confessions

ruzgara karsi iseyen adam

1. nesil Yazar - Geleceği parlak

  1. toplam entry 106
  2. takipçi 5
  3. puan 1241

jet sosyete

ruzgara karsi iseyen adam
Bol gürültülü, sulu, absürt karakterler barındıran dizi.
Bir aile komedisi için, bu tiplerden birkaç tane olabilir. fakat, sayıları arttıkça dizinin kalitesi de sorgulanacaktır. Bir diziyi henüz ilk bölümü ile eleştirmek tabi ki doğru değil. Umarım bölümler ilerledikçe karakterler yerine oturur ve keyifle izleriz.

zengin sözlük

ruzgara karsi iseyen adam
içerisinde trol barındırmayan, kankacılık goygoylarından ziyade, daha çok seviyeli paylaşımların yapıldığı sözlük.
Az entry girildiği doğru ama, zamanla yazar sayısının artması ile birlikte daha çok entry girilen, daha aktif bir ortam olacaktır. Biraz sabır ve zaman gerekiyor!

game of thrones

ruzgara karsi iseyen adam
"buz ve ateşin şarkısı" isimli kitap serisinin ilk kitabı ve aynı seriden uyarlanan hbo yapımı tv dizisinin adı.
bilindiği üzere dizinin 7.sezonu bu yılın temmuz ayında ekranlara gelecek. ancak son sezon olacağı belirtilen 8.sezon ile ilgili kötü havadisler geliyor. son sezonun planlandığı gibi 2018 yazına yetişmeme ihtimali olduğu ve 2019 yılına sarkabileceği konuşuluyor.

the punisher

ruzgara karsi iseyen adam
Marvel comics'e ait çizgi roman karakteri.
The punisher, ailesinin suçlular tarafından öldürülmesi sonucu hayatını suçla savaşmaya adayan bir adamın hikayesini anlatıyor.
Suçla mücadele ettiğini söylerken, aklınıza taytının üzerine don giyen pelerinli süper kahramanlar gelmesin. Punisher daha çok bir anti kahraman. Yöntemleri genelde acımasızca oluyor!

The punisher, popüler olan neredeyse tüm çizgi roman karakterleri gibi bir çok kez sinemaya, televizyona ve bilgisayar oyunlarına uyarlandı. Marvel'ın bir çok ikonik karakterinin hikayelerine girdi, çıktı!

Ben ise the punisher ile ne televizyon ekranında ne de çizgi roman sayfalarının arasında tanıştım. The punisher ile ilk karşılaşmam atari salonunda olmuştu. klasik ilerlemeli bir capcom oyunuydu. Jeton atıp punisher ya da nick furry'i seçip, sokakta adam döve döve ilerlerdik. Ama itiraf etmeliyim ki, bölüm sonu canavarları çok güçlüydü ve az jetonumu yemedi.

Neyse, konuyu yine çocukluk anılarıma daha çok bağlamadan toparlayayım. The punisher'in daha önce filmleri yayınlandı ama hiç birinin karakterin hakkını tam olarak verdiğine inanmıyorum. The punisher düzgün bir senaryo ile iyi bir filmi hakediyor.

ben şarkıcı değil sanatçıyım kardeşim

ruzgara karsi iseyen adam
Katıldığı bir televizyon programında, kendisinin şarkıcı diye tanıtılmasına sinirlenen doğuş'un, program sunucusuna söylediği söz.

Ne söz konusu programı izledim ne de doğuş'un seslendirdiği herhangi bir şarkıyı dinledim! Bu nedenle bahse konu sözü doğuş ve katıldığı program özeline bakmadan, genel anlamda değerlendirmem gerekiyor.

Sahi ya, bir ürünü sanat eseri yapan şey nedir? Bir ressam ya da bir müzisyen ne yaparsa, hangi koşulda sanatçı olabilir? Çöp adam çizen bir ressam neye dayanarak kendisini sanatçı ilan edebilir? Ya da bir ressamın, müzisyenin kendisini sanatçı ilan etmesi ne derece etik veya geçerlidir? Kafamda deli sorular! Neyse bi yüzümü yıkayayım da kendime geleyim...

