confessions

ruzgara karsi iseyen adam

1. nesil Yazar - Hevesli

  1. toplam entry 178
  2. takipçi 8
  3. puan 2211

temel reis

alechera
"Küçüklüğümüzün efsanelerinden olan, Popeye veya Türkçe dublajda bilinen adıyla Temel Reis, Elzie Crisler Segar'ın oluşturduğu dünyaca ünlü, ıspanak yiyerek güçlenen çizgi roman karakteridir. Çizgi filmi ise 1929'da Elzie Crisler Segar tarafından canlandırılmıştır".

3 mayıs türkçülük günü

zorya polunochnaya
ülkemizde muhtemelen cılız bir şekilde kutlanacak olan gün.

kutlu olun!

eskilerin şaman kocalarının söylediği;

" Allah, Bismillah! Ey Tanrım yanıldığımda bana yardım et!
Ey kopuzum! Doğru gör, doğru söyle!
Üyengi ağacının kökünden oyarak aldığım kopuzum!
Kızıl çalı tobulgadan perdelerini yaptığım kopuzum!
Yürük atın kuyruğundan tel yaptığım kopuzum!
Doğru gör, doğru söyle!
Söylenene uymazsan kulaklarını burarım!
Seni yere çalarım! Oynayıp durduğum andır bu an!
Çam kopuzumu elime aldım. Su yılanı gibi dolandım döndüm..."

huble uzay teleskobu

fiorabella
1990 yılında amerikalı astronot Edwin Hubble huble'nin anısına uzaya fırlatılmıştır. "hut" olarak da bilinir. youtube linkinden canlı olarak çektiği görüntüleri izleyebilir, dünyanın her yerinden görüntüleri canlı olarak izleyen izleyicilerle sohbet edebilirsiniz.

telefon kulübesi

bonnie
jetona ip bağlanmış, bazen sinirden, bazen de tüm jetonları ele geçirme gayretiyle ankesöre yumruk atılmış yılları hatırlatan, sonraları jetondan kartlara geçilen yağmurdan, kardan, sıcaktan ve kuyruktakilerin küfürlerinden koruma amaçlı yapılmış olduğunu düşündüğüm eski zamanların iletişim kulübesi. tabii ki; hey gidim.

nemo s garden

bonnie
italya' nın noli kıyısından 100 metre kadar uzağında ve denizin 8 metre altında yapılan tarım.

dalgıç ve tarım uzmanları balona benzer bir çeşit seralarda meyve ve sebzeler yetiştiriyorlar. proje 2013 yılında başlatılmış. adını da jules verne' nin kaptan nemo' sundan almış.

sensörlü tuvalet lambası

bonnie
bunların apartmanlarda bulunanları da ayrı bir dert aslında. merdivenin yarısını o karanlıkta inip çıktıktan sonra yanması delirtir insanı. düşüp yaralanma riski var, yaşlısı var, çocuğu var.

tuvaletlerde olanı da bazen korkudan zıçıttırır. her tuvalete uzun bir sopa -çıta da olumlu-konmasını tavsiye ediyorum. ucuna da beyaz bayrak bağlanmalı. :))

nuri alço operasyon müziği

fiorabella
tehlikenin yaklaştığını gösteren müziktir. john carpenter'ın "the end" müziği artık 80'li yılların yeşilçam filmlerinde ya disco baskınlarının ya da nuri alço abimizin gazoz operasyonların imza müziği olmuştur.
ayrıca bu müzikle radyoda hubel'i trollediğim doğrudur.


sen benim kim olduğumu biliyor musun

bonnie
kanunlar karşısında herkesin din, dil, cinsiyet, ırk, statü, mevki tanımadan eşit olduğunu ve demokrasi bilincini bir türlü kavrayamamış, kendisine de kavratılamamış, büyük ihtimal az gelişmiş ülkelerde yaşayan makam mevki sahibi kişi çemkirmesidir.

bu bakış açısında hassasiyet, mütevazilik, görgü, bilinç ve demokrasiyi içselleştirme bulunmaz. ıslahlarını diliyorum.


