confessions

olacak o kadar

1. nesil Yazar - Buraları sevdi

  1. toplam entry 646
  2. takipçi 15
  3. puan 9608

klebsiella pneumoniae

olacak o kadar
pek çok antibiyotiğe dirençli ve hemen hemen herkesin vücudunda olan bakteri. sebebiyet verdiği hastalıklar için henüz belirli bir kategori yok ve insan vücudunda çok aktif. hatta öyle ki bu pek sinirli bakterinin insanoglundan önce marsa yerlesebilecegi öngörülüyor.
her türk insanı gibi bir şekilde işi siyasete bağlamak gerekirse, elin oğlu bunlarla cebelleşirken, biz damattan maliye bakanı olurmu diye birbirimizi yiyeduralım.

iqbal masih

olacak o kadar
1983 yılında pakistan'ın en fakir bölgelerinden biri olan mudrike'de dünyaya geldi.

4 yaşına geldiğinde diğer tüm akranları gibi 600 rupi (yaklaşık 16 dolar) karşılığında bir halı dokuma fabrikasına işçi olarak satıldı...
haftanın 7 günü günde 14 saat çalıştırılan iqbal 10 yaşında sadece 27 kg ağırlığında ve 6 yaşında gibi görünüyordu.
tesadüfen çocuk işçiliğinin yasak olduğunu öğrendiğinde fabrikadan kaçtı ancak kısa sürede polis tarafından yakalanıp tekrar fabrikaya gönderildi...
fakat o kaderine boyun eğmemekte kararlıydı tekrar kaçtı fakat bu sefer beraberinde 3.000 çocuğu da götürdü.
iqbal masih çocuk işçiliğine ve köleliğe karşı verdiği mücadele dünya çapında ses getirince, 1995 yılında 12 yaşında bir suikastla katledildi.

1979 kabe baskını

olacak o kadar
20 kasım 1979 sabahı.

En az 400 kişilik silahlı bir grup 'Allah-ü Ekber' nidalarıyla imamı durdurdu, içeridekilerin büyük bir kısmını dışarı çıkardı, kapıları kilitledi ve iki görevliyi öldürdü. Yüksek noktalarda savunma, minarelerde sniper pozisyonları alındı. Kâbe işgal edilmişti.

Liderleri Cuheyman bin Muhammed bin Seyf el Oteybi idi ve baskıncılar tarafından mehdi olduğu ilan edildi. Basına 'Mehdiciler' olarak yansıyan baskıncıların amacı 'Batı'nın kuklası olmuş Suudi hanedanını devirmek'ti. Baskın için iyi hazırlanılmıştı. Kabe'nin altında bulunan ve bin civarında odadan oluşan dehlizlere mühimmat ve gıda depolanmış, yer altı yolları tutulmuştu. Silahlar ayrıca tabutlar içerisinde, bazı görevlilere rüşvet verilerek de içeri sokulmuştu. O dönemde Kâbe'de tadilat yapılıyor olması büyük avantaj sağlamıştı. Tadilatı yapan şirket ise, Usame Bin Ladin ailesine ait olan Bin Ladin İnşaat Şirketi idi.

Baskın ancak iki hafta sonra, Suudi yönetiminin isteğiyle yardıma gelen Pakistan askerlerinin ardından Fransız özel amaçlı birlikleri, CIA ve Vinell timlerinden destek alınarak durdurulabildi. Gayrimüslimlerin girmesi yasak olan Mekke'ye giriş için askerlere fetva verildi, Mekke'ye varmalarından önce kendilerine Kelime-i Şahadet okutuldu ve Kâbe'nin çevresi sarıldı. isyan bastırıldı ve Canlı olarak ele geçirilen Oteybi ve 62 kişi, ibret olsun diye 8 ayrı şehirde önce kolları, sonra bacakları, hala hayatta kalanlarınsa başları kesilerek infaz edildi.

bu olaydan batı dünyası ve mısır 1979 senesi başında iran devrimini yapan Ayetullah Humeyni rejimini, iran ise abd ve israili sorumlu tuttu ve bu olaydan 20 gün sonra rusya afganistan'ı işgal ederken usame bin ladin, ruslara karşı savaşmak için afganistan'ın yolunu tutuyordu. olayın sorumlusu ve asıl sebebi ise günümüzde hala cevapsız.