şehirler arası otobüslerdeki ikram

ruzgara karsi iseyen adam
Eğer muavin tanıdık ise, bıkkınlık yaratabilecek olan ikramdır.
Yıllar önce izmir'den, istanbul'a otobüsle gece seyahati yapıyordum. Muavin ile bir şekilde aramızda hoş bir sohbet başladı ve uzun bir süre muhabbet ettik.
Neyse, ilerleyen saatlerde uykum geldi ve koltuğumda inzivaya çekildim. Bir ara üzerime bir şey düştü ve uykumdan irkilerek uyandım. Karanlıkta dikkatlice bakınca kucağımda duran top keki farkettim. Sabaha kadar bir kaç kez daha irkilerek uyandığımda yine kucağımda top kekler olduğunu gördüm. Muavin arkadaş, diğer yolcular istemesinler diye koridorda gidip gelirken üzerime devamlı çaktırmadan kek atıyordu ve sabah uyandığımda, üzerimde epey bir top kek birikmişti.

arsen lüpen

ruzgara karsi iseyen adam
Fransız roman karakteri.
Zeki, yakışıklı, çapkın ve oldukça hünerli bir hırsız.
Arsen lüpen'in hepi topu iki kitabını okudum ve karakter ile ilgili uzun uzadıya yorum yapabilecek durumda değilim.

Sadece yazar Maurice Leblanc'in, arsen lupen'i kusursuz gösterebilmek adına, polisiye edebiyatının ikonik karakteri olan sherlock holmes'u hikayelerine alet ederek küçük düşürmesinin pek hoşuma gitmediğini belirtmek isterim.
Lupen hikayelerinde, Holmes'un adı herhangi bir hukuki olumsuzluk yaşamamak için olacak ki "Herlock Sholmes" olarak geçiyor!

Biraz "onların sherlock'u varsa bizim de lüpen'imiz var" der gibi fransa-ingiltere çekişmesinden prim yapmak, biraz da, hikayelerinde suç ile mücadelede bir dahi olduğu şüphe götürmez olan sherlock'u çocuk gibi kandıran lupen'i yüceltmek için yapılıyor tüm bunlar...
bir edebi karakteri yüceltmek için, farklı bir yazara ait karakteri gömmek ne kadar etik?

marco van basten

ruzgara karsi iseyen adam
tüm zamanların en iyi golcülerinden birisidir. belkide Ronaldo'dan sonra en iyisidir. (Brezilya'lı olan, gerçek Ronaldo'dan bahsediyorum) oynadığı yıllarda Hollanda milli takımı ve Milan ile başarılar yakalamış ve baressi, maldini, Rijkaard, gullit gibi oyuncularla birlikte döneminin en dominant takımı olan milan'ı dünya'da bir numara haline getirmiştir.

internetten kitap almak

ruzgara karsi iseyen adam
Türkiye'de kitap almanın en mantıklı yoludur. kitaplar internette genelde mağaza satış fiyatının üçte ikisi fiyatına oluyor. neden mağazadan daha pahalıya alınsın ki? üstelik çoğu zaman 50 tl üzeri alışverişlerde kargo ücreti almıyorlar ve kitaplar iki gün içerisinde evimde oluyor.

gırgır

ruzgara karsi iseyen adam
Oğuz aral öncülüğünde, yetmişli yıllarda piyasaya çıkan kült mizah dergisi.
Zamanında o kadar büyük ilgi görmüş ve sevilmiş ki, mad ve crocodil dergilerinden sonra dünyanın en yüksek tirajli üçüncü mizah dergisi konumuna yükselmiştir.

Gırgır, bir mizah dergisi olmasının yanı sıra, karikatür okulu görevi görmüş ve bir çok genç çizer yetiştirerek, günümüz mizah dergiciliği konseptinin öncüsü olmuştur.

