confessions

olacak o kadar

1. nesil Yazar - Lamba cini

  1. toplam entry 697
  2. takipçi 17
  3. puan 10573

9 aralık 2018 vakıfbank minas maçı

olacak o kadar
Dünya kulüpler şampiyonası final maçı.

8 aralık 2018 vakıfbank praia maçı girimizde kupa gelecek demiştik ve nitekim vakıfbank, 25-23, 25-21 ve 25-19'luk setlerle brezilyalı rakibini 3-0'lık net bir skorla geçerek üst üste iki toplamda üçüncü şampiyonluğunu kazandı.

Spor basını olmayan bir memlekette başarısı çok ses getirmeyecek belki ama sonsuz tebriklerimizi iletmek borç biline.


9 aralık 2018 river plate boca juniors maçı

olacak o kadar
Ne real madrid-barcelona, city-united ne de inter-milan derbileri, galaksinin gerçek manasıyla en büyük derbisi.

Libertadores Kupası'nın finali ilk maçı 2-2 sona ermiş, rövanş maçı ise büyük çaplı olaylar sebebiyle iki defa tatil edilmişti. Güvenlik gerekçesiyle karşılaşma, real madrid'in santiago barnebau stadında tsi 22:30'da oynanacak.
Taraf tutmak gerekirse, kalbim tabiki boca juniors'tan yana.

meyer lansky

olacak o kadar
Anneler çocuklarının birer gangster olmasını istemezler, o zaman siz de o gangsterlerin muhasebecisi olun" mottosunu şiar edinmiş ve bunu bizzat uygulamaya geçirmiş amerikalı muhasebeci.
Yaklaşık 50 yıl sirensüren muhasebecilik kariyeri boyunca başta new york'lu olmak üzere birçok mafyanın muhasebe işlerini yürütmüş, paraların yerleri ile pek bir güzel oynamıştır. 1983 senesinde 600 milyonluk bir servet ile akciğer kanserinden ölen bay lansky hakkında "lansky"adında bir de film çekilmiştir (bulabilirsem izleyeceğim).

annegret kramp-karrenbauer

olacak o kadar
Alman hristiyan demokrat birliği'nin merkel sonrası yeni lideri.
Bayan karrenbauer her ne kadar merkel'in 2.0 versiyonu gibi dursa da aralarında fikir farkları da var;
Karrenbauer, merkel'e göre daha dindar hatta hafiften koyu katolik bile denilebilir ve bu da muhtemelen bazı siyasi kararlarına etki edecek gibi. Göçmenler konusunda ilk etapta merkel ile aynı fikirleri savunuyor gibi olsada tamamen kendi fikrim; merkel kadar ılımlı olmayacaktır. Türklere ve diğer azınlıklara çifte vatandaşlık verilmesini onaylamıyor ya almansin ya hiç muhabbeti anlayacağınız. Ekonomik olarak liberal bir kişilik gibi görünse de alman'ın parasını rumenlere, yunanlılara, macarlara eskisi kadar kolay yedirmeyecektir.
Tabi bekleyip görmek de yine fayda var. 2021'de başbakanlık koltuğuna oturabilirse, bu sakin ve iyi gözlemci olduğu soylenenen kişiyi bir daha gözden geçirebiliriz. Başlık parselledik hepsi bu şimdilik.

haliç'te yaşayan simonlar

olacak o kadar
Dün devlet bugün cemaat.

Kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele daire eski başkanı ve eskişehir eski emniyet müdürü hanefi avcı'nın, cemaatin mit, ordu, bakanlıklar ve stk'lar içinde nasıl yuvalandigini, buna göz göre göre devlette idareci konumundakilerin nasıl yardım ve yataklık ettiklerini tane tane anlattığı kitabı.

Nitekim kendisi bu kitabı yazdıktan sonra 2010 senesinde örgüt üyeliğinden! Tutuklandı. ister ön yargılı ister duru bir şekilde kitabın okunmasında fayda var, zarar gelmez zira daha birkaç hafta öncesinde ergenekon davası düşürüldü. Kitap kısaca, danıştay saldırısı, zirve kitap evi saldırısı, balyoz kumpasi, susurluk kazası, deniz baykal'ın malum olayı, devlet içindeki gariplikler ve tabiki cemaatin memleketi nasıl kanser hücresi gibi yayıldığı vb. izaha muhtaç olayların analizlerinden oluşuyor.

