confessions

princess

1. nesil Yazar - Geleceği parlak

  1. toplam entry 42
  2. takipçi 3
  3. puan 1214

16 haziran 2019 imamoğlu ve yıldırım canlı yayını

princess
adap, hitabet, sabır, duruş ve saygı gibi kavramları uygulamalı olarak sorgulatan canlı yayın.

program sayesinde, şartlar sağ olsun, küçük ve büyük detaylardan bir şeyler çıkaramayacak insanlar için pek de bir şeyler yapılamayacağının umutsuzluğuna bir akşam daha kapıldık.
ithamlarda, dinleme ve açıklama kısımlarında farklılıklar haddinden fazla göze battı. gereken kitleye hitaptan çok benim gibi rengi değişmeyecek insanların neden diğer adaydan hoşlanmadığıyla ilgili canlı kanlı anlık uzun bir liste yapmasına vesile oldu, yazık. 10 mb (not gb babe) internetle ne kadar da çok şey yapabileceğimizi öğrenmiş olduk hehe (belirtmeden edemedim).

yayının yankılarının nasıl olacağını pek öngöremesem de dümdüz bakınca 2019 yılında... cumhuriyetin 96. yılına girecekken... demokrasi... adına... minicik küçücük bir adım... atıldığını göz ardı etmemek lazım. düşünemeyen seçmenin de adayların kalitesini ayırt edebilme yelpazesine (!) yeni kriterler eklemesini sağlayacak, bu tarz formatlara kapı aralayan bir akşam olduğunu umalım bakalım.

türk kızı

princess
özellikle sosyal medyada, yok saydığımız saçma beyinlerin ve takipçilerinin sakız ettiği, bir kesime yapılan psikolojik saldırıların ana başlıklarından olan söz öbeği.

diğer milletlerle kıyaslamalar, küçük düşürmeler, zaman zaman yücelttiğini sanıp aşağılamalar içeren sayısız paylaşımları görmeyen yoktur. insanın, bunları görünce, hedef olmadığı sürece "hehehehhöhehöhe" şeklinde yaklaşanlardan olup olmadığına dikkat edip ön yargı ve kalıp yargılarını gözden geçirmeye bir yerlerden başlaması gerekmektedir.

spotify netflix beinsports ve steam'a para ödemek

princess
bazıları için aşırı gereksiz olsa da, benim gibilerin iyi bir ürün (spotify spotify spotify) ortaya koyan insanlara saygı duyarak, küfretmeden kredi kartı bilgilerinin ardından telefona gelen şifreyi girerek tamamladıkları işlem.

çalma listeleri ve radyolarıyla adeta okyanusa açılır gibi hissettiğimi düşünürsek, spotify'ın ödediğim her kuruşu hak ettiğini düşünüyorum.
netflix de online konfor arayan insanların hizmeti satın aldıkları bir platform, bu kadar tepki almasının birtakım insanların bedavacılığa nasıl oluyorsa alışmış olmalarından kaynaklı olması muhtemel.

eğer ortada gerçek bir emek ve kullanıcı için de gerçek bir fayda varsa herhangi bir uygulamanın ya da programın satın alınması (servet ödemekten bahsetmiyorum) gayet doğal bir süreç.
(not: müzikseverler için idagio'yu da öneririm //ücretli)

plankton

princess
süngerbob'daki kötü karakter.

yengeç burger'in gizli tarifini öğrenmek için her yolu mübah gören, tek gözlü, minik, yeşil bir deniz canlısıdır. beni en çok da adını hatırlamadığım, süngerbob'la beraber f.u.n. song'u söyledikleri bölümde etkilemiştir (nasıl olduğunu söylemem hehe).

ropdöşambır

princess
fransızcası "robe de chambre" olup "rob-dö-şambr" şeklinde telaffuz edilen sözcük.

robe: elbise
chambre: yatak odası

sabahlık dediğin pofuduk olacak, yataktan kalktığın an tekrar mayışacaksın. kendini peluş gibi hissederken günün ilk sigarasını içip kendi içinde çelişkilere başlayacaksın ve o yumuşak şeyi üstünden çıkarırken adeta derini soyuyormuş gibi acıyla hareket edeceksin.

sözlük yazarlarının hayalleri

princess
tarafımdan rastgele karalanmış liste.

eskiden "hayalim" olarak bahsettiğim herhangi bir şeyin artık benim için pek geçerliliğinin olmamasının, hatta, tutkuyla hareket ettiğim herhangi bir eylemin olmamasının sıkıntısını damarlarımda hissediyorum.

hayattan, hayatımdan ya da kendimden memnun değilim: içimde, çok derinlerde bunun öfkesini barındırıyorum. öfkenin üstünü ise rönesans tablolarındakileri andıran sevgi bulutları ve renkli gökyüzü kaplıyor. dışarıdan baktığında göremiyorsun.
evet sözlük, bu yazar geç ve ağır bir ergenlik geçiriyor...

soğuk vurması

princess
karasal iklim belası.

