confessions

pasaj

1. nesil Yazar - Buraları sevdi

  1. toplam entry 501
  2. takipçi 65
  3. puan 9906

anlık zevkler

pasaj
Uyanıp saate baktıktan sonra, uyanacağın saate daha çok zaman olduğunu görüp kafayı yastığa koymak ve o mutlulukla uykuya kaldığın yerden devam etmek. Daha büyük anlık başka zevk tanımam bunun üstüne!

röportaj adam

pasaj
gerçek haberlerden ilginç kesitleri seçerek, haber kısmına kendini başarılı şekilde montaj yapan adamdır. oldukça iyi, gerek montajı gerekse tepkilerini çok başarılı bir şekilde kullanıyor. birkaç videosu:orkun ışıtmak

pasaj
bence diğer youtuberlar gibi içi boş anlamsız videolardan öte gayet başarılı, belli bir seviyede video içerikleri üreten youtuber. elbette eğlence anlayışı olarak farklı tarzda konuları da ele alıyor, bu youtube dünyasında kaçınılmaz bir durum. tekerlekli sandalye ile bir gün geçirmek videosundan sonra yine yayınladığı bu video ile, toplumsal farkındalık konusuna müthiş bir katkıda bulunmuş ve insanların biraz olsun bilinçlenmesini sağlama noktasında adım atmıştır.

afrika pasajı

pasaj
Ragıp Paşa'nın 1905'de yaptırdığı pasajdır. Zamanının önemli ticaret merkezlerinden olmuştur.
Öteki pasajlardaki gibi ağırlıklı olarak dükkânlarla çevrelenmese de Afrika Pasajı'nın bilhâssa Peripetie Bistro, Pen Kafe, Hayal Kahvesi gibi mekânları ile kendine özgü bir havası vardı.

Başınızı gökyüzüne doğru çevirdiğinizde göreceğiniz haç biçimindeki açıklık pasajın atmosferine ayrı bir gizem katıyordu. Acıdır ki Ragıp paşa'nın pasajı zamana yenik düştü. Şu anda boylu boyunca ağlarla örülü ve zincirli bir kapıya sahip. Kimbilir yerine ya avm yapılır, ya otel yapılır ileride.


zenginsozluk.com/foto

Durma göğe bakalım!

albert camus

pasaj
varoluşçuluk ile ilgilenen fransız yazar ve filozoftur. bunun yanı sıra camus, kendini varoluşçu ve filozof olarak görmez.

"veba" ve "yabancı" adlı eserleri oldukça önemlidir. "yabancı" camus'nün edebiyat sahasında en ehemmiyetli eseridir. etkileyici bir kurguya sahiptir. okuyunca farklı yerlerde bulursunuz kendinizi, düşünür, sorgular ve çok şeyden ders çıkarırsınız.

muhakkak tavsiye ederim albert camus'nün yabancı romanını.

çamlıca tepesi

pasaj
istanbul anadolu yakası'nda üsküdar ilçesi sınırları içerisinde yer alır. denizden yüksekliği 268 metredir. (büyük çamlıca tepesi)

istanbul'da gezmeniz gereken yerler arasındadır. şahane bir manzarası var. gün batımına yakın zamanlarda giderseniz hayli hoş bir seyir keyfi sürersiniz. istanbul ve boğaziçi manzaralarını en iyi hâliyle izleyebileceğiniz nadide yerlerdendir.

snickers

pasaj
Abd'li çikolata firmalarından mars'ın enfes çikolatası. İçerisinde karamel, fıstık ve nuga bulunmakta. Üzeriyse sütlü çikolata ile kaplıdır.

En sevdiğim çikolatalar arasında yer alıyor. Gerçi son zamanlarda, içerisinde plastik maddeler barındırması dolayısıyla toplatıldığı haberleri gündemde; ama bilemiyorum. Umarım geçici hatadan kaynaklı bir durumdur.

günün sözü

pasaj
"Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Micheangelo'nun resim yaptığı, Beethoven'ın beste yaptığı veya Shakespeare'in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki, gökteki ve yerdeki herkes durup, burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.”

Martin Luther King

tazeekmek

pasaj
Zengin sözlük ekmek tüketmez salt biftek ve pirzola tüketir, ama olsun kendine has bir yer edinecektir elbet. Hem zenginlerin de bazen canı taze, sıcak ekmek çeker. Hoş gelmiş, kalemi daim olsun.

ctrl

pasaj
Bilgisayar klavyesinde kontrol tuşudur. Diğer tuşlarla birlikte farklı işlevler görur.

