confessions

ontolojik sancilarimin merhemi

1. nesil Yazar - Pazar mahmuru

  1. toplam entry 1281
  2. takipçi 58
  3. puan 44120

ezana terbiyesizlik ettiler

ontolojik sancilarimin merhemi
Ak partinin yine son kertede oy kotarmak için dillendirdiği vaka. Aslında vaka da değil. Videoda ezandan önce mi, sonra mı ıslıkların başladığı belli değil. Tabii sizin niyetiniz belli ise gerçeğe lüzum yoktur. Ben yine rte-trump arasında paslaşma olur, bizimki artistlenir diye düşünürken kabak feministlerin başına patladı.

deneyimlemek

ontolojik sancilarimin merhemi
deneyimlemediklerimizi konuşur, deneyimlerimizden kaçarız. hatta belki dil denen şey bizi sadece yoracak bir kaçışın sahnesinden başka bir şey değildir. genelleme böyle, ancak içimizde deneyimlerinin pek azından kaçmak zorunda olanlar olabilir pek tabii. (: daha doğru ifade edersem deneyimlemediğimiz şeyler hakkında deneyimlediklerimize kıyasla daha çok şey bildiğimizi söylemek istedim nihai olarak. biraz da algının istekler aracılığıyla çarpıtılmasından söz ediyorum. karşımızda duran bir nesnenin sadece istediğimiz taraflarını görmemiz durumu. deneyimlemediklerimiz hakkında bildiklerimiz, deneyimlediklerimiz hakkında bildiklerimizden fazlaymış gibi yaşıyoruz ve bu da arzuladığımız deneyimlerden uzak durmamıza yol açıyor. zaten bizim için tahammül meselesi hâline gelmiş bir şeyin içine, onu terk ederek girme projesi de buna dair en güzel motif değil midir? sanki terk etmezsek ne olacağını ikna edici bir kesinlikle biliyormuşuz gibi... ilginç.

konuşmak

ontolojik sancilarimin merhemi
kara listemdeki bir kelime. ben şu durumda konuşmayı, dinlememenin araçlarından biri ve en önemlisi olarak addedebilirim. konuştuğumuz şeylerin ne kadarını kendimizin seçtiğine; bazı (hatta çoğu) spesifik kelimenin nasıl da rüyalarımızdan fırlayan birer şarapnel parçasını andırdığına dair bir istatistik elimize geçseydi şaşırırdık bence.

kadın erkek ilişkisi

ontolojik sancilarimin merhemi
kadın-erkek ilişkileri esasında bir nevi kadın-kadın veya erkek-erkek ilişkisidir denebilir. erkeğin standart eğilimi, cinsellik söz konusu olduğunda kendi cinsinden kaçmaktır. esasında kendi cinsine karşı içten içe beslediği yoğun sevgi o denli yoğundur ki, onu bir nefret bulutunun içinde gizler. dolayısıyla dişiye kaçar. dişide durum biraz daha stabil gibi görünür ama onun da ne isteyeceğini bilmeme gibi bir durumu söz konusudur. evet, arzu nesnesidir dişi, ya sonra? (bu sorunun paralelindeki bir diğer soru da şöyle olabilir ki, zaten ilişkilerin fani tarafını ünler biraz: evet, kadın ve erkek bir araya geldi, mutlu olundu, ya sonra? (:

gelecek

ontolojik sancilarimin merhemi
1900'lü yılların başlarında 26 yaşındaki bir insanın "olabileceği" şeyler repertuvarı oldukça genişti. gelecek zengindi o zamanlar. bugün gelecek oldukça yoksul, çünkü onu planlıyoruz. kariyer planlaması en belirgini. aile planlaması, sağlık planlaması (ki sağlığa bunun kadar zararlı bir şey daha var mıdır, bilmiyorum), o planlaması, bu planlaması derken ölüme doğru yanaşıyoruz. üniversite öğrencisisiysek aşağı yukarı ne olacağımız bellidir. doktora yapıyorsak daha da belli. yarın ne olacağını kestirmek giderek kolaylaşır. 25 yaşında bitmiş bir partide hissetmemek için hayatındaki her şeyi ters yüz etmek belki partinin devamını sağlayabilir. (:

