confessions

miyesmikcih

2. nesil Yazar - Harika

  1. toplam entry 487
  2. takipçi 4
  3. puan 5996

30 yaşında evi eşi arabası çocuğu olan insan

rene
Gençler aslında bu işler eskisi kadar zor değil artık EV olayı sabit uzun süreli bir işiniz var mı ona bakıyor. Şu anda emlak sektörü ağlıyor, fiyatlar çok indi daire ve apartlarda. Herhangi bir modern tefeci bankaya gidip ipotekli kredi çekip evi alabiliyorsunuz. Kira öder gibi mi ödersiniz zorlanır mısınız orasını bilemem. E otomobil deseniz eğer marka, model, ve şekil takıntınız yoksa ortalık ikinci el araçtan geçilmiyor. Maksat modern köleliğin izin günlerinde bir yerlere gezmeye gitmek veya yıllık izinde tatile çıkarken otobüsle, bavulla uğraşmamak değil mi zaten. E eş olayı biraz zorlayabilir niye derseniz eş çok ama iflas edince eşinden ayrılan kalibrede evlilikler günümüzde. Bu konuda biraz duygusallık biraz empati biraz da insan tanımakla olacak kısıtlı geçinen ve yaşayan insanlar için. Otuzundan sonra aşkı arayın demiyorum ama fazla "mantık ve hesapla" da de evlilik sağlıklı olmaz diye düşünüyorum bu benim fikrim. Yani sen tüm hayatını materyalist bir pencereden yaşadıysan sen evlenme zaten. Çünkü evliliğin bir ticari faaliyet olduğu algısıyla evlilik yapmak burjuva zihniyetidir biraz, orta gelirli dediğimiz sosyal sınıfın temelini oluşturan kitlelere uygun değil bu bakış açısı, lümpenleşiyor insanlar. Lümpenleşmek tüketim toplumunu besliyor aslında bir anlamda. Tamam bir selvi boylum al yazmalım otantikliği ve samimiyeti de yakalayamazsınız kabul ediyorum bu zamanda. Dengeyi bulun bir şekilde.

30 yaşında evi eşi arabası çocuğu olan insan

turuncu gemi
30'u 5 geçtim, evim var mı? arkadaş her ay ali sami alkış'ın bıyıkları büyüklüğünde bir kira ödüyorsam evim var demektir. hem ben göreceğim krizin ilerliyen günlerinde bütün yatırımını emlak almaya sevk eden küçük burjuva dostlarımın zavallı ahvalini. onler aldıkları emlakların 2 sene içinde dört katı değer kazanacağını düşünürken, artık emlak balonu, şemsiyesi ağızlarında mı açılacak, hevesleri kursaklarında mı patlayacak göreceğiz. neyse başımızı sokacak bir yuvamız var çok şükür. hem ben mülkiyet kavramına köklü ve kökten olarak karşıyım. mülkiyet hırsızlıktır.
özetle evim yok.

biz de zamanında çok sevdik sevildik. gençtik falan. güzel günler yaşadık, yaşattık. belki de gerektiği kadar kendimizi anlatamadık o güzel insanlara, yahut biz anlamak istemedik. genciz daha yahu, eşimiz olacak günler de gelir. hem bak ne diyor büyük vatan şairi nazım;
en güzel deniz:

en güzel çocuk:
henüz büyümedi.
en güzel günlerimiz:
henüz yaşamadıklarımız.
ve sana söylemek istediğim en güzel söz:
henüz söylememiş olduğum sözdür..''

özetle eşim yok.

araba mevzusuna gelirsek, külüstür bir şeyler var. uzun zamandır tek cinsel aktivetem de zaten pompacı arkadaşlarla oluyor. bu zevkin bedeli dolar yükseldikçe yükseliyor, ama zaten son aylarda hepimize giren çıkanın haddi hesabı belli değil. bir pompacı keyfim var, ona da karışmayın. gerçi kağıt ithalatından dolayı, peçetelere de epey zam geldi. neyse peçete konusu nereden açıldı onu ben de anlamadım.


