confessions

kutadgu bilig

1. nesil Yazar - Alışmaya çalışıyor

  1. toplam entry 218
  2. takipçi 10
  3. puan 1724

afrikalı çocuklara elimizi uzatalım

kutadgu bilig
Bir insanlık vecibesi olarak her bireyin yapması gerekir. en azından araştırarak, olmadı bir gidenden sorarak, mümkünse bizzat gidip görerek oradaki sadece çocukların değil, tüm insanların yaşam şartlarını görmeleri gerekir. hayatında en az bir kere bunu yapmak icab eder kanaatindeyim.

bu internet üzerinden 5-10 pirinç tanesi ile de olur, güvenilir bir yardım kuruluşuna bir haftalık sigara parasıyla da olur, veya 50-100 usd gibi bir rakamı çeşitli kuruluşlar aracılığı ile toplu yardım şeklinde göndermekle de olur.

Türkiye'de ve tüm dünyada ihtiyacı olanlara yardım etmek çok güzel bir şey, mutluluğun formülü muhtaçlara yardımdan geçer. Fakat burayı oraya kıyaslayıp burada ihtiyaç daha fazla demek sorumluluktan kaçmaktır zannediyorum. Türkiye'deki bizim gözümüzdeki en muhtaç insanın bile oradaki sıradan insandan daha iyi bir hayat standardına sahip olduğunu bittecrübe söyleyebilirim.

akıl

kutadgu bilig
manevi bir latifedir. maddi(cismani) latifeler bellidir işte kalp, ciğer, beyin, göz, burun vs. ve diğer organlar. manevi (ruhani) latifeler ise, akıl, kalp, nefis, vicdan, asab, heva, sır, kuvve-i şeheviye, kuvve-i gadabiye vs... gibi ruha takılan ve hayatın lazımı olanlardan bazılarıdır. bazı alimler bunların binler adet olduğunu iddia etmiş. işte akıl bunların en parlağı ve en önemlisi. herşeyden evvel, insanlığın mahiyetini içinde taşıyan bir cevherdir. yaşanılan kainatın bilinmez kapılarını açacak anahtardır. akıl olmasa, bütün dünya senin olsa, bi önemi kalmayacak derecede ehemmiyetli bir hediyedir. öyle ki; bu latifenin sağlıksız olduğu kişiler islam inancına göre tekliften hali, yani mükellefiyeti olmayan, yaptığı şeylerin maddi manevi sorumluluğu olmayan kimselerdir.

disket

kutadgu bilig
(bkz:Floppy Disk) (yumuşak yuvarlak şey) öhm.

Piyasaya çıkan ilk disketler çapı 200 mm (8 inç) idi. Disk esnek plastik bir kılıf tarafından korunuyordu. 1970'lerin sonunda 8 inçlik bir disk yaklaşık 1 MB veri saklayabilirdi. Daha sonra aynı tasarımın aynı miktarda bilgi depolayabilen 5.25 inç (133 mm) disketler çıktı. 1980'lerin başında, 3.5 inçlik (90 mm) disket veya mikro disket piyasaya çıktı. o zamanın şartlarına göre oldukça mikroydu. ve bu tür kişisel bilgisayarlar için yıllardır kasaya yerleştirildi. soktuğunda (disketi sürücüye) vızırt bızırt zzzııııı zızızızı gibi sesler duymanıza neden olan bir optik okuyucuyla içindeki plastik parça taranmaktaydı. kendisi aşağı yukarı 1.44 MB veri alabilmekteydi. bazı muhasebe programlarını bir kaç floppy disk ile kurman mümkündü paranın para olduğu zamanlar. şimdilerde benzetme yapacak cinsel organ bulamayacak kadar küçüldü bu depolama aygıtları.

evliliğin ilk 5 yılı

kutadgu bilig
ayrı kültürlerden, ayrı aile yapılarından ve ayrı karakterlerde olan eşler arasındaki uzlaşma süreçlerinin geçmesi için gerekli ortalama zaman dilimi. bu kişiler arasında aşağı yukarı iki üç yıl da sürebilir. farklılıkların harmanlanması ve meczolması için depresyonun evreleri (1. İnkâr; 2. Öfke; 3. Pazarlık; 4. Depresyon; 5. Kabullenme) gibi bu sürece ihtiyaç vardır.

