confessions

ontolojik sancilarimin merhemi

1. nesil Yazar - hassas

  1. toplam entry 1350
  2. takipçi 57
  3. puan 36184

ateş

avni
islami teolojide cehennem tasvir edilirken kullanılan dünyevi olgulardan biri.
misal:
tevbe Suresi ayet 63: Bilmiyorlar mı, kim Allah'a ve elçisine karşı koymaya çalışırsa, gerçekten onun için, onda ebedi kalmak üzere cehennem ateşi vardır? İşte en büyük aşağılanma budur.
araf suresi ayet 40-41: Şüphesiz ayetlerimizi yalanlayanlar ve onlara karşı büyüklenenler, onlar için göğün kapıları açılmaz ve halat (ya da deve) iğnenin deliğinden geçinceye kadar cennete girmezler. Biz suçlu-günahkarları işte böyle cezalandırırız.
Onlar için cehennem ateşinden yataklar ve üstlerine örtüler vardır. Biz zulme sapanları işte böyle cezalandırırız.
gibi.

iblis

avni
islami teolojide ademe secde etmeyen (boyun eğmeyen) düşünsel/ussal varlık.
örneğin;
araf suresi ayet 11-12

11- Andolsun, Biz sizi yarattık, sonra size suret (biçim-şekil) verdik, sonra meleklere: “Adem'e secde edin” dedik. Onlar da İblis'in dışında secde ettiler; o, secde edenlerden olmadı.

12- (Allah) Dedi: “Sana emrettiğimde, seni secde etmekten alıkoyan neydi?” (İblis) Dedi ki: “Ben ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın.”

venedik taciri

hamlet
Güzel bir William shakespeare oyunu.

Okuması oldukça keyifli ve sürükleyici.
Önsözden edindiğim bilgiye göre, shakespeare bu oyunu yazarken başka bazı eserlerden ve mitolojiden oldukça etkilenmiş. Birkaçını harmanlayarak kendi yorumunu okuyucuya sunmuş ve güzel bir eser ortaya çıkarmış.

taliplerinden biri, genç ve dünya güzeli bir kadının babasının vasiyeti üzerine damat adaylarına uygulayacağı teste katılmaya gitmek için paraya ihtiyaç duyar. Bir tüccar olan dostundan rica eder ve dostunu can düşmanı olan bir yahudiye senet karşılığı borçlanmak durumunda bırakır. (Bahsedilen tarihlerde yahudilerden nefret ediliyor.) Yahudi, tüccarla tuhaf bir senet hazırlar ve olaylar gelişir.

kitabın konusu oldukça geniş ve çok şey anlatıyor.

Fakat benim takıldığım nokta bassanio'nun yüzüğü doktora vermesi. Yani günümüzde kim verirdi ki? Ne bileyim. Adam işini yapıyor sonuçta. Onur, gurur haysiyet, insanlık gibi kavramlarla ve dönemin bu gibi değerlere bakışıyla alakalı müthiş bir ikilem. Fakat günümüzde o yüzüğü verecek pek fazla insan olduğunu düşünmüyorum. Hem zaten vermek gerekmezdi de. Fakat benzeri bir olay yaşansa doğru olanın yüzüğü vermek mi yoksa vermemek mi olduğuna karar vermekte zorlanıyorum. Zorlanıyorum ama sikseler vermezdim.

metrobüste öpüşme tartışması

hamlet
İlginçtir. Sadece başlığa bakarak düşünüyorum da çok tuhaf tartışma konuları bulabiliyoruz sanırım. Böyle şeylerin tartışılması anormal değil tabi... Tartışılsın fakat aklı ve mantığı ön plana alarak olsun. Kişiden kişiye değişen ahlaki değerleri değil. Birilerinin metrobüste öpüşmesinden bir başkası neden rahatsız olur? Sorulması gereken soru bu ve cevaba göre değerlendirilmeli bu davranışın mekana uygunluğu.

