confessions

ruzgara karsi iseyen adam

1. nesil Yazar - Geleceği parlak

  1. toplam entry 106
  2. takipçi 5
  3. puan 1241

rocksteady ve bebop

olacak o kadar
Ninja kaplumbağalar serisinin ama film değil, çizgi film yani orijinal versiyonundaki favori ikilim. Hoş biraz aptallar ve pek bir kötü niyetli gibi görülürler lakin ben onların kalplerinin güzelliğine inanıyorum. Sıkıntı shredder denen emperyalist kılıklıda.
Hani isim ahengi olarak müthiş bir uyum içinde olmalarına değinmiyorum bile. shredder'ın her bölüm söylediği ''rocksteady bebop yakalayın onları'' emir cümlesi hala akıllardadır. Ara ara açık izlemekte fayda var. Tavsiye edilir.

kendi hayatını mahvetme yöntemleri

bonnie
insanın ister bilinçli ister bilinçsiz yaptığı veya yapmadığı tercihlerden kaynaklanan ukdelerdir.

cesur olmamak. hep bir memur zihniyetiyle yetiştirildim. öyle de oldum. karşıma bazı fırsatlar çıktı ancak "garanti hayat" uğruna cesaret edemeyip denemedim. korktum. sonuç; rutin hayat artık. hatta bozulduğunda bu rutin, rahatsızlık duymak. fakat içinde hep ukdelerin kalması.

yeniçeri

warmhole
en çok satan çizgi roman yayıncılarından dc comics'in 2000 yılında yarattığı ilk türk süper kahramandır. Ay yıldızlı kostümü, Kanuni Sultan Süleyman'ın kılıcı ve Merlin'in büyü kitabıyla türkiye'de irticaya karşı savaşmıştır. batman'in yakın arkadaşlarındandır. orjinal ismi Janissary'dir. Ünlü çizgi roman senaristi ve çizeri Scott Williams tarafından yazılmıştır.

----spoiler----

yeniçeri selma tolon adında bir doktordur. 1999 depreminde kızılay görevlisi olarak izmit'e depremzedelere yardıma gider. kazara bir mağaraya düşer ve orda kanuni'nin kılıcını ve merlin'in büyü kitabını bulur ve süper kahraman olur.Malatya'da, adı Anka Kâzım olan bir general askeri darbe gerçekleştirip Türkiye'de irtica temelli bir devlet kurmak için ayin yapar ve yardıma bir iblis çağırır. Anka Kâzım, Türkiye'nin irtica lideri olmak isterken şeytan ona bütün dünyayı önerir. General Kâzım, Türkiye'nin her yanına ölmüş Osmanlı askerlerinden oluşan ordusunu göndererek saldırıya başlar. Kahramanımız Yeniçeri, bu saldırılara müdahale eder ama tek başınadır ve yenilir. Olayları ay üssünden izleyen Batman, Aquaman, Green Lantern ve Wonder Woman, Yeniçeri'ye yardım için Türkiye'ye gelir ve irtica ile savaş başlar. hikayenin sonunda batman tarafından adalet birliğine (justice leauge) davet edilir fakat yeniçeri ille de vatanım diyerek bunu kabul etmez. hatta çizgi romanda batman espirisi de var. hikayede anka kazım'ın nerde olduğu bir askere sorulur ve asker batmanda der. batman ve arkadaşları bir şey anlamaz ve şaşırırlar. yeniçeri batman'ın bir şehir olduğunu batman'a anlatır ve beraber batmana giderler.

----spoiler----

keyifli bir çizgi roman. neden bu ülkeden bir süper kahraman çıkmıyor diyenlere yeniçeri var diyebilirsiniz. buyrun bu da çizgi romanın kapağı.

zengin sözlük nostaljik müzik saatleri

fiorabella
90'ların müziklerine yolculuk yapalım.
yaşar'ın 1996 yılında çıkarttığı "divane" albümünden divane isimli şarkıyla başlayalım.