çocukları severim. ama her yaş ve cinsiyet mensubu yeğenlerim var. onların sevgisi yetiyor şimdilik.
özetle çocuğum yok.

bahçelinin yüzde 18.81 hesabı

bonnie
devlet bahçeli'nin 31 mart yerel seçimlerinde "mhp %18.81 oranında oy aldı, o da 1881'dir. o da atatürk'ün doğumudur" şeklinde yaptığı ilginç hesaplaması. bu durum 40. yıl vakasını da aşmıştır. ya da hangisi daha üstün bir hesaplamadır karar veremiyorum. nereye varılmak istenmiştir onu da hiç bilmiyorum.

partili cumhurbaşkanı

esdemirei
Ülkemizin sorunlarından biridir. tarafsız olması gereken şahıs, kurum ve kuruluşlar sırtını ya sağa ya sola dayar. Bunun yanı sırada ırk, ideoloji, dine de sırtını dayayanlar da vardır. Hükûmet dahil olmak üzere toplumu temsil edecek kişiler bunlardan elini eteğini çekmediği takdirde halkı doğru yansıtamayacaklardır.

partili cumhurbaşkanı

turuncu gemi
keşke olmasaydı dediğim hadisedir. hatta, 16 nisan seçim sonuçlarının, son istanbul sayımlarına gösterilen titizliğin 20'de biri bir inceleme yapılsa olmamış olacak hadisedir. kimse demesin mustafa kemal paşa da partiliydi. cumhuriyet demokrasimizin ilk on yılı falansa refaransınız haklısınız. yahut, hala 1. dünya savaşının part two'sının eli kullağında yıllardaysak yine haklısınız.

zaman içinde nasıl olduysa, parlamenter rejim cumhurbaşkanlığı hususunda çok doğru bir yöne kırılmıştır. partisiz, sembolik yetkili fakat ağırlığı, saygınlığı olan bir cumhurbaşkanlığı kurumu. bütün dünyada sağlam demokrasiler incelenirse, bu türden temsili otoritelerin varlığı görülecektir.

bugün benim doğum günüm

bonnie
gün itibarıyla dünyadaki yaşanacak yıllarından birini daha tüketmiş insan cümlesidir.

uzun ve duygusal bir şeyler yazmayı tasarladım. sonra yumurta kapıya dayandı ve yine vazgeçtim.

aaa yaşlanmadın ayol yaş aldın diyenlere gelsin bildiğin yaşlandım. artık bu devirde yaşlanmak çok erken başlıyor.

"İnsan ne kadar daha az umarsa yaşamında bir o kadar daha rahattır. Şimdi, ben kendimi yaşamdan pek bir şey ummamaya alıştırmaktayım."

sanıyorum insan ummamaya alıştığında zaten ömür bitmiş olur.

hey gidim koca bonnie. neyse dönüp kendi yanaklarımdan öpüyorum.

5 kişilik aile 3 öğün simit yerse 1120 lira artar

esdemirei

AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu'nun bir etkinlikte "Asgari ücretli çalışan kişi 5 kişilik ailesine günde 3 öğün simit yedirse, ayda cebine 1120 lira para kalır, iyi değil mi?" ifadesi kullanmıştır. Benim merak ettiğim şudur: Siz o meblağda parayla 15 gün bile idare edemezken kamuoyundan nasıl o parayla geçinmesini bekleyebilirsiniz?

sayın cumhurbaşkanı'nın mazbatası iptal edilebilir

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, AK Parti'nin YSK'ya yaptığı olağanüstü itiraz başvurusu ile ilgili yaptığı açıklamada geçen ifade.

Açıklamada geçen önemli bölümler şu şekildedir:

“Dilekçeyi izlediğimizde YSK'yı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığını itham ettiğini görüyoruz. Seçmen kütüklerini onlar oluşturuyorlar. Seçmen kütükleri YSK'nın malıdır. Seçmen kütüklerinde hiçbir değişiklik YSK onayı olmadan yapılamaz. Seçmen kütükleri nasıl oluşur? İçişleri Bakanlığına bağlı nüfus müdürlüklerince alınan verilerle oluşturulur”

“Deniyor ki bin 129 ölü seçmen var. O tarihler arasında İstanbul'da bu kadar insanın yaşamını yitirmiş olması çok muhtemel. Bunları YSK biliyor.”

“İtiraz hakları vardı. 26 Şubat 2 Mart arasında niye bu itirazlar yapmadı. Niçin itiraz etmediniz? Seçmen listesine, sandık kuruluna itiraz etmiyorsunuz seçimler bittikten sonra gündeme taşıyorsunuz. Düzeltilen maddi hataları dahi belge olarak size sundular.”

