confessions

olacak o kadar

1. nesil Yazar - Buraları sevdi

  1. toplam entry 668
  2. takipçi 15
  3. puan 9942

yaohnanen

olacak o kadar
bizde de muadilleri var mıdır acaba diye sorduran bir inanış.

Güney Pasifikteki küçük bir ada olan Tanna adasındaki yerliler, 2. Elizabetin kocası Prens Phillip'i kendilerinin tanrısı sanmaktalar. 1974 yılındaki bir gezi sonucunda Prensin yerlilerin elini sıkması sonucu, halk sabah ve akşam 4'er kez Prense tapınmaya başlamışlar.


heinrich himmler

olacak o kadar
''Orta halli ailelerinin dört çocuğunun bulunduğu bir ulus, her yirmi yılda bir savaşa girmeyi göze alabilir. Böylece çocuklardan ikisi ölür, geriye kalan ikisi ise soyunu sürdürür.''

nasyonal Sosyalist Alman İşςi Partisi üyesi, Hitler'in SS başkanı Alman politikacı.İkinci Dünya Savaşı yıllarında ise elde ettiği başarılar sayesinde içişleri bakanlığına getirildi.

Başından beri Hitler'in en sadık adamlarından olmuştu. Hitler onu "der treue Heinrich" (sadık Heinrich) diye çağırırdı. Hitler'in, Yahudileri ortadan kaldırma fikri ortaya gelince, bunu Himmler kabul etti mi, yoksa buna başka bir çözüm mü buldu' Yahudileri kendilerinden ayırmanın başka bir çözümü yok muydu' İşte Hitler'in yaρtığı da buydu. Tam tarih bilinmese de Himmler'in verilen emri kabul ettiği bilinmektedir. İlginçtir ki, Himmler bazı konuşmalarında antisemit olmadığını söylemektedir.

naziler için savaşın sonlarında işler kötü gitmeye başlayıp almanlar pes edince siyanür içerek intihar etmiş Himmler'in son sözünün ise "Ich bin Heinɾich Himmleɾ!" (Ben Heinɾich Himmleɾ!) olduğu rivayet edilir.

edgar cayce

olacak o kadar
nam-ı diğer Uyuyan Kâhin. psişik güçleri son derece kuvvetli olan amerikalı cayce, daha 6 yaşındayken kendisinden söz ettirmeye başlamış.

ailesine daha önce ölmüş olan akrabaları ile iletişim kurulabileceğini ve görüşülebileceğini anlatmıştı. Daha sonraları ise okul kitaplarının üstüne başını koyarak uykuya dalıyor, uyandığında hiç çalışmamış olduğu halde kitapta yazılanları ezbere biliyordu. Bu yeteneğini giderek yitirdi ve çalışmak zorunda olduğundan on üç yaşında okulu bıraktı. Yirmi bir yaşında bir mektup kağıdı fabrikasının temsilcisi oldu ve o dönemlerde bir tür gırtlak felci geçirerek sesini kaybetti.

Böylece Cayce' in yeni yaşamı başlamış oluyordu. Transa geçtikten sonra sorunu çözümleyici ifadelerini peş peşe sıraladı ve sesini yeniden kullanabilmek için gerekli ilaçları ve tedavileri söyledi; bunları uygulayarak eski sesine kavuştu. Ancak artık eski yaşamının yerini bir başkası almış, görevi başlamıştı. Sadece ve sadece insanlara yararlı olmaya adanacak bir yaşamın eşiğinden girmiş, yürümeye hatta koşmaya başlamıştı bile.

Drunvalo Malchizedek: ''Cayce çok ilginç bir kâhindir. Yaşamı boyunca yaklaşık 14.000 kehanette bulunmuştur ve 1972 yılına kadar bu kehanetlerin 12.000 gerçekleşmiştir. 2.000 tanesi de hala gelecektedir. Bütün bu kehanetler içinde tek bir küçük hata yapmıştır. 12.000 tane içinde sadece bir tane olması onun bu küçük hatasını affettirir.

Cayce Fransa' da oturan bir adamdan sağlığı için yorum yapmasını isteyen bir mektup aldı. Ancak yanlışlıkla istek sahibinin ikiz erkek kardeşi için yorumda bulundu. Bu onun tek hatasıydı.''


guernsey

olacak o kadar
Naziler'in işgal ettiği tek ada.

