confessions

moviebird

1. nesil Yazar - Alışmaya çalışıyor

  1. toplam entry 83
  2. takipçi 16
  3. puan 1517

dain heer

moviebird
"Dünyadaki en baştan çıkarıcı şeylerden biri birisinin size yargısız baktığı zamandır. Bu olduğu zaman, bütün varlığınız/benliğiniz "Lütfen gitme. Kal. Lütfen" der. O olmaya gönüllü müsünüz? Kendiniz için?"
demiş Heer...

access bars

moviebird
Başta bulunan 32 noktaya dokunularak uygulanan, ve o noktaları iyileştirdiği söylenen bir kişisel gelişim tekniği... Ne kadar geçerli ve doğru olduğu tartışılır.
Tek etkisi insanları bilinçlendirmeye itiyor oluşu... İyileştirdiğine karşı şüphelerim var çünkü hala bilimsel olarak belli bir yere sahip değil. Herkes bu işi yapmaya başlayınca bence büyüsü bozuldu. Kapitalist düzenin getirisini görüyoruz sürekli...

ispanyolca

moviebird
Yıllarca İspanyolca tercümanlık yapmamama ve dili iyi bilmeme karşın hiç bir İspanyol arkadaşım yok. Ben bu dili neden öğrendim diye düşünüyorum bazen.
Neden arkadaş bulamıyorum ona karşı bir açıklama getiremiyorum. Böyle giderse iyice soğuyacağım. Keşke İtalyanca için bu denli uğraşsaydım. En azından onlarla daha iyi anlaşıyorum.
Bir çok foruma, facebooka ve her türlü sosyal mecraya arkadaş aradığımı yazdım ama her nedense kimse beni sallamıyor.

wes anderson

moviebird
Samimi, güler yüzlü ve saygı görmeyi hak eden bir zat-ı muhteremdir. Başarılı bir yönetmendir ve her zaman hakkı yenmektedir. İyi ve yetenekli olanların her daim hakkı yenir. En güzel ödülleri almayı hak ederken, kendisine adaletsizlik yapılmıştır ve adaletsiz dünyada olduğunu bilmesine karşın bir kez bile olsun sesini çıkartmamıştır. Mütevazi ve mülayim olmak zor ama mümkündür. Gönüllerimizin kahramanıdır kendisi...
Bazıları onun sinemasını Yeşilçam sinemasına benzetir, bir bakıma öyle... Bardağın boş değil dolu tarafından bakıyor, sebebi bu.

altın küre ödülleri

moviebird
Tamamen siyasete dönüşmüştür. Adalet yoktur, siyaset ve lobi vardır. Ödüller sadece bir araçtır amaç komplo teorilerine kapı aralamaktır. Kimse hakkını alamaz, altında çok değişik nedenler yatar.
Manipüle, yönlendirme ve stratejik oyunların oynandığı bir törendir ve onlardan olmayanı ateşe atarlar.

son pişmanlık fayda etmez

moviebird
Güzel bir atasözüdür. İnsan pişman olacağı şeyi yapıyorsa, farkındalık ile yüzleşmemiştir henüz... Farkında olsa neden yapsın ki?
Ne kadar pişman olsanız bazen bazı şeyler değişmez çünkü yaşanmış ve bitmiştir. Geçmişe dönmek fayda sağlamaz.
Ana bakmak lazım. Eğer insan hatasını anlayıp pişman olduysa ve özür diliyorsa bu da bir gelişmedir.

vertigo

moviebird
Günümüzün hastalığı... İnsanı elden ayaktan düşürür. Stres ve üzüntü ile beslenir. Psikoloji çöktü mü, gelir çöreklenir hayatınıza... Davetsiz misafirdir, kolayca da terk etmez ringi...
Döndükçe döner dünyanız ve durduramazsınız.

