confessions

ruzgara karsi iseyen adam

1. nesil Yazar - Enerjik

  1. toplam entry 559
  2. takipçi 14
  3. puan 7338

kobe braynt

ruzgara karsi iseyen adam
Lakers formasıyla kendini gösterdiği ilk yıllarda yeni jordan diye lanse edilmişti. Tabi ki o dönem iyi çıkış yapan, potansiyeli olan bir çok basketbolcu aynı ünvanla anılıyordu. Carter, iverson ve bir kaç kişi daha vardı. Bir çoğu parkelerde fırtına gibi esti ama kobe dışında neredeyse kimse istikrar yakalayamadı. Kobe braynt üzerine koyarak devam etti. Bir devin gölgesi olmaktansa kendi oldu!

Bulls için jordan, jazz için malone ne ise lakers için de kobe braynt odur. Taraftar onu o kadar sevdi ki, lakers kobe Uğruna, oynadığı dönem ligi domine eden Shaquille O'Neal'ı bile harcamaktan çekinmedi. Belki de lakers için kobe, Magic Johnson ve Kareem Abdul-Jabbar gibi efsanelerin bile ötesine geçti.

the lighthouse

ruzgara karsi iseyen adam
Yönetmenliğini Robert Eggers'in yaptığı gerilim filmi. Hikaye 20.yüzyılın başlarında, küçük bir kayalıkta yaşayan iki deniz feneri görevlisinin hayatlarına odaklanıyor. Başrollerde alacakaranlık serilerinin parlak vampiri Robert Pattinson ve her ne kadar oyunculugunu kanıtlamış olsa da, daha çok b sınıfı aksiyon filmleri ile hatırlanan Willem Dafoe yer alıyor.

Eski bir denizci olan Thomas Wake, uzak ve küçük bir adada deniz feneri bekçiliği yapmaktadır. Bir gün Thomas'ın yanına Ephraim Winslow adında genç bir yardımcı gönderilir. thomas'ın, ephraim üzerinde baskı kurmaya çalışması ile birlikte karakterler arasında yaşanan çatışma, adadaki gizemli olayların da etkisiyle büyür. karakterlerin bilinçaltında yatan korkuların gün yüzüne çıkması ve insan ruhunun karanlık tarafa olan yakınlaşması ile işler iyice karışır. Sonrasında, mitolojik göndermeler ve türlü imgeler ile deliliğe giden yolu ibretle izleriz.

The lighthouse günümüz sinema anlayışının aksine çok farklı bir deneyim sunuyor. Yönetmen bilinçli olarak eski model ekipmanlar kullanmış, filmi de siyah beyaz çekmiş ki zaten izlerken her anlamda 1940'larda çekilen bir film izlenimine kapılıyorsunuz.

Film sinematografi anlamında çok başarılı. Bazı sahneleri fotoğraf karesi kıvamında, siyah beyaz dengesi çok iyi ayarlanmış. Özellikle karakterlerin birbirlerine karşılıklı olarak "what, what, what?" diye çıkıştıkları bir sahne var ki, bernie wrightson çizgi romanlarından çıkmış bir kare gibi.

Neyse efendim yine çok uzattım! The lighthouse, izleyenler tarafından ya çok sevilecek ya da "ne biçim film lan bu!" denilerek yarıda kapatılabilecek bir film. Sinemanın ilk dönem filmlerine karşı ilginiz varsa, David Lynch ya da Kubrick gibi yönetmenlerin filmleri ilginizi çekiyorsa, Edgar Allan Poe ya da Lovecraft'ın öykülerini okuyor ve mitolojiye merakınız varsa tavsiye ederim. Aksi halde izlenmese de olur!

puslu kıtalar atlası

ruzgara karsi iseyen adam
ihsan oktay anar'ın tarihi, fantastik romanı. Burada romandan ziyade ilban ertem tarafından çizilen, iletişim yayınları tarafından basılan çizgi roman uyarlamasından bahsetmek istiyorum.

ilban ertem yıllar öncesinin meşhur gırgır çizerlerinden. Yıllarca karikatür dergilerinde yüzlerce sayfa çizmiş, onlarca karakter yaratmış. Oguz aral'ı bir kenara ayırırsak, bülent arabacıoğlu ile birlikte uzun süre derginin lokomotifi olmuşlar. Neyse efendim, aradan yıllar geçmiş ve bir gün nasıl olduysa ihsan oktay anar'ın meşhur romanı puslu kıtalar atlası'nı çizmeyi aklına koymuş. Ve belki de türkiye'de hiç bir çizerin gösteremeyeceği bir sabırla, beş yıllık bir emekle puslu kıtalar atlası'nı yeniden ele almış.