Bulunup okunmasi elzemdir nazarımda.

stratfor

olacak o kadar
Mürekkebin akmadığı yerde kan akar.

Her ne kadar teolojik disiplin olarak kafamda hala soru işaretleri olan biri olsa da ne güzel demiş ali şeriati.

Şimdi konumuza gelelim; stratfor. Girizgahın tam tersine mürekkep ile kan akıtan abd menşeili düşünce kuruluşu.

Finanse et, borçlandır, satın al, yönet, sat ve yine yönet. Cia'nın, arka bahçesi konumundaki bu çok düşünceli kuruluş, bloomberg, ap, reuters, cnn vb. Basın aletlerine de nerede ne yapacakları konusunda da pek bir hayırsever. Meşhur wikileaks belgelerinde, kuruluşun çalışma yapısı, çalışanları, amaç ve yaptıkları dizi dizi anlatılmıştı. Ha keza sitesi ve tüm iç yazışmaları da hacklenmis idi. Meraklısı ufak bir araştırma yapabilir zira yazıların amacı da yazıdan yazı çıkarmak değil midir?

hindistan

olacak o kadar
Kast sisteminde göre meslek ve görevlerinde halkı 4 ana sınıfa ayrılan ve nazarımda bhutan ile birlikte dünyanın en ilgi çekici toprakları.

En üst grup “Brahminler” – Din adamları ve doktorlar, avukatlar gibi “akil insanlar” bu grubu oluşturuyor. İnanca göre Brahminler yaratılış tanrısı Brahma'nın kafasından yaratılmışlar.
2. grup “Kshatriya”lar – Savaşçılar, krallar, yöneticiler bu grubu oluşturuyor. Bunlar da Brahminleri korumaları için Brahma'nın kollarından yaratılmışlar.
3. grup “Vaishya”lar – Tüccarlar, esnaflar… Bu grubun işi de diğerlerini taşımak, ayakta tutmak ve Brahma'nın bacaklarından geliyorlar.
4. grup “Shudra”lar – Çiftçiler, zanaatkarlar gibi bedensel işlerle uğraşanlar bu sınıfta yer alıyor ve Brahma'nın ayaklarından yaratılmışlar.

Bir de kast sisteminde bir sınıf olmaya bile layık görülmeyen “dokunulmazlar” yani “Dalit”ler var. Onlar da çöp toplamak, kasaplık ve deri işçiliği vs gibi Hinduların temiz görmediği işleri yapan kişilerden ve kabile mensuplarından oluşuyor. Hindular tarafından dışlandıkları için daha çok ya kendi uzak kabilelerinde ya da Müslümanların olduğu yerlerde yaşıyorlar.

Kast sistemi yüzyıllardır bu ülkenin damarlarına öyle bir işlemiş ki, günümüz dünyasında bile bu sorun hala çözülmemiş olup, hintli siyasilerde genellikle kitlesel oy kullanan kast üyeleri üzerinden var olan sistemi korumaya devam etmişler, ediyorlar, edecekler.

Daha detaylı bilgiler bu platformda illa yazılacaktır lakin ineğin kutsal görülmesi, evlerin yaklaşık yüzde ellisinde tuvalet olmaması, başkent delhi'de alınan 1 dakika nefesin içilen bir paket sigara kadar zarar vermesinden daha nahoş ve ilginç gelmiştir bu kast sistemi. Ha, bu kast sistemi esasında hemen hemen dünyanın her yerde var sadece adı konulmamış, bu da ayrı bir yazı konusu tabiki.iznik konsili

olacak o kadar
iskenderiyeli iki tanrıbilimcinin temeldeki büyük fikir ayrılıkları nedeniyle imparator konstantin tarafından toplanmıştır.

Atanasyus'a göre İsâ yaratılmamıştı ve baştan beri Tanrıyla birlikte idi. Kelamı tanrı kelamiydi.
Aryus'a göre İsâ'da ezeli, yaratılmamış Kelâm değil, sonradan beden almıştı. Tanrı Kelâmı ezeli değildi.

