confessions

ontolojik sancilarimin merhemi

1. nesil Yazar - nadide

  1. toplam entry 1184
  2. takipçi 56
  3. puan 42011

azrailin regl donemi

ontolojik sancilarimin merhemi
Bu yazar, sözlükte yüzümüzde güller açtırmayı bekleyen hazır bir açılım olarak hep aktifti. Uzun süredir burada varlık göstermesem de akışta nickini görünce dayanamadım. Bunu yazmasam olmazdı. Sözlüğün en ıssız dönemlerinde ( sanırım şu an da öyle ) inatla yazmaya, gidenleri döndürmeye, canı sıkılmışları sakinleştirmeye devam etti. hatta içimden bir ses; küsleri barıştırmaya çalıştığını da söylüyor. (:

O, İnsana has boyut, ama onu aşan sabırına hayranım. Sağlıcakla kal azrail.

kemalizm

ontolojik sancilarimin merhemi
Kurtuluş savaşı sırasında ingilizlerin kuva-yı milliyecileri aşağılamak amaçlı kullandığı atatürkçülük anlamına gelen ideoloji. O dönem ingilizlerin aşağıladığını şimdilerde bu ideolojinin içini boşaltmaya çalışan “kemalist” tayfa aşağılıyor. Seviyoruz derken öpüyorlar farkında bile değiller. Bir çomarlar, iki bunlar ülkenin içine ettiler.

zengin itiraf

ontolojik sancilarimin merhemi
bazen bir şiiri öylesine okuyup geçiyorum. bir zaman sonra zihnimin diplerinden bir dizesi ya da dize bile olmayan bir ifadesi yüzeye çıkıyor. deli gibi tekrar şiire dönüyorum,” ah ne güzelmişsin sen “ diyorum.
bazen de yaşadığım bir şey okuyup geçtiğim bir dizenin anlamını bana öğretiyor. “böyle demek istemiş meğerse “ diyorum. Demem o ki; "uçarı değilim, kadir bilirim.”

ludwig wittgenstein

ontolojik sancilarimin merhemi
felsefik enerjisini çoğunlukla saçmalığın sinsi yıkıcı formları olarak değerlendirdiği şeyleri belirlemeye ve onlarla mücadeleye adamış. özel hayatında da durum, bundan farklı değilmiş. kendisini cambridge'den tanıyan `fania pascal`ın aşağıdaki anektodu buna bir örnek :

bademciklerimi aldırmış, evelyn bakım evinde kendime acıyarak yatıyordum. wittgenstein aradı. kurbağa gibi vıraklayarak: “ kendimi ezilmiş köpek gibi hissediyorum” dedim. wittgenstein tiksinmişti: “ezilmiş bir köpeğin kendini nasıl hissettiğini bilemezsin” dedi.

geceye bir şiir bırak

ontolojik sancilarimin merhemi
Meleklerin dilini konuştuğumda
eğer aşık değilsem
çınlayan bir çandan farkım kalmaz
geleceği görme yeteneğine
bütün gizemlerin sırrına
ve bilgeliğe ulaştığımda
koca dağları kıpırdatacağıma
yürekten inansam bile
eğer aşık değilsem
ben bir hiçim demektir
aşk sabırlıdır
iyilikle doludur
her şeye katlanır
her şeyi umar
aşk asla ölmez
kehanetler son bulur
diller susar.

Kieslowski - Üç renk: Mavi

archimedes

ontolojik sancilarimin merhemi
Arşimed, Yunan matematikçi, fizikçi, astronom, filozof ve mühendis. Antik dünyanın ilk ve en büyük bilim adamı olarak kabul edilir. Anlatılanlara göre arşimed, saf altın bir taç ile gümüş alaşımlı bir tacın nasıl ayrılacağını banyo yaparken keşfetmiştir. Hemen kendinden geçmiş bir şekilde çırılçıplak sokağa çıkarak “ evreka” diye bağırır.


(bkz:evreka)
(bkz:eureka)

tsk

ontolojik sancilarimin merhemi
Türk silahlı kuvvetleri.

Tam milliyetçilik duygularım kabaracak Aklıma öso geliyor. Maalesef ordu, öso pkk arsasında tercih yapmak zorunda hissetmiş. Orduya bu çapulcuların herhangisi ile isbirliği yapmak ve dahası ilan etmek yakışmıyor.


0 /