confessions

parody

1. nesil Yazar - bilgin şirin

  1. toplam entry 459
  2. takipçi 28
  3. puan 13240

zengin sözlük

parody
sözlükler; gündemi, dünyayı, insan yaşamına dair birçok konuyu ele alan mecralardır. sözlük kültürü bir bireyin bakış açısına, dünya görüşüne ve ilgi alanlarına önemli ölçüde katkıda bulunur. zengin sözlüğün de her alanda bizlere ciddi düzeyde katkıda bulunacağından hiç kuşkumuz yok. hoşgeldi iyi ki geldi.

vefa

parody
istanbul'da bir semt adı. Yalnızca bu hâliyle hatırlanması, insanların vefa kavramına uzak olması, toplum tarafından acı bir çaresizlikle; eli kolu bağlı vaziyette izlenmektedir.

shameless

parody
Aykırı bir aileyi konu edinen yabancı dizidir. Ailenin babası olan frank gallagher hayatta yapılabilecek tüm kötülükleri yapan ayyaş bir karakterdir. Fiona sorumsuz babası ve onları bırakan annesinin yükünü taşır, evi ve çocukları çekip çevirir. Debby ailenin küçük kız kardeşidir, ian eşcinseldir ve silahlı kuvvetlere girme hayali vardır. Carl, küçük erkek kardeşleridir ve küçük yaşına rağmen akıl almaz tehlikeli ve pis işlere girişir. Lip ise oldukça zekidir, aldığı yanlış kararlar hayatını alt üst eder, zekasını hep farklı yönlerde, olmadık işlerde kullanır. Toplumun her kesiminden çesitli karakterlere yer veren bu aykırı dizinin imdb puanı: 8.7'dir.

kızılay

parody
ankara'nın merkezinde yer alan semti. her yere ulaşımı rahattır. her türden insanı içinde barındırır. devasa bir meydanı vardır. aynı şekilde devasa kalabalığı da semtin karakteristik özellikleri arasında yer alır. eskiden daha gözde bir semt iken günümüzde niteliksiz nüfus barındıran bir semte bürünmüştür.

kızılay'da iyi bir cafede oturup kahvemi sigara eşliğinde yudumlayarak oradan geçen kalabalığı seyretmeyi seviyorum. ayrıca güvenpark'ın yarı dinginliğinde -tabii eğer mümkünse- oturup oradan geçen envaiçeşit insanların birbirinden farklı yahut tuhaf davranışlarını gözlemlerim. Şavurma'da o başka yerde denk gelmediğim lezzetteki dürüm yenilmeye değer. bunun yanı sıra simitçi dükkânları, fast - food, ızgaracılar, çeşitli restoranlar bulunmakta ve içlerinde hakikaten lezzeti iyi olanları vardır.

arkadaşımla birlikteysem kalabalığa karışıp güzel hatunları kesip asldkdasdl yolumuza büyük bir istikrarla devam ederiz, koliba cafe & bar'daki nefis canlı müziği dinler geceyi güzel bir şekilde noktalarız, tavsiyemdir.

saçma

parody
Mantığa uymayan durumlar için kullanılır. insanlar daima bir kalıba sığıp, sisteme uygun davranmak gerektiğine inandıklarından dolayı bazısı için hayati önem taşıyan şeyler bazısına saçma gelebilir. Bu nedenle fazla önemsememek gerekir bu sözcüğü.

Nasıl iyi hissediyorsan, nasıl doğru olduğuna inanıyorsan öyle davranmak ve başkalarının peşin hükümlü söylemlerine kulak tıkamak gerek.

sigarayı bırakmak

parody
Akciğerlerde astım, kronik bronşit, ciltte yıpranma, dişlerde sararma, nefes tıkanıklığı, kalpte ritim bozuklukları, damar tıkanıkları gibi rahatsızlıklara neden olur. Velhâsılıkelam sigarayı bırakmak sağlığa zararlıdır. Bütün dengenizi bozar, düzeninizi alt üst eder.

