confessions

pasaj

1. nesil Yazar - Buraları sevdi

  1. toplam entry 501
  2. takipçi 65
  3. puan 9907

karaktersiz

bonnie
kendisine saygısı olmayan kimse. yaptıklarından dolayı utanma, arlanma, sorgulama, bana yakışmaz düşüncesi yoktur bu insanlarda. kısaca kişiliksiz.

ıslahları çok çok zordur.

yaşamın pahalı olması

bonnie
insanı sürünmeye ve en kısa şekilde ölüme götüren gerçeklik." insan" olduğumuzu anlayamıyoruz. kültür, sanat ve eğlenceye ayıracak bir bütçe yok resmen gelir düzeyimde.

"ömür biter borç bitmez" bu ne be. pöfff.

bahçedeki sandal

bonnie
sıkıştırılmış ve bir şekilde sürdürmek zorunda kaldığımız hayatlarımızın hayal ve umutlarla bezenmesini anlatan 1988 yılı çıkışlı bir ezginin günlüğü albümü.

aynı isimle albümde geçen parça ise müziği cüneyt duru' ya ait bir enstrümantal ezgi.

french press

prens andrei
French press hem kahve makinesinden çok daha ekonomik olması hem de sadece birkaç dakikanızı alması sebebiyle kullanışlıdır. Üç tatlı kaşığı kalın çekilmiş filtre kahveyi french press'in içine boşaltıp, birkaç dakika beklersiniz. Ve hazır.

güveç

bonnie
bir tanesi yoğurttan çıkan daha doğrusu yoğurdun ondan çıktığı, diğer 3 tanesini de hangi arada aldığımı hatırlamadığım toprak kap.

her ne kadar sobada kuru fasulye pişirme hayali ile aldıysam da ilk denemem kaşarlı mantarlı karides oldu. okudum, uyguladım oldu. başka bir kapta örneğin borcamda denersem nasıl olur bilmiyorum, aradaki farkları da anlayabileceğimi sanmıyorum. çünkü hep çok çok aç olduğumda yemek pişirmeye karar veriyorum.

ejderha

bonnie
kısaca ejder olarak da adlandırılan bu mitolojik varlık ağzından ateşler çıkaran uçabilen dinozorlara benzer. hem doğu kültüründe hem de batı kültüründe yer almıştır. en çok Çin kültüründe yer alan bu hayvan uğur, şans, bereket ve bolluk temsilcisi iken batıda ise masallarda da yer aldığı gibi her zaman kötü bir karakterdedir.

yelkovan kuşları

bonnie
alt kısmı beyaz üst kısmı siyah Akdeniz havzasına ait bir kuş. başka yerde görülmeyen bu kuş hayatının tamamını neredeyse denizde geçiriyor. sadece üremek için karaya mecburi çıkıyor. üremeleri sadece yılda bir defa. üredikten sonra da 3 yıl üreyemiyor. her hayvanı elbette iyi korumak gerek ama doğal yollarla bu şekilde üreyebilen bir hayvanı dört göz kollamak gerek.
nerden geldi derseniz aklına ahhh İstanbul,

"Gün olur alır başımı giderim,
denizden yeni çıkmış ağların kokusunda
Şu ada senin, bu ada benim,
yelkovan kuşlarının peşi sıra…"

demiş ya şair Orhan Veli. işte böyle.

zengin sözlük ile ilgili istekler

icgqhs
buraya yazılan bütün mantıklı ya da yapılabilir şeyler için elimizden geleni yaptık. uğraştık vesaire.
bir sözlük nasıl yönetilmez bilirim, ama nasıl yönetilir bilmiyorum.
"yazara verilen değer" ve "bilgi en büyük zenginliktir" bu iki hedefimizden şaşmadık.

birileri kankacılık var diyor, birileri sözlüğe kimse gelmiyor neden diyor. birileri ise yönetim nerede diyor.
söz konusu şu, yönetim dediğin organ hatalı entry, başlık vesaire gibi işler için burada olması gerekiyor ama bazen göze batan ya da giderilmeyen bir hata görmedim ve bu yüzden moderatör illa da olsun derdinde değilim.
ama yok ben istiyorum, çok çalışacağım, şöyle planlarım var diyenler varsa mesaj yolu ile bana ulaşabilir.
kankacılık var konusunda ise bu kankalar kim ve nasıl bir bağları var bilmiyorum, görmüyorum ama hep kankacılık var deniliyor.

yönetim olarak ya da ben ilk günden bugüne kadar hep kalite dedim, istikrar dedim.
zaten çoğu yazarımız farkında, giriş yapıp bildiklerini yazıp, bilmediklerini okuyup oylayıp gidiyorlar ama herkesi mutlu edemiyoruz.
herkes olduğu yerin kalabalık olmasını ister ama kimse kaliteye bakmaz.
bir süre sonra kalabalıktan şikayet eder yönetim "kajfhalksh" şunu neden uçurmuyor başlıkları açılır.
söz konusu bilgi edinip aktarmak ise burası gerçekten tam yeri, her yazarın hakları saklı her zaman ve her yazar bizim için ekstra değerli.

tekrar söylemekte fayda görüyorum; her türlü isteklerinizin, önerileriniz için buradayım.

insanı tüketen şeyler

nalbantyani bezirgan
açıkcası kira vermek.
Ben mülkiyetin hırsızlık ve kira vermenin insanı tüketen en büyük şey olduğuna inanıyorum.

