confessions

olacak o kadar

1. nesil Yazar - becerikli

  1. toplam entry 781
  2. takipçi 19
  3. puan 12055

beş iyi imparator çağı

olacak o kadar
96 - 180 arasında roma imparatorluğu' nu arka arkaya yönetmiş 5 impaartorun dönemlerini kapsar.

nerva, trajan, hadrian, antoninus pius ve marcus aurelius adlı imparatorlar bu dönemde kendilerinden önceki imparatorlara göre daha adil, refah seviyesi yüksek, zalimlikten uzak bir yönetim anlayışı güdmüşlerdir. benim favorim imparator nerva. beklenmedik şekilde tahta çıkıp yine aynı şekilde beklenmedik şekilde imparatorluğu akılcı bir şekilde yönetmiş ve bu çağın açılışını yapmış. kendisi ayrı bir başlığı hak ediyor.

bu dönemim imparatorları haleflerini ve devlet yönetimindeki yöneticileri yetenek ve bilgilerine yani günümüz deyişiyle liyakata göre belirliyorlardı. günümüz türkiye topraklarının doğu, güneydoğu ve iç kesimleri de yine bu dönemde roma imparatorluğu topraklarına katılmış.

20 şubat 2019 ege depremi

olacak o kadar
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın tam 3 saat 12 dakika önceden olacağını söylediği deprem.

"Depremler Biga Çukur'unda oluyor. Orası en fazla 5,2- 5,5 büyüklüğünde deprem üretir. Enerji belli ki boşalmak istiyor. Çanakkale'de bu büyüklükte deprem olacak."

Yine sayın ercan'a göre 2019 deprem yılı olacak ve Hakkari, Bitlis, Muş, Bingöl, Erzincan, Tokat, Sivas'ın kuzeyi, Samsun'un güneyi, Kastamonu'nun güneyi, İzmir Dikili, Bursa, Gemlik Körfezi, Bandırma en riskli yerler.

piano piano bacaksız

olacak o kadar
1991 yılı tunç başaran'ın yönettiği kendine has başarılı bir dönem filmi.

film konusu ekseriyetle insan ilişkileri, yoksulluk ve 2. dünya savaşından oluşuyor. tabi o zamanlar sinema salonuna gitmek falan hak getire... show tv bol bol yayınlardı bu filmi. insanın içini karartan bir atmosferi vardı filmin lakin yine diyorum gayet başarılı bir dönem filmiydi. Şuan herhangi bir kanalda yayınlansa, o kanalın reytingleri muhtemelen yerlerde olur. izlemekte fayda vardır.

Rutkay Aziz, Emin Sivas, Yaman Okay, Serap Aksoy filmin baş karakterli olarak geçerken müşfik kenter'in sesini duymak ayrı bir güzellik.

İnsanın yoksulu, üstelik çocuksa benim gibi, barıştan yanadır yani umuttan yana.

hbb

olacak o kadar
Döneminin en ilginç, akılda kalan ve yenilikçi kanalı.

Gençler arasında eyçbibi, orta yaş üzerindekiler tarafından ise habebe diye telaffuz edilirdi. Taaa o dönemler ncaa, amerikan futbolu, brezilya futbol ligi organizasyonlar yayınlayarak türk halkını dumurdan dumura uğratmışlığı vardır. A takımı, ceviz kabuğu, dünyaca ünlü sanatçıların konserleri, garip animeler yine bu kanalın ilklerindendir.

Bir ara haftalarca tek bir karede donup kalan kanalı hatırlayan nesle saygım herkesten daha fazladır.

yugoslavya basketbol milli takımı

olacak o kadar
abd'nin efsanevi dream-teamlerini de dahil ederek söylüyorum ki nazarımda izlemesi en keyifli basketbol takımıydı.

takım ekseriyetle sırp, hırvat, sloven bosnalı, makedonlar ve bosnalılardan oluşurdu. efsane gibi efsane olan takımda; drazen petrovic, juri zdovc, vlade divac, toni kukoc, velimir perasovic, sasha djordjevic, zoran savic gibi dünya basketbol camiasında hala çok büyük saygı gören isimler yer alırdı.

