confessions

putintin

1. nesil Yazar - Enerjik

  1. toplam entry 372
  2. takipçi 12
  3. puan 7288

harbiye marşı

putintin
Kara Harp Okulu Marşı...

''yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız,
tufanları gösteren, tarihlerin yadıyız,
kanla, irfanla kurduk biz bu cumhuriyeti,
cehennemler kudursa, ölmez nigahbanıyız.

yaşa varol harbiye, yıkılmaz satvetinle,
göklerden gelen bir ses sana ne diyor, dinle:
türk vatanı üstünde sönmez güneşsin sen,
kartal yuvalarında, hürdür millet seninle.

yüzyıllardır harbiye bu orduya şan verir,
çıkardığı dehalar semalara yükselir
baştan başa tarihtir mektebin her zerresi
sarsılmayan azminle çelik kal'alar erir.

şahikalar üstünde meydan okur bu erler
yaklaşacak düşmana mezar olur bu yerler
bağlayamaz bir kuvvet bu kasırga milleti
tarihlere sorun ki bize 'ölmez türk' derler. ''

mağusa limanı

putintin
şehit müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın ile Özdeşleşmiş türkü.

''Magusa limanı
Magusa limanı, limandır amman amman
Magusa limanı
Magusa limanı, limandır amman amman

Beni öldürdende yoktur din iman
Beni öldürdende yoktur din iman

Uyan Alim uyan,uyanmaz oldun
Yedi bıraç yarasına dayanmaz oldun

Uyan Alim uyan, uyanmaz oldun
Yedi bıraç yarasına dayanmaz oldun

İskeleden çıktım yan basa basa
İskeleden çıktım yan basa basa

Magusaya vardım, kan kusa kusa
Magusaya vardım, kan kusa kusa

Uyan Alim uyan, uyanmaz oldun
Yedi bıraç yarasına dayanmaz oldun

Uyan Alim uyan,uyanmaz oldun
Yedi bıraç yarasına dayanmaz oldun''astana görüşmeleri

putintin
Suriye iç savaşının son bulmasına yönelik yapılan görüşmelerdir.

Türkiye öso'nun garantörü, İran Şii milislerin ve Rusya Esad'ın yani rejimin garantörüdür. Garantör ülkeler belirlenen çatışmazlık bölgelerinin son durumunu bugün Tahran'da görüşecek. Masada (bkz:#33234) nolu enrty'de belirttiğimiz idlib'de artan terör örgütü el kaide (htş) etkisi ana gündem konusu olacaktır.

idlib

putintin
(bkz:#31100) nolu enty'de terör örgütü el kaide'nin Suriye uzantısı htş'nin idlib'i tamamen kontrol altına aldığını belirtmiştim. Htş, idlib şehir merkezi İle birlikte Türkiye sınırına yakın bölgeleri de kontrol ediyor. Ahrarur şam buralardan çıkarıldı.

Htş şehri kontrolüne alarak ABD ve Rusya'nın müdahalesine gerekçe oluşturdu zira idlib; Türkiye, Rusya ve İran üçlüsünün çatışmasızlık bölgelerindendi. (bkz:#23557) nolu enrty'de ifade ettiğim gibi Türkiye ve Rusya idlib'e asker konuşlandıracaktı. Şimdi ise abd bir diğer terör örgütü ile birlikte şehri htş'den arındırmak istiyor. Yani terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısına Akdeniz üzerinden direkt silah yardımı yapacağı bir hat oluştumak istiyor. İdlib, Ypg'nin eline geçerse Akdeniz'e uzanan federatif bir devlet kurmuş olacaklar. Türkiye'nin Fırat Kalkanı güçleri idlib'e müdahalesi kaçınılmaz görünüyor. En azından biz öyle umalım...

çanakkale mi destan 15 temmuz mu

putintin
İlber Ortaylı bu kıyaslamaya dair güzel bir açıklama yapmış...

''15 temmuz, Türkiye'nin demokrasisi için fakat Çanakkale başka bir şey. Hepsinin yerini bilirsen, hepsini yerine koyarsan o zaman değişir tarihe bakışın..."

haber: https://tr.sputniknews.com/turkiye/201707241029410400-ilber-ortayli-15-temmuz-canakkale-savasi/

Eski bir Rum vekilin açıklamalarına göre yunanistan 15 temmuz'da büyük bir fırsat kaçırmış. kıbrıs alınabilirmiş..

''Türkiye'deki darbe gecesi büyük bir fırsat kaçırıldı. Esir Kıbrıs 42 yıl eli-ayağı bağlı pasif oturmasaydı, dün gece belki de Kıbrıs'ın gecesi olacaktı. Fırsat çıktığında kullanabilmek için bu 42 yılda hazırlık yapmalıydık. Hastanelerin ne kadar kişi alabileceği, birimlerin hazırlık durumunun ne olduğu bilinmeliydi. O gece kargaşadan dolayı saldıranın Kıbrıslı Rumlar mı darbeciler mi olduğunu bilemeyecek durumdaki Türk işgal ordusuna baskın yapabilirdik. 43 bin Türk askeri esir alınabilir, çoğu Baf havaalanına ve Vasiliko'ya götürülebilirdi. Ancak bunun için Kıbrıs bugünkü gibi hazırlıksız değil, bunca yıl hazırlık yapmış olmalıydı. Elimizde 43 bin Türk askeri tutsağımız olsaydı Türkiye herhangi bir şey yapmaya kalkışamayacak ve bizim ordularımız Girne kıyılarına ulaştığında, mağlup olacaktı. Türkler iki üç gün bombardıman yapar, sonra vazgeçerdi.”

