confessions

putintin

1. nesil Yazar - Şevkli

  1. toplam entry 390
  2. takipçi 11
  3. puan 8637

mike pompeo

putintin
İran'a yeni düşmanlar kazandırmak amacıyla ortadoğu turuna çıkan ABD dışişleri bakanı.

Şöyle bir açıklama yapmış:"İran halkının, rejimin diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etmesinin kabul edilemez olduğunu bilmesi gerekir. İran halkının sesini duymak istiyoruz. İran halkının, onlar için onurlu bir hayat istediğimizi bilmesi gerekir."

ABD; suriye, Libya ve Irak'a götürdüğü demokrasiyi (!) bir an önce İran'a da ulaştırmayı hedefliyor. Bu kapsamda Arap NATO'su kurulacağı belirtiliyor. Amerika bir yandan da İran pkk'sı olan PJAK ile görüşüyor.

jean-yves le drian

putintin
Fransa dışişleri bakanı.

Fransız bakan Suriye'den çekilme planları olmadığını ve siyasi çözüm sağlanmadan çekilmeyeceklerini belirtmiş. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Suriye Demokratik Güçleri'ni (SDG) temsil eden ypg'li teröristlerle bir araya gelmiş ve onlara Fransa'nın kendilerini desteklemeye devam edeceğini bildirmişti. ABD, Suriye'den çekilse bile Fransa kalıcı görünüyor.

idlib

putintin
Türkiye'nin devreye girmesiyle çatışmaşızlık bölgesi ilan edilen kent.
Heyet Tahrir el-Şam terör örgütünün bu ilde etkili olduğunu şu enrty'de belirtmiştim: (bkz:#33234)

Htş, öso gruplarını tasviye ederek idlib'in kuzeyini işgal etmiş ve güneye doğru ilerlemeye başlamış. Dr Naim babüroğlu bu konuya değinmiş: https://twitter.com/NaimBaburoglu/status/1081870647016464385?s=09

Milli savunma bakanı son gelişmeleri değerlendirmek üzere rus mevkidaşı ile idlib özelinde bir görüşme gerçekleştirmiş...

https://twitter.com/tcsavunma/status/1083045216532250624?s=09

Ekleme: https://twitter.com/taylieli/status/1083074805069500418?s=19

halide edib adıvar

putintin
Milli mücadele döneminde anadolu ajansı'nı kuran değerli akademisyen, yazar. Bugün ölüm yıldönümü. Sultanahmet mitinginde yaptığı şu konuşma unutulmamalı:

"Toprağımızın üstünde şerefsiz yaşamaktansa toprağın altında yatmayı şeref sayarız. "

kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti

putintin
Dışişleri bakanlığı İsrail ve Mısır büyükelçilerinin tehditlerine yanıt vermiş. Açıklama şu şekilde:

"Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir toplantıda, bazı Büyükelçilerin, Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'de tek taraflı olarak sürdüregeldiği hidrokarbon faaliyetleri konusundaki destek beyan eden ifadelerini yersiz buluyoruz. Sözkonusu ülkelerin temsilcilerine hadlerini aşmamalarını tavsiye ediyoruz."

ABD'nin yaptırım tehditlerinden sonra bu iki ülkenin cesaret kazandığı anlaşılıyor...

2. mehmet

putintin
İstanbul'u fethederek "fatih" ünvanını alan Osmanlı'nın yedinci padişahı.
2. Mehmet, fatih ünvanıyla birlikte Kaiser-i Rum (Roma İmparatoru) ve ayrıca eski Yunancada Roma İmparatoru anlamına gelen "Basileus" unvanlarını da almıştır.
Fatih'in fethettiği yerler: Belgrad hariç bütün Macaristan, Bosna Hersek, Mora, Kırım, amasra, Konya, Sinop (İsfendiyaroğullarından), Trabzon (trabzon Rum imparatorluğundan)
Döneminde Karadeniz Türk gölü olmuştur, Venedik'e ilk ticari imtiyaz verilmiştir.

kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti

putintin
Komik tehditlere şahit olan yavru vatan... Rumların tek taraflı doğalgaz aramasına tepki gösteren Türkiye, kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyet'inin hakkı olan bölgelerde doğalgaz arıyor. Sondaj gemilerini de Türk savaş gemileri koruyor.. Lefkoşa'da yapılan "Dış Rumlar Konferansı"na İsrail, Mısır ve Amerika Birleşik Devletleri'nin Rum Kesimi'ne akredite olan büyükelçileri katılmış ve Mısır büyükelçisi ile İsrail büyükelçisi Türkiye'yi tehdit etmiş.

