confessions

monster degree

1. nesil Sefil - Pazar mahmuru

  1. toplam entry 2336
  2. takipçi 118
  3. puan 44444

entry girme rehberi

monster degree
zengin sözlük manifestosunda belirtilen format kuralları dahilinde özgürce yazacağımız girilerimizi süsleyip zengin sözlük'e yaraşır şekilde zenginleştirebiliriz. Bunun için girilerimizi yazdığımız pencerenin alt kısmında bulunan bir kucak dolusu buton bize destek olacaktır. Şöyle ki;


- bkz: Açılımı 'bakınız'dır. Bir başlığa yönlendirme yapılmak istendiğinde kullanılan butondur. Bakınız içine almak istediğimiz metni seçip bu butona tıkladığımızda seçtiğimiz metni bakınız içine almış oluruz.

- abkz: Açılımı 'akıllı bakınız'dır. Girimizde görünmesini istemediğimiz bir metni abkz içine aldığımızda metin şu şekilde görünecektir. Özellikle smiley kullanımı için ideal seçim bu butondur, zira smiley kullanımı sözlüğümüzde format dışıdır.

- gbkz: Açılımı 'gizli bakınız'dır. Yazdığımız cümlenin akışı içerisinde vermek istediğimiz bakınızlar için kullanabileceğimiz buton tam olarak budur. Bkz butonuyla farkını aşağıda görebiliriz:

(bkz:bkz)
gbkz

- ebkz: Açılımı 'entry bakınız'dır. Girilerimizde bir diğer giriyi adreslemek istediğimizde adreslemek istediğimiz girinin numarasını içine yazdığımızda bizi direkt olarak o giriye yönlendirir.

- ara: Sözlükte bir başlığı ya da başına '@' işareti konduğunda bir yazarı aramaya yarayan butondur.

- img: Açılımı 'image'dır. girilerimize, fotoğraf yükleme sitelerinin direkt linkleriyle görsel yüklemek istediğimizde bu butona tıklayarak açılan adres boşluğuna 'görsel' linkimizi ekleyebiliriz.

- url ve url2: Girilerimize herhangi bir link eklemek istediğimizde kullanabileceğimiz butondur, kullanım şekli img butonuyla aynı. Linkleri bu buton yardımıyla eklediğimizde linkler tıklanabilir hâle geliyorlar, böylece okurlarımızı kopyala - yapıştır zahmetinden kurtarmış oluyoruz.

Eklediğimiz linkler girilerde;

Url butonuyla eklendiklerinde: https://zenginsozluk.com/
Url2 butonuyla eklendiklerinde: Zengin sözlük

şeklinde görüneceklerdir.

- spoiler: Diğer yazarların, girilerimize ilk bakışlarında görmelerini istemediğimiz metinleri bu buton yardımıyla ekleyebiliriz. Spoiler butonuyla girimize eklediğimiz metin, girimizde şu şekilde görünecektir:

Bu yazıyı okuyorsan ağır spoilera maruz kalmayı göze almışsın demektir. :)


- görsel: Butonlar arasında fotoğraf makinesi şeklinde görünen butondur. Cihazımızda kayıtlı görselleri girimize eklemek istediğimizde bu buton yardımıyla yükleyebiliriz.

- twit: girilerimize, geçerli bir twitter linki eklemek istediğimizde kullanabileceğimiz buton. Böylece ilgili tweeti giri içinde direkt okuyabiliyoruz. kullanım şekli img butonuyla aynıdır.

- face: girilerimize, geçerli bir facebook linki eklemek istediğimizde kullanabileceğimiz buton. Böylece ilgili gönderiyi giri içinde direkt okuyabiliyoruz. kullanım şekli img butonuyla aynıdır.

- youtube: girilerimize, geçerli bir youtube linki eklemek istediğimizde kullanabileceğimiz buton. Böylece ilgili videoyu giri içinde direkt izleyebiliyoruz. kullanım şekli img butonuyla aynıdır.


Herkese keyifli sözlükler!

zengin sözlük

monster degree
Şahsım adına üzüldüğümde üzüntümü, sevindiğimde sevincimi, öfkelendiğimde sinirimi özgürce, kendi evimde bomboş duvarlara haykırıyormuşum gibi rahatça atabildiğim bir kaçış rampası. Bir yandan da hayatlarımızda bulunmak zorunda olduğumuz statülerimizde takmakla yükümlü olduğumuz yeterli sayıda maskemiz zaten varken yüzümü gözümü hiçbir maskeyle örtme ihtiyacı duymadan gözlerine bakabiliyorum burada insanların.

