confessions

ruzgara karsi iseyen adam

1. nesil Yazar - Girişimci

  1. toplam entry 479
  2. takipçi 14
  3. puan 6118

kızına sahip çıksaydın

ruzgara karsi iseyen adam
Şaşırtmayan ifade!
Daha önce de, "o saatte sokakta ne işi vardı?", "kuyruk sallamasaydı!", "öyle giyinmeseydi!" vb. bir çok çirkin savunma ile karşılaşmadık mı? "Kızına sahip çıksaydın" diyen şahsı kınıyoruz ama, bu durum tek bir şahsın özelinde değerlendirilemeyecek bir konu. Malesef Bu hastalıklı düşünce yapısı toplumun büyük bir kesiminde bulunuyor. Bakın Atasözlerimiz bile sorunlu!
"Bal arıdan, kavga karıdan çıkar."
"Kadının işi tavukların eşinmesine benzer."
"Kadında vefa, borçluda sefa aranmaz.'
"Dul karı şeytan karı, aldatır alır bekarı."
"Kızını dövmeyen, dizini döver"

susam sokağı

ruzgara karsi iseyen adam
Gün güneşliii insanlar neşeliiiii... diye başlayan müziği ile gözlerimin dolmasına neden olan program. Ne çok sever izlerdim bu programı, bir nesli gerçekten çok etkilemiştir susam sokağı. Televizyon tarihimizin en kaliteli ve sevilen çocuk programıdır, şimdi çıksa oturur yine izlerim.

buğu

ruzgara karsi iseyen adam
Nasıl bir büyüsü var anlamadım ama insanı bir şekilde kendine çekiyor işte. Ne olduğunu kavrayamadan camın üzerine bir şeyler çizerken buluyorum kendimi. iyice karalayıp buğu ortadan kalkınca bu sefer derince bir hoh yapıp, tekrar başlıyorum çizmeye.

Bu buğu olayı gibi yurdum insanının kayıtsız kalamadığı bir diğer şey ise balonlu naylondur. balonlu naylonun üzerinde patlatılacak bir kabarcık görüp "çatttt!" diye patlatmanın keyfi bambaşkadır.

tauirel

ruzgara karsi iseyen adam
romantizm yaratmak adına Peter jackson tarafından hobbit filmine ilave edilen karakter. Jackson'da haklı tabi, üç film boyunca saatlerce 9-10 tane sakallı cüceyi izleyecek değiliz ya, biraz tauirel, biraz galadriel derken filmi çekici kılmaya çalıştı adam. Bu durum Peter jackson'ın ilk icraati değil aslında, benzer bir durumu yüzüklerin efendisi serisinde de yapmıştı. Yüzük kardeşliği filminde, hançerle yaralanan frodo'yu alıp atıyla kara süvarilerden arwen kaçırmıştı, ama kitapta bu rolü glorfindel üstleniyordu.

watchmen

ruzgara karsi iseyen adam
Allan moore'un yazdığı bir çizgi roman. Konusu, anlatım tarzı, karakterlerin derinliği ve bir çok yönü ile, Süper kahramanların dünyasına dair milat olarak kabul edilen bir eser. Şöyle ki, Watchmen'den öncesi ve sonrası diye bir tabir bile kullanılabilir.

Bu başlığı açmamın nedeni ise Hbo'nun Watchmen projesine dair ilk fragmanın yayınlanmış olması. Açık konuşmak gerekirse fragmandan pek bir şey anlaşılmıyor ama ben dizi için ümitliyim. Klasik Watchmen hikayesinden farklı bir konusu olacakmış. Bakarsınız got sonrası Hbo'nun yeni yüzü olur!

müşteri hizmetleri

ruzgara karsi iseyen adam
Ulaşılması güç olan insanlardır. Nasıl bir makamsa artık, olmuyor arkadaş, bir türlü görüşemiyoruz kendileriyle.

Bugünlük sinirlenme kotamı, garanti bankası müşteri temsilcisine ulaşmak adına yaptığım umutsuz girişimler ile doldurdum. Alo garanti 444 0 333 nolu hattı aradım. O kadar tuşlama yapıp, o kadar yere bağlandım ki, bir ara ne için aradığımı bile unuttuğumu anladım. Toplam 27 dakika 9 saniye süren görüşmelerin ardından işimi hallettim ama bu gergin süreç, güne kırmızı görmüş boğa gibi öfkeli bir insan olarak devam etmemi sağladı.

