confessions

ruzgara karsi iseyen adam

1. nesil Yazar - Havayı kokluyor

  1. toplam entry 204
  2. takipçi 7
  3. puan 2570

kitap yazmak

bonnie
çok istediğim bir şeydi bunca yıl. pek çok yazarı okurken ahaa bu benim de aklıma aklıma gelmişti, bunu ben de yazarım ki gibi ukalalığa girdiğim çok oldu. bir gün oturdum bilgisayarın başına açtım bir word sayfası. bölüm 1 dedim.

3 senedir o word sayfası bölüm 1 adıyla kayıtlı masa üstümde. lanet olsun ki kafamdakileri bir düzene sokup da yazamıyorum.

tanım; mükemmel bir eylem olan yaratıcılığın yazıya dökülüp bütünleşmiş halidir.

mini etek

sipraleks
manchester united kulübünün efsane teknik direktörü alex ferguson'un harika bir cümlesini aklıma getiren kelime. " istatistik mini etek gibidir, çok şey gösterir ama en önemli şeyi göstermez".

üniversite hayatının öğrettikleri

rübab-ı şikeste
Lisedeki o sorumsuzluktan sorumluluk almaya geçiş aşaması olan üniversite, bir çok öğrencinin farklı şehirlerde okumasıyla onları sudan çıkmış balığa döndürür.
Eğer bir de ben evde kalıcam derseniz sorumluluklarınız daha da artar. Kendi evinde bir bardağı dahi yıkamayan siz, bulaşık sırasına girersiniz mesela.

yaşamaya mecbursun

bonnie
bir bulutsuzluk özlemi şarkısıdır ki bunca tecavüzün, işgalin, açlığın ve acının olduğu bir dünyada insana kalk ulennn der sanki.

ne zaman canımı acıtan bir olaya, duruma rastlasam aklıma istemsizce takılır.sözlerimi geri alamam

bonnie
keşke de o kadar omurgalı olabilseydik de bazen verdiğimiz o sözlerimizi geri alabilme ve nedenlerini açıklayabilme cesaretine sahip olabilseydik.

ancak şu bir gerçek ki

"hiç bir kere hayat bayram olmadı
ya da
her nefes alışımız bayramdı"

erkek olmanın zorlukları

mars yolcusu
Saymakla bitmez.

Erkek cinsiyeti her ne kadar toplum tarafından üstün görülse de, o üstünlüğe bir sürü anlam görev sorumluluk yüklenir.
Sorumlulukları, üstünlük etiketinden gelir.

Bir insanın;
Erkek olması güçlü olması, çok para kazanması gerektiği anlamını da gelmez ayrıca.
Ama toplum sana bu görevi yükler, üstelik zorundaymışsın gibi.

Ve bunun gibi birçok neden.

30 yaşından sonra anlaşılanlar

john overmars
yaşamın rengi atmış.bir yanın çocuk bir yanın adam bi yanın genç.şakası yok hayatın ama şakayla karışık sadri alışık tadında traji komik bir hal alıyor insan .özellikle mükemmel bi çocukluk ve ilk gençlik geçirmişseniz ve şu anınız traji komikse sürekli geçmişi düşünür bi yanınız.

ne eski cinsel istek ne eskisi gibi heyecanlı ya da idealist böyle cıva gibi ağır ama yine de akışkan garip bi ruh hali işte.tarifi imkansız o yaşa gelmeden.ne demiş şaiirrr anlayamazsınız.


ergenlikten çıkıp ta başka bir ergenliğe geçmişsiniz gibi. 30 yaş sendromu saçma bi hal işte.

anlatamadım hiç anlamadılardan ziyade anladın mı samet tadında.ne aşırı duygusallığa ne aşırı duygusuzluğa gelemiyor insan bu yaşta.olgunlaşmak sanıım böyle bir şey.denge arıyor insan her şey de öyle bir aheng-i cümbüş istiyor.

misafir odasının sadece misafire açıldığı dönem

antik acilar carsisi
beyaz dantelli masa örtüsü üzerinde duran devasa kristal kasenin içine, özenle yerleştirilmiş çeşitli sigara paketlerinin sergilendiği zamana tekabül eder.
giydikleri an nefes problemi yaşadıklarını düşündüğüm siyah diz altı kalem etek giyen koca popolu teyzeler; ayaklarına geçirdikleri şıpıdık terliklerle, bir elinde çay bardağı o kaseye uzanır, bir tane yakarlardı.

temel reis

alechera
"Küçüklüğümüzün efsanelerinden olan, Popeye veya Türkçe dublajda bilinen adıyla Temel Reis, Elzie Crisler Segar'ın oluşturduğu dünyaca ünlü, ıspanak yiyerek güçlenen çizgi roman karakteridir. Çizgi filmi ise 1929'da Elzie Crisler Segar tarafından canlandırılmıştır".

