confessions

olacak o kadar

1. nesil Yazar - arkadaş canlısı

  1. toplam entry 770
  2. takipçi 19
  3. puan 11883

bonapartizm

olacak o kadar
IıI. Napoléon'un, siyasal terminolojiye kazandırdığı kavram.

Kaba bir tanım ile iktidarı emekçilerin alamadığı ama burjuvazinin de alacak kadar palazlanamadığı için siyasal gücünü bürokrasiye devrettiği rejimin adı. Tecrübeyle sabitlediğimiz dikta yönetim biçimi.

gleiwitz vakası

olacak o kadar
i̇kinci dünya savaşının başlayabilmesi için hitler'in sağ kolu heinrich himmler tarafından ortaya atılan suni bahane.

31 ağustos1939.

"bir grup nazi ajanı gleiwitz radyo istasyonunu basmış, üstlerinde polonya üniformaları. harika bir polonya aksanına ve tiyatroya halk inanmıştı. himmler ise ileride soyadı ile anılacak bu operasyonun duyurusunu işittiği an gururlanmıştı. bu operasyonda bir alman vatandaşı inandırıcılık uğruna öldürülmüştü. bu hadiseden bir gün sonra i̇kinci dünya savaşı başladı ve nazi askerleri polonyalı kıyımına başladı."

tübitak

olacak o kadar
Göktuğ Altıparmak ve Seda Erol adlı gençlerin çalışmaları bu kurum tarafından kabul görmemiştir.
Reddedilen projeleri: okaliptus ve karanfil yağlarının havadaki bakterileri temizlemesine yönelik araştırma.
Kabul gördüğü kurum: Harvard Üniversitesi

Mehmet Can Dursun ve İrfan Boztepe adlı gençlerin çalışmaları bu kurum tarafından kabul görmemiştir.
Reddedilen projeleri: Şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için atık karides kabuklarından yara bandı.
Kabul gördüğü kurum: New York Eyalet Üniversitesi

Emir Akdaşci ve Ege Özlem dlı gençlerin çalışmaları bu kurum tarafından kabul görmemiştir.
Reddedilen projeleri: Soba külü, boraks, kula volkaniti ve kül gibi atıklarla çimento üretimi
Kabul gördüğü kurum: Harvard Üniversitesi, Montreal Mc Gill Üniversitesi, Toronto Ryerson Üniversitesi

İlayda Şamilgil adlı gencin çalışmaları bu kurum tarafından kabul görmemiştir.
Reddedilen projesi: Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem
Kabul gördüğü kurum: Cornell Üniversitesi, NASA

Barış Paksoy adlı gencin çalışmaları bu kurum tarafından kabul görmemiştir.
Reddedilen projesi: Ramanujan Asallarının Genleştirilmesi
Kabul gördüğü kurum: Berlin Humbold Üniversitesi.

Tuna Ilgın Kozak adlı gencin çalışmaları bu kurum tarafından kabul görmemiştir.
Reddedilen projesi: madenlerde çalışan işçilerin, anlık olarak konumlarının kayıt altına alınması
MEF Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması'nda Fizik dalında birincilik ödülü ve İnovasyon ödülü.

1 mart tezkeresi

olacak o kadar
2003 senesinde dönemin başbakanının partisinin milletvekillerine, türkiye'nin yüklü dış borç ödemelerini hatırlatarak, 62 bin abd askerinin ülkemizde konuşlanmasına; hava ve deniz yollarının abd ordusuna açılmasına "evet"oyu vermelerini istemesine rağmen mecliste gerekli çoğunluk sağlanamadığı için ret yiyen tezkere.

akabinde dışişleri bakanı yaşar yakış görevinden alındı ve ret oyu veren vekillerin üstü 2007 seçimlerinde çizildi.

2018 2019 erkekler türkiye kupası

olacak o kadar
Ankara'nın ev sahipliğinde bugün başlayacak turnuva. karşılaşmalar tivibu spor'un uyduya açık kanalından şifresiz yayınlanacak. 17 şubat pazar günü muhtemelen fenerbahçe beko'nun şampiyonluğu ile tamamlanacak turnuvada gönlüm beşiktaş sompo japan-türk telekom finalinden yana.

