confessions

ruzgara karsi iseyen adam

1. nesil Yazar - İstikrarlı

  1. toplam entry 333
  2. takipçi 10
  3. puan 4320

instagram

ruzgara karsi iseyen adam
Kullanmadığım için bağnazlıkla suçlandığım sosyal medya uygulaması.

Dün bir arkadaş elindeki telefonuna bakarak gülüyordu. Merak ettim, dedim "hayırdır?" Komik video izlediğini söyledi ve "dur sana instagramdan videoyu atayım" dedi. Instagram kullanmıyorum diye cevap verdim. Eleman şaşırdı, "neden kullanmıyon, sen sanatçı adamsın, çalışmalarını atarsın, teknolojiden kopuk olmamalısın; yeni şeylere, gelişime açık olmalısın..." diye söylendi durdu.

iki laf sokuyor, bir övüyor, iki laf daha sokuyor... Ne gericiliğim kaldı, ne bağnazlığım, ne yeni şeylere kapalı oluşum... ayak üstü yargılandım!

Anlamıyorum, ınstagram, Twitter ya da benzer uygulamalar kullanmak zorunda mıyım? Ya da bir insanın Sırf bu programları kullanmıyor diye uzaylı muamelesi görmesi, bu durumun şaşkınlıkla karşılanması fazla absürt değil mi?

steffi graf

ruzgara karsi iseyen adam
Gelmiş geçmiş en iyi kadın tenisçilerden birisidir. Belki de en iyisidir. Malesef bu konuda objektif olduğumu pek söyleyemem. Yeri ayrıdır benim için. Olabildiğince kaçırmamaya çalışırdım maçlarını. Çocukluğumda trt 3 izlememin en büyük nedenidir kendisi.

andre agassi

ruzgara karsi iseyen adam
Bir döneme damga vurmuş tenis oyuncusu. Özellikle pete sampras ile aralarında iyi bir rekabet vardı. Agassi biraz daha popüler olsa da, sampras'ın kesinlikle daha iyi bir oyuncu olduğunu düşünüyorum.
Unutmadan bir dip not bırakayım. Agassi, yıllar önce efsane tenisçi Steffi Graf ile evlenmişti.

ödünç verilen kitabın sırra kadem basması

ruzgara karsi iseyen adam
insanları tanıyıp, hayatınızdan çıkarmanıza neden olabilir!
Yıllar önce katıldığım bir yarışma dolayısıyla italya'dan bir illüstrasyon-karikatür albümü göndermişlerdi. Türkiye'de isteseniz de bulamayacağınız, oldukça kaliteli bir albümdü. Bu kitaba gözüm gibi bakıyordum. bir gün okuldan mehmet isimli bir arkadaşım kitabı gördü ve ödünç istedi. Vermez olaydım. Üzerinden aylar geçmesine rağmen getirmedi. En son dayanamadım, "mehmet benim kitap ne oldu?" Diye sordum. Durdu, kızardı, terledi, "ya... bizim metin hoca var ya, kitabı gördü, o aldı" dedi. Neyse aradan neredeyse bir yıl geçti, bir gün arkadaşlarla mehmet'in evinde toplandık. Tesadüfen söz konusu kitabı orada gördüm. Meğersem bizim eleman yalan söylemiş ve kitabı kendisi için saklamış.
Bir daha mehmet ile görüşmeme ve kolay kolay da kimseye kitap vermeme kararı aldım. Buradan arkadaşlarının kitaplarını alıp, geri getirmeyenlerin kulaklarını çınlatıyorum!

what happened to monday

ruzgara karsi iseyen adam
2017 yılının ilginç ve güzel filmlerinden birisi. Bizde nedense yedinci hayat olarak yayınlanmış.

What Happened to Monday, bizleri distopik bir geleceğe götürüyor. Tükenen kaynaklar ve nüfustaki inanılmaz artış, insanlığın sonunu getirmek üzeredir. Sonunda bir karar alınır ve ailelerin birden fazla çocuk yapması yasaklanır. Doğan ikinci çocuklar, hükümetin bir programı doğrultusunda, özel kabinlerde dondurularak, refah günlerinde uyandırılmak üzere uyutulmaktadırlar. Söz konusu "Çocuk ayrım yasası", insanlığın kurtuluşu olarak görülmekte ve sistem tarafından katı bir şekilde tavizsiz uygulanmaktadır.