Sevmediğiniz, gıcık olduğunuz bir insan varsa, ona bu bankayı kullandırıp, alo garanti'ye yönlendirebilirsiniz. Daha büyük kötülük olmaz, tavsiye ederim!

hadouken

ruzgara karsi iseyen adam
Yıllarca aduket olarak bildiğimiz Ryu ve ken'e özgü hareket. Bu ryu ve ken'in bir kaç özel hareketi daha vardı. Yukarı doğru sıçrayarak attıkları bir aparkat ve havada döne döne katederek attıkları bir tekme. Başka da bir esprileri yoktu, balrog'u seçip yumruk manyağı yapardım bu aduketçileri.

game of thrones

ruzgara karsi iseyen adam
Kış sonunda geldi. Bu sezon için iki yıl boyunca çalışıldı, maddi manevi müthiş bir emek verildi. Hatta winterfell kuşatması için, tarihin en iyi savaş sahnelerine konu olacak, miğfer dibi muharebesinden bile daha iyi olacak denildi ve izleyiciler büyük beklenti içine sokuldu. Peki oldu mu, biraz oldu biraz da olmadı, maalesef 7.sezondan beri süregelen kötü gidiş burada da kısmen devam etti.

peki neden daha iyi olmadı? Bundan sonra yazacaklarım 8.sezonun 3.bölümü için spoiler içereceğinden, bölümü izlemeyenler okumasın lütfen.

Öncelikle winterfell savunmasından bahsetmek istiyorum. Karşında senden çok daha kalabalık bir ordu var ve bu adamlar ölü. Yorulmaz, dinlenmez, korkmazlar... daha da kötüsü her ölen asker, daha sonra ölüler ordusunun birer ferdi olarak geri dönüyor ve adeta kar topu gibi büyüye büyüye üzerinize geliyor. Peki hangi akla hizmet ölüler ordusuna karşı araziye asker çıkarılıyor. kim varsa surların tepesine çıkar, yap savunmanı. Ortaya hendek aç, mancınıkları içeriye kur, alev toplarını gönder dur üzerlerine. O kadar adam winterfell surlarının önünde boşuna yok oldu, en çok lekesizlere üzüldüm.

Kızıl rahibe ortaya çıkıp, dothraklara öyle bir gaz verdi ki, ben bile oturduğum yerden gaza geldim. Ama savaş gazla kazanılmaz, biraz taktik zeka lazım. Ne olduğunu bile bilmediğin karanlığa bodoslama at mı sürülür? aynı hatayı minas tirith önünde yapmıştı faramir ve dostları, sonra gondor askerlerinin kesik başlarını tek tek mancınıkla geri göndermişlerdi minas tirith kulelerine! Ama ne yalan söyleyeyim, dothraklar karanlığa hücum ettiklerinde oluşan ambians ve karanlıktaki ışıkların tek tek söndüğünde winterfell savunucularının şimdi sıçtık bakışları çok iyiydi.

Karanlık dedik; ortamı germek, zaman zaman izleyiciyi ürkütmek, karamsar bir ambians oluşturmak adına sahneleri karanlık bir tonda çekmek mantıklı ama bu karanlık tonu abartınca hiç bir şey anlaşılmıyor ve sanki hataları kapatmak için kasten yapılmış izlenimi oluşuyor. Bir şeyler görebilmek için şekilden şekile girdim, Dizi izleyen yaşlı teyzeler gibi oldum.

Kuşatmanın sonlarına doğru artık winterfell düşmek üzereyken, karakterlerin zor durumda olduklarını göstermek için kısa kısa sahnelerle onlara odaklanıldı. Bir bakıyoruz sam'in üzerine 10 tane ölü çökmüş debeleniyorlar, sonra sahne kesilip birden sur dibinde Jaime ve brienne tarth'i görüyoruz. Sırtlarını duvara vermişler üzerlerine çöken ölü grubunu savurmaya çalışıyorlar. Sonra sahne kesiliyor başka bir karaktere dönüyor ve o karakterde üzerine çullanan ölüler ile yuvarlanıyor. Başka sahneler izliyoruz, sonra birden tekrar sam'i ya da jaime'yi görüyoruz, hala üzerlerine çullanan ölüler ile boğuşuyorlar. Lan bu adamlar hiç mi yorulmuyor hepsinin tepesinde 20 tane ölü, kimi karakterin bacağından çekiştiriyor, kimi üzerine çıkmış tepiniyor, aradan ne kadar zaman geçse de direniş devam ediyor.