Hele bir anla aşkı zamanla
Kışlar bahara döner gibidir
Var mi dünyada askından başka
Yandı derken söner gibidir


ege'nin 1995 yılında çıkarttığı" senden uzak" albümünden "yaz aşkım" ile devam edelim. yaz aşklarını anlatan daha güzel bir şarkı var mıdır?
Baslamam, bitecegini bile bile bu aska baslamam
Ne seni, ne de kendimi atese atamam
Anla beni yaz askim


sibel alaş'tan "adam" şarkısı ile bitirelim.
Sevipte söyleyemediğim şarkılar var
Bir dizesini asla hatırlayamadığım şiirler
Keşke,keşke o ben olsaydım dediğim hikaye kadınları
Düşlerim var...
Uyandığımda yalnızca başını hatırladığım,
Ve asla sonuna kadar görmeyi beceremediğim
Bir adam var düşümde,tam dokunacakken uyandırıldığım
Bir adam,sonumuzun ne olacağını hiç öğrenemediğim
Düşümde bir adam var,benim mi bilemediğim
Bir adam var diyorum,düşünüp düşümden ayrı kaldığım...


unutulmaz reklamlar

number eleven
sanırım doksanlara ait olmalı, diş macunu reklamları. özellikle de o reklamlarda bir yumurta olurdu ve yumurtanın her iki tarafına da diş hekimleri, kullandıkları o zımbırtıyla (Adı her neyse artık) vururlardı. yumurtanın ilgili diş macununun isminin yazılı olduğu yer sertken, diğer kısım (yani sözde başka diş macunu kullanılan yer) yumuşak olurdu.

şehirler arası otobüste stephen hawking'e dönüşmek

azrailin regl donemi
hemen hemen her yolculukta yaşadığımdır. sizin de başınıza gelmiştir.. öndeki moruk koltuğu arkaya yaslar. birazcık kaldırması için rica edersin "uyuycam ben" der. bu durumdan kurtulmak için sen de arkaya yaslarsın ama bu sefer de arkadaki " oha ya hayvan mısın!" der. yandaki kadının çocuğu oyuncak arabasını fırlatır kafana ki deliye dönersin.

ayol 2 büklüm oluyorum hep.

edit: eksiyelen stephen Hawking galiba.

80'ler müziği

fiorabella
bir döneme damga vuran müzikledir. özellikle kültürün daha az tükedildiği, eğlence sektörünün ön plana çıktığı 80'ler müziği birdenbire ortaya çıkmadı funk, rock, disco gibi müzik türlerinin kökeni 70'lerdi. Bu türler dans, hareketli ritimler, teknolojik olarak enstrümanlarla geliştirilsede zihinsel açıdan basit, akılda kalıcı ve eğlence sektörüne hitap eden parçalardı.

Özellikle 1983 yılında İtalya'da ortaya çıkan italian disco ( italo disco) disco funk olarak da bilinen bu akımın en büyük temsilcisi ” Modern Talking”di.

Dönemin en dikkat cekici figürleri ise döneme damga vuran Michael jackson ve Madonna idi. pop ve ar & be tarzında michael jackson'ın çıkardığı “Thriller” albümü milyon satmış” Beat İt” ” Billie Jean” ve albüme adını veren “Thriller” şarkıları o yıllarda hit olmuştu.

Madonna ise o yıl çıkardığı ” like a virgin” albümü ile fırtınalar koparmıştı. 1989 yılında çıkardığı Like a Player” albümü ve aynı adı taşıyan şarkı klibinde Hristiyan dünyasının kutsallarına zarar veriyo,r İsa'yı zenci olarak betimliyor, İsa ile birlikte oluyor sebebi ile Vatikanın ve Hristiyan dünyasının tepkisini çekmiş Papa tarafından yasaklanılması istenmişti.

Opus, A-Ha, Alphavile, Pet Shop Boys, Europe, Duran Duran gibi gruplar liste başı olmuştu. Opus ” Live is Life” ile dünya gençliğini ayağa kaldırmıştı.

Sürekli gruplar kuruluyor eğlence sektöründe tutunabilirse kalıcı oluyorlardı. Bu yüzen 80'li yıllar tek albümle parlayıp sönen gruplara sahne oldu.

80'lerde Hareketli disco, pop popülerliği sürerken rock türü kesin bir çizgi yakaladı ve Metal, Glam metal, Hard metal gibi türlere ayrıldı. rock ve metal müziğin altın çağını yaşadığı ve alt türlerinin ortaya çıktığı 80'lerde Hard rock ve glam metal türlerinde şarkılar döneme damga vururken heavy metal'de özellikle Ozzy Ozbourne'nin solo kariyerinde başarıya ulaşması ile heavy metal grupları ve şarkıları o dönemden günümüze kadar popülerliklerini korudular.