Hikâye bu noktada, yeni doğan yedi bebeğin özeline iniyor. Çocuk ayrım yasasına torunlarını kaptırmak istemeyen bir adam, çocuklara doğumda ölen annelerinin kimliğini verir. Artık yedi küçük kız, karen settman profilinde ortak bir yaşam sürmek zorundalardır.

Yedi çocuğa haftanın her bir gününün ismi verilir ve çocuklar dış dünyaya tamamem izole evlerinden o gün dışarı çıkarak karen settman olarak hayat sürerler. Örnegin; salı isimli çocuk, haftanın sadece salı günü dışarı çıkar ve akşam döndüğünde yaşadıklarını kardeşlerine anlatarak karen settman karakterine ortak bir bilinç oluştururlar.

Aradan Yıllar geçer ve yedi kardeş otuzlu yaşlarına geldiklerinde bir pazartesi günü, iş çıkışı pazartesi eve dönmez. Pazartesi'nden hiç bir bilgi alınamaz. Sırlarının açığa çıkması tehlikesine karşı, geriye kalan kardeşler pazartesi'yi bulmaya karar verirler ve macera başlar...

spoiler vermemek için daha fazla yazamıyorum. What Happened to Monday; farklı ve yaratıcı hikayesi, oluşturduğu distopik dünya, noomi rapace'in oldukça başarılı oyunculuğu ve şaşırtıcı finali ile izlenmesi gereken bir bilim kurgu filmi.

eric cantona

ruzgara karsi iseyen adam
izleyebileceğiniz en yetenekli, kibirli ve agresif futbolcuların başında gelir. O dönem m.united yakalı formayla maçlara çıkardı. cantona daima yakalarını kaldırır, buranın horozu benim havasını verirdi. Biraz çirkef bir oyuncuydu, sinirliydi. Bir maçta tribündeki taraftara uçan tekme atmışlığı bile vardır.

kutsal damacana

ruzgara karsi iseyen adam
işkence yöntemi olarak kullanılabilecek film. Kurban sinemaya getirilir. Otomatik portakal'da alex'e yaptıkları gibi, başına yerleştirilen bir düzenek ile göz kapaklarını indirmesi ve başını oynatması engellenir. Ardından ses sonuna kadar açılır. Sınırsız bir döngü ile kutsal damacana kurbana izletilir. Bu yöntemi istihbarat teşkilatları kullansın, en fazla 3 ya da 4.seansta ötmeyen adam kalmaz. Kimse bu acıya dayanamaz!

adventure island

ruzgara karsi iseyen adam
içerisinde 9999999999 oyun bulunduğu iddia edilen atari kasetlerinin vazgeçilmez oyunlarındandır.
Az önce vakit geçirmek adına retro oyunlara göz atarken tekrar karşıma çıktı.
Herhalde çocukluğumda en keyif aldığım platform oyunlarından biriydi. Yapraklardan kendisine don yapan beyaz şapkalı bir ada yerlisini, hoplaya zıplata ilerletir, bölümleri birer birer geçerdik.

zenginsozluk.com/foto

artı oy

ruzgara karsi iseyen adam
Sözlüğün gaz vererek teşvik ettiği oylama.
Son kullandığım artı oylarda, sırasıyla şu şekilde dönütler aldım.

- ah dostum iyi ki varsın.
- Bu iyidi, sağ ol.
- Oldu. Çok iyi oldu, çokta güzel oldu.
- Işte bu be!
- En asil duyguların insanısın.

jet sosyete

ruzgara karsi iseyen adam
Bol gürültülü, sulu, absürt karakterler barındıran dizi.
Bir aile komedisi için, bu tiplerden birkaç tane olabilir. fakat, sayıları arttıkça dizinin kalitesi de sorgulanacaktır. Bir diziyi henüz ilk bölümü ile eleştirmek tabi ki doğru değil. Umarım bölümler ilerledikçe karakterler yerine oturur ve keyifle izleriz.

karikatür

ruzgara karsi iseyen adam
Sosyal medya üzerinde paylaşa paylaşa bitiremediğimiz, güldüren ve bazen de düşündüren mizahi çizimlerdir.

Geceye bir karikatür bırak, sabaha üç beş karikatür at derken, karikatür-mizah dergileri eskisi kadar satış yapamaz hale geldiler. Bir de bu dergilerin konsept gereği reklam almadığını düşünürsek, ayakta durmaları gittikçe güçleşiyor. Düşünün, onca popüler yazar ve çizerine rağmen penguen dergisi bile yayın hayatına son vermişti.

