confessions

number eleven

1. nesil Yazar - Enerjik

  1. toplam entry 574
  2. takipçi 16
  3. puan 7280

okul alışverişi

dante
Okullar başlamadan önce veya başlayınca ebeveynler eşliğinde yapılan aktivite. Ayrıca kırtasiye ürünleri sevenlerin de okumasalar bile kendilerine buldukları şeylerle mutlu oluyorlar.

Not: Faber Castell Grip 1345-1347 serisine karşı fetişim var.
Not not: looney tunes karakterlerinin bulunduğu ahşap kalem kutumdan bahsetmeyeceğim bile.

sosyal medya kullanmayan insan

elfen lied
Teknoloji çağında sayısı günden güne azalan insan grubu. Radyasyondan ışıma yapabilecek seviyeye gelmiş bağımlıların aksine daha normal ve sağlıklı bir ruh haline sahip olduğunu düşünüyorum.

"çünkü tüketim kültürü bizi dışarıya çağırır. içimize dönmekten alıkoymak ister. kadim kültürde münzevinin bir saygınlığı vardır. oysa tüketim toplumunda “yalnız insan” tedirgin edici görünüyor.

kişiden sürekli olarak “kalabalık bir fotoğraf” bekliyor popüler kültür.

uçan kuştan, yerdeki karıncaya kadar kâinatın diline sahip, her canlının hayatına saygılı, merhamet ehli birisi sırf “sosyal medya hesabı” olmadığı için yani kendi hayatını “paylaşmadığı” için itici bulunabilir, bir sorunu olmalı bunun diye en hafif ifadesi ile asosyal olarak damgalanabilir.

ihtimal cümlesi kurduğuma bakmayın, artık öyle görülüyor."

avm

elfen lied
Türk halkının alışveriş dışında sosyalleşme mekanı olarak gördüğü yer. Hafta sonu çoluğunu çocuğunu alıp AVM gezmek bana çok soğuk bir hissiyat veriyor. Parka falan gidin ne bileyim binadan binaya geçerek yaşamak hissi çok yorucu.
Tek sevdiğim yeri d&r galiba.

zengin itiraf

elfen lied
Dün gece uyuyamıyor ve kendimi bunaltıp duruyordum. Arkadaşım "uykun gelsin diye sana kitap okuyayım mı" dedi. Ben de seve seve kabul ettim. Ben uyuyayana kadar kitap okudu. Ona bir şey demesem de aşırı tatlı hissettim, içim mutluluk doldu. Öyle uyuya kalmışım.
Mutsuz geçirdiğim günlerde küçük prens'in sesli kitabını okuyarak uyumak en tatlı terapilerden biri benim için. Sanırım hepsi çocukken gece uyumadan önce masallara duyulan özlemin yansıması.

kaygısızlar

parody
90'ların unutulmayan dizilerinden. Akla gelen ve ara ara tekrarlanan sahnelerinden biri de mahallenin iki küçük, kurnaz bakkalın kepenkleri indirmek için birbirlerini gözlemeleri ve ona göre günü sonlandırıp dükkânlarını kapatmalarıydı.

insanlarla tartışmak yerine çekip gitmek

azrailin regl donemi
tartışma, 2 ya da daha fazla insan arasında şirket, ülke, kurum ve benzeri şeylerin ortak çıkarları adına uzlaşmak ve anlaşmak yerine kendi düşüncelerini karşısındakine kabul ettirme havasında yürüyorsa yapılması gerekendir.

işte ben bu ülkede bu yüzden siyasetten nefret ediyorum. muhalefetten ve hükümetten yana olan vatandaş birbirini yiyor deliler gibi. peki olay ne? benim düşüncem doğru! sen/siz zamanında şunu yapmadınız mı? gibi saçmalıklar işte. yahu siyaset ülkeyi daha iyi günlerine kavuşturma çabası değil midir? peki neden bir chp ve akpli karşılıklı oturup da "ya kardeşim sorunlar bunlar şunlar, hadi bir beyin fırtınası yapalım yurttaş olarak, nasıl çözeriz bunu? gibi bir sohbete nail olamıyor? bunun yerine hangi akla hizmettir ki biz haklıyız da biz haklıyız zihniyeti güdülüyor? s..s..s.. cevabı olmayan sorular..

