confessions

olacak o kadar

1. nesil Yazar - Yorulmak bilmez

  1. toplam entry 628
  2. takipçi 15
  3. puan 9044

çiftlik bank

olacak o kadar
50.000 sığırın toplanıp bir çiftliğe girmesi olayıdır.

Para kaybedenler klasik şark kurnazlığı yapmaya çalışmış lakin bu tür kurnazlıkların sonunun nereye varabileceginden bi' haber insanlar. Evet mehmet aydın'ın dediği gibi bitcoin batar çiftlik bank batmaz.

3 boyutlu basılabilir konut

olacak o kadar
aBD'nin Teksas eyaletinde yeni kurulan ICON adlı şirket tarafından hayata geçirilmeye başlanan düşük maliyetli barınma çözümü.

''Teksas eyaletinin Austin kentinde düzenlenen SXSW konferansında tanıtımı yapılan 60 metrekarelik, tek katlı konutun 12 ila 24 saatte sıfırdan inşa edilebildiği kaydedildi. Vulcan tipi endüstriyel printer ile basılan konutun yaklaşık 10 bin dolara mal olduğunu belirten şirket yetkilileri, maliyeti 4 bin dolar civarına düşürmeyi amaçladıklarını vurguladı. New Story' (Yeni Hikaye) adlı ve dünya genelinde ihtiyaç sahipleri için konut çözümleri geliştiren sivil toplum örgütüyle iş birliği yapan şirket, söz konusu yöntemle gelecek yıl El Salvador'da evsizler için 100 konut inşa etmeyi planlıyor.''

mike pompeo

olacak o kadar
rex tillerson'un kovulması sonucu abd'nin yeni dışişleri bakanı olan eski cıa şefi.

''hhmmm... our only goal in middle east is democracy and peace that's why we are here hmhhmmm'' sözünü artık bol bol kendisinin ağzından duyarız.

şi jinpingin

olacak o kadar
Mao'dan bu yana Çin'de iktidara gelen en güçlü lider. 2012 yılında devlet başkanlığına gelen şi'nin resmi lakabı da "Baba Şi."

Yasalara göre devlet başkanı en fazla iki dönem görev alabilirken, geçtiğimiz günlerde çin meclisine gelen tasarı ile ömür boyu devlet başkanlığının önü açılmış oldu. Tasarıyı 2964 kongre üyesinden sadece ikisi 'Hayır' oyu verirken üçünün de 'çekimser' kalması, oylamanın tamamen sembolik olduğu görüşünü de destekler nitelikte.

Şi ile birlikte dünyada en büyük küresel güç olma yolunda büyük adımlar atan çin, küresel olaylarda daha agresif bir tavır alabilir.

kazım karabekir

olacak o kadar
“- atatürk'ün ölümü üzerine bir grup arkadaşla bir araya geldik ve kâzım karabekir paşa'ya başsağlığı ziyaretine gitmeye karar verdik. gruptaki en genç kişi bendim. aramızdan birkaçı da atatürk'ün ölümüyle birlikte artık özgürlüğüne kavuşmuş olmasına binaen karabekir paşa'ya 'gözün aydın' demek düşüncesindeydi. önce, başsağlığı dileklerimizi ilettik. sonra aramızdan biri söz alıp, 'paşam! artık hürsünüz. bu bakımdan size göz aydınında bulunmak istiyorum' deyince kâzım paşa heybetle ayağa kalktı ve gözleri yaşlı bir şekilde şöyle dedi: '- beyler! siz ne diyorsunuz? beni yargılatıp 14 sene göz altında tuttuktan sonra dahi aynı şartlar vâki olsa, yine atatürk'ü lider seçerdim. yine o'nun emrine girerdim. aramızdaki bütün ihtilaflarda hep o haklı çıktı. bana başsağlığı için gelenler başım üstünedir. ama aranızda gözün aydın demeye gelmiş olanlar varsa defolup gitsin evimden!'
http://www.fbkg.org/2011/05/21/ataturk-olunce-kazim-karabekir-sevindi-mi/

alişan

olacak o kadar
Çok şükür hakkında henüz birşey yazılmamış muhtemelen haklı olarak kimse gerek duymamış. Umarım bu giri hakkındaki ilk ve son lakırdılar olur.

Esasında bu kelamlar söz konusu şahıs vasıtasıyla topluma karşı primcilik yapan, her dönemin adamı olan, para para para, şöhret şöhret şöhret, rant rant rant diye ölüp geberen şahısların dışa vurumu olsun.