İsrail Büyükelçisi Aammy Ravel: "Türk tehditleri nedeniyle İsrail'in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim."

Mısır Büyükelçisi Mai Taha Muhammed: "gerekirse Türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyiz."

Adadaki Tartışmalı bölgeler:
zenginsozluk.com/foto

2. murad

putintin
İstanbul'u fethedecek olan 2. Mehmet'in babası, hayır babası olarak bilinen Osmanlı padişahı.
Tahta çıkar çıkmaz Macarlar üzerine sefer düzenlemiştir ancak Karamanoğlu beyliği isyan edince kuruluş döneminin en ağır anlaşması imzalanmıştır. (Edirne Segedin) anlaşmaya göre sırp krallığı kurulacak ve 12 yıl savaş yapılmayacaktır. Bu ağır anlaşma nedeniyle 2. Murat tahtı 12 yaşındaki oğlu 2. Mehmet'e bırakır. Ufak yaşta Osmanlı'nın başına geçen 2. Mehmet'in deneyimsizliğinden faydalanmak isteyen Avrupalılar Edirne Segedin Antlaşması bozup yeni bir Haçlı Seferi'ne girişirler. Bunun üzerine yeniçeriler ilk defa isyan ederek 2. Murat'ı tekrar tahta çıkarır... ordunun başına geçen 2. Murat, Varna ve 2. Kosova savaşlarında Haçlıları yener. Artık Balkanlar kesin olarak Türk yurdu olmuştur.

çelebi mehmed

putintin
Osmanlı'nın ikinci kurucusu. Yıldırım Bayezit'in Timur'la yaptığı Ankara savaşı sonrası dağılan devleti yeniden toparlamıştır. Döneminde Venedik'le ilk deniz savaşı (çalıbey) yapılmış, ilk dini nitelikli isyan olan şeyh bedrettin isyanı bastırılmıştır. Ayrıca 1. Mehmet, Mekke ve Medine'ye hediyeler gönderen ilk padişahtır.

yıldırım bayezid

putintin
Osmanlı Devleti'nin dördüncü padişahı, sultan 1. Murat'ın oğlu.
1. Kosova savaşına katılmış, savaş alanında babasını öldürülmesiyle tahta çıkmıştır.
Yıldırım Bayezit, Batı Avrupa devletinin de asker gönderdiği en büyük Haçlı seferi olan Niğbolu savaşını Osmanlılara kazandırmıştır. Savaş öncesinde 3. Haçlı Seferi'ne karşı başarı kazanması halinde yirmi büyük cami yaptıracağı sözünü vermiştir. Savaş kazanılınca da Şeyhülislamın tavsiyesi üzerine yirmi cami ihtişamındaki bursa ulu cami'yi yaptırmıştır. (Yirmi kubbeli) Bu olaydan sonra Halife tarafından kendisine Sultanu'l-İklim-i Rum (Rum Yöresinin Sultanı) unvanı verilmiştir.

1. murad

putintin
Tarihçi Gibbons'un “Padişahlığı boyunca Hristiyanlara Papalıktan daha iyi muamele etmiştir” dediği Osmanlı padişahı.
1. Murat padişahlığı boyunca birçok savaşa katılmıştır. İlk Haçlı seferi olan sırpsındığı ve ikinci Haçlı şeferi 1. Kosova savaşlarında başarı elde etmiştir. Sazlıdere savaşı ile Edirne'yi alıp başkenti buraya taşımıştır. Sınırları genişleyen Osmanlı'da divana üç yeni üye katılmıştır. (Kazasker, defterdar,nişancı) vezir sayısı ikiye çıkarılmıştır. Yeniçeri sistemi ve Enderun sistemi kurulmuştur.
1. Murat savaş alanında şehit olan tek Osmanlı padişahıdır. 1. Kosova Savaşı'nın sonunda, Sırp Kralı Lazar'ın damadı Miloş Obroneviç padişahın huzuruna çıkdığı sırada göğsünde sakladığı hançeri 1. Murat'a saplayarak sultanı şehit etmiştir.
0 /