confessions

kutadgu bilig

1. nesil Yazar - Alışmaya çalışıyor

  1. toplam entry 219
  2. takipçi 10
  3. puan 1729

palavra tespit yöntemleri

kutadgu bilig
palavra sıkanların sıklıkla içine düştüğü yöntemlerdir. biraz salağa yatıp karşınızdakinin konuşmasına izin verin. çok iyi bildiğiniz bir konuyu hiç bilmiyormuş da, ilk defa ondan duyyormuş gibi şaşırın. o iyi bildiğiniz konu hakkında saçma bir yorum yapın mal olduğunuzdan emin olsun. işte palavracının bütün kapıları açıldı. gözlemleyin ve tadini cikarin.

toshiba

kutadgu bilig
bir zamanların belki en kaliteli laptoplarını üreten fakat son bir kaç yıldır elektronik üretimini bırakan japon firması. türkiye'de son 5 yıldır teknik servisi bizim mahalledeki mert elektronikten çok farklı olmayan saldım çayıra allah kayıra müşteri memnuniyetine sahip firma. batacağına dair söylentiler olsa da aslen elektronikten çekilip başka sahalara yatırım yapmaktadırlar. notebook alacaklar uzak dursun. bi asustan, bi de toshibadan. apple candır. farkı farkedin.

bu kadar sözlük var neden zengin sözlük

kutadgu bilig
(bkz:kaçın tuzak soru)
her yerde yazılan yazıldı, çizilen çizildi. komik bakınızlardan klişe cevaplara, milyon tane şarkı olduğu halde halen şarkı başlığı açanlara, aidiyet hissinin vermiş olduğu haz ile siyaset paylaşımı yapmakla kafayı yiyenlere inat, yeni bir platform, yeni bir akım olacağına inandığım için gelmemdir. muhali talep eden nefsine zulmeder demiş büyük bir alim. mükemmelliği arayana dünya zindan olur. hemen vazgeçin. burada da tek tük bazı evrelerden geçmesi gereken yazarlar olacak, kendisine bir köşe verilmiş gibi kendi tarzında ve zevkinde giriler paylaşacak, bazen üzecek bazen kızdıracak, bazen şaşırtacak bazen güldürecek. hepsinin bir araya gelmesinden çıkacak bu güzel resim. siyah renklerin hiç olmadığı bir tablo yok ama burada en azından daha az var. bu da resmi gölgelendiriyor, daha parlak olanları ortaya çıkartıyor, diğer renkli olanlara background görevi görüyor. aynen cilddeki bir ben gibi, esasen kanser hücresi olduğu halde yüzü daha bi güzel gösteriyor. şu denge muhafaza edildiği sürece sıkıntı yok.

zengin sözlük

kutadgu bilig
Steve Jobs'ın “Quality is more important than quantity.” ve Bediüzzaman'ın "kemiyetin keyfiyete nispeten ehemmiyeti yoktur." mottolarına tam da uygun bir kalite anlayışı ile ilerlediğini gördüğüm sözlük. bu kaliteyi 3 gün köşemde tek ayak üzerinde beklemek ve 15 gün oda hapsinden sonra daha da takdir ettim. lan aferin be, valla. unutmayın en verimli ve kaliteli meyve mevsiminde ve doğal proseslere tabi bir şekilde yetişir. yoksa seracılık yapanlara uymayın, gerçekten. zengin sözlüğün mevsimi geleceğinden eminim, sadece mal sahibileri tarlayı ekmeyi biçmeyi sulamayı unutmasın, ha zararlı güvelerden böceklerden de muhafaza etsin, olur bu iş.. tam destek.

çalıyor ama çalışıyor

kutadgu bilig
çalıp da çalışmayan yerine, çalıştığı halde çalan için söylenmiş yetinme sözü.

örneğin benim şirketimde depoda görevlendirmek üzere bir çalışan arıyorum. toplamda da aday olarak 5 kişi var. bundan başka da adam yok. bunların da hepsi bi şekilde depodaki ürünlerden kendi yararına faydalanıyor. kimisi çalışkan, kimisi tembel, kimisi sabote etmek istiyor, kimisi geri zekalı, biri var ki o işi biliyor ve çalışıyor. evet başka çarem yoksa onu işe alacağım.