Efendim son yedi yıldır flört ettiğim bu mereti üç yıl gibi bir süre bıraktım, sonra dönüp baktım arkama ne kazandım? Hiçbir şey, koca bir hiç... hatta içmediğim koca üç kayıp yıl, akıllara zarar. Toplasan üç yılda otuz paket içmişimdir. sonra bir gün döndüm kendime dedim ki: "ulan üç günlük dünya değer mi hiç, ben sigarayla daha mutluyum. Yak baboli yak!"

tantuni

parody
Çoğunlukla damak tadı gelişmiş, yerleşmiş insanların sevdikleri enfes yiyecektir. Tabii esas yapanından yemek şartıyla. Bilhâssa Mersin'in tantunisi meşhurdur. Etle yapılır, ayran ve limon ile iyi gider. Gece gece, nasıl bir sınanmaktır bu arkadaş!

pia

parody
Usta şair ve yazar Attila ilhan'a ait şiir. Pia'yı attila ilhan'ın kendine özgü sesiyle dinleme imkânımız var. Aşağıdaki videoda mevcuttur.

Pia

ne olur kim olduğunu bilsem pia'nın
ellerini bir tutsam ölsem
böyle uzak uzak seslenmese
ben bir şehre geldiğim vakit
o başka bir şehre gitmese
otelleri bomboş bulmasam
içlenip buzlu bir kadeh gibi
buğulanıp buğulanıp durmasam
ne olur sabaha karşı rıhtımda
çocuklar pia'yı görseler
bana haber salsalar bilsem
içimi büsbütün yıldız basar
bir hançer gibi çıkıp giderdim

ben bir şehre geldiğim vakit
o başka bir şehre gitmese
singapur yolunda demeseler
bana bunu yapmasalar Yorgunum
üstelik parasızım pasaportsuzum
ne olur sabaha karşı rıhtımda seslendiğini duysam pia'nın
sırtında yoksul bir yağmurluk
çocuk gözleri büyük büyük
üşümüş ürpermiş soluk
ellerini tutabilsem pia'nın
ölsem eksiksiz ölürdüm

yeşil yol

parody
mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında yer alır. içerisinde çok sayıda ders verici unsur barındıran filmdir. Akıllara kazınan şu repliği nakledeyim:

Yoruldum, patron. Yollarda, yağmurda yalnız bir güvercin gibi olmaktan yoruldum. Hiçbir zaman ne yapacağımı, nereye gideceğimi, söyleyecek bir dostum olmamasından bıktım artık. En çok da insanların birbirine kötü davranmasından bıktım. Dünyada her gün hissettiğim ve duyduğum acıdan bıktım. O kadar çok var ki sanki kafama cam parçaları sokuluyor. Her zaman, her zaman… Anlayabiliyor musun beni patron. Her zaman bu acıyı taşıyorum.

keşke yalnız bunun için sevseydim seni

parody
cemal süreya'nın "güz bitiği" isimli kitabında bu dize ile son bulan yirmi şiirdir.


-İki Kalp-

İki kalp arasında en kısa yol:
Birbirine uzanmış ve zaman zaman
Ancak parmak uçlarıyla değebilen
İki kol.

Merdivenlerin oraya koşuyorum,
Beklemek gövde gösterisi zamanın;
Çok erken gelmişim seni bulamıyorum,
Bir şeyin provası yapılıyor sanki.

Kuşlar toplanmış göçüyorlar
Keşke yalnız bunun için sevseydim seni.

-Eşdeğeriyle Yan-

Eşdeğeriyle yanyana yürürken
Cehennem sokağında birey olmak,
Ve en inceldikten sonra
İlkel sözcüklerle konuşmak seninle.

Saat beş nalburları pencerelerden
Madeni paralar gösteriyorlar,
Yalnızlığı soruyorlar, yalnızlık,
Bir ovanın düz oluşu gibi bir şey.

Hiçbir şeyim yok akıp giden sokaktan başka
Keşke yalnız bunun için sevseydim seni.

-çekirge bulutu-

Çekirge bulutu içinde
Koynuma soktuğun ekin;
Çalgılar iki durur sürgün ilinde,
Bir gözü mavidir bir gözü blue.

Gölgede boy atmış top fesleğen,
Bir ilkokul bahçesinde görmüştüm seni,
Marienbad ilkokulu, Nişantaş'ta;
Bir çocuk yeşil örtüyü çekiverdi.

Hızla geçen otobüslerin ardında benzeşmek…
Keşke yalnız bunun için sevseydim seni.

... Yürütüyoruz bütünlemeye kalmış bir sessizlikte
Keşke yalnız bunun için sevseydim seni. ...