Bu söylediklerimi zaten yapabildiğim onlarca, yapabileceğim de belki binlerce mecra varken burayı benim için özel kılan ise özellikle kırmızı temasıyla evimi çok andırıyor oluşu.

Neyse. Özetle hepimiz farklı amaçlar için buradayız, bazılarımızın amacı hiçbir amaca sahip olmama özgürlüğünü yaşayabilmek hatta. Hâl böyleyken kendimizi nasıl mutlu hissedebileceksek o yüzümüzle burada olalım, başkalarının özgürlük alanlarına müdahil olmadığımız sürece dilediğimizce takılalım. Tabii bunları yaparken formatı unutanlar için cetvelimi her daim arka cebimde taşıdığımı da unutmayalım!

687 üyemizin tamamına teker teker keyifli sözlükler; daha da önemlisi dertsiz tasasız, mutlu yaşamlar!

bir derdim var

monster degree
Mor ve ötesi'nin inanılmaz muazzam bir girişe sahip, insanı zorla dert sahibi yapan bir parçası. İçe içe işliyor böyle. Derdinizi sizin yerinize anlatıyor.

Girişi ayrı, gelişmesi ayrı, sonucu ayrı güzel. Dinleyelim.

emeğe saygı fav'ı

monster degree
yazara duyulan sempatiden ya da yazarın yazdıklarının beğenilmiş olmasından dolayı değil yazarın oturup o yazıyı uzun uzun yazmış olmasından dolayı verilen "helal lan sana koca yürekli yazar!" favıdır.

doğruluğu yanlışlığı tartışılır ama sözlük yazarıysak okumayı da azıcık sevmemiz gerekir diye düşünmek istiyorum.

zengin sözlük ile ilgili istekler

monster degree
Gececi temada giri yazarken şu anki font rengi olan siyahın yerine kesinlikle beyaz seçilmeli. Koyu gri fonda siyah yazı çok göz yoruyor ve uzun giri yazmayı zorlaştırıyor. Yazdıklarımı göndermeden önce son kontrolleri yaparken metnin tümünü seçip fonun rengini açmak zorunda kalıyorum.

Giriyi yazarken de gönderdikten sonra göründüğü gibi görünse süper olacak. Yazılımsal olarak çok zor bir işlem olduğunu sanmıyorum.

zengin sözlük yazarlarının karalama defteri

monster degree
Bu hafta sonu yaşadığım rekabet ortamı bana bir kez daha gösterdi ki hayatımın ilk 30 yılında kontrol etmeyi öğrenemediğim hırsımı kontrol etmeyi geri kalan hayatımın bir döneminde mutlaka öğrenmeliyim.

Amacın hem yarışmak hem eğlenmek olduğu aktivitelerde eğlenebilmemin tek yolunun o yarışı kazanmak olması, resmen bünyemin tahta kurusu.

geceye bir şiir bırak

monster degree
Zamanın birinde bir sözlük varmış.
Entryleri bol, yazarları harikaymış.
Ne zaman girilip bir göz atılsa,
Gözler gönüller açılırmış.
İçinde bulunan nadide bilgilerle,
Nefisler doyar, dimağlar canlanırmış.

Sadece tanım girenlerin yanında,
Özetlerini paylaşan da var okuduğu kitabın da.
Zaten hepsi formata uygun ama,
Lâfın gelişi hatırlatırız biz arada.
Üzmüşsek yazar arkadaşları affola,
Kemik kadroyuz biz burada, sakın unutma.


Kıps.

karpuz peynir

monster degree
Ölümle yaşamı ayıran çizginin bile ayırmaya gücünün yetmeyeceği ikili. Pardon Beşiktaşlılar ama siyahla beyaz da neymiş.

Aslında yapısal açıdan 'karpuzla peynir' ya da 'karpuz ve peynir' şeklinde kullanımı doğru olan ama halk arasında bildiğiniz 'karpuz peynir'dir bunun adı, başlarız yapısına!

Yazın ana yemek yerine yenirse hem harareti alır hem fitliğinize fitlik katar. Yanına ekmek de eklerseniz ben "Çüş!" derim ama sizin karnınız tıka basa doyar. İsviçre çakısı gibi işte. Daha ne diyeyim?

cumali ceber

monster degree
Mizahın 50 tonu!

Bir toplumun mizahını o toplumun zekâ seviyesi belirler ve evet, biz geri zekâlı bir toplum olma yolunda dört nala ilerliyoruz.

Hepimiz at değiliz ama tabii, aramızda kıyamam minyon tipli kardeşlerimiz de var.

kasvet

monster degree
İç sıkıntısı, böğre öküz oturması.

