confessions

oblomov

1. nesil Yazar - Seviyor ve seviliyor

  1. toplam entry 283
  2. takipçi 14
  3. puan 3999

mahallenin muhtarları

oblomov
1992 yapımı türk dizisi. hatırladığım şeyler sınırlıdır. çaydanlık diye bir maymun vardı, çayı temel ve aşık olduğu kız şirin vardı. sonunda evlendiler mi, şirin temeli süründürdü mü, çaydanlık memleketine mi döndü yoksa kahvede okeye dönenleri izlemeye devam etti hiç bir malumatım yoktur.

çoğunluk

oblomov
2010 yapımı bir türk filmi. film aslında tutucu bir ailenin topluma bakışını çok güzel anlatıyor. erkan can ustanın gariban bir taksiciyi canlandırdığı film, bir çok ödül de almıştır. izlenesi bir film.

keloğlan ak ülke masal kitabındaki rezalet

oblomov
tecavüz edilen kadınların tecavüzcüsüyle evlenmesi gerektiğini düşünen zihniyetin dökülen son salyalarından bir damla. bir toplumu daha kolay nasıl yönetiriz sorusunun cevabını bir sorgularsak böyle şeyler çok da garip gelmeyecektir. eğitim seviyesinin düşük olduğu yerlerde daha fazla tercih edildiklerini ağızlarıyla söyleyenler, bugün toplumu daha ne kadar cehalete boğarız, daha nasıl soyarız, daha nasıl itaat etmeyi öğretirizin peşindeler. ama sorsan bütün bunlar hep "dış miiiirraaaak" derler. güneşi balçıkla sıvamaya çalışanların zamanından geçiyoruz. bizim de sınavımız bu olsa gerek.

zengin sözlük yazarlarının ruh halleri

oblomov
çok denedim, olmuyor sözlük. her defasında koca bir duvardan sekip başladığım yere geri dönüyor gibiyim. sosyalleşmek dediler yaptık, iş dediler zaten başımızdan aşkın, alkolün faydası olsa 30 yıldır görürdük. ne yaptım ne ettimse içimdeki bu sıkıntıyı bu karabasanı atamadım. bir şey var böyle derinden derinden, ince ince kemiriyor etimi de ben hiç bir şeyin farkında değilim gibi. oysa eksiliyorum be sözlük. her gün biraz daha azalıyor yaşama sevincim. "Hep denedin, hep yenildin, Olsun, Gene dene, gene yenil, Daha iyi yenil" diyen "Samuel Beckett" amca buralarda bir yerlerde olsa yeminle ağzına kürekle vurasım var şuan. her gün, dünü yeniden oynatıyorlarmış gibi geliyor. sıkıldım sözlük. bana bir yol göster.

zerdüştçülük

oblomov
tarihte ilk tek tanrılı din olarak bilinen inanış şeklidir. inanışın özünde şeytanla/tanrının, iyi ile kötünün savaşı/karşıtlığı vardır. her insan iyilik için savaşmalıdır inanışın esas temelidir. sanırım en önemli maddelerinden biri de tanrı erkek ile kadını birbirine arkadaş olarak yaratmıştır öğretisidir. kadın ve erkek eşitliği esastır.
tarihte büyük pers imparatorluğunun da dini olarak kabul edilir.

yehova şahitleri

oblomov
Yehova Şahitleri 140 yıl önce Amerikalı Charles T Russell tarafından kurulmuş olan bir tarikattır. Yehova Yahudilikte ve Hristiyanlıkta Tanrı'nın adıdır. İlk kez Tevrat'ta geçmiştir bu isim ve YHWH diye yazılır. Yehova Şahitleri bu yüzden kendilerini Tanrı'nın Şahitleri olarak tanımlarlar.kanak:kutsalkitap.org
bu tarikata ve inanışa mensup bir arkadaşım oldu ve inanışlarının çok katı kuralları olmasına rağmen çok tatlı ve yobazlıktan bir o kadar uzak bir insandı.