İstanbul'da tüm geçersiz oyların sayımı bitti. 6 ilçede de tüm oylar sayıldı. Tüm oylar sayılması durumda sonuç değişir diyorlar ama yanlış. Bunu 6 ilçede gördük. Çekmeköy'de bizim lehimize arttı. YSK bir karar aldı. Sondaj denilen bir yöntemle 57 sandık belirledi tümünü sayın dedi. 22 ilçede toplam 57 sandık tümü yeniden sayıldı. Artı 13 CHP'ye yazıldı. Yeniden yeniden sayım seçim güvenliğini yok eder. YSK doğru bir kararla oyların tümünün yeniden sayımını reddetti."

“1 Nisan'da olduğu gibi 17 Nisan'da da Ekrem İmamoğlu kazandı. AK Parti'nin seçim hukukunda usulsüzlükle kanunsuzluğu birbirine karıştırdığı anlaşılıyor. Usulsüzlükle seçimin yenilenmesi mümkün değildir. Bunlar seçmen iradesini etkileyecek durumda değildir. Kanunsuzluk... Bir de hafif kanunsuzluk diye bir tabir kullanıldı ilk defa karşılaşıyoruz. Kanunsuzluk nasıl olur, YSK kanuna göre oy kullanamayacak kişiler oy kullanmış mı buna bakar.”

İstanbul'da fark ne kadar? 14 bin. Seçim tekrarı için 14 bin 1 sıkıntılı oy kullandığını ispatlamanız gerekir. YSK neden baksın, sonuca etkili değil. Usulsüzlük ve kanunsuzluk ayrı şeydir. Çok vahim bir açıklama ile karşı karşıya kaldık bugün. 298 sayılı kanunun 8'inci maddesi. Seçmen olamayacaklar kısıtlı ve kamu hizmetinden yasaklı olanlar oy kullanamaz. KHK ile ihraç edilenler seçmen olamaz diyor Sayın Ali İhsan Yavuz. Siz KHK ile ihraç edilenlerin seçme hakkını nasıl elinden alırsınız, mahkeme kararı yok. Cezaevi seçmen listelerinden bahsediyor. Biz sadece kaç kişi kullanacak onu biliriz. YSK listeleri vermez. Bize verilmeyen liste AK Parti'de nasıl olabilir. YSK Başkanı Sadi Güven kesinlikle sahte ve mükerrer seçmen yok demişti. Sistem buna müsait değil herkesin bir T.C. kimlik numarası var. Diyelim ki ben Kadıköy'de ikamet ediyorum, Silivri'de yatıyorum. Benim cezaevinden çıkıp Kadıköy'de oy kullanmam mümkün mü? Siz seçmen listelerine nasıl ulaştınız? Hukuku katlettiler.”

“Çok vahim bir tespit daha. 5388 çetelede mühür yok diyorlar. Yahu siz referandumda YSK'ya dilekçe verdiniz, milyonlarca mühürsüz oy pusulasını kabul ediniz dediniz. AK Parti'nin açıklamaları böyle devam ederse Sayın Cumhurbaşkanı'nın mazbatası iptal edilebilir. YSK usulsüzlük yapan varsa seçim yenilenemez, bu ceza konusudur benim değil diyor. Seçimin yenilenmesine dair somut belge yok. Kanunsuzluk durumunda ise aradaki farktan fazlaysa gel bakayım diyebilir. İtiraz haktır ama hakkın kötüye kullanımını hukuk korumaz."

Kaynaklar
1- İndependent Türkçe: CHP'li Muharrem Erkek: AK Parti'nin açıklamaları böyle devam ederse Sayın Cumhurbaşkanı'nın mazbatası iptal edilebilir (17 Nisan 2019) - https://www.independentturkish.com/node/22851

köy enstitüleri bayramı

olacak o kadar
Başlığı açmak için gelmiştim ki, sağ olsunlar unutulmamış bir gündür.

Son büyük türk devriminin kanımca toprak reformu ve üretim toplumuna geçmekle beraber en önde gelen icraatlerindendir.

1945 demokrat parti döneminde kapatılmışlardır. Açılması ne kadar doğru ise kapatılması da bir o kadar, memleketin aziz gençlerine yapılmış bir ihanettir.