özellikle gençlerimizde karşı tarafın bir açığını bilmek ve bunu konuşmak siyasettir gibi bir algı var. siyaset bu değil ulan develer! öyle kutuplaşmışsınız ki amacınız ego kasmak ve şov yapmak.

he amk ya. siz hep haklısınız güzel kardeşim. devam edin. dibi olmayan kuyuda başarılar size.

laiklik elden gidiyeah

azrailin regl donemi
olum bu bizim halk ne kadar mal lan!!!

aha evet. öncelikle tanım;


bir mall herifin taklit etme şekli!


lan önce bu tipler en çok şundan bahsediyor.. efenim 20 yıl önce hastanelerde eczanelerde sıra vardı blaa blaa blaa.. ulan amk malı! o dönemler w98 vardı. bilgisayarlar henüz hastanelere ve eczanelere girmiş olsa da bu alana uygun kullanışlı uygulamalar yoktu. eh normal ki sıra olsun!

sokun lan bunu beyninize! anlata anlata sokamadık kafanıza bıktık usandık!

doğru yahu.. akp ile beraber türkiye gelişti... akıllı telefonlar girdi cebimize.. w10 çıktı piyasaya ve hemencecik uyum sağladık teknolojiye eheheh. yeni yollar yapıldı. havalimanları yapıldı yahu. soy geçmişimizi dakika içinde öğrenir olduk kardeşiyeahüloogggakpliyik!

amına koduklarım ya. vallahi delirdim.


ulan gerizekalılar.. teknoloji gelişti, elbette hastanelerde eczanelerde işler artık daha kolaylaştı. yeni yollar ve havalimanları yapılmak zorundaydı ki nüfus artmaktaydı. yapılmasaydı da bak gör; ülke karınca yuvasına dönerdi. çüküm boy strateji bilgisine sahip insan bile bunu bilir e be kafasına sıçtıklarım!

akp hükümetinin açık ara en iyi avantajı ve can simidi milenyumda hızla gelişen teknolojidir. sağlam ekmek yediler bundan. bu yüzden inmiyorlar ya bir türlü.

bu bunak! en fazla 65 ya da 70 yaşında. 1940 ve üzeri doğumlu olanlara yaşlı deyip de itimat etmeyin. hep yaptığım şeydir; 90 yaş ve üzeri denk geldiğim yaşlı amcalara hep sorarım şimdiki hükümet hakkında ne düşünüyorsunuz? hep bir nefret var! Atatürk dönemine övgü var bu insanlardan. o adam ülkeyi sıfırdan yarattı diyorlar hep. tarihe inanmam çünkü kaynakların büyük bir kısmı taraflı yazılmış ama bu amcalar önemli bir bilgi kaynağı. ama bu videodakiler değil.

ya gelir gelmez delirdim yine. offfs.

edit: eksileyen kim? ben kim olduğunu biliyorum ama delikanlı gibi karşıma çıkmasını isterim.

harun kolçak

fiorabella
hayvan dostu olarak şöyle güzel bir vasiyet bırakmıştır.

VASİYETİM
Bütün organlarımı bağışladığım için büyük ihtimalle öldüğümde beni size poşetle verecekler. O yüzden fazla kurcalamayın.
Cesedimi o poşetle toprağa gömüp üzerine bir ağaç dikilmesini istiyorum.Mezar taşı isim falan istemiyorum.
Ne cenazemde ne de sonrasında 3 üydü 7 siydi 40 ıydı gibi bahanelerle yemek falan vermeyin yok şunu çok severdi yok canı için yiyelim gibi saçmalıklarla karnınızı şişirmeye bahane aramayın. Siz etli pide yiyin diye ölmedim ben.Benim canım için yediğiniz her lokma boğazınızda kalır. Bilesiniz.
Öyle mevlit falan bahanesiyle hatim indirmeye arkamdan iyiliğim için dua falan etmeye kalkmayın, yaşarken yapmadığınız iyiliği ölünce yapmaya kalkmayın.Yemem.
İlla birilerine yemek vermek isterseniz sokak hayvanlarına verin.(bu en net isteğimdir.)
Benim malım kıymetlidir hiçbir eşyamı bir tanıdığa vermeyin. Giysilerimi aşevine yada sosyal hizmetlere verin. Diğer eşyalarımı atın yada yakın. Benden geriye hiç bir şey kalmasın.
Beni tanıyanlar iyi bilir ki biraz fazlaca açık sözlüyümdür. O yüzden gönlüm ister ki hepinizden önce öleyim. Sonraya kalıpta kimsenin ölüsüyle falan uğraşamam.
Arkamdan istediğiniz kadar atıp tutabilirsiniz artık, rahat olun. Sizinlemi uğraşacam, ne güzel ölmüşüm.
Ve... evet, hayvanları insanlardan daha çok seviyorum, Aha buda kapak olsun.
LÜTFEN DİKKATE ALINSIN..
Harun Kolçak

ışıklar içinde uyu

zenginsozluk.com/foto

çocukluğa dair özlenen şeyler

odile
Çocuk yaşımda da çocuk gibi olmadığımdan güzellemesini yapamayacağım şeylerdir.
Özlemek, mümkün olsa o günlere dönmek istemek. Ne bileyim. Daha çok madem doğduk, yaşayalım gibi düşünüyorum. Halihazırda bu kadar yaşamışım niçin başa dönmek isteyeyim. Yaşamaya çocukluktan tekrar başlamayı isteme motivasyonuna sahip insanları merak ediyorum fakat. Nasıl. Neden.