... Ve konsolun üstünde noksan bir gümüş kutu
Keşke yalnız bunun için sevseydim seni. ...

... İki çay söylemiştik orda, biri açık,
Keşke yalnız bunun için sevseydim seni. ...

... Uzaklara bir bakışın vardı kafeteryada
Keşke yalnız bunun için sevseydim seni. ...

öğrenci evi

parody
Herhangi bir üniversiteyi kazanıp da memleketlerinden kalkıp başka kente gelen öğrencilerin yaşamaya çalıştığı; kiralara, aidatlara, elektrik, su, doğalgaz faturalarına direnen evlerdir. Öğrenci evleri çok fonksiyonludur. Her amaçla kullanılır. Yeri gelir vize ve finallere çalıştığın kütüphane işlevini görür, yeri gelir batakların atıldığı, yüzbirlerin oynandığı kahvehane vazifesini üstlenir. Bir arkadaşın gelir ansızın kanka evi bir saatliğine boşaltabilir misin der. Bunu teklif eden kıza bile denk geldim, tabi zevkle reddettim. Kerhane mi lan burası? Hıı! Gördüğünüz gibi oldukça geniş bir yelpazeye sahip kullanım amaçları açısından.

Öğrenci evlerinin en büyük sorunsalı mutfak tezgahında dağ gibi biriken bulaşıklardır. Ayrıca zift katrana dönen ocaktır. Çözümü yoktur bunların, hâlâ herhangi bir bilim dalının araştırma kapsamında yerini bulmamıştır. Haa bir de çöp sorunsalı var. Apartmanın çöp kapasitesini barındıran öğrenci evlerine şahit oldu bu bünye. Çöpler hiç bitmez!

Eee bu öğrenciler ne yer ne içer? Onu bunu bilmem de dört yılda ev olarak tükettiğimiz çay, yumurta, patates, makarna ve peynirin haddi hesabı yok. Öğrenci evlerinin vazgeçilmezi çaydır. Pardon o öyle değildi. Şöyleydi: "kanka ayaktayken bi çay koysana." Ayrıca gereksiz bir biriktirme hevesi vardır öğrencilerin sigara paketleri, bira şişeleri... böyle uzar gider... Nolacak tekel bayii için kosgeb proje açacak da bi gün onu mu bekliyorsunuz?

Öğrenci evlerinin olmazsa olmazını unuttum. Sizden rahatsız olan komşulardır. Ailelerin yaşadığı bir binaysa tercihiniz çok yanlış bir karar almışsınız demektir. Akşamları ve geceleri ister istemez ses olur, neticede öğrenci evi bu sus pus olmaz. Gürültüler yükselir, kıyametler kopar. Tabii gecenin saat biri siz bağır çağır sohbet ediyorsunuz, alt kattaki komşular sevişiyorlar tam en heyecanlı yerinde konsantre olamıyorlar ve kabak size patlıyor hâliyle. Zaten yaşlar 45'e dayamış tüm kabahat sizde tabii... ertesi gün şikayete gelirler kapınızı çalıp. Siz de her seferinde hiç olmamış gibi davranırsınız.

-kim? biz mi gürültü yapıyoruz, hayır ablacım vize haftamız zaten ders çalışıyoruz yan taraftan gelmiştir ses.

Bu döngü böyle devam eder öğrencisiniz ya günah keçisi suçlu olsanız da olmasanız da sizsinizdir.

Evde üç kişi kalırsınız ama bu sayı semboliktir sürekli artış gösterir... Öğrenci evi anlatmakla bitmez, zira o kadar çok yaşanmışlık barındırır ki hayatınızın en güzel yıllarının kesitidir âdeta.

domino's pizza

parody
franchise ağı ile çalışan ünlü pizza zinciri. pizzaları oldukça lezizdir, fiyat kalite oranını dengede tutan firmadır. Eskiden avmlerde bulunmuyorlardı ancak aldıkları kararla avmlere de gireceklerini açıklamışlardır.