yaşı yetenler bilir, bir dönem trt ekranlarında bol bol maçları verilirdi.. yugoslavya-sscb-abd arasında oynanan maçları izlemek bambaşka bir keyifti. sonralarda malumunuz yugoslavya dağıldı ve hepsi kendi ülke topraklarının başarıları için bir daha bir araya gelmemek üzere yollarına gittiler.

li fi

olacak o kadar
ilerleyen yıllarda Wi-Fi teknolojisinin yerini alacağı düşünülen kablosuz ağ teknolojisi.

bu teknolojiyi yüksek frekanslı elektromanyetik dalga yerine ışık kullanılması ilkesine dayanıyor. bu yüzden wi-fi'ye göre daha hızlı ve daha güvenli olduğu düşünülüyor. konuyla ilgili çalışan bilim insanlarının yapacağı birkaç rötuşla yeni gündemimiz olması kaçınılmaz gibi duruyor.

boantropi

olacak o kadar
bu hastalıktan muzdarip kişiler, kendilerini büyükbaş hayvan zannediyor. Genellikle bir rüya olarak başlayan hastalık, kişi uyandığında devam eden bir garip duruma dönüşüyor. Babil kralı Nebukadnezar'ın da bu hastalığa sahip olduğu bazı tarih kitaplarında geçmektedir.

levh i mahfuz

olacak o kadar
islam inancına göre kainatta olmuş ve olacak her şeyin yazılı olduğu ilahi levha. Tabi burada hemen madem her şey yazılı neden yaşıyoruz sorusu akıllara geliyor lakin bu sorunun cevabı "kader"tanımının doğru yapılmasıyla ancak cevaplanabilir. Bu ayrı bir konu.

Bi'nevi evrenin hard diskidir ve kutsal kitapta bahsi farklı ayetlerde geçmektedir.

2018 2019 erkekler türkiye kupası

olacak o kadar
Fenerbahçe beko'nun, anadolu efes'i 80-70 mağlup ederek kazandığı kupa.

Biraz abartmak gerekirse oyun kalitesi olarak olmasa bile mücadele açısından bu sezon izlediğim en iyi 2-3 maçtan birisiydi. Henüz açıklanmadı ama sanırım gigi datome turnuva mvp'si oldu zira özellikle hücum performansıyla bunu haketti. Fenerbahçe beko Vesely ve Lauvergne'nin oynamadığı maçın son periyodunda yaptığı savunmayla 3 sezondur kazanamadığı kupayı müzesine götürmüş oldu.
Anadolu efes'te ise moerman'ın harika performansına yazık oldu. Ergin ataman'ın ise artık bu tür maçlarda yaptığı anlamsız ve bayağı çıldırışlar takımına zarar veriyor. Hocanın aşırı stresi son periyotta takımın dengesini bozdu. ayrıca larkin yerine yaptığı beaubois tercihi de çok mantıklı değildi zira son bir aydır shane larkin'in formu çok üst düzeydeydi ve parkede onun olması gerekiyordu.

bonapartizm

olacak o kadar
IıI. Napoléon'un, siyasal terminolojiye kazandırdığı kavram.

Kaba bir tanım ile iktidarı emekçilerin alamadığı ama burjuvazinin de alacak kadar palazlanamadığı için siyasal gücünü bürokrasiye devrettiği rejimin adı. Tecrübeyle sabitlediğimiz dikta yönetim biçimi.

gleiwitz vakası

olacak o kadar
i̇kinci dünya savaşının başlayabilmesi için hitler'in sağ kolu heinrich himmler tarafından ortaya atılan suni bahane.

31 ağustos1939.

"bir grup nazi ajanı gleiwitz radyo istasyonunu basmış, üstlerinde polonya üniformaları. harika bir polonya aksanına ve tiyatroya halk inanmıştı. himmler ise ileride soyadı ile anılacak bu operasyonun duyurusunu işittiği an gururlanmıştı. bu operasyonda bir alman vatandaşı inandırıcılık uğruna öldürülmüştü. bu hadiseden bir gün sonra i̇kinci dünya savaşı başladı ve nazi askerleri polonyalı kıyımına başladı."

tübitak

olacak o kadar
Göktuğ Altıparmak ve Seda Erol adlı gençlerin çalışmaları bu kurum tarafından kabul görmemiştir.
Reddedilen projeleri: okaliptus ve karanfil yağlarının havadaki bakterileri temizlemesine yönelik araştırma.
Kabul gördüğü kurum: Harvard Üniversitesi