Bran desen hiç bir şey yaptığı yok. Tuzluk gibi oturuyor o kadar. Jon kafası kopan tavuk gibi ortalıkta amaçsızca koşturuyor. Demir adaların yiğitleri bran'ı koruyor ama nereye kadar, kış geldiğinde ok biter ama wight bitmez. Legolas'a selam çakarcasına direnen theon elini sadağa atıyor ama boşluğu avuçluyor. işte o andan itibaren game of thrones serisinin en dramatik ve kahramanca ölüm sahnelerinden birine tanık oluyoruz. Bran'ın, "theon sen iyi bir adamsın, teşekkürler." Repliği ile birlikte birbirlerini onaylamaları ve ardından theon'un ölüme doğru yaptığı koşu... bu sahne güzeldi. Muhtemelen bölümün en iyi sahnesiydi.

Son olarak arya'ya değineceğim. Gece kralını öldüren kişi arya olmamalıydı. tamam arya iyi bir suikastçı, yetenekli bir savaşcı ama arya'nın hiç bir zaman akgezenlerle, gece kralı ile bir derdi, bir mücadelesi olmadı. Yıllarca bu mücadeleyi jon snow ve bran stark verdi. Hani bran Karanlık ile olan savaşta çok önemli bir yerdeydi, hani her şey ona bağlıydı, hani güce dengeyi getirecek seçilmiş kişiydi! Ağacın yanında tuzluk gibi oturdu o kadar, hadi onu geçtim; efkârlı edd'in, sümsük sam'in hatta tormund'un bile gece kralını öldürmesini arya'ya tercih ederdim. Eminim sırf izleyiciyi ters köşeye yatırmak adına bu görevi arya'ya verdiler, başka bir ihtimal göremiyorum.

avengers endgame

ruzgara karsi iseyen adam
Dünya genelinde fanatik izleyici kitlesine sahip olan film.
Aylardır en kısa fragmanından bile saatler sürecek teori videoları çıkaran, filmin başlaması için takvime haftalar öncesinden çentik atmaya başlayan tuhaf bir kitle mevcut.

Filmin fanatik hayranlarına dair ilginç bir olay da Hong Kong'da yaşanmış. bir sinema salonunun önünde bağırarak filmin sonunu söyleyen bir adam, bilet kuyruğunda bekleyen seyirciler tarafından sağlam bir şekilde dövülmüş. Adamı kanlar içerisinde yerde bırakmışlar.

carol denvers

ruzgara karsi iseyen adam
Marvel comics'in yeni starı! Sanırım sinema evreninin ilk on yılında iron man'a verilen rol önümüzdeki süreçte carol denvers'a verilecek. captan marvel'in çizgi romanlarını adam akıllı okumadığım için, biraz sonra yapacağım yorumların filmde gördüğüm karakter üzerine olacağını belirtmek isterim.

Çizgi roman dünyasında süper kahramanların "yuh artık!" diyebileceğiniz abartılmış güçleri olabiliyor. bir yumrukla gezegen patlatan, bir osuruğu ile ordulara diz çöktüren, hapşırarak neredeyse kara delik yaratan güçlere sahip karakterler görmek mümkün. Tabi bu durum karakterlerin inandırıcılığına ve hikayenin heyecanına gölge düşürdüğü için son yıllarda süper kahramanların güçleri olabildiğince azaltıldı. Doğrusu da buydu ki, Christopher Reeve'in superman serilerini saymazsak sinema dünyasında yıllarca bu durumu çok iyi idare ettiler. Tabi ki captan marvel'a kadar! En son ışıklar saçarak devasa uzay gemilerine kafa üstü dalıp çıkıyor ve onları patlatıyordu. Durdurulması imkansız bir kahraman, ne heyecan ama! Ayrıca bu rol için Brie Larson dışında başka bir isim bulamadılar mı acaba? iyi bir oyuncu olabilir belki ama bu rol için çok eğreti duruyor. wonder woman için gal gadot ne kadar iyi bir tercih olduysa, brie larson'da tam tersi bir çizgide duruyor.