Kolay değil, her bir karesi nakış gibi ince ince işlenmiş 320 sayfadan oluşan bir eser var karşımızda. Her bir sayfayı, her bir kareyi Öyle güzel çizmiş ve renklendirmiş ki insan sayfalara gömülüyor, ortaya konulan ustalığı hayranlıkla inceliyor. Kendinizi istanbul'un daracık sokaklarında, yeniçerilerin gölgesinde, doğa üstü olaylarla bezeli bir gizemi çözmeye çalışırken buluyorsunuz.

ilban ertem' in bu eseri türkiye çizgi romancılığı özelinde dönüm noktası olabilir. Ülkemizde karikatür ve çizgi romanın her ne kadar kendine has tarzı ve bir kalitesi olsa da; Haftalık, aylık dergi ya da gazete derlemelerinden oluşan ciltler dışında albüm, kitap ya da cilt kültürü gelişmiş durumda değil. Bu noktada tüm ihtişamı ile puslu kıtalar atlası önemli bir yerde duruyor. Ardından gelebilecek büyük projelere cesaret veriyor.

Kitaba dair küçük bir tanıtım videosunu bırakıp, kaçayım.

laz kit

ruzgara karsi iseyen adam
Çok kişi bile izlemiş! Laz kit'in az izlenmesi, Recep ivedik'in gişe rekorları kırdığı, the lighthouse gibi bir filmin vizyona bile giremediği bir ülke adına olumlu bir gelişmedir. Belki bu başarısızlık bazılarına ibret olur da azalarak biter bu tarz filmler!

star wars the rise of skywalker

ruzgara karsi iseyen adam
Her şey 2012 yılında başladı. Bir karadelik gibi önüne geleni yutan disney; Pixar, marvel derken lucas filmi de bünyesine kattı. Star wars serisine gönül verenler bu durumdan endişe duyarken, üzerine klon savaşları nedensizce sonlandırıldı. Ardından j.j.abrams yeni üçlemenin ilk adımını attı. Böylece "uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside" geri dönüşü olmayan bir yola girildi. Ve bu yol The Rise of Skywalker ile son buldu.

The rise of skywalker, last jedi filmindeki hataları tekrarlamıyor. Bir ders çıkarılmış, bu çok açık. Yeni üçleme ile kaybedilen bazı degerleri, Star wars ruhunu yakalamaya çalışmışlar. bunu daha çok ustalara saygı duruşu yaparak, gözümüze sokarak yapıyorlar. Ama tüm bunlar filmi kurtarmaya yetmiyor. The rise of skywalker, temelsiz bir alt yapı üzerine inşaa edilen yeni üçlemenin en iyi filmi olsa da, kötünün iyisi olarak vasatın altında kalıyor. Bırakın orjinal seriyi ya da Prequel üçlemeyi, ara dönem filmi olan rogue one'ın kalitesine bile yaklaşamıyor. Keşke bir Mary Sue yaratma kaygısı gütmeden, gerçekci bir ana karakter ile karşımıza çıkabilselerdi. Oysa ki; leia, Jyn Erso ve hatta Ahsoka gibi ciddi, güçlü kadınları izledik star wars evreninde yıllarca. Bunu yapabileceklerini gördük ve tabi ki yapamadıklarını da!