30 mayıs 2018 habertürk muharrem ince canlı yayını

olacak o kadar
yıllar sonra baştan sona izlediğim bir siyaset programı oldu. mübalağa edeceksek, şiir gibiydi diyebilirim.

- başkan ince, dersine çok iyi çalışmış.
- didem hanım malum medyaya rağmen çok iyi bir moderatorluk örneği gösterdi.
- yukarıda bir arkadaşın dediği gibi, alçı'nın solunda oturan zat feci şekilde kötü niyetliydi lakin façası ve zekası yarı yolda kaldı.
- program tekrarı an itibariyle veriliyor.
- tv'de ilk defa bir siyasinin ağzından kuantum ve fizik sözcüklerini yıllar sonra duyduk.
- "bana, erdoğan'a sorabileceginiz sorulari sorun" mottosu ibretlikti.
- sayın ince, özellikle fetö'nün siyasi ayaklarının cezalandırılacağını dillendirdigi an tam bir "hannibal"modundaydi ki bu güven verdi.
- ve gecenin gizli kahramanı kameraman arkadaş, laf zekeriya öz'e ve ergenekon'a gelince, alçı'ya öyle bir zoom yaptı ki Alfred Joseph Hitchcock halt yemiş.

euroleague final four 2018

olacak o kadar
Fenerbahçe-zalgiris kaunas maçının başlama düdüğünde bir ara ciddi ciddi turnuva İstanbul'da falan düzenleniyor sandım. Fenerbahçe zaman zaman zora soksa da makina gibi işleyen zalgiris'i hem saha içinde hem de tribünde resmen boğdu ve hak ettiği finale yükseldi. Maçtan önceki yorumum ise yüzde 90 tuttu, sadece Bobby faktörünü atlamışım.

Gecenin ikinci maçı ise nedense pek bir tatsız tuzsuz geldi, veteran maçlarından hallice. Muhtemelen fb'nin bizde yarattığı rehavet bunun sebebi. Real çok iyi yüzde ile oynadı ve resmen uyuta uyuta aldı maçı. Lull cidden büyük oyuncu. Finalde muhtemelen kalinic ve guduric ile sinir harbine sokacağız kendisini. Yine ilk yorumumda dediğim gibi de colo ile Rodriguez olmadı ve itoudis denen loser coach ile 45 milyon dolar bütçe bile iş yapmıyor.

Gönül cska dedi ama mantık real. umarım finalde İspanyol aşığı la monica denen hakem maçta görev almaz. Bu da bence önemli bir husus.

Son söz yine Fenerbahçe taraftarına, ikinci maçta bile yanlış gormediysem sayıları, cska ve real taraftarından çoktu. Malum ülke ekonomisi belli muhtemelen o paranın hakkını sonuna kadar almak istemişler.

13 mayıs 2014 soma faciası

olacak o kadar
dönemin ve halen başta olan mevcut iktidarın, faciadan 1,5 ay önce yapılan yerel seçimlerde oy oranı %43,3 iken, faciadan sonra yapılan 1 kasım 2015 genel seçimlerinde oy oranı %49,65'i görmüştür.

''Fıtrat omurga gibidir. Üstüne ne koyarsan koy eti de, kası da, derisi de ona göre şekil alır.''

Bunu da ufak bir detay olarak göstermekte fayda var diye düşünüyorum.

euroleague final four 2018

olacak o kadar
Fenerbahçe taraftarı olmayan lâkin iyi bir basketbolsever olarak Fenerbahçe doğuş'un kupayı ikinci kez üst üste müzesine götüreceğini düşündüğüm, euroleague son 4 organizasyonu.