3 mayıs türkçülük günü

zorya polunochnaya
ülkemizde muhtemelen cılız bir şekilde kutlanacak olan gün.

kutlu olun!

eskilerin şaman kocalarının söylediği;

" Allah, Bismillah! Ey Tanrım yanıldığımda bana yardım et!
Ey kopuzum! Doğru gör, doğru söyle!
Üyengi ağacının kökünden oyarak aldığım kopuzum!
Kızıl çalı tobulgadan perdelerini yaptığım kopuzum!
Yürük atın kuyruğundan tel yaptığım kopuzum!
Doğru gör, doğru söyle!
Söylenene uymazsan kulaklarını burarım!
Seni yere çalarım! Oynayıp durduğum andır bu an!
Çam kopuzumu elime aldım. Su yılanı gibi dolandım döndüm..."

huble uzay teleskobu

fiorabella
1990 yılında amerikalı astronot Edwin Hubble huble'nin anısına uzaya fırlatılmıştır. "hut" olarak da bilinir. youtube linkinden canlı olarak çektiği görüntüleri izleyebilir, dünyanın her yerinden görüntüleri canlı olarak izleyen izleyicilerle sohbet edebilirsiniz.

telefon kulübesi

bonnie
jetona ip bağlanmış, bazen sinirden, bazen de tüm jetonları ele geçirme gayretiyle ankesöre yumruk atılmış yılları hatırlatan, sonraları jetondan kartlara geçilen yağmurdan, kardan, sıcaktan ve kuyruktakilerin küfürlerinden koruma amaçlı yapılmış olduğunu düşündüğüm eski zamanların iletişim kulübesi. tabii ki; hey gidim.

nemo s garden

bonnie
italya' nın noli kıyısından 100 metre kadar uzağında ve denizin 8 metre altında yapılan tarım.

dalgıç ve tarım uzmanları balona benzer bir çeşit seralarda meyve ve sebzeler yetiştiriyorlar. proje 2013 yılında başlatılmış. adını da jules verne' nin kaptan nemo' sundan almış.

sensörlü tuvalet lambası

bonnie
bunların apartmanlarda bulunanları da ayrı bir dert aslında. merdivenin yarısını o karanlıkta inip çıktıktan sonra yanması delirtir insanı. düşüp yaralanma riski var, yaşlısı var, çocuğu var.

tuvaletlerde olanı da bazen korkudan zıçıttırır. her tuvalete uzun bir sopa -çıta da olumlu-konmasını tavsiye ediyorum. ucuna da beyaz bayrak bağlanmalı. :))

nuri alço operasyon müziği

fiorabella
tehlikenin yaklaştığını gösteren müziktir. john carpenter'ın "the end" müziği artık 80'li yılların yeşilçam filmlerinde ya disco baskınlarının ya da nuri alço abimizin gazoz operasyonların imza müziği olmuştur.
ayrıca bu müzikle radyoda hubel'i trollediğim doğrudur.


sen benim kim olduğumu biliyor musun

bonnie
kanunlar karşısında herkesin din, dil, cinsiyet, ırk, statü, mevki tanımadan eşit olduğunu ve demokrasi bilincini bir türlü kavrayamamış, kendisine de kavratılamamış, büyük ihtimal az gelişmiş ülkelerde yaşayan makam mevki sahibi kişi çemkirmesidir.

bu bakış açısında hassasiyet, mütevazilik, görgü, bilinç ve demokrasiyi içselleştirme bulunmaz. ıslahlarını diliyorum.


çiftlik bank

bonnie
amblemi bir sığırdan ibaret yeni nesil soygun düzeni. uzmanlara göre en büyük sebebi sürü psikolojisi. "bunca insan yanılıyor olamaz"

bu vurgunun sahibi şahıs vaktiyle internette "karşındakini çıplak gösteren gözlüğü" pazarlamış. yani sonuç insanlarımız çok cahil. eğitim düzeyi bu sürü psikolojisine karşı gelmeye yetecek düzeyde değil. üstelik yıllardır böyle; banker kastelli, jet fadıl, bi dünya muskacı cinci hacı hoca, pek çok siyasetçi...

efkar

bonnie
iç sıkıntıların kişiyi boğmaya yakın olduğu zamanlarda kişinin tepki olarak şiire, şarkıya, düşüncelere dalması.

efkarı biriken herkesin içine sığdırmaması gerekir. yoksa...

