confessions

miyesmikcih

2. nesil Yazar - Havayı kokluyor

  1. toplam entry 218
  2. takipçi 3
  3. puan 2730

şeyma subaşı’nın kitap çıkarması

chivalric
Kitap yazmasında bir sorun yok bence. Her yıl nice kitap çıkıyor, es kaza alıp okuyana neden böyle bir şeye gerek duydun Hacı dedirtecek öyküler, romanlar, uydurma tarih kitapları, ideolojik saçmalıklar. Kaybolup gidiyorlar. Kimse bir daha adlarını bile anmıyor.

Bizi kızdıran şey bu kitabın satacağını bilmemiz. Sayılara çok takılıyoruz. Şu kadar sattı, bu kadar kazandı. Nicelliğin hiçbir önemi olmadığını söylüyoruz ama bir yandan da zorumuza gidiyor. Gitmesin yoksa çekilmez bu dünya.

şeyma subaşı’nın kitap çıkarması

pasaj
artık öyle bir hâl aldı ki bir şekilde ünlü olan herkes nitelikli olsun veya olmasın kitap çıkarıyor. kitap değil de farklı bir isim sunmaları lazım bu yazılar topluluğuna. nitelikli yazarlardan olana kitap, niteliksiz çöp içeriğe sahip sadece ismin kullanılarak yazılanı ise ünlüler derlemesi, ünlülerden magazin hatıraları falan olmalı...

şeyma subaşı’nın kitap çıkarması

icgqhs
Doğan grubu ile anlaşan Şeyma subaşı önce anlaşma yapıp ardından kitap yazacağı söylenmekte.
Muthemelen günlük defterinden başlar.
Evet bugün sabah uyandım ve Kızım anne çok sıkıldım dedi ardından hemen talimat verdim jet hazırlansın, uçuyoruz!
Piuuu okyanus, piuu las Vegas. Olmadı akşama acun'u görmeye Panama'ya gideriz hem akşam yemeğini birlikte yeriz fena mı.
Çok tatliş bir anneyim ya.
Spoiler verdim ama kusura bakmayın.

14 şubat sevgililer günü

bonnie
bitmek bilmeyen günü icat etmişler. evli olanından tut, sevgili olanına, flörtleşenine, çıkanlara(!), çıkacak gibi olanlara bla bla... kadar herkeste bir telaş, bir ayı, bir çiçek, bir sosyal medyada ispat çabaları.

kapitalizmin uyduruk günlerinden; böyle puşt gibim, ibne gibim bi gün.

ne kıskancam be.

tüm sevgililer mutlu olsun. tek bir gün değil elbette.

dost başa düşman ayağa bakar

bonnie
günlük hayatta kullanılışını sevmediğim atasözlerinden biri.

bence bu atasözünün çıkışı baş, lider olan kişinin yaptıklarından, icraatlarından çok onun yardımcıları olan kişilerin açıklarını kollamakla ilgilidir.

böyle de mantık yürüttüm. du bakalım...

uzun yola çıkmadan önce hissedilen huzursuzluk

bonnie
çokkkk uzun bir yola çıkmayalı çokkk uzun zaman olduğundan o hissi yaşamayı unutmuşum. bakınız bu bile bir eksiklik bence. o an içinde bulunduğunuz duruma sövmek, lanet etmek, sonrası alışmak...

en son 10 saatlik bir otobüs yolculuğuna çıkmak zorunda kalmıştım. geçen yıl yazdı. sabaha kadar uyuyamamıştım. heyecanlanmıştım be bir süreliğine. o zaman işkence gibi gelmişti de şimdi düşününce zevk aldım sanki.

14 şubat'ta hediye olarak çiçek vermek

bonnie
bizde sadece ölümlerde, doğumlarda, hastane yatışlarında, iş hayatındaki durumlarda çiçek göndermek veya götürmek genel geçer bir durumdur. bunları bile genelde toplaşarak yaparız.

çiçek artık pahalı hediyeler arasında. zaten kar kış. neyse orkidem açmak üzere.

bakar bakar ağlarım.

aşkın ömrü

bonnie
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özalp Karabay, aşkın vücut ve hormonlar üzerindeki etkisinin 2,5 yıl sürdüğünü, yerini sevgi ve güven gibi farklı duygulara bıraktığını söyledi.

bir ömür süren aşklar demek ki ya yokmuş ya da bir ömürde o çiftler ancak 2,5 yıl görüşebilmişler mi demek bu.

https://www.msn.com/tr-tr/yasam/saglik/aşkın-ömrünü-açıkladılar/ar-BBTzGIV?li=BBpmdUa&ocid=YXPRM418

aşk akıl tutulmasıdır

bonnie
aşkın geçici delilik hali olduğunu savunmaktır.

bunu bilim insanlarından tutun da yazarlara, şairlere kadar pek çok insan savunmuş ve savunmaktadır.