Zalgiris kaunas, sarunas jasikevicius yönetiminde muazzam bir iş çıkardı, çok para sacmadan ve her maç dolu salon önünde ufak çaplı bir mucizeye imza attılar. Olympiakos gibi artık turnuvanın ağır abisi olan bir takımı, saha dezavantajları olmasına rağmen 1-3 ile geçtiler. Fb doğuş, ulanovas ve pangos'ü kalinic ve sloukas ile kitleyebliirse, obradovic'in de tecrübesiyle +10 luk farkla kaunas'i geçebilir. Maçın kilidi, kaunas'a yapılacak üçlük savunmasının dozajı.

Real madrid; neredeyse tamamen 17 yaşındaki doncic'in eline bakıyor. Onu kitleyen takım, galibiyet şansını baya baya arttırır. Ayrıca bence turnuvanın en itici takımı. Reyes başta olmak üzere her maç inanılmaz derecede hakeme oynama çabaları ve sürekli göstermelik fauller başrolde oluyor. Randolph, caroll ve bu sezon sakatlıklarla boğuşan llul takımın diğer değerli oyuncuları.

Cska ise bu sezon izleyebildigim kadarıyla geçen sezonki kadar dominant değil. Gerçi khimki'yi 3-0 ile supurduler ama geçen sezonki tadı vermiyorlar. Teodosic sezon başında takımdan ayrıldı ki, kendisi takımın de colo ile birlikte yüzde 70'iydi. Bu sezon de colo, sergio rodriguez ile özellikle final-four'da yüzde 40'ı bile etmeyecektir.


münafık

olacak o kadar
inanıyor (muş) gibi yapmak.

rte'nin mevzu bahis söylemini zannedersem aklı başında hiçbir din adamı kabul etmez, edemez. Bu ağır itham için illa bir özne aranacaksa, zamanında yanıbaşında bakan olarak görev yapmış olan bakara makaracı egemen bağış eşsiz bir örnektir. Dünyevi makamlar ve hırslar için, avam kesimin oylarını çekebilmek adına yapılan bu tür ağır ithamlar emsalsiz bir hatadır. Hoş, memlekette yakın dönemde "hayır"cıların karıları, kızları evetcilere helaldi. Kime ne anlatıyoruz ki!

13 nisan 2018 darüşşafaka lokomotif kuban maçı

olacak o kadar
daçka'nın 67-59 'Luk Skorla kazanıp eurocup şampiyonluğunu ilan ettiği karşılaşma. Bir taşla iki kuş... hem ülke basketbolu müzesine uluslararası bir kupa gelmiş oldu hem de daçka önümüzdeki sezon sorgusuz sualsiz yurolig'de oynama şansı yakaladı.

Final serisine kadar namağlup gelen kuban kupanın mutlak favorisiydi lakin rusya'daki ilk maçta gosterilen büyük direnç ve inanç küçük çaplı sürprizi beraberinde getirdi.

Başta david blatt ve wilbekin olmak üzere bu güzel ama yalnız takıma teşekkür borç biline.

cezayir

olacak o kadar
Tsi akşam saatlerinde bir askeri kargo uçağı düşen ülke. Devlet televizyonu kazada 257 askeri personelin hayatını kaybettiğini duyurdu.

uçakta yolculuk yapanların arasında yüksek rütbeli askerler ve cezayir merkez bankasının temsilcisi olduğu söyleniyor.

eczacıbaşı vitra

olacak o kadar
Kadınlar CEV Kupası finalinde Belarus'un Minchanka Minsk takımını deplasmanda 3-1, bu akşam ise istanbul'da 3-0 geçerek kupayı müzesine götürdü.

Kulübün müzesinde ayrıca bir Kupa Galipleri Kupası şampiyonluğu ve bir CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu var.

Tebrik ve teşekkürler borç bilinir.