bana kadın olduğumu hissettir

odile
Aynalanmak isteyen ve isteğinde son derece haklı olan kadın talebi.
Kadın olsun erkek olsun insanın tüm talebi sevgiye yönelik aslında. Sevdiğimiz zaman sevdiğimizin gözlerinde kendimizi aramamız, onun tarafından görülmek istememiz ne kadar anlaşılır ve ne kadar güzel değil mi.

vazgeçmek

odile
İnsanın büyüdükçe Daha kolay değil belki ama daha kabul edilebilir bulduğu artık istememezlik halidir.

Bazen tercihen vazgeçiyorsun bazen zorunda bırakılıyorsun. Her durumda eksikliğini hissediyorsun vazgeçtiğin şeyin/kişinin. Fakat insan zaten eksik bir varlık özünde. Tamamlama nesneleri zamanla değişir. Eksikliğin bakiliğine peşinen razı olmak huzursuzluğumuzu bir miktar azaltabilir.

erich fromm

odile
“Sevgi, sevdiğimiz şeyin büyümesi ve yaşaması için gösterdiğimiz etken ilgidir. Bu etken ilginin olmadığı yerde sevgi de yoktur.” Diyor sevme sanatında.

Ben katılıyorum kendisine açıkçası. sevilen kişiyi elde edene kadar emek vermek doğru mu sadece. Sevgi sahip olunabilir bir şey mi. Hak etmek için her gün emek vermek ve özenli davranmayı sürdürmek gerekmez mi.

bir yerlerde daha ideal bir sevgilinin hep olması

odile
İdealin dahası olması. Ne bileyim pek mümkün olmadığı gibi saçma gibi de. Ya idealdir ya değildir.
İdealin iyi bir şey olduğuna duyulan inanç ise ayrıca saçma. İdealize etmek karşı tarafa yapılmış büyük bir haksızlık değil de ne. Kendisi olmasını engelleyen bir kalıp. Ve yine idealize etmek gerçek insanlarla gerçek ilişkiler kurmamızın önündeki belki de en büyük engel. Kendi fantezilerimize hakikat muamelesi yapmak. Olmadığını gördüğümüzde kaçınılmaz olarak hayal kırıklığı yaşamak. Hoş değil.
Tanrısallaştırmadan sevmek mümkün. Deneyelim.

duymak istiyorum

keskin nisanci
cemali grubuna ait 90'lar türkçe pop denince akla gelen en güzel şarkılardan biri. 90'lar türkçe pop'a giriş yaptım, vatana millete hayırlı olsun.

Renksiz hayaller dolu, dökülen gözyaslarim
Ezikligi kalbimde, yasanmis tüm asklarin
Tüm aci anilari, bana birakip gitme
Beni bana ver artik, pesinden sürükleme

Duymak istiyorum, duymak istiyorum
Kalbimde ruhunu, duymak istiyorum
Görmek istiyorum, görmek istiyorum
Gözünde gözünü, görmek istiyorum

Incitme kalbimi, birakip gitme
Sana kendimi verdim, beni yok etme
Ne olur suskun durma, birseyler söyle
Karanligin içinde kaybolma öyle

Duyabilsem kalbini, okuyabilsem seni
Sessiz feryatlarini, aci agitlarini
Tüm haykirislarini, hissetmek istiyorum
Sana yaklaşıp sende, ölmek istiyorum

gecenin şiiri

mars yolcusu
Tam şimdi bu saatte burda olmalıydın.
Bir bakışında
Zaman dilimini kesip
Gözlerin de baharı süzmeliydim.
İç sesinin çınlayan saatlerinde
İçe içe geçmiş akrep, yelkovanı kesip
İçim içindekileri çıkarıp,
İçine bi' bukle huzur vermeliydim..
"Evet şimdi sarılmalıydım"
"Evet şimdi sarılmalıydım"
Dilimi, sardıkça saran kelimeler
Bi' dize şiir
Bi' dize daha
Bi' dize daha diye diye..
Ters düze yatan dizlerinin dibinden
Sinsi sinirlerinden öpmeliydim..
Ve şimdi sen olmalıydın
Dilimin ucunda... Baş ucumda..
Yanımda.. beraber.. biz..
Tükenmez kalemleri bitirip
Yatakları döşekleri yakıp
Masaları sandalyeleri yıkıp
Soğuk sularda sevgi kusmalıydık
Ve bi' defa daha o sular ile yıkanmalıydık..

-osman Aydoğan


zenginsozluk.com/foto

cuma akşamı evde kitap okumak

odile
Haftanın herhangi akşamları evde kitap okumaktan farkı olmayan ne güzel bir eylemdir.