M.s. 325 yılındaki konsil sonrası atanasyus'un fikri benimsendi; isa, tanrıyla aynı öze sahipti.

Hristiyan kaynaklar, bu konsilde sadece isa mehdinin tartışıldığını, incil metninden şüphe duyulmadığını, incil metinleri üzerine konuşulmadığını söylerken, islam ilahiyatçıları ise bu konsilde papazların bir yığın incil içerisinden dört tanesinin seçilip hristiyanlığa sunulduğu savını desteklerler.

kırılgan beşli

olacak o kadar
fragile five.
para birimleri açısından dünyanın en kötü performansını sergileyen ekonomileri tanımlamak için kullanılan tabir.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından belirlenen 2018 listesinde, Türk LİRA'sı, Brezilya REAL'i Güney Afrika RAND'ı, Hindistan RUPİ' si ve Endonezya RUPİAH'i yer aldı.
Arjantin, macaristan, polonya, şili, rusya para birimleri ise ilk beşi zorlayan! Ülkeler oldu.

jesse owens

olacak o kadar
Hitler rejimine ilk yenilgiyi tattıran abd'li siyahi atlet.

Ailesi çiftçi, ataları köle olan owens, 1936 berlin olimpiyatlarında 100 metrede, uzun atlamada, 200 metrede (hem de 4 m farkla) ve 4x100 metre bayrak yarışında altınları toplayarak kırılması çok güç rekor ve başarılara imza atmıştır.

Her ne kadar bu duruma hitler'in çok sinirlendiği söylense de owens verdiği bir demeçte;
"hitler in beni hor gördüğü doğru değildir ben koşumu yaparken kendisi ayağa kalkıp beni alkışlamış bana el sallamıştır, sanırım o zaman ki durumdan dolayı böyle propoganda vari haberler yapılmıştır." Demiştir.hürmüz boğazı

olacak o kadar
Dünya petrolünün yüzde 20'sinin, ortadoğu petrolünün yaklaşık yüzde 40'ının geçtiği stratejik bölge.

Abd tehditlerine karşılık iran'ın elindeki en büyük kozdur hürmüz zira her abd ile yaşanan gerilimde, iran hürmüz boğazını uluslararası ticarete kapatmak tehdit eder lakin fikrimce bu imkansızdır. Böyle bir durumda hem uluslararası desteğini kaybeder hem de zaten buhranda olan ekonomisine bir kurşun sıkmış olur.

iran'ın toprak bütünlüğünü koruyabilmesi bu boğazin güvenliğinden geçer zira en az abd kadar iran düşmanı olan bae ve suudlar alternatif kanallar inşa edip iran'ı bu noktada zayıflatmak istiyor. Bae'nin fuceyra'ya uzanan boru hattını açmasının altında yatan sebep de tam olarak budur.

cicero

olacak o kadar
Elyesa Bazna kod adıyla bilinen ki muhtemelen doğru değil, arnavut asıllı türk casus lâkin alman istihbaratı adına çalışmıştır.

Adım adım tanım yapmak gerekirse, opera tutkunu, büyük bir ingiliz düşmanı, oldukça sakar, şanssız ve bir o kadar da yetenekli ve sanslidir cicero. Karmasikliklarla dolu bir hayata sahip olan cicero gibi karakteri hollywood tabiki affetmez ve filmini çeker. Her ne kadar cicero bizzat başrolde oynamak istese de rol James Mason'ına gider ve hatri sayılır bir gişe başarısı yakalanır.

Tüm hayatı merak edenler için çarşaf çarşaf yazılmıştır, bana düşen varlığını hatirlatmakti. Umarım bizim sinemamıza da ilham kaynağı olur kendisi.

nubialılar

olacak o kadar
mısır'ı firavun olarak yönetmiş, günümüz afrika ülkeleri mısır ve sudan topraklarında yaşamış olan antik halk.

nubialılar, mısır işgalinden sonra mısır'ın kitaplarını, dilini, yazılarını benimsemiş ve piramitlerin yapımında büyük rol oynamışlardır.