Fransa ile İngiltere'nin hemen ortasında Manş Denizi'nde. ne Pasifik'te ne de Afrika'da. Nüfusu 60.000 civarı olan adada konuşulan diller ingilizce ve fransızca'dır.

paris sendromu

olacak o kadar
özellikle japonlarda görülen geçici psikolojik rahatsızlık.Fransa'nın başkenti olan Paris'i ziyaret eden Japon vatandaşlarda görülmüştür. Genelde seyahatleri sırasında bir sinirsel patlama yaşarlar, bu aynı zamanda dünyanın başka yerlerine giden Japon turistlerde de görülmektedir.

Bu durum kültürel şokun oldukça yoğun ve sert bir hali olarak görülmektedir, öyle yoğundur ki anksiyetenin fiziksel ve duygusal belirtileri ortaya çıkar, gerçeklik algısı kaybolur, hatta kişi halüsinasyon görebilir.

Paris'i her yıl ziyaret eden 6 milyon turistten sadece 20'si bu sendromdan etkilenmektedir.

ha, allah başka dert vermesin, o başka konu.

they shall not grow old

olacak o kadar
Yaşlanmamalılar.

Peter Jackson'IN, Birinci Dünya Savaşı'nda çekilen gerçek görüntüleri onararak yeniden gün yüzüne çıkaracağı belgesel. belgeselde dudak okuma uzmanları aracılığıyla 100 yıl önce savaşan askerlerin duyulmayan diyaloglarına da yeniden ses kazandırılmış

Arşiv görüntülerinin tamamı onarılarak bilgisayarda renklendirilmiş yapımda Ayrıca sinemanın saniyede 25 kare standardına uyarlayabilmek için eski videolardaki karelerin araları doldurulmuş.

Yönetmenin, “Biz onların adeta bir kıyma makinesinin içinde, cehennemde olduğunu düşünüyoruz ve zaten öyleydi. Ama kendileri olaya hep mizahla yaklaşıyorlardı. Bir açıdan bakıldığında da başka seçenekleri yoktu. İnsanlar, ne zaman çok büyük baskı ve tehlike içinde olsa, bu süreci atlatmak için mizaha yönelir.” cümleleri de nazarımda 1. dünya savaşı psikolojisini en iyi şekilde anlatmış.

grip olan hastaya kanser teşhisi koymak

olacak o kadar
bazen puslu gözlerle uzaklara bakıp acaba çok mu abartıyorum diye sorar insan;

'' Erzurum'da, 2015 yılında halsizlik şikayeti ile gittiği hastanede kanser teşhisi konularak, 4 kez kemoterapi verilen Yılmaz Kızıloğlu'nun kanser değil, grip olduğu ortaya çıktı. Olay sonrasında, sağlık görevlileri ve hastane hakkında soruşturma açılmasını talep eden Kızıloğu'nun uğraşları ise sonuçsuz kaldı. Birçok doktorun muayene ettiği Kızıloğlu'nun boyun bölgesindeki şişlikten örnek alınarak patolojiye gönderildi. 'Lenf bezi kanseri' teşhisi konulan Kızıloğlu'na, hastaneye çağrılarak pet filmi çekildi ve 2 gün sonra kemoterapi verilmeye başlandı.
Toplam 4 kür alan Kızıloğlu'nun kardeşi patolojik örnekleri alarak Ankara Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne götürdü. Ankara'da yapılan tahlil sonucunda ise hastaya yanlış teşhis konulduğu ortaya çıktı.''

sağlık görevlileri ve hastane hakkında soruşturma açılmasına ise izin verilmiyor.

küresel magnitsky yasası

olacak o kadar
2016 tarihinde abd tarafından hazırlanmış yasa.

Bu yasa, ABD hükümetinin dünyanın herhangi bir yerinde yolsuzluk veya insan hakları ihlallerine karışan kişi, şirket ve diğer kurumları hedef almasına imkan veriyor. Yasa kapsamındaki yaptırımlar, ABD'deki varlıklara el konulmasına, seyahat yasakları konulmasına ve Amerikan kurumlarıyla iş yapmaya yasak getirilmesine olanak sağlıyor.

rahip brunson olayı, Sergei Skripal suikasti ve en tazesinden cemal kaşıkçı cinayeti bu yasanın en nadide örneklerinden.

hawaiian havayoları 446 numaralı uçuş

olacak o kadar
kalkış noktasından (Yeni Zelanda/Auckland) 2018 senesinde hareket edip varış noktasına (Hawai/Honolulu) 2017 senesinde varmıştır.