Tabi kii penguen, uykusuz, leman ve daha bir çok mizah dergisinden bahsederken, karikatür sanatını salt bu dergilerde yayınlanan resimli fıkraların özelinde düşünmemek gerekiyor!

Günümüzde mizah dergiciliğinden ayrılma noktasında daha çok grafik mizah diye adlandırılan, yalın ve estetik çizgileri ile dikkat çeken, mizah dışında sosyal mesaj verme kaygısı güden bir karikatür anlayışı daha var. Aslında karikatür tarihimizde oğuz aral ve onun gırgır'ı öncesine kadar bu tarz hakimmiş ve özellikle 50 kuşağı olarak adlandırılan karikatüristler önemli eserler ortaya koymuşlar.

Özellikle türk karikatürünün walt disney'i olarak nitelendirilen cemal nadir güler, dünya karikatürünün sayılı isimlerinden turhan selçuk ve semih balcıoğlu gibi ustaların eserlerine göz atmakta fayda var.

altın ahududu ödülleri

ruzgara karsi iseyen adam
Yılın en kötü filmlerine verilen ödül. Bir nevi oscar ödüllerinin zıttıdır. Razzie Ödülleri olarak da bilinir.

Bu yıl düzenlenen 38. Altın Ahududu Ödülleri'nde, en kötü film ödülünü The Emoji Movie aldı.

2018 yılına dair diğer ödül kazananlar ise;
En Kötü Film: Emoji Filmi / The Emoji Movie
En Kötü Kadın Oyuncu: Tyler Perry (Boo 2! A Madea Halloween)
En Kötü Erkek Oyuncu: Tom Cruise (Mumya / The Mummy)
En Kötü Yardımcı Kadın Oyuncu: Kim Basinger (Karanlığın Elli Tonu / Fifty Shades Darker)
En Kötü Yardımcı Erkek Oyuncu: Mel Gibson (Babalar Savaşıyor 2 / Daddy's Home 2)
En Kötü Kombinasyon: İki saçma emojinin kombinasyonu – Emoji Filmi / The Emoji Movie
En Kötü Yeniden Çekim ya da Devam Halkası: Karanlığın Elli Tonu / Fifty Shades Darker
En Kötü Yönetmen: Tony Leonidis (Emoji Filmi / The Emoji Movie)
En Kötü Senaryo: Emoji Filmi / The Emoji Movie
Çok Kötü Olmasına Rağmen Bayıldığınız Razzie Adayı: Sahil Güvenlik / Baywatch
Barry L. Bumstead Ödülü: CHiPs

sudan ucuz

ruzgara karsi iseyen adam
Günümüzde pek geçerliliği kalmayan söz.
Dün eve istediğim bir damacana suya 10 tl verdim. Allah'ın suyuna 10 tl veriyorsam, bundan sonra herhangi bir şeyin fiyatından bahsederken, "sudan ucuz" diyen kişinin kafasına damacana ile vuracağım!

pablo picasso

ruzgara karsi iseyen adam
Kübizm akımının öncülerinden olan sanatçı.
Picasso denince akla guernica, Avignonlu Kızlar ve daha bir çok kübist resim gelse de, picasso'nun heykelleri ayrı bir güzeldir. Yanlış hatırlamıyorsam 2005 yılında istanbul'da picasso sergisi açılmıştı ve sanırım kült resimlerinin olmamasından kaynaklanan hayal kırıklığının da etkisiyle en çok dikkatimi çeken ve hoşuma giden heykel çalışmaları olmuştu. Adam yetenekli olunca plastik sanatların hangi dalı olursa olsun başarılı oluyor tabi ki...

the mask

ruzgara karsi iseyen adam
An itibari ile a2 kanalında yayınlanan film. 90'ların filmlerine karşı duyduğum tuhaf sempatiden olsa gerek, Çocukluğumda defalarca izlememe rağmen yine de ekran başından kalkamıyorum.
Bu arada Jim Carrey ve Cameron Diaz ne kadar gençmiş. Neyse, filme geri döneyim.

game of thrones

ruzgara karsi iseyen adam
"buz ve ateşin şarkısı" isimli kitap serisinin ilk kitabı ve aynı seriden uyarlanan hbo yapımı tv dizisinin adı.
bilindiği üzere dizinin 7.sezonu bu yılın temmuz ayında ekranlara gelecek. ancak son sezon olacağı belirtilen 8.sezon ile ilgili kötü havadisler geliyor. son sezonun planlandığı gibi 2018 yazına yetişmeme ihtimali olduğu ve 2019 yılına sarkabileceği konuşuluyor.

zengin sözlük

ruzgara karsi iseyen adam
içerisinde trol barındırmayan, kankacılık goygoylarından ziyade, daha çok seviyeli paylaşımların yapıldığı sözlük.
Az entry girildiği doğru ama, zamanla yazar sayısının artması ile birlikte daha çok entry girilen, daha aktif bir ortam olacaktır. Biraz sabır ve zaman gerekiyor!

