confessions

putintin

1. nesil Yazar - Adanmış

  1. toplam entry 385
  2. takipçi 10
  3. puan 7584

kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti

putintin
Dışişleri bakanlığı İsrail ve Mısır büyükelçilerinin tehditlerine yanıt vermiş. Açıklama şu şekilde:

"Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir toplantıda, bazı Büyükelçilerin, Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'de tek taraflı olarak sürdüregeldiği hidrokarbon faaliyetleri konusundaki destek beyan eden ifadelerini yersiz buluyoruz. Sözkonusu ülkelerin temsilcilerine hadlerini aşmamalarını tavsiye ediyoruz."

ABD'nin yaptırım tehditlerinden sonra bu iki ülkenin cesaret kazandığı anlaşılıyor...

2. mehmet

putintin
İstanbul'u fethederek "fatih" ünvanını alan Osmanlı'nın yedinci padişahı.
2. Mehmet, fatih ünvanıyla birlikte Kaiser-i Rum (Roma İmparatoru) ve ayrıca eski Yunancada Roma İmparatoru anlamına gelen "Basileus" unvanlarını da almıştır.
Fatih'in fethettiği yerler: Belgrad hariç bütün Macaristan, Bosna Hersek, Mora, Kırım, amasra, Konya, Sinop (İsfendiyaroğullarından), Trabzon (trabzon Rum imparatorluğundan)
Döneminde Karadeniz Türk gölü olmuştur, Venedik'e ilk ticari imtiyaz verilmiştir.

kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti

putintin
Komik tehditlere şahit olan yavru vatan... Rumların tek taraflı doğalgaz aramasına tepki gösteren Türkiye, kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyet'inin hakkı olan bölgelerde doğalgaz arıyor. Sondaj gemilerini de Türk savaş gemileri koruyor.. Lefkoşa'da yapılan "Dış Rumlar Konferansı"na İsrail, Mısır ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Rum Kesimi'ne akredite olan büyükelçileri katılmış ve Mısır büyükelçisi ile İsrail büyükelçisi Türkiye'yi tehdit etmiş.

İsrail Büyükelçisi Aammy Ravel: "Türk tehditleri nedeniyle İsrail'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim."

Mısır Büyükelçisi Mai Taha Muhammed: "gerekirse Türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz."

Adadaki Tartışmalı bölgeler:
zenginsozluk.com/foto

2. murad

putintin
İstanbul'u fethedecek olan 2. Mehmet'in babası, hayır babası olarak bilinen Osmanlı padişahı.
Tahta çıkar çıkmaz Macarlar üzerine sefer düzenlemiştir ancak Karamanoğlu beyliği isyan edince kuruluş döneminin en ağır anlaşması imzalanmıştır. (Edirne Segedin) anlaşmaya göre sırp krallığı kurulacak ve 12 yıl savaş yapılmayacaktır. Bu ağır anlaşma nedeniyle 2. Murat tahtı 12 yaşındaki oğlu 2. Mehmet'e bırakır. Ufak yaşta Osmanlı'nın başına geçen 2. Mehmet'in deneyimsizliğinden faydalanmak isteyen Avrupalılar Edirne Segedin Antlaşması bozup yeni bir Haçlı Seferi'ne girişirler. Bunun üzerine yeniçeriler ilk defa isyan ederek 2. Murat'ı tekrar tahta çıkarır... ordunun başına geçen 2. Murat, Varna ve 2. Kosova savaşlarında Haçlıları yener. Artık Balkanlar kesin olarak Türk yurdu olmuştur.

çelebi mehmed

putintin
Osmanlı'nın ikinci kurucusu. Yıldırım Bayezit'in Timur'la yaptığı Ankara savaşı sonrası dağılan devleti yeniden toparlamıştır. Döneminde Venedik'le ilk deniz savaşı (çalıbey) yapılmış, ilk dini nitelikli isyan olan şeyh bedrettin isyanı bastırılmıştır. Ayrıca 1. Mehmet, Mekke ve Medine'ye hediyeler gönderen ilk padişahtır.

yıldırım bayezid

putintin
Osmanlı Devleti'nin dördüncü padişahı, sultan 1. Murat'ın oğlu.
1. Kosova savaşına katılmış, savaş alanında babasını öldürülmesiyle tahta çıkmıştır.
Yıldırım Bayezit, Batı Avrupa devletinin de asker gönderdiği en büyük Haçlı seferi olan Niğbolu savaşını Osmanlılara kazandırmıştır. Savaş öncesinde 3. Haçlı Seferi'ne karşı başarı kazanması halinde yirmi büyük cami yaptıracağı sözünü vermiştir. Savaş kazanılınca da Şeyhülislamın tavsiyesi üzerine yirmi cami ihtişamındaki bursa ulu cami'yi yaptırmıştır. (Yirmi kubbeli) Bu olaydan sonra Halife tarafından kendisine Sultanu'l-İklim-i Rum (Rum Yöresinin Sultanı) unvanı verilmiştir.

