confessions

kozmos

1. nesil Yazar - Şatafatlı

  1. toplam entry 2076
  2. takipçi 60
  3. puan 29322

zavallılık

ontolojik sancilarimin merhemi
Zavallı olma durumu.


hepimiz küçük simülatörleriz. işte biz şu anda kullandığımız (ve 10 milyarlık dünyada taş çatlasın 80 milyon insanın konuştuğu) dilde, varoluşun bize ayrılan çoook kısıtlı bir bölümünü yorumluyoruz (tanımlayamıyoruz). Zavallılık buradan geliyor. Kökü bu.

çocukken ansiklopedi okumak

ruzgara karsi iseyen adam
Çocukluğumda en çok keyif aldığım aktivitelerden birisidir.
90'lı yıllar gazetelerin birbirleri ile yarışırcasına kuponla ansiklopedi dağıttığı yıllardı. Meydan Larousse, Ana Britannica, temel Britannica ve daha bir çok ansiklopedi A'dan z'ye evlerimize girmişti.
O dönem internet yoktu (iyi ki de yokmuş), şimdi ki gibi akşamları izlenecek çizgi film kanalında yoktu. Kış akşamı eve kapanınca, oyalanmak adına pek bir alternatif olmadığından başlardım ansiklopedileri karıştırmaya. Çok keyifli olurdu. Şuan hafızamda gereksiz diye tabir edilen ne kadar bilgi varsa, hep bu ansiklopediler yüzündendir.

çiftlik bank

zeitgeist
para kaptıranlardan birinin "bu kadar insanın aptal olamayacağını düşündük" demesi aslında son zaman türkiyesi için güzel bir özet niteliğinde, kitlenin çokluğunun güven temin etme olayı için de birebir örnek hatta. bu kadar insan yanılıyor olamaz düşüncesi aslında çok tehlikeli, sorgulama yetisinden bilerek vazgeçmenin sonuçları çok da naif olmuyor genellikle. bu adama para kaptıranların içerisinde asker-polis de görmek de oldukça ironik, polisi arayıp adın örgütte geçiyor para yatırman gerekiyor demek gibi ajsdflnk

metrobüste öpüşme tartışması

hamlet
İlginçtir. Sadece başlığa bakarak düşünüyorum da çok tuhaf tartışma konuları bulabiliyoruz sanırım. Böyle şeylerin tartışılması anormal değil tabi... Tartışılsın fakat aklı ve mantığı ön plana alarak olsun. Kişiden kişiye değişen ahlaki değerleri değil. Birilerinin metrobüste öpüşmesinden bir başkası neden rahatsız olur? Sorulması gereken soru bu ve cevaba göre değerlendirilmeli bu davranışın mekana uygunluğu.

Ben düşünerek bir rahatsızlık sebebi bulamıyorum açıkçası. öpüşmenin ahlak dışı bir tarafı olduğunu da düşünmüyorum. Yurdum insanı, toplum içinde el ele dolaşmaya bile takılabiliyorken; elbette öpüşmeyi garip karşılayanların, rahatsız olacak olanların var olması tuhaf değil. Fakat sokak ortasında kavga görüp müdahale etmeye korkanların, dayak yiyen bir kadını/erkeği kurtarmaya yeltenmeye bile cesaret edemeyenlerin, öpüşen bir çifte tepki göstermesini haksız bir iki yüzlülük olarak görüyorum. Bu tip insanlar abdestliyken müslüman, abdesti bozulunca tecavüzcü olabiliyorlar. Kafa yapısıyla alakalı. İnsan biraz düşünmeli. Kavgayı görmek istemiyorken kafasını başka tarafa çevirenler, öpüşmek kadar sevgi dolu ve masum bir eyleme sesini yükseltmemeli.