Moraller yerlerdeyken bir de gökyüzü kara bulutlarla kaplanıp gündüz vakti gece karanlığına bürününce gelip tam ortanıza çökmesi kaçınılmaz oluyor.

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

monster degree
Halk arasında 'karabasan' olarak bilinen vakanın aslı 'uyku felci'ymiş.

Uyku esnasında beynimiz, vücudumuza geçici bir felç hâli yaşatıyormuş. Bu da uykumuzun daha kaliteli ve daha dinlendirici olmasını, uyurken minimum enerji harcamamızı sağlıyormuş. Uyanacağımız zaman da beyin önce organların felç hâllerini kaldırıyor, daha sonra bilincimizi açıyormuş. Dolayısıyla biz bu felç durumunu normal şartlar altında hissedemiyormuşuz. Fakat bazı zamanlarda birtakım sebeplerden dolayı uykudayken bilincimiz, kasların felci açılmadan önce açılıyormuş. Etrafımızdaki olayların farkındayken uzuvlarımızı oynatamadığımızdan bu bize his olarak vücudumuzdaki bir baskı, farklı inançlara göre üzerimizde oturan bir cin ya da bilinen adıyla karabasan gibi geliyormuş.

kuş konmasın diye ağaçlara dikenli tel koymak

monster degree
Dünyayı babamızın çiftliği sandığımızın, biz dururken yaşamanın diğer canlıların ne hadlerine olduğunu düşünerek insanlıktan tamamen uzaklaştığımızın son günlerde iyice artan binlerce kanıtından biri.

Bu konunun aslında ülkemizde de kalbur üstü ve tek sahip oldukları mal varlıkları olan yaratıklar arasında yaygın olduğunu 'ufak tefek cinayetler' dizisi birkaç hafta önceki bölümünde işlemiş, dizinin en şeytan karakteri olan Merve'ye kendi evine bu tellerden çektirtmişlerdi. Dizinin iyi karakterlerinden biri olan eşi Serhan'ın telleri görür görmez söktürtmesiyle de mesaj verilmiş oldu.

şimdi biz neyiz

monster degree
Biriyle arasındaki ilişkinin mahiyetinden bir türlü emin olamayan kişi sorusu. O kişinin de aydınlanmaya hakkı var.

Bu soruya maruz kalan kişi bundan pek hoşnut olmaz zira vereceği cevap kesinlikle soruyu soranın duymak istediği cevap olmayacaktır.

aşırı yakınlığın saygısızlık doğurması

monster degree
Her ilişkide ama istisnasız her ilişkide belli mesafelerin korunmaması durumunda ortaya çıkan şaplak - parmak ilişkili o saçma hâlin bir süre sonra aradaki ilişkiye zarar vermesi.

İlk başlarda türlü komiklikler ve şakalarla başlayan ve sadece şaka oldukları bilindiği için üzerinde durulmayan had aşmalar zamanla ciddiye binip akı karayı gösteriyor insana. Sonra işin yoksa ne ara bu hâle geldiğinizi düşün babam düşün...

süt

monster degree
ısındıkça kabarması ve içine eklendiği besinleri kabartmasıyla bilinen bir hayvan salgısı.

Hazır tüm şehirlerimizde oruçlar açılmışken söyleyeyim. Bildiğimiz klasik omletin yumurtalarını çırparken içine az, ama cidden çok çok az süt koyarsanız omletinizin kek gibi kabardığını görürsünüz.

Denemekten zarar gelmez.

ayrıldıktan sonra sapıtan eski sevgili

monster degree
Sevgiliyken yapmaktan itinayla kaçındıklarını ayrıldıktan sonra dibine dibine vurarak yapan kişidir.

"E adam artık çöpsüz üzüm, sana ne istediğini yapar." denir, evet haklıdır da, ama ayrılınca deli fişeğe dönen insanlara oldum olası güvenim olmamıştır.

Pislik, ayrıldıktan sonra pisleşen insanın içinde vardır. İlişkide bunları göstermemiş olması onun tamamen rol üzerine bir ilişki inşa etmeye çalıştığını gösterir. İlişki boyunca hiç ortaya çıkmamış olsa bile demek ki ilişkinin ilerleyen zamanlarında mutlaka bir yerden patlak verecekmiştir. Ya da belki de ayrıldıktan sonra gözünüze soka soka yaptıklarını ilişkinizde sizden gizli saklı yapmıştır, ki bu rezilliğin bambaşka bir boyutudur.

Off içim daraldı!