Her şeye rağmen kutlu olsundur.

alevilik hz. ali'yi sevmekse ben de aleviyim

turuncu gemi
canım o iş öyle basit bir şey değil. hz. ali, islam peygamberini yanındaki az sayıdaki iyi insanla cenazesini yıkamakla meşgul kişidir. bu basit ve sığ cümleyi kuranların ataları ise, peygamberin cenazesi ortadayken mescid'de, muhhamed'in ölümünden sonra iktidarın gücünü kim yönetecek diye yozlaşmış tartışmalar içindeki insanlardır.

hz ali ve on iki imamların yolu tarihsel bir gerçeklik olarak, o zamanki en yoksul insanların dayanışma ve ortak mücadelesinin adıdır. bunlardan hiç bir şey anlamadan ne ali'yi sevebilirsin, ne de alevi olabilirsin.

not: ben de alevi değilim. aleviliğe hiç bir mensubiyetim olmadan, ben de bu güzel inanç sistemi hakkında ahkam kesiyor gibi bir algı oluşturduysam özür dilerim.

akp'nin 3 bavul belgeyle ysk'ya olağanüstü itirazı

bonnie
akp'nin seçim işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı ali ihsan yavuz istanbul'da seçimin iptali ve yenilenmesi için itiraz dilekçesini ysk'ya teslim etti. bavullarda da usulsüzlüklerle ilgili evraklar bulunduğunu söyledi.

chp'li milletvekili ve avukat mahmut tanal'a göre ise olağanüstü itiraz süresi çoktan sona ermiş.

bu bavullarda her ne varsa onların da incelenmesi, tekrar sayılması, dökümünün yapılması sı sı sı... etti mi sana 40.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/akpnin-bavullari-sosyal-medyayi-salladi-230734h.htm


survivor

bonnie
70 li yaşlarındaki annemin tekrarlarının tekrarlarının tekrarını dahi çılgınca izlediği program. bu kadının psikolojisi nedir? nereye varmak istemekte, aklından neler geçmektedir? dehşete düşüyorum.

ankara'da hayvan katliamı

bonnie
ya insanlar insanlıktan çıkmış. çoğunluk için geçerli olması gereken insanın insana değer vermesi, saygı göstermesi bile aranır hale gelmişken bu kimselerden hayvana değer vermesini beklemek zaten saçma. çünkü onlara doğayı, doğal döngüyü, bu dünya için tüm canlı türlerinin olmazsa olmaz olduğunu anlatmak, tüm canlılara saygı gösterilmesi gerektiğini belletmek yıllar yıllar sürecek bir kültür birikiminden geçmelerini beklemek demektir.

bu şahısların yakalanmalarını ve teşhir edilmelerini istiyorum.

kara delik

bonnie
valla filmlerde gördüğümüz, kitap ve makalelerde okuduğumuz bu kara delik valla da varmış dedirtti. allaım sen bu düz dünyacılara bir akıl fikir, bilimden şaşmamayı ihsan eyle.

bu fizikçiler bir harika dostum. einstein ve hawking ile arada emeği geçen adlarını bilmediğimiz tüm bilim insanları ile büyük resmi çokkkk önceden gören değerli insanlara teşekkürler. "yaaa koyduk mu" der gibi oldu. iyi oldu.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

bonnie
geçtiğimiz perşembe sabahından beri hastayım. önce acayip bir üşüme titreme gece ateş ve terleme, iştahsızlık, halsizlik, eklem ve kas ağrıları. zar zor da olsa okula gittim. cuma gece baktım bademcikler şişmiş. su içemiyorum acısından. bırak suyu yutkunamıyorum bile. cumartesi acilde vurdular iğneyi. antibiyotik filan yazıldı. bugün pazar ben hala acısız şekilde su içemiyorum. ya ne zormuş hastalık. nezle, soğuk algınlığı oldum ama en son böylesine bir 5 yıl öncesinde hastalanmış olmalıyım.

suyu bile içerken keyif almak gerekiyor. bunu ağrısız acısız yaptığım günleri özledim resmen. bahsettiğim de bir grip işte. bu dünyada sağlık önce olsun da. o yoksa hiçbir şeyin bir gram değeri yok cidden. ne bilgisayarımı kim alır acaba kaygısı, ne borçlar ne alacaklar, ne çok istediğiniz ev, araba, ne de o bu şu işte.

