confessions

magic mushroom

2. nesil Yazar - Adanmış

  1. toplam entry 405
  2. takipçi 24
  3. puan 7533

8 mart dünya emekçi kadınlar günü

magic mushroom
8 mart dünya emekçi kadınlar günü, ne yazık ki altında ağır bir trajedi içeren 8 mart 1857 gününün bir anmasıdır aslında.

8 mart 1857'de amerika'da bir tekstil fabrikasındaki grev sırasında çıkan yangında polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden yüzden fazla kadın işçiyi anmak ve de kadınlar ve emekçi haklarıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyaca kabul görmüş bir anma etkinliğidir. bu yüzden "emekçi kadınlar" günüdür, bu yüzden yastır.

ancak direnmek, dayanışmak, özgürleşmektir aynı zamanda. yanan kadın emekçilerin küllerinden doğarak baş kaldırmaktır sömürüye. pozitif ayrımcılık değil, aksine tüm emekçilerin dayanışmasına dokunan bereketli bir kadın eli, doğurgan bir nefestir.

kadın, "insan"dır ve tüm kavga da bundandır.

Bugün, bu gün benim için daha da anlamlı. Sesimi duyuruncaya kadar susmayacağım.

sözlüğe dönmek

magic mushroom
Döndüm sakin, tatlı, zengin sözlüğeeee
Leylim ley, nırınım nırınım.

Güzel sözlük bekle beni, yazıcaaaamm
Leylim ley, nırınım nırınım.

Yazarların biraz değişmiş mi neeeeeee
Leylim ley, nırınım nırınım.

Alexa'ya değil girilere sor beniiiiii
Leylim ley, leylim leeeeyyy, leylim ley...

reservoir dogs

magic mushroom
aslında hepsine ama en çok mr pink'ine hayran olduğum şahane tarantino filmi. rezervuar köpekleri'nin, yönetmenin ilk filmi olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda son derece başarılı ve sıradışı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

tarantino'yu; oluk oluk akan onca kan ve kaosa rağmen, o alaycı ve bir o kadar da sempatik üslubuyla güldürmeyi başarabildiği için de ayrıca yanaklarından öpüyorum. canımsın.

laundering

magic mushroom
İng. Çamaşır yıkama ve aynı zamanda "suç gelirinin aklanması" demektir.

Bu kelimenin suç gelirinin aklanması olarak kullanılması 1920'lere dayanır. Bu yıllarda şikago'daki içki yasağı döneminde al capone çamaşırhane zinciri satın alarak mafya gelirlerini aklamış ve "laundering" teriminin literatüre geçmesine sebep olmuştur.

Breaking bad 'de gus'ın sahip olduğu çamaşırhane de bence buna göndermedir.

neşet ertaş

magic mushroom
"insanın derdi ne kadar büyük olursa gülüşü o kadar sıcak olurmuş, o dert güzelleştirirmiş onun yüreğini. öyle derler bizim buralarda. o derdin büyüklüğü neye göre ölçülür biçilir bilmem ben. fakat birinin gülüşünün sıcaklığını hissettim mi anlıyorum ki derdi çok, güzelleşmiş derdiyle." demiş, ne de güzel demiş gülüşü sıcacık ozan.

bazı insanlar var benim için hayatta, "çok güzel" olarak nitelediğim. işte o çok güzel insanlardan neşet ertaş, tanımadan çok sevilenlerden, keşke tanıyabilseydim denilenlerden. türküleri olan insan hiç kötü olur mu zaten?

küfür eden insanlar daha dürüst ve güvenilir

magic mushroom
Bu da yaşadığı evin içine sıçan tembel, pis ve dağınık insanların, "ama dağınık insanlar daha zekiymiş yeaa" avuntusu gibi bir şey herhalde.

İnsanlar bayılıyor saçmalıklarına kılıf uydurmaya. Herkesin tespit sıçması (sıçmak küfür sayılır mı ki) bi' bitsin artık ya.

Ha bir de şey vardı, "benim çocuğum çok yaramaz, çünkü çok zeki." yav he he.