trt 2

ruzgara karsi iseyen adam
Yeni yayın akışı hakkında pek bilgim yok ama, 2000'li yıllarda yayınladığı güzel programların hatırına ben de özel bir yeri vardır. En çok da "sinema büyüsü" isimli programı severdim. o dönem evde internet yok, dijitürk yok, hiçbir şey yok. TRT 2 sayesinde kolay kolay ulaşamayacağımız sinema klasiklerini izler ve bir de filmin sonunda atilla dorsay ile alin taşçıyan'ın yorumlarını, eleştirilerini dinlerdik. Sahi ya, ne güzel programdı o.

huzur

ruzgara karsi iseyen adam
Kimine göre yağmurlu bir havada cam kenarına oturup sıcak bir kahve içmek. Kimine göre mutlu bir aile ortamı, kimine göre sevdiceginin kolları... Kişiye göre değişse de huzura ulaşmanın bir çok yolu var. Ben ise normal karşılanabilecek bir çok durumun aksine huzuru sanayide buldum dostlar, hemde oto sanayide!

Artık kronik hale gelen sorunlara kayıtsız kalamadım ve birkaç gün önce, gündüz saatlerinde oto sanayiye gittim. Tanıdığım bir usta olmadığı için gözüme kestirdiğim bir dükkana daldım. Ustayla tokalaştım, durumu anlattım. Yemek yiyorlardı, bir tabure uzatıp "otur hele bi yeğen" dedi ve ısrarla sofraya oturttu. "Abi ne gerek vardı, zahmet olacak vs..." derken iki tane lahmacunu götürdüm. Kalsa iki tane daha gömerdim, o derece tadı güzeldi. Sonra anladim ki sofra da oturanlardan birisi de benim gibi müşteriymis. Yemek bitti, Bu sefer usta sigara uzattı. "Sağol abi kullanmıyorum" dedim. Ters ters baktı, "çay getirin o zaman yeğenime!" diye bağırdı çıraklardan birine. Neyse geçtik aracın başına usta açtı kaputu, başladı anlatmaya. Dediklerinden pek bir şey anlamasam da, yalandan başımla onaylayıp durdum ustayı.

Bu arada gelen çayın haddi hesabı yoktu. Malum havalar da soğuk, iş yerinin önü açık ve ısıtma sistemi de yok, o yüzden ortam buz gibi. Soğuğu kırmak için tenekenin içinde ateş yakmışlar, köşede bir yerde tenekeden alevler yükseliyor. Ortam savaş ay'ın a takımı stüdyosu gibi. Bir ara baktım; diğer müşteri, suriye'li çırak ve ben ateşin başında kümelenmiş titriyoruz. Tinerci gibiyiz. Arkadan soğuk vuruyor ama önden de ateş öyle güzel okşuyor ki! Tabi çay servisi devam ediyor. Çay da bir güzel. Soğuğu yedikçe daha da güzelleşiyor. Bir süre sonra aramıza bir usta daha katılıyor. Sohbet sohbeti açıyor. Köy kıraathanesi gibi. Soruyorum küçük çırağa, "neden geldiniz türkiye'ye" diyorum. Bozuk türkçesi ile "savaş vardı abi" diyor. Diğer müşteri devam ediyor, "savaşsaydınız ya siz de". Çocuk ters ters bakıyor, "kime karşı?" diyor. Sahi ya kime karşı savaşacak bunlar; esat'a mı, ösö ya mı, ypg'ye mi, isid'e mi, yoksa daha ismini dahi telaffuz edemediğim onlarca örgüte karşı mı? Neyse konu değişiyor. Politikadan futbola kadar daldan dala atlıyoruz. muhabbet büyük resmi gören a haber izleyicisi kıvamında sürüyor. Çay geliyor, gelmeye devam ediyor. Artık içeride nasıl bir kazan varsa, sanırsınız ki tamirhane değil de çay ocağı. Çay daha da güzelleşiyor. Ya da soğuktan bana öyle geliyor. Sırtım üşüyor, ellerim yanıyor. Bir ara çırak gidiyor, diğer usta geliyor. Tamam diyorum muhabbet daha da coşacak, o da bana tamam diyor, senin iş bitti. Sonrası hesaplaşma ve elveda. Tokalaşıp ayrılıyorum. Yüzümde anlamsız bir tebessüm ve içimde tuhaf bir huzur. Görüyorum ki burada her şey doğal ve anlıyorum ki huzur sanayide.

the mandalorian

ruzgara karsi iseyen adam
Disney Plus tarafından yayınlanmaya devam eden star wars dizisi. Reklam parası da vermiyorlar ama nasıl bir motivasyona sahipsem, başlığa hala tek başıma entryler giriyorum. Köyün delisi gibi oldum!