sanki ölümden dönmüşüm, en kötü hastalıkların pençesine düşmüşüm gibi yazmışım ama böyle hissetmişim demek ki.

devlet bahçeli

avni
karizmatik bir lider olmayabilir ancak çok zeki bir insan olduğuna inanıyorum. son bir aydır yaptıklarından yola çıkarak muhalif olarak yapamadığını iktidarı içten bitirme planı uyguladığına kanaat getirdim. o kadar zekice bir taktikle bir plan uyguluyor ki hem takdire şayan zekasının hem de memleket sevdalısı olduğunun kanıtı.
öncelikle muhalefetten ziyade iktidarı avladı erken seçim çıkışıyla. iktidar ilk kez bir seçimi erkene almak zorunda kaldı. meral akşener ve iyi partinin önünü kesmek için yaptığı her şey, söylediği her söz meral akşener'e ve iyi partiye artı yazıyor. adalet ve kalkınma partisinin 15 yıllık iktidarının sırrına o kadar vakıf olmuş ki aynısından meral akşener ve iyi parti yararlanıyor. anadolu insanı mazlumun ve mağdurun yanında olmayı görev addeder.
1 günde 130.000 imza olmuş. bakalım toplamda ne kadar fetöcü varmış bu ülkede

murat özdemir

esdemirei
17 Aralık 2018'de Bahtiyar isimli papağanına işkence yaptığı sırada çektiği videoyu paylaşmış, ardından gözaltına alınmış, papağan ölürken bir süre akıl hastanesinde kalması kararlaştırılmış ve Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği'nin hakkında suç duyurusunda bulunmuş olduğu kişi.

İstanbul Başsavcılığı tamamladığı soruşturmada mala zarar verme suçunun kendi hayvanına zarar verme kapsamında kalması gösterilerek hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiş, Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca para cezası verilmiş.

kaynaklar:
1- Sputnik Türkiye: Papağanı işkence ederek öldüren MasterChef yarışmacısı Özdemir'e dava açılmadı (13 Nisan 2019) - https://sptnkne.ws/mjTY

ahmet türk yaşlı mazbatayı bize verin

turuncu gemi
akp'li vatandaşların bile midesinin kaldırmayacağı nitelikte bir istemdir. ahmet türk bütün güneydoğu'da 7'den 70'e her partiden insanın saygısını ve sevgisini kazanmış ülkemizin en bilge siyasetçilerinden biridir. akp'nin bu itiraz talebinin hukuksal yanını tartışıp hukuku kirletecek değilim. böyle bir saygısızlık hiç bir insana yapılmamalı. hele ki ahmet türk gibi bir insana asla yapılmamalı.
eminim bugün baya bir akp'li bile artık olanlar noktasında kusma derecesine gelmişlerdir.

hastane psikolojisi

turuncu gemi
allahına kadar muhalif bir kardeşiniz olarak söylüyorum ki tavsiyem özel hastanede gönüllü soyulmak yerine bir kamu hastanesi tercih edin. kamu hastanelerinde de gerektiğinde çıplak yatırılıyorsunuz fakat biz cebinizdeki parayı almıyoruz. en az özel hastanelerdeki personel kalitesi ve güler yüzü kamu hastanelerinde de mevcuttur. özel hastanelerle yarışır hatta bir çok yerde geçecek düzeyde hekimlerimiz vardır. ve hepsinden önemlisi, iddia ediyorum ki hiyjen ve steril konusunda kamu hastaneleri günümüzde çok daha başarılıdır.

her hangi bir poliklinik tetkikden, olacağınız ameliyata kadar hastanede geçireceğiniz vakitte, hekimlerden, temizlik personeline kadar güveniniz çok önemlidir. hastanede geçireceğiniz vakitte ne kadar kaygılı ve endişeli olursanız bunun sonraki semptonları size kötü sonuçlar olarak yansıyacaktır. zor olacaktır biliyorum fakat kendinizi rahatlatmanın bir yolunu bulmak zorundasınız bu süre zarfında. mümkün olduğunca az yakınınıza haber vermenizi öneririm. eşin dostun samimi yahut riyakar ahh vahh ları, oyy havarları başınıza gelecek en kötü şeydir. hiç bir kötü etkisi olmasa da, o durumda en son ihtiyacınız olan şey kendinize acıma semptomu oluşturur.