17.00 Türk Telekom-Galatasaray Doğa Sigorta
20.30 Fenerbahçe Beko-Bahçeşehir Koleji

yarın ise;
17.30 Anadolu Efes-Gaziantep Basketbol
20.30 TOFAŞ-Beşiktaş Sompo Japan


sabiha sertel

olacak o kadar
1895 Selanik doğumlu ilk türk kadın gazeteci.

Halide Edip ile mitingden mitinge koşturup milli mücadelede yer aldı. Çıkardığı vatanperver "büyük mecmua" dergisi ingilizler tarafından kapatıldı. Halide edip, sabiha hanımın can güvenliği açısından yurtdışına kaçması yönünde telkinde bulundu.
Sabiha sertel New York'ta da boş durmadı. Türk Teavün Cemiyeti'nin (Turkish Welfare Association) kurucuları arasında yer aldı ve cemiyetin ilk başkanı oldu. Cemiyeti'nin ilk faaliyeti, Anadolu'ya gönderilmek üzere para toplamak, ikincisiyse New York'a Müslüman mezarlığı açmak oldu. ABDtarihinin ilk Müslüman mezarlığını açarak, Müslümanların buraya defnedilmesini sağlayan kişi Sabiha Sertel'di. Mezar taşlarına birer hilal resmi koyduran da oydu. Amerika'daki Türk işçilerinin bacısı sosyalist bir müslümandı.

metastaz

olacak o kadar
gazeteciliğini beğeniyle takip ettiğim Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'nun, Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıkan müthiş akıcı, başarılı ve daha da önemlisi cesur kitabı. edinin.

madde madde başlıkları kopyalayıp-yapıştıralım;

- Menzilci polisler ilk kez göreceğiniz fotoğraflarında ne yapıyordu?
- AKP'li Bakan'ın tarikat şeyhinden özel ricası neydi?
- Devlette FETÖ'den boşalan koltuklara hangi tarikat nasıl yerleşti?
- Nedir bu hüsn-ü şehadet ve FETÖ borsası?
- Hangi cemaat kim için Cumhurbaşkanı'na mektup yazarak kefil oldu?
- Genelkurmay Başkanı'nın “sahip çıkın” dediği isimler neden tutuklandı?
- “Kurda kuşa yem etmeyin” denilen işadamı nasıl hapisten çıktı?
- FETÖ operasyonlarından çıkarılan "imtiyazlı ortaklar" kim?
- Hâkim rüşvet alırken gizli bir operasyonla nasıl yakalandı?
- Hangi gazeteci kendisini MİT'çi diye tanıtıp dolandırıcılık yaptı?
- Çektirdiği fotoğrafları davaları etkilemek için kullanan ismin arkasında kimler var?
- FETÖ operasyonu yapan savcının odasını AKP'liler mi bastı?
- Erdoğan'ın tehdit edildiği toplantıdan yara almadan çıkan ünlüler kim?
- Üstü kapatılan telefon görüşmelerinde neler konuşuldu?

soren kierkegaard

olacak o kadar
korku ve titreme- frygt og baeven kitabında der ki;