üst komşu

ruzgara karsi iseyen adam
Çocuklarına eğitim vermekten aciz insanlar. Balkonumda devamlı açılmış çikolata, gofret vb. abur cubur paketleri buluyorum. Üst kattaki veletler yiyip yiyip balkondan aşağı atıyorlar ve bir kısmı süzüle süzüle balkonuma düşüyor. Bir kaç kez uyardım ama pek fayda etmedi, böyle giderse sırf ibnelik olsun diye dama çıkıp, bende onların balkonuna çer çöp atacam. Belki o zaman akıllanırlar!

ninja kaplumbağalar

ruzgara karsi iseyen adam
Hayatımın dayağını yememe neden olan çizgi film.
Ninja kaplumbağalar ilk çıktığı dönem çocukları epey bir etkilemişti. Tüccarlar bu ilgiye kayıtsız kalamamış ve bu yeşil ninjalar; okul çantaları, kalemlikler, çocuk ayakkabıları vb. bir çok üründe yer alarak evlerimize kadar girmişlerdi.

Dönemim çocukları olarak bizde bu furyadan nasibimizi almıştık. Mahallede devamlı birlikte oynadığımız dört kafadar, üzerimizde annelerimize ördürdüğümüz ninja kaplumbağa kazakları, yüzümüzde mahalle bakkalından aldığımız karton ninja kaplumbağa maskeleri ile sokakta bir aşağı bir yukarı koşturuyorduk. herkes sevdiği karakteri canlandırıyordu. Benim favorim michelangelo olduğu için, biçimsiz iki kısa sopaya don lastiği takarak yaptığım nunçakuyu elimde sallayarak koşturuyordum. Abim, raphael olmuştu. Diğer iki arkadaşta leonardo ve donatello olarak ellerindeki tahta silahlar ile bize eşlik ediyordu.
Neyse efendim, biz sokakta bir aşağı bir yukarı depar atarkan, ben gaza gelmenin dayanılmaz hafifliği ile elimdeki nunçakuyu kontrolsüz bir şekilde sallıyordum. Bu sırada don lastiğinin kopması ile birlikte, nunçakunun bir ucunu oluşturan tahta parçası abimin kafaya sertçe indi. Sonrası ise raphael'in, michelangelo'ya tekme tokat dalması ve söz konusu meydan dayağını leonardo ile donatello'nun ayırması ile son buldu. En son michelangelo ağlayarak evine gidiyor ve raphael'e "seni anneme söyliyecem!" diye bağırıyordu.

han solo ve leia ilişkisi

ruzgara karsi iseyen adam
Romantik komedi tadında ilerleyen bir ilişkidir. Ayrıca, Star wars tarihinin en tırt karakterlerinden birini ortaya çıkarmıştır. aşklarının meyvesi olan Kylo Ren'den bahsediyorum.

Kont Dooku, Darth Maul, darth vader derken, kylo ren gibi bir kötü karakteri bizlere layık gören lucas film çalışanlarına da sevgilerimi gönderiyorum!

vitray

ruzgara karsi iseyen adam
Kısaca renkli camlarla yapılan resim denilebilir. Günümüzde daha çok süsleme amacı ile kullanılır. Gün içerisinde ışığın artması ya da azalması ile görünümünün değişmesi, vitrayın cezbedici güzelliklerinden birisidir.

elvis presley

ruzgara karsi iseyen adam
Alain Dister'in Rock Çağı adlı kitabında hakkında şöyle bir ifade geçiyor.

"1954 yazında Sun'ın patronu Sam Philipps "Bana Siyahlar gibi şarkı söyleyen bir Beyaz verin, bir milyon dolar kazanayım." diyordu. Bu Beyaz, hafif uzun saçları, hırpani kılığı, serseri sırıtışıyla yufka yürekli asi Elvis'ti: Kabuk sert gibi görünüyordu, ama içi yumuşaktı."

merlin

ruzgara karsi iseyen adam
Kelt efsanelerinde adı geçen büyücü.
Ayrıca, kral arthur hikayesini; arthur ve merlin'in dostlukları üzerinden anlatmaya çalışan fantastik dizi.

