confessions

ontolojik sancilarimin merhemi

1. nesil Yazar - hassas

  1. toplam entry 1353
  2. takipçi 57
  3. puan 36260

ruh

ontolojik sancilarimin merhemi
Ruh; bir varlık olarak bir varoluş biçimi, bir fazı, bir hali varsa bile, bize ayan olmaz bu. Ben sanmıyorum ki insan bedenine nefes olan şey, tespit edilebilir bir şey olsun. Madde ve enerji dediğimiz her şeyi test edebiliyoruz. Ruhun farklı bir boyutta "hayata" devam etmesini olası görmek, varsaymak ve bunun üzerinde çalışmak bile bence inancın doğasına ters ama, şu "maddenin sonsuz oluşunu" ruh kavramı için tartışmak biraz daha faydasız gibi. Çünkü; incelediğimiz şey, referans çerçevesi olan bir şey değil. Doğası yok mesela elimizde. O bizim için inanç meselesi. Belirli bir doğası olsa, onun içinde inceleyip diyeceğiz ki, "Hmm, bu burada çalışmıyor, dolayısıyla başka bir boyutta başka bir şekilde var olabilir." Bildiğimiz anlamıyla "nerede/ne zaman" ve "zaman/mekan" gibi ikilikler dahilinde tartışamayız diye düşünüyorum ruhu. Fakat bu düşünemeyişi, 2 boyutta yaşayan bir varlığın 3. Boyutu düşünemeyişine ne benzetmemiz ne de bağlamamız doğru olur. Her şeyden önce bir ayrıklık var gibi seziyorum ben. İçinde olduğumuz varoluştan ayrık. Evrende "mümkünler" vardır, belli başlı kurallarla sınırlanmıştır; fakat ruh için sınırlı bir mümkünat söz konusu değildir.

zavallılık

ontolojik sancilarimin merhemi
Zavallı olma durumu.


hepimiz küçük simülatörleriz. işte biz şu anda kullandığımız (ve 10 milyarlık dünyada taş çatlasın 80 milyon insanın konuştuğu) dilde, varoluşun bize ayrılan çoook kısıtlı bir bölümünü yorumluyoruz (tanımlayamıyoruz). Zavallılık buradan geliyor. Kökü bu.

gelecek

ontolojik sancilarimin merhemi
daha gelmemiş olan zaman, ilerdeki bilinmeyen zaman, ilerde yaşanacaklar.Gelecekte; insanın akli faaliyetlerinin varacağı noktanın, bir teslimiyet hali olacağını düşünüyorum. Ya edindiğimiz bütün bilgiler bizimle birlikte ortadan kalkacak ya da insani ihtisaslaşmanın en önemli ürünlerinden biri, inanç olacak. Gerçekten inanmaya başlayacağız, belki birer melek/insan gibi Ama bu akli faaliyetleri yürüterek elde ettiğimiz bir şey olmayacak. Sadece ne kadar beyhude şeyler olduğumuzu ve yaptığımızı göreceğiz.

Atom fiziğine de Profluğa da lanet olsun gibi bir şey bu, ama bu kadar zırtapozca değil tabii (:

cehennem

ontolojik sancilarimin merhemi
Michelangelo'nun last judgement adlı eserinde cehennemdeki işkencelerin pek iç açıcı olmadığını gösterir.

Last judgement ( son yargı) : tanrı merhametin yedi kuralına göre yaşamayanları cezalandıracaktır: sizi lanetliler, şeytan ve melekler için hazırlanmış sonsuz ateşe doğru benden ayrılın.

Bu yargıdaki cehennem her zaman kompozisyonun sağ alıntında bulunur. Çünkü isa'nın solunda olmak zorundadır cehennem. Böylece iyiler onun sevdiği sağ tarafından yükselebilirler. Cehennemin girişi dev bir deniz canavarı olan ve genellikle bir timsah, bir balina veya deniz yılanı şeklini alan livyatan'ın açık çenesi olarak gösterilir. El greco'nun allegory of the holy league ( kutsal fersahın alegorisi) adlı eserde livyatan; cehenneme inişi temsil eder.


yüzyıllık yalnızlık

ontolojik sancilarimin merhemi
Garcia Marquez'in çılgın attığı kitap. Bu kadarı içine alıp, aynı şiddetle dışarı fırlatan başka bir kitap yoktur. Betimlemeler öldürür.