Çocuk konusunda da düşüncem biraz farklı. Bir çocuğum olsa ona öpüşmeyi öğretebilirdim belki de. Öpüşmek çoğu zaman seks ile ilintili olmayabiliyor. Gayet güzel ve masum bir eylem. Fakat bir büyüğünün elini öpmeyi öğrenmeden evvel karşı cinsin dudaklarını öpmeyi öğrenmesinde bir sakınca görmüyorum. Güzel duyguları ve o duyguların fiziksel etkilerini hissetmesi çocuğu seksist bir sapık yapmaz. Tam aksine, öpüşmeyi merak eden bir çocuğun, sikindirik ahlak kuralları dolayısıyla, o merakını gidermesine engel olmak, çocuğun bilinçaltına gereğinden fazla yüklenmek olur. Çocuk öpüşmenin ne olduğunu anladığı yaştan itibaren öpüşen çiftleri izleyebilmeli ve hatta mümkünse karşı cinsiyle öpüşebilmelidir. Bunda garipsenecek bir şey yok bence. Hatta en masum ve temiz olanı onlarınki olacaktır muhtemelen Yetişkinler müdahale etmediği sürece.
Sağlıklı bireyler, doğal dürtülerini bastırmayan çocukların büyümesiyle ortaya çıkar. Reşit olana kadar çocuklara cinsellik ve karşı cins hakkında fikir edinmeyi yasaklasanız, o çocuklar büyüdüğünde memleket sapıktan geçilmez. Sağlıklı kararlar alacak yaşa gelene kadar, bir takım pervasız davranışlarının yasaklanması gerekir elbette. fakat öpüşmek o davranışlardan biri olmamalı bana göre.

ekonomi çok iyi

avni
tuzu kurular dese gam yemeyeceğim de taşeron bir şirkette çalışıp iki ayda bir zar zor asgari ücret alan da bunu söylüyor ya ona yanıyorum.
tuzu kurular malum taşak kebabı eşliğinde survivor falan izliyorlar.

ekonomi çok iyi

arka dortluyu dagitmayan hoca
çok iyi değil mükemmel.size şu örnekle de kanıtlayayım:
20 bin öğretmen alımı geçen sene mayıs ayında yapılan kpss ile olacak.mülakatlar nisan ortasından mayıs'ın ilk haftasına kadar sürecek ve sonuçların açıklanması temmuz-ağustosu bulacak eylülde başlanılacak.2017 kpss ile 2018 eylül'de başlayacaksınız yani bu atanacak 20 bin kişi de illa bu seneki kpss sınavına girecek.bu da şu demek oluyor 20 bin kişi 180 lirayı yine ödeyecek ortalama 300 bin lira gelir diyelim.bu arada atama yapmıyorsun ve para kazanıyorsun.ekonomi gayet iyi.

aydın'da vahşet

sos
köpeklerden biri kurtulmuş. fotoğrafında yaşadığı korku gözlerinden okunuyor. bunu yapan inşallah bulunur. gerçi bulunmasından daha önemlisi ne olacak ona? para cezasıyla kurtulacak muhtemelen. keşke ordaki halk tarafından linç edilse.

aydın'da vahşet

fiorabella
toplumun artık canileştiğini gösteren kan donduran olaydır.
aydın'da tren raylarına iki yavru köpeği bağlayıp onların canice ölümüne sebep olanlar. dilerim tez zamanda sizin de kafanız kopar ve o pislik bedenleriniz yeryüzünden yok olur.
haberin detayını veremeyeceğim. lütfen bimer, cimer ve aydın valiliğine suç duyurusunda bulunalım.
aydın valiliği : (0256) 212 24 16

uber

icgqhs
bu yansıyan ve oluşan kötü olaylar sonucu zirve yapacağına ve aklı selim bütün insanların hem kullanıp hem sahipleneceği oluşumdur nazarımda.
işini hakkıyla, kalitesiyle ve güzel yapan insanların daima kazanması dileğiyle.

ezel dizisinin 20th century fox'a satılması

icgqhs
Geçtiğimiz günlerde Muhteşem Yüzyıl'ı Netflix'in satın alması oldukça yankı uyandırmıştı. Dizi tarihimizin en pahalı ve yurt dışına en çok yayılan prodüksiyonunun Netflix gibi bir dünya markasıyla buluşması kuşkusuz hepimizi sevindirdi.

İkinci güzel ve beklenmedik olay ise dünyanın en büyük yapım şirketlerinden biri olan 20th Century Fox'un Ezel'in senaryosunu satın alması oldu. Dizinin senaristleri Kerem Deren ve Pınar Bulut'un katıldığı bir programda bu durumu açıklamasının ardından sosyal medyada adeta bir coşku başladı.