üç yıldır istanbul'dayım ama ilk defa bu kış ellerim tüm esmerliğime rağmen görünür bir şekilde çatlayıp kanadı.

dertliyim... ayyaş olduğum için içip içip dertlerimi yazıyorum. affedin beni, ,beyninizi meşgul ediyorum.

gece evdeki eşyalardan çıkan garip sesler

princess
"this is halloween" şarkısını zorla aklıma sokup kafa dağıtmaya çalıştığım sesler.

bir buçuk yıldır aynı evde yaşıyorum ve ev arkadaşımın alkol sonrası sızdığı ya da direkt evde olmadığı gecelerin dörtte birinde muhakkak birkaç saat uyuyup uyanırım ve sesleri dinlerim (bu cümleleri yazarken buzdolabı yine güzel (!) sesler çıkardı).

açık bir şekilde ifadesi "korkuyorum". birkaç saat önce tam uykuya daldığımda da biri kapıyı çaldı, kalkıp gittiğimde kimse yoktu. muhtemelen alt kata yemek getiren kuryedir ama yine de uykulu, yalnız ve yüksek dozda gerilim filmlerine maruz kalan bir zihin pek de rahat edemiyor.

vergilius

princess
isa'dan önce (İÖ 70-19) roma'da yaşamış latin ozan.

dante, günahlarının sonuçlarını değerlendirirken kendine yol gösterici olarak virgil'i seçmiştir. ilahi komedya'da dante'ye cehennem'den araf'ın tepesine kadar eşlik eder. (pagan olduğu için cennet'e giremez)

bouguereau, dante'nin bu düşsel yolculuğunun cehennem'deki bir anını resmetmiştir. ilgilenenler buyursunlar, dante and virgil in hell:
[url=https://www.musee-orsay.fr/typo3temp/zoom/tmp_4efd451ec0ad22775f3bf34aeaa339ce.gif][/url]

ikinci el kitap

princess
maddi ve manevi olarak rahatlatan kitap.

ikinci el kitap almaya ilk olarak lisedeyken birkaç roman ve birçok ygs-lys kitabıyla başlamıştım. açıkçası sınav için alınan az çözülmüş kitaplar gerçek gurur kaynaklarıydı. ne yazık ki gaza gelip aldığım onca kitap şu an evdeki bir odada sıradağlar oluşturuyor, atmaya kıyamıyorum da.

son zamanlardaysa daha çok tarih ve dil kitaplarını ikinci el almaya başladım. özellikle benden önceki okura ait izleri deneyimlemek inanılmaz bir haz. birkaç kez kitaba adını yazan kırklı yaşlardaki adamları linkedinde (bkz:linkedin) stalklamış da olabilirim.

sahaflardaki sohbetlerin tadı da bambaşkadır. kendimi freud-jung muhabbetinin ortasında bulmuşluğum var.

son olarak internet üzerinden de ikinci el kitap almak mümkün, bilişim çağındayken aradığım belli bir kitap varken kolayca ulaşabiliyorum. bilmeyen ya da tekrar göz atmak isteyenler için:
https://www.nadirkitap.com/

amsterdam

princess
%8lik alkolle kalite*kafa/fiyat oranı çekici olan bira.
diğer biralara iki şişe için 16-18 lira vereceğinize 10 liralık amsterdam alıp güzel bir paket ve kafayla rahata erebilirsiniz.

tebessüm

princess
dişlerini göstermeden gülümseme.

bazen çığlıkları, bazen nefreti, bazen de salt sevgiyi ağzımızın içine tıkıp kendimize saklamamızı sağlar.