Ben düşünerek bir rahatsızlık sebebi bulamıyorum açıkçası. öpüşmenin ahlak dışı bir tarafı olduğunu da düşünmüyorum. Yurdum insanı, toplum içinde el ele dolaşmaya bile takılabiliyorken; elbette öpüşmeyi garip karşılayanların, rahatsız olacak olanların var olması tuhaf değil. Fakat sokak ortasında kavga görüp müdahale etmeye korkanların, dayak yiyen bir kadını/erkeği kurtarmaya yeltenmeye bile cesaret edemeyenlerin, öpüşen bir çifte tepki göstermesini haksız bir iki yüzlülük olarak görüyorum. Bu tip insanlar abdestliyken müslüman, abdesti bozulunca tecavüzcü olabiliyorlar. Kafa yapısıyla alakalı. İnsan biraz düşünmeli. Kavgayı görmek istemiyorken kafasını başka tarafa çevirenler, öpüşmek kadar sevgi dolu ve masum bir eyleme sesini yükseltmemeli.

Çocuk konusunda da düşüncem biraz farklı. Bir çocuğum olsa ona öpüşmeyi öğretebilirdim belki de. Öpüşmek çoğu zaman seks ile ilintili olmayabiliyor. Gayet güzel ve masum bir eylem. Fakat bir büyüğünün elini öpmeyi öğrenmeden evvel karşı cinsin dudaklarını öpmeyi öğrenmesinde bir sakınca görmüyorum. Güzel duyguları ve o duyguların fiziksel etkilerini hissetmesi çocuğu seksist bir sapık yapmaz. Tam aksine, öpüşmeyi merak eden bir çocuğun, sikindirik ahlak kuralları dolayısıyla, o merakını gidermesine engel olmak, çocuğun bilinçaltına gereğinden fazla yüklenmek olur. Çocuk öpüşmenin ne olduğunu anladığı yaştan itibaren öpüşen çiftleri izleyebilmeli ve hatta mümkünse karşı cinsiyle öpüşebilmelidir. Bunda garipsenecek bir şey yok bence. Hatta en masum ve temiz olanı onlarınki olacaktır muhtemelen Yetişkinler müdahale etmediği sürece.
Sağlıklı bireyler, doğal dürtülerini bastırmayan çocukların büyümesiyle ortaya çıkar. Reşit olana kadar çocuklara cinsellik ve karşı cins hakkında fikir edinmeyi yasaklasanız, o çocuklar büyüdüğünde memleket sapıktan geçilmez. Sağlıklı kararlar alacak yaşa gelene kadar, bir takım pervasız davranışlarının yasaklanması gerekir elbette. fakat öpüşmek o davranışlardan biri olmamalı bana göre.

aydın'da vahşet

fiorabella
toplumun artık canileştiğini gösteren kan donduran olaydır.
aydın'da tren raylarına iki yavru köpeği bağlayıp onların canice ölümüne sebep olanlar. dilerim tez zamanda sizin de kafanız kopar ve o pislik bedenleriniz yeryüzünden yok olur.
haberin detayını veremeyeceğim. lütfen bimer, cimer ve aydın valiliğine suç duyurusunda bulunalım.
aydın valiliği : (0256) 212 24 16