çiftlik bank

bonnie
amblemi bir sığırdan ibaret yeni nesil soygun düzeni. uzmanlara göre en büyük sebebi sürü psikolojisi. "bunca insan yanılıyor olamaz"

bu vurgunun sahibi şahıs vaktiyle internette "karşındakini çıplak gösteren gözlüğü" pazarlamış. yani sonuç insanlarımız çok cahil. eğitim düzeyi bu sürü psikolojisine karşı gelmeye yetecek düzeyde değil. üstelik yıllardır böyle; banker kastelli, jet fadıl, bi dünya muskacı cinci hacı hoca, pek çok siyasetçi...

efkar

bonnie
iç sıkıntıların kişiyi boğmaya yakın olduğu zamanlarda kişinin tepki olarak şiire, şarkıya, düşüncelere dalması.

efkarı biriken herkesin içine sığdırmaması gerekir. yoksa...

çile bülbülüm

bonnie
bu şarkı toplu dinleyenlerin bulunduğu bir yerde söyleniyorsa veya dinletiliyorsa allah kısmı dinleyene söyletilir. hatta dinleyici bir gaza gelir ki en güzel allah demek çok önemlidir.

safiye ayla' dan dinlenilesi şarkı.

taşınmak

bonnie
yer ve mekan duygusundan uzak yaşanmışlıkların ağır bastığı bir terk etme durumudur ki insana koyan bir eylemdir bazen.

o boş evde, yerlerde tozlar içinde bulduğunuz kalem, bir bozuk para, bir not, kaybedilmiş sizin için değerli bir takı, belki eski bir fatura, bir eski eşya...

hem ekonomik, hem duygusal bünyeyi sarsan durumdur.

2cellos

bir istanbul trajedisi
Luka Sulic ve Stjepan Hause adlı iki hırvat gencin kurduğu, dev grup. çello ile bir çok parçayı kendilerine özgü bir şekilde yorumluyor ve insanı kendilerine hayran bırakıyorlar. bu kadar yetenekli insanların dünyaca ünlü müzisyenler haline gelmelerine şaşmamalı. hatta öyle ki Red Hot Chili Peppers ile çalmışlar. geçtiğimiz yıllarda da türkiye'ye geldiklerini hatırlıyorum. severek ve haranlıkla dinliyoruz.


chep khaled

bir istanbul trajedisi
asıl adı Khaled Hadj Brahim olan fas asıllı rai sanatçısı. müzik hayatına çok genç yaşta başlamakla beraber dünyaca ünlü bir şarkıcı haline gelmesi oldukça zaman almıştır. sahne adı olarak Khaled ismini kullanan sanatçı türkiye'de aişa şarkısı ile tanınmıştır.

teodor kasap

emilio
19. Yüzyılda yaşamış, kendisinden sonra pek çok dergiye öncülük edecek olan siyasi mizahın babası sayılan diyojen dergisinin kurucusu olan Rum asıllı çevirmen ve gazeteci.

Moliere'in neredeyse tüm oyunlarını çevirerek türk tiyatrosu için büyük işler yapmıştır. En büyük işi ise dumas'a ait olan kült eser monte Kristo kont'unu çevirmek olmuştur.

gary oldman

emilio
İngiliz tiyatro ve sinema sanatçısı, yapımcısı ve yönetmeni olan, hakettiği Oscarı sonunda bu yıl darkest hour ile kazanan usta sanatçıdır.

Gençlik yılları tiyatro eğitimi alıp, tiyatro sahnesinde geçmiştir. 80'lerin başında sinemaya adımını atmış ve unutulmaz performansı olan Francis Ford Coppola imzalı Dracula'da Dracula rolü ile gönüllerde taht kurmuştur.

Bunun dışında Harry Potter serisinde ve Batman'de de rol almıştır.

90. oscar ödül töreni

olacak o kadar
sabaha karşı açıklanmıştır;

En İyi Film: The Shape of Water
En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Erkek Oyuncu: Gary Oldman - Darkest Hour
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Allison Janney - I, Tonya
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
En İyi Yönetmen: The Shape of Water - Guillermo Del Toro
En İyi Özgün Senaryo: Get Out - Yazan: Jordan Peele
En İyi Uyarlama Senaryo: Call Me By Your Name - Senaryo: James Ivory
En İyi Film Müziği: The Shape of Water - Alexandre Desplat
En İyi Yabancı Film: A Fantastic Woman (Şili)
En İyi Belgesel: Icarus
En İyi Kısa Belgesel: Heaven Is a Traffic Jam on the 405
En İyi Animasyon Filmi: Coco

edebiyat

mars yolcusu
İnsan ve toplum yaşantısında doğan bütün olay, duygu, düşünce ve hayallerin söz ve yazı ile güzel ve etkili bir biçimde anlatılması sanatıdır.

