confessions

ruzgara karsi iseyen adam

1. nesil Yazar - İstikrarlı

  1. toplam entry 333
  2. takipçi 10
  3. puan 4317

kerim çaplı

kombiwankenobi
Yine başlık parsellediğime ayrı bir mutluluk yaşadığım biri kim çaplı.
Karşıyaka doğumlu her enstrümanda çok iyi ama davul virtüözü olarak bilinen türk sanatçı. Yavuz çetin'in de bulunduğu blue belgeselinde izlenebilir. 2004 yılında aramızdan ayrılmıştır.
Şu aralar tüm enstrümanlarını kendisi çaldığı, düzenlediği kayıp albümü tüm dijital platformlarda vardır. Ve bomba gibi olmuştur.

boat on the river

bonnie
geçmişe, anılara yolculuk şarkısı.
yunan mitolojisinde ölen herkesin geçmek zorunda olduğu nehri ki bu styx tir yeni ölen birinin gözünden o nehri geçerken nasıl huzur bulduğunu anlatır.

bu gece nostalji gecesi;


oscar almaya çalışmak

indolentexistence
congodaki adamın ben altın portakal alıcam demesi gibi bir şey. oscar tamamen amerikan sinema endüstrisini canlandırmak için icat edilmiş bir alan. adamların kurduğu mekanizmaya, diyorsunuz ki ben dışarıdan giricem! tesadüfen sızabilirsiniz belki:) odada yakalayıp atarlar. bizden biri alabilir mi? düşük ihtimal. üzülmeyiniz.

üniversite eğitimi

indolentexistence
üniversite eğitimi Türkiye'de yanlış anlaşılmış bir kurum. üniversite iş bulma kurumu değildir. sen kimya bölümünü bitirince kimyager olacağının garantisi yoktur. üniversite seni beni onu insan olmaya yönlendirir. ne demektir insan olmak? temel bir insanlık kültürü edinmek, düşünmeyi öğrenmek, farklı bakış açılarını anlayışla karşılamak vs. ama okullar kendilerini böyle tanıtmıyorlar.

üniversite robert m. pirsing'in deyişiyle 'akıl kilisesidir' yani düşünce üretilen yerdir. tezler atarsınız ortaya. bu tezleri de öyle alt taraftan atmayacaksınız! bilimsel bir temeli olacak, açıklayacaksınız, nedensilliği olacak! plato'nun kurduğu bir şey ya hani bu üniversite. orda adamlar oturup düşünüyorlar. fikir ortaya atıyorlar. o arada da yenilerini yetiştiriyorlar.

claude monet

zal
eduoard manet ile olan soyisim benzerliğinden dolayı kendisinin eserlerinin manet'ye ait olduğu düşünülen 19. yüzyıl fransız resiminin önemli isimlerinden biri olan ressam. manet'nin kadın tasviriyle alakası yoktur; kendisi derin fırça darbeleri ve görkemli manzara resimleriyle tanınır.

izlenimcilik akımının da önde gelen isimlerinden biridir.

1873'de resmettiği izlenim: gündoğumu bunun en önemli simgelerinden biridir.

quentin tarantino

magic mushroom
1963 doğumlu amerikalı oyuncu, senarist ve yönetmen.

ilk filmi reservoir dogs ile sinemaya başarılı bir giriş yapan yönetmen ikinci filmi pulp fiction ile ise izleyiciyi etkilemiş ve başarısının tesadüfi olmadığını kanıtlamıştır.

tarantino bir video kiralama dükkanında çalışırken başladığı bu sinema serüveninde yaptığı her film ile yeteneğini ve farkını ortaya koyan, bolca kan ve şiddet içermesine rağmen son derece eğlenceli ve sıradışı filmler yapan, film noir türüne farklı bir yorum kazandırmış olan bir yönetmendir.

film şirketinin adı olan a band apart için jean-luc godard'nın bande à part filminden esinlenmiştir.

filmlerinde mutlaka ufak da olsa bir rolle selamlar izleyicisini. tarzı en keskin ve net yönetmenlerden olan tarantino ilk filmini bitiremediği için intihar etmek üzereyken izlediği bir diziyle kararından vazgeçerek sonrasında biraz da şansının iyi gitmesiyle hem kendisinin hem de bizlerin hayatını tamamen değiştirmiştir. Evet Tarantino bir sinema dahisi değildir ve filmleri sanatsal bir ifadeden uzaktır ancak yine de kendi özgün tarzını yaratmış olmasıyla saygıyı hak etmektedir.