hayvana şiddet

fiorabella
adı insan olan döl israflarının ezik duygularının tatminidir. bu insanımsıların gebermeleri gerekmektedir.
5 aylık yavru bir köpekçiğin senin o kokmuş terliğini ısırdı diye kafasının yarıp, kaşını patlatmak ne? 5 aylık bir yavrucuk işkence gördü ve darp edildi. sahiplendim. ismini "maya" koydum. veteriner hekim kontrolünden geçti, raporunu aldım ve kimliğini çıkarttım.
"omo çok totlo oşkom bono bono ol" al diyen vicdansız ziilinin dangalak sevgilisi tarafından pet mağazından alınmış. bakılamayınca sokağa atılmış bir çocuk maya. bir hayvansever ücretini vererek yuvalanana kadar pet otel işi yapan iki gay sevgilinin oteline bırakmış. homofobik değilim ama şiddet söz konusu olunca gay, tarvesti, kadın, erkek dinlemem. bırakıldığı yer de sözüm ona pet otel.
otelle ilgisi yok iki gay sevgilinin evi. kedi, köpek hepsi iki odada. birbirlerini ısırıyor, birbirlerinden korkuyorlar. ( bu konuyu isimleri ile ifşa edip daha sonra yazacağım ) işte kızımı bunların elinden kurtardım. darp raporu ve maya'nın kimliği ile suç duyurusunda bulundum.
maya şimdi mutlu ama çok korkuyor ve halen yaraları kapanmadı.
bu durumdaydı gördüğümde


şimdi ise yaralarına rağmen daha mutlu kızım

zengin itiraf

fiorabella
çocuklar ( eğitim, sağlık ), ameliyat olacak hastalar, engeli dolayısıyla sorun yaşayanlar ve hayvanlar dışında kimseye zırnık kadar maddi yardım yapmıyorum sözlük. kurban kesmiyorum onu yerine ücretini mehmetcik vakfına veriyorum. içimdeki insan sevgisini o kadar sömürdüler ki hiç biri umurumda değil artık. öyle çok zengin falan değilim ama hayvan ve çocuk söz konusu olunca maaşımın son kuruşuna kadar düşünmeden harcarım. böyle mutlu muyum? evet çok mutluyum. iyi insanları seviyorum ve onlar da o kadar az ki. kötüleri attım çöpe gitti. boğulsunlar kötülüklerinde.

rte'nin istiklal marşı'nın bestesini beğenmemesi

fiorabella
beğenmeyenlerin kendi sorunlarıdır.
ulusal marşlar ulusal mücadeleler sonucu yazılır. siyasi gündeme alet etmek dahi ecdadımıza hakarettir.
diyelimki ellerinde ki güç ile değiştirdiler. bu ülkenin yarısı o marşı artık akp'nin marşı olarak tanır, benimser, öyle zanneder.
bırakın marş değişmeyi falan. çocuklara tecavüz ve hayvan hakları yasalarına el atın.

taşıdığım kadar varsın

fiorabella
cüneyt ergün'ün 2010 yılında çıkarttığı "teleften bir gece masalı" albümünün en güzel şarkısıdır.
Taşıdığım kadar varsın
Taşıdığın kadarım
İklimler sana benzer
Üşüdükçe ben yağmura
Tüm yollar sana benzer
Yürüdükçe ben adımlara

çiftlik bank

zeitgeist
para kaptıranlardan birinin "bu kadar insanın aptal olamayacağını düşündük" demesi aslında son zaman türkiyesi için güzel bir özet niteliğinde, kitlenin çokluğunun güven temin etme olayı için de birebir örnek hatta. bu kadar insan yanılıyor olamaz düşüncesi aslında çok tehlikeli, sorgulama yetisinden bilerek vazgeçmenin sonuçları çok da naif olmuyor genellikle. bu adama para kaptıranların içerisinde asker-polis de görmek de oldukça ironik, polisi arayıp adın örgütte geçiyor para yatırman gerekiyor demek gibi ajsdflnk

zengin itiraf

kozmos
bazı insanların gerçekten birbiri için var olduğunu düşünüyorum, o insanlar ne yazık ki çoğunlukla birbirinden bihaber nefes alsa, ölse de.

bu noktadan sonra da “doğru insan doğru zaman” kalıbı kafamı kurcalıyor.

parçaları, eskileri potansiyelleri ve şeyleri ele alınca oturur gibi oluyor bir şeyler.

bunu düşünebilen, bilen ve azınlıkta olduğunu düşündüğüm o insanlar birbirlerini tanıyabilseler keşke. geri kalanlara acımaktan, birbirini sevmekten günlük hayatlarını yaşayamazlardı...