10 nisan 2018 lokomotiv kuban darüşşafaka maçı

olacak o kadar
Eurocup final maçı ilk karşılaşması ve daçka mucizevi bir geri dönüş ve hatta sonuçla karşılaşmayı 78-81 kazandı.

Rakip kuban bu sezon avrupada namağlup idi. Karşılaşma rusya'da ve daçka son iki dakikada 7 sayı gerideydi ve bu yılın mvp'si wilbekin ne yaptı etti maçı uzatmaya taşıdı ve maçı aldık.

Kaslı son bir maç. 13 nisandaki istanbul'daki maçı da alırsak kupa türkiye'de. coach David blatt ve wilbekin başta olmak üzere çok saygı duyulasi bir iş çıkardılar. Kadrodaki genç türkleri de unutmamak lazım tabi. Katkıları büyük oldu bu yolda.

börü

olacak o kadar
"adım kemal. güzel isimdir kemal. yetkinlik demek, mükemmellik demek, eksiksizlik demek. ama babam bana bu ismi anlamından ötürü vermedi. bu adı taşıyan büyük, çok büyük bir adamdan dolayı bana kemal dediler. bu isim kimine huzur verir, güven verir; kimine de korku..."

sülün osman

olacak o kadar
''Kusura bakma hakim bey. Memlekette Galata Kulesi'ni satın alacak eşekler olduğu sürece ben bu kuleyi satarım'' sözlerinin sahibi, cumhuriyet tarihinin bilinen ilk resmi dolandırıcısı.

Taksim meydanını, dolmabahçe sarayını, yolları, köprüleri, tarihi eserleri ayaküstü birilerine satarak ününe ün, parasına para katmistir. her hikayesi halk arasında birer efsane şeklinde dilden dile aktarılmıştır.

Rivayete göre; hayatının son döneminde, tövbe edip izmir'e taşınmıştır.
izmir'de gene bir kule ya da benzeri bir şey önünde dururken yanına biri gelir,
- ya pardon, abi bu kimiiin ? der.
sülün osman : de get lan, başlatacaksın şimdi diye adamı kovalar.
müjdat gezen'in arkadaşıdır kendisi.

son olarakta yeğeni yıllar sonra kapkaç yaparken yakalanmış, sülün'ün kemikleri bir bir sızlamıştır.

23 mart 2018 bayern münih darüşşafaka maçı

olacak o kadar
ilk maçı stanton kidd'in son saniye üçlüğü ile kazananan darüşşafaka'nın, An itibariyle biten karşılaşmada alman rakibini deplasmanda 83-87 mağlup ederek eurocup finaline yükseldiği karşılaşma olmuştur.

Maçta 41 sayı atan scottie wilbekin, değil maçın yıldızı sezonun en mükemmel bireysel performansını göstererek maçı getiren adam olmuştur.

Doğuş' un sponsorluğu çekmesiyle Sezon başı dağılır gözüyle bakan daçka' ya hep destek tam destek.

yakın doğu üniversitesi

olacak o kadar
kadın basketbol takımı, fransa'nın Bourges takımını deplasmanda rahat bir oyun sonucu 85-64 mağlup ederek kadınlar şampiyonlar ligi final-fourda boy gösterme hakkı kazandı.

yarı finaldeki rakip macaristan ekibi Sopron Basket. diğer 2 takım rus ekolleri olan Dinamo Kursk ve UMMC Ekaterinburg. kupa biraz zor lakin organizasyonun ev sahibi belli değil. organizasyonu türkiye'ye alabilirsek şansımız bir tık artabilir.

Dörtlü Final 20-22 Nisan'da.

bursa büyükşehir belediyespor

olacak o kadar
CEV Challenge Kupası yarı final ilk maçında evinde 3-0 aldığı maçın rövanşında Fransa temsilcisi VB Nantes'i deplasmanda yine aynı skorla yenerek finale adını yazdırmayı başaran kadın voleybol takımı.

ekip, 2015 sezonunda rus takımı uralochka, geçen sezonda yine aynı kupada yunan ekibi Olympiakos Pire'yi yenerek kupanın sahibi olmuştu.