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/eski-rum-vekil-darbe-gecesi-biz-gundem-2280403/

eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı faruk Çelik, 15 temmuz gecesi terör örgütü ypg'Nin türkiye'ye saldırmak için hazırlık yaptığını belirtmiş...

"O gece Kobani'de ne hazırlık yaptılar? Çıksın açıklasınlar. Müttefikleri açıklasın. O gece Kobani'den kimler Türkiye'ye gireceklerdi? Nereleri işgal edeceklerdi, nasıl bir kaos yaşatacaklardı?"

kaynak: http://www.haberturk.com/gundem/haber/1277474-bakan-celik-o-gece-kobanide-ne-hazirlik-yaptilar

terör örgütü pkk, 19 temmuz'a kadar hiçbir terör eylemi gerçekleştirmemiş. darbe girişimini önceden haber almışlar..

ilgili haber: http://www.aksam.com.tr/guncel/fetocu-teroristler-pkkya-bu-talimati-verdi/haber-535262

Görüldüğü üzere 15 temmuz darbe değil, işgal planıydı. şehit düşen 250 küsür vatandaşımız ve darbeye katılmayı kabul etmeyen askerlerimiz tarafından bu girişim engellendi...

s-400

putintin
rus yapımı füze savunma sistemi. türkiye'nin iki batarya alacağı ve bu bataryaların istanbul ve ankara'ya yerleştirileceği söyleniyor. bir S-400 bataryası ile hedef ülkenin azami 600 kilometre derinliğine kadar hava faaliyetleri izlenebilir, azami 400 kilometre derinliğe kadar da hava hedeflerine angaje olabilir yani kilitleyebilir...

azami etki alanı:


Yunanlıların atina ve girit'e konuşlu s-300 hava savunma sistemleri bulunuyor. nato üyesi yunanistan s-300 kullanabiliyorsa türkiye'de kullanabilir ki yunanistan bize karşı kullanıyor. açıklamaları bu yönde.

vladimir putin

putintin
Sputnik Türkiye ismindeki haber portalı ile 7/24 propagandası yapılıyor. Valla sputnik sayesinde ben de Putin'e hayran kaldım. Ne iyi adammış diyorum artık.

Sizler için birkaç ekran görüntüsü aldım...

el nusra

putintin
(bkz:#23866) nolu enrty'de terör örgütü el nusra'nın Türkiye ve Rusya'yı tehdit ettiğini belirtmiştim. Htş, (nusra) idlib'e asker gönderilmesi halinde bu iki ülkeye işgalcı muamelesi yapacaklarını açıklamıştı. (Türkiye-İran-Rusya üçlüsü astana görüşmelerinde idlib'i çatışmasızlık bölgesi ilan etti..) Türkiye'nin desteklediği söylenen ahraruş şam, Suriye'nin en büyük muhalif grubudur. İdlib'in bir kısmı htş'de bir kısmı da ahraruş şam'da idi. Ancak olası bir müdahale karşı htş, ahrarcıları idlib'den sürdü ve kentin kontrolünü tamamen ele geçirdi. İdlib artık terör örgütü el kaide'nin Suriye kolu htş'nin kontrolünde. ABD bunu bahane edip idlib'i bir diğer terör örgütü ypg ile alabilir hakeza Rusya da yapabilir... idlib, Ypg'nin eline geçerse Akdeniz'e ulaşma hayalleri gerçek olur. Türkiye'nin fırat Kalkanı güçleri ile idlib'i htş'den temizlemesi gerekiyor. Yoksa Suriye'de işler tamamen aleyhimize dönebilir. Dönecektir.

Dipnot: Türkiye, idlib ile olan sınırı bugün kapatmış..

dağı titretmek kolay çin ordusunu titretmek zordur

putintin
Çin'den Hindistan'a meydan okuma... Hindistan, çin sınırına asker yığınca Çin Savunma Bakanlığı açıklama yapmış...

"Bir dağı titretmek kolaydır ancak Çin Halk Kurtuluş Ordusunu (PLA) titretmek zor olur. Ordu güçlerimiz, Hindistan sınırındaki lojistik kapasitesi ve tatbikat yoğunluğunu artırmaya odaklanacak. iki ülke arasındaki sınır güvenliğini korumak için provokasyonlara son verilmeli."