Ayak fetişizmi ve uma thurman demeye ise gerek yok sanırım.

jan van eyck

zal
1390-1441 seneleri arasında yaşamış olan, rönesans dönemine damgasını vuran ressamlardan biri olan flemenk ressam.

geliştirdiği yağlı boya tekniği ve kusursuz olarak kullandığı realizm ile ünlenmiştir.

arnolfini'nin evlenmesi adlı eseri ile tanınır .

gent altar panosu

zal
arnolfini'nin evlenmesi ile tanınan jan van eyck'in, ondan daha iyi ve daha gerçekçi eseri olan panodur.

dönemin en iyi eseri olarak kabul görmektedir.

tabi bu eseri yalnız yapmamıştır. yapılan ince dokunuşların çoğu kardeşi hubert'a aittir. hubert'la birlikte ince dokunuşlarla yağlı boyadan yeni tonlar elde edip, resme bilinmez bir haz katmışlardır.

her bir parçası, zengin tonları ve kusursuz gerçekçilikle resmedilmiştir.zenginsozluk.com/foto

efter brylluppet

zal
mads mikkelsen'ın aslında en iyi performans gösterdiği filmlerden biri olan, tabi mr. hannibal rolünden sonra izleyicilerin dikkatini çeken, danimarka sinemasının ve dram sinemasının en güzel örneklerinden biri olan film.

mads mikkelsen'ın adeta oyunculuk dersi nasıl olur sorusuna cevap verdiği bir başka filmidir...

burada kendisi hindistan'da bir yetimhanede çalışan bir aktivist olarak çıkıyor karşımıza. yetimhanenin ihtiyaçları ve sorunları oldukça büyük. bunun için çabalayıp bir şeyler arıyor ve buluyor. bulduğu şey aslında geçmişiyle hesaplaşma zamanını ortaya çıkarıyor.

yardım için bir iş insanı ile görüşmek üzere memleketi danimarka'ya dönüyor. konuşup, anlaşıyorlar ve iş insanı bizim adamı kızının düğününe davet ediyor.burdan sonrası tam bir karmaşa..

gerisini sinemamızdan bir örnekle anlatacağım:

"sevgi neydi? sevgi iyilikti, dostluktu sevgi emekti."

sonu pek istediğim gibi olmasada; sürükleyiciliği ile kesinlikle izlenmesi gereken filmlerden biridir.

film 2006 yapımı olup, yönetmenliğini susanne bier yapmıştır.

halit kıvanç

fall
haber ve maç spikeri, sunucu, trt duayeni, yaşayan efsane bir türkçe gurusu. orhan boran'la birlikte bu kadar türkçe'ye hakim, dilimizi bu kadar akıcı ve çekici kullanan, kılan pek kimseyi görmedim.

gece evdeki eşyalardan çıkan garip sesler

princess
"this is halloween" şarkısını zorla aklıma sokup kafa dağıtmaya çalıştığım sesler.

bir buçuk yıldır aynı evde yaşıyorum ve ev arkadaşımın alkol sonrası sızdığı ya da direkt evde olmadığı gecelerin dörtte birinde muhakkak birkaç saat uyuyup uyanırım ve sesleri dinlerim (bu cümleleri yazarken buzdolabı yine güzel (!) sesler çıkardı).

açık bir şekilde ifadesi "korkuyorum". birkaç saat önce tam uykuya daldığımda da biri kapıyı çaldı, kalkıp gittiğimde kimse yoktu. muhtemelen alt kata yemek getiren kuryedir ama yine de uykulu, yalnız ve yüksek dozda gerilim filmlerine maruz kalan bir zihin pek de rahat edemiyor.

the jungle book

lonely samurai
Disneyin yeniden çektiği filmler arasında bence en güzel olanı, hikayeyi zaten az çok herkes bilir lakin çizgi dizi olan versiyonu çok büyük bir gerçeklikle uyarlayarak harika bir live action tarzı bir film çekmiş. Disney zaten adı yeten bir firma, filmin kadrosuyla ilgili detaylara geçmeden önce şunu da eklemek isterim ki hayvanların konuşmaları esnasında dikkatli dinlerseniz kendi öz seslerini de duyabilirsiniz. Disney böyle yaratıcı bir şey yaparak hem hayvanları konuşturmuş hem de hayvan seslerini arkaya ekleyerek tam bir gerçeklik sağlamış. Yönetmen koltuğunda Jon Favreau oturuyor senaristi ise Justin Marks ve Rudyard Kipling tarafından üstlenilmiş filmin kadrosu şöyle:
Neel Sethi, Bill Muray, Ben Kingsley, Idris Elba, Scarlet Johansson, Gian Carlo Esposito, Lupita Nyong'o. Ayrıca Efsane Şarkısı bear necessities Bill Muray ve Kermit Ruffins tarafından yeniden düzenlenmiş ve filmde Bill Muray tarafından mükemmel bir şekilde yorumlanmıştır.

aliye rona

bakma ikinci nesil olduguma kolay lokma deglm
Korkunç Yüz hatlarına sahip, sert bakışlı bir yeşilçam oyuncusu.

Gerçek adı aliye dillgil. 1 Ocak 1921 yılında Suriye'nin dera şehrinde doğmuştur.

