confessions

ruzgara karsi iseyen adam

1. nesil Yazar - Havayı kokluyor

  1. toplam entry 204
  2. takipçi 7
  3. puan 2570

ödünç verilen kitabın sırra kadem basması

ruzgara karsi iseyen adam
insanları tanıyıp, hayatınızdan çıkarmanıza neden olabilir!
Yıllar önce katıldığım bir yarışma dolayısıyla italya'dan bir illüstrasyon-karikatür albümü göndermişlerdi. Türkiye'de isteseniz de bulamayacağınız, oldukça kaliteli bir albümdü. Bu kitaba gözüm gibi bakıyordum. bir gün okuldan mehmet isimli bir arkadaşım kitabı gördü ve ödünç istedi. Vermez olaydım. Üzerinden aylar geçmesine rağmen getirmedi. En son dayanamadım, "mehmet benim kitap ne oldu?" Diye sordum. Durdu, kızardı, terledi, "ya... bizim metin hoca var ya, kitabı gördü, o aldı" dedi. Neyse aradan neredeyse bir yıl geçti, bir gün arkadaşlarla mehmet'in evinde toplandık. Tesadüfen söz konusu kitabı orada gördüm. Meğersem bizim eleman yalan söylemiş ve kitabı kendisi için saklamış.
Bir daha mehmet ile görüşmeme ve kolay kolay da kimseye kitap vermeme kararı aldım. Buradan arkadaşlarının kitaplarını alıp, geri getirmeyenlerin kulaklarını çınlatıyorum!

what happened to monday

ruzgara karsi iseyen adam
2017 yılının ilginç ve güzel filmlerinden birisi. Bizde nedense yedinci hayat olarak yayınlanmış.

What Happened to Monday, bizleri distopik bir geleceğe götürüyor. Tükenen kaynaklar ve nüfustaki inanılmaz artış, insanlığın sonunu getirmek üzeredir. Sonunda bir karar alınır ve ailelerin birden fazla çocuk yapması yasaklanır. Doğan ikinci çocuklar, hükümetin bir programı doğrultusunda, özel kabinlerde dondurularak, refah günlerinde uyandırılmak üzere uyutulmaktadırlar. Söz konusu "Çocuk ayrım yasası", insanlığın kurtuluşu olarak görülmekte ve sistem tarafından katı bir şekilde tavizsiz uygulanmaktadır.

Hikâye bu noktada, yeni doğan yedi bebeğin özeline iniyor. Çocuk ayrım yasasına torunlarını kaptırmak istemeyen bir adam, çocuklara doğumda ölen annelerinin kimliğini verir. Artık yedi küçük kız, karen settman profilinde ortak bir yaşam sürmek zorundalardır.

Yedi çocuğa haftanın her bir gününün ismi verilir ve çocuklar dış dünyaya tamamem izole evlerinden o gün dışarı çıkarak karen settman olarak hayat sürerler. Örnegin; salı isimli çocuk, haftanın sadece salı günü dışarı çıkar ve akşam döndüğünde yaşadıklarını kardeşlerine anlatarak karen settman karakterine ortak bir bilinç oluştururlar.

Aradan Yıllar geçer ve yedi kardeş otuzlu yaşlarına geldiklerinde bir pazartesi günü, iş çıkışı pazartesi eve dönmez. Pazartesi'nden hiç bir bilgi alınamaz. Sırlarının açığa çıkması tehlikesine karşı, geriye kalan kardeşler pazartesi'yi bulmaya karar verirler ve macera başlar...

spoiler vermemek için daha fazla yazamıyorum. What Happened to Monday; farklı ve yaratıcı hikayesi, oluşturduğu distopik dünya, noomi rapace'in oldukça başarılı oyunculuğu ve şaşırtıcı finali ile izlenmesi gereken bir bilim kurgu filmi.

artı oy

ruzgara karsi iseyen adam
Sözlüğün gaz vererek teşvik ettiği oylama.
Son kullandığım artı oylarda, sırasıyla şu şekilde dönütler aldım.