Dizinin Amerikan versiyonu çekilirse Ezel, Eyşan, Cengiz, Bahar, Ramiz Dayı, Kenan Birkan gibi karakterleri hangi aktörlerin canlandıracağına dair tahmin yürütmeler ya da kişisel istekler aldı başını gidiyor. Tabii bunlar genelde çok bilindik Hollywood oyuncularını içeren uçuk tahminler. Öyle ki, Son ve Suskunlar adlı Türk dizilerinin de senaryosu satılmıştı. Suskunlar'dan “Game of Silence” adında bir dizi yapıldı. Oynayan oyuncuların hepsi tanınmadık kişiler ve dizinin yayınlanan ilk fragmanı hiç de ümit verici gözükmüyor.
20th Century Fox, Ezel'in senaryosunu satın almış olabilir ama belki hiç hayata da geçirmeyebilir. Ya da “Game of Silence” gibi daha başlamadan kimsenin merak etmediği silik bir diziye dönüşebilir. Ya da tam tersi, güçlü bir kadroyla oldukça popüler olacak bir filme de dönüştürebilir. Kuşkusuz bunu zaman gösterecek. Yine de böyle bir başarı karşısında heyecanımızı dizginleyemeyip büyük beklentilere girmemiz kaçınılmaz olacak.

Alıntıdır.

venedik taciri

hamlet
Güzel bir William shakespeare oyunu.

Okuması oldukça keyifli ve sürükleyici.
Önsözden edindiğim bilgiye göre, shakespeare bu oyunu yazarken başka bazı eserlerden ve mitolojiden oldukça etkilenmiş. Birkaçını harmanlayarak kendi yorumunu okuyucuya sunmuş ve güzel bir eser ortaya çıkarmış.

taliplerinden biri, genç ve dünya güzeli bir kadının babasının vasiyeti üzerine damat adaylarına uygulayacağı teste katılmaya gitmek için paraya ihtiyaç duyar. Bir tüccar olan dostundan rica eder ve dostunu can düşmanı olan bir yahudiye senet karşılığı borçlanmak durumunda bırakır. (Bahsedilen tarihlerde yahudilerden nefret ediliyor.) Yahudi, tüccarla tuhaf bir senet hazırlar ve olaylar gelişir.

kitabın konusu oldukça geniş ve çok şey anlatıyor.

Fakat benim takıldığım nokta bassanio'nun yüzüğü doktora vermesi. Yani günümüzde kim verirdi ki? Ne bileyim. Adam işini yapıyor sonuçta. Onur, gurur haysiyet, insanlık gibi kavramlarla ve dönemin bu gibi değerlere bakışıyla alakalı müthiş bir ikilem. Fakat günümüzde o yüzüğü verecek pek fazla insan olduğunu düşünmüyorum. Hem zaten vermek gerekmezdi de. Fakat benzeri bir olay yaşansa doğru olanın yüzüğü vermek mi yoksa vermemek mi olduğuna karar vermekte zorlanıyorum. Zorlanıyorum ama sikseler vermezdim.

cehennem

ontolojik sancilarimin merhemi
Michelangelo'nun last judgement adlı eserinde cehennemdeki işkencelerin pek iç açıcı olmadığını gösterir.

Last judgement ( son yargı) : tanrı merhametin yedi kuralına göre yaşamayanları cezalandıracaktır: sizi lanetliler, şeytan ve melekler için hazırlanmış sonsuz ateşe doğru benden ayrılın.

Bu yargıdaki cehennem her zaman kompozisyonun sağ alıntında bulunur. Çünkü isa'nın solunda olmak zorundadır cehennem. Böylece iyiler onun sevdiği sağ tarafından yükselebilirler. Cehennemin girişi dev bir deniz canavarı olan ve genellikle bir timsah, bir balina veya deniz yılanı şeklini alan livyatan'ın açık çenesi olarak gösterilir. El greco'nun allegory of the holy league ( kutsal fersahın alegorisi) adlı eserde livyatan; cehenneme inişi temsil eder.


can alıcı şiir dizeleri

ontolojik sancilarimin merhemi
''.. sonra sonra yapıştırılmış pullar gibisin, öylesin
üstü uçaklı zarflara
ve alanlara tutturulmuş, çiçek sepetlerinin
kenarındaki kartlara
bir gider bir gelirsin, gider gelirsin
hızlı bir park akışından anısal bir yığıntıya

sayısız parmağın var, bir parmağın daha mavi
vurursun vurursun kapılara onunla
kapılar açıldı mı, avlular güne çarptı mı
boşalan bir güğümsündür her umutsuzluğa..''

firari

blackandwhitememories
Faruk nafiz çamlıbel'e ait bir şiir adıdır.