ahir zaman

oblomov
dünyevi canlıların yaşamlarının son zamanlarıdır. ahiret öncesi de sayılır. bir çok dinde kıyamet kopmadan önceki zaman olarak geçer. yaşılar eşlerine eskiden "ahirliğim" gibi bir kelime kullanırdı. sanırım bu dünyada tek sahip olduğum anlamına geliyor.

dilenmek

oblomov
insanın ihtiyacı olan bir şeyi karşılık vermeden/ödeme yapmadan başkasından istemesi. genel olarak maddiyatı olan şeyler için geçerlidir. ve maalesef ülkemizde çocukları , yaşlıları ve fiziki engeli olan insanları dilencilik yaparken çok görürüz. bazen acırsınız bazen kızarsınız ama yine de vicdan sahibi bir insanın aklını yüreğini kurcalamadan geçmez o görüntü.

sebepsiz yere ağlamak

oblomov
hiç olmadık zamanlarda gelen ağlama isteği. her şeyin yolunda gittiğini düşündüğünüz zamanlarda birden alakasız yere ağlamaya başlarsınız. sanırım bilinç altında biriken hüzün ve melankolinin dışa vurumu. ne kadar çok bastırılmışsa artık olmadık yerde dökülüverir öyle. biriktirmeyin içinizde.

kek

oblomov
çok seviyorum sözlük. hunharca kelimesinin sözlük karşılığını ben bu hamur işi kekleri yerken tam anlamıyla veriyorum sanırım. bence sözlük yönetimi her entry başına bir dilim, her başlık başına ik dilim kek dağıtmalı. bunu da yazıyorum aha buraya.

yedi karanfil

oblomov
bundan 10 sene evvelinde kasetini o eski kaset çalarlarda evirip çevirip dinlediğim enstrumantal müzik albümü. o kaset çalsın orada bir yerde sen günlük rutin yaşamına devam et, insanda ne stres olur ne gam ne keder. çok keyifli albüm, dinleyin.

aldı gitti

oblomov
Şahrut Seyduna türküleri albümünde yasemin göksu'nun söyledi en can alıcı ayrılık parçasıdır. sanırım kötü bir zamanlama yaşamıştım bu şarkıyla karşılaştığımda. hala dinledikçe içim ezilir. dinlemek isteyenler ;

sözlerini buraya bıraktım.

Baskın yemiş bir evsen dağılmışsan
Tutuklanmış kitapsan yakılmışsan,
Bir çift turnaya benzerdi gözleri
Göğüm öksüz kaldı bakar ağlarım

Aldı gitti neyim var neyim yoksa
Kalanlarsa yalım yalım yangınsa
Bu can bu bedenden ayrılmıyorsa
Daha çok acıyla yanacak ömrüm
Daha çok hasretle yanacak ömrüm.

Yaktım koca ömrü zaaflı bir anda
Yarla baharımı kışlara gömdüm
Eğdim dağ başımı onun önünde
Yetmedi ardından bakar ağlarım.

ceviz ağacı

oblomov
gölgesinde saatlerce uyumuşluğum olan, dallarından döve döve ceviz dökmüşlüğüm olan, dallarından kalem yapmışlığım olan, çocukluğum denince aklıma gelen ve çocukların gökyüzüne ulaşmasının tek yolu olan ağaçtır o. çocukluğum lan benim koca koca ceviz ağaçları.

yitip giden

oblomov
grup kızılırmakın çığlık albümünde yer alan en güzel parçalarından bir tanesi.
dinlemek için;


Yoldaş senin bir gülüşün
Bir dostunun yarasını saramıyorsa artık
Sen artık kendin değilsin
Vur öfkeni dostuna
Yazdım dağlarca göllerce
Dökülmeyen gözyaşım da boğulsun deryalarca
Yitip, giden devrimler gibi
Dost sesin, dost gülüşlerin
Şimdi çölde bir damla su
Sen artık kendin değilsin
Öfke çaresizliktir bilirim
Çaresizliğine ölürüm
Sesinde açan çiçeklere inan her şeyimi veririm
Sanma ki bir yitiktir
Hüzünlere sarılmam
Sanma ki gülüm bu hüzün
Ölgüğümde bitecektir
Bir gün mavi bulutlara
Biner sonsuza giderim
Dost sesini duyava dek
Karanlığa gülümserim
0 /