- ah dostum iyi ki varsın.
- Bu iyidi, sağ ol.
- Oldu. Çok iyi oldu, çokta güzel oldu.
- Işte bu be!
- En asil duyguların insanısın.

karikatür

ruzgara karsi iseyen adam
Sosyal medya üzerinde paylaşa paylaşa bitiremediğimiz, güldüren ve bazen de düşündüren mizahi çizimlerdir.

Geceye bir karikatür bırak, sabaha üç beş karikatür at derken, karikatür-mizah dergileri eskisi kadar satış yapamaz hale geldiler. Bir de bu dergilerin konsept gereği reklam almadığını düşünürsek, ayakta durmaları gittikçe güçleşiyor. Düşünün, onca popüler yazar ve çizerine rağmen penguen dergisi bile yayın hayatına son vermişti.

Tabi kii penguen, uykusuz, leman ve daha bir çok mizah dergisinden bahsederken, karikatür sanatını salt bu dergilerde yayınlanan resimli fıkraların özelinde düşünmemek gerekiyor!

Günümüzde mizah dergiciliğinden ayrılma noktasında daha çok grafik mizah diye adlandırılan, yalın ve estetik çizgileri ile dikkat çeken, mizah dışında sosyal mesaj verme kaygısı güden bir karikatür anlayışı daha var. Aslında karikatür tarihimizde oğuz aral ve onun gırgır'ı öncesine kadar bu tarz hakimmiş ve özellikle 50 kuşağı olarak adlandırılan karikatüristler önemli eserler ortaya koymuşlar.

Özellikle türk karikatürünün walt disney'i olarak nitelendirilen cemal nadir güler, dünya karikatürünün sayılı isimlerinden turhan selçuk ve semih balcıoğlu gibi ustaların eserlerine göz atmakta fayda var.

adventure island

ruzgara karsi iseyen adam
içerisinde 9999999999 oyun bulunduğu iddia edilen atari kasetlerinin vazgeçilmez oyunlarındandır.
Az önce vakit geçirmek adına retro oyunlara göz atarken tekrar karşıma çıktı.
Herhalde çocukluğumda en keyif aldığım platform oyunlarından biriydi. Yapraklardan kendisine don yapan beyaz şapkalı bir ada yerlisini, hoplaya zıplata ilerletir, bölümleri birer birer geçerdik.

zenginsozluk.com/foto

altın ahududu ödülleri

ruzgara karsi iseyen adam
Yılın en kötü filmlerine verilen ödül. Bir nevi oscar ödüllerinin zıttıdır. Razzie Ödülleri olarak da bilinir.

Bu yıl düzenlenen 38. Altın Ahududu Ödülleri'nde, en kötü film ödülünü The Emoji Movie aldı.

2018 yılına dair diğer ödül kazananlar ise;
En Kötü Film: Emoji Filmi / The Emoji Movie
En Kötü Kadın Oyuncu: Tyler Perry (Boo 2! A Madea Halloween)
En Kötü Erkek Oyuncu: Tom Cruise (Mumya / The Mummy)
En Kötü Yardımcı Kadın Oyuncu: Kim Basinger (Karanlığın Elli Tonu / Fifty Shades Darker)
En Kötü Yardımcı Erkek Oyuncu: Mel Gibson (Babalar Savaşıyor 2 / Daddy's Home 2)
En Kötü Kombinasyon: İki saçma emojinin kombinasyonu – Emoji Filmi / The Emoji Movie
En Kötü Yeniden Çekim ya da Devam Halkası: Karanlığın Elli Tonu / Fifty Shades Darker
En Kötü Yönetmen: Tony Leonidis (Emoji Filmi / The Emoji Movie)
En Kötü Senaryo: Emoji Filmi / The Emoji Movie
Çok Kötü Olmasına Rağmen Bayıldığınız Razzie Adayı: Sahil Güvenlik / Baywatch
Barry L. Bumstead Ödülü: CHiPs

sudan ucuz

ruzgara karsi iseyen adam
Günümüzde pek geçerliliği kalmayan söz.
Dün eve istediğim bir damacana suya 10 tl verdim. Allah'ın suyuna 10 tl veriyorsam, bundan sonra herhangi bir şeyin fiyatından bahsederken, "sudan ucuz" diyen kişinin kafasına damacana ile vuracağım!