hastaneye yolu düşmüş veya düşecek bütün yazarlara şimdiden geçmiş olsun dilerim. aslanlar gibi girecek ve çıkacaksınız. bu psikolojiyle yüzünüzden gülümseninizi hiç bir zaman eksik etmeyin.

metin göktepe

avni
Ölümünde Devletin birinci derecede suçlu olduğu binlerce kişiden biridir --ki bu devlet için kurşun atan da yiyen de şereflidir cümlesyle sabittir.- bu ve benzer cümleleri kuranlar susurluk skandalı ile yedikleri haltları bir nevi itiraf etmiş ancak gereken cezayı almamışlardır. Keza 17 yıldır iktidarda olanlar sonradan terör örgütü ilan ettikleri fethullahçılara devleti kaptırdıklarında "kandırıldık" diyerek bir nevi itirafta bulunduar ancak yargılanıp yargılanmayacakları bile meçhul. Yine Hazindirki metin göktepe gibi yüzlerce masum insanın kanına girenlerle kol kola, omuz omuza seçim meydanlarında boy gösterdiler. Tarih birgün gelir tekerrür etmez ama devran döner mutlaka. sürekli bahar olmayacağı gibi, sürekli kış da olmaz.

ysk'nin khk'li başkanlar hakkındaki kararı

turuncu gemi
ysk'nın seçimlere girmesinde beis görmemesine rağmen, seçilince mazbata vermeyen ve hiç bir hukukta yeri olmayan kararıdır. bu bir irdade gaspı mıdır değil midir sizin takdirinize bırakıyorum. lakin, 1970'lerden bu yana, ilk defa hdp'li seçmenler sayesinde yüzde 30 oy alan chp'li başkanların buna bir çift sözü olmayacak mı?
şayet böyleyse, onların da aynı akibete uğramasını dilerim. şayet chp bu konuda gereğince bir dayanışma göstermezse, onlara da yapılacak irade gasplarında, akp-mhp yanında yer alacağımı şimdiden beyan ediyorum. bu kesinlikle hdp politikası değil, benim kendi kişisel tercihimdir.

cumhurbaşkanı'na itaat etmek farzdır

turuncu gemi
eski harran üniversitesi rektörü'nün beyanıdır.
aklıma hayyam'ın şu dizelerini getirmiştir;

''o yakut dudakları kızıl kızıl yanan nerde?
o güzelim kokusu cana can katan nerde?
müslümanlara şarap haram edilmiştir derler
içmene bak, haram işlemeyen müslüman nerde? ''

ben de müslüman arkadaşlarıma diyorum ki, şayet bu fetva doğruysa bile boş ver onu sen her fetvaya, her allah emrine uydun da bir tek eksik bu mu kaldı?

baba zula

bonnie
solisti kendisini bir müzisyenden çok bir hikaye anlatıcısı olarak gören kişidir.aynı zamanda dönüp dolaşıp eskileri dinleyen ve keyif alan.
zen isimli grupla birlikte ayrılık noktasında iken tabutta rövaşata filminin müziklerini yapma teklifini kabul etmeyen diğer müzisyenlerle yollarını ayırıp baba zula grubunu kuran, film başarılı olunca kurdukları bu grubu devam ettirme kararı alarak kuruluşunu tamamlayan grup.
vokal murat ertel. yani bizim baba zula denilince aklımıza gelen ilk görüntü.
pek çok konuk sanatçıları oldu; Tuncay kurtiz, Ahmet uğurlu, ayşen aydemir, brenna maccrimmon gibi.
oryantal ve rock karışımı bir müzik yapıyorlar.
ben en çok ve en çok şu şarkıları severim. onların tipik müziği budur.


mahfi eğilmez

turuncu gemi
''ekonomi politikası iki atlı bir arabaya benzer. arabanın doğru gitmesi için atların aynı yönde koşması gerekir. enflasyonla mücadele edilecekse vergiler indirilmez, büyüme desteklenecekse faiz artırılmaz. faizi artırıp vergiyi indirirseniz atlar farklı yöne koşuyor demektir.''

tespitinde ve hatta uyarısında çok haklı olan kişidir.