Çok sık denk gelmez ama gelirse de böyle mi gelir be amına koyim. bahtıma sokayım.
ya da dur.
sokayım sokayım.

kum gibi

bonnie
dokundukça, değdikçe, bastıkça şekil değiştirilebilen kum gibi bir ahmet kaya şarkısı.

nedense yıllar içinde "şehirlere bombalar yağarken sevişirdik her gece " dizeleriyle gündeme gelmiş şarkı. bence en önemli dizeleri" aydınlansın diye bu kirli yüzler" mısraları olmalı.

ontolojik sancilarimin merhemi

azrailin regl donemi
ortamı kötülemek için burayı mı seçtin? ulan nedir bu milletteki algı operasyonu yaratma aşkı anlamıyorum ben. nasıl bir işsizliktir bu kardeşim!!

reelde karşısına geçsen 2 kelam edemezsin buradan ses getirmeye çalışıyorsun. direnen sensin amk neyin kafası bu? gerçek hayattaki tırsaklığına buradan yardırarak direniyorsun işte amk bunu düşündüğün oldu mu hiç ulan!


kapıcılar kralı

sos
kemal sunal'ın başrolde olduğu 1976 yapımı kapıcılar kralı filminin geçtiği apartmandaki karakterler ve bu karakterlerin o apartmanda oturma sırası türkiye'yi gerçekten de çok iyi bir şekilde yansıtıyor.

en üst katta tefeci-sermaye yani kapitalist oturur. kapıyı açması için güzel bir sebep lazımdır.

onun altında asker oturur ki kısa zamanda yönetimi ele geçirecektir. baskıcı yönetimi işçi sınıfına yeni çözümleri, fikirleri hayata geçirmesi için fırsat tanır.

onun altında seçilmiş yönetici oturur ki kısa zamanda baskılara dayanamayarak yönetimi seçimsiz devredecektir.

onun altında memur oturur ki yönetimle çekişmeyle işi yoktur. tek derdi artan masrafları sineye çekip, geçimini sağlamaktır.

en altta işçi-köylü oturur ki şark kurnazıdır. çalışkanlığı, uyanıklığı ve cesareti ile kısa zamanda zengin olacaktır.


lakin ne kadına ne de eğitime saygısı vardır. varsa yoksa kazıklanacak adam, varsa yoksa karaborsadır.

film, türkiye'nin fotoğrafını mükemmel bir şekilde çekmiştir.

insan sever bir kere

bonnie
ezginin günlüğü' nün istanbul gibi albümünde yer alan hüzünlere boğan şarkısıdır.

Gittim gidilmez yere
Düştüm dilden dillere
Bin kere tekrarı olmaz
İnsan sever bir kere
Madem beni bırakıp gittin
Yazsınlar adımı bir mermere
Bin kere tekrarı olmaz
İnsan sever bir kere...

12. gece

yevgeni onegin
William Shakespeare'in en iyi üç oyunu hangisidir sorusuna en başta verilecek cevaplardan biri olan, iki kardeşin trajikomik hikayesini anlatan, bazan gülmekten öldüren bazan da duygu seli yaşatan mükemmel oyundur.

Oyunu İstanbul şehir tiyatrolarında izleme şansı bulmuştum. Orijinal hikayeye bağlı kalarak güzel bir çeviri ve yönetmenlik başarısı ile izleyiciye sunulmuştur.

Hikayemiz ise ; kızkardeşlerin birbirini öldü zannetmesinden sonra başlıyor. izleyince türk filmi mı bu diye düşündürtüyor. Kız kardeşin biri erkek kılığına girer, diğeri de ona aşık olur bla bla bla. Güzel yönetim, iyi oyunculuk performansları, güzel bir oyun; fazla söze gerek yok .

garibin garip türküsü

keskin nisanci
ruhu şad olsun abdurrahim karakoç usta'nın güzel bir şiir.