hatun kişi babasından öğrendiği erkeklik profilini; örneğin sabahları erkenden fırından taze ekmeğin mutfağa bırakılması, kirli çorapların kirliliğe atılması, faturaların düzenli ödenerek poşet dosyada muhafaza edilmesi gibi evin dirlik ve düzenine katkıda bulunan davranış profillerini yatağına aldığı adamda aramaya başlar.

er kişi ise anasından ablasından gördüğü evcimenliktir, kıyı köşe kırlent altı bırakmadan toz almaktır, aynı anda hem halı yıkamak, hem yemek yapmak, hem de makineden çıkan çamaşırları asmak gibi kabiliyetleri bilinçaltında sevdiceğinden bekler.

hal böyle olunca iki taraf için alıştığı düzeni terkederek yeni bir yaşam tarzını kabullenmek zor gelecek ve çatışmalar başlayacaktır. bu ahlakın ailelerden geldiği bilindiğinden ötürü de ailelere karşı soğuk tavırlar baş gösterir. bu durum eşler tarafından hızla sezilir ve hakimiyet muarazaları başlar.

iki tarafta gerçek sevgi hakimse birbirinin beklentilerine cevap verecek derecede küçük değişimler, fedakarlıklar, yeni alışkanlıklar gibi yapıcı kuvvetler ile evlilik rayına oturur. artık aile kurulmuştur, bunun muhafazası gerekmektedir. kendimden biliyorum.

tipitip

kutadgu bilig
Tipitip, Kent Gıda Sanayii adlı şirketin 1974 yılından itibaren ürettiği “karikatürlü” bazuka sakız markası ve bu sakızın paketlerinden çıkan karikatürlerin uzun burunlu, büyük gözlüklü, papyonlu, yuvarlak şapkalı çizgi-kahramanı. Karikatür kahramanının yaratıcısı karikatürist Bülent Arabacıoğlu'dur.

wikipedi tanımından sonra kendi tanımım; öhm ıhm; efenim hani sol frame de parasına kesinlikle değen şeyler diye atılan bir başlık var ya, işte o başlığın en başında bu sakız konulmalı bence. para/fayda oranlamasında açık ara önde olacak şeydir ne ile kıyaslarsanız kıyaslayın. onbeş kuruşa sizi bir saat mutlu edecek başka bir ürün yoktur zannedersem. hatta içerisinden çıkan karikatür basılmış yetmiş gram kuşe kağıda sarıp, cebine koyup, belli bir süre sonra aynı keyfe devam edebilirsin. uzatmayalım..

tulip fever

kutadgu bilig
Alicia Amanda Vikander'i ben çok sefiom yaa, gerçekten. öhm. efendim film detayı için bakınız İMDB. şu an arşivimde ve muhtemelen bir iki ay içerisinde izleyeceğimden içerikle ilgili bir yorum yapmayacağım. fakat bu filmin posterinde acip bir şekilde subliminal message kullanılmış ki, yürekleri hoplatacak cinsten. bi tek ben sapık değilim herhalde. şaşı bak şaşır.


şuna bak ya, gel de evi arabayı üzerine yapma yani..

meteliğe kurşun atmak

kutadgu bilig
tek kanallı dönemde pazar akşamları mecburen ve keyfle izlediğimiz kovboy filmlerinden kalma bir hayal gücüyle ne zaman bu parasız kalmak manasında olan deyimi duysam, kovboyun birisinin dikkatle beklediğini ve birisinin havaya bozuk para attıktan sonra rüzgar çevikliğinde silahına sarılan abinin smith wessonuyla tam ortasından kurşunu geçirmesi gibi bir sahne tahayyül ederim.

dayak yiyen zabıtanın facebook paylaşımı

kutadgu bilig
maruz kaldığı haksızlığı ortadan kaldırmayacak paylaşımdır.

Malumunuz adalet heykelindeki kadının gözünün kapalı olması onun tarafsızlığına delalet eder. Yani karşısındaki kim olursa olsun insan olduğu için adaletten nasibini alacaktır. İnsan hakları evrensel beyannamesinin ikinci maddesinde "Herkes, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal veya başka bir görüş, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğuş veya herhangi başka bir ayrım gözetmeksizin.." ilgili maddelerin uygulanacağı belirtilir. ayrıca;

Madde 5- Hiç kimseye işkence yapılamaz, zalimce, insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz ve ceza verilemez.