Hard rock ve Glam metal türünde Kiss, Mötley Crüe, Quiet Riot, Scorpions, Whitesneak, Poison, Cinderalla, Europe, Twisted Sister,Queen gibi gruplar öne çıkarken. 70'li yıllardan Aerosmith ve Alice Cooper'ın dönüşleri de muhteşem oldu.
Amerika çıkışlı grupların yanında Iron maiden, Judas Priest, Dio gibi britanya çıkışlı gruplar da dönemin starları oldular. Speed Metal'in öncüsü Motörhead popüler olurken daha aşırı, agresif Metal alt türleri olan Thrash Metal, Black Metali Death Metal türlerinde , Metallica, Slayer, Exodus, Antrax, Megadeth gibi gruplar da o dönemin yıldızları oldular.

Hair Metal akımı o dönemde ortaya çıktı. Saç metal olarak da bilinen bu akım, erkek egemen grupların üyelerinin çoğu zaman uzun stilde saçlara sahip olması, makyaj yapması ve spandex giysiler giyerek androjenik bir görünüm elde etmesiydi. Bon Jovi, Van Halen, Aerosmith, Def Leppard, Guns n 'Roses ve Poison, o dönemin hair metal gruplarıydı. 1980 ler rock ve metal müziğe damga vururken ancak dönemin tartışmasız yıldız grubu Guns N Roses olmuştu.

danışma

bonnie
bazı kurum ve kuruluşların giriş kısmında bulunan amacı soru soran kişilere yol göstermek, yardımcı olmak olan bölüm.

fakat nasıl denk geliyorsa veya nasıl bir meslek hastalığına tutuluyorlarsa ya da denk mi geliyor artık bilmem ilgili bölümdeki çalışanlar resmen "lütfen bana danışmadan bul" der gibiler.

le petit prince

masal
bardaklara, donlara düşmeden önce usul usul, reklamını yapmadan sevdiğimiz, büyükler için yazılmış çocuk kitabı. şuanda asla ortamlarda küçük prens seviyorum diyemiyoruz, aşırı sevgi aşırı popüler kültür düşmancılığına döndü zamanla. örseleniyoruz, yargılanıyoruz. gizli bir tarikat kurup küçük prensi orda sevelim diyorum ne dersiniz ?

ışık yılı

kaptonur
Işığın uzayda 1 yılda aldığı yola denir.

Işık saniyede 300000 (üçyüz bin) km hızla ilerler. Uzaydaki gök cisimleri arasındaki mesafe kilometre ile ifade edilmeye başlatıldığında çok büyük rakamlar meydana gelir. Bunun yerine ışık yılı birimi kullanılır. Bir ışık yılı ışığın boşlukta 1 yılda aldığı yoldur. Bu ışık yılı yaklaşık olarak 9,45.10¹² km dir. Işık yılı bir uzunluk birimidir. Kısaca "ıy" olarak ifade edilir.

şehirler arası otobüs yolculuğu

monodi
gece yapıldığında biraz daha çekilir hale gelse de, 5 saatten uzun süreni trajedidir. en az birer adet ağlayan bebek, horlayan amca, hoparlörden hallice kulaklığıyla son ses müzik dinleyen keko olmak üzere, her türden insanla 8-10 saat aynı ortamda tıkılmaktır.

babaanne

diko
20 tane kuzenim var. ilk erkek torun benim. ilk göz agrisiydim rahmetli babaannemin. şimdi sevmesin beni çok severdi. bir gün babamı aramış. diko'nun askerlik yaptığı yere götür beni demiş. babam da "ya anam sen benim askerlik yaptığım yeri bilmen torunun mu daha önemli ben mi? ne işin var senin bu yasta allahin dağında " demiş.
toprağın bol olsun nenem.

nick altı

blackandwhitememories
sözlük yazarlarının diğer sözlük yazarlarının isimlerine yani burada nicklerine ait bir başlık açıp orada o yazar hakkında çeşitli söylemlerde bulunmasıdır.

Yazarları tanımak istiyoranız eğer nick altı yapıştırın, o halde herkesin gerçek yüzü ortaya çıkıyor. En azından çoğunluk böyle ama bazıları ben gibi gizli gizli işler çevirebiliyor.

ama şöyle de yapmayın.