Malum nurettin yıldız fetvaları! Pek bir gündem bu aralar ve öyle ki, rte bile ama isteyerek ama istemeyerek sert söylemlerde bulundu. işte burada, alişan vb. takiyecilerin aslında ne kadar da yüz kizarikligi eksikliği yaşadığını görüyoruz.

Çok değil 3-5 ay önce alişan,“Karım elbette terliğimi ayağıma getirecek.Terliği kadın getirecek abi” dedi, “Karımın çalışmasını istemem" ifadelerini kullanmıştı ve bu sözün bolca ekmeğini yemişti çünkü hükümet ve zatın hitap ettiği kesim bu tür şeyler duymak istiyordu.

Ve şimdi az evvel rte'nın malum çıkışı ve başlık sahibi kişisi "ne ayağına terlik isteyen,ne ayağını yıkatan, ne de karısına sahibi gibi davranan adam değilim!!!! Bu da sondur bir daha gazete roportajı vermiycem..” diyerek ifadeleri yalanladı.

beni öfkelendiren şey ne diyip ne demedigi değil zira ahlak kuralları yektir lakin burada öfkem, maalesef bu adam gibi milyonlarca takiyeci ve şark kurnazi var. Alişan da bu konuda güzel bir turnusol görevi görüyor.

tolga karaçelik

olacak o kadar
bu yıl 32'si düzenlenen Sundance Film Festivali'nde, yazıp yönettiği yeni filmi 'Kelebekler' ile Dünya Sineması Büyük Jüri Özel Ödülü'nü aldı.

İşin daha zarif tarafı ise tolga karaçelik, bu filmi 18 gün gibi çok kısa bir süre çekti ve sinema öğrencilerinin de yardımıyla neredeyse hiçbir masraf yapmadı.

Hakan Karsak, Ezgi Mola, Ercan Kesal, Bartu Küçükçağlayan, Tuğçe Altuğ, Tolga Tekin ve Serkan Keskin başrolde yer alıyor, yani kadro gayet sağlam. Listeye alınası bir film gibi duruyor.

dmax

olacak o kadar
17 Mart Çarşamba günü 22:30'da, NTV Spor'un yerini alacak, Discovery Networks grubu kanalı. TLC'den sonra grubun türkiye'deki ikinci tv kanalı.

kanal, erkeklere yönelik yaşam tarzı ve eğlence içerikli ücretsiz yayın yapacak.
zorlu mesleklerden, spor, arabalar ve konsept program içeriklerine ağırlık verecek.

neom projesi

olacak o kadar
Suudi Arabistan'ın Ürdün ve Mısır sınırında kurulacak olan bir ticaret ve yatırım merkezi. sözcük, İngilizce'deki 'new' ve Arapça'daki 'Müstakbel' kelimesinin ilk harfinin birleşiminden oluşuyor.

bu dünyada yeni bir şeyler yaratmak isteyen hayalperestlerin kenti olacak ve burada geleneksel yatırımlara yer verilmeyecek. (burada aklıma nedense amerikalılar'ın hollywood filmlerindeki o kurgusal şehirler geliyor. Bir nevi kobay durumu. neyse...)

şehir, coğrafi bakımdan yüksekliği deniz seviyesinin 2.500 metre üzerine çıkan dağlarla çevrelenecek ve küresel ticaretin yüzde 10'unun gerçekleştiği Kızıl Deniz'in kıyısına kurulacak. yüzölçümü, 26.5 bin kilometre kare olup, Katar, Bahreyn, Lübnan ve diğer küçük devletlerin yüzölçümünden daha büyük.

500 milyar dolarlık maliyetle kurulacak olan Neom, tarihin en pahalı yatırım projesi olarak kabul edilecek. Bu rakam, İran, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, İsrail ve diğer bölge ülkelerinin gayrisafi yurtiçi hasılalarından (GSYİH) daha yüksek.

Neom'un enerjisi, sadece güneş ve rüzgar enerjileriyle tedarik edilecek. Dünya nüfusunun yüzde 70'i Neom'a maksimum 8 saat içinde ulaşım sağlayabilecek ve obot sayısının insan sayısından fazla olacağı dünyanın ilk kenti olacak.