ölüm

moviebird
Hayatın bir kuralıdır, hayatın kuralı olmayan ise ölünün arkasından konuşulmasıdır.
Nasıl ki, yaşam varsa ölüm de vardır. Acı ve tatlının birleşimi olarak düşünebiliriz bunu. Bir yanda acılar, diğer yanda üzüntüler...
İnsan ölümü idrak edince içi rahatlıyor yoksa çekilecek gibi değil... Mantık kurallarına göre düşünüp biraz soğuk kanlı olmak gerekiyor.

hukuk

moviebird
İçimde ukde kalan bir meslek... Şu an vaktim olsa ve okuyacak kafaya sahip olsam okurum. İçimde hep hukuk okumak vardı, ben de yıllar boyunca hep öğrencilerin ödev notlarını okuyup ezberledim ve kendimi geliştirdim. Hala yapıyorum. Ardından yıllarca hukuk çevirileri yaptım. Adalet savaşçısı olmak istemiştim belki ondan...
Adalet işlesin ya da işlemesin hep hukuk kurallarını savunacağım.

fatih akın

moviebird
2018 Altın Küre "En İyi Yabancı Film" ödülünü alarak beni oldukça şaşırttı. Nasıl bir reklam yaptıysa artık... Film kötü değildi ama, en iyi film olmayı da hak etmiyordu. Listede çok başarılı filmler vardı. İyi bir lobi yapılmış.
İşin artı tarafı bir Türk oluşu ama Almanya'da yaşıyor ve kendini Alman ilan ediyor.

zengin sözlük yazarlarının karalama defteri

moviebird
yazı; en büyük kalaşnikoftur, devirir anında güçsüz olanı…

yazı; gökteki yıldızlar kadar parlaktır, aydınlatır çevresini…

yazı; bilincimiz tarafından ortaya dökülen kelimeleri bir araya getiren ok gibidir.

o ok hedefine ulaştığında, yazı galip gelir.

batan geminin kahramanlarını kurtaracak olan yazıdır!

yoksa titanik'ten farkı kalmaz.

sahip olunanlar denizin altına çökmesin ki, silahımız konuşsun…

boş bir silah, boş bir beyin gibidir.

kurşunu saplasanız da delmez.

dolu bir beyin, yazıyı doldurur.

boş ve dolunun oranı yazı değerinin oranıdır.

boş olanın kazanması, dolu olmanın kazanmasıyla eş değer değildir.

dolu olan kaybettiğinde aslında kazanmış sayılır!

böylece yazı gereğini yerine getirmiş olur.

çünkü düşünceler ölmez, öldürülemez.

düşünceler tıpkı tüneyen kuşlar gibi türeyip dururlar.

türeyenler de türeyenleri tamamlarlar.

büyük bir ordu oluştuğundaysa, güçsüzler karşı koyamaz.

güç düşüncedir, düşünce de güç…

fani dünyada güçlü olmak kazanmak anlamına gelmez

önemli olan iman ve irade gücünün ışığıdır.

o ışık uzaktan bizlere el sallar.

unutmayın ışığın kudreti her daim bizimle olacak!

torpil

moviebird
Torpil lafını duyduğumda nedendir bilinmez çok sinirleniyorum. Bu diyarda paranız yoksa, birinin bir şeyi değilseniz torpil sizi ezer geçer çünkü Türkiye'de her şey buna bağlı... Dünyanın en iyi insanı olun veya yeteneğiniz olsun fark etmez. Torpiliniz yoksa yerinizde sayarsınız, adaletin olmadığı bir yerde gerçek başarı var mıdır? İşte bu tartışılır... Yeteneksiz tonla adam en güzel mevkilerde ama yürekleri yok.
Kulağıma çalınan bir şeyi paylaşmadan edemeyeceğim. Yazıları iyi olmayan bir yazarın derneğe alınma çabalarının altında yatan torpili duydukça aklım almıyor.
Onu yönetime sunacak kişiler yazılarının yetersiz olduğunu ve geliştirmesi gerektiğini söylüyorlar ama yönetim sen sus karışma alacağız diyor. Sözün bittiği yer işte burası sevgili yazar dostlarım...
Yazmaktan asla vazgeçmeyeceğim, en büyük silahım bu zira...
Profesyonel olsun, sözlülerde olsun her yerde yazacağım var olacağım. Haksızlığa yazılarımla yanıt vereceğim.

