confessions

ruzgara karsi iseyen adam

1. nesil Yazar - Havayı kokluyor

  1. toplam entry 204
  2. takipçi 7
  3. puan 2570

erdil yaşaroğlu

ruzgara karsi iseyen adam
Komikaze isimli köşesi ile yıllardır mizah dergilerini süsleyen karikatürist.

Sanırım yirminin üzerinde karikatür kitabı var ve dünyanın en büyük karikatürünü çizme rekoru hala kendisine ait. Yani bir Guinness rekortmeni.

Elimde ilk ve son albümü bulunuyor ve çizgisinin zaman içerisindeki gelişimini net bir şekilde gözlemlesem de, aynı naifliği koruyabildiğini görmek gerçekten güzel ve taktir edilesi. Gerek espri gerekse de çizgi olarak çocukluğunu korumuş. Geçen yıllara rağmen erdil, aynı erdil...

Ancak, Penguen dergisi kapandığından beri karikatür çizmiyor ve sanırım okuyucuya biraz kırgın. Penguen'in kapanmasının nedeni satışların düşmesiydi. Çünkü okuyucular severek okudukları karikatürleri, dergi almak yerine internetten takip etmeye başladılar. Internette karikatür paylaşa paylaşa, sabaha akşama birer karikatür bıraka bıraka; erdilleri, selçukları küstürdük!

ev telefonu

ruzgara karsi iseyen adam
ilk olarak Çevirmeli versiyonları ile evlere girmişti. Tuş yoktu, insanlar parmağı ile rakama denk gelen boşluğu çevirir ve ilgili kişi aranırdı.
Sonra tuşlu telefonlar piyasaya çıktı. Bu dönemler altın rehber adı verilen sarı renkli, kalın telefon rehberlerinin evleri süslediği yıllardır. Ayrıca tuşlu telefonlar evrim geçirip teknolojiyi benimsemeden önce, telefon sapıklarının zirve yaptığı dönemdir ki, gelişen teknoloji onları ifşa etmiş; bu anormal insanları normal bireylere çevirmiştir.

emrah ablak

ruzgara karsi iseyen adam
Bugün ekşi sözlükte soru cevap etkinliğine katılan karikatürist.
Adam, saçma sapan bir çok soruya sırf ayıp olmasın diye içten cevaplar vermeye çalıştı. O derece de kibar bir insan.
Bu arada en iyi çalışması olduğunu düşündüğüm tübitak serisinin yeniden basılacağı haberini duyurdu. Bir de neredeyse 15 yıldır çeşitli dergilerde emrah ablak'ın tiplemelerini ve karikatürlerini takip ederim ama, instagram sayfasında karikafilm etiketi ile paylaştığı minik videolarından daha yeni haberdar oldum. Bakmanızı tavsiye ederim. Çok komik ve yaratıcı işler var.

yaş 25 bedel 15 