Mehmet Can Dursun ve İrfan Boztepe adlı gençlerin çalışmaları bu kurum tarafından kabul görmemiştir.
Reddedilen projeleri: Şeker hastalarının iyileşmeyen yaraları için atık karides kabuklarından yara bandı.
Kabul gördüğü kurum: New York Eyalet Üniversitesi

Emir Akdaşci ve Ege Özlem dlı gençlerin çalışmaları bu kurum tarafından kabul görmemiştir.
Reddedilen projeleri: Soba külü, boraks, kula volkaniti ve kül gibi atıklarla çimento üretimi
Kabul gördüğü kurum: Harvard Üniversitesi, Montreal Mc Gill Üniversitesi, Toronto Ryerson Üniversitesi

İlayda Şamilgil adlı gencin çalışmaları bu kurum tarafından kabul görmemiştir.
Reddedilen projesi: Sıvılardaki Su Oranını Mıknatısla Ölçebilen Ucuz, Hızlı ve Taşınabilir Bir Sistem
Kabul gördüğü kurum: Cornell Üniversitesi, NASA

Barış Paksoy adlı gencin çalışmaları bu kurum tarafından kabul görmemiştir.
Reddedilen projesi: Ramanujan Asallarının Genleştirilmesi
Kabul gördüğü kurum: Berlin Humbold Üniversitesi.

Tuna Ilgın Kozak adlı gencin çalışmaları bu kurum tarafından kabul görmemiştir.
Reddedilen projesi: madenlerde çalışan işçilerin, anlık olarak konumlarının kayıt altına alınması
MEF Uluslararası Araştırma Projeleri Yarışması'nda Fizik dalında birincilik ödülü ve İnovasyon ödülü.

1 mart tezkeresi

olacak o kadar
2003 senesinde dönemin başbakanının partisinin milletvekillerine, türkiye'nin yüklü dış borç ödemelerini hatırlatarak, 62 bin abd askerinin ülkemizde konuşlanmasına; hava ve deniz yollarının abd ordusuna açılmasına "evet"oyu vermelerini istemesine rağmen mecliste gerekli çoğunluk sağlanamadığı için ret yiyen tezkere.

akabinde dışişleri bakanı yaşar yakış görevinden alındı ve ret oyu veren vekillerin üstü 2007 seçimlerinde çizildi.

2018 2019 erkekler türkiye kupası

olacak o kadar
Ankara'nın ev sahipliğinde bugün başlayacak turnuva. karşılaşmalar tivibu spor'un uyduya açık kanalından şifresiz yayınlanacak. 17 şubat pazar günü muhtemelen fenerbahçe beko'nun şampiyonluğu ile tamamlanacak turnuvada gönlüm beşiktaş sompo japan-türk telekom finalinden yana.

17.00 Türk Telekom-Galatasaray Doğa Sigorta
20.30 Fenerbahçe Beko-Bahçeşehir Koleji

yarın ise;
17.30 Anadolu Efes-Gaziantep Basketbol
20.30 TOFAŞ-Beşiktaş Sompo Japan


sabiha sertel

olacak o kadar
1895 Selanik doğumlu ilk türk kadın gazeteci.

Halide Edip ile mitingden mitinge koşturup milli mücadelede yer aldı. Çıkardığı vatanperver "büyük mecmua" dergisi ingilizler tarafından kapatıldı. Halide edip, sabiha hanımın can güvenliği açısından yurtdışına kaçması yönünde telkinde bulundu.
Sabiha sertel New York'ta da boş durmadı. Türk Teavün Cemiyeti'nin (Turkish Welfare Association) kurucuları arasında yer aldı ve cemiyetin ilk başkanı oldu. Cemiyeti'nin ilk faaliyeti, Anadolu'ya gönderilmek üzere para toplamak, ikincisiyse New York'a Müslüman mezarlığı açmak oldu. ABDtarihinin ilk Müslüman mezarlığını açarak, Müslümanların buraya defnedilmesini sağlayan kişi Sabiha Sertel'di. Mezar taşlarına birer hilal resmi koyduran da oydu. Amerika'daki Türk işçilerinin bacısı sosyalist bir müslümandı.