Sana çirkin dediler, düşmanı oldum güzelin;
Sana kâfir dediler, diş biledim Hakka bile.
Topladın saçtığı altınları yüzlerce elin,
Kahpelendin de garaz bağladım ahlâka bile.

Sana çirkin demedim ben, sana kâfir demedim;
Bence dînin gibi küfrün de mukaddesti senin.
Yaşadın beş sene gönlümde, misafir demedim;
Bu firar aklına nerden, ne zaman esti senin?

Zülfünün yay gibi kuvvetli çelik tellerine
Takılan gönlüm asırlarca peşinden gidecek,
Sen bir âhû gibi dağdan dağa kaçsan da yine
Seni aşkım canavarlar gibi tâkîp edecek!

dispozofobi

fiorabella
Messie Sendromu olarak ta bilinen halk arasında biriktirme hastalığı denilen takıntılı davranış biçimidir.

depresyon, kaygı bozukluğu, dikkat eksikliği gibi sorunlar da biriktirme hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir. lazım olur korkusu ile, ya da bir daha bunları alamam, bulamam düşüncesi ile veya yaşanılan mekanda ki her boşluğu doldurarak kendini güvende hissetme düşüncesi sonucu, eski gaztelereden, konserve kutularına kadar her eşyayı biriktirmektir.

nick altı

icgqhs
diğer yazarların ya da kendinizin kullanıcı adınıza açılan başlıklara yazılan yazıların tamamıdır.

burada unutulmaması gereken, nick altında format aramıyoruz.

yoksa bizi övmek isteyen nasıl övecek? misal icgqhs, (bkz:#454514545455) girisi ile benim aklımı almıştır gibi.
ya da burada şey yapabiliriz, geçen zirve ortamında saflkjalkfjas nickli yazarla oturuyorlardı falan. yani yazarı yazıyı refere tamamen serbest bu bölümde format kurallarını unutun fakat sözlük kuralını unutmayın. kişiyi rahatsız edecek nick altlarından kaçının lütfen. hakaret ya da hakaret vari eylemlerden kaçının.
hem bir şey diyeyim mi? 3 günlük dünya ne gerek var kavgaya!

hoş kalın hep!

alttan almak

avni
"yavuz hırsız mal sahibini bastırır" misali çoğunlukla pek işe yaramaz. ne ki muhatabınız çoğunlukla anlayışlı biri değildir realitede. hatta abartmıyorum iyi niyetinizi eziklik olarak bile görebilir bazıları. alttan alacağım derken suçlu ilan edilenleri bile gördü bu gözler.
hasılı kral çıplaksa çıplaktır. haykırın avazınız çıktığı kadar çıplaklığını.

drama köprüsü

avni
son dönemde yorumlayanları dinlemediğim için hangileri güzel yorumluyor pek bilmiyorum. türkünün adını duyunca aklıma direkt ruhi su geliyor. tok sesiyle bi;
"at martini debreli hasan" deyişi var ki dağlar kendiliğinden inliyor sanırsın.

kral çıplak

avni
günümüzde bunu inatla söyleyenleri onuncu köydeki tımarhaneye ya da hapishaneye gönderiyorlarmış diye duydum.
ama harbiden, hakkaten ve hasseten kral çırılçıplak.

emrah serbes'in savunması

fiorabella
izmir-aydın yolunda yaptığı trafik kazası ile hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak" suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davadaki savunmadır.

sanık avukatı ayhan baytekin tarafından yapılan savunma. " karşı tarafın arabası 2001 modeldi. diğer arabaları daha donanımlıydı. o arabada olsaydılar ağır şartlar oluşmazdı" (hööö) neredeyse trafiğe çıktılar diye suçlu ilan edilecekler.