pablo picasso

ruzgara karsi iseyen adam
Kübizm akımının öncülerinden olan sanatçı.
Picasso denince akla guernica, Avignonlu Kızlar ve daha bir çok kübist resim gelse de, picasso'nun heykelleri ayrı bir güzeldir. Yanlış hatırlamıyorsam 2005 yılında istanbul'da picasso sergisi açılmıştı ve sanırım kült resimlerinin olmamasından kaynaklanan hayal kırıklığının da etkisiyle en çok dikkatimi çeken ve hoşuma giden heykel çalışmaları olmuştu. Adam yetenekli olunca plastik sanatların hangi dalı olursa olsun başarılı oluyor tabi ki...

the mask

ruzgara karsi iseyen adam
An itibari ile a2 kanalında yayınlanan film. 90'ların filmlerine karşı duyduğum tuhaf sempatiden olsa gerek, Çocukluğumda defalarca izlememe rağmen yine de ekran başından kalkamıyorum.
Bu arada Jim Carrey ve Cameron Diaz ne kadar gençmiş. Neyse, filme geri döneyim.

jet sosyete

ruzgara karsi iseyen adam
Bol gürültülü, sulu, absürt karakterler barındıran dizi.
Bir aile komedisi için, bu tiplerden birkaç tane olabilir. fakat, sayıları arttıkça dizinin kalitesi de sorgulanacaktır. Bir diziyi henüz ilk bölümü ile eleştirmek tabi ki doğru değil. Umarım bölümler ilerledikçe karakterler yerine oturur ve keyifle izleriz.

game of thrones

ruzgara karsi iseyen adam
"buz ve ateşin şarkısı" isimli kitap serisinin ilk kitabı ve aynı seriden uyarlanan hbo yapımı tv dizisinin adı.
bilindiği üzere dizinin 7.sezonu bu yılın temmuz ayında ekranlara gelecek. ancak son sezon olacağı belirtilen 8.sezon ile ilgili kötü havadisler geliyor. son sezonun planlandığı gibi 2018 yazına yetişmeme ihtimali olduğu ve 2019 yılına sarkabileceği konuşuluyor.

zengin sözlük

ruzgara karsi iseyen adam
içerisinde trol barındırmayan, kankacılık goygoylarından ziyade, daha çok seviyeli paylaşımların yapıldığı sözlük.
Az entry girildiği doğru ama, zamanla yazar sayısının artması ile birlikte daha çok entry girilen, daha aktif bir ortam olacaktır. Biraz sabır ve zaman gerekiyor!

köşe

ruzgara karsi iseyen adam
Gazete ve dergilerde, yazar ya da çizerlerin çalışmalarının yayınlandığı alana verdikleri isim.
"Köşe" kelimesi, yukarıda belirttiğim anlamı ile daima içimde ukde olarak kalmıştır. Yalan yok, bir zamanlar çok özenirdim dergilerde çizen karikatüristlere. Leman, l-manyak ya da benzeri dergilerde çizdiğim bir köşem olsun isterdim.

wonder woman

ruzgara karsi iseyen adam
Şu sıralar orta doğu bataklığına çekilmeye çalışılan kurgu karakter!

Wonder woman, Dc comics'in superman ve batman'den sonra en çok bilinen ve sevilen süper kahramanıdır. geçen yıl çekilen gal gadot'lu filmden sonra, karakter geek dünyasının sınırlarını aşmış ve neredeyse tanımayan kalmamıştı.

konuyu dağıtmadan tekrar orta doğu meselesine dönelim! Wonder woman'a beyaz perdede can veren Gal Gadot israil vatandaşı ve iki yıl boyunca israil ordusunda görev almış. Hatta aktristin bu rolü kapmasında israil vatandaşı olmasının rolü olduğunu iddia edenler bile var ama, bu iddia beni pek ilgilendirmiyor. Çünkü gal gadot'un, wonder woman karakterini iyi bir şekilde canlandırdığını düşünüyorum. Kız hakkını veriyor, dedikoduya gerek yok!