metastaz

olacak o kadar
gazeteciliğini beğeniyle takip ettiğim Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu'nun, Kırmızı Kedi Yayınevi'nden çıkan müthiş akıcı, başarılı ve daha da önemlisi cesur kitabı. edinin.

madde madde başlıkları kopyalayıp-yapıştıralım;

- Menzilci polisler ilk kez göreceğiniz fotoğraflarında ne yapıyordu?
- AKP'li Bakan'ın tarikat şeyhinden özel ricası neydi?
- Devlette FETÖ'den boşalan koltuklara hangi tarikat nasıl yerleşti?
- Nedir bu hüsn-ü şehadet ve FETÖ borsası?
- Hangi cemaat kim için Cumhurbaşkanı'na mektup yazarak kefil oldu?
- Genelkurmay Başkanı'nın “sahip çıkın” dediği isimler neden tutuklandı?
- “Kurda kuşa yem etmeyin” denilen işadamı nasıl hapisten çıktı?
- FETÖ operasyonlarından çıkarılan "imtiyazlı ortaklar" kim?
- Hâkim rüşvet alırken gizli bir operasyonla nasıl yakalandı?
- Hangi gazeteci kendisini MİT'çi diye tanıtıp dolandırıcılık yaptı?
- Çektirdiği fotoğrafları davaları etkilemek için kullanan ismin arkasında kimler var?
- FETÖ operasyonu yapan savcının odasını AKP'liler mi bastı?
- Erdoğan'ın tehdit edildiği toplantıdan yara almadan çıkan ünlüler kim?
- Üstü kapatılan telefon görüşmelerinde neler konuşuldu?

soren kierkegaard

olacak o kadar
korku ve titreme- frygt og baeven kitabında der ki;

ibrahim peygamber tanrı tarafından ağır bir işle görevli kılınır. ishak'ı kurban et. kendi babası da soren'i kurban etmemiş midir? buradan sözü kendisine getirir. ibrahim tanrıya olan bağlılığını yerine getirmek için moria dağına gider ve testi geçer. tanrı ona bir koç armağan eder. inanç bunu gerektirir. elbette bir insanın kurban edilmesi ahlak dışı bir kötülüktür ama ahlak bazı durumlarda yok sayılmasa bile 'askıya alınabilir' bu geçici bir durumdur. ibrahim bunu başarmıştır. çünkü tanrı için her şey mümkündür. bu tam da imanın göstergesidir. ibrahim gerçek bir mümindir. o yüzleşmekten kaçmamıştır. inançtan kaçmamıştır.
dinin paradoksal yanı bazı durumlarda ahlaki taleplerle çatışmasında yatar. ibrahim bir katil gibi davranmak durumunda kalmıştır. çocuğunu boğazlamak ahlak dışıdır. bir nişanlıyı bırakmak da öyle. ibrahim neden ahlaki talebi askıya aldı? çünkü daha yüksek bir telos vardır bunda. kierkegaard da bu anlamda daha yüksek bir şey için sevdiği kadını terk etmiştir. en sevdiğin şeyi feda edebiliyor musun? yani tanrı için. insan zihninin asla anlayamadığı bir tanrı fikri saçma değil midir. evet öyledir ama tam da bunun için tanrı vardır"

blaise pascal

olacak o kadar
"Tanrı'nın var olduğuna inanmayabilirsin, ama inanman gerek."

olasılık kuramının öncüsü fransız tanrıbilimci, matematikçi, bilim insanı ve ona göre bu olasılıklar matematik yoluyla çözülebilir. Bu sava, Hıristiyan inancını savunmak amacıyla kaleme aldığı Düşünceler adlı kitabının hazırlık notlarında rastlanılıyor lakin kitabı tamamlayamadan ölüyor.