Auckland, Honolulu'nun 23 saat ilerisinde. Gazeteci Sam Sweeney 2018 1 ocak saat 00.05'de uçağa biniyor, honolulu'ya ayak bastığında teknik olarak zamanda yapmış oluyor ve bunu twitter'da #zamanayolculuk etiketiyle paylaşıyor. güzel.

Gazeteci Sam Sweeney olayı farketti ve bu ilginç durumu Twitter'dan paylaştı.

"Hawaiian Havayoları'na ait 446 numaralı uçuş 2018'de başladı ve uçak 2017'de inecek" ifadesini, #zamanayolculuk etiketiyle

edit: başlık 2*l, bizimki de alfabede yolculuk olmuş.

mustafa hakkında herşey

olacak o kadar
çoğu güzel yerli yapımlar için istemsizce hep efsane bir film mottosunu yapıştırırım lakin "aklımı kaçırmamak için aklımı çıkardım" repliği ve mor ve ötesi'nin bir derdim var eserinin vücut bulmuş haliyle, bu film için dolu kere dolu şeklinde harikuladeydi diyebilirim.

tekrar tekrar izlenesi yapımlardandır.

kızılderililer

olacak o kadar
rivayete göre günümüz dünyasının en pahalı arazisi sayılan New York'un ünlü Manhattan Adası'nı 1624 yılında Peter Munite adlı bir tüccâra 24 dolar değerindeki incik-boncuk karşılığında satmışlardır.

günümüz bankacılık sistemindeki hesaba göre, Kızılderililer o 24 doları 394 yıldır Amerikan hazine bonolarına yıllık %5 faiz ile yatırsalar, bugün 2 milyar 336 milyon 536.394 dolarları olurdu. iyi para!

mississippi balonu

olacak o kadar
tarihin en büyük finansal çöküşlerden biridir.

1717 yılında i̇skoçyalı bir iş adamı ve banker olan john law, mississippi company isimli bir fransız işletmesinin başına geçti. bi̇r kaç yıl içinde, işletmeyi, dünyanın her yanına dağılmış halde bulunan fransız kolonilerinin ardındaki itici güç haline getirmeyi başardı. şirketin hisse değerleri, bir yıl içinde 500 livreden 10,000 livreye çıkmıştı. ancak bir yıl içinde olanlar oldu ve şirketin hisseleri hızla değersizleşti. law, fransa'ya kaçtı ve şirketin ana hisse sahibi olan fransız hükumeti, şirketin borçlarından bir kısmını geçersiz saymak zorunda kaldı. bu kararla beraber, dünyanın değişik yerlerinden pek çok hak sahibi, haklarını yitirmiş oldular. ekonomistler, bu olaydan “mississippi balonu” ismiyle söz ederler.(hayvanlardan tanrılara kitabında bu olayı daha güzel açıklar,hollanda'nın üstünlüğünün kara savaşları ile gerilediği dönemde i̇ngiltere ve fransa bu boşluğu doldurmak için yarışırlar,lakin bu olay fransa'nın kredi bulma olayını zora sokar,ingilizler daha ucuz ve daha kolay kredi bularak finansmanlarını yoluna koyar ve ekonomik hükümdarlığı ellerine geçirirler.)

metin oktay

olacak o kadar
“Maç başlangıcında kale seçimi için Yazı-Tura atıldığında,
ben hep -Tura- derim…Benim tek derdim,
Mustafa Kemal Atatürk'ün yüzü yere gelmesin…”

günümüz adam tanımlamasına uymamaktadır!

ismet badem

olacak o kadar
türk basketbolunun duayenlerinden, sayısızca maç yorumlamış, bir nesile basketbol sevgilisini aşılamış, murat murathanoğlu ile basketbola saygı ve önem kazandırmış kişilik. maalesef az evvel ajanslara düşen haberlere göre bir motorsiklet kazasında hayatını kaybetmiş. her güzel insanın ölümü erken ve acıdır ama bu daha bir başka oldu.

türk basketbolu deli babasını kaybetti.

ruhu şad olsun mekanı cennet olsun.

türk eğitim sistemi

olacak o kadar
Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan 'Eğitim Kalitesi 2018' isimli rapora göre 137 ülke arasında 99'uncu sırada yer alıyor.

