confessions

mızrabımda ızdırap

1. nesil Yazar - Girişimci

  1. toplam entry 334
  2. takipçi 10
  3. puan 6423

şerefsiz

mızrabımda ızdırap
Dürüst olmayan, arkadan vurmaya âmâde, kalleşvâri, şeref yoksunu, insanlıktan nasipsiz kimselerdir. Bazen şeref ismine sahip olanlarla ilginç diyaloglara sebep olabilir.

*ne zaman geldin?
-dün akşam vardım.
*şeref'le mi geldin?
-yok şeref'siz geldim.
*(iç ses: öyle de gideceksin...) dış ses: haa, iyi iyi...

bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim

mızrabımda ızdırap
üzüm üzüme baka baka kararır sözüne binaen, kimlerle oturup kalkıyorsan sen de onlar gibisindir anlamında, katılmadığım söz. En basiti, ateist, deist arkadaşlarım varsa bu benim bir inanca sahip olamayacağım anlamına gelmez. Keza fikir ve karakter olarak da aynı şekilde. İnsanları olduğu gibi kabul edip sevme ve sevilme taraftarıyım. Bu beni kara üzüm yapacaksa da benim açımdan sorun teşkil etmez.

muhabbet kuşu

mızrabımda ızdırap
Özgür kılınmadıkları sürece ömürleri 5 ila 10 yıl arası değişen papağangillerden bir kuş türüdür. Tabi özgür olduklarında da bir yırtıcı tarafından yenilmediği sürece ömürleri fazla olabilir. Önceden benim de bir muhabbet kuşum vardı, deprem öncesi birden ötmeye başlardı. Sanırım hayvanlar hissediyor bunu.

uslu durmak

mızrabımda ızdırap
Us kelimesinin manası akıldır. Halk arasında bu ifade daha çok sakin olması istenen çocuk ya da kişiler için kullanılır. Bir bakıma sözün öz manası dışına çıkılıp, kalıpsal yönlendirme yapılır. Oysa akıllı olmak daha farklıdır.

adalet ve eşitlik

mızrabımda ızdırap
Adalet; haklıya hakkını vermek, eşitlik; herkese hakkını vermektir. Mesela, 6 kişilik aileyle 2 kişilik aileye, 2'şer ekmek sunmak eşitliktir ama adalet değildir. Zira kalabalık ailenin bundan daha fazlasına ihtiyacı vardır. Fakat 6 kişi olan aileye 6, diğer 2 kişilik aileye 2 ekmek sunumu tam anlamıyla adalettir.
0 /