confessions

ruzgara karsi iseyen adam

1. nesil Yazar - Akıllı

  1. toplam entry 423
  2. takipçi 11
  3. puan 5424

vincent van gogh

ruzgara karsi iseyen adam
Fransa'da düzenlenen sergi ile tekrar anılan ressam. eserlerinin, ışık oyunları ve müzikler eşliğinde mekana yansıtılması ile olağanüstü bir sergi hazırlanmış. Klasik resim ve modern sanatın dinamikleri ancak bu kadar iyi bir şekilde harmanlanabilirdi.
Şu kısacık tanıtım videosunu izlemek bile insana keyif veriyor, yapılan işe hayran bırakıyor.

sulu boya

ruzgara karsi iseyen adam
Bir resim tekniği. Kolay gibi görünse de, aslında oldukça zor bir teknik. Hata yapıldığı zaman kapatması ve koyu renklere müdahale edilmesi hiç kolay değil. deseniniz, renk bilginiz, estetik bakış açınız ne kadar gelişmiş olsa da tekniğe hakim olamayınca çamur gibi bir iş ortaya çıkıyor. Özellikle de kâğıdı ne kadar gererseniz gerin, suyu yiyince dalgalı deniz gibi kabarması yok mu, en çok insanı bu durum sinir ediyor.

laura pergolizzi

ruzgara karsi iseyen adam
Lp kısaltması ile bilinen şarkıcı, söz yazarı. Harika bir sesi ve tarzı var. bu arkadaşı bugüne kadar erkek sanıyordum, meğer kadınmış. Cinsiyeti tabi ki önemli degil ama şarkılarını bu kadar sevip dinledikten sonra bunu yeni farketmem biraz komik geldi bana.

ilkokul çocuğu

ruzgara karsi iseyen adam
Teneffüs zili çalınca kendilerini kaybetme gibi bir huyları var. Geçenlerde bir arkadaşımı görmeye okula gittim. Merdivenden çıkarken zil çaldı. Birden ortalığı coşkulu bir çocuk kalabalığı sardı. Merdivenden bağıra çağıra bir koşturuyorlar, sel suyu gibi alıp götürecekler beni. Kendimi köşeye zor attım. Adamlar aslandan kaçan antilop sürüsü gibiler, bir sağa bir sola koşturuyorlar. Siz siz olun, teneffüs zili çalınca merdivende yakalanmayın, kendinizi güvenli bir bölgeye atın ve teneffüsün bitmesini bekleyin.

göktaşı

ruzgara karsi iseyen adam
Göktaşı; Astronomları, bilim insanlarını, uzaya merak salan kişileri ilgilendirmesi gerekirken, Türkiye özelinde maliye ve vergi memurlarının ilgi alanına girmektedir. Hatırlayın, bundan 4-5 yıl önce düşen göktaşı parçalarının vatandaş tarafından toplanıp satılmasının ardından, maliye vergi almak için taşların peşine düşmüş, vatandaş ise "Gökten düşen taştan vergi mi alınır?" diye tepki göstermişti.
Elin oğlu Ay'a gitmek, Mars'a koloni kurmak, dünya dışı yaşama merhaba demek için uğraşırken, biz tarladan topladığımız taşlar ile mücadele ediyoruz! Uzay ile olan imtihanımız bu kadar!

öğrencilerin notlarının velilere sms ile bilgi ver

ruzgara karsi iseyen adam
Karnedeki birleri siyah kalemle dörde çeviren, zayıf notları aileler duymasın diye kırk takla atıp, her türlü cinliği düşünen öğrencilerin yaratıcılıklarını engelleyen, onları tembelliğe iten uygulama. e okuldu, sms ile not bildirimiydi derken; öğrenilmiş çaresizlik yaşıyor zavallı çocuklar, hile hurda bile düşünemiyorlar!

yerel seçimler

ruzgara karsi iseyen adam
Kime oy vereceğime dair hâlâ net bir fikrim olmasa da, oy vermeyeceğim kişiyi az önce tespit ettim. En azından bir kişiyi elemiş oldum!
Az önce kapı çaldı dostlar; işi gücü bırakıp kapıyı açtım ve karşımda 40'lı yaşlarında bıyıklı bir adam, başı örtülü bir kadın ve iki çocuk gördüm. Bu çekirdek aile, herhalde karşı komşu yerine yanlışlıkla bana geldi diye düşünürken; adam birden kolunu uzattığı gibi elimi kaptı ve sıktı, ne olduğunu anlayamadan diğer eliyle de bir broşür uzatıp, "eyi akşamlar, ben muhtar adayı ......., oyunuza talibim" diye devam etti. Ben şaşkınlığımı atamadan karşı komşunun kapısını çaldı ve aynı parodi orada da tekrarlandı. Hayır, bayram ziyaretine gelen uzak akraba gibi oy istemeye mi gelinir? Çoluk çocuğu da alet etmiş bir de.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