Şuraya kitaptan bir pasaj bırakalım; Yüreğin o giderilemez unutkanlığıyla değil, çok daha amansız ve hiç dönüşü olmayan bir başka çeşit unutkanlıkla unutulmuş olduğunu anladı. Bu unutkanlığı iyi bilirdi, çünkü ölümün unutkanlığıyla bu. İşte o zaman ayıldı.

kürdistan

ontolojik sancilarimin merhemi
Bütün dünyanın tanıdığı bir devletin içinde devlet kurmaya kalkanların hayali devleti. Bir tatar olarak; türkiye sınırları içinde ille de tataristan diye tutmuyor, dilini, bayrağını kutsalım sayıyorsam elbette zoruma gider. Eğer bir toprak üstünde insanlar bir arada yaşamıyor, saflarımızı belirleyelim diye tutturuluyorsa bu da ademin suçu değil; Havva'ya bakalım.


Edit: havva ironiden ibarettir.

nautilus

ontolojik sancilarimin merhemi
kafadan bacaklılar sınıfına dahil familyalardan Nautilidae'nin üyesi olan deniz canlıSı. Çocukken ansiklopedide görüp aşık olmuştum. O gün bugündür gittiğim her yerden nautilus bulmaya çalışırım. Kendisine dair geniş bir koleksiyonum var. Dekor amaçlı kullanma fikrini de ilk edinenlerdenim (:

seks

ontolojik sancilarimin merhemi
Bir eylem mi, zevk veren hayaller mi, düşünce mi, içerdiği anılar mı ? Yoksa sadece biyolojik bir gerçek mi ? Tartışıla dursun biz kelimeyi yozlaştırmadan kullanırsak; bence fiziksel, biyolojik gerçeği anlamak gerek. Bu işin bir yanı. Bir kişinin ötekine beslediği tüm romantizm, heyecan ve duygular, bir ilişki içinde birbirleriyle bütünleşmek, devamlılık ve tatmin hissi de diğer yanı. Tutku ve ihtiyaç üzerine yoğunlaştığımızda seksin buradaki rolü ne olur ? Bu bir ruhsal gereksinme olabilir veyahut biyolojik bir gereksinme ? Seks bir çok şeyi içerir sadece bir eylem değildir. Bir başkasının içinde kendini unutma arzusu, ilişkinin devamını arzulamak, çocuklar, çocuklar ve eşler aracılığıyla sonsuzluğa erişmek, kendilerini birbirlerine vermektir. Eğer seks; bilincin derinliklerinde tüm yalınlığı ile kavranamazsa yaşamımızı cehenneme çevirir.

Seksi anlayınız.

an

ontolojik sancilarimin merhemi
şimdinin basit yalnızlığında kalmış, tutunacak bir nebze gerçekliği, hatıralarında arayanın ellerinde kalandır. küçük bir hayalin devleşmesine hasıl olan bu deneyimin kara delik misali insanı içine çeken ruhu tam anlamıyla sömüren, yanılsama yüklü perdelerinin ardına saklanıp geleceğin aydınlık ya da karanlık doğuşunu izlemekten korkan benliklerin, düştüğü basit bir tuzak olmakla beraber, alınan her nefesin aslında bir parça geçmiş olduğunu unutmadan ve de yorulmadan, yaşam denilen sürgünün içinde olabilecek en iyi şartlarda yaşamayı, ki bundan kasıt “neden ve ne” sorusunun ötesine geçmiş olası en büyük manaya teslim olmaya binaen içsel sessizliğin içinde haykıracak tüm isyanlara kulak tıkamakla mümkün olanı kalender şekilde yaşaması gerekenin içinde bulunduğu zor da olsa kurtulunması mümkün olan durum.

insanın anlam arayışı

ontolojik sancilarimin merhemi
Varlığının amacı. Hikayeye göre; Sisyphus'dan insanları ve tanrıları aldattığı, çevirdiği dolaplar ve ihanetler yüzünden ona, koskocaman bir kayayı tepenin başına çıkarak öte tarafa yuvarlanması istenir. Ancak o, her defasında dağın doruğuna çıktığında takati kesilir ve doğru dağın eteğine yuvarlanır. Fakat o, usanmadan yılmadan doruğa çıkar. İşte; O böyle yapmakla insanın bitip tükenmek bilmeyen anlam arayışını temsil etmektedir.

erdem savaşı

ontolojik sancilarimin merhemi
insanın kendisini aşabilmesi için kendisiyle yaptığı savaş. yani insanın erdem yolunda hayvansal benliğiyle mücadelesi. diyalektik anlayış buna; kendini aşma çabası der. bir nevi çilecilik yani. bana göre ise şapkadan tavşan çıkarma numaralarına benziyor. uğruna savaşacak bir şeyler bulana kadar, bir şeylere karşı savaşmayı seçersiniz ya öyle bir şey. kim söylemişti bunu?
0 /