ayet

kutadgu bilig
delil demektir. kutsal kitapların cümleleri olduğu gibi, bir çiçek de bir ayettir, bir karınca da, bir kuş da. islam dinine göre Allah'ın varlığına delil olabilecek her şey ayet hükmüne geçer. Kuran'da geçenlere ayet-i teşrii, kainatta görünenlere ayat-ı kevniyye denir.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

kutadgu bilig
an itibari ile Urge Overkill - Girl, You'll Be a Woman Soon dinliyorum. tam olarak hissiyatım şu şekilde a dostlar. ya şu 1990-2000 arasında çıkan filmler, aktörler, sanat eserleri, tiyatrolar, kitaplar, teknoloji, olaylar sanki bir daha asla olmayacak kadar iyi, onlar bitince başka bir devrin başladığı kadar uzak mı, bana mı öyle geliyor ama şu an özlem duyyorum. fakat pulp fictionla kült olmasından mıdır, o zamanları özetleyen bir yapısından mıdır, yani şu an dışarı bakıyorum, peh. herşey aynı gibi ama değil. zaman sel dolaplarını süratle çalıştırıyor. gençlik boşalmaya yakın erkek misali anın tadını çıkartmış, o ana katkıda bulunacak mide bulandırsa bile ne varsa çekmiş sineye. sevişme sonrası sevişmede yapılan hareketlerin sorgulanması ve bazen mide bulanması gibi hayatın orta üstü evrelerinde geçmişin özlemi ile, pişmanlıklar öldürüyor beni. öhm.

gözü kapatıp parmakları serbest bırakınca böyle manasız şeyler çıkabiliyor. afedersiniz vaktinizi aldım.

her şeyin kafada bitmesi

kutadgu bilig
Zihnin be ruhun kuvvetine isaret eden bir motto. Hersey kafada biter, yani neye nasil bakarsan oyledir. Zihin ile aciya gogis gerer, olaylara makul yaklasirsin. Tecrube denilen sey zihnin bakis acisinin inkisafidir. Olgunluk ve kemal seviyesi bilmekten gecer. Bilmeninde dereceleri vardir. Ilmel yakin, aynel yakin ve hakkal yakin. Yani uzaktan bir duman gorursen bir ates oldugunu bilirsin. Yaklasip atesin isigini ve kendisini gorursun. Bir de atesin sicagini yakiciligini anlayacak kadar yakin olursun. Iste sana uc mertebe. Hersey kafada biter ama kafa kafa olmali. Bu yuzden gecmiste uzulduhun veya kahroldugun seylerin hic de tasaya degmedigini olgunlasinca anlarsin. Kafa kemale dogru yol katetmistir.

Iste kamil insan olmak, kemalat mertebelerine haiz olmak akli, kalbi ve ruhu dogru isletmekten gecer. O zaman dunya bir kucuk hane, olaylar hadiseler zamanin seylinde akip giden fotograflar gibi gelir. Hayati bir sinema perdesi gibi izler, ne dunyadan kazandigina mesrur, ne de kaybettigine mahsun olursun.

çalışmak

kutadgu bilig
insanin dogasinda olan faaliyet. Hayattan gercek manada sikayet edenlerin tamami calismayan insanlardir. Ogrenmek, ogretmek, bir ise yaradigini hissetmek, insanlara hayvanlara bitkilere faydali olmak, statu sahibi olmak, kendini anlamak ve bilmek faaliyettedir. Faaloyette lezzet vardir. Insan kendi vucuduna baksa faaliyetin zevkini hisseder. Goz gormekten, kulak duymaktan, el tutmaktan keyf alir ve hakeza. Calismayan bir uzuv nasil karanliga duserse, insan bedeni ve ruhu da faaliyete ve calismaya mecburdur. Bu yaradilisin geregi, insanin tabiatina konulmus bir cevherdir.

zengin sözlük moderasyonu

kutadgu bilig
anlık online sayısı 10-15 olan bir sözlükte 2 den fazlasına ihtiyaç yoktur zannımca. adminiydi moduydu oturup bi alevlesin öncelikle şurayı. moderasyonu sahalarda görmek istiyoruz, milleti çaylak yap, girisini sil olarak değil de, biraz daha müşevvik olmalılar.

tahammül

kutadgu bilig
tahammülün kelime manası yükü üstlenme, taşıma, kaldırma olarak arapçadan girmiştir. haml kökünden türemiştir, hamal hamile hep bu kökten türemiştir. tahammül etmek hamletmek manasına da gelir. yani bir şeyin maddi manevi yükünü yüklenene mütehammil denilir.

kainatta kevni kanunlar vardır. bunların maddi ve manevi olarak ikiye ayrılır. her iki cihette de kanunlar birbirlerine benzerlik gösterirler. tahammüle bu açıdan bakacak olursak;

maddi yük kaldıranlarda o yükün bindiği kaslar gelişir, sertleşir ve bir nevi kendi kemalatlarına doğru yol katederler. ne kadar tahammül ederse, ne kadar yükü kaldırırsa o nispette inkişaf meydana gelir. vücut geliştirmede kasları zorlamak ve her zaman kaldırabileceğinden bir tık daha fazlasıyla yük bindirmek gelişime çok büyük katkısı vardır.