ruzgara karsi iseyen adam
Dünyada benim kadar kötü yemek yapan, bu kadar mutfak özürlüsü bir insan daha yoktur. Bu Akşam mercimek çorbası yapayım dedim. Mercimeği patates, havuç ve soğan eşliğinde tencereye koydum, sıcak suyu üzerlerine döktüm ve Pişme sürecinde boş durmayayım, film izleyeyim dedim. Bu arada Yemeğin altını kısmayı unutmuşum, bir de üzerine filme dalıp süreyi de uzatmışım. Aradan epey bir zaman geçti, birden yemek aklıma geldi, koştum mutfağa bir baktım tencerede su yok. mercimek ve diğer sebzeler pişmiş, lapa şeklinde duruyor. Yapacağım çorba pilav gibi bir şey oldu. Kuru çorba yaparak tarihe geçtim resmen, şimdi aç aç dışarıdan verdiğim siparişi bekliyorum.

grafik tablet

ruzgara karsi iseyen adam
Bilgisayar ortamında çizim yapan illüstratör ya da grafikerlerin hayatını kolaylaştıran alet.

Başta alışması zor oluyor, düz çizgi bile çizemiyorsunuz. Ama zaman içerisinde hakimiyet sağlayınca, inanın kağıt kalem kullanmaktan bir farkı kalmıyor. Tabi ki tabletin kalitesi, daha doğrusu kalem hassasiyeti çok önemli. Özellikle wacom markası bu konuda çok başarılı.

pınar toprak

ruzgara karsi iseyen adam
Son yıllarda sinema dünyasında bir hayli ilgi gören Marvel filmlerinin müziklerini yapan ilk kadın sanatçı. Ayrıca Marvel Sinema Dünyasının ilk kadın süper kahraman filmi olan Captan marvel'ın müziğini bestelemesi de tatlı bir tesadüf olarak kayıtlara girmiştir!

Ne yalan söyleyeyim, filmin sonunda After Credits sahnesi için beklerken, kocaman punto ile "music by Pınar Toprak" yazısını görünce biraz şaşırdım ve yüzümde bir tebessüm oluştu. Sonra öğrendim ki başka film ve diziler için de besteleri varmış hanımefendinin. Belki bir gün john williams, hans zimmer ya da danny elfman mertebesine ulaşır. Yolu açık olsun.

içimizdeki şeytan

ruzgara karsi iseyen adam
Birbirlerini seven iki genç insan üzerinden, dönemin toplumsal sorunlarını, kirli politik figürlerini ve daha da önemlisi; Bireyin, benliği ile muhakemesini çarpıcı bir şekilde ortaya vuran sabahattin ali romanı. Belki iddialı bir söylem olacak ama yazarın en iyi eseri olduğunu düşünüyorum.

stormtrooper

ruzgara karsi iseyen adam
Star Wars film serisinde yer alan imparatorluk askerleri.
İlk olarak 1977 yapımı a new hope filminde gördük bu arkadaşları. Her ne kadar Obi Wan Kenobi'nin "bu atışlar çok isabetli, bunlar stormtrooper olmalı!" gibi bir sözü olsa da, stormtrooper birlikleri görüp görebileceğiniz en kötü nişancılardır. Usta Kenobi biraz sarhoştu herhalde ya da tatoonie'in sıcak güneşi başına vurmuş olacak ki böyle talihsiz bir açıklamada bulunmuştu.

Hedefleri bulmadaki başarıları Sabri Sarıoğlu'nun ortaları gibi olsa da, dans konusunda fena olmayabilirler! Darth Vader'a iyi eşlik ediyorlar.

telefon sapığı

ruzgara karsi iseyen adam
itiraf gibi olacak ama zamanında kısa süreliğine bu camianın içinde bulunmuştum. linç edilmemek için hemen altını çizeyim, ilk okula gidiyordum o dönem. Mahalleden bir kaç arkadaş toplanır, Yanımıza 2-3 yaşlarındaki akraba çocuğunu alır ve rastgele bir numara çevirirdik. Aradığımız kişi telefonu açarsa, telefonun ahizesini çocuğa verir ve bir adım geriye kaçardık. Önce kısa süreli bir sessizlik olur, sonra karşı tarafın bir şeyler söylemesi üzerine bizim minik çocuk konuşmaya başlardı. Tabi ki dili döndüğü kadarıyla! Biz de marifetmiş gibi karşı tarafın tepkilerine kıs kıs güler dururduk. Ara sıra karşı tarafın hoşuna da giderdi bu durum, sonuçta telefonun karşısında bir bebek var ve sevimli sesi ile anlamsız da olsa bir şeyler mırıldanıp duruyor. tabi ki, babamın yüksek gelen telefon faturalarından kuşkulanması ve akraba çocuğunu sürekli temin edememe durumları sonucu telefon sapıklığı camiasında daha fazla barınamamıştık.
0 /