90. oscar ödül töreni

olacak o kadar
sabaha karşı açıklanmıştır;

En İyi Film: The Shape of Water
En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Erkek Oyuncu: Gary Oldman - Darkest Hour
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Allison Janney - I, Tonya
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Yönetmen: The Shape of Water - Guillermo Del Toro
En İyi Özgün Senaryo: Get Out - Yazan: Jordan Peele
En İyi Uyarlama Senaryo: Call Me By Your Name - Senaryo: James Ivory
En İyi Film Müziği: The Shape of Water - Alexandre Desplat
En İyi Yabancı Film: A Fantastic Woman (Şili)
En İyi Belgesel: Icarus
En İyi Kısa Belgesel: Heaven Is a Traffic Jam on the 405
En İyi Animasyon Filmi: Coco

trt

olacak o kadar
"Ticari sır" bahanesiyle, vatandaştan alınan vergilerin nereye harcandigina dair soruları yanıtsız bırakan sözüm ona halk kanalı.

2017 Rakamları ne diyor;
'Enerji Payı Gelirleri' adı altında 690.177.441,96 TL
“Bandrol Gelirleri” adı altında 1.472.968.761,62 TL ve tabi nice dolaylı gelirler ve hazine yardımı.

Kurumun, aynı yıl reklam geliri ise yalnızca 233 milyon 227 bin 705 lira olmuş. Önceki yıllarda bölüm başı 34 bin 350 lira aldığı açıklanan Ersin Düzen'in aldığı para bu yıl 'Ticari Sır' gerekçesi ile açıklanmıyor. Çok değil 4-5 sene evvel terörist hakan şükür'ün aldığı maaş 100bin tl'ye yakındı.

Şimdi biz burada neyi konuşuyoruz??? Emekliye verilecek 50-100 tl zammı, taşeron işçilerin kadro sıkıntılarını.

Evet efendiler ticari sır!

tayyareci fethi bey

olacak o kadar
İstanbul doğumlu pilot. Dün ölümünün 104.yıl dönümü olan fethi bey, türk havacılık tarihinin ilk şehididir. Konya'dan iskenderiye'ye kadar bir uçuş gerçekleştirmek isterken 8 şubat 1914 senesinde uçağı şam'da düşer ve mezarıda halen Şam yakınlarında Selahattin Eyyubi Türbesi'ndedir.

hocalı soykırımı

olacak o kadar
Sessizce anmaların yapıldığı, dünya kamuoyunda katliam sonucu can verenlerin sadece birer ceset olarak görüldüğü, kimsenin "hepimiz azeriyiz" diye sokaklara dökülmeyeceği, firavunu bile kıskandıracak ikiyüzlüler ile aynı toplumda yaşadığımızı gösteren, karşı tarafı faşistlikle suçlayanların asıl faşizmin "gizli olmayan özneleri" oldugunu ayan beyan ortaya çıkaran katliam.

Sözüm meclisten dışarı ya da içeri çok mühim değil lakin 26 yıl önce yapılan bu katliama ses çıkarmak, korkmayın... sizi ne vatansever yapar ne ülkücü yapar ne ulusalci ne de anti-hümanist yapar ama eminim ki insan yapar.

Katliamın 26. Yılında vahşice katledilen kardeşlerimizin, abilerimizin, babalarımızın ve analarimizin ruhu şad mekanları cennet olsun.

zengin sözlük yazarlarının tespitleri

olacak o kadar
iki üstte demokrasi konusunu açıklığa kavuşturduktan sonra çomarlık hakkında iki kelam buyurmak istedim.

Gerçi bu tabir bana zamanında inanılmaz itici gelirdi lakin artık gelmiyor. Sözcük belki aşağılayıcı geliyor ama olsun. Nasılsa her birimiz diğerinin çomarıyız. bunu böyle onlarca kategoride kalem kalem işleyebiliriz sanırım buna sosyoloji diyoruz.

Neyse efendim, kanımca ülkede bir devrim gereksinimi var. Tabi bahsettiğim topla tüfekle yapılan cinsten değil. Bir kültür devrimine ihtiyaç var. Bunu ortaçağ avrupası keşifler, uzakdoğu matbaa, abd ise bilim-teknoloji ile yapmış. Tabi bizde de tarihin birçok döneminde bu tür başarılı girişimler olmuş lakin gerek uzakdoğu kültürü gerek kıta avrupası ve abd'si bunu artık sürekli günceller oldu, biz ise seyreyler. Tabiki kimse bir toplumdaki her bireyin birer filozof olmasını beklemez lakin nasil sinema, spor, görsel sanatlar gibi dallarda toplumlar ekol olunabiliyorsa pekâlâ bunu sabah işe gitme periyodundan gece seks sonrasına kadar yaygınlaştırmak mümkündür.