Film klasik bir orjin hikayesi. Carol danvers'in kendini keşfetmesi ve kötüleri sepetlemesi anlatılıyor işte. En kötü mcu filmi değil ama en iyiler arasına girme şansı da yok. En iyi yanı ise Nick Fury'nin geçmişini anlatması.

anonim kalmak

ruzgara karsi iseyen adam
Sözlük ortamında olması gerekendir. Tanıdığım birisi ile sohbet etmek, dert anlatmak istesem arkadaşlarımın yanına giderim, dostlarımla konuşurum. Sözlük ise daha çok günlük tutmak gibi, kimsenin okumadığı, bilmediği ve sadece sana ait olan bir yer gibi. Dış dünyadan izole bir yapısı var ve Anonimliğin bozulması tüm bu tılsımın bozulacağı anlamına gelir benim için.

atari

ruzgara karsi iseyen adam
Sabah akşam oynar, adaptör ısındığında da buzdolabına koyar, sonra tekrar oynardım. Babam elektrik parası çok gelecek, annem ise gözlerim bozulacak diye kızardı ama dinleyen kim? Hafta sonları pazara atari kasedi satan bir dayı tezgah açardı, sabah erkenden kalkar kaset değiştirmeye giderdim. Sonra bir hafta boyunca o kasetteki oyunu bitirmeye çalışırdım. En çok adventure island ve goal 3 oyunlarını severdim. Mahallenin çocukları ile toplanır turnuva yapardık, Ne güzel oynardık be!

erik çekirdeği aracına geldi diye çocuğu dövmek

ruzgara karsi iseyen adam
Videoda bir çocuğu yere yatırıp kafasına yumruk ve tekme atan bir adam görüyorum. Bunu yapabilmek için insanın psikolojisinin bozuk olması gerekiyor. Başka bir açıklaması yok.

Demek ki çocuk çekirdek atmak yerine, aracı çizse ya da ağır bir zarar verse adam cinayet işleyecek! Malın mülkün esiri olmak böyle bir şey oluyor herhalde.

sonuçta otomobil bu, devamlı dışarıda duruyor ve başına her şey gelebilir, hazırlıklı ve anlayışlı olmak gerekiyor. Oturduğum evin otoparkı yok ve sokağa parkettiğim araca, iki kez park halindeyken vurup kaçtılar. Birinde tampon çatladı! Çevredeki çocuklar sağını solunu çizdiler, bir cin ali resmi çizmedikleri kaldı. Insan kızıyor, üzülüyor ama ne yapalım? insanlara savaş mı açayım, aracın çevresine bubi tuzağı mı kurayım? olacağı varsa oluyor işte.

taso

ruzgara karsi iseyen adam
Cips paketlerinden çıkardı. Ön yüzünde Looney Tunes karakterleri yer alırdı. Tasoları arka kısmı yukarı bakacak şekilde üst üste dizer, sonra eldeki tasoyu bu kuleye fırlatıp onları devirirdik. Yüzü dönen tasolar bizim olurdu.

Tek yüzü resimli Klasik tasodan sonra orta kısmında hafif bir bombe olan dönen taso dediğimiz tasolar piyasaya çıktı. Bu dönen tasonun bir esprisi de looney tunes karakterlerinin önemli bir tarihi figürü ya da mekanı canlandırmasıydı. Örneğin tasonun ön yüzeyinde, yağmurlu havada elinde uçurtma uçuran tazmania canavarı resmi vardı ve üzerinde benjamin franklin yazıyordu, ya da taştan kılıç çıkarmaya çalışan şövalye kıyafetli bugs buny resmi vardı ve taso üzerinde kral arthur yazıyordu. Bu dönen tasoların tarihi yer ve figürler ile mitolojik karakterlerin çocuklara tanıtılmasında oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum.

Bir süre sonra iki yüzünde de looney tunes karakteri bulunan tasolar çıkmaya başladı cips paketlerinden, bunların adı da mega tasoydu. Taso oynarken Mega tasoyu onluk sayardık, yani baya bi değerliydi.

