confessions

magic mushroom

2. nesil Yazar - Alışmaya çalışıyor

  1. toplam entry 157
  2. takipçi 7
  3. puan 1814

der siebente kontinent

magic mushroom

gerçekle yüzleşmek ya da yüzleşmenin yaratacağı ağır travmayı yaşamak için haneke sinemasını izlemek yeterli sanırım.

gerçekler sarsıcıdır ve herkes gerçeği kabullenecek kadar cesur değildir. gerçekten cesur olanlar ise bu dünyanın farkında olanları ve kazananlarıdır aslında. her şey oradan göründüğü gibi değildir çoğu zaman. ve haneke'nin ilk sinema filmi "yedinci kıta" tam da bu gerçekle yüzleştiren depresif bir film. "neyin ne kadar farkındayız?" sorusunun yanıtını haneke'nin sert üslubuyla izleyiciye sunan ve her sahnede aydınlanma yaşatan ama bu sırada psikolojik zaaflarımızla kedinin fareyle oynadığı gibi oynayan bir başyapıttır. ikinci kez izlemek istememe rağmen başarabilir miyim bilmiyorum. filmin sonunu tahmin etmeye başladığımdan sonrası ise benim için biraz zorlayıcıydı çünkü yaşananları hiç yadırgamadım.

en çok "çocuklarının geleceği" için karar vermek zorunda kaldıkları bölümden etkilendim. bir ebeveynin hayatı boyunca alacağı daha zor bir karar olabileceğini sanmıyorum. :(özetle travmatik, izlemesi güç ve konusu gerçek bir hikayeye dayanan haneke eseridir. ayrıca duygusal buzlanma (kent) üçlemesinin de ilk filmidir.

üçlemenin (vergletscherungs trilogie) diğer iki filmi de "71 fragmente einer chronologie des zufalls" ve "benny's video"dur. Ancak üçlemenin benim için en etkileyici ve sarsıcı filmidir.

Haneke huzursuz seyirler diler...

kek

magic mushroom
kakaolu, çikolatalı, portakallı, havuçlu-tarçınlı, elmalı, muzlu, cevizli, fındıklı, limonlu, çilekli, damla çikolatalı, vanilyalı, karışık meyveli, incirli-cevizli, ıspanaklı, kremalı, sebzeli ve tuzlu çeşitleriyle her damağa hitap edebilecek bir hali mutlaka bulunan, yapımı kolay pofuduk hamurişi.

ingilizce'den dilimize girmiş ve artık Türkçe kelimelermiş gibi kullandığımız cupcake ve muffin de birer kek çeşididir.

the revenant

magic mushroom
Leonardo dicaprio'nun kesinlikle en iyi performansı olmadığı halde sonunda heykelciğine kavuştuğu film. film zaten üstün bir oyunculuk performansı değil daha çok zorlu iklim ve doğa koşullarına karşı dayanıklılık gerektiriyor.

film genel olarak bence görüntü yönetmenliğiyle öne çıkıyor. gerçekten çok başarılı sahneler var. zaten inarritu görüntü yönetmeni olarak yine emmanuel lubezki ile çalışmış ve bu anlamda muazzam bir iş çıkmış ortaya.

filmde arada minnak tarkovski göndermeleri çok net hissediliyordu.

bir de filmden zihnime kazanmış iki sahne var. biri "ayı saldırısı" diğeri de "at" sahnesi. gerçekten çok gerçekçi ve etkileyici sahnelerdi.

bayılmasam da genel olarak başarılı bulduğum bir Alejandro gonzalez inarritu filmidir.

evet

magic mushroom
onaylama sözcüğü.

her önümüze gelene "evet" dersek, gün gelir "nasılsa her şeye evet diyor" algısıyla artık kimse bize fikrimizi sormaz olur. dolayısıyla karşı tarafın istediği her şeyi kabullenmek zorunda kalırız ki bu da bir çeşit "köleliktir".

juliette binoche

magic mushroom
1964 doğumlu fransız aktris.

varolmanın dayanılmaz hafifliği (the unbearable lightness of being, 1968) ile uluslararası bir başarı ve şöhret elde eden oyuncu kieslowski'nin üç renk: mavi'siyle başarısını perçinledi.

halen pek çok yönetmen tarafından tercih edilen başarılı oyuncunun fransız sinema tarihinin de en çok kazanan oyuncularından olduğu tahmin ediliyor.

haneke'm de sever kendisini. ben de her ikisini.
0 /