manen de bu böyledir. manevi latifelere binen her yüke karşı tahammül o latifeleri, hisleri, duyguları güçlendirecek ve daha yüksek bir mertebeye çıkaracaktır. vücuda giren bir mikrop ile uğraşan hücrelerin bu mücadeleden tecrübe edinip sonra bağışıklık kazanması gibi, tahammül de ruhtaki hangi latifelere dokunmuşsa o nispette o latifeyi güçlendirecektir.

sabır ve tahammül birbirleriyle ilişkili, bir birisiz olmayan kavramlar bütünüdür. sabırsız tahammül, tahammülsüz sabır olmaz.

tahammül

kutadgu bilig
daha parlak bir cilde sahip olmak icin nasil epilasyon acisina katlaniliyirsa, daha parlak bir ruha ve kemalata ulasmak icin manevi yaniklar hukmundeki ruha ve kalbe batan acilara dayanma gucudur. Neticesi her zaman guzeldir. Tahammul dogru kullanildiginda insani Cok yuksek hasiyetlere malik bir kamil-i mutehammil yapar.

su sıçratmamak için yavaşlayan sürücü

kutadgu bilig
Suyu gormustur. Yoksa yagmurlu havada ve gece vakti gorusun cok az oldugu dusunulurse sicratmamasi mumkun degildir. Cok uzulerek bunu istemeden yapmis birisi olarak insanlarin kenarda yurudugu islak havalarda gorememe ihtimalinden dolayi yavaslama karari aldim. Fakat su yagisli havalarda pek uygulayamafim. Zira is cikisi yogun trafikte yolda arkamdakine gore manasizca yavaslamak agir korna siddetine maruz kalmama sebeb olmustur.

anlamsız huzursuzluk

kutadgu bilig
Gun icinde yasanilan olaylarin her biri ayri ayri bir huzursuzluk sebebi degilken, hepsi bi araya geldiginde alttan alta mutsuz eder fakat beden oldugu anlayamazsin.

Su an tam da boyle bi hal var bende. Bu olumsuzlugu derhal defetmezsem negatif auram bazi olumsuz olaylara kapi acabilir ve gercekten uzulecegim bir olayla karsilasabilirim.

Eskiler bu halete zaten icimde bi sikinti vardi diye gelecek seyin hiss-i kablel vuku ile hissedildini kastederlermis, fakat bence yukaridaki gibi.

çok aşık olunan birine seni sevmiyorum demek

kutadgu bilig
Kadinlarin yaptigidir. Bi turlu duygularini ifade etmezler. Yani direkt ne istiyorsan soyle acik ol dedigim halde illa benim anlamam gerekir. Bi kavga etsek artik beni sevmedigini soyler. Tamam o zaman desem sictim. Illa hisleriyle hareket ettigine ve benim okuzun teki olduguma ikna etmemi bekler. Sonra doner asil benim onu sevmedigime inandirir. Sonra anlattiklarina bakinca ufaktan hak verir gibi olurum. Meger hayati zindan ediyormus olduguma ne oldugunu anlamadan ikna olurum. Ben aslinda onu seviyorum derken de yalan soyledigimi ve aslinda artik iliskinin de monotonlastigini ogrenirim kendisinden. Hayretler icerisinde hic farkinda olmadigim kotu ozelliklerimden dolayi nefret gelir kendimden. O bana asik olsa da sevmiyorum derken bu huylarimi sevmedigini anlarim. Beynim yanarr boyle bitsin bu iskence diye ne dese he derim.

ankara ayazı

kutadgu bilig
Saglamina denk gelmissen gotunle birlikte sumugunde dolar. Kapali bir mekana giren kiziydi erkegiydi illa kirmizi burnunu bi ceker, sonra hasir husur cikarir montunu. O hasirti o kadar rahatsiz eder ki zannedersin kamp cadiri kuruyor pezevenk. Hele hele ankaranin bilkent gibi tepeli bolgelerde ruzgari kesecek bina yapi vs olmayan bi yerindeyseniz soft shell neyin kesmez, serce parmaklar agrimaya baslar. Dag basinda hissettirir. Valla bak.

Erzurumlularin hakkaten sogukmus gomlekle cikmayalim deyip blazer ceketini alarak ciktiklari ayaz.
0 /