Sonrasında ise televizyonlu taso denen model ortaya çıktı. Tasoyu aşağı yukarı oynatınca karakter hareket ediyordu. Kaybetme korkusuyla pek oyuna dahil edilemezdi bu tasolar.

bu looney tunes tasoları tutmuşken rakip cips markası geri kalmamak için the Flintstones tasolarını çıkarmıştı. Çok iyi hatırlıyorum en çok betty, dino ve bambam çıkardı cips paketlerinden.

Ne yazmışım ama, alt tarafı taso demeyin lütfen, benim de dahil olduğum dönemin çocuklarını çok etkilemişti bu tasolar. Az koleksiyon yapmadık, az oynamadık...

spider-man

ruzgara karsi iseyen adam
Spider-Man, marvel sinematik evreni kurulmadan önce, marvel comics'in en önemli karakteriydi, bayrak adamıydı. Dc için superman ne ise marvel için Spider-Man oydu. Ama Spider-Man'in film haklarının yıllar önce sony pictures' a satılmasından dolayı, marvel sinema evreninde onu kullanamadılar ve evreni iron man'in üzerine kurdular. Civil war filminde disney, sony pictures ile anlaşma yaptı ve Spider-Man'i marvel sinema evrenine dahil ettiler. Bizim örümcek sığıntı gibi kaldı tabi ki, iron man'in yancısı olmaktan öteye gidemedi. Son çekilen filmi ise o kadar kötüydü ki, m.keaton bile filmi kurtaramadı.

Spider-man'in bizim kuşak tarafından tanınması, rene'nin bir üst entrysinde belirttiği gibi örümcek adam ve arkadaşları isimli çizgi film serisi ile oldu. Örümcek kafalı dostumuz, Ateş kız ve buz adam ile aynı evi paylaşıyor kötülere karşı da birlikte savaşıyorlardı. Star 1'de yayınlanıyordu bu çizgi seri. Evet, Spider-man ile bu çizgi film sayesinde içli dışlı olduk ama asıl patlama daha sonraki yıllarda yine star kanalında ekranlara gelen spider-man animated series ile yakaladı. Bu seri sadece türkiye'de değil, dünya genelinde büyük ilgi gördü ki, karakterlerin film haklarının çeşitli stüdyolara satılarak marvel comics'in iflastan kurtulmasına öncü oldu.

zenginsozluk.com/foto

Stan lee'ye gelirsek; eminim stan lee, spider-man'i yaratırken karakterin bu kadar ilgi göreceğini düşünmemiştir. O yıllar neredeyse her ay yeni karakterlerin yaratıldığı, büyük firmaların devamlı birbirlerinden karakter aşırdıkları yıllardı. Bu karakter bolluğunda Spider-man için özel bir dergi basılamadı ve Amazing Fantasy isimli toplama derginin 15. Sayısında okur karşısına çıkabildi spider-man. Sonra büyük ilgi gördü, kendi dergisine kavuştu ve günümüze kadar geldi.


zenginsozluk.com/foto

volkan demirel

ruzgara karsi iseyen adam
Dün oynanan trabzonspor maçı sonrasında yaptığı açıklama ile, trabzonspor'lu bir görevlinin takımı hakında gereksiz laflar söylediğini, özür dilemesi gerektiğini, aksi halde onu otobüsten alıp özür dileteceğini beyan eden kaleci.

Volkan bey Daha önceden de bir gazeteciyi "seni evinden aldırırım" diye tehdit etmişti, şimdi de rakip görevliyi otobüsten aldırmakla tehdit ediyor. Volkan bey insanları sağdan soldan aldırmaya, bir şeyleri yerinden kıpırdatmaya bu kadar meraklıysa, bir lojistik firması kursun, servis çeksin, en kötü muavinlik ya da kargoculuk yapsın. Böylece futbolu bırakmış olur ve sahalarda devamlı tansiyon yükseltip ortalığı geren topçulardan birisi daha azalmış olur.

turbo

ruzgara karsi iseyen adam
içinden otomobil resimlerinin çıktığı şekerli sakız markası. Bu sakız şimdi var mı bilmiyorum ama çocukluğumda çok satılırdı. içinden karikatür çıkan tipitip sakızları ile birlikte en çok aldığım sakızlardandı.
0 /