İbranice İncilde'de bahsedilen bu halk, günümüz tarihçileri ve antrepologları tarafından -kayıp bir medeniyet- olarak olarak görülürler. nubialılar'ın sayıları tam olarak bilinmemekle birlikte günümüzde hala var oldukları düşünülmektedir.

m.s. 536

olacak o kadar
Harvard Üniversitesi'nde çalışan bilim insanı McCormick'e göre dünya üzerinde yaşanmış en kötü sene.

ama doğru ama yanlış günahı boynuna! McCormick ve ekibinin çalışmaları ışığında m.s. 536 yılında;

-Çin'de yazın kar yağdı, ekinler ve mahsül telef oldu. İnsanlar açlıktan öldü.
-İrlanda'da 536 ile 539 yılları arasında yiyecek ekmek dahi bulunamadı.
-Veba salgını çok hızlı bir biçimde yayıldı ve Doğu Roma İmparatorluğu'nun nüfusunun üçte birinin ölümüne sebep oldu.
-Volkanik patlamalarla başlayan veba salgını tam 100 yılı aşkın bir süre devam etti.
-Yaz aylarında hava sıcaklığı 1.5 ile 2.5 derece düştü.
-Son 2300 yılın en soğuk 10 yılı başladı.
-Hava tam 18 ay boyunca sisle kaplandı. Avrupa, Orta Doğu ve Asya'nın bir bölümü tam 18 ay boyunca hem gece hem de gündüz karanlığa büründü.
-Yaşanan bu çalkantılı sürecin 7. yüzyılın sonuna dek sürdüğü tahmin ediliyor.

güney kore

olacak o kadar
yaş hesabının diğer kültürlerden farklı yapıldığı ülke.

Güney kore'de Doğduğunuz anda 1 yaşındasınız. bizdeki gibi bebek 0 yaşında doğar, aylarını alır ve 12 ayını doldurunca 1 yaşında olur durumu söz konusu değil. Doğdukları anda direkt 1 yaşında sayılıyorlar. Tabi sadece bu değil, Yeni yılda da bir yaş aldıklarına inanıyorlar. Yani doğum günlerine zaman olsun olmasın, yılbaşı gecesi 12'den sonra sayaç bir yaş daha ekliyor. Örneğin bir bebek 31 Aralık gecesi doğdu ve 1 yaşına girdi. Bu talihsiz yavrucak sonraki gün olan 1 Ocak'ta 2 yaşında sayılıyor.

Hani ne gerek vardı bu kompleks durumu yaşatmaya lakin illaki vardır bir bildikleri diyerekten girimi sonlandiriyorum.

anadolu efes sk

olacak o kadar
GÜN İTİBARİYLE EUROLEAGUE 2018-2019 sezonunu 10.haftasında, 8 galibiyet 2 mağlubiyet ile ligin 4.sırasında bulunan basketboldaki ilk göz ağrımız. hoş, henüz cska, r.madrid, olympiakos gibi büyük bütçeli takımlarla oynamadı ama yine de geçtiğimiz karanlık sezonlara baktığımızda hedef maçlarında kendilerinden çok eminler ve maçları bir şekilde koparıyorlar. yine de fazla coşmamak gerekiyor. yol uzun.

tabiri caizse sezona çok salaş bir kadroyla başladık. shane larkin ve beaubois gibi skora dönük iki oyun kurucu ile başlamak büyük bir riskti lakin burada işler şimdilik yolunda gibi. beaubois patronluğu devralmış durumda ve shane larkin her ne kadar mutsuz gibi görünse de şimdilik rolünü kabul etmiş gibi.

5 numara pozisyonunda, dunston'a can kurban lakin tibor pleiss büyük bir soru işareti idi ama o da şu ana dek gösterdiği performansla bekleneni fazlasıyla karşıladı.

4 numara pozisyonunda ilk opsiyon moerman ama Brock Motum da her maç çaktırmadan 14-15 dakika süre alıp iyi istatistikler yakaladı. ne eksik ne fazla böyle evam etse kafi.