Karşınıza ansızın şöyle bir cümle çıkabilir:
“...eliyle gözlüklerini çıkardı ve karısını hemen oracıkta, gözlerinin içine bakarak öptü. Bu vücut, bu küçücük insan, bu koca hayatta ayaklarının sağlam bastığı tek topraktı.”

(bkz:ahmet Hamdi Tanpınar)
(bkz:hikayeler)
(bkz:rüyalar)

yaralayan şey öğreticidir

mars yolcusu
"nasıl ki meyvenin çekirdeği, kalbi güneş görebilsin diye kabuğunu kırmak zorundaysa, biz de acıyı bilmeliyiz."

-halil cibran

İnsanda yaralanmalı ki öğrenebilsin, öğrensin ki yara alsın.
Yaralayan şey öğreticidir.
Gerçektir çünkü, ders vermiştir.
Yaralamıştır ama göstermiştir yolu-doğruyu.
Yaralanmadan büyümüyor çocuksu kalpler, bir adım öteye gidemiyor cam kırıklarıyla dolu ayaklar.

t: orjinali Latince olan bir deyiş, özlü söz-müş.

kahve koydum fincana

mars yolcusu
Ezgi'nin günlüğü grubuna ait naif bir şarkı.
Sevgili, bir içimlik kahveye ancak bu kadar nazikçe davet edilebilir.

"Anlardım aklından geçenleri
Sustukça konuştuk sanki
Sevdaymış meğer o içimizde
Yıllardır uyuyan deli
Sessizlik sensin geceleri"Edit; başlık-entry uyumsuzluğu olsa da; siz onu 'fincana kahve koydum gel' olarak okuyup zihninizde tolere edebilirsiniz, kıyamadım silmeye.
Bu entry burda kalsın.
(Yanlışlıkla)

kol düğmeleri

mars yolcusu
"O aslında geçici bir heves değil, sen yokken bile varmışsın gibi hayatı devam ettirebilmekmiş.
Cesaret senin gibi yüreklerde gizliymiş.
"Hayatınızın sonuna kadar yaşamadıkça, talihinizden şikayet etmeyin" demiş Çehov.
Bunu sen öğrettin bana.
Unutturmadın.
Ne uzaklıklar engelmiş ne de bir başkası var olanı değiştirebilirmiş.
Kol düğmesi farklı kolda aynı amaçla birleşmeyi bekleyen.
Ve bir gün o da olur denen hiçbir şey aslında avuntu değil gerçeğin ta kendisiymiş.
Bizim gibi der şarkı..yarım kalmışlar için..
Biz kalabilenler için yazılmış.."
(Alıntı)

Kol düğmeleri, bir barış Manço şarkısıdır.


bir insanın kendisini en özgür hissettiği an

mars yolcusu
Yoktur aslında.

"An, zaman" özgürlüğün sınırsız olduğu-hissedildiği bir zaman dilimi yoktur.
Doğamız gereği, birçok 'kurala, hayır olmazlar'a, kim ne der'kilere, çok istesekte arsız ayıplara' maruz kalırız, tıpkı bizim gibi belli kurallara bağlı kalan insanlar tarafından.

Belki, bazı zamanlar da insan kendi kendine kaldığında; zihninde kurduğu ütopyalarda gönül gezdirir durur.

İnsan, kendi gökyüzünde özgür olamayan bir kuş misalidir.

ayrılık acısını yenmenin formülü

mars yolcusu
Nasıl ki aşık olurken bir formülle olmuyorsa bu işler, ayrılık acısını yenmenin de bir formülü matematiği yoktur.

Aşkın hissettirdiği, insanın benliğine kattığı güzellikleri yaşarken nasıl ki hesap kitap işlerine girmiyorsak; aşkın geride bıraktığı acıyı da tüm benliğimizle yaşamamız gerekir.

Bir şeylerden kaçmak yerine, o şeyin acı ya da mutluluğun ruhunuza zenginlikler katmasına neden engel oluyorsunuz ki?

Aşktan arda kalan o buz gibi ızdırabın hücrelerine karışmasına izin ver.
Acı, çoğu kez güzel şeylere gebe kalandır.

yazarları bugün sevindiren şeyler

bonnie
kışlık ayakkabıları kaldırıp, baza altındaki kutulardan yazlık ayakkabıları çıkarmak.

bir bahar mı dersin yaz mı dersin tekrar geldi sevinci ile o kutuları açtıkça aaa bu ayakkabım da varmış, aaa şu ne güzel ayakkabımmış gibi sanki ilk kez görüyormuşçasına hatırlamak. ne saçma ama her kış ve yaz dönümlerinde yaşıyorum ben bunu. gerek kıyafetlerde, gerek ayakkabılarda. sanki her şey yeniden, sıfırdan başlıyacakmış gibi. kullanılmış olsalar da...