Filmlerde genellikle kan davası güden ailenin hanım ağasını oynar. Ve oğluna silahı verip 'kanımızı yerde koyarsan südümü helal etmem sana' der.

Ustaca Oynadığı onca karakterin karşılığını; huzur evinde sefalet içinde ölerek almıştır.

Mekanı cennetler olsun. Hak ettiğini alamadan göçen onlarca yeşilçam ustasından biridir.

türkanime tv

lonely samurai
Türkiye'nin güncel ve en iyi anime izleme platformudur, işlerini yıllardır en iyi şekilde hakkıyla yerine getirirler, bazen çevirilerin bazı kelimeleri çok komik olur ama yinede Türkiye'de Türkçe alt yazılı anime izlemek isteyenlerin ilk, en güvenilir ve en kaliteli kaynağıdır.

amy

zal
2015 yapımı; asif kapadia'nın yönettiği harika biyografik yapım.

izlerken dolu gözlerle izleyeceğinize emin olabilirsiniz. zira amy winehouse'un yaşarken nasıl acı çektiği çok güzel anlatılmıştır.

film yabancı belgesel film kategorisinde oscar ödülü de kazanmıştır.

sfenks

zal
antik mısır uygarlığının en önemli sanat eserlerinden biri olarak kabul edilen, gardiyan görevi görmesi için piramitlerin önüne inşa edilen olağanüstü heykel .

boyu yaklaşık 75 m.'dir. yapımı 25 sene sürmüştür. m.ö 2520-2494 tarihleri arasında inşa edilmiştir. sfenks'in mısırın ilah firavunları arasında görülen khafre'yi temsil ettiği söylenmektedir.

blood diamond

zal
Edward zwick'in yönettiği, kapitalist düzenin, sömürgeciliğin ve köle ticaretinin ağır bir şekilde eleştirildiği harika film.

Elmasa değil; insanlığa bakış açınız değişebilir, yapılanları görünce bunlar insan mı dedirtiyor.

Leonardo di caprio'nun burada da Oscarlık bir performans sergilemiş olduğunu düşünüyorum.

imdb

olacak o kadar
2019 yılının en çok beklenen filmlerini açıklamış;

1- Captain Marvel (8 Mart)
2- Avengers: Endgame (26 Nisan)
3- Dark Phoenix (7 Haziran)
4- Once Upon A Time In Hollywood (9 Ağustos)
5- The Irishman
6- It: Chapter Two (16 Eylül)
7- Glass (18 Ocak)
8- Joker (4 Ekim)
9- Alaaddin (24 Mayıs)
10- Hellboy (12 Nisan)

çoğunlukla fantastik film olduğu için ki hiç hazzetmem ve üstelik hayvan mezarlığı listede olmadığı için pek sevemedim izleyicilerin beklentilerini.

terminator 2 judgment day

rene
ilk Terminatör'ün yakaladığı büyük başarının ardından altı sene sonra çekilen serinin ikinci devam filmi (1991). Terminator 2 de ilk filmde oldukça sevilen T-800'ü insanların yanında yer alırken görüyoruz. Geçmişten gelen robotların geleceği koruma mücadelesi ve insanların yaşayacakları kıyameti önlemek için geleceği değiştirme çabası bu filmde iki sentetik makinenin mücadelesiyle sergileniyor. Oyunculukların ve karakterlerin ilk filme nazaran çok daha oturmuş ve olgunlaşmış olduğu Terminator 2 bence seri filmler arasında yapılmış çıtayı yükselten en iyi ikinci filmler arasında.

ilk defa gördüğümüz sıvı metal terminatör'ün yaratılan karaktere tamamen uymuş fiziksel görüntüsü ve mimikleri, hiç bir cgi efekti kullanmadan bir insanın makine olduğunu düşünmenize yetiyor. Linda Hamilton'un harika oyunculuğu, Arnold'un kasları ve çocuk oyuncu Edward Furlong'un asi ergeni başarıyla canlandırması da filmin etkisini arttıran özellikler.

merlin

klm
20 Eylül 2008'de başlamış olan fantastik-drama türünde bir İngiliz televizyon dizisi.

Dramadan çok bence fantastik-komedi olarak izleyebileceğiniz çerezlik bir dizi. Ayrıca ingilizce öğrenmek isteyenlerin kesinlikle ilk tercihi olması gereken dizilerden birisi. Basit ve sade ingilizcesiyle sıkılmadan izleyebilirsiniz.

muhabbet kuşu

mızrabımda ızdırap
Özgür kılınmadıkları sürece ömürleri 5 ila 10 yıl arası değişen papağangillerden bir kuş türüdür. Tabi özgür olduklarında da bir yırtıcı tarafından yenilmediği sürece ömürleri fazla olabilir. Önceden benim de bir muhabbet kuşum vardı, deprem öncesi birden ötmeye başlardı. Sanırım hayvanlar hissediyor bunu.