(bkz:Enfes)

kokoreç

parody
kokorecin hasını yemek istiyorsanız atatürk orman çiftliği'nde yemelisiniz. allahım bu nasıl bir nimettir böyle bir şey yok ya olamaz. kokoreç sevmeyen insanı hiç samimi bulmuyorum. mizacım böyle napayım?

oğuz atay

parody
itü inşaat mühendisliğinden mezun olup eski ismiyle İDMMA İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi yeni adıyla yıldız teknik üniversitesi'nde akademisyenlik yapmıştır.

yazar postmodern edebiyatının önemli temsilcileri arasında yer alır. tutunamayanlar, tehlikeli oyunlar, bir bilim adamının romanı eserlerini postmodernist çizgide yazmıştır. korkuyu beklerken adlı eserinde hikâyelerini yayımlamıştır. oyunlarla yaşayanlar ise oğuz atay'ın tiyatro türündeki tek eseridir. ayrıca eylembilim yazarın tamamlanmamış romanı, günlük ise ölümünden sonra yayınlanan günlüğü olup kitapta yer alan tek sayılı sayfalar, yazarın kendi el yazısı günlüğünün tıpkıbasımı şeklindedir.

turşu suyu

parody
Bizzat turşunun kendisi hayatımızda büyük bir yer edinirken turşu suyunu inkar etmek olmazdı. Oldukça şahane bir içimi vardır, ağız tadı yerleşmiş kesimin sevdiğidir.

Turşu ile kendimi bildim bileli süren ilişkimizin yanı sıra salt turşu suyuyla tanışmamız eminönü'nde balık ekmek yerken oldu. O nefis ekmek arası norveç uskumrusu ile birlikte ne de güzel gidiyor turşu suyu, muazzam bir şey!

pizza

parody
Benim için enfes yiyecekler arasında yer alır. Kaliteli yapan bir yerde yemek suretiyle tadına doyum olmaz. Ayrıca mutedir bir sağlık kuruluşu tarafından yapılan araştırmaya göre en sağlıklı fast-food ürünü olduğu tespit edilmiştir.

lahmacun

parody
Kıyma, soğan, maydanoz, domates, biber gibi harç malzemelerinin baharat ve salçayla harmanlanmasıyla iç malzemesi yapılır. Sonra bir güzel fırına atılır. ince hamurlu olanı en makbulüdür. Afiyetle tüketilir.

Limon, maydanoz ayrı olarak güzel gider yanında. Marul salatasına, rokaya da yok denilmez asla. Hasından köpüklü yayık Ayranı da lahmacunun yanına en yakışan içecektir. Tutmayın ulan beni!

venedik

parody
san marco meydanı ile ünlü, kanallar arasında kalan doğal güzellikleriyle büyüleyen ve tarihi mekânlarının da hayli fazla olduğu italya'nın güzide şehridir.

aylak adam

parody
"dış kapıyı çarpıp çıktığı sokak tenhaydı. şehirdekilerin çoğu şimdi ya yataklarında ya da yataklarına yakındılar. caddeye doğru yürüyordu. karşıdan gelen bir kadın onun uzağından dolaştı. arkasından gitmedi. biliyordu. yanından hızla geçen taksiye baktı. içinde oturan kadınla erkek sanki iki mankendiler. "neden? neden böylesiniz?" olanla yetinerek, aramadan düşünmeden yaşanılsın diye yaratılmış bir dünyada yalnızdı. sırtı kaşınıyordu. eve gidip yıkanacaktı."

"Elindekileri karyolanın altına boş bavula koydu. Çevresine bakındı. Yoktu. Oturma odasını da aradı. Orada da yoktu. Bunca lüzumsuz eşya vardı da, neden en gereken, bir sigara küllüğü yoktu. Kadınlar da böyleydi. Dünyada gereğinden çok kadın vardı ama, yalnız bir teki yoktu."

"dünyada hepimiz sallantılı, korkuluksuz bir köprüde yürür gibiyiz. tutunacak bir şey olmadı mı insan yuvarlanır. tramvaylardaki tutamaklar gibi. uzanır tutunurlar. kimi zenginliğine tutunur; kimi müdürlüğüne; kimi işine, sanatına. çocuklarına tutunanlar vardır. herkes kendi tutamağının en iyi, en yüksek olduğuna inanır. gülünçlüğünü fark etmez."