6.bölüme kadar izledim, sanırım ilk sezonun bitmesine 2 bölüm kaldı ve açık konuşmak gerekirse hikayenin nereye varacağına dair hala bir ipucu vermediler. Bunu olumlu anlamda söylemiyorum, yani hala ana hikayenin ne olduğu ve nereye bağlanacağı belli değil. Ve yavaş yavaş ilk bölüme dair yaptığım heyecanlı eleştirilerin yerini soru işaretleri almaya başladı. Neredeyse ilk sezon bitecek ve her hafta; bir gezegene inip kötü adamları yenip, tekrar yoluna devam eden bir kahraman izliyoruz. o kadar. Bölümler arasındaki bağlantı zayıf ve Süreç merak uyandırmıyor. Bölümler, çizgi dizi kurgusunda devam ediyor.

iyi yanlarına gelirsek; Yoda bebeği ne zaman görsem yüzümde salakça bir tebessüm oluşuyor. Kerata çok tatlı. dövüş koreografileri güzel, müzikleri çok iyi. Ara ara Klasik seriye yaptıkları göndermeler tatmin edici. Star Wars seven her insan son bölümde X-wing'leri görünce heyecanlanmıştır.

yüzüklerin efendisi

ruzgara karsi iseyen adam
Amazon'un parmak ısırtan bir bütçeyle tekrar karşımıza çıkaracağı eser. Dizi kaç sezondan oluşacak bilmiyorum ama genel anlamda beklentiler üst seviyede. Eminim yıllar önce yaşadığım aynı duyguları tekrar yaşarım, zira Orta Dünya'yı tekrar görmek beni mutlu edecektir. Dizi tabi ki, klasik üçleme dönemine dair değil, orta dünya'nın ikinci çağında geçen olaylara odaklanacak. Ama tanıdık bazı isimler de olacak.

Bugün Yüzüklerin Efendisi'nin dizi projesi ile ilgili bir haber okudum. Dizinin kast ajansı bir ilan vermiş. İlanda ork rolü için “çok fazla kırışıklığı olan” ve “aşırı kıllı” kişilerin arandığı belirtilmiş. Tamam dedim, yurdum insanı için yeni bir iş kapısı açıldı!

Aklıma birde aziz amca geldi. Aziz amca, ben çocukken mahallede yaşayan yaşlı bir amcaydı. Amcaydı diyorum, çünkü yıllar önce toprak oldu. Bu dayının, sırtını ve omuzlarını geçtim, ellerinde bile kılları vardı. Aziz amca şuan yaşasaydı; bırakın orc rolünü, mordor'un tapusunu alırdı. O derece role uygundu.

kaset doldurmak

ruzgara karsi iseyen adam
90'lı yıllara dair güzel bir anı.
Arkadaştan alınan kaset, boş kasete birebir kaydedilir; ya da radyo başında pusu kurulur ve beklenen şarkı çıktığı gibi kayıt tuşuna basılırdı. ikinci örnek riskli ama bir o kadar da heyecanlı ve keyifliydi.

Şimdi efendim, bu konudaki tecrübelerimi aktarmak isterim! kaset doldurma olayında en önemli şey sessizliktir. Odanın dışarıdan gelebilecek tuhaf seslere karşı izole edilmesi gerekir. Çünkü nice kaset doldurma eylemi; kapıyı açıp içeri giren anne, çalan telefon sesi ya da dışarıdan gelen korna ya da seyyar satıcı sesi ile sabote edilmiştir. Tarih, saatlerce radyo karşısında eli record tuşunun üzerinde bekleyen gençlerin başarısız kayıt girişimlerini yazar.