Sılada sılasız kaldım;
Suyum garip, aşım garip.
Ben kendime gurbet oldum;
İçim garip, dışım garip.

Bayram diye insem düze,
Düşman olur astar yüze.
Kattım geceyi gündüze;
Uykum garip, düşüm garip.

Temmuzda üşür gezerim,
Zemheride akar terim;
Dört mevsimde derbederim...
Yazım garip, kışım garip.

Felek bir gün rahat koymaz;
Çağırsam kaderim duymaz
Ayağım aklıma uymaz...
Gövdem garip, başım garip.

Parasız kesem suç olur.
Acıkıp yesem suç olur.
Sözüm var, desem suç olur.
Dilim garip, dişim garip.

Ben bu devre nerden geldim..
Kırk parçayı bire böldüm.
Bugün doğdum, dünden öldüm..
Vaktim garip, yaşım garip.

Koştum hakikat ardına,
Yandım ayrılık derdine,
Git, bak, ölüler yurduna;
Kabrim garip, taşım garip.

challenger felaketi

fiorabella
28 0cak 1986 yılında uzay mekiği challenger'ın 6 profosyonel astronot ve bir öğretmenden oluşan yedi kişilik mürettabatı ile kalkıştan 73 saniye sonra infilak etmesidir.
challenger'in onuncu uçuşu tüm dünya televizyonlarında canlı yayınlandığından roketin infilak anına da tüm dünya tanık olmuştu.

emrah serbes'in savunması

fiorabella
izmir-aydın yolunda yaptığı trafik kazası ile hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak" suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davadaki savunmadır.

sanık avukatı ayhan baytekin tarafından yapılan savunma. " karşı tarafın arabası 2001 modeldi. diğer arabaları daha donanımlıydı. o arabada olsaydılar ağır şartlar oluşmazdı" (hööö) neredeyse trafiğe çıktılar diye suçlu ilan edilecekler.

emrah serbes'in mahkemedeki konuşması ise tam bir facia. "hava yağışlı olmasaydı kaza yapmazdım"

söyleyecek, yazacak tek kelime bulamıyorum. özellikle avukata. para kazanmak uğruna dava aldın tamam da bu savunma nedir? karşı tarafa suç atmak. adamın iki arabası var. sana ne* hangisine isterse onunla seyahat eder. küp gibi içip araç süren müvekkilini biraz daha uğraşsa melek ilan edecek.

annemi öldürn doktor bozuntusu da şöyle bir savunma verdi. " o gün 700 hastaya baktım. daha az hastaya baksaydım hasta ölmezdi" duyunca ağzını burnunu kırasım geldi. o yüzden ailesini kazada kaybeden o çocuğun ne hissettiğini çok iyi anlıyorum.

dispozofobi

fiorabella
Messie Sendromu olarak ta bilinen halk arasında biriktirme hastalığı denilen takıntılı davranış biçimidir.

depresyon, kaygı bozukluğu, dikkat eksikliği gibi sorunlar da biriktirme hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir. lazım olur korkusu ile, ya da bir daha bunları alamam, bulamam düşüncesi ile veya yaşanılan mekanda ki her boşluğu doldurarak kendini güvende hissetme düşüncesi sonucu, eski gaztelereden, konserve kutularına kadar her eşyayı biriktirmektir.

sarhoşken entry girmek

fiorabella
ayıkken yazamadıklarını alkolün verdiği rahatlık içinde yazmalarıdır sanırım bilemedim şimdi. alkol kullanmayan biri olarak bu konuda ne desem biraz havada kalır. lakin sarhoş olanların akılları başlarında olduğunu düşünüyorum. sarhoşluk aslında bilinçaltının dışa vurumu gibi. öfkeler, kızgınlıklar, kırgınlıklar, çekilen acılar vs. gibi.
"alkol içmeyi senden öğrenecek değiliz" diyenler olabilir. ama en azından karaciğerinizi düşünün.

adli antropoloji

fiorabella
insana ait olan, az ya da çok yumuşak dokulardan ayrılmış ve iskelet haline gelmiş kalıntıları inceleyen bilim dalıdır.