"Şimdilerde bir köpek gibi koşuyorum oradan oraya
Yoksa gururlu bir kişiyim aslında, inan ki"

"Daha nen olayım isterdin,
Onursuzunum senin!"

geçici olması her ne kadar derin izler bıraksa da nispetten çekilebilir.

yastıklı şarkı

bonnie
tüm sözlük yazarlarına günün önem ve mahiyetine uygun olarak gelsin.

ezginin günlüğünün ebruli albümünde yer alan 1996 tarihli şarkısı. 22 yıldır bir şarkı hala dillerde. sözleri hüsnü arkan ve müzik nadir Göktürk. muhteşem ikili.

Gün döküldü yastığa
Gölge bitti
Viran oldu düşler yine
Bir kapı bir pencere bir gökyüzü
Damdan düşmüş evin içine
Vay, vay sevdin onu
Vay, vay sevdin onu
Sevmesen ölürdün sevdin onu öldün
Sevmesen ölürdün ama sevdin gene öldün
Ay ışığı gel dedi
Gel peşimden
İnat olsun ele güne
Düştüm onun peşine rüzgâr oldum
Sürdüm düşlerimi göğe
Vay, vay sevdin onu
Vay, vay sevdin onu
Sevmesen ölürdün sevdin onu öldün
Sevmesen ölürdün ama sevdin gene öldün


sevda üzre

bonnie
metin altıok' un 3'er dizelik 30 bölümden oluşmuş şiirinin adı. ben başlatayım;
1.
yıldızlı bir gece, ay da vardı;
sen gülümseyince,
yüreğimde bir balık oynadı.

12 hayvanlı takvim

bonnie
her ne kadar kimisi Türklerden Çinlilere geçmiş, kimisi Çinlilerden Türklere geçmiş, kimisi de ikisinin ortak malıdır dese de biz Türkler olarak biliyoruz. kaçınılmazdır ki o yıllarda dahi olsa iki kültür arasında etkileşim olmuştur. İslamiyet öncesi orta asya türk devletlerinin kullandığı bu takvim kaşgarlı Mahmut tarafından da yazılmıştır.

12 yıllık periyodlara ayrılmış ve her biri de bir hayvan adıyla anılmış takvimdir. her bir hayvan adı o yıllarda yaşanacak hava durumları dolayısıyla ekonomi, savaşlar üzerine kehanetleri de içeren bir takvim. her bir hayvana göre doğduğunuz yılın kişilik üzerine etkilerini de açıklayarak bir nevi burçlar olayına girilmiş. bu arada bazı takvimlerde ejderha olan bölüm balık olarak yer almaktadır.

bu takvime göre içinde bulunduğumuz yıl domuz yılı.

12 hayvan ise şunlar; Sıçkan, Ud, Bars, Tabışkan, Ulu, Yılan, Yılkı, Koyn, Biçin, Takıgu, İt ve Lagzın. (sıçan-fare, sığır-öküz, pars, tavşan, ejder,yılan, at, koyun, maymun, tavuk, köpek ve domuz)

ejderha

bonnie
kısaca ejder olarak da adlandırılan bu mitolojik varlık ağzından ateşler çıkaran uçabilen dinozorlara benzer. hem doğu kültüründe hem de batı kültüründe yer almıştır. en çok Çin kültüründe yer alan bu hayvan uğur, şans, bereket ve bolluk temsilcisi iken batıda ise masallarda da yer aldığı gibi her zaman kötü bir karakterdedir.

fatih terim'i savunan sosyalist

fall
Evet var böyleleri şeklinde yazıma başladıktan sonra spora neden siyaset karıştırdığımı açıklamak isterim. Evet konu curling, triatlon, trapping vs. ise değil belki ama futbol ile siyaset tüm dünyada içiçedir. Türkiye'de futbol holiganizmi, vahşeti hiçbir etnik, ekonomik, siyasi temele dayanmaz.
O sebeple dünya görüşü mehmet ağar, fetullah gülen, sedat peker gibi adamların ne mal olduğunu bilecek kadar geniş açılı, hegel'den, marx'dan, sagan'dan, tolstoy'dan vesaireden konuşabilecek bir adam fatih terim şöyle saygıdeğerdir, böyle kraldır diyebilir çünkü futbol gözü kör eder ve bu ne yaman çelişkidir.