Ayrıca kayıt esnasında dikkat edilmesi gereken önemli bir konuda zamandır. Ezan saatine dikkat etmek gerekir. özenerek doldurduğum kasetin en güzel parçasına, müezzinin arka vokal yaptığını hâlâ unutmam.

avelina lesper

ruzgara karsi iseyen adam
Sanat eleştirmeni.
Bugün izlediğim "Çağdaş sanat bir kandırmacadan mı ibaret?" Başlıklı röportajını görene kadar hakkında bilgi sahibi değildim. Aslında adına başlık açmamın nedeni de söz konusu video. Modern sanat adı altında her türlü şarlatanlığı yapan hokkabazlara dair açıklamalarda bulunmuş. iyi de yapmış. Videonun ilk bölümleri nispeten biraz sıkıcı olsa da, yarısından sonra aveline lesper'de açılıyor ve iyice bombalıyor.
(bkz:#109798) şu entryde anlatmak isteyip de anlatamadıklarımı vurucu bir şekilde dile getiriyor. Üstelik sözde sanatçıların kafalarına vura vura! Kısaca göte göt diyor. Bravo avelina.

Bu da bahse konu röportaj.
muz

ruzgara karsi iseyen adam
Çağdaş sanat adı altında yapılan hokkabazlıklara meze olan meyve.

Maurizio Cattelan isimli bir italyan sanatçı, art basel sanat festivali adı altında düzenlenen sergide, beyaz fonun üzerine koli bantı ile bir muz yapıştırıyor. Ve bu muz, sergide büyük beğeni görerek tam 120 bin dolara satılıyor. Bildiginiz muz. hani heykel ya da modelleme de değil, pazardan aldığınız sıradan bir muz!

120 bin dolara değil muz, anamur'dan muz bahçeleri alırsın. Ah Duchamp ahh! bunlar hep senin başının altından çıktı. Her şey o pisuar ile başladı ve öyle bir noktaya geldi ki; bir sergide, salonda rastgele yere bırakılan gözlük bile diğer izleyenler tarafından sanat eseri zannedildi. Hayranlıkla izlendi ve alkışlandı.

Şimdi, "tüm bunlardan sana ne?" diyebilirsiniz ama yıllarca bu tarz absürt girişimlere tanık oldum. Sanat tarihinde, modern sanat akımlarına öncülük eden ressam ya da heykeltraşların neredeyse hepsinin klasik sanat alanında yeterli olduklarını görürsünüz. Desenleri kuvvetlidir, anatomi bilirler, renk ve biçim kompozisyonuna hakimdirler. Zamanla farklı arayışlar içine girerler ve bu sanatçılar süreç içinde kendi tarzını yakalar. Ama günümüz sanatçıları ya da sanat yaptığını iddia eden kişiler, cin olmadan adam çarpma peşindeler. Emek harcamadan, sözüm ona "zihni sinir" projeleri ile köşeyi dönmeye çalışıyorlar. Biri duvara muz asar, diğeri sergi salonunun ortasına kakasını yapar, öteki peçeteye spermlerini bırakıp, duvara onları asar... nedir bunlar ya! Farklı olmak adına sümüklerinden heykel yapmaya çalışan insan tanıdım ben.
(bkz:#109175)
Neyse efendim sinirlendim yine. Bir muzun yolundan nerelere kadar geldim. Maurizio Cattelan'ın meşhur muzunu aşağıya bırakayım da, Günümüz modern sanatının absürt yolculuğuna tanık olun.


zenginsozluk.com/foto

bekçinin öttürdüğü düdük

ruzgara karsi iseyen adam
Çocukluğumu akla getirir. Yaz geceleri geç yatardım. Sokakta, uzaklardan belli belirsiz düdük seslerini duyduğumda ürperirdim, belirsiz bir korku oluşurdu içimde, tedirgin olurdum. Aynı duyguları ramazan davulcusu geçerken de hissederdim. gece sessizliğine şartlandığımdan mı, yoksa uzaklardan gelen seslerin anlaşılmazlığından mı bilmiyorum ama korkardım işte.