ölüm sonrası insan iskelet kalıntılarının tanımlanmasıyla ilgilenir. iskelet ve kemiklerden kimliklendirmeye yardımcı olmak amacıyla temel biyolojik profil çıkarılır. yaş, cinsiyet, boy vs gibi bu profil genellikle ölüm sonrası değişimleri kapsar.

beyaz geceler

fiorabella
rus yazar fiador mihayloviç dostoyevski'nin 26 yaşında yazdığı, 1848 yılında yayımlanmış ilk dönem kısa hikayelerinden biridir.
öyküde yalnız bir adamın iç dünyası anlatılır. dostoyevski öyküdeki kahramanları betimlerken onların ruhsal tahlillerini de yapar. yazım dili sürükleyicidir.

aynı zamanda 1957 yılında Luchino Visconti öyküyü italya-fransa ortak yapımı " Le Notti Bianche" ismi ile sinemaya uyarlamıştır.
ukdeci: dante

mandıra filozofu

fiorabella
yönetmenliğini müfit can saçıntı'nın yaptığı, senaryosunu birol güven'in yazdığı 2014 yılı yapımı türk filmidir.
felsefe bölümü mezunu olan mustafa ali'nin içinde yaşadığı düzene bir tavır olarak muğla'nın çökertme köyü yakınında bir klübeye yerleşip orada yaşar.
almak isteyene içinde bir çok ders bulunan güzel filmlerden biridir.
tüketim toplumu, popüler kültür açgözlülüğünde tüketmekte olduğumuz hayata bir bakış atttığımız aslında hayatın çok karmaşık olmadığını, bencilliği bıraktığımızda küçük şeylerden dahi mutlu olabileceğimizi gerçeğini gözümüze sokuyor.
ukdeci: sos

bibliyofobi

fiorabella
kitaptan korkmaktır.
korku düşmanlığı, düşmanlık korkuyu besler bibliyofobiler de kitabı düşman gibi görür ve ondan korkar. ülkecek malum büyük bir çoğunluk bu fobiye yakalanmış.

oskar kokoschka

yevgeni onegin
19. yüzyıl avusturya sanat ekolünün son temsilcilerinden biri olan dışavurumcu ressamdır.

1 mart 1886 tarihinde pöchkarn'da dünyaya gelmiş ve 22 mart 1980 tarihinde isviçre'de hayata gözlerini yummuştur.

kokoschka'nın renkleri kullanımı tabloyu olağanüstü bir güzelliğe götürmektedir. sanatının ilk dönemleri onun için sıkıntılı geçmiştir; türlü güçlüklerle karşılaşmış ve 1. dünya savaşı sırasında ağır fiziksel yaralar almıştır. sonrasında biraz modernist eserler vermeye çalışmış fakat ekspresyonizm tüm benliğini sardığı için çoğu eserinde etkisi görülmüştür.

ilk dönem eserlerinde gustav klimt etkisi barizdir. daha sonra sanatında olgunlaşmış ve kokoschka adını duyurmuştur.

kendisi ressamlığın yanında şiirler yazmış ve tiyatro oyuncuları kaleme almıştır.

ikinci dünya savaşı sonrası nazi baskısından kurtulmak adına isviçre'ye gitmiş ve yaşamının sonuna kadar orada hayatını sürdürmüştür.

eserlerine ulaşmak için:

https://www.artsy.net/artist/oskar-kokoschka

yüzyıllık yalnızlık

hamlet
Okuduğum en tuhaf kitap. Hakikatten en tuhafı.
Ben fantastik roman okumayı seven biriyim, hatta başka ne okuyor olursam olayım, yanında bir de fantastik roman okurum mutlaka.
Fakat okuduğum hiçbir fantastik karakter, öğe ya da olay, bu romanın hissettirdiği duyguları hissettirmedi diyebilirim.