hafta sonu

bonnie
başlık üzerine düşündüm. kısaca ben hafta sonları napıyorum diye? sonunda şuna vardım. sürekli düşünmekle geçen 2 gün. resmen hindi gibi düşünüyorum. olanları, olmayanları, gelenleri geçenleri... bu arada günlük hayatta eğer yapmazsam bana sıkıntı yaratacak sosyal ve fiziksel eylemleri de gerçekleştiriyorum. ev temizliği mesela. yemek, bulaşık, alışveriş,

film veya dizi izlersem ve bu arada kahvedir, çaydır, içkidir içiyorsam kendimi mutlu ettiğimi ve kendime zaman ayırdığımı düşünüp mutlu oluyorum.

bu bence ömür işte. her ne kadar böyle olmasını istemesem de.

geyik

bonnie
kendileriyle anılan bir muhabbet türüne isim sahipliği yapmış olan değerli ve güzel bir hayvan.
serengeti düzlüklerinden bahsetmiş miydim?

geyik muhabbeti

bonnie
vakit geçirmek için yapılan muhabbet.
peki nereden çıkmış bu isim?
kimisine göre ren geyikleri üşüdükleri zaman birbirlerine yaklaşırlar ancak boynuzlardan dolayı kafaları pek yaklaşmayıp çenelerini birbirlerine değdirdiklerinden konuşur gibi görünürlermiş. kimisine göre ise avcıların meşhur atıp tutmalarından kavgaya tutuşmaları ve kadının şu geyik muhabbetini bırakın artık demesinden gelmiş.
günlük hayatta bazen cidden insanı bunaltan bir muhabbet.

sığırcık

bonnie
sürüler halinde uçtuklarından bazen büyüleyici toplu dans gösterileri ile bizleri mest eden kuş türü. son günlerde Kırklareli semalarında fazlasıyla bulunmaktaymış.
tohum, meyve, böcek, haşereler ile beslendikleri için çiftçiye hem yararlı hem de zararlı olabilen bu hayvan mesela 1916 yılında afyon sandıklı'daki çekirge istilasını engellemede kullanılmışlar ve başarılı sonuçlar alınmış.
bu da kırklareli gösterilerinden;

zenginsozluk.com/foto

çekirge

bonnie
tek başına oldukça zararsız görülen bu hayvanlar birleştiklerinde tarımı çökertip insanları açlığa sürükleyebilecek güce sahiptir.

sizin de aklınıza hemen hoplayıver çekirge türküsü geldi di mi?

neşet ertaş

bonnie
şaşırdım ve utandım açıkçası. ben nasıl olur da beni bu kadar çok etkileyen bir ozan hakkında iki kelam etmemişim. olgun insan kimdir diye soracak olanlara vermek istediğim isimlerdendir kendisi. bu kadar "yalan dünya"da elbet birer "yolcu"yuz. "yazımı kışa çevirdin" desek de "kendim ettim kendim buldum" da deriz.

"neredesin sen" diyerek kendisini saygıyla ve sevgiyle anıyorum.

koltuk

bonnie
ikilisi, üçlüsü derken bir evi döşemek için olmazsa olmazlardandır. çok pahalı. cidden hele açılıp da yatak olabilenleri. oturma odası koltukları, misafir odası koltukları derken büyük miktarda parayı gözden çıkarmak gerek. hele de şu satıcıların abla euro arttı, dolar arttı muhabbetleri beni delirtiyor. lan alt tarafı bir koltuk. kumaşıdır şusudur busudur nasıl yerli olamaz.

yatacak yeriniz yok.

dersim dört dağ içinde

diko
Elim elimde olsun
Kapı kapı dilenek

aşkı en güzel anlatan bir cift söz söyle dediklerinde aklıma bu iki kelam gelirdi. Bu nasıl bir adanmisliktir bu nasıl bir teslimiyettir. Var mıdır üzerine başka kelam.
Dersim harput yöremize ait anonim bir türkü.

mobil tanzim satışları

bonnie
ilk olarak istanbul gaziosmanpaşa'da başlayan uygulama. direkt üreticiden tüketiciye ve devlet desteği ile başlayan bu uygulama 34 ilçede 50 noktada yaygınlaşacakmış. domates, salatalık, ıspanak, patates, soğan, patlıcan ve biber satılışı yapılacak olan uygulamada amaç market ve pazardaki fahiş fiyatların önüne geçmekmiş.

insan ne diyeceğini şaşırıyor cidden. bu satışlardaki kuyruklar bana bir zamanların halk ekmeğini hatırlattı. ne kadar üzücü aslında bu durumda olmak.

obskürantizm

ihtiras limani
bilmesinlercilik. toplumun ulaşabileceği gerçekleri sınırlamak ve gizlemek, bilgiyi belli sınıflara özel bir ayrıcalık haline getirmek.