özetle bir kişinin siyasi görüşünden dolayı uğradığı haksızlığı meşru görmek insafsızlıktır.

yurttan sesler korosu

kutadgu bilig
Mesud Cemil beyin 1942 yilinda Ankara Radyosu'nda kurup, calistirip, yonettigi, turkuyu koro halinde soyleyen ilk olusumdur. Daha sonralari Muzaffer Sarisozen bey bu gelenegi devam ettirmis, gunumuze kadar gelmistir.

Pazar sabahlari kahvalti esnasinda radyoda surekli caldigindan 80li yillarda cocukluk yasayanlarin repertuarina bir cok turkunun girmesine aracilik etmis gruptur.

vicdan

kutadgu bilig
Mihenktir. Vicdaninin yanindaki yerin neyse, insanligin yanindaki yerin de o dur. En buyuk terazidir. Dusun arkadasini ikna ettin ve bir ise soktun. Onun o isten zarar edecegini de biliyorsun, kendi kendine ne kadar da bilerek girdi bu ise desen, vicdanin henuz tefessuh etmemisse seni durtup duracak ve rahatsiz ederek yaptigin yanlisi sana mutemadiyen hatirlatacaktir. Hassas bir latife olan vicdan ruhun manevi bir bekcisidir. Sondurmemek gerekir.

durağa yaklaşan belediye otobüsünün üzerine yürüme

kutadgu bilig
az evvel pencereden dışarı daldığımda karşı caddedeki otobüs durağında farkettiğim, sonra düşününce aslında benim de yaptığım, art arda bir kaç otobüste aynı manzarayı görünce şuracıkta paylaşma isteği gelen durum.

otobüs durağa yaklaştığı hengamda durakta bir hareketlilik oluyor. oturanlar kalkmaya, ayakta duranlar bi toparlanmaya başlıyor. otobüsün durağa gelip oradaki yolcuları almadan gitmeyeceği bilindiği halde otobüse doğru "bak ben senin yolcunum, bu otobüse bineceğim he, aman almadan gitme" mesajı vermek için bi otobüse otobüse yürüme, kapıyı denk getirme telaşı sarıyor herkesi.

bu gözlemden çıkan ana fikir : toplum olarak istemeden verilmeyen, kendini göstermeden farkedilmeyen, hakkın kuvvette, imtiyazın yüksek seslide olduğu, varlığın itibar, nezaketin eziklik addedildiği bir kültürde yaşamaktayız maalesef.

övgü

kutadgu bilig
teveccüh-ü nas. insanın en zayıf damarıdır. bir insanı yakalamak ve kendine bağlamak için iltifat ve ona övgü dolu sözler söylemek kafidir. hatta diyebilirim ki, tüm buzları eriten, karşısındaki muhatabın kendini iyi hissetmesini sağlayan bu silah iyi kullanıldığında çok az karakter buna karşı olacaktır. sosyal medyanın ortaya çıkmasının yegane müsebbebi bu histir. hepimiz seviyoruz. bir artı da bir övgüdür, favoriye eklemekte, likelamak, retweet etmek vs. kategorisine göre hepsi de övgünün bir cüzüdür. en büyük motivasyon kaynağıdır.

bazen övgü olmasa da, yerme ve tenkid etme maksadı dahi olsa kendisinden bahsedilmesinden hoşlanır insan. içeride bir yerlerde ince bir haz duyar bu ilgiye karşı. sıcaklığın dereceleri gibi, artısı da eksisi de istenir, ayrı bir anlam taşır insanoğlu için.

zengin sözlük

kutadgu bilig
bu sözlük patlar söyleyeyim. patlar derken yani aşar gider, uçar gibi geliyor bana. daha bi saattir üyeyim kendimi zengin troll gibi hissediyorum. bi favllar, bi beğenmeler, moderatörün çay kahve ikramı. gerçekten sözlük kendimi iyi hissettim. girer girmez nickaltına girilen medhiye ise elimi ayağımı kelepçeledi bak, başka sözlüğe girsem kendimi hain gibi hissedecem. ühühü gerçekten bak çok duygulandım şu an.

bir melek diliyorum

kutadgu bilig
"hayat hüzünlü" albümünün birinci şarkısı. aşk dışında değerleri o zamanlar şarkılarına konu yapan, Rafet El Roman'ın Rafet El Roman olduğu zamanlar 1999'un yazı başında çıkmış ve beni kendine meftun etmiş şarkıdır. Hanımeli albümünden sonra maalesef popüler kültürün etkisinden midir, ilham kaynağı karısından uzaklaştığından mıdır, bir daha bu tür şarkılar çıkmadı kendisinden.