Üniversite yıllarımdan birinde ev arkadaşım her gün tavsiye ediyor kitabı zorla odama koyuyor okumam için çırpınıyordu. Kendisinin hiçbir zaman boş bir tavsiyede bulunmayacağını biliyordum fakat genel melankolik hallerinden ötürü ön yargılıydım. Bir gün okula giderken çantamdan kendi kitabımı çıkarmış ve yüzyıllık yalnızlık'ı koymuş. Önce sinirlendim sonra güldüm... ama sonunda okumaya karar verdim. Okuduktan sonra ise arkadaşımı daha bir sevdim sanki.

Kitabı okurken, henüz yarısına bile gelmemişken bir anda her şey bitiverdi. Bir anda "ee daha ne yazdı bu adam, kitabın devamında ne anlatacak ki amk?" Düşüncesiyle doldum taştım. Ve okuma süresi boyunca koca bir ömrü yaşayıp kendimi yaşlanmış gibi hissettim.
Sanki hayat akmış gitmiş o süre içerisinde belki onlarca kitap okumuşum gibi...

Kitabı bir gecede bile bitirseniz, senelerdir okuyormuş hissine kapılmanız neredeyse kaçınılmaz. Koskoca bir tarihi yaşatan, zamanın akışını ve çağların değişimini hissettiren bir roman. Hakikatten tuhaf bir tecrübe.

okuduğunu anlayabilmek

hamlet
Okuyarak geliştirilebilen özelliklerden biri. Elbette cümle içerisinde anlamı bilinmeyen bir kelime varsa yol uzundur. Fakat o ihtimali siktir edin şimdi. Cümle içindeki her kelimenin olası tüm yan, mecaz ve terim anlamlarını dahi biliyorken cümleyi anlayamamak söz konusu olabilir bazen. Ki cümleden bahsediyoruz. Bir çok şey tek cümleyle anlatılmaz. Bir kaç cümlenin bir araya geldiği paragrafları anlamak söz konusu olduğunda, anlamı bilinmeyen kelimelere anlamı bilinmeyen cümleler de eklenebilir ve hepten içinden çıkılamaz bir hal alabilir durum. Çok okuyarak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Daha fazla okuyun. Böylece bazen okuduğunuzu hatta yazılanı anlayabilirsiniz.

kürdistan

hamlet
Ben jedi ırkına mensubum. Dünya'nın adı eskiden coruscant'dı. Ve bizim de gezegenimizdi. Bir takım insanlar Bizi başka gezegene sürdüler kalanlarımızı da asimile ettiler. Milyonlarca ışık yılı uzaktan, sürüldüğüm tython'dan geldim ve dünya'yı istilacılardan geri almak istiyorum.

Buradan, diğer jedi kardeşlerime sesleniyorum: Artık saklanmak zorunda değilsiniz. Işın kılıcınızı kapın ve dağlara gelin. Dünya'yı geri alacağız. May the force be with you!

uzun sürmüş bir günün akşamı

yevgeni onegin
sait faik en iyi öykü ödülü almış bir bilge karasu kitabıdır. kitap 8. ve 9. yüzyılda bizans imparatorluğunda yaşayan 3 keşişin özellikle de andronikos adlı keşişin inançlarını ve yaşamındaki her şeyi sorgulamasını anlatan çok güzel bir eserdir.

isa'nın havarilerinin olduğu ikonlar ve meryem'in olduğu ikonların yasaklanmasından rahatsızlık duyan keşişler giderek huzursuzlaşıp bu olanları sorgularlar.

bilge karasu'nun şiirsel anlatımıyla eşsiz bir eser olmuş gerçekten.