Neyse, yine gereksiz yere konuyu uzattıktan sonra asıl söylemek istediklerime geleyim. Hani trump beyin, kudüs'ü israil'in başkenti olarak gördüğünü belirtmesinden sonra ortalık karışmıştı ve kudüs'de oluşan prostesto gösterileri bizim televizyonlarımızda bile geniş bir şekilde yer almıştı. Bu süreçte ahed tamimi isimli filistinli genç bir kızın ismi sürekli gündeme gelmişti. Ahed tamimi'nin, henüz çocukken ısrail askerlerine karşı geldiği görüntülerini içeren bir video var ve çocukluktan erişkinliğe giden süreçte tamimi bir çok kez israil karşıtı eylemlerle gündeme gelmiş. Kendisi, filistin halkının israil'e olan davasında sembol karakterlerden biri olmuş.

Yakın zamanda filistin başta olmak üzere, bir çok orta doğu ülkesinde Ahed tamimi üzerinden israil karşıtı propaganda yapılıyor ve israil vatandaşı gal gadot'a gönderme yaparcasına, asıl harika kadın gadot degil, israil'e direnen ahed tamimi'dir deniliyor. Sosyal medyada bu konu üzerine çok sayıda yapılan paylaşım ve yorum bulunmakta. Israil taraftarları gal gadot'u ve onun hamas'a yönelik eleştirilerini gururla savunup, tamimi'nin büyütülmemesi gereken sıradan bir eylemci olduğunu belirtirken; israil karşıtları ise, ahed tamimi için gerçek wonder woman benzetmesi yapmaktan geri durmuyorlar...

Eskiden çocuklara yönelik zararlı haşereler gözüyle bakılan çizgi roman ve karakterlerinin, şimdilerde ulusal propaganda malzemesi haline dönüşüp, kavga nedeni olması oldukça ilginç! Eminim bu konu, gal gadot ve ahed tamimi özelinde kalmayacak ve yakın zamanda farklı toplumların, farklı anlaşmazlıkları için kullanılacaktır.

the punisher

ruzgara karsi iseyen adam
Marvel comics'e ait çizgi roman karakteri.
The punisher, ailesinin suçlular tarafından öldürülmesi sonucu hayatını suçla savaşmaya adayan bir adamın hikayesini anlatıyor.
Suçla mücadele ettiğini söylerken, aklınıza taytının üzerine don giyen pelerinli süper kahramanlar gelmesin. Punisher daha çok bir anti kahraman. Yöntemleri genelde acımasızca oluyor!

The punisher, popüler olan neredeyse tüm çizgi roman karakterleri gibi bir çok kez sinemaya, televizyona ve bilgisayar oyunlarına uyarlandı. Marvel'ın bir çok ikonik karakterinin hikayelerine girdi, çıktı!

Ben ise the punisher ile ne televizyon ekranında ne de çizgi roman sayfalarının arasında tanıştım. The punisher ile ilk karşılaşmam atari salonunda olmuştu. klasik ilerlemeli bir capcom oyunuydu. Jeton atıp punisher ya da nick furry'i seçip, sokakta adam döve döve ilerlerdik. Ama itiraf etmeliyim ki, bölüm sonu canavarları çok güçlüydü ve az jetonumu yemedi.

Neyse, konuyu yine çocukluk anılarıma daha çok bağlamadan toparlayayım. The punisher'in daha önce filmleri yayınlandı ama hiç birinin karakterin hakkını tam olarak verdiğine inanmıyorum. The punisher düzgün bir senaryo ile iyi bir filmi hakediyor.

kutup ekspresi

ruzgara karsi iseyen adam
Robert Zemeckis'in yönettiği animasyon film.
Bu film vizyona girdiği dönem, karakterler için kullanılan "performans yakalama tekniği" üzerinden iyi reklamı yapılmıştı.
Ne yalan söyleyeyim karakterlerin birebir insan anatomisine sahip olmaları, gerçekçi çizimleri bana pek bir soğuk gelmişti ve aradan yıllar geçmiş olmasına rağmen hala antipatik gelir.
Karakterleri gömdükten sonra, renk paletine olan hayranlığımı dile getirip, sezar'ın hakkını teslim etmem gerekiyor! Filmin renkleri, yarattığı masalsı atmosferi ve amacına uygun olarak yakaladığı noel ruhu oldukça başarılı.