Edebiyatla, içerisinde vücut bulduğu kültür arasında sıkı bir bağ bulunmaktadır.

Edebiyat sosyal ve siyasal Hayat arasındaki ilişkiyi güçlendirir.
Dolayısıyla edebi eser insanı anlatır.

Samimi olmayan edebiyat ise,
Gereksiz, içten olmayan, çok süslü kelimeler topluluğudur.

günde 3 litre su içmek

bonnie
her dakika çay kahve içenlerin aramayacağı ancak bunların hiç birinin suyun yerini tutmadığı gerçeğinden hareketle mutlaka yapılması gerekendir.

bir zamanlar sağlıklı yaşıycam diye geberdiğim bir dönemin, bana musallat olduğu günlerde, her sabah iş yerinde 2 adet 1,5 litrelik su şişeleriyle güne başlardım. ikisinin de kapağını açar içine tarçın çubuğu atardım. gün boyunca onları tüketmek adeta zafer kazanmak gibiydi benim için. o kadar hırslıydım. 40 kere tuvalete gitmek bile vaz geçirmemişti beni bu durumdan.

taa ki ruhtaki yıpranmışlıklar hayat kısa kuşlar uçuyor diyerek beni bundan tümüyle caydırana kadar. demem o ki ruhun da dingin olması gerekiyor bunu yapabilmek için. en azından benim için.

günde 3 litre su içmek

kozmos
Her ergin bireyin yapması gerekendir. Günde 40 bardak çay içen, kahve içmeden ayılmayan ama sadece 1-2 bardak su içen insanlara harbiden üzülüyorum. Yanında bir de, hareketsiz yaşam, sigara, düzensiz beslenme ve uyku problemi varsa bravo.

baş ağrısı, ciltte kuruma, kaşıntı, çeşitli böbrek sorunlarını önlemek için yapılabilecek en yerinde harekettir. çünkü bunların sebebi susuz kalmaktır.

zeytin ağaçları tablosu

fiorabella
hollandalı ressam Vincent Van Gogh'un yaptıktan bir yıl sonra intihar ettiği tablosudur. müze yetkilileri tabloyu büyüteçle incelerken boya katmanında bir çekirge bulmuşlardır.
Kansas Üniversitesi'nden paleontolojist Michael Engel, tabloyu tekrar incelemiş ve resimde çırpınma izi olmaması nedeniyle, çekirgenin tabloya yapışmadan önce ölmüş oluğunu açıklamış.

yalnızlık

bonnie
yalnızlıklar adıyla hasan ali toptaş' ın şiirini yazdığı. ben böyle güzel tanımlamalar okumuşumdur mutlaka ama bir başka off çektirir bu şair yazar.

sadece bir bölümü;


"Yalnızlık alıp karşına kendini,
Öteki kendilerinle konuşmaktır.
Bakışmaktır, öteki kendilerinle;
dövüşmektir.
Kimi zaman da, öldürmektir
İçlerinden sana en çok benzeyeni
Benzemiyor diye,
Yalnızlık öldürmektir."

rocksteady ve bebop

olacak o kadar
Ninja kaplumbağalar serisinin ama film değil, çizgi film yani orijinal versiyonundaki favori ikilim. Hoş biraz aptallar ve pek bir kötü niyetli gibi görülürler lakin ben onların kalplerinin güzelliğine inanıyorum. Sıkıntı shredder denen emperyalist kılıklıda.
Hani isim ahengi olarak müthiş bir uyum içinde olmalarına değinmiyorum bile. shredder'ın her bölüm söylediği ''rocksteady bebop yakalayın onları'' emir cümlesi hala akıllardadır. Ara ara açık izlemekte fayda var. Tavsiye edilir.

kendi hayatını mahvetme yöntemleri

bonnie
insanın ister bilinçli ister bilinçsiz yaptığı veya yapmadığı tercihlerden kaynaklanan ukdelerdir.

cesur olmamak. hep bir memur zihniyetiyle yetiştirildim. öyle de oldum. karşıma bazı fırsatlar çıktı ancak "garanti hayat" uğruna cesaret edemeyip denemedim. korktum. sonuç; rutin hayat artık. hatta bozulduğunda bu rutin, rahatsızlık duymak. fakat içinde hep ukdelerin kalması.

yeniçeri

warmhole
en çok satan çizgi roman yayıncılarından dc comics'in 2000 yılında yarattığı ilk türk süper kahramandır. Ay yıldızlı kostümü, Kanuni Sultan Süleyman'ın kılıcı ve Merlin'in büyü kitabıyla türkiye'de irticaya karşı savaşmıştır. batman'in yakın arkadaşlarındandır. orjinal ismi Janissary'dir. Ünlü çizgi roman senaristi ve çizeri Scott Williams tarafından yazılmıştır.