kendinden yakışıklı erkek gören erkek tepkisi

kutadgu bilig
olaylara verdiğimiz tüp tepkiler inançlarımız, değerlerimiz ve toplumsal ahlakımızdan mütevellid olduğundan, ve bebekken beni taş yastıkta belekli bir şekilde sırtüstü yatırdıklarından kaynaklı armut şekilli kafa yapımdan, ve ortalama yakışıklı bir insana göre hiç gideri olmayan tipimden dolayı vermediğim tepkidir. versem ne olacak amk, iyice rezil olacam. giriyom koluna "abi bi milyon versene karşıya geçecem" diyom, kendisini en azından bi tl zarara sokuyom. oh.

zengin sözlük yazarlarının özlü sözleri

kutadgu bilig
Hayat, açgözlü, özenti insanlara özgün, dansözlükle özdeşleşmiş bir özellikte yaşanmamalı. Hayatı özenle, şahsiyetini gözeterek, öznel ve özel yaşamalı. Kendini çözmeli. Özümsemeli. Özlüğünü benliğini bulmalı. Bağımsız özerk yaşamalı. Özgürce haykırmalı. yegane, tek ve yekta olduğunu gözönünde bulundurmalı. Kendini çözmeli ve içindeki virtüözü özgür bırakmalı.

zengin sözlük

kutadgu bilig
Steve Jobs'ın “Quality is more important than quantity.” ve Bediüzzaman'ın "kemiyetin keyfiyete nispeten ehemmiyeti yoktur." mottolarına tam da uygun bir kalite anlayışı ile ilerlediğini gördüğüm sözlük. bu kaliteyi 3 gün köşemde tek ayak üzerinde beklemek ve 15 gün oda hapsinden sonra daha da takdir ettim. lan aferin be, valla. unutmayın en verimli ve kaliteli meyve mevsiminde ve doğal proseslere tabi bir şekilde yetişir. yoksa seracılık yapanlara uymayın, gerçekten. zengin sözlüğün mevsimi geleceğinden eminim, sadece mal sahibileri tarlayı ekmeyi biçmeyi sulamayı unutmasın, ha zararlı güvelerden böceklerden de muhafaza etsin, olur bu iş.. tam destek.

seslenildiğinde bakmayan arkadaş

kutadgu bilig
Gecen yine param cok, iyi hissediyorum yani. Baktim bizim musterilerden biri, baya da muhabbetimiz var, tam seslenecem ismi aklima gelmiyor, sst msst dostum filan dedim ama biraz da cekinerek tamda sesli soyleyemedim. Kendimi de iyi hissettigim icin bi iki cift laf yapmayi da cok istedim. Ama ismi aklima gelmeyince tam olarak da seslenemedim. Telefonumdan firma ismini yazarak hatirlamaya calisacakken de artik cok gecti. O da boyle ellerini sallayaraktan agir cekimde 3mt otemden cekti gitti. Cebimdeki 75 liranin hepsini kumarda yiyesim geldi.

sabah ereksiyonu

kutadgu bilig
Bazen geceden baslar. Tam uykuya dalacaksin boyle mayismissin, disarisi buz gibiyken sicacik yataginda sirtindan vurulmus ve yere yigilmissin pozisyonunda yataga yayilmak istersin, oha bi de bakmisin keser sapi gibi bi rahatsizlik. O saatten sonra uyku bir muddet haram olur. Kendisiyle alakadar olmaktan uykunun en tatli yerinde saga sola manasizca donersin. Sabahlari bi ayri dert tabi. Ama herseye ragmen seviyoruz, oksuyoruz tum huysuzlukluklarina ragmen gonlunu ediyoruz.

sokakta öpüşmek

kutadgu bilig
concon ablalarımızın yanak yanağa değdirirken yanakların aksi yönüne doğru dudak büzmesiyle ve diğer yanaklar değdirilmek üzere başın geri çekilme hareketiyle birlikte "ay ne tesadüf ayol" şeklinde gördüğüne çok sevindiği izlenimi veren, gerçekten sırf şu eylem için kadın olmaktan vazgeçtiğim sokak aktivitesi.