"sustu. konuşmak lüzumsuzdu. bundan sonra kimseye ondan bahsetmeyecekti. biliyordu anlamazlardı"

aylak adam müthiş aforizmalarının yanında yusuf atılgan'ın sağlam üslubu, anlatımdaki kurgusu ve harikulade ayrıntılarıyla sarsıcı, sürükleyici bir roman.

un autre monde

parody
Sözlüğümuzün entelektüel, aydın kişisi. Aynı zamanda sözlüğün hukukçusu. Yabancı şarkıların derinliklerine bırakmış ruhunu, iyi de yapmış. Böyle yolumuza ışık tutanlara ihtiyacımız var, hep var olsun.

burger king

parody
Hamburgerleriyle dünyaca ünlü fast-food restoran zinciridir. Double whopper, big king, king chicken dediğinizi duyar gibiyim. Efsane sosları vardır: sarımsaklı mayonez, buffalo, barbekü, ranch sosları bir dönem ekmeğine salça sürmüş ve bunun tadını almış nesli hiçe saymıştır.

günaydın

parody
Gününüz aydınlık olsun manasına gelir. Sabahtan öğlen zamanına kadar söylenebilen bir sözcüktür. Samimi bir ifadedir, tanıdık tanımadık birçok kişiye söylenebilir.

selçuk üniversitesi

parody
Dört yılımın geçtiği üniversitedir. içerisinden tramvay geçer ve bu tramvay çeşitli fakülte önlerinde durur. Ayrıca selçuk üniversitesi'nin içinde gökkuşağı avm bulunur ve burada her kitleye hitap eden çeşitli restoranlar, zaman zaman canlı müzik de yapan cafeler, kırtasiyeler, iletişim merkezleri, giyim ve aksesuar dükkânları, internet cafe, simitçi, kuaförler gibi öğrencilerin bilumum ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yerler bulunur. Gökkuşağı avm'de çok vaktim geçmiştir, tiyatro standımızda az durmadım hey gidi günler... Türkiye'nin en büyük bilgisayar merkezine sahiptir. bu bilgisayar merkezi öğrencilerin bilgisayar ve internet ihtiyacını karşılar; abone olunarak sınırsız kullanma hakkına sahip olursunuz. Yine yirmi dört saat açık hoş kütüphanesi vize haftalarının vazgeçilmeziydi. Ayrıca bahar şenlikleri de çok hareketli olurdu. Tnk, Şebnem ferah, badem, hayko, aynı gün çıkmıştı nice güzel konserler... Bende iyi hatıralar bırakan üniversitedir.

konuşmacı olarak katılan karikatürist, yazar, bilim insanları da özenle seçilir ve organize edilirdi. Sosyal aktivite açısından bakacak olursak daha batıda bulunan birçok yere göre kısıtlı olsa da onun iç, doğu ve güney kısımında kalan birçok anadolu üniversitesinden hayli iyi imkânlara sahiptir.

o bir zengin

parody
Yatağında purosunu yakıp; white chocolate mochasını yudumlarken şirketlerinin o günkü cirolarını dev plazma ekranından keyifle ve büyük bir iştahla seyrederken, parayla tuttuğu yazara "yaz ulan söylüyorum" diyerek sözlüğe girdi yazdırtan yazardır. Hoşgelmiş...

para

parody
para...baktığın zaman basit bir kağıt parçası,

ama mevzusu çok aga.
darphanelerde basılır,

imzası atılır. banknot yapılır
deste, deste akarrrr gider.

milyonlarca temiz, milyonlarca pis el değer paraya.

anlatılmaz bir sevgisi, anlatılmaz bir acısı vardır.

para için dilenecek en güzel dilek: "pis tarafını tutmamaktır".
bi de tutarsan...

(bkz:kolpaçino replikleri)

hoşça kal

parody
bir daha görüşmek üzere kullanılan, iyi dilekle ve hoş temennilerle kalınmasının arzu edildiği bir veda sözcüğüdür.

Bir daha görüşmemek üzere kullanılanı da vardır ki tüm anlamını yitirir. Hoş kalmamı istiyorsan sen neden beni bırakmaya çabalıyorsun? Madem öyle sen de kal hoşça kalalım, yok kalmıyorsan hoş falan kalmak istemiyorum!

Hoşça kal ile ilgili "hoş" bir şarkıyı da buraya bırakayım:zengin sözlük yazarlarının burçları

parody
Çok fazla takip etmem fakat bildiğim ve en çok uyan özelliğim, farklılığı sevmesi, değişikliklerden hoşlanması. Sürekli aynı yoldan gitmekten bile sıkılırım, değişik yollar denerim. Değişim ruhumda var, ulan yaşadığımız şu dünyayı hemen değişemiyorduk ama değil mi...

(bkz:yay)