ibrahim peygamber tanrı tarafından ağır bir işle görevli kılınır. ishak'ı kurban et. kendi babası da soren'i kurban etmemiş midir? buradan sözü kendisine getirir. ibrahim tanrıya olan bağlılığını yerine getirmek için moria dağına gider ve testi geçer. tanrı ona bir koç armağan eder. inanç bunu gerektirir. elbette bir insanın kurban edilmesi ahlak dışı bir kötülüktür ama ahlak bazı durumlarda yok sayılmasa bile 'askıya alınabilir' bu geçici bir durumdur. ibrahim bunu başarmıştır. çünkü tanrı için her şey mümkündür. bu tam da imanın göstergesidir. ibrahim gerçek bir mümindir. o yüzleşmekten kaçmamıştır. inançtan kaçmamıştır.
dinin paradoksal yanı bazı durumlarda ahlaki taleplerle çatışmasında yatar. ibrahim bir katil gibi davranmak durumunda kalmıştır. çocuğunu boğazlamak ahlak dışıdır. bir nişanlıyı bırakmak da öyle. ibrahim neden ahlaki talebi askıya aldı? çünkü daha yüksek bir telos vardır bunda. kierkegaard da bu anlamda daha yüksek bir şey için sevdiği kadını terk etmiştir. en sevdiğin şeyi feda edebiliyor musun? yani tanrı için. insan zihninin asla anlayamadığı bir tanrı fikri saçma değil midir. evet öyledir ama tam da bunun için tanrı vardır"

blaise pascal

olacak o kadar
"Tanrı'nın var olduğuna inanmayabilirsin, ama inanman gerek."

olasılık kuramının öncüsü fransız tanrıbilimci, matematikçi, bilim insanı ve ona göre bu olasılıklar matematik yoluyla çözülebilir. Bu sava, Hıristiyan inancını savunmak amacıyla kaleme aldığı Düşünceler adlı kitabının hazırlık notlarında rastlanılıyor lakin kitabı tamamlayamadan ölüyor.

Sav aşağı yukarı şöyledir:
Tanrı ya vardır ya da yoktur. Ne kadar çabalasan da hangi kabul doğru, bilemezsin. Bu durumda hangi yöne eğilim göstereceksin; inanca mı, inançsızlığa mı? Peki, sağduyu ile karar veremeyeceğine göre, kumara başvurmalısın. Yazı mı tura mı? Ama parayı atmadan önce, riskleri ve ödülleri göz önüne almalısın. Tanrı'nın var olduğunu kabul edersen ne kazanacak ya da ne kaybedeceksin? Tanrı'nın varlığını kabul etmezsen kazanacakların ya da yitireceklerin neler olacak?
Bir, inanmayı seçmenin olası kazanımlarını ve kayıplarını gözden geçir. Eğer Tanrı varsa, sonsuz mutluluğa ulaşırsın. Eğer Tanrı yoksa belki bazı dünya zevklerinden mahrum kalırsın. Yani sonsuz bir ödül kazanabilirsin ya da geçici bir ödül kazanma fırsatını kaçırabilirsin.
Sonra, inanmamanın olası kazanımlarını ya da kayıplarını gözden geçir. Eğer Tanrı varsa sonsuz mutluluğu yitirirsin. Eğer yoksa elde edeceğin çok az şey kalır. Böylece umacağın ancak sınırlı bir kazanım olur.
Özetlersek: İnanırsan çok şey kazanabilirsin, ama inanmazsan eline pek fazla bir şey geçmez. O halde, böyle bir seçim yapmak için fazla düşünmene lüzum yok. İnanman gerek.
Tanrı'nın var olma olasılığının milyonda bir, hatta milyarda bir olduğunu düşünsen bile, aynı şey geçerlidir. Tanrı'nın var olması olası değil diye düşünsen bile, matematik yine de ona inanmalısın der. Bahis tartışmasının başka anlatımları, hesaplamalara bir öğe daha ekler o da şu: İnanmayanların sonsuza dek cezalandırılması. Burada bir de psikolojik yumruk var. Sonuçta kim sonsuza dek işkence çekmeyi göze almak ister?
nayib bukele

olacak o kadar
etnisite ve ailenin dini kökenleri nedeniyle bir hayli dikkat çeken, El Salvador'un yeni seçilen başkanı. aile bir hayli alengirli.

türkiye, yunanistan, filistin ve israil bir şekilde bukele'yi kendilerinden biri olarak görüyor.