instela

kutadgu bilig
bir kaç yazar arkadaşlarımın hatrına son bi sene daha sabredip Eylül ayında kapattığım hesabın sahibi sözlük. çok kızgınım ama belli etmemeye çalışacağım şimdi bak, öhm; sözlük moderatörlerine zannedersem bir iki defa müracaat ettim. birisi: alakasız bir şekilde foruma dönen başlıklardan birine yazdığım cümle/ler yüzünden özel mesajdan küfreden bir terbiyesiz insan içindi. sağolsunlar onu artık attılar mı, küstürüp hesabını kapattırdılar mı bilmiyorum. diğeri ise; yazarlardan birinin alanen giri altı yorumlara iftira ve hakaret dolu mesajlar attığı, ve kendisine sakin bir dille itham etmeden mütehammil cevaplar verildiği halde durmadığı için ekran görüntüsü de alınarak gönderilme ihtiyacından ötürüdür. Fakat bu ikinci ile ilgilenilmeyip, cevap vermeye bile tenezzül edilmediği durum sineye çekilmiş ve hadi neyse denilmiştir. O hadiseden çok kısa bir süre sonra entelijans aktimin tek taraflı ve ihbarsız olarak çaylak moduna alındığını farkettim. yönetime sorduğum gerekçeye yine yanıt alamadığımdan herhalde "gider misin lütfen" demek istiyorlar diye hesabı kapattım. kendilerine hayırlı işler diliyorum.

dolmuşta ineceğim deme şekilleri

kutadgu bilig
dolmuşun motoru üzerine oturtulmuş ve minibüsün kalanıyla karşı karşıya bırakılarak topluluk önünde konuşma korkunla bi başına kalmışsan, üstüne bir de bir kaç para alıp - para üstü vermişsen, minibüs şöförünün kardeşiymişcesine bir özgüvenle "abi sağda bi yerde ineyim ben" şeklinde olur.

tartışma kültürü

kutadgu bilig
şahısların birbirilerine karşı bir meseleyi savunma şekli. münazara veya eytişme de denilir. Zemahşerinin (bkz:mukaddimet'il edep) sözlüğüne tartışma olarak girmiş bir kültür. iki insan arasında herhangi bir konunun kendi bakış açısından ortaya konulması kültürüdür. insanlar adetince bakış açısı ve fikir olduğundan bir iki ortak nokta bulunarak kifayet edilmeli ve hoşgörü içerisinde el sıkışılarak hitama erdirilmelidir. yoksa karşı tarafa fikrimi kabul ettireyim niyetiyle girilen her tartışma muvaffakiyetsizlik ile netice bulacaktır. bu kültüre tecrübelerle sahip bir kişinin en büyük silahı sabır ve tahammüldür. hissiyat karışmadıkça gönüllere taht kuracak, dinleyenlerin (ki hasmın dahi olsa) bu manevi metanet karşısında coşkun hisleri durulduktan sonra zatınıza karşı hayranlığa kalbolacaktır.

efendi erkek

kutadgu bilig
Nerede nasil davranacagini bilen erkektir. Genellikle gozluklu, suveter yelek icine kareli gomlek giyen saclari yana taranmis kare suratli bir tip aklimiza gelse de, amma ve lakin oyle degildir.

Sevgiyi ve saygiyi bilen, bildigi ile amel eden erkektir. Kulaginda kupe, ensesinde dovme olabilir ancak bir ortama girdiginde daha insanlari tanimadan kendince cok komik olan esprileri patlati patlati prim yapmaya calismaz erkektir. Biri bu latifeden kirilir mi acep diye dusunur erkektir. Cocuklara zayiflara neyin kendisinin gucunu onlarin uzerindeki zayifligi kullanarak gostermez erkektir. Yeni tanistigi bayanlarin rahatsiz olma ihtimaline karsi onlara direkt yurumez erkektir. Yeri geldiginde hatun kisisini dunyanin en ozel bayani hissettirir, elini tuttugunda simsikar, yatakta kendisini ucurur erkektir. Ohm. Biri laf attiginda gucu yeter mi yetmez mi once bakar erkektir, gucu yeterse cocuklara diklenir erkektir, beni bunlar ezer diye kanaat ederse konusarak anlasir erkektir. Evet.

at avrat silah

kutadgu bilig
Asirlar boyu hukmu degismeyen kavram, fakat manalari degisebilir.