öksürük

ruzgara karsi iseyen adam
Sadece yakalanan için değil, çevresindekiler için de bela olan, illet bir rahatsızlık.
En kötü de, sessizlik ve konsantrasyon gereken sınav ve benzeri durumlarda ortaya çıkınca insanı bezdiriyor.
Öksürük geldikçe, insan çevredekilerin rahatsız olduğunu düşünerek daha da strese giriyor ve sanki tetiklenmiş gibi öksürük derecesi yükseliyor. Bu döngü malesef olumsuz bir yönde devam ediyor!

sevgiliyle ortak facebook hesabı açmak

ruzgara karsi iseyen adam
(bkz:sebebi neydi ki)

bir türlü anlam veremediğim durum.
bir çok saçmalığa iyimser yaklaşarak, hatta kendimi kandırarak tatminkar cevaplar bulsamda, bu "ortak facebook hesabı" olayında çuvallamışımdır.

nedir esprisi, ne gereksiz bir şeydir bu! facebook kullanmamın nedeni şuan göremediğim eski dostlarımdan iyi kötü haberdar olmaktır. arada bir bakarım ve, "Burak almanya'ya taşınmış, esra'nın bebeği olmuş, Alkan yeni bir kitap yazmış..." şeklinde dostlar hakkında bilgi edinir, arada selamlaşır, iki muhabbet ederim. eee şimdi, bunlardan sevgili denen kişiye ne?

ülkücü

ruzgara karsi iseyen adam
Bir araya geldiklerinde izlemesi eğlenceli olan topluluk.
size yıllar öncesine ait bir anımı anlatayım.
Üniversitenin ilk yılında yurtta kalmıştım. Yurdun büyükçe bir internet kafesi vardı. bir gün burada takılırken içeriye yurdun ülkücü tayfası girdi. Yaklaşık 8-9 kişilik olan bu grup başladılar dönemin popüler bilgisayar oyunu olan counter strike oynamaya. Neyse bunlar hem oynuyor hem de sohbet ediyorlar. Bende sanal dünyada gezinirken bir kulağım bu arkadaşların konuşmalarında...

"counter oynayanlar bilir, oyunda kullanılan mühimmatlardan biride sistir. Sis atarsınız ve sis dağılana kadar ortalık bembeyaz olur ve kimse bir şey göremez."
Neyse, oyunda elemanlardan birisi herhalde epey bir sis atmış olacak ki, grubun alfa ülkücüsü birden ayağa kalktı "beyler sis yok, bir şey göremiyom, sis atmak yasak!" diye bağırdı. Ardından bir kaç ülkücü daha ayağa kalktı, "arkadaşlar sis yok, reis yasakladı, kimse sis atmayacak!" Diye bağırdı.

Ulan alt tarafı bilgisayar oyunu oynuyorsunuz. Ne demek "reis sis atmayı yasakladı!" Emir komuta zincirinizi oyuna niye yansıtıyorsunuz? Aradan bir kaç dakika geçti ve alfa ülkücü tekrar bağırdı. "Sis yasak demedim mi, atmayın lan!"
Bu uyarıdan sonra bir daha sis atılmamış olacak ki, başka bir uyarı gelmedi. Ben ise gülmemek için kendimi nasıl zorladığımı anlatamam.
Aradan yıllar geçmesine rağmen counter oynayan bir topluluk gördüğümde aklıma direk o ülkücü grup geliyor.

en man som heter ove

ruzgara karsi iseyen adam
"hayata rövaşata çeken adam" olarak çevrilen 2015 yapımı film. sıkıcı ve bohem havası ile burun kıvırdığımız kuzey avrupa sinemasına karşı oluşan ön yargıları yıkabilecek bir yapım. gayet sıcak ve izlemesi keyifli bir film.

filmimiz, 59 yaşına gelmiş huysuz ihtiyar ove'ın hayatını anlatıyor. çok sevdiği eşini kaybeden ve yaklaşık 40 yıldır çalıştığı işinden emekli edilen ove; insanlarla anlaşamayan, aşırı kuralcı, takıntılı bir adamdır. Ove, artık yaşamanın bir anlamı olmadığını düşünerek intihar etmek ister ama bunu bile tam olarak beceremez. hayatı devamlı daha da kötüye giderken, siteye yeni taşınan komşuları ile kurduğu zoraki iletişim onun yaşamını farklı bir yola sokacaktır.

en man som heter ove, samimi ve sıcak bir film. Naif bir hikayesi var. Izleyicilerden devamlı olumlu tepkiler almış olacak ki, tom hanks'in adının geçtiği bir holywood uyarlamasının yapılacağı bile söyleniyor. Güzel bir film. Izleyin, izlettirin...