şöyle de düşünebiliriz: 1900'lerde ailesini "reddedip" yollara düşerek tek başına montmartre'a gelen ve havadaki aylaklığa teslim olan genç bir ressamın (bir erkek figürü canlandı, değil mi?) "olabileceği" kaç türlü şey vardı? bence burada bunu sormaktan ziyade, büyük bir reddedişten bahsediyorum. genellikle hayatı ebeveynlerimize zehir ettiğimiz ölçüde kendimizi gerçekleştiririz. aristokrat bir baba, eğer toplumcu şair bir kızı veya işçi bir oğlu varsa dikkat çeker (ancak bu bir yandan da o iki evladın "olabilecekleri" şeyleri ölümcül şekilde sınırlar, başka bir mesele).

entelektüel

ontolojik sancilarimin merhemi
Yeniyi arayıp bulmak sonra da ondan yine başka yenilere sıçramaktır. Entelektüel, meraklıdır. Tabii bu ayşe teyzenin merakıyla aynı şey değildir. Merak öyle bir bilgi sağlar ki kişiye bu bilginin ötesine geçer, merakı tesis eden her şeyi yorumlama ve yaratıcılık fenomenlerine dönüşür. Dolayısıyla merak bilgiyle eğleşme karakterine sahiptir. Entelektüel de tüm bu verileri en iyi işleyendir kendinde ve bir başkasında.

paris and helen

ontolojik sancilarimin merhemi
Troya kralı priamos ve kraliçe hekabe'nin oğlu paris ile sparta'nın güzel kraliçesi helena'nın arasındaki tutkulu aşk antikçağlarda adından çokça söz ettiren, yankı uyandıran büyük bir aşktır. Bu ilişki ve ilişkinin sonuçları homeros'un ilyada'sında sayfalarca anlatılır. Kadim anlatıya göre: her şey peleus ve thetis'in olympos dağındaki düğünlerine eris dışındaki tüm tanrıların çağrılmasıyla başlar. Eris, öç almak için hera, aphrodite arasında bir güzellik yarışması başlatıp üstünde “ en güzeline” yazılı altın bir elma fırlatır. Hakem seçilen paris, aphrodite gelmiş geçmiş en güzel kadın olan helena'yı önerene kadar seçim yapmaz. Ancak tanrıça, helena'nın halihazırda sparta kralı menelaos'la evli olduğunu söylemeyi unutur ve sonunda paris, kraliçeyi kocasından çalmaya mecbur kalır. En sonunda helena'yı almak için troya savaşı başlar tabii artık helena da dökülen kana rağmen paris'e aşıktır.


zenginsozluk.com/fotoJacques-louis david'in gözünden helena ve paris.

soren kierkegaard

ontolojik sancilarimin merhemi
Sorenciğim bir hegel kurbanıdır. Sonra ibrahim'i deneyimlemek ister ve rotasını sokrates'e çevirir. Çünkü bu uğurda aşkı regine'sini kurban etmiştir. Frygt og beaven kitabında bahsettiği de aslında tanrı'yı keşfetmekten ziyade yaratıcı dehasını sivriltmektir; Gerçekliğine ilişkin görüşünü engelleyen ne varsa bu uğurda harcamış bu aşkı olsa bile.

seri artı oy veren melek

ontolojik sancilarimin merhemi
Seri artı oy veren cyborg'tur kendisi; parçalarının tamamı toplumsal cinsiyet kimliği gerçeğine yapılan yegane gönderme. Evet, Cinsiyetsiz olsun. Kendisine herhangi bir kimlik atfetmek istemiyorum. Melek de neymiş! Bu arada teşekkür ederim artıların için. Bir ricam olacak sevgili cyborgcum, seri eksicimle benim için dövüşür müsün?


Melekler de cinsiyetsiz demeyin. Görmedik bilmiyoruz. Dünya hayatı içinde de adı melek olan erkek varsa bulsun beni, konuşalım.

bu kadar sözlük var neden zengin sözlük

ontolojik sancilarimin merhemi
Hmm düşünelim. Küçük bir sözlük burası. Diğer sözlüklerde dikkate alınmayacak girileri burada iş yapabilir. Kankacılık oynayabilir, sözlüğü ele geçirebilir. Immm sonraaa kankaları oyladıkça kendini bir halt sanabilir. Immm wp grubu var sözlüğün, buradan, günlük gıybet limitini doldurabilir. Sevgiili yapabilir. Ha bir de! Kendini bir halt sanabilir demiş miydim? Halt'dan kastım ne? Hayır rize'nin ilçesinden bahsetmiyorum. Neyse boş ver.
0 /