confessions

ontolojik sancilarimin merhemi

1. nesil Yazar - Şatafatlı

  1. toplam entry 1161
  2. takipçi 52
  3. puan 29813

sigarayı bırakmak

ontolojik sancilarimin merhemi
Sigara içmediğim için bilmediğimdir. ( zorlama tanımımızı yaptık)


bir dönem sinan çetin'in doğaüstü güçleri olan tipleri çıkardığı bir programı vardı. Hatta itiraf edeyim, gözleri renk değiştiren yarışmacı, eray'dan epey korkmuş, gece yalnız uyuyamamıştım. Tabii konu bu değil. Uri geller denen kaşık bükücüyü herkes bilir. Ekran başına seyirciyi toplayıp düşünce gücüyle evlerde çalışmayan saatleri çalıştırıyordu ( yersen). Bir arada “sigarayı bıraktıracağım herkese canlı yayında” dedi. Evinde bu programı izleyen herkes ekrana kilitlenmiş bekliyor ne olacağını. Adam sigara paketini aldı. Seni bırakıyorum, atıyorum, aaaat tım.. dedi ve paketi fırlattı. Tabii o bunu yaparken seyircilerin de aynısı yapmasını istemişti. Halamı hatırlıyorum, tv'nin önünde elinde sigara paketiyle dikildiğini, paketi fırlatışını, kendinden emin bir şekilde koltuğa oturduktan 15 dakika sonra; yalacı bu adam canım deli gibi sigara istiyor işte diyerek sigara yaktı. Bu da böyle bir anımdır.

uyuyamamak

ontolojik sancilarimin merhemi
Meydanı boş bulma nedenidir. Bir moderatör var o da uyuyor. Bu arada kadına tecavüz edilirken, kadın bebeğini ata bağladı. At, ovaları, dağları ve hatta ne alakaysa çölleri aşıp bir kulübenin önünde durdu. Sarhoş bir adam çıktı kapıya atın üzerinden bebeği alıp eliyle yokladı “ tanrı bize erkek yolladı” diyerek sevindi.

uyuyamamak

ontolojik sancilarimin merhemi
Delirtir. Dışarda lodos var, yağmur var. Rüzgar başıma vurup geçiyor sanki. Migrenim tuttu tutacak. 2 saat boyunca yatağın içinde dönüp durdum. Ve Tabii ki mutfağa geldim. Bir kase antep fıstığını ufak tefek cinayetler eşliğinde götürüyorum. Nasıl çirkinim, nasıl şişman ve gözlüklüyüm anlatamam.

sürüden ayrılanı sürü kapar

ontolojik sancilarimin merhemi
sürüler ayrılınca içinde kaldığı kalmayı seçtiği veya kalakaldığı ayrıcalıklı gizemli mafyatik minyatür sürü onun sonu olur. büyük demokratik ve kamusal sürü bunu affetmez. Ve Sonunda linç türkiyem olur.

kamunun olduğu yerde linç kaçınılmaz. eğer kimse kimseyi linç etmezse sodom ve gomora'yı yeniden yaşarız; sevgi aşmaması gereken bir sınırı aşar ve kamunun yerini tek tük ikili ortaklıklar alır (kimsenin içi, başkalarının şortunu inceleyecek kadar dışına çıkmaz). bir iç yaratmak istiyorsak bir şeyleri dışarıda bırakmamız gerekir ve zaten bunun için, bu sistemin neye dair olduğunu anlamak için de, dışarıya attıklarına -çöplerine- bakarız. bir insan için de geçerli bu: neye tahammülümüz yoksa o anlama geliyoruz. bu dehşet verici bir şey.

libido

ontolojik sancilarimin merhemi
Zaman zaman ket vurulabilen. Nedense, insanların birbirlerine ulaşmalarının kolaylaşmasıyla libidoya vurulan ketler geldi aklıma. cep telefonu uzak olanı yakın kılarken yakın olanı uzaklaştırdı. yüksek libido yüzünden insanlar genelde birlikte olamıyorlar/olamazlar. çiftlerden birinde gözlenen aşırı enerji veya istek, çeşitli marazi eğilimlerle kendisini gösterir. bu da bir tarafın memnuniyetsizliğine yol açar. libidoyu dilimize alırken genelde biraz savurgan davranırız. hormonlarımızla oynayabilen bir şeyden söz ediyoruz; egonun kendisini ödüllendiriş biçiminden. yüksek libidoysa göze çoğu zaman, cazibeli gelmenin aksine, ürkütür. elbette partnerimizle aşırı hareketli, çeşitlilik dolu anlar yaşayabiliriz; ancak sonuçta iki taraf da eksiksiz şekilde mutluysa orada libido tam da akması gerektiği gibi akmış demektir. yüksek libido hoşnutsuzluktur diyeyim, büyük laf edeyim entryi kısmak adına.