sefil

ruzgara karsi iseyen adam
Sözlükte yer alan bir ünvan. Anladığım kadarıyla hesabını sildirmek isteyen yazar, yönetimden talepte bulunuyor. yönetim uygun görürse de hesap siliniyor. Bir ünvan bu kadar gerçekçi olabilir, sefillik budur işte! Başkasına muhtaç kalmadan hesabını dahi silip gidemiyorsun.
Neyse efendim çok uzatmayayım, bu işlemler için kiminle görüşmemiz gerekiyor? Ön başvuruyu kim alıyor?

komikaze

ruzgara karsi iseyen adam
erdil yaşaroğlu'nun çizdiği karikatürlerini paylaştığı köşesinin adı. Sanırım ilk olarak leman dergisinde ortaya çıktı komikaze, sonra penguen dergisinde devam etti. Ayrıca bu köşede çizdiği karikatürlerden derleme albümler yapıldı ve bu Komikaze serisi bir ara 19'a kadar basılmıştı, şuan kaçta bilmiyorum.

Bugün uğradığım bir sahafta komikaze 4'ü gördüm ve aldım hemen. Akşam evde başladım sayfaları çevirmeye. Espriler güzel. gülüyorum, eğleniyorum derken, ilerleyen sayfaların boşluklarında kurşun kalem çizimleri olduğunu gördüm. Kitabın eski sahibi, erdil yaşaroğlu'nun çizimlerini taklit etmeye çalışmış. Belli ki hevesli ama çok amatör, Çizgileri titrek. Kare kare karikatürleri bire bir çizmeye çalışmış. Konuşma balonlarını bile doldurmuş. Yaklaşık 15 sayfa çizmiş, o kadar. ilk başta yadırgadım ama sonradan çok sıcak geldi bana o çizimler. Hatta çizgisini her zaman sevimli bulduğum erdil'in çizgisinden bile sıcak.

x-men dark phoenix

ruzgara karsi iseyen adam
2019 yapımı x-men filmi. Belki de jean grey filmi demeliyiz, bilemiyorum. Ama ne dersek diyelim, dark phoneix'in şu ana kadar yapılan en kötü x-men filmi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

20th Century Fox yetkilileri gelse, bize bir senaryo yaz dese, inanın daha iyi bir hikaye yazardım. Herhalde fox yetkilileri, nasıl olsa yakında biz x-men'in haklarını disney'e satacağız, o yüzden gider ayak serinin içine edelim, disney aldığına pişman olsun demişler. Ortaya da böyle bir film çıkmış.

Senaryo kötü, cgi kötü, oyunculuk onlardan da kötü. Brie Larson'dan Carol Danvers mı olur diye eleştirirken, Sophie Turner'dan jean grey yapmışlar. Game of thrones'da da sevmezdim turner'ın oyunculuğunu. Kendini hiç geliştirememiş, hâlâ odun gibi oynuyor. Famke Janssen'ın zerafetinden eser yok.

uzay mekiği

ruzgara karsi iseyen adam
Çocukken bir uzay mekiğim vardı. Elime alır ve "vıjjjj, vujj, vuvvvv!" diye sesler çıkararak onu uçurur, oynardım. Plastik, küçük bir şeydi ama gerçekçiydi, severdim oynamayı.

Bir bayram dönemi herzamanki gibi tüm harçlıklarımız ile maytap, kızkaçıran vb. patlayıcılar almıştık. O dönemler bayramda toplanan paralar atari salonlarına ve çatapatlara gömülürdü. Çocukluğun yazılmamış kanunlarıydı adeta bunlar. Neyse, kız kaçırandı, torpildi derken füzeye geldi sıra. Füze dediğim, torpil büyüklüğünde olan ve fitili ateşleyince "fiyuuuuu!" Diye ses çıkararak 5-10 metre yükseğe çıkıp, sonra da patlayan bir zımbırtıydı.