Katar, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan'ın eğitim sistemi Türkiye'nin önünde, hani bu raporda şike var diyeceksek buna pek hakkımız yok gibi.

Listedeki birinci ülke İsviçre iken toplam bütçesinin %30'unu eğitime harcayan Singapur ikinci oldu. Listenin üçüncü ve dördüncü sırasındaysa Finlandiya ve Hollanda var. biz ise kamboçya, Mozambik, Nikaragua, Tanzanya, Etiyopya gibi ülkelerle ligde kalma yarışı veren mersin idmanyurdu konumundayız.

sezai karakoç

olacak o kadar
diyanet işleri eski başkanı mehmet görmez'e “Bana hac henüz farz olmadı. Farz olduğu zaman giderim” diyen başarılı şair ve yazar.

diyanet bu kadar şaşırtan konuşma mehmet görmez'in anlatımıyla buyrun kıssadan hisseye;

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı iken Sezai Karakoç'u ziyarete gittim. 'Üstadım, Diyanet olarak sizi hacca davet ediyoruz.' dedim. Sezai Bey, 'Bana hac henüz farz olmadı. Farz olduğu zaman giderim inşaAllah' dedi."
Ben tekraren, 'Efendim, Diyanet olarak sizi biz hacca götürmek istiyoruz' deyince 'Ben milletin parası ile hacca gitmem' diye cevap verdi.

Bunun üzerine ben kendisine tekraren, 'Üstadım! Bu ümmeti bir Arafat manifestosundan niçin mahrum ediyorsunuz' deyince Sezai Bey: 'Hoca! Arafat'a manifesto yazılmaya gidilmez, Vakfe'ye durmaya gidilir' dedi.”

psammatikos deneyi

olacak o kadar
firavun psammatikos tarafından yapılan tarihin ilk dilbilim çalışmalarından birisini konu alan acımasız deney.

"ormanda kendi başına büyüyen çocuk, Arapça öğrenir' efsanesine benzer bir şey düşünmüş olsa gerek ki, ülkesinde doğan her bebeğin nasıl olup da günü geldiğinde Mısır dilini konuşmaya başladığını merak etmişti. Ona göre Tanrı da Mısırlıydı ve bu yüzden de, bebeklere Mısır dilini öğrettikten sonra dünyaya gönderiyordu."

firavun, yukarıdaki varsayım neticesinde tezini kanıtlamaya çalıştı. firavun, yeni doğan bir bebeği zindana atıp kimseyle görüştürmeyecek, günü geldiğinde çocuk eğer Mısır dili konuşursa da (kendince) bu savını kanıtlamış olacaktı. Yani demek ki, Tanrı gerçekten de Mısırlıydı.

Yıllar sonra bir gün, çocuğun ağzından 'bekos' (ekmek) kelimesi çıkmıştı. Psammatikos bunu, iddiasını kanıtlamak için yeterli görmüş ve ikna olmuştu. Ancak gelgelelim, çok uzun zaman sonra gerçekleştirilen dilbilim çalışmaları bunun bir yanılgı olduğunu ortaya çıkardı.

trt world

olacak o kadar
2015 yılında tüm dünyada İngilizce yayın yapması için kurulan devlet kurumumuz lakin kurumdaki kadrolaşma artık türkiye standartlarının bile üstüne çıkmış durumda.

Kanalın yöneticisi Fatih Er;
*uydu satışlarının başına getirilen Furkan Han, Fatih Er'in kayınbiraderi.
*Dijital İşlerden sorumlu olan Resul Şimşek ise Fatih Er'in bacanağı.
*Showcase programını sunan Efnan Han ise, Fatih Er'in kayınbiraderi olan Furkan Han'ın eşi.
*Araştırma ve Vizyon Direktörü Pınar Kandemir (AKP Mv. Erkan Kandemir'in eşi.)
... ve bla bla.

2018 avrupa atletizm şampiyonası

olacak o kadar
Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenmiş olan şampiyona.