Bu dizi iyiydi hoştu ama, çizgi film ayarında basit bir kurgusu vardı. Ayrıca karakterler üzerinde fazla oynanmıştı. Örneğin, merlin aslında arthur'un hizmetçisi ya da yaveri değil, onun akıl hocasıdır. Ya da guinevere kalede yaşayan basit bir hizmetçi değil, bir kral kızıdır. Tamam bu karakterler belki de gerçekte var olmayan mitolojik figürler ama, yine de bu kadar değiştirilmesi dikkatimi çekmiş ve diziye karşı soğumama neden olmuştu.

gaziemir

ruzgara karsi iseyen adam
içerisinde hava alanı ve fuar izmir'in yer aldığı, nüfusunun belki de yarısının asker, memur ve emekli olduğu, izmir'in merkez ilçelerinden birisi.

denize uzak olması bu ilçenin en kötü yanı herhalde. (Gerçi gümüldür ve çevre beldelere 40-45 dakika içerisinde, çeşme otobanından ise 15-20 dakikaya inciraltı'na gitmek mümkün.) Bir kötü yanı da konut fiyatlarının abartı bir şekilde uçması.

amazing stories

ruzgara karsi iseyen adam
1926 yılında abd'de yayınlanmaya başlayan bilim kurgu dergisi.
ilk bilim kurgu dergisi olarak kabul edilmekle birlikte, "Bilim kurgu" terimini ingilizceye kazandıran eserdir. Derginin kurucusu hugo gernsback, h.g.wells ve j.verne gibi türün önemli figürleri arasında gösterilmektedir ve hugo gernsback adına her yıl bilim kurgu edebiyatının en prestijli ödülü olarak kabul edilen hugo ödülleri düzenlenmektedir.

Dergi kapaklarına dair bir kaç görseli aşağıya paylaşayım.


zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

101 dalmaçyalı

ruzgara karsi iseyen adam
Dodie Smith'in Yüz Bir Dalmaçyalı isimli kitabından uyarlanan Walt disney yapımı animasyon klasiği.

Üzerinde siyah beneklerin bulunduğu bu sevimli köpekçikleri az çok herkes bilir. Özellikle 90'lı yıllarda yapılan film uyarlaması ve ardından tv'de yayınlanan çizgi serisi ile o yıllarda hafızalarımıza iyice kazınmıştı.

Neyse efendim, bir kaç gün önce 101 dalmaçyalı'nın çizgi sinemasını izleme şansı buldum. Çizgi kalitesi ve renkleri o kadar güzel ki, hala 1961 yapımı olduğuna inanmakta güçlük çekiyorum.

Bazı sahnelerde, karakterlerin hareketleri esnasında kontur çizgilerinin ardından görünen eskiz çizgileri görsel yönden harika bir etki yaratmış. Bunun eskiz çizgilerinin yer yer silinmeyerek bilinçli olarak yapılan hoş bir efekt olduğunu düşünüyorum. Aynı etkiyi disney'in, The Sword in The Stone ve the jungle book gibi klasik animasyon filmlerinde de görmek mümkün.

Arka mekan çizimlerinde ise kullanılan sulu boya etkisi oldukça iyi görünüyor, ben çok sevdim. Özellikle londra şehrine ait mekan çizimlerinde kalite bir tık daha ön plana çıkmış.

101 dalmaçyalı, günümüz animasyon filmlerinin aksine, büyükler için kısmen sıkıcı olabilir. Hikâye durağan ve daha çok çocuklara hitap ediyor. Bunun dışında bir kusur göremedim.
Yapıldığı yıl ve dönemin imkanları düşünüldüğünde oldukça kaliteli bir yapım. izlenilmeyi hakediyor.

claude monet

ruzgara karsi iseyen adam
Nilüfer resimleri ile meşhur ressam. Monet'i daima Manet ile karıştırmışımdır. Halbuki isim benzerliğinin yanı sıra ikisi de empresyonist etiketi altında buluşsalar da, tarzlarının farklı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca dip not olarak eklemek isterim; ressamın, Madam Monet ve Oğlu isimli eseri en çok reprodüksiyonu yapılan tablolardan biridir.