cmyk

ruzgara karsi iseyen adam
Matbaalarda baskı için kullanılan renklerdir.
C: Cyan,
M: magenta,
Y: yellow,
K: black

Cmyk Masaüstü yayıncılığın temelidir. Okuduğumuz gazete, dergi ve kitaplardan; kullandığımız eşyaların ambalaj ya da etiketlerine kadar matbaalarda basılan görsellerdeki tüm renkler, cmyk renklerinin çeşitli açı ve tonlamalarının üst üste gelmesi ile yapılır.

zengin sözlük

ruzgara karsi iseyen adam
Bunca entry girmeme rağmen hala tam olarak kullanamadığım sözlük.
Entry girerken, gönder butonunun yanında bulunan "abkz, gbkz, ebkz" butonlarının ne işe yaradığını hala anlamadım. Sözlüğün açık ara en teknoloji özürlü yazarı olarak soruyorum, bu butonlar ne işe yarar? Biri hayrına anlatsa ya!

piet mondrian

ruzgara karsi iseyen adam
Cetvelle resim yapan sanatçı!
Mondrian gibi, endüstriyel tasarım, moda ve grafik tasarım başta olmak üzere bir çok sanatsal disiplini etkileyen, ilişkilendirildiği sanat akımında öncü olan ve sanat tarihinde yeri bulunan önemli bir ismi sorgulamak ne kadar doğru bilmiyorum ama, söz konusu sanatçının çalışmaları bana pek bir itici geliyor.
Sanki "al cetveli, at siyah çizgileri, kutucukların içine at mavi, sarı, kırmızı renkleri... Al sana sanat!" der gibi bir hava seziyorum. Eminim böyle bir düşüncesi yoktur ve kendisiyle özdeşleşen tarzını oluşturana kadar bir çok farklı teknik ve tarza hakim olmuştur ama, sallama işler yapıyormuş izlenimini üzerimden bir türlü atamıyorum.

Sanırım bu ön yargı barındıran bakış açımda, günümüzün modern sanat cambazlarının farklı olmak adına yaptıkları tuhaflıklardan gelen bir isyan durumununda etkisi var.

kaset

ruzgara karsi iseyen adam
Benim için Nostalji kelimesinin karşılığıdır.
Internetin olmadığı, cd'lerin henüz yaygınlaşmadığı yıllarda, kaset çalar başında az vakit geçirmedim. Radyo kanallarını karıştırır, sevdiğim bir şarkı çıktığında record tuşuna başar ve çalan müziği boş kasede kaydederdim. Sonra da oluşturduğumuz karışık kasetleri arkadaşlarla değiş tokuş ederdik.

eskiz

ruzgara karsi iseyen adam
Taslak ya da ön çalışma denilebilir. Yapılan resmin en özgün ve keyifli aşaması olduğunu düşünüyorum. Çünkü, ardından daha titiz ve disiplinli bir çalışma beklenir ki, bu da yer yer sıkıcı bir sürecin başlangıcıdır.

ev yapımı alkol

ruzgara karsi iseyen adam
Yaklaşık bir hafta sonra deneyimleme şansına erişeceğim. Evet, bir hafta sonra izne çıkıyorum ve uzun zamandır gidemediğim baba evinde misafir olacağım. Babam rakı içmeyi sever ve alkole yapılan abartı zamcıklardan sonra, içeceği rakıyı evde kendisi yapmaya başladı. ilk başta kaygılandım ve zararlı olabileceği konusunda onu uyarsam da, tarifin dışına çıkmadığını ve oldukça güvenilir olduğunu söyledi. Uzun zamandır kendi ürettiği alkolü tüketiyor ve halinden memnun. Bakalım, gidince baba marka rakının tadına bakacağım.

the general

ruzgara karsi iseyen adam
Yıllar önce trt 2 kanalında izlediğim buster keaton filmi. Bu film benim için trt'nin vizyonu hakkında bir göstergedir. Yani, bir zamanlar trt 2'de geceleri sinema programı çıkıyor, tıpkı the general gibi, sinemanın klasikleri yayınlanıyor ve sonrasında o programda film üzerine eleştiri yapılıyor ve karşılıklı tartışmalar yaşanıyordu. Peki açın şimdi trt 2'yi, kanalda ne var?