çiftlik bank

olacak o kadar
50.000 sığırın toplanıp bir çiftliğe girmesi olayıdır.

Para kaybedenler klasik şark kurnazlığı yapmaya çalışmış lakin bu tür kurnazlıkların sonunun nereye varabileceginden bi' haber insanlar. Evet mehmet aydın'ın dediği gibi bitcoin batar çiftlik bank batmaz.

3 boyutlu basılabilir konut

olacak o kadar
aBD'nin Teksas eyaletinde yeni kurulan ICON adlı şirket tarafından hayata geçirilmeye başlanan düşük maliyetli barınma çözümü.

''Teksas eyaletinin Austin kentinde düzenlenen SXSW konferansında tanıtımı yapılan 60 metrekarelik, tek katlı konutun 12 ila 24 saatte sıfırdan inşa edilebildiği kaydedildi. Vulcan tipi endüstriyel printer ile basılan konutun yaklaşık 10 bin dolara mal olduğunu belirten şirket yetkilileri, maliyeti 4 bin dolar civarına düşürmeyi amaçladıklarını vurguladı. New Story' (Yeni Hikaye) adlı ve dünya genelinde ihtiyaç sahipleri için konut çözümleri geliştiren sivil toplum örgütüyle iş birliği yapan şirket, söz konusu yöntemle gelecek yıl El Salvador'da evsizler için 100 konut inşa etmeyi planlıyor.''

mike pompeo

olacak o kadar
rex tillerson'un kovulması sonucu abd'nin yeni dışişleri bakanı olan eski cıa şefi.

''hhmmm... our only goal in middle east is democracy and peace that's why we are here hmhhmmm'' sözünü artık bol bol kendisinin ağzından duyarız.

şi jinpingin

olacak o kadar
Mao'dan bu yana Çin'de iktidara gelen en güçlü lider. 2012 yılında devlet başkanlığına gelen şi'nin resmi lakabı da "Baba Şi."

Yasalara göre devlet başkanı en fazla iki dönem görev alabilirken, geçtiğimiz günlerde çin meclisine gelen tasarı ile ömür boyu devlet başkanlığının önü açılmış oldu. Tasarıyı 2964 kongre üyesinden sadece ikisi 'Hayır' oyu verirken üçünün de 'çekimser' kalması, oylamanın tamamen sembolik olduğu görüşünü de destekler nitelikte.

Şi ile birlikte dünyada en büyük küresel güç olma yolunda büyük adımlar atan çin, küresel olaylarda daha agresif bir tavır alabilir.

kazım karabekir

olacak o kadar
“- atatürk'ün ölümü üzerine bir grup arkadaşla bir araya geldik ve kâzım karabekir paşa'ya başsağlığı ziyaretine gitmeye karar verdik. gruptaki en genç kişi bendim. aramızdan birkaçı da atatürk'ün ölümüyle birlikte artık özgürlüğüne kavuşmuş olmasına binaen karabekir paşa'ya 'gözün aydın' demek düşüncesindeydi. önce, başsağlığı dileklerimizi ilettik. sonra aramızdan biri söz alıp, 'paşam! artık hürsünüz. bu bakımdan size göz aydınında bulunmak istiyorum' deyince kâzım paşa heybetle ayağa kalktı ve gözleri yaşlı bir şekilde şöyle dedi: '- beyler! siz ne diyorsunuz? beni yargılatıp 14 sene göz altında tuttuktan sonra dahi aynı şartlar vâki olsa, yine atatürk'ü lider seçerdim. yine o'nun emrine girerdim. aramızdaki bütün ihtilaflarda hep o haklı çıktı. bana başsağlığı için gelenler başım üstünedir. ama aranızda gözün aydın demeye gelmiş olanlar varsa defolup gitsin evimden!'
http://www.fbkg.org/2011/05/21/ataturk-olunce-kazim-karabekir-sevindi-mi/
0 /