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/asya/201707241029399094-cin-hindistan-dag-tiretmek-cin-ordusu/

Çin ve Hindistan arasında 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü tartışmalı. Hindistan, pakistan ile yaşadığı keşmiş sorunun benzerini Çin'le de yaşıyor. Pakistan, hindistan'a karşı Çin'le müttefik, Hindistan ise ABD ile iyi ilişkilere sahip. ABD, Hindistan'la nükleer iş birliği anlaşması imzalamıştı.

baba ile birlikte yolculuk yapmak

putintin
Şehirler arası yolculuk yapıyorsanız ve önünüzde öpüşen bir çift varsa pek rahat edemiyorsunuz. Babam, "gençler ayıp oluyor" masına gelen öksürüğüyle gençleri biraz dizginlemek istedi ancak iplemediler. Ben de o ara uyuyor numarası yapıyordum. Ne yapayım.

diş hekimliği

putintin
Mezun olanların direkt işe başladığı meslek. Geçen sene mf-3 sıralamaları 21 binlerde olanlar diş hekimliği fakültelerine yerleşebildi. Bu sene 22 binlere de çıkacaktır, bazı üniversiteler kontenjanlarını arttırdı.
Diş hekimliği mezunları ağız ve diş sağlığı merkezlerine kura ile atanıyor. Ayrıca dişte uzmanlık sınavına girip kariyerlerini ilerleyebiliyorlar...
Diş Hekimliği uzmanlık alanları:

- Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi
- Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi
- Ortodonti
- Endodonti
- Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)
- Periodontoloji
- Protetik Diş Tedavisi
- Restoratif Diş Tedavisi

eczacılık

putintin
Tıp ve diş hekimliğinden sonra en çok tercih edilen meslek. eczacılık Fakültesi bitirenlerin yüzde 94'ü eczacı dükkanı açıyor. yeni yasa dükkan açmaları için nüfus kriteri şartı getirdi. Eczacılar bulunulan ilçe sınırları içinde “her 3 bin 500 kişiye 1 eczane” olacak şekilde eczane açılabilecek. Böylece, 35 bin kişilik bir ilçeye 10'dan fazla eczane açılamayacak. Eczacılık fakültesi düşünenler biraz daha araştırma yapmalı diye düşünüyorum.

saddam hüseyin

putintin
Irak'ı ABD'ye karşı savunan adam gibi adamdı. Saddam, Irak'ın yüzde 60'i Şii olmasına rağmen yüzde 90'ı Şii olan İran'ın kontrolüne girmesine izin vermedi. Şii Arapları, Arap milliyetçiliğini kullanarak acemlere karşı korudu.

Saddam Sünni idi. Sünni olması İran'ın istemediği bir olaydı. Bu sebeple İran, Irak'ın işgalinde ABD'ye el altından yardım etti. İranlı bir yetkili "Irak'ın işgalinde ABD'ye yardım ettik ancak yine de yaranamadık" şeklinde bir açıklama yapmıştı. İran ile Irak'ın arası yakın geçmişte de (Körfez savaşında) açılmıştı.. Barzani ırak'ın kuzeyinde ABD'nin güdümünde bir devlet kurmak amacıyla Saddam'a ihanet etti... Her şey bittiğinde, Saddam devrildiğinde kuzey ırak Kürt bölgesel yönetimi ve merkezi Bağdat yönetimi diye iki ayrı oluşum ortaya çıktı. Barzo yakında referanduma gidip bağımsızlığını ilan edecekmiş. Merkezi Bağdat yönetimi ise tamamen İran'ın kontrolüne geçti. Efsane general kasım Süleymani'nin ışid'e karşı kurduğu, Şii milislerden oluşan haşdi şabi sayı olarak Irak ordusunu geçti. Irak meclisi de haşdi şabi'nin Irak ordusuna dahil olduğunu Açıkladı.

Ortadoğu'da devrilen güçlü liderlerden sonra ufak ufak devletleçikler ortaya çıktı. Zayıf ve güçsüz devletçikler... Libya ve Irak'tan sonra sıra Suriye'ye geldi. Esad'ı devirip Suriye'yi parçalamayı hedefliyorlar..

rusya

putintin
(bkz:#20770) nolu entry'de Rusya'nın iki düşman ülke olan Azerbaycan ve Ermenistan'a silah sattığını belirtmiştim. Rusya bu defa da Ermenistan ile ortak Ordu kurma kararı almış. Amaç Rusya veya Ermenistan'a silahlı saldırıyı 'tek komuta, tek fikir ve tek plana göre' püskürtmekmiş. Böylece iki ülkenin kara sınırlarının korunması, hava ve uzay sınırlarının ortaklaşa korunması ve her iki ülkenin bölgedeki kritik öneme sahip tesislerinin hava savunmasını sağlanacakmış. Rusya Devlet Duması, Ermenistan'la ortak orduyu onayladı.

Rusya sınırlarını genişletmeye devam ediyor. Ermenistan federasyona dahil bir ülke konumuna düştü. Ruslar Ukrayna'dan da zorla Kırım'ı ve Donbass bölgesini aldı ki savaş hala devam ediyor. rus destekli Novorossiya Federal Devleti ile Ukrayna arasında çatışmalar sürüyor...

0 /