unutulmak

moviebird
İnsanlar yalnız oldukları zaman arayış içindedirler ve birini buldukları zaman karşısındakini unuturlar. Bu bir çok kere başıma gelmiştir. Sonra ayrıldıkları zaman yine geri dönerler. Garip bir döngüdür.
Unutulmak gerçekten insanı mutsuz eder ve anlarız ki insanlar sadece birbirlerine ihtiyacı olduğunda hatırlanırlar.

hak etmek

moviebird
Bu girdiyi eğer bir sözlüğe giriyorsam bilin ki artık sabır damarı çatlamıştır. Hak etmeyen insanlar, hak eden insanların yerlerine konmuş durumdalar. Ben bunu hazmedemiyorum. Bir kez bile olsun hak ettiğim yerde olmadım. Bazen diyorlar ki çok sessiz ve sabırlısın, senin yerinde olsak neler yapardık. Yapsanız da boşuna...
Evet, bugün büyük bir haksızlığa şahit oldum. Ben yıllardır gece gündüz demeden emek veriyorum ve uğraşıyorum ama gerçekten de karşılığı yok. Gerçek insanlık eskilerde kaldı, o yüzden bunu bilenler hep Yeşilçam filmleri yapıyorlar. Hep geriye dönüş var ama adam olmak yok. Bilmiyorum ne olacak bu halimiz.

münir özkul

moviebird
Yalan haberlerden sonra Münir Özkul'un ölüm haberi gerçekmiş, gerçek olmayıp yine yalan olsa daha iyi olurdu, ama ölüm hayatın bir parçasıdır. Dedem (Ertem Eğilmez) öldüğü gün, ona benim dedem sizsiniz demiştim. Şimdi ikinci dede de uçtu gitti. Hayat bu, acısıyla tatlısıyla onu yaşıyoruz, bize düşen hep pozitif olmak ve sevginin yüceliğini tatmaktır. Onun bize verdiği dersler hep aklımızın bir yerinde olacak. Güle güle Yaşar Usta ve Mahmut Hoca... Güle güle dede...

zengin sözlük

moviebird
İtiraf ediyorum artık bir kardeşim var ve yalnız değilim. Yıllar sonra arayışım sona erdi umarım hep sürer bu kardeşlik. Tek çocuk olmanın acısı öyle ağırdı ki, yaşamayan bilmez. Çoğu zaman sorunlarınızı kendiniz çözmek zorunda kalırsınız ve dertleşecek bir kardeşiniz yoktur siz de sözlüğe girer benim yaptığım gibi yazarsınız vakit geçirirsiniz. İçinizi dökersiniz. İçimi dökecek çok şey var ve bir kaç gündür çok kötüyüm.
Konuşmak ve yazışmak insana çok iyi geliyor. İnsanın az da olsa kafası dağılıyor.

kardeşlik

moviebird
Kardeşlik her zaman kan bağıyla olmaz, çünkü kardeşlik emek ve sevgi ister. Sabırlı olup onu anlamaya çalışmak ve özveri göstermek çok önemlidir. Onun dertleri sizin dertleriniz olur, sizin dertleriniz de onun... Yürekten sevmek ve sorumluluk sahibi olmak için kendinizi ona açmalısınız, beraber gülüp beraber ağlamalısınız.
Kan bağı sadece fizikseldir, manevi kardeş her daim daha iyidir çünkü daha çok üzerinize titrer. Sizi koruyup kollar. Bu duyguyu herkes yaşamalı, hiç bir tek çocuk yalnız kalmamalı, eğer inanırsak o bize bir şekilde gelir zaten.
İnanın ve bırakın.

counterpart

moviebird
j.k simmons'ın yeni paralel evren dizisi... bazı eksiklikler var ama onun dışında fena değil...
Doppelganger olayına da kapı aralıyor dizi... İnsanın farklı bir versiyonunu görmesi ilginç gerçekten de... Enemy dizisine sanki bazı atıflar var. Yalnız çok ağır ilerliyor ve j.k simmons pek iyi oynayamamış. Kara filmlerin mantığına bulamaya çalışınca dizi sanırım yavaş kalmış çünkü bağımsız bir havası var ve popülerlik için yarışmıyor.
0 /