Şampiyonada Türkiye, 1 altın 2 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 5 madalya topladı. Altın madalyayı erkekler 200 metrede Ramil Guliyev ile alan Türkiye, gümüş madalyaları erkeklerde 4x100 metre bayrak yarışı ve 400 metre engelli kategorisinde Yasmani Copello Escobar ile elde etti. Türkiye'ye bronz madalyalar erkekler 100 metrede Jak Ali Harvey ve kadınlar 5 bin metrede Yasemin Can'dan geldi. Büyük Britanya zirvede yer alırken, Polonya ikinci, ev sahibi Almanya ise üçüncü oldu.

enfes 4x100 metre bayrak yarışını ise ara ara izlemekte fayda var;

klebsiella pneumoniae

olacak o kadar
pek çok antibiyotiğe dirençli ve hemen hemen herkesin vücudunda olan bakteri. sebebiyet verdiği hastalıklar için henüz belirli bir kategori yok ve insan vücudunda çok aktif. hatta öyle ki bu pek sinirli bakterinin insanoglundan önce marsa yerlesebilecegi öngörülüyor.
her türk insanı gibi bir şekilde işi siyasete bağlamak gerekirse, elin oğlu bunlarla cebelleşirken, biz damattan maliye bakanı olurmu diye birbirimizi yiyeduralım.

iqbal masih

olacak o kadar
1983 yılında pakistan'ın en fakir bölgelerinden biri olan mudrike'de dünyaya geldi.

4 yaşına geldiğinde diğer tüm akranları gibi 600 rupi (yaklaşık 16 dolar) karşılığında bir halı dokuma fabrikasına işçi olarak satıldı...
haftanın 7 günü günde 14 saat çalıştırılan iqbal 10 yaşında sadece 27 kg ağırlığında ve 6 yaşında gibi görünüyordu.
tesadüfen çocuk işçiliğinin yasak olduğunu öğrendiğinde fabrikadan kaçtı ancak kısa sürede polis tarafından yakalanıp tekrar fabrikaya gönderildi...
fakat o kaderine boyun eğmemekte kararlıydı tekrar kaçtı fakat bu sefer beraberinde 3.000 çocuğu da götürdü.
iqbal masih çocuk işçiliğine ve köleliğe karşı verdiği mücadele dünya çapında ses getirince, 1995 yılında 12 yaşında bir suikastla katledildi.

1979 kabe baskını

olacak o kadar
20 kasım 1979 sabahı.

En az 400 kişilik silahlı bir grup 'Allah-ü Ekber' nidalarıyla imamı durdurdu, içeridekilerin büyük bir kısmını dışarı çıkardı, kapıları kilitledi ve iki görevliyi öldürdü. Yüksek noktalarda savunma, minarelerde sniper pozisyonları alındı. Kâbe işgal edilmişti.

Liderleri Cuheyman bin Muhammed bin Seyf el Oteybi idi ve baskıncılar tarafından mehdi olduğu ilan edildi. Basına 'Mehdiciler' olarak yansıyan baskıncıların amacı 'Batı'nın kuklası olmuş Suudi hanedanını devirmek'ti. Baskın için iyi hazırlanılmıştı. Kabe'nin altında bulunan ve bin civarında odadan oluşan dehlizlere mühimmat ve gıda depolanmış, yer altı yolları tutulmuştu. Silahlar ayrıca tabutlar içerisinde, bazı görevlilere rüşvet verilerek de içeri sokulmuştu. O dönemde Kâbe'de tadilat yapılıyor olması büyük avantaj sağlamıştı. Tadilatı yapan şirket ise, Usame Bin Ladin ailesine ait olan Bin Ladin İnşaat Şirketi idi.

Baskın ancak iki hafta sonra, Suudi yönetiminin isteğiyle yardıma gelen Pakistan askerlerinin ardından Fransız özel amaçlı birlikleri, CIA ve Vinell timlerinden destek alınarak durdurulabildi. Gayrimüslimlerin girmesi yasak olan Mekke'ye giriş için askerlere fetva verildi, Mekke'ye varmalarından önce kendilerine Kelime-i Şahadet okutuldu ve Kâbe'nin çevresi sarıldı. isyan bastırıldı ve Canlı olarak ele geçirilen Oteybi ve 62 kişi, ibret olsun diye 8 ayrı şehirde önce kolları, sonra bacakları, hala hayatta kalanlarınsa başları kesilerek infaz edildi.

bu olaydan batı dünyası ve mısır 1979 senesi başında iran devrimini yapan Ayetullah Humeyni rejimini, iran ise abd ve israili sorumlu tuttu ve bu olaydan 20 gün sonra rusya afganistan'ı işgal ederken usame bin ladin, ruslara karşı savaşmak için afganistan'ın yolunu tutuyordu. olayın sorumlusu ve asıl sebebi ise günümüzde hala cevapsız.
0 /