Ctrl+c= kopyala
Ctrl+v= yapıştır
Ctrl+z= geri al gibi.

satranç

pasaj
Stefan zweig'e ait eser. Zweig bu eserinde kendi uzmanlık alanı olan psikoloji bilimini de etkin olarak kullanmış ve karakterlerinin psikolojik tahlillerini başarılı bir şekilde yapmıştır.

çiftlik

pasaj
Üzerinde tarım işleri yapılan, türlu türlü yahut tek çesit hayvan yetiştirilen ve çalışanların oturmaları için yerler barındırılan geniş topraklara verilen isim.

Argoda ise emek sarfedilmeden oturulan, zaman geçirilen yer olarak ifade edilir.

gordion

pasaj
Frigya'nın Başkentidir. Porsuk çayı ile sakarya nehri'nin birleştiği kısmın yukarısında yer alan höyüktür. Ankara'ya yaklaşık 100 km mesafede, Polatlı ilçesi sınırlarında yer alır gordion kalıntıları. M.ö. 6 yy.a değin giden bir tarihi süreçte yapılan tümülüsler yer alır. Antik bir kent özelliğine sahiptir.

kumarbaz

pasaj
dostoyevski'nin baş yapıtlarındandır. eserdeki kurgu, olayların işleniş biçimi ve hikâyesi oldukça etkileyicidir. vakti zamanında ezel dizisindeki aforizmalardan etkilenip kitabı da dizide görünce, dostoyevski'nin kalemine olan itimadımla derhâl kitabı temin ederek okumuştum.

online olup yazmayan yazar

pasaj
biliyoruz buralardasın sen. iyi bir okuyucu, iyi bir gözlemci ve sığ değil bilakis derin fikirli birisin. orası kesinlikle bariz. aklına uygun, bilginin az bulunduğu konularda ahkam kesmeyi sevmez ve bu nedenle beklersin.

ama biliyoruz sevgili okuyucu, bir gün sen de sözlüğün en verimli yazarlarından olacaksın.

hey gidi günler

pasaj
Tbt şeklinde geçmişe dönük; fakat yabancı kelime kısaltmaları içeren fotoğraf paylaşım etiketine karşı olarak, tamamiyle türkçe alternatif sunularak üretilmiş etikettir. Hey gidi günler, şeklinde olması ayrıca dilimize göre daha çok anlam ifade etmektedir.

(bkz:Hgg)

r10.net

pasaj
Türkiye'nin en büyük webmaster oluşumu. Kendisini Google unofficial fan olarak tanımlayan forum. İnternette gezinirken, herhangi bir bilgi aratırken, yahut bir film izlerken, oyun oynarken girdiğiniz sitelerin birçoğunun sahibi yüksek muhtemel burada üyedir.

İnternetin hemen her alandaki girişimcilerine de ev sahipliği yapan yerdir. Grafik, tasarım, arama motoru optimizasyonu, web geliştirme , kodlama, programcılık, İçerik üretimi gibi önemli konularda uzmanların ve birbirine fikir danışanların bulunduğu bir forumdur burası.

samurai

pasaj
eski japonya'da soylu asker sınıfını ifade etmek için kullanılan terimdir. aynı zamanda sözlüğümüze dahil olan yeni yazarımızdır. hoş gelmişler.

sil baştan

pasaj
bazı yaşantılar olur ve iyi izler bırakır insanda; ancak zihni bulandıran ve yaşamı dayanılmaz ağır hâle getiren ayrıntılar da saklıdır bu yaşantılarda. işte film tam olarak buraya temas ediyor. peki sizin hiç hayatınızdan silmek istediğiniz birisi oldu mu? hafızalarında birbirine dair ne varsa silip, hiç yaşanmamış gibi hayatlarına devam etmek isteyen iki sevgiliyi konu edinen film. gerçekten etkileyici, filmi izleyeli uzun zaman oluyor hatırladığım ve bende iz bıraktığı kadar böyleydi film yanlış ise düzeltmekte çekinmeyin. bilinçaltına hükmedebilmek, freud'un buz dağına kafa tutmak. eğer böyle bir şey gerçekten olabilseydi harikulade bir şey olurdu.