poseidon

ontolojik sancilarimin merhemi
Paranoyak babası kronos tarafından yutulan sonra kusarak çıkarılan zeus'un abisi deniz tanrısı. Aşk hayatı diğer tanrılara göre daha mutlu ve düzenli tek tanrıdır. Nereis ( deniz perisi) amphitrite'ye kocalık etmiş. Kendisinden kaçan amphitrite'yi kız kardeşleriyle birlikte naksos'ta dans ederken görür, yunuslarını göndererek karısını dönmesi için ikna etmeye çalışır. Amphitrite daha sonra poseidon'un denizlerdeki eşi olur yunusların çektiği savaş arabalarıyla dolaşır. Özetle: Güzel çiftlerdendir bu ikisi.

the dying valentine

ontolojik sancilarimin merhemi
Gode-darel.. kanserden ölmekte olan hayat arkadaşının yaşadıklarını gözlemleyerek yapılan bu trajik imalı imge golde darel'in hastalığını belgeleyen dizinin sonuncu resmi. Kadının ölümünden ertesi gün tamamlanan bu resim; acı dolu bir içtenlikle yüklü ve onun ölümünün sanatçı üzerindeki duygusal yıkımını yansıtır. Hadler bu resimde kadının acısı ustalıkla yakalamıştır.


ferdinand hodler

ontolojik sancilarimin merhemi
19.yüzyıl isviçre sanatının tanınmış adlarından biri. Yerel bir peyzaj ressamının yanında öğrenimine başlar sonra barthelemy'le çalışmak için cenevre ardından rubens ve velazquez'in sanatını incelemek için madrid'e gider. Paris dünya fuarında altın madalya kazanır. Fransız yurtdışı lejyon'unda subay olduktan sonra alman ordusunu suçlar ve alman müzelerinden kovulur.

Ferdinand'ın konuları peyzajlar, portreler ve grup kompozisyonlarını kapsar. Gauguin'in etkisindeki sanatçı daha sonra figürlerin ritmik düzenlemeleriyle karakterize “parallelism” ( paralelcilik) adlı ünik bir üslup geliştirmiştir.


(bkz:the dying valentine)

bastırılmış şeyler

ontolojik sancilarimin merhemi
bastırılmış şeyler istisnasız bütün insanlarda (ve dolayısıyla ailelerde) bulunan şeyler aslında. insan olmanın ön koşullarından biri bu: bir bilinçdışına sahip olmak. bilinçdışında hepimiz birer yabancıyız. evet, belki ailede kimse kimseden bir şey saklamıyor gibi hisseder ama işin aslı rüyalarda açığa çıkar. Bilinçdışınız rüyalarınızdır, anlatmayınız.

kıskanılmak

ontolojik sancilarimin merhemi
Anlamsız geliyor bana. Fakat dünya anlamsız şeylerden de oluşabilir zaman zaman ve yer yer. tutarlılık ararız, ancak evrenin geriye kalanı tutarsızlıklarla doludur. deyim "anlam vermek"tir, çünkü taşıdığımız anlama katlanamayıp, onu bazı "içi boş" şeylere devrederek ondan kurtulmak isteriz. tümüyle anlaşılabilir bir evrende yaşayıp yaşamadığımız sorusu riskli bir soru bence. (: daha iyiye gitmek isterseniz anlama fetişimiz üzerinde düşünmenizi önerebilirim. kıskanılmanın hayatınızın bu noktasında başınıza gelmesi durumu ön planda sanırım. eğer bir müddet için onu kıskanıyormuş gibi yaparsanız kutuplar yer değiştirebilir. özellikle bu tip "katiller" rollerinin çalınmasından hiç hoşlanmazlar.
0 /