Edit: başlıkta ufak bir hata olmuş. "en man som heter ove" olacaktı!

yorganı sımsıkı örtüneyim de öcü girmesin

ruzgara karsi iseyen adam
Çocuk masumiyetinin göstergesi olan düşünce.
Bayılıyorum çocuklara. Bu naif düşünce yapısı, hayal gücü çok güzel degil mi?
Yalan yok, çocukken benzer savunma girişimlerinde bulunurdum. Ama nedense yorganı tamamen üzerime örtmek, beni daha da savunmasız hissettirirdi. Bu yüzden sırtımı duvara verip odaya doğru döner, yorganı üzerime çeker ama gözlerimi kapatmazdım. Peçe giymiş teyzeler gibi olurdum. Gözlerim radar gibi çevreyi tarardı. Sanırım bu taktik işe yaramış olacak ki, öcüler hiç gelmedi!

cin ali

ruzgara karsi iseyen adam
Eski bir dost.
Ne yalan söyleyeyim ben çok severdim cin ali'yi. Onunla ilk tanışmam ilkokul birinci sınıfta olmuştu. Başta biraz mesafeliydim ama okumayı öğrendikçe onu sevmeye başladım. Gerçi öğretmenden yediğim ilk fiske, verdiği "cin ali berber fil" kitabını kaybetmem üzerine olmuştu ama olsun. Cin ali candır.

Geçenlerde yaşı küçük bir çocuğun çöp adam dediğini duydum. Bir tv programında da ismi tel ali diye geçiyordu. Nesilden nesile ismi değişse de, hala kilo alamamış. Tığ gibi delikanlı!

hamlet

ruzgara karsi iseyen adam
Shakespeare'in en iyi eseri olduğunu düşündüğüm oyun.

Özellikle ophelia'nın şu sözleri her zaman hoşuma gitmiştir.
"güzel öğütlerin kulağımda küpe kalacak,
ama kardeşim, sen de pek benzeme sakın
şu iki yüzlü papazlara
bizi dikenli, sarp cennet yollarında sürerler
kendileriyse, aldırmayıp verdikleri telkine
göbekli, gamsız, kaygısız çapkınlar gibi
zevkin gül bahçelerinde gezerler."

loki

ruzgara karsi iseyen adam
İskandinav mitolojisinde yer alan bir tanrı.
tabi ki loki'yi mitolojiden çok, marvel comics'e ait çizgi romanlardan ve film uyarlamalarından tanıyoruz. loki bu hikayelerde şeytani özellikleri ile thor'un baş düşmanı olarak tanıtılsa da, belkide marvel evrenine zarardan çok faydası olmuştur. Çünkü Avengers ekibinin kurulması dolaylı yoldanda olsa loki'nin eseridir!

glorfindel

ruzgara karsi iseyen adam
Peter jackson tarafından mağdur edilen elf beyidir. yüzüklerin efendisi filminde tayflardan kaçan frodo'yu karşılayan glorfindel olmasına rağmen, sırf filmde güzel bir elf kadını görünsün diye yerini elrond'un kızına bırakmıştır.

saruman

ruzgara karsi iseyen adam
istarilerin en bilgesidir.
üçüncü çağda orta dünyanın ezilen halkları olan orc ve goblinlerden, uruk-hai adında melez bir ırk yaratarak gondor ve rohan faşizmine karşı baş kaldırmıştır. miğfer dibini kuşatmış, ancak arkadaşı olarak gördüğü gandalf'ın ve rohirrim'in arkadan saldırmasıyla kuşatma başarılı olamamıştır.
isengard topraklarında grima denen hainin arkadan bıçaklaması ile vefat etmiş ve arkasından binlerce masum orc gözyaşı dökmüştür.