----spoiler----

yeniçeri selma tolon adında bir doktordur. 1999 depreminde kızılay görevlisi olarak izmit'e depremzedelere yardıma gider. kazara bir mağaraya düşer ve orda kanuni'nin kılıcını ve merlin'in büyü kitabını bulur ve süper kahraman olur.Malatya'da, adı Anka Kâzım olan bir general askeri darbe gerçekleştirip Türkiye'de irtica temelli bir devlet kurmak için ayin yapar ve yardıma bir iblis çağırır. Anka Kâzım, Türkiye'nin irtica lideri olmak isterken şeytan ona bütün dünyayı önerir. General Kâzım, Türkiye'nin her yanına ölmüş Osmanlı askerlerinden oluşan ordusunu göndererek saldırıya başlar. Kahramanımız Yeniçeri, bu saldırılara müdahale eder ama tek başınadır ve yenilir. Olayları ay üssünden izleyen Batman, Aquaman, Green Lantern ve Wonder Woman, Yeniçeri'ye yardım için Türkiye'ye gelir ve irtica ile savaş başlar. hikayenin sonunda batman tarafından adalet birliğine (justice leauge) davet edilir fakat yeniçeri ille de vatanım diyerek bunu kabul etmez. hatta çizgi romanda batman espirisi de var. hikayede anka kazım'ın nerde olduğu bir askere sorulur ve asker batmanda der. batman ve arkadaşları bir şey anlamaz ve şaşırırlar. yeniçeri batman'ın bir şehir olduğunu batman'a anlatır ve beraber batmana giderler.

----spoiler----

keyifli bir çizgi roman. neden bu ülkeden bir süper kahraman çıkmıyor diyenlere yeniçeri var diyebilirsiniz. buyrun bu da çizgi romanın kapağı.

zengin sözlük nostaljik müzik saatleri

fiorabella
90'ların müziklerine yolculuk yapalım.
yaşar'ın 1996 yılında çıkarttığı "divane" albümünden divane isimli şarkıyla başlayalım.

Hele bir anla aşkı zamanla
Kışlar bahara döner gibidir
Var mi dünyada askından başka
Yandı derken söner gibidir


ege'nin 1995 yılında çıkarttığı" senden uzak" albümünden "yaz aşkım" ile devam edelim. yaz aşklarını anlatan daha güzel bir şarkı var mıdır?
Baslamam, bitecegini bile bile bu aska baslamam
Ne seni, ne de kendimi atese atamam
Anla beni yaz askim


sibel alaş'tan "adam" şarkısı ile bitirelim.
Sevipte söyleyemediğim şarkılar var
Bir dizesini asla hatırlayamadığım şiirler
Keşke,keşke o ben olsaydım dediğim hikaye kadınları
Düşlerim var...
Uyandığımda yalnızca başını hatırladığım,
Ve asla sonuna kadar görmeyi beceremediğim
Bir adam var düşümde,tam dokunacakken uyandırıldığım
Bir adam,sonumuzun ne olacağını hiç öğrenemediğim
Düşümde bir adam var,benim mi bilemediğim
Bir adam var diyorum,düşünüp düşümden ayrı kaldığım...


unutulmaz reklamlar

number eleven
sanırım doksanlara ait olmalı, diş macunu reklamları. özellikle de o reklamlarda bir yumurta olurdu ve yumurtanın her iki tarafına da diş hekimleri, kullandıkları o zımbırtıyla (Adı her neyse artık) vururlardı. yumurtanın ilgili diş macununun isminin yazılı olduğu yer sertken, diğer kısım (yani sözde başka diş macunu kullanılan yer) yumuşak olurdu.

şehirler arası otobüste stephen hawking'e dönüşmek

azrailin regl donemi
hemen hemen her yolculukta yaşadığımdır. sizin de başınıza gelmiştir.. öndeki moruk koltuğu arkaya yaslar. birazcık kaldırması için rica edersin "uyuycam ben" der. bu durumdan kurtulmak için sen de arkaya yaslarsın ama bu sefer de arkadaki " oha ya hayvan mısın!" der. yandaki kadının çocuğu oyuncak arabasını fırlatır kafana ki deliye dönersin.

ayol 2 büklüm oluyorum hep.

edit: eksiyelen stephen Hawking galiba.