genetik hastalık diye bir şey yoktur

turuncu gemi
canan karatay'ın geçen aylarda manşet olan mülakatından bir cümledir.
canan karatay gerçekten de ülkemizin en yüksek bilim donanımına sahip kalp ve iç hastalıkları proferlerindendir. ama tıp gibi bir bilimi ucundan bile olsa kapitalizme bulaştırdığınızda ortaya bu tür şarlatanlıklar çıkmakta.

canan hanım ilgili programda özü itibariyle ''genetik hastalık yoktur.'' dememektedir. genetik hastalıklar 20-30 yılda oluşmaz bunun için 200-300 yıl gerekir demektedir. peki ne demek bu?
siz bugün çevre koşullarından ötürü her hangi bir kanser türüne yakalanırsanız bu sizde genetik bir özellik bırakıp nesillerinize yansımayacaktır.

ama canan hanım işin bu kısmını kısık sesle söylemektedir. zira günümüzde halk nazarında itibar için, kıraathane kültüründen daha yerlerde olan küstahça bir sansasyon edebiyatı gerekmektedir.
bilimde ve hatta yaşamda gerçeklik derinde ve komplike olanda gizlidir. ama sanırım son on altı yılda yediğimize içtiğimize ne karıştırdılarsa hakikatle ilgisi bile olmayan dümdüz bütün sığ saçmalıklara evlat gibi sarılıyoruz.

neşet ertaş

turuncu gemi
bir kadına söylenebilecek en muhteşem sözleri kalbe bağlama sokarak hepimize yayan, geçen senelerde yorulup giden büyük anadolu ozanıdır;

kurusa fidanın güllerin solsa
göynümde solmayan gülümsün benim
yaprakların gazel olsa dökülse
daha taze fidan dalımsın benim

ağarsa saçların belin bükülse
birer birer hep dişlerin dökülse
vücudun kurusa kanın çekilse
yine şu gönlümün yârisin benim

bülbülün gül için zâr-ı misâli
kerem'in bağrının nâr-ı misâli
inler garip gönlüm arı misâli
tadına doyulmaz balımsın benim

istanbul'da yeniden yerel seçim

turuncu gemi
gezi zamanının ilk günlerinde halkımız ağaçlarını namus etmiş can bedeli korurken, iktidar şaşkın bir köylü kurnazlığı içinde referandum önermişti. bu halkı oyalamak üzerine inşaa edilmiş bir iktidar taktiğiydi. orada insanlar, ağaçlar üzerinden bir çok bağzı şeye ses yükseltiyorlardı. o seslere en az iktidar kadar kulak tıkayan müptezel gillerden kılışdar hemen önerinin üstüne atlamıştı. bu öneriyi kılıştar yutmuş, allahtan halkımız çok ciddiye almamıştı.

7 haziran seçimleri sonrası davutoğlu bile kılıştar'ı 45 gün İNKİŞAFi görüşmeler geyiğiyle oyalayıp kafa bulmayı bilmişti. sonrası malumdur.

chp'li dostlarımdan ricam, bu süreci parti ağalarına bırakmasınlar. muharrem ince'ye hiç bir zaman güvenmedim lakin bu eko başkana bir miktar güvenmek istiyorum. umarım bu defa her şey iyi yönetilir ve halkın yararında bir yöne çevrilir süreç.

diyanet turistlere islam'ı anlatacak

turuncu gemi
diyanet'in yeni projesi.

http://www.cumhuriyet.com.t...

dinle hiç bir sıkıntım yok. sol külliyattan daha fazla, dini eserleri okumuşluğum vardır. bir ateist olsam da hala dinlerden öğreneceğim çok şey olduğunu düşünmekteyim. ve bunca yüz yıldır insanlığı allahın bile yola getiremediğini gördükçe çok üzülmekteyim.