zayıf hissettiğim anda gülümsediğimde tılsımlı bir şekilde güçlenirim. bu başlığı görmeden önce kabus sonrası uyanmıştım ve iki saattir varoluş sancıları içinde kıvranıyordum: dolu gözler, zorlu nefes alışverişleri ve kaburgamdaki bir ağrıyla (daima aynı nokta ağrır) filime sarılmış yatıyordum. (bkz:peluş hayvan) başlığı görünce önce yazılanları okudum ve sonra birdenbire içimdeki şeytanı çıkarırcasına tebessüm ettim. huzur kendini belli ede ede zihnimi rahatlattı ve vücudumu gevşetti. gözlerimin ışıldadığını söyleyebilirim.

haddim değil ama kendini herhangi bir nedenle kötü hissettiğinde, kendini tanımak ve bundan kurtulmanın yolunu bilmek gerçekten çok önemli: tebessüm, müzik (daha da dibe çekebilir), yemek, alkol, dua, ne olursa.

not:entry samimiyetle yazılmıştır.
not:yazar kendini budist bir rahibeden hallice hissediyor.

brandon lee

princess
1993'te kariyerinin zirvesindeki filmin çekimi sırasında, içinin dolu olduğu fark edilmeyen bir tabancayla set arkadaşı tarafından sırtından vurulup ölen, bruce lee'nin oğlu.

anısına, şu videoyu bırakayım:

hosting

princess
alan adlarının 7/24 web'de erişilebilmesi için çeşitli firmalar tarafından sağlanan hizmet, hosting olarak adlandırılır.

hosting firmalarının sabah akşam hiç kapatılmadan çalışan sunucuları vardır. web sitesinin sahibi oluşturduğu site dokümanlarını bu sunuculara gönderir ve yaptığı sitenin tüm dünya tarafından ziyaret edilmesine olanak tanır.

domain

princess
zenginsozluk.com bir domain'dir, bu domain dns protokolü ile bir hosting hizmetine bağlanır ve ip adresleri üzerinden yayın yapar. her web sitesinin bir domain'i olmak zorundadır. domain olmazsa web siteleri sadece ip adresleri üzerinden çalışabilir, bu da çok fazla tercih edilen bir sistem değildir.

bira

princess
bu sabah kahvaltıda tükettiğim alkollü içecek.

arkadaşımla yerde gökte içerken bir de kahvaltı soframızda olsun, sadece bira olsun dedik. aç karnına zaten mükemmel kafa yapıyor: iki ellilik içip eve dönüp mışıl mışıl öğle uykusu. midesi dayanıklı olanlara şiddetle tavsiye ediyorum.

tutankhamun

princess
mezarı 1922'de krallar vadisi'nde keşfedilen, eski mısır'ın en ünlü firavunu.

eski mısırlılar, ölümden sonra hayatın mümkün olduğuna inanırlardı ve bunun da ancak vücudun canlı halinde olduğu gibi korunmasıyla mümkün olduğunu düşünürlerdi. bu inanış onların yapay mumyalama bilimini geliştirmelerine neden olmuştur.

mumyalama, vücudu natron tuzunda kurutmayı, sonrasında vücudun şeklini koruması için bandajlarla sarmayı içerirdi. vücudun iç organları mumyalama işleminin başında çıkarılırdı ve ayrı ayrı korunurdu. beyin, o zamanlarda işlevi bilinmeyerek, kenara itilmişti. kalp ise beyin yerine düşünme organı olarak görülmekteydi; ölümden sonraki hayatta gerekli olabilirdi. bu nedenle kalp yerinde bırakılırdı ve kazayla çıkarılırsa, orijinal yerine olmasa bile, hemen geri dikilirdi.

her nasılsa, tutankhamun'un kalbi yoktur. onun yerine kolye şeklinde, üzerine cenaze büyüsü işlenmiş bir bok böceği konmuştur. bunun cenazecilerin dikkatsizliğinden kaynaklandığı ya da tutankhamun'un evden uzakta öldüğü ve vücudu cenazecilere ulaşana kadar kalbinin korunmak için çok fazla çürümüş olduğu düşünülmektedir.

ek olarak, tutankhamun dünyanın en pahalı tabutuna gömülmüştür (bugünkü değeri 4,5 milyon türk lirasından fazladır) ve krallar vadisindeki en küçük asil mezarına sahiptir.

le petit prince

princess
antoine de saint-exupéry'nin "küçük prens" romanının orijinal fransızca adıdır.

kitaptan bir alıntı:
"küçük prens yine konuşmaya başladı:
'insanlar nerede? çölde biraz yalnızlık duyuyor kişi...'
'insanların arasında da yalnızlık duyulur' dedi yılan."
0 /