Tam Füzeyi atacaktık ki, arkadaşın biri "lan senin mekiği bağlayıp uçursak ya" dedi. Ne yalan söyleyeyim çok hoşuma gitti bu fikir. Aldık mekiği bağladık füzeye. Bir de tribe girip ingilizce geri sayım yaptık. "Ateşşşşş!" diye bağırıp fitili yaktıktan sonra kenara kaçıştık. Sonrası bir "fiyuuuuuuuu!" Sesi Duydum ve sonra da bir "bommmm!" Sesi... Bizim mekik uçmasına uçmuştu ama füze ile birlikte de patlamıştı. Benim mekiğin kaderi şu meşhur Challenger ve Columbia mekikleri ile aynı olmuştu.

miras

ruzgara karsi iseyen adam
Hani bazen, "x kişiye dedesinden arsa kalmış, y kişiye apartman kalmış; bize de (değersiz bir eşya gösterilerek) kala kala bu kaldı!" denir ya, işte bazen böyle dememek gerekiyor. Çöpten tesadüfen kurtulan bir eşya bile, yıllar sonra hazine değeri görebiliyor.

Bütün bu yazdıklarım nereye mi varıyor? Yıllar önce basılan bir dergiden bahsetmek istiyorum. 1939 yılında yayınlanan ve o dönem fiyatı 10 sent olan marvel comics dergisi geçtiğimiz günlerde 1.26 milyon dolara alıcı bulmuş. Müthiş bir rakam olsa da, 2004 yılında 3.2 milyon dolara satılan Action Comics 1 dergisinin yanına bile yaklaşamıyor. Muhtemelen yıllar önce bu dergiler, bir çocuğun okul harçlığı ile alındı ve uzun süre ebeveynlerinden saklanarak evde tutuldu. Şimdi ise birer servet değerindeler.

Karar aldım, bu saatten sonra elimdeki karikatür dergilerini saklayıp gelecek kuşaklara miras bırakacağım. Penguen dergisinin bir action comics kadar etmeyeceğini biliyorum ama, ileride üçe beşe okuturlar işte.

24 kasım öğretmenler günü

ruzgara karsi iseyen adam
Bugün analım öğretmenlerimizi. onlara saygıda kusur etmeyelim, en iyi dileklerimizi sunalım. Nasıl olsa yarın tekrar itibarsızlaştırmaya devam edeceğiz. Tatillerini dilimizden düşürmeden, maaşlarını haketmediklerine dair uzun uzun konuşup, bilmişlik taslayacağız. Ders esnasında öğrencisi olacak ergenin yaptığı terbiyesizliklere, ya da okul çıkışında dengesiz bir velinin fiziki saldırısına maruz kalsa da suçu öğretmende arayacağız.

telefon numarasını hiç değiştirmemiş insan

ruzgara karsi iseyen adam
Muhtemelen telefon numarası 532 ya da 542 ile başlayan insandır. Bir kişi Belirtildiği gibi yılda 5-6 kez telefon numarasını değiştiriyorsa, bu durumdan şüphe duyulabilir. Birinden kaçıyor olabilir, birilerinden, ya da bir kurumdan! Bilemiyorum.

Günümüzde ise telefon numarası değiştirmenin bir anlamı yok, sonuçta aynı numarayı istediğimiz operatöre taşıyabiliyoruz. Ama eskiden öyle değildi. Ilk numaram 532 ile başlıyordu. Askere gidene kadar turkcell kullandım. Sonra dediler ki, burada hep avea kullanıyoruz, personel arasında iletişim kolay ve ucuz oluyor... dedim, tamam. Verin bana bir avea. Bir süre sonra görev yeri değişti, allahın dağından inemez oldum. Arazide de bir tek turkcell çekiyor. Hiç unutmam malatyalı bir uzman çavuş arkadaş vardı, bir tek onda turkcell vardı, bir tek onun telefon hattı çekerdi. Birliği onun telefonundan arar, iletişim kurardık. Adam bizle dalga geçerdi. Sonra baktım olacak gibi değil, attım avea hattı, tekrar turkcell'e geçtim. (Bu kısımlar turkcell reklamı gibi oldu ama, o dönem arazide bir tek turkcell çekiyordu. Şu an nasıl bilmiyorum.) Neyse aradan vakit geçti, sonra dediler ki kamu personeline dair avea'nın yeni kampanyası var, şöyle iyi, böyle iyi... bir şekilde kandırdılar yine avea'nın sıcak kucağına oturttular.