2 ve 3 numara pozisyonlarda da aksi bir durum olmazsa micic ve simon değişmez oyuncular zira bu iki oyuncu 1,2,3 numaralı pozisyonların 3'ünde de sırıtmaz. james anderson ise 8-10 dakikalık görev adamı pozisyonunu kabullenmiş gibi.

türk oyuncularda ise durum eh işte, geçen yılın flaş isimlerinden buğrahan tuncer ve metecan birsen, milli takımda iyi işler çıkarırken ligde de yabancı oyunculara biraz nefes aldırabilirler. sertaç şanlı ise bir muamma. bir iyi iki kötü.

ve doğuş balbay, yetenek<çalışmak formülünü bu sezon artık top noktaya çıkardı, kendisi ayrı bir yazı konusu.

muhammed bin zayid

olacak o kadar
BAE Veliaht Prensi ve başkomutanı. Abd ve çetesinin körfez ve ortadoğu finansörü. Suudi arabistan'ın yeni hakimi selman'ın da akıl hocası, alem arkadaşı. En sevdiği yankeesi ise Donald Trump'ın Yahudi damadı Jared Kushner. Kalbi ve yüzü kadar işleri de pek bir pis olan zayid, Suudi Arabistan'ı tamamen kendi yörüngesine alıp önce Haziran ayında Katar krizini ardından da Kasım ayında Prenslere yönelik operasyon ve Lübnan krizinin patlak verilmesinde uzaktan kumanda görevini pek bir güzel başarmıştır.

Ortadoğu ve körfezin, arap soros'u Muhammed Dahlan'i ki, bu adamda ayrı bir yazının konusu- finansörüdür.

İki kardeşin iki yıl arayla şaibeli kazalarla ölmelerinin ardından BAE'nin kontrolü tamamen eline geçiren acılı! Halife bin zayid'in yeni numaraları vizyona girmeyi bekliyor.

nikola tesla

olacak o kadar
1937 yılında New York Times gazetesinden bir röportaj teklifi gelir. Dönemin ünlü bilim insanlarını da eleştirerek, röportajına şu cümleleri kurarak başlıyor:

"Edison, Stainmetz, Markoni ve diğer kişiler kablosuz yolla Atlantik Okyanusu'nun üzerinden bir sinyal göndermenin imkansız olacağını iddia ediyorlardı, fakat sonrasında yanıldıklarını gördük.
Birçok önemli buluşun önceden habercisi olduğum için belki de 21'inci yüzyılda hayatın nasıl olacağı konusunda da birkaç fikrimi ifade etsem çok da büyük bir yanlış yapmam.”

fakat bir sonraki konuşması gerçekten de o dönem herkesi afallatacak cinsten cümleler içeriyor:

"Yakında bir iş adamının New York'tan yazılı emirlerini yağdırması ve bunların Londra'da ya da başla bir yerde anında belirmesi mümkün olacak. Bir kişinin masasından dünyadaki herhangi bir telefon abonesini araması ve konuşması mümkün olacak. Bunun içinse gayet ucuz ve kolunuzdaki saatten bile büyük olmayan bir cihaz taşımak yeterli olacak. Bu cihaz, kullanan kişiye denizde ya da karada binlerce mil ötesini duyma imkanını sağlayacak. Bir kişi konuşmaları ya da şarkıları, dünyanın her yerinden dinleyip, istediği her yere anında aktarabilecek.”

gerçekten bu alemde bir kral varsa o da kendisidir.

2 aralık 2018 euro 2020 elemeleri kura çekimi

olacak o kadar
izlanda ile yine yeniden kavuştuğumuz kura çekimi olmuştur; grubumuz hakkında yorumum yok.

A GRUBU: İngiltere, Çekya, Bulgaristan, Karadağ, Kosova

B GRUBU: Portekiz, Ukrayna, Sırbistan, Litvanya, Lüksemburg

C GRUBU: Hollanda, Almanya, Kuzey İrlanda, Estonya, Belarus

D GRUBU: İsviçre, Danimarka, İrlanda Cumhuriyeti, Gürcistan, Cebelitarık

E GRUBU: Hırvatistan, Galler, Slovakya, Macaristan, Azerbaycan

F GRUBU: İspanya, İsveç, Norveç, Romanya, Faroe Adaları, Malta

G GRUBU: Polonya, Avusturya, İsrail, Slovenya, Makedonya, Letonya

H GRUBU: Fransa, İzlanda, TÜRKİYE, Arnavutluk, Moldova, Andorra

I GRUBU: Belçika, Rusya, İskoçya, Kıbrıs Rum Kesimi, Kazakistan, San Marino

J GRUBU: İtalya, ​Bosna-Hersek, Finlandiya, Yunanistan, Ermenistan, Lihteştayn

düğünden önceki 10 gün

olacak o kadar
10 Days before the Wedding.

yabancı dilde en iyi film kategorisinde Oscar'a aday gösterilen ilk Yemen filmi.
Amr Cemal yönetmenliğindeki film, Sadece Yemen yapımı olan ilk gişe filmi.