Bize verilen ilk emir "ikra". Şüphesiz Muhteşem birşey olmalı bu. Hep derim son 3 nesil bu memlekette kayıp nesildir. Biat ve bidatlarla yetiştirilmiş, hamdolsun sözcüğünü çok yanlış anlayıp maun suresini sadece arapça okumuştur. Kadın dövmenin bir güç gösterisi, pompalı tüfeğin bir varlık sebebi olduğu, okuyanın şerrinden korkulmasi gerekliliği, çalışanın hakkını gasp etmenin ticari zeka, olmayan birşeyi varmış gibi göstermenin danışmanlık hizmeti olarak görülmesi... örnek çok. Tabiki neden yaşadığın bu toplumu bu kadar kotuluyorsun diyenler olabilir. Saygılar şelale. Abd'nın rednackleri var bununla ilgili de birçok kelam edebilirim lakin önce kendi kapimizin önünü süpürmek icap ediyor.

Kelimenin gerçek manasını irdelemeden diyebileceklerim şimdilik bu.

gunabadi dervişleri

olacak o kadar
Kökeni 14.yy'a kadar uzanan Şii İslam'ın takipçisi olan sufi grup. günümüz lideri ise Nurali Tabande. İran'daki Mevcut yönetim düzeni, Şiiliğin farklı kollarına ve yorumlarına hiç sıcak bakmadığı için yönetim ile araları baya bir bozuk.
Siyaset ile pek içli dışlı olmasa da 2009 seçimlerinde Ahmedinecad'ın rakiplerinden Mehdi Kerrubi'yi desteklemişti zira Sufilerin dini merkezlerinin yıkılmasına sesini çıkaran tek kişi kerrubi'ydi. Kendisi de 7 senedir ev hapsinde zaten.
Gunabadi Sufilerinin, 'din alimlerinin yönetimi' kavramını reddediyor ve bu sebeple çoğunluk tarafından haklarında ''şeytan'' nitelemesi yapılıyor. iran rejimi, sufileri kendileri için rakip olarak görüyor. Geçtiğimiz günlerde rejime karşı ayaklanan sufiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 5 güvenlik görevlisi hayatını kaybetmiş, 300'ün üzerinde sufi ise tutuklanmıştı.

sati

olacak o kadar
Hinduizm'de dulun ölen kocası ile beraber yakılması ritüeli.
Kendini kocasına gönüllü olarak adadığını kanıtlamak için yakan kadın, yalnız ailesinde ve topluluğunda değil, yaşadığı bölgede de itibar görüyor zira Hinduizm'de; iyi kadının, gerçek eşin tek görevinin kendini kocasına adamak olduğuna inanılıyor.
Kadın kendini yakacağını açıkladıktan birkaç saat içinde bu eylemi gerçekleştiriyor. Otlardan yapılan küçük bir kulübenin çevresine yakma işleminin çabuk bitmesi için içinde yağ bulunan kaplar yerleştirilir. Kadın yarı yatar pozisyonda kulübenin ortasında durur. Başı tahtaya dayalı, sırtı demire bağlı, kulübenin ortasına oturtulan kadının dizlerine kocasının bedeni yaslanır. Yakma eylemlerinde en üst kast olan Brahman rahiplerin adeta bu ritüelin “organizatör”leri oldukları, Brahman kastından olmayan kadınların ortadan kaldırıldıkları ve öldürülen kadınların mallarının, ziynet eşyalarının Brahmanlar tarafından ele geçirildikleri söylenmekte.

slab city

olacak o kadar
ABD'nin Kaliforniya eyaletinin güney kısmında bulunan Salton denizi kuyusunda 2. Dünya Savaşı sonrasında bir asker sığınağından kurulmuş şehir. Şehri ilginç detay ise şehir sınırları içerisinde herhangi bir yasa bulunmaması. Sloganı ise ''abd'deki son özgür yer''. Şehrin daimi nüfusu 250-300 civarı. Motorcuların uğrak yeri olan şehirde temiz su şebekesi bulunmuyor.