1950'lerden beri devletimizin dine bakışı çok büyük çelişkiler içerir. laik bir devletizdir, devlet her dine eşit mesafededir ama kışladan, okullara kadar sadece mescid vardır. kuran-ı kerimde kul hakkı yemek en büyük günahtır ama ehli kitaptan, islamın diğer mezheplerinden vatandaşlara, ateistlere kadar herkesten kesilen ve bir çok insanın hakkını helal etmediği vergiler sünni diyanete gider. sünni diyanet bu vergilerle sünni camileri yaptırır. imamlar bu helal edilmeyen kul hakkı dolu vergilerden maaş alır. ve cuma günleri vatandaşlara hutbede kul hakkının ne kadar büyük günah olduğuyla dolu bir dini satarlar.

dinde zorlama yoktur ama zorunlu din dersi eğitimi vardır. ve hatta bu dersin adı avrupa insan hakları mahkemesinden dönmesin diye iki yüzlülükle yıkanmıştır. ''din kültürü ve ahlak bilgisi''
hadi canım oradan. verdiğiniz eğitim gün gibi bir sünni islam külliyatıdır. öğretmen masalarında kız çocuklarına masa örtüsü giydirilerek namaz falan kıldırılır.

şimdi de turistlere içinde zorlama olmayan dinin, zorla eğitimi verilecekmiş. ne kadan da iyi bir fikir.

ışıltı

turuncu gemi
umut dolu bir eugène guıllevıc şiiridir;

elbette yalan
aşk faslının kapandığı

bizi mutsuz kıldığı
elbette yalan

elbette yalan
bizim ağlamaklı ettiği

yarınların eşiğinde
ikimiz göz gözeyken

elbette yalan
tümünün baştan çıktığı

yokuşa tırmananları
tam iteleyeceğimiz kez de

bütün aşkların çürüdüğü
elbette yalan

gücümüzü takınıp
şöyle bir davrandığımızda

elbette yalan
aşkların kısırlaştığı

ulu bir savaşta
zaferi adımlarken

çoğu yalan çoğu yalan
aşk için denmişlerin

karasevdalıların
damarına basıldı mıydı

paylarına düşen günü donatmaları
cümbür cemaat yaşadıklarından

polis devleti

rene
Polis devleti, yöneticilerin halka karşı hiçbir hukuk kuralıyla bağlı olmadığı yönetim biçiminin adıdır. Günümüzde Hukuk Devleti kavramının karşıtı olarak kullanılan terimin tarihsel kaynağı, mülk devlet kuramından sonra Orta Çağ'da ortaya çıkan polis devleti kuramıdır.

türk polis teşkilatı

chivalric
Turk devletini türk devleti yapan polisi değil askeridir. Bu da askerin ticari sosyal hayatın dışında, askerlik görevini yapmasından, kendini ideolojik olarak sorumlu görevli bilmesinden gelir. Asker her zaman devlet kuran oldu, tüm Türk devlet kurucuları askerdir. Türkler para ile imtihanı çoğu zaman kaybeder ve polislerin içinde para yuzunden yozlaşan da çok olmuştur. Osmanlı da bile bu böyledir.

ankara'da hayvan katliamı

mızrabımda ızdırap
İlgili haberlere baktığımda Bursa'da da buna benzer bir katliam yapılmış. Üstelik zehirlenerek öldürülen 3 köpeğin yanında bir tanesinin yavruları anasının başında bekleşiyormuş. (Bunu okuyunca çokça üzüldüm)
Anlaşılan o ki, hayvan barınaklarının sayısının artmasından evvel insanlardaki vicdan erdeminin var olması gerekiyor. Bir insan merhametsiz ve vicdan yoksunu olursa hayvan koruma alanlarının da önemi kalmıyor. Çünkü öyle insanlar var ki, hiçbir maddi geliri olmamasına rağmen bulduğu hayvanlara her türlü bakımı yapıyor. Ailemin bağ evinde köpeği var, ismi haylaz. Tavuklar ve bir de tanrı misafiri bir kedi. Bu kedicağız bağ evi yakınlarına geldiğinde oldukça hastaymış. Annemle babam, hayvanla ilgilenmişler ve şu anda sağlıklı hatta kilo dahi almış. Bazen şehir merkezindeki evlerine geçtikleri zaman babam iki günde bir 1,5 saatlik yolu onlara yemek vermek için kat ediyor. Bazı sorunlar nedeniyle köye geçemedikleri zaman huzursuz oluyorlar, böyle anlarda kaide hiç bozulmaksızın onlara köydeki komşuları hasan amcadan telefon gelir; "komşu, sanırım bir iki gündür yoksun. Merak etmeyesin hayvanların hepsinin karnını doyurduk." Annemle babam aynı anda; "haylaz'ın keyfi yerine gelmiştir."