynuna silgi gibi asmış.

çok uzaklarda

keskin nisanci
sözleri rahmetli kayahan'a, müziği kelt müziğinin ölümsüz sanatçısı Loreena McKennitt'e ait, nilüfer'in seslendirdiği çok güzel, hafiften nostaljik şarkı.

caddelerde rüzgar aklımda aşk var
gece yarısında eski yağmurlar
şarkı söylüyorlar sessiz usulca
özlediğim şimdi çok uzaklarda

deli dolu günler hayat güzeldi
kahkahalarıyla günler geçerdi
ellerim uzanmaz dokunamaz ki
özlediğim şimdi çok uzaklarda

o da özlüyormuş benim birtanem
çok üşüyormuş ben olmayınca
öyle yazıyor son mektubunda

zeytin dalı harekatı

keskin nisanci
harekatın 24. gününde tsk tarafından bilgilendirilme yapıldı.

açıklamaya göre zeytin dalı harekatı'nda bugüne kadar 31 askerimiz şehit oldu. 143 askerimiz yaralandı. şehit askerlerimize yaradan rahmet eylesin, mekanları cennet olsun, ailelerinin ve milletimizin başı sağ olsun. yaralı kahramanlarımıza yaradan acil şifalar versin.

11 şubat 2018 rusya'da yolcu uçağının düşmesi

keskin nisanci
saratov havayolları'na bağlı yolcu uçağı domodedovo havalanından kalktıktan bir süre sonra moskova yakınlarında düşmüş. uçak önce radardan kaybolmuş, sonra da düştüğü belirlenmiş. uçağın enkazına henüz ulaşılamadığı için uçakta bulunan 65 yolcu ve 6 mürettebat toplam 71 kişinin akıbeti hakkında bilgi yok.

umarım can kaybı yaşanmaz. rus halkına geçmiş olsun diyoruz.

ekleme: yapılan açıklamaya göre uçakta bulunan biri çocuk 71 kişiden kurtulan olmamış. Yaradan taksiratlarını affetsin.

drama queen

keskin nisanci
küçük ya da büyük her türlü sorunu ya da olayı büyütüp trajedi haline getiren ve bununla ilgi çekmeye çalışan kişiler için kullanılan ifade. ifadeden de anlaşılacağı gibi genel olarak kadınlar için kullanılan bir tanımlama.

fuhsabad koftecisi tarafından bu başlık için ukde bırakılmış
0 /