Bir yıldan fazladır şii-vahabi savaşının arasında kalan yemen halkı hatırına umarım ödülsüz kalmazlar.

amr, Üç yıl önce şehirdeki savaş başlamadan önce Aden'deki nişanlı genç bir çiftin arasındaki duygusal hikayeyi ve durumlarının nasıl tersine döndüğünü anlatıyoruz. Savaşın gölgesinde kalan sıradan insanların ne yaşadığını göstermek istedim. Nişanlısının evi yıkılan genç adam bir çıkış yolu arar. Artık onun için bu sadece bir evlilik değil bir meydan okuma.

29 kasım 2018 türkiye ispanya basketbol maçı

olacak o kadar
Ankara Spor Salonu'ndaki mücadele 19:00'da başlayacak ve ntv'den yayınlanacak 2019 Dünya Kupası grup eleme maçı.

6 galibiyet ile 2. sırada bulunan milli takımımız bu maçı alırsa büyük bir ihtimalle çin'deki dünya kupasına katılmayı garantileyecek.

hoş, cedi, furkan ve ersan'ın olmadığı kadromuz ortalama bir takım görünümünde ayrıca melih de sakatlığı nedeniyle kadrodan çıkrtıldı lakin diğer ülke milli takımları da nba oyuncularını oynatamayınca, bi' nevi de olsa güç dengesini yakalıyoruz.

ergin ataman, geçen haftaki Gaziantepspor maçı sonrasında türk oyuncuların verimsizliğinden yakınmış ve milli takım hocası ufuk sarıca'nın allah yardımcısı olsun demişti ki bence de haklılık payı çok yüksek.
100 years

olacak o kadar
john malkovic'in kasım 2115'te vizyona girecek filmi. yok yok, tarih doğru- 2115.

Filmin senaryosu tamamen Malkovich'e bırakılmış ve filme dair ne bir sızıntı ne de benzeri bir şey mevcut. Çekilmiş ve kapsüle yerleştirilmiş filmin galası için de 100 adet metal bilet hazırlanmış ve biletler özel olarak seçilen insanlara, torunlarına versinler diye emanet edilmiş. Ancak ne bu kişiler hakkında ne de filmin o dönemde nasıl vizyona gireceği hakkında en ufak bir bilgi bulunmuyor. Bu da olayın sadece düzmece olduğu, ortada iyi bir reklam kampanyası döndüğü haberlerinin çıkmasına neden olmuş (ki bence de bu tarz birşey olabilir).

şayet gerçekte böyle bir film mevcutsa hackerları görev başına, biz interaktif sözlük yazarlarını da öncelikle filmi kötülemeye daha sonra ise filmin yarısında çıkmaya davet ediyorum.


sports tv

olacak o kadar
sporun futboldan ibaret olmadığını düşünen ben ve benim gibi bünyeleri 4 köşe yapan gerçek spor kanalı.

diğer malum sözde spor kanalları değil bir maç bir pozisyon üzerine 2 saat konuşurken, kendileri maçtan maça, turnuvadan turnuvaya, branştan branşa atlıyor. bir bakıyorsun tenis grand slamleri, oradan hopppp buz hokeyi şampiyonlar ligi, sonra hoop gomelsky cup; efes-olympiakos maçı.

ulaş can'ı beinsports'a kaptirsalar da yine de takipteyiz.

tivibu

olacak o kadar
Uydudan şifresiz yayın yapan kanalı tivibu spor ile Bu sezon tahincioğlu erkekler basketbol ligi, kadınlar basketbol ligi, 7days cup ve eurocup'ın yayın haklarını alıp, banttan yayınlarla birlikte haftada yaklaşık 10 maç yayınlayarak benim gibi basketbol manyaklarinı hipnotize eden.

Tabi, kaan kural ile nba programları da bonus olmuş. Sports tv ile birlikte kalplerdesin bu sene tivibu spor.
0 /