Oluyor işte, çeşitli nedenlerden dolayı insanlar numaralarını, operatörlerini değiştirebiliyorlar. Bir de 532 ile başlayan hat peşinde koşan insanlar var. Bu durum çok vahim! Şaka gibi ama bunu bir statü olarak görüp, dünyanın parasını ödeyip 532'li hat alıyorlar.

klaus

ruzgara karsi iseyen adam
2019 yapımı netflix animasyonu. Filmin yönetmeni Sergio Pablos daha önce görev aldığı Çılgın hırsız ve küçük ayak gibi başarılı animasyonlara göre çıtayı daha da yükseltmiş. Klaus çok iyi bir animasyon, hatta son yıllarda izlediklerim arasında coco ve kimi no na wa ile birlikte en çok hoşuma giden animasyon olduğunu bile söyleyebilirim.

Hikaye, posta teşkilatının gururu(!) Jesper'ın uzak ve oldukça soğuk bir kasabaya sürgün edilmesi ile başlıyor. Jesper'ın yapması gereken, belirlenen süre içerisinde istenilen sayıda posta sevkiyatına ulaşması. Sonrası ise eve dönüş ve büyük ödül! Ancak buzlarla kaplı bu kasvetli adada jesper ummadığı bir ortamla karşılaşıyor. iki düşman klan, hayata küsmüş bir öğretmen ve ormanda yaşayan huysuz bir ihtiyar... klaus klişeler üzerine kurulu, klasik bir kendini bulma öyküsünden; eğlenceli, insanın yüzünde tebessüm oluşturan sıcak bir filme evriliyor. Üstelik yıllarca izlediğimiz bir noel figürüne dair, belki de en güzel orjin hikayesini sunarak!

Son olarak klaus'un görsel kalitesinden bahsedeceğim. Cel animasyon tekniği kullanılmış. Bu tekniği artık büyük amerikan stüdyoları pek tercih etmiyor. Bu derece başarılı kullanan da çok az. Şu an aklıma gelen Bir kaç fransız animasyonu ve anime var, o kadar. Klaus animasyon kalitesi anlamında çok başarılı. Kontür çizgileri bile kullanmadan kontras renklerle çok iyi karakterler yaratmışlar. Mekan çizimleri de bir o kadar iyi.

Sanırım yeterince övdüm klaus'u, kısaca izleyin derim, gayet başarılı bir animasyon.

the mandalorian

ruzgara karsi iseyen adam
spaghetti western tadında başlayan yeni star wars dizisi. Lucas, yarattığı evreni disney'e sattıktan sonra o kadar kötü filmler çekildi ki, uzayda geçen bir arka sokaklar dizisine bile razı olabilecek izleyiciler vardı. Her ne kadar The mandalorian'ın yapım aşamasında olumlu sinyaller alınsa ve beklenti şaşırtıcı derecede yükselse de yine kafalarda bir sürü soru işareti vardı. Ilk bölümü izledim ve henüz konuşmak için erken olsa da, bu sefer olacak gibi!

Hikaye, serinin 6 ve 7. Filmleri arasında bir zaman diliminde geçiyor. imparatorluk kredilerinin artık bir işe yaramadığını gösteren sahne ile bunun altını çiziyorlar. Mekanlar Tatooine gezegenini andırıyor. Hatta daha uzak, kanunsuz ve tehlikeliler! Gördüğüm kadarı ile klasik üçlemeye bir hayli gönderme mevcut. Dikkatli izlenirse Luke ve han solo'nun bazı sahnelerinin benzerlerini görmek mümkün.

ilk bölüm itibariyle bir kelle avcısının maceralarını izleyeceğiz gibi görünüyor ama pedro pascal'ın canlandırdığı karakter ve mandalorian kültürü hakkında daha fazla şey öğrendikçe, hikayenin derinleşeceğini ve ilgi çekici olacağını düşünüyorum.

Bir de yoda bebeği meselesi var. Bu bebek, yoda ırkının normal bir üyesi mi, yoksa usta yoda'dan gelen bir miras mı? Bana ikincisi gibi geliyor ve birileri yine gücün peşinde olabilir. Eger öyleyse Sıkı durun, ortalık fena karışacak!
0 /