Sav aşağı yukarı şöyledir:
Tanrı ya vardır ya da yoktur. Ne kadar çabalasan da hangi kabul doğru, bilemezsin. Bu durumda hangi yöne eğilim göstereceksin; inanca mı, inançsızlığa mı? Peki, sağduyu ile karar veremeyeceğine göre, kumara başvurmalısın. Yazı mı tura mı? Ama parayı atmadan önce, riskleri ve ödülleri göz önüne almalısın. Tanrı'nın var olduğunu kabul edersen ne kazanacak ya da ne kaybedeceksin? Tanrı'nın varlığını kabul etmezsen kazanacakların ya da yitireceklerin neler olacak?
Bir, inanmayı seçmenin olası kazanımlarını ve kayıplarını gözden geçir. Eğer Tanrı varsa, sonsuz mutluluğa ulaşırsın. Eğer Tanrı yoksa belki bazı dünya zevklerinden mahrum kalırsın. Yani sonsuz bir ödül kazanabilirsin ya da geçici bir ödül kazanma fırsatını kaçırabilirsin.
Sonra, inanmamanın olası kazanımlarını ya da kayıplarını gözden geçir. Eğer Tanrı varsa sonsuz mutluluğu yitirirsin. Eğer yoksa elde edeceğin çok az şey kalır. Böylece umacağın ancak sınırlı bir kazanım olur.
Özetlersek: İnanırsan çok şey kazanabilirsin, ama inanmazsan eline pek fazla bir şey geçmez. O halde, böyle bir seçim yapmak için fazla düşünmene lüzum yok. İnanman gerek.
Tanrı'nın var olma olasılığının milyonda bir, hatta milyarda bir olduğunu düşünsen bile, aynı şey geçerlidir. Tanrı'nın var olması olası değil diye düşünsen bile, matematik yine de ona inanmalısın der. Bahis tartışmasının başka anlatımları, hesaplamalara bir öğe daha ekler o da şu: İnanmayanların sonsuza dek cezalandırılması. Burada bir de psikolojik yumruk var. Sonuçta kim sonsuza dek işkence çekmeyi göze almak ister?
nayib bukele

olacak o kadar
etnisite ve ailenin dini kökenleri nedeniyle bir hayli dikkat çeken, El Salvador'un yeni seçilen başkanı. aile bir hayli alengirli.

türkiye, yunanistan, filistin ve israil bir şekilde bukele'yi kendilerinden biri olarak görüyor.

20. yüzyılın başında Filistin'in Kudüs topraklarından Osmanlı pasaportuyla Güney Amerika'ya göç etmiş bir aileden geliyor. Hristiyan inancına sahip bir Filistinli. Baba tarafından büyükbabası Kudüs doğumlu bir Hristiyan olan Bukele'nin, büyük annesi ise İsa'nın kasabası Betlehem'den. Anne tarafındaki büyükbabası ise Yunan asıllı bir Ortodoks, anneannesi ise bir Katolik. Bukele'nin babası Hıristiyan olarak doğmuş, ancak sonradan İslam'ı seçerek imam olmuş. Bukele'nin eşinin ailesinde ise Yahudiler var.

seçimi kazandığını öğrenir öğrenmez daha evvel çektirdiği, Yahudiliğin en kutsal mekanı Batı Duvarı'nda dua ederken fotoğrafı Facebook'ta paylaşması da şalom şalom dedirtmiştir.

aidiyet

olacak o kadar
Burak Çevik'in berlin Film Festivali'nde görücüye çıkadığıı ve ailesinde yaşanan bir cinayeti konu alan filmi.

" Yönetmenin anneannesi 2003 yılında öldürülmüş, teyzesi ve sevgilisi ise bu cinayetin ardından yargılanarak, ömür boyu hapis cezasına çarptırılmışlar. Filmin ilk yarısı sevgilisinin isteği üzerine müstakbel kayınvalidesi olabilecek kadını öldürmesi için kiralık katil tutan genç adamın verdiği ifadeye odaklanıyor. Farklı bir anlatım ile dikkat çeken filmin ilk yarısında, sadece genç adamın sözünü ettiği deniz kıyısı, kurbanın yaşadığı ev, apartmanın merdivenleri, yatak gibi yer, mekan ve eşyalar görülüyor. Filmin ikinci yarısı ise iki sevgilinin nasıl tanıştığını anlatıyor."

Türkiye, Kanada ve Fransa yapımı 72 dakika uzunluğundaki, başrollerinde Çağlar Yalçınkaya ve Eylül Su Sapan'ın oynadığı film cesur konusu nedeniyle bile bir şekilde bulunup izlenmesi kanısındayım.

0 /