1. murad

putintin
Tarihçi Gibbons'un “Padişahlığı boyunca Hristiyanlara Papalıktan daha iyi muamele etmiştir” dediği Osmanlı padişahı.
1. Murat padişahlığı boyunca birçok savaşa katılmıştır. İlk Haçlı seferi olan sırpsındığı ve ikinci Haçlı şeferi 1. Kosova savaşlarında başarı elde etmiştir. Sazlıdere savaşı ile Edirne'yi alıp başkenti buraya taşımıştır. Sınırları genişleyen Osmanlı'da divana üç yeni üye katılmıştır. (Kazasker, defterdar,nişancı) vezir sayısı ikiye çıkarılmıştır. Yeniçeri sistemi ve Enderun sistemi kurulmuştur.
1. Murat savaş alanında şehit olan tek Osmanlı padişahıdır. 1. Kosova Savaşı'nın sonunda, Sırp Kralı Lazar'ın damadı Miloş Obroneviç padişahın huzuruna çıkdığı sırada göğsünde sakladığı hançeri 1. Murat'a saplayarak sultanı şehit etmiştir.

orhan gazi

putintin
Ünlü seyyah İbn-i Batuta'nın Türkmen hükümdarlarının en ulusu olarak gösterdiği Osmanlı padişahı.
Orhan bey, Osmanlı'nın teşkilatlanmasında büyük rol oynamıştır. İlk düzenli ordu, ilk divan teşkilatı, ilk tımar uygulaması, ilk darphane, Karesioğulları beyliğinin alınmasıyla ilk tersane yapımı Orhan bey döneminin önemli gelişmelerindendir. Babası Osman bey'in kuşatıp alamadığı Bursa'yı da fethetmiştir ve Osmanlı'nın başkenti yapmıştır.

osman gazi

putintin
Osmanlı devleti'nin kurucusu.
Osman bey döneminde ilk kadı ataması, ilk para basımı, ilk vergi uygulaması, ilk Osmanlı Bizans savaşı (bafeon) gibi gelişmeler yaşanmıştır.

brıcs

putintin
Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika ülkelerinin İngilizce baş harflerinden oluşan ekonomik işbirliği platformu.
Başta ABD olmak üzerine bazı batılı ülkelerin terör örgütü ypg'ye yardımları Türkiye'yi doğu bloku ülkelerine yakınlaştırıyor. Bu kapsamda Erdoğan, BRICS liderlerine “Bizi de birliğinize dahil edin, ismi BRICST olsun” teklifinde bulunmuş.

harbiye marşı

putintin
Kara Harp Okulu Marşı...

''yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız,
tufanları gösteren, tarihlerin yadıyız,
kanla, irfanla kurduk biz bu cumhuriyeti,
cehennemler kudursa, ölmez nigahbanıyız.

yaşa varol harbiye, yıkılmaz satvetinle,
göklerden gelen bir ses sana ne diyor, dinle:
türk vatanı üstünde sönmez güneşsin sen,
kartal yuvalarında, hürdür millet seninle.

yüzyıllardır harbiye bu orduya şan verir,
çıkardığı dehalar semalara yükselir
baştan başa tarihtir mektebin her zerresi
sarsılmayan azminle çelik kal'alar erir.

şahikalar üstünde meydan okur bu erler
yaklaşacak düşmana mezar olur bu yerler
bağlayamaz bir kuvvet bu kasırga milleti
tarihlere sorun ki bize 'ölmez türk' derler. ''

mağusa limanı

putintin
şehit müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın ile Özdeşleşmiş türkü.

''Magusa limanı
Magusa limanı, limandır amman amman
Magusa limanı
Magusa limanı, limandır amman amman

Beni öldürdende yoktur din iman
Beni öldürdende yoktur din iman

Uyan Alim uyan,uyanmaz oldun
Yedi bıraç yarasına dayanmaz oldun

Uyan Alim uyan, uyanmaz oldun
Yedi bıraç yarasına dayanmaz oldun

İskeleden çıktım yan basa basa
İskeleden çıktım yan basa basa

Magusaya vardım, kan kusa kusa
Magusaya vardım, kan kusa kusa

Uyan Alim uyan, uyanmaz oldun
Yedi bıraç yarasına dayanmaz oldun

Uyan Alim uyan,uyanmaz oldun
Yedi bıraç yarasına dayanmaz oldun''astana görüşmeleri

putintin
Suriye iç savaşının son bulmasına yönelik yapılan görüşmelerdir.

Türkiye öso'nun garantörü, İran Şii milislerin ve Rusya Esad'ın yani rejimin garantörüdür. Garantör ülkeler belirlenen çatışmazlık bölgelerinin son durumunu bugün Tahran'da görüşecek. Masada (bkz:#33234) nolu enrty'de belirttiğimiz idlib'de artan terör örgütü el kaide (htş) etkisi ana gündem konusu olacaktır.

idlib

putintin
(bkz:#31100) nolu enty'de terör örgütü el kaide'nin Suriye uzantısı htş'nin idlib'i tamamen kontrol altına aldığını belirtmiştim. Htş, idlib şehir merkezi İle birlikte Türkiye sınırına yakın bölgeleri de kontrol ediyor. Ahrarur şam buralardan çıkarıldı.

Htş şehri kontrolüne alarak ABD ve Rusya'nın müdahalesine gerekçe oluşturdu zira idlib; Türkiye, Rusya ve İran üçlüsünün çatışmasızlık bölgelerindendi. (bkz:#23557) nolu enrty'de ifade ettiğim gibi Türkiye ve Rusya idlib'e asker konuşlandıracaktı. Şimdi ise abd bir diğer terör örgütü ile birlikte şehri htş'den arındırmak istiyor. Yani terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısına Akdeniz üzerinden direkt silah yardımı yapacağı bir hat oluştumak istiyor. İdlib, Ypg'nin eline geçerse Akdeniz'e uzanan federatif bir devlet kurmuş olacaklar. Türkiye'nin Fırat Kalkanı güçleri idlib'e müdahalesi kaçınılmaz görünüyor. En azından biz öyle umalım...


zenginsozluk.com/foto
0 /