Öylesine bir sistem içindeyiz ki insanı tüketen ne varsa hepsi aslında finansal şeyler. Onun dışında insan kolaylıkla var olabiliyor bence.
Evet, büyük acılar yaşıyoruz, sevdiklerimizi, sevgilerimizi kaybediyoruz falan ama bunları kabullenmiş olan doğamız bizi yola sokuyor bir şekilde. Belki 1 sene belki 3 hafta sonra. Ama yaralar sarılıyor ve hayata devam edebiliyoruz.

Fakat iş bu paraya gelince tüketiyor cidden bizi. Çünkü öz farkındalığı olan hiçbir birey içinde bulunduğu sistemden memnun değil.
Bunun zenginlik ve yoksullukla da ilgisi yok.
Sürekli birileri için para kazanmaya çalıştığımız ve çoğu zaman hak ettiğimizi bizim yerine başkalarının aldığı bir sistemde ne kadar gelirimiz olursa olsun geceleri rahat uyuyamıyoruz.

Belki de bu temel sorunu örtbas etmek için yapay zevkler, yapma sorunlar çıkarıyor sistem karşımıza. İzlediğimiz, dinlediğimiz popüler olan hiçbir şey sistem eleştirisi bu yüzden yapmıyor belki de.
Bizi tükettiği düşünmemizi istedikleri şeyler bile endüstriyelleşmiş.

zengin sözlük 1 yaşında

icgqhs
1 yıl geçti ve o kadar güzel, kaliteli, bilinçli, saygılı ve diğer bütün değerli sözlerin karşılığını taşıyan insanlar tanıdık ve kazandık ki bu durumdan aşırı mutluyum.

Her zaman söylerim, sözlüğü sözlük yapan yazarlarıdır.
Buradaki yazarlar sayesinde kaliteli içerik ve binlerce bilgiye kavuştuk ve kavuşmaya devam ediyoruz.

Insanin bu hayatta doymadığı ve bıkmadığı bir şey varsa o da yeni şeyler öğrenmektir.

Buraya yazılan her yazı, hiç tanımadığınız, görmediğiniz ve bilmediğiniz insanların işine yarıyor ve onlara bir şeyler katıyor. Bu nasıl güzel bir his.
Birine faydası olması insanın ve bunu keyif için yaparken kendiliğinden olması ve bunu yaparken yeni insanlarla tanışması hem faydası olması hem faydalanması.

Hepinize ayrı ayrı teşekkürler.

ağla

kozmos
bir emir cümlesi değildir bazen. samimi bir yardım arzıdır. zira her arz, kendi talebini oluşturur. visa versa.

o yüzden ağla.
bende hayvan gibi omuz var yavrum, gel.

suskunluk

bonnie
kim söylemiş bilmiyorum ama susmak, suskunluk deyince aklıma ilk gelendir. paylaşmak isterim sizle de:

“Anladım ki insanlar: Susanı korkak, Görmezden geleni aptal, Affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar…
Oysa ki; biz istediğimiz kadar hayatımızdalar. Göz yumduğumuz kadar dürüstler ve sustuğumuz kadar insanlar..!”

aslında çoğunlukla sustuğunuz kişi veya olayların gidişatı sizin suskunluk sürenizi belirler. suskunluğun bir noktası vardır, bam teli. işte ona dokunulduğu anda artık durulamaz.

1000kitap

ruhunusatanzengin
çok değerli bir online kitap arşiv sitesi. Okuduğunuz kitapları arşivleyip listeleyebiliyorsunuz. Kitap değerlendirmeleri, yorumlar, yazar listeleri, okuma günlüğü. Kesinlikle çok başarılı bir site.

masak

siz hepiniz ben tek
Türkiye'nin mali istihbarat birimidir.
açılımı, mali suçları araştırma kuruludur.
amacı,suç gelirlerinin aklanmasının ve terör finanslarının önlenmesi konusunda veri toplar. şüpheli işlem bildirimlerini alır, ulaştığı sonuçları ilgili birimlerle paylaşır ve denetim yapar.

sallama çay

sos
süzen poşet içindeki çayı, sıcak su içinde sallamak suretiyle yapılan çay.

işyerinde, evde son zamanlar sürekli bunu içer oldum. mis gibi demlenmiş çayı özledim. bugün arkadaşın mekanına gittim o da sallama çay yaptı. "yoruldum patron" dedim. "kalk" dedi. kafede bir çay ısmarlayayım dedi. güzel çay içeceğiz diye sevinirken garson çayın dibini getirdi.