42

magic mushroom
otostopçunun galaksi rehberi'nde (the hitchhiker's guide to the galaxy - douglas adams) bahsi geçen gizemli sayı.

42; hayatın, evrenin ve her şeyin anlamıdır.
(the answer to life, the universe and everything)

birkenstock

magic mushroom
bunu giymeyeni hippi camiasına almıyorlar artık.

eskiden hippi dediğimiz insanların, felsefeleriyle doğru orantılı olarak moda akımlarının yarattığı kalıpları reddeden doğal ve rahat bir giyim tarzları vardı, ona göre yaşar, felsefelerinin hakkını verirlerdi.

şimdi hippi diye ortalıkta gezinen tiplerin ayaklarında 300 liralık parmak arası terlik, popolarında 500 liralık şalvar, ceplerinde de bolca para var. bitli kafayla ot çekip miskinlik yapmak hippilik oldu. neyse konu dağıldı, kapatayım ben.

gece gelen açlık hissi

magic mushroom
Özellikle diyet yapılan zamanlarda, biraz da olgunlaşmış saatlerindeyseniz gecenin, mutlaka gelir bu arkadaş bağıra çağıra.

Midenizi ele geçirdiği yetmezmiş gibi yavaş yavaş beyninizi ve en sonunda da tüm benliğinizi esir alır. O minik sevimli gurultular yerini dayanılmaz homurtulara bırakır. Ya artık ona istediğini vererek göbüşü büyütmeye ya da o çelik gibi iradenizle filminizi izlemeye devam edeceksinizdir.

"diyetine de göbeğine de" diyerek soluğu buzdolabının önünde alıp bira ve cipse gömülerek izlenen filmin verdiği hazzı çok az şey verir şu hayatta. Ancak ünlü bir Türk düşünürün de dediği gibi "midede yarım saat, basende bir ömür" mottosuyla bu hedonist illüzyonlardan sıyrılmak ve bu sinsi düşmanı mağlup etmek mümkündür.

örümcek

magic mushroom
genellikle 8 gözleri vardır ancak bazılarında altı ya da dört tane de olabilmektedir, hatta bazı örümceklerin hiç gözü yoktur.

örümceklerin hemen hepsi çeşitli sebeplerle ağ örerken hiç ağ örmeyen örümcekler de vardır. ancak ağ örsün örmesin bütün örümcekler iplik üretirler. bazıları yumurtalarını bu ipliklerle ördükleri kesenin içine alarak taşırlar.

Bilinenin aksine pembe, turkuaz, beyaz gibi çeşitli renklerde çok güzel örümcekler var. çok tatlılar.

lars von trier

magic mushroom
dogville gibi bir şaheserin yaratıcısı olmasından mütevellit nymphomaniac gibi bir "olmamışlar" filmini yaptığına inanamadığım yönetmen.

ilk izlediğim filmi nymphomaniac olsaydı eğer hiç ciddiye almazdım kendisini. sinema okulunu yeni bitirmiş ve "çok şey biliyorum ki ben" diye kendisini ispatlama çabasında olan yeni yetme bir yönetmenin filmi gibiyken nymphomaniac, dogville ise tam bir ustalık eseridir. ve bu ikisini aynı kişinin yarattığına inanmak güçtür benim için.

Çok mu ağır konuştum acaba?

walt disney

magic mushroom
Amerikalı yapımcı ve yönetmen. Hepimizin bir şekilde hayatına dokunmuş olan the Walt Disney company ve disneyland'in kurucusudur.

"miki fareyi tanıdığım bütün kadınlardan daha çok seviyorum" diyebilme cesaretini göstermiş bir adam o.

disney'in mezarının yeri gizlidir ancak cesedinin bir nitrojen çözelti içinde dondurulmuş şekilde disneyland'de saklandığına dair şehir efsaneleri bulunur.

pisuvar

magic mushroom
bazı tuvaletlerde, tuvaletin kapısı açık olduğunda, dışarıdan görülebilen hede. hayır görülen sadece pisuvar değil beyler, o aynalar sizi de ele veriyor. o yüzden çişinizi yaparken lütfen tuvaletin dış kapısını da kapatmayı ihmal etmeyiniz.
0 /