çile bülbülüm

bonnie
bu şarkı toplu dinleyenlerin bulunduğu bir yerde söyleniyorsa veya dinletiliyorsa allah kısmı dinleyene söyletilir. hatta dinleyici bir gaza gelir ki en güzel allah demek çok önemlidir.

safiye ayla' dan dinlenilesi şarkı.

taşınmak

bonnie
yer ve mekan duygusundan uzak yaşanmışlıkların ağır bastığı bir terk etme durumudur ki insana koyan bir eylemdir bazen.

o boş evde, yerlerde tozlar içinde bulduğunuz kalem, bir bozuk para, bir not, kaybedilmiş sizin için değerli bir takı, belki eski bir fatura, bir eski eşya...

hem ekonomik, hem duygusal bünyeyi sarsan durumdur.

2cellos

bir istanbul trajedisi
Luka Sulic ve Stjepan Hause adlı iki hırvat gencin kurduğu, dev grup. çello ile bir çok parçayı kendilerine özgü bir şekilde yorumluyor ve insanı kendilerine hayran bırakıyorlar. bu kadar yetenekli insanların dünyaca ünlü müzisyenler haline gelmelerine şaşmamalı. hatta öyle ki Red Hot Chili Peppers ile çalmışlar. geçtiğimiz yıllarda da türkiye'ye geldiklerini hatırlıyorum. severek ve haranlıkla dinliyoruz.


chep khaled

bir istanbul trajedisi
asıl adı Khaled Hadj Brahim olan fas asıllı rai sanatçısı. müzik hayatına çok genç yaşta başlamakla beraber dünyaca ünlü bir şarkıcı haline gelmesi oldukça zaman almıştır. sahne adı olarak Khaled ismini kullanan sanatçı türkiye'de aişa şarkısı ile tanınmıştır.

90. oscar ödül töreni

olacak o kadar
sabaha karşı açıklanmıştır;

En İyi Film: The Shape of Water
En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Erkek Oyuncu: Gary Oldman - Darkest Hour
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Allison Janney - I, Tonya
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Yönetmen: The Shape of Water - Guillermo Del Toro
En İyi Özgün Senaryo: Get Out - Yazan: Jordan Peele
En İyi Uyarlama Senaryo: Call Me By Your Name - Senaryo: James Ivory
En İyi Film Müziği: The Shape of Water - Alexandre Desplat
En İyi Yabancı Film: A Fantastic Woman (Şili)
En İyi Belgesel: Icarus
En İyi Kısa Belgesel: Heaven Is a Traffic Jam on the 405
En İyi Animasyon Filmi: Coco

edebiyat

mars yolcusu
İnsan ve toplum yaşantısında doğan bütün olay, duygu, düşünce ve hayallerin söz ve yazı ile güzel ve etkili bir biçimde anlatılması sanatıdır.

Edebiyatla, içerisinde vücut bulduğu kültür arasında sıkı bir bağ bulunmaktadır.

Edebiyat sosyal ve siyasal Hayat arasındaki ilişkiyi güçlendirir.
Dolayısıyla edebi eser insanı anlatır.

Samimi olmayan edebiyat ise,
Gereksiz, içten olmayan, çok süslü kelimeler topluluğudur.

günde 3 litre su içmek

bonnie
her dakika çay kahve içenlerin aramayacağı ancak bunların hiç birinin suyun yerini tutmadığı gerçeğinden hareketle mutlaka yapılması gerekendir.

bir zamanlar sağlıklı yaşıycam diye geberdiğim bir dönemin, bana musallat olduğu günlerde, her sabah iş yerinde 2 adet 1,5 litrelik su şişeleriyle güne başlardım. ikisinin de kapağını açar içine tarçın çubuğu atardım. gün boyunca onları tüketmek adeta zafer kazanmak gibiydi benim için. o kadar hırslıydım. 40 kere tuvalete gitmek bile vaz geçirmemişti beni bu durumdan.

taa ki ruhtaki yıpranmışlıklar hayat kısa kuşlar uçuyor diyerek beni bundan tümüyle caydırana kadar. demem o ki ruhun da dingin olması gerekiyor bunu yapabilmek için. en azından benim için.