"obskürantizm ahtapotu yok edilmedikçe, türk insanı huzur içinde düşündüklerini haykırmak, hakikati aramak, hatalarını utanmadan itiraf etmek alışkanlığı kazanmadıkça herhangi bir diriliş hayaline kapılmak dasıtani bir hamakat olur"

hırsız bizim hırsızımız

avni
Tecavüzcülüklerini, yalancılıklarını, üçkağıtçılıklarını ve daha bilmem nelerini kanıksamadı mı oy verenleri??? Hırsızlıklarını da çalıyor ama çalışıyor diye zaten kanıksamamış mıydı.
Demem o ki daha beter hale düşmeden bu insanlardan farklı davranmalarını beklemek eşyanın tabiatına aykırı.
Hasılı layık olduğumuz gibi yönetiyorlar bu ülkeyi.
Hürmetler...

hemşerim memleket nire

turuncu gemi
sözlüğümüzün ırkçı ve milliyetçi yazarlarına yıkılacakları bir gerçeği açıklamak isterim. biyolojik anlamda ''millet'' diye bir kavram yoktur. hele ki insanlar arasında ''ırk'' diye bir kavram hiç yoktur. biz kendi kendimizi ''milletler'' olarak tasnif etmekteyiz. ve neden 5000 yıldır, dünya milletleri olarak, güzel kültürlerimizle insanları şaşırtıp etkilemenin güzel yolları varken, sığlık içinde birbirimizi öldürüp duruyoruz anlamıyorum. biyolojik olarak ''ırk'' kavramı elbette vardır. fakat bu ayrışım sadece birbiriyle sevişip üreyemeyen türler için geçerlidir. dünyada, her deri renginden, her lisandan insanlar sevişip üreyebilirler. ve bu da mutlaka çok iyi bir şeydir.

barış abinin buna benzer çelişkileri kendince kaleme, notaya döktüğü güzel şarkısıdır.

''zaten paramparça bölünmüş ve yaşanmaz olmuş dünyamız
daha fazla kesip bölmeye hiç gerek yok''

ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkamak

bonnie
hemen hemen tüm spor ayakkabılar ile keten ayakkabıların zahmetsizce tertemiz olmasını sağlayan, özellikle ilk defa yıkanacak ayakkabıda risk almayı gerektiren temizlik işi.

bugüne kadar yanıldığım iki durum oldu. bordo renk spor ayakkabılar ile gri renkte spor ayakkabıları birlikte attığımda bordo griyi hafif pembemsi renge boyadı. 2. yanılmam da kinetix spor ayakkabıda oldu. ayakkabının tüm iç taban kısmı tamamen gitti.

mesaja geç cevap vermek

bonnie
asla yapamayacağımdır. keşkelem de yapabilsem. karşı tarafın yazdıklarına uygun cevap verecek bir türde düşüncem olmasa bile mutlaka iyi geceler dilerim. neden? neden? allaım neden?

o geç cevap verenlere de iki çift lafım var; alla bildiği gibi yapsın seni.

hastalık

bonnie
dışarıdan son derece sağlıklı görünen insanlarda ne hastalıklar gördüm. özellikle psikolojik hastalıklar cidden insanda manen ne moral ne de enerji bırakıyor.

onlarla sohbet ederken yaşadığım zorlukları anlatamam. kim normal kim değil?

oğuz aral

bonnie
1936-2004 yılları arasında yaşamış ve dünyanın en fazla satan satan 3. dergisi gırgır ile müthiş bir muhalefet yapmış sanatçı.
gırgırı çıkartmadan önce uzun yıllar pandomim gösterileri yapmış ve trt' ye çizgi filmler hazırlamıştır.

genç karikatüristlere "gereksiz taramalardan kaçın" tavsiyesi veren "huysuz ihtiyar" en çok avanak avni, utanmaz adam, mayk hammer ve vites mahmut tiplemeleriyle tanınıyordu.

bye bye love

bonnie
everly brothers' ın 1957 yılı şarkısı.
Bye bye happiness !

organize işler filminde geçen bir replik olmuştur aynı zamanda saadet partisinin penguenli reklam filminde kullanılmıştır.

bay bay hepiniz, beni takip ediniz!