emrah serbes'in mahkemedeki konuşması ise tam bir facia. "hava yağışlı olmasaydı kaza yapmazdım"

söyleyecek, yazacak tek kelime bulamıyorum. özellikle avukata. para kazanmak uğruna dava aldın tamam da bu savunma nedir? karşı tarafa suç atmak. adamın iki arabası var. sana ne* hangisine isterse onunla seyahat eder. küp gibi içip araç süren müvekkilini biraz daha uğraşsa melek ilan edecek.

annemi öldürn doktor bozuntusu da şöyle bir savunma verdi. " o gün 700 hastaya baktım. daha az hastaya baksaydım hasta ölmezdi" duyunca ağzını burnunu kırasım geldi. o yüzden ailesini kazada kaybeden o çocuğun ne hissettiğini çok iyi anlıyorum.

zengin sözlük'te mesajlaşmak

bonnie
dost acı söyler ki zulümdür.
-bak kanka sen bi de o şarkıyı şundan dinle.
- gönder
-du gönderiyorum.
-aooo, olmadı, çıkmadı.
-r büyük, s büyük.
-2 r var.
-heh, sonda olan.
-olmadı.
-s' yi de büyük harf yaptın mı?
-'+%!!'(&%+^'
-kim lan bu şarkıyı söyleyen

zengin sözlük

ruzgara karsi iseyen adam
Bunca entry girmeme rağmen hala tam olarak kullanamadığım sözlük.
Entry girerken, gönder butonunun yanında bulunan "abkz, gbkz, ebkz" butonlarının ne işe yaradığını hala anlamadım. Sözlüğün açık ara en teknoloji özürlü yazarı olarak soruyorum, bu butonlar ne işe yarar? Biri hayrına anlatsa ya!

yüzyıllık yalnızlık

ontolojik sancilarimin merhemi
Garcia Marquez'in çılgın attığı kitap. Bu kadarı içine alıp, aynı şiddetle dışarı fırlatan başka bir kitap yoktur. Betimlemeler öldürür.

Şuraya kitaptan bir pasaj bırakalım; Yüreğin o giderilemez unutkanlığıyla değil, çok daha amansız ve hiç dönüşü olmayan bir başka çeşit unutkanlıkla unutulmuş olduğunu anladı. Bu unutkanlığı iyi bilirdi, çünkü ölümün unutkanlığıyla bu. İşte o zaman ayıldı.

yüzyıllık yalnızlık

hamlet
Okuduğum en tuhaf kitap. Hakikatten en tuhafı.
Ben fantastik roman okumayı seven biriyim, hatta başka ne okuyor olursam olayım, yanında bir de fantastik roman okurum mutlaka.
Fakat okuduğum hiçbir fantastik karakter, öğe ya da olay, bu romanın hissettirdiği duyguları hissettirmedi diyebilirim.

Üniversite yıllarımdan birinde ev arkadaşım her gün tavsiye ediyor kitabı zorla odama koyuyor okumam için çırpınıyordu. Kendisinin hiçbir zaman boş bir tavsiyede bulunmayacağını biliyordum fakat genel melankolik hallerinden ötürü ön yargılıydım. Bir gün okula giderken çantamdan kendi kitabımı çıkarmış ve yüzyıllık yalnızlık'ı koymuş. Önce sinirlendim sonra güldüm... ama sonunda okumaya karar verdim. Okuduktan sonra ise arkadaşımı daha bir sevdim sanki.

Kitabı okurken, henüz yarısına bile gelmemişken bir anda her şey bitiverdi. Bir anda "ee daha ne yazdı bu adam, kitabın devamında ne anlatacak ki amk?" Düşüncesiyle doldum taştım. Ve okuma süresi boyunca koca bir ömrü yaşayıp kendimi yaşlanmış gibi hissettim.
Sanki hayat akmış gitmiş o süre içerisinde belki onlarca kitap okumuşum gibi...

Kitabı bir gecede bile bitirseniz, senelerdir okuyormuş hissine kapılmanız neredeyse kaçınılmaz. Koskoca bir tarihi yaşatan, zamanın akışını ve çağların değişimini hissettiren bir roman. Hakikatten tuhaf bir tecrübe.