At bir binek olmasi hasebiyle bugunun atlarina araba diyebiliriz. Kisiye gore yat da olabilir, jet de.

Avrat cok degisecegini sanmiyorum.

Silah ise gunumuzde kalemden tutun, paraya, tatli dilden tutun dis gorunume kadar bir cok hallere burunmustur. Benim en sevdigim silah bilgidir.

içtihat

kutadgu bilig
Kudret ve kuvvetini tam kullanarak çalışmak. Gayret etmek. Çalışmak manalarına gelir. diğer bir manası da Anlayış ve kanaattır.

Fıkıh ilminde içtihat (ictihad): Şeriatın fer'î (esasa ait olmayan) mes'elelerine âit hükümleri, ilgili ilmin dahi alimleri tarafından, usulüne uygun olarak, Kur'an ve Hadis-i Şeriflerden çıkarmaları ve bunun için tam gayret etmiş olmaları manasına da gelir. Böyle içtihad eden zâtlara Müçtehid denir.

hukuki alanda kanunda tam olarak izah edilmeyen (ki edilen zannederim hiç yoktur) meseleleri o işin profesörleri tarafından detaylandırılarak ve kastedildiği manalar nazara verilerek çıkan fikirlerdir.

müzik

kutadgu bilig
ruhun meyve cinsinden gıdasıdır. zira ekmek gibi bir temel gıda olsaydı tüketmekten bıkmayacaktık.

ancak muteber mugannilerden tevellüd eden sadalardır ki, kulaktan girmek suretiyle bütün ruha nüfuz eder, en son kalbe yerleşir de, orayı mesken ittihaz eder. işte bu tür sada ve nidalar; meyvelerin en seçkini, gıdaların da efendisidir. ruhun binler latifelerinden ekserine tesir eder. bir ameliyat-ı cerrahiye gibi derinlerdeki yaraları tedavi eden tiryak hükmündedirler. ♪ inleyen nağmeleeeerr.... ♫

inat

kutadgu bilig
Diger tum hisler gibi dogru kullanildiginda insani kemalat semalarinda ucurmaya kabildir. Ornegin dogru soylemekte inat etmeye niyet etsen, her ne sart vuku bulursa bulsun bu inattan vazgecmesen, insaniyetin en ala mertebelerinde kendini bulabilirsin.

sevgilim olur diye hediye alıp bir kenara koymak

kutadgu bilig
doksanlı yıllarda haydarpaşa tren istasyonundan çıktıktan sonra köşedeki büfenin yanında fosforlu polo saati satıyorlardı, seti 10 milyon mu, 20 milyon mu neydi. olacak o kadar eğer bu saaten almışsan, seni tanımak istiyorum yiğidim. çünkü aynı "ulen bi kız arkadaşım olsa, bak aynısından aldım sana" hissiyatıyla hem ucuza, hem de içi yeşil fosforlu kadrana sahip bir hediye ile o sevgiliyi kendime bağlayabilir, bundan sonra ömür boyu sap gezmekten kurtulabilirim." diyerek ben de almıştım.

uyanır uyanmaz sigara içmek

kutadgu bilig
eşşeğin amına suyu kaçırmaktır. sigaradan tat almak için değil de, gerçekten kendini öldürmek için içiyorsan bence gece yarısına saatini kur, gece kalkıp bi sigara içip öyle yat. yok bağımlıyım filan diyorsan on dakka sabret, ağızda gevişin başlar başlamaz zaten mekanik sindirime girecen, akabinde midene inecek bi kaç lokmayla zaten enzimler reaksiyon verip kanda neyin değişimler olacak, vücut uyanacak, o duman da sana tatlı gelecek. içmeyin şu zıkkımı artık.

pisuvar

kutadgu bilig
Er kisiye has Sagliksiz iseme unitesi. Ayakta isettirdiginden mutevellid basi mesane sikintilarina sebeb olabilir. Ayrica operasyon bittikten sonra sallasanda ucta her halukarda kalacak damlaciklari yikayacak bir taharet muslugu yoktur. Sonra kulotun/boxerin cift katman bolgesinde nokta nokta igrenc lekeler kalir ki iyy. Donu siyirir oturarak iserim. An itibariyle oldugu gibi emaillerimi de kontrol ederim, girimi de girerim. Suya sabuna dokunur mezkur mahalli terkederim. Hepinize iyi aksamlar dilerim.