''düşüncesinin sınırlarını çizen, öteden beri çizmiş olan birtakım kavramlar var. şimdi farkına varıyor. gelip gelip inanca, kısırlığa, bir şeyler yapma kavramına dayanıyor. oysa ya bundan kurtulmalı... ''

8 mart dünya kadınlar günü

avni
Ayın altında kağnılar gidiyordu.
Kağnılar gidiyordu Akşehir üstünden Afyon'a doğru.
Toprak öyle bitip tükenmez,
dağlar öyle uzakta,
sanki gidenler hiçbir zaman
hiçbir menzile erişmiyecekti.
Kağnılar yürüyordu yekpare meşeden tekerlekleriyle.
Ve onlar
ayın altında dönen ilk tekerlekti.
Ayın altında öküzler
başka ve çok küçük bir dünyadan gelmişler gibi
ufacık, kısacıktılar,
ve pırıltılar vardı hasta, kırık boynuzlarında
ve ayakları altından akan
toprak,
toprak
ve topraktı.
Gece aydınlık ve sıcak
ve kağnılarda tahta yataklarında
koyu mavi humbaralar çırılçıplaktı.
Ve kadınlar
birbirlerinden gizleyerek
bakıyorlardı ayın altında
geçmiş kafilelerden kalan öküz ve tekerlek ölülerine.
Ve kadınlar
bizim kadınlarımız:
korkunç ve mübarek elleri
ince, küçük çeneleri, kocaman gözleriyle
anamız, avradımız, yarimiz
ve sanki hiç yaşanmamış gibi ölen
ve soframızdaki yeri
öküzümüzden sonra gelen
ve dağlara kaçırıp uğrunda hapis yattığımız
ve ekinde, tütünde, odunda ve pazardaki
ve kara sabana koşulan ve ağıllarda
ışıltısında yere saplı bıçakların
oynak, ağır kalçaları ve zilleriyle bizim olan
kadınlar,
bizim kadınlarımız
şimdi ayın altında
kağnıların ve hartuçların peşinde
harman yerine kehriban başlı sap çeker gibi
aynı yürek ferahlığı,
aynı yorgun alışkanlık içindeydiler.


NAZIM HİKMET RAN DİZELERİYLE KUVAYI MİLLİYEYİ DOĞURAN, YAŞAYAN VE YAŞATAN KADINLARIMIZ NEZDİNDE BİLVESİLE TÜM DÜNYA KADINLARININ BU ONURLU GÜNÜ KUTLU OLSUN.

8 mart dünya kadınlar günü

olric
Kimi der ki kadın
Uzun kış gecelerinde yatmak içindir.
Kimi der ki kadın
Yeşil bir harman yerinde
Dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir.
Kimi der ki ayalimdir,
Boynumda taşıdığım vebalimdir.
Kimi der ki hamur yoğuran.
Kimi der ki çocuk doğuran.
Ne o, ne bu, ne döşek, ne köçek, ne ayal, ne vebal.
O benim kollarım, bacaklarım, başımdır.
Yavrum, annem, karım, kızkardeşim,
Hayat arkadaşımdır.

Nazım Hikmet Ran
8 mart dünya kadınlar gününüz kutlu olsun.

8 mart dünya kadınlar günü

yevgeni onegin
Emekçi kadınlar günü olarak lanse edilse de genellikle bu kullanıldığı için , böyle isimlendirilen gündür.

Şimdi 2017'de öldürülen kadın sayısı 409; istismar edilen, şiddete uğrayan kadın sayısı binlerce. Bu durumda kadın haklarından daha ne kadar dem vuracağız, daha ne kadar sosyal medyadan haykıracağız?

Söylenecek tek şey; umarım kadınların şiddete uğramadığı, özgür ve mutlu bir şekilde yaşadığı bir sene olur..