rocksteady ve bebop

olacak o kadar
Ninja kaplumbağalar serisinin ama film değil, çizgi film yani orijinal versiyonundaki favori ikilim. Hoş biraz aptallar ve pek bir kötü niyetli gibi görülürler lakin ben onların kalplerinin güzelliğine inanıyorum. Sıkıntı shredder denen emperyalist kılıklıda.
Hani isim ahengi olarak müthiş bir uyum içinde olmalarına değinmiyorum bile. shredder'ın her bölüm söylediği ''rocksteady bebop yakalayın onları'' emir cümlesi hala akıllardadır. Ara ara açık izlemekte fayda var. Tavsiye edilir.

boston çay partisi

olacak o kadar
Amerika'daki kolonistlerin Büyük Britanya'dan gelen yüksek vergili çayı ve Büyük Britanya'yı protesto etmek için 16 Aralık 1773 yılında Boston Limanı'nda İngiliz gemilerindeki tonlarca çayı kızılderili kılığına girerek denize dökme eylemidir. Bu eylem Amerikan Bağımsızlık Savaşını çıkartan kıvılcımlardan birisi olarak görülür.
Boston Çay Partisi sadece vergi düzenlemelerine karşı yapılan bir protesto değil aynı zamanda Britanya parlamentosunda yer edinemeyen Amerikan kolonicilerinin temsilci arayışıdır. 7 Yıl Savaşı ve Amerikan Bağımsızlık Savaşı'na giden sürecin ortasında, birinin sonucu diğerininse sebebidir. Aynı zamanda ekonominin askeri ve politik olaylarda nasıl önemli bir etken olduğunu gösterir. Büyük Britanya Asya'daki kolonilerini çay üretimi için ele geçirmişken, Amerika'daki kolonilerini bu çay için yaptığı düzenlemelerden dolayı kaybetmiştir. Boston Çay Partisi ve daha sonrasında Amerikan Bağımsızlık Savaşı Amerika kıtaları için bir dönüm noktasıdır. Amerika'daki Avrupa hegemonyasını bitip kolonilerin bağımsızlıklarını kazandıkları yüzyılın başlangıcı Boston limanında atılmıştır.

bonnie parker

olacak o kadar
Efsanevi banka hırsızları Bonnie & Cylde'ın Bonnie'si, kötü kadın kelimesinin birebir sözlük tanımı. 1930'larda Amerika'da araba ile yol alarak banka ve dükkanları soyup, sonrasında da çiçek bırakmaları ile ünlü oldular. Halkın gözünde -biraz da o dönemdeki ekonomik kriz ortamına tepki olarak- kahraman statüsüne ulaştılar. Bir de çiftin aşık olması ve Bonnie'nin de güzelliği bu denkleme eklenince, Amerika'nın en ikonik çifti doğmuş oldu.
24 yaşındayken Clyde ile birlikte, arabalı bir polis kovalamacasında hayatını kaybetti. Yirmilerinin ilk yarısında ölmelerine karşın, popüler kültür bu çifti hep yaşattı. Hatta ölüm biçimleri bile efsaneleştirildi. Jay Z de son albümündeki On The Run şarkısında, bu ikonik çiftin ölümünü şu şekilde sözleri ile canlandırdı; “Ray Bans on police in sigh. Oh, what a beautiful death. Lets both wear white”

kış uykusu

olacak o kadar
Nuri bilge ceylan'a 2014 senesinde cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye kazandırmış film.

Üşenmedim baktım, filmi memlekette 304.782 kişi sinemada izlerken fransa'da ise bu sayı 300.000,i görmüş. Tabi normalde herkesin fikrine saygı duymalıyız tarzı birşeyler demem lakin bu bana çok saçma geliyor yani bu filmle sınırlı değil tabiki bu lakırdım, ekseriyetle böyle. Ayrıca bu film sadece bir sinema filmi değil hem bir resim sergisi hem psikolojik bir yüzleşme hemde beşeri bir ruh hali gösterimi.

Hani işimize gelince sanat-damar-kopmak üçlemesini kullanıyoruz ya benimki o hesap işte.

ömer halisdemir

olacak o kadar
bugün doğum günü olan şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş.

sözüm ona bir kısım meslektaşı ilkokul mezunu sümüklü bir ruh hastasının peşinden koşup giderken, onur ve gurur sözcüğünü kendisine şiar edinmiştir.

ruhu şad mekanı cennet olsundur.

0 /