80'ler müziği

fiorabella
bir döneme damga vuran müzikledir. özellikle kültürün daha az tükedildiği, eğlence sektörünün ön plana çıktığı 80'ler müziği birdenbire ortaya çıkmadı funk, rock, disco gibi müzik türlerinin kökeni 70'lerdi. Bu türler dans, hareketli ritimler, teknolojik olarak enstrümanlarla geliştirilsede zihinsel açıdan basit, akılda kalıcı ve eğlence sektörüne hitap eden parçalardı.

Özellikle 1983 yılında İtalya'da ortaya çıkan italian disco ( italo disco) disco funk olarak da bilinen bu akımın en büyük temsilcisi ” Modern Talking”di.

Dönemin en dikkat cekici figürleri ise döneme damga vuran Michael jackson ve Madonna idi. pop ve ar & be tarzında michael jackson'ın çıkardığı “Thriller” albümü milyon satmış” Beat İt” ” Billie Jean” ve albüme adını veren “Thriller” şarkıları o yıllarda hit olmuştu.

Madonna ise o yıl çıkardığı ” like a virgin” albümü ile fırtınalar koparmıştı. 1989 yılında çıkardığı Like a Player” albümü ve aynı adı taşıyan şarkı klibinde Hristiyan dünyasının kutsallarına zarar veriyo,r İsa'yı zenci olarak betimliyor, İsa ile birlikte oluyor sebebi ile Vatikanın ve Hristiyan dünyasının tepkisini çekmiş Papa tarafından yasaklanılması istenmişti.

Opus, A-Ha, Alphavile, Pet Shop Boys, Europe, Duran Duran gibi gruplar liste başı olmuştu. Opus ” Live is Life” ile dünya gençliğini ayağa kaldırmıştı.

Sürekli gruplar kuruluyor eğlence sektöründe tutunabilirse kalıcı oluyorlardı. Bu yüzen 80'li yıllar tek albümle parlayıp sönen gruplara sahne oldu.

80'lerde Hareketli disco, pop popülerliği sürerken rock türü kesin bir çizgi yakaladı ve Metal, Glam metal, Hard metal gibi türlere ayrıldı. rock ve metal müziğin altın çağını yaşadığı ve alt türlerinin ortaya çıktığı 80'lerde Hard rock ve glam metal türlerinde şarkılar döneme damga vururken heavy metal'de özellikle Ozzy Ozbourne'nin solo kariyerinde başarıya ulaşması ile heavy metal grupları ve şarkıları o dönemden günümüze kadar popülerliklerini korudular.

Hard rock ve Glam metal türünde Kiss, Mötley Crüe, Quiet Riot, Scorpions, Whitesneak, Poison, Cinderalla, Europe, Twisted Sister,Queen gibi gruplar öne çıkarken. 70'li yıllardan Aerosmith ve Alice Cooper'ın dönüşleri de muhteşem oldu.
Amerika çıkışlı grupların yanında Iron maiden, Judas Priest, Dio gibi britanya çıkışlı gruplar da dönemin starları oldular. Speed Metal'in öncüsü Motörhead popüler olurken daha aşırı, agresif Metal alt türleri olan Thrash Metal, Black Metali Death Metal türlerinde , Metallica, Slayer, Exodus, Antrax, Megadeth gibi gruplar da o dönemin yıldızları oldular.

Hair Metal akımı o dönemde ortaya çıktı. Saç metal olarak da bilinen bu akım, erkek egemen grupların üyelerinin çoğu zaman uzun stilde saçlara sahip olması, makyaj yapması ve spandex giysiler giyerek androjenik bir görünüm elde etmesiydi. Bon Jovi, Van Halen, Aerosmith, Def Leppard, Guns n 'Roses ve Poison, o dönemin hair metal gruplarıydı. 1980 ler rock ve metal müziğe damga vururken ancak dönemin tartışmasız yıldız grubu Guns N Roses olmuştu.

danışma

bonnie
bazı kurum ve kuruluşların giriş kısmında bulunan amacı soru soran kişilere yol göstermek, yardımcı olmak olan bölüm.

fakat nasıl denk geliyorsa veya nasıl bir meslek hastalığına tutuluyorlarsa ya da denk mi geliyor artık bilmem ilgili bölümdeki çalışanlar resmen "lütfen bana danışmadan bul" der gibiler.