20. yüzyılın başında Filistin'in Kudüs topraklarından Osmanlı pasaportuyla Güney Amerika'ya göç etmiş bir aileden geliyor. Hristiyan inancına sahip bir Filistinli. Baba tarafından büyükbabası Kudüs doğumlu bir Hristiyan olan Bukele'nin, büyük annesi ise İsa'nın kasabası Betlehem'den. Anne tarafındaki büyükbabası ise Yunan asıllı bir Ortodoks, anneannesi ise bir Katolik. Bukele'nin babası Hıristiyan olarak doğmuş, ancak sonradan İslam'ı seçerek imam olmuş. Bukele'nin eşinin ailesinde ise Yahudiler var.

seçimi kazandığını öğrenir öğrenmez daha evvel çektirdiği, Yahudiliğin en kutsal mekanı Batı Duvarı'nda dua ederken fotoğrafı Facebook'ta paylaşması da şalom şalom dedirtmiştir.

aidiyet

olacak o kadar
Burak Çevik'in berlin Film Festivali'nde görücüye çıkadığıı ve ailesinde yaşanan bir cinayeti konu alan filmi.

" Yönetmenin anneannesi 2003 yılında öldürülmüş, teyzesi ve sevgilisi ise bu cinayetin ardından yargılanarak, ömür boyu hapis cezasına çarptırılmışlar. Filmin ilk yarısı sevgilisinin isteği üzerine müstakbel kayınvalidesi olabilecek kadını öldürmesi için kiralık katil tutan genç adamın verdiği ifadeye odaklanıyor. Farklı bir anlatım ile dikkat çeken filmin ilk yarısında, sadece genç adamın sözünü ettiği deniz kıyısı, kurbanın yaşadığı ev, apartmanın merdivenleri, yatak gibi yer, mekan ve eşyalar görülüyor. Filmin ikinci yarısı ise iki sevgilinin nasıl tanıştığını anlatıyor."

Türkiye, Kanada ve Fransa yapımı 72 dakika uzunluğundaki, başrollerinde Çağlar Yalçınkaya ve Eylül Su Sapan'ın oynadığı film cesur konusu nedeniyle bile bir şekilde bulunup izlenmesi kanısındayım.

5 yıldız hareketi

olacak o kadar
Mevcut İtalyan hükümetindeki koalisyon ortağı.
Fransa'yı hedef tahtasına oturtmuş durumda. Hadi fransa ile herhangi bir ülkenin atışmasını anlarız da yüzyıllardır "avrupa'nın kuzenleri"olan bu iki ülkenin bu kadar sert diplomatik krizler yaşaması normal bir durum değil.
5 yıldız hareketi, 8 aydır çok şiddetli bir fransa muhalefeti yapıyor;
Fransa'daki Sarı yeleklilere açıktan destek vermeleri, venezuela devlet başkanlığı konusunda tüm ab'nin aksine maduro taraftarı bir yol izlemeleri, bm'de daimi üyelik hakkının fransa'dan alınıp tüm avrupa adına ab'ye devredilmesi talebi, fransa'nın afrika'da aleni şekilde sömürgeci bir devlet olarak tanımlanması, iki ülke arasındaki göçmen krizi, italyanın bütçesinin fransa'nın baskısıyla ab tarafından onaylanmaması...
Yukarıda saydığım maddeler dışında yine irili ufaklı birçok konu mevcut ve bu sebeplerden dolayı fransa, roma büyükelçisini geri çağırdı.
Almanların da hamlesini bekleyip krizin boyutlarını daha dikkatli takip etmekte fayda var bu aralarda.

aaron russo

olacak o kadar
Yahudi film yapımcısı.

Rockefeller ailesinin davetiyle ailenin en yakınlarından birisi oldu. tabi zamanla ailenin iç yüzünü canlı kanlı gördükten sonra tüm ilişiğini kesti ve afganistan, orta doğu, latin amerika, 11 eylül, finans işlerinde dönen kirli işlerle ilgili verdiği röportajdan kısa bir süre sonra ölü bulundu.

yine ailenin insan fişleme ve yönlendirme hakkındaki en büyük çalışması olan ve avrupa'da henüz 4-5 yıl önce tartışılmaya başlayan rfıd çiplerinden ilk defa 2007 yılından bahsetmişti.


muhammed musaddık

olacak o kadar
1953 yılında cia tarafından yapılan darbe ile görevinden indirilen iran eski başbakanı zira yakın dönemde abd eski başkanı barack obama darbeyi abd'nin yaptığını canlı yayında itiraf etmiş ve pişkin bir şekilde özürlerini iletmişti.