Neyse tekrar the general özeline gelirsek, dönemine göre hikaye anlatımı ve çekim teknikleri çok iyi. Özellikle tren sahneleri çok başarılı ve insan izlemekten hiç sıkılmıyor. Buster Keaton ise dublör dahi kullanmadığı bu sahnelerde ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu kanıtlıyor.

evi karıncaların basması

ruzgara karsi iseyen adam
Bir ay önce maruz kaldığım saldırı!
Üçüncü katta oturuyorum ve buna rağmen yattığım odanın kalorifer borusunun zemine bağlantı noktasındaki minik delikten içeriye sızmışlardı. Çare olarak deliği kapatmayı tercih ettim ve silikon tabancası ile malum yeri silikona boğdum. Bir işe yaramadı ve ertesi gün aynı noktadan bir delik daha açıp sızma işlemine devam ettiler. Yılmadım, aynı noktayı alçı ile kapattım. Iki gün sonra yeni bir karınca saldırısına daha maruz kaldıktan sonra, kilerden derz dolgu tüpünü çıkardım ve bu sefer ince işçilikle deliği özene bezene kapattım. bir daha da minik istilacılar ile karşılaşmadım. Onlar inatçı ise ben daha inatçıyım. Gerekirse beton döker, yine yollarını kapatırdım!

izmir kitap fuarı

ruzgara karsi iseyen adam
Her yıl nisan ayında izmir fuar alanında (kültürpark) gerçekleşen kitap fuarı.

23. izmir kitap Fuarı bugün kapılarını açtı ve 22 nisan tarihine kadar devam edecek. Türkiye'nin en önemli yayın evlerinin stand açacağı etkinliğe bir çok yazar konuk olacak ve geçmiş yıllarda olduğu gibi yoğun bir katılım bekleniyor.

Malesef bu yıl izmir dışında olduğumdan katılamayacağım ama orada olmayı gerçekten çok isterdim. Geçmiş yıllarda gerek stand görevlisi olarak gerek ziyaretçi olarak defalarca fuarda bulunmuş ve çok iyi vakit geçirmiştim. izmir'de yaşayan arkadaşlara tavsiye ederim. Bir gününüzü bu etkinliğe muhakkak ayırın.

alpay erdem

ruzgara karsi iseyen adam
Espri yapamayan komedyen!
Bu adam yıllardır çeşitli dergilerde çizdi ve yazdı. Eski l-manyak, lombak yıllarından günümüzde gececi dergisine kadar bir çok tipleme yarattı. Televizyona çıkıyor, bir çok yerde stand up gösterisi yapıyor. Ama güldürmüyor. Yüzümde tebessüm bile oluşturamıyor. Bu ay aldığım gececi dergisini noktası virgülüne kadar sindire sindire okumama rağmen, alpay erdem'in köşelerine bakamıyorum bile. Acaba benim mizah anlayışımda mı sorun var? Bu kadar kötü mizah yapan bir adam bu piyasada nasıl tutunabiliyor? Şaşırıyorum doğrusu!

geostrom

ruzgara karsi iseyen adam
Klişelerle dolu bir felaket filmi.
Dünya'nın sonu yaklaşır ve kurtarıcı olarak yine sahneye abd'li karakterler çıkar. Filmde amerikan başkanı bile var. 90'lardan günümüze kadar yapılan yüksek bütçeli felaket filmlerinin birer kolajı gibi. Ben uyarayım! Eğer filmden beklentiniz düşük olmazsa, hayal kırıklığınız yüksek olur.

milenyum

ruzgara karsi iseyen adam
Bilgisayarların tarihlerinin sıfırlanacağı ve böylece hayatın akışını aksatacak şekilde sorunlar oluşacağı iddia edilen dönem. Insanlar ciddi ciddi buna inanmıştı ve dijital bir kaosa karşı hazırlık yapılıyordu.