Milliyetçi bir siyasi olarak bilinen musaddık, iran petrolünü abd ve ingiltere'ye peşkeş çekmeyi reddedince önce gözaltına alınmış ve her ne hikmetse vatan hainliği! İle yargılanmıştır. Sosyalist düşüncesi ve icraatleri ile bilinirdi. Ölümü sonrasında ise şah göreve geldi ve iran kucaklarını abd'ye açtı.

cherophobia

olacak o kadar
mutluluk fobisi.

bizdeki batıl inanışlardan birisi olduğunu düşündüğüm "bugün çok güldük kesin başımıza bir iş gelecektir"in latincesi.

copy-paste;
" Bu fobiye sahip kişiler eş ve dostlarla yapılan partilerden, konserlerden, kutlamalardan kendilerini geri çekerler; iş hayatlarında elde ettikleri bir başarı veya terfi sonucu takdir görmek bile kişinin sonrasını düşünerek yaşayacağı korkuyu doğurur, eğlenmekle beraber eğlendiğini mutlu olduğunu göstermek de korkunun artmasına neden olup yanlış bulunur. Bu kişilerin asıl korktuğu girdikleri aktiviteler, sevinç ve mutlu olma durumu değildir; mutluluk sonrası yaşanılacağına inanılan kötü olaylardır. Şimdi mutluyum öyleyse mutsuz olma vaktim yaklaştı; çok mutluyum, korkuyorum çünkü bozulacak, geçecek ve benzeri cümleler bu fobiden mustarip kişilerin mutlu olduklarındaki ruh durumlarının nasıl yansıdığına dair örneklerdir."

hollywood onlusu

olacak o kadar
1947 senesinde iyice radikalleşen abd siyasetinde sağ siyasilerin görüşlerini benimsemeyen ve ekseriyetle marksist görüşlü olan 47 aktör, yönetmen ve senaristin gözaltına alınması ve bunlardan 10 tanesinin hapise gönderilmesi sonucunda ayyuka çıkan tabir.

adrian scott
albert maltz
alvah bessie
dalton trumbo
edward dmytryk
herbert biberman
john howard lawson
lester cole
ring larner
samuel ornitz

öyle ki bu dönemdeki komünist avı, nazi dönemindeki yahudi avından çok daha az değildir zira listedeki onluya baktığımız zaman ismi geçen 10 sinemacı hakkında herhalde günümüz insanının hiçbir fikri yoktur.ruzi nazar

olacak o kadar
Özbek kökenli, ajanlık faaliyetlerine ilk defa sovyet kızılordusu'nda başlamış daha sonra nazi ordusunun türkistan birliği için çalışmaya başlamış ve daha sonra bir şekilde abd tarafından keşfedilmiş ve cia için çalışmaya başlamıştır.
Türkiye'de ülkü ocaklarının kuruluşunda etkin rol oynamıştır. Dönemin mit başkanı fuat doğu ile birlikte ankara'daki cia istasyonunda birlikte çalışmıştır. Böyle garip bir hayat kafa kaldırmaz.

En iyisi;
murat yetkin'in 'meraklısı için entrikalar kitabı'nı okumak.

ayn mim sin

olacak o kadar
bir şii-Batini fırkası olan nusayrilikteki Teslis inancıdır. bi' nevi Hristiyanliktaki "Baba-Oğul-kutsal ruh'' üçlemesidir.

Bu anlayışa göre Ali, Tanrıdır. Kendi ruhundan Muhammed'i, O da Selman ı Farisi'yi yaratmıştır. ayn, hz.ali'yi, Mim, hz.muhammed'i, sin ise Selman ı Farisi'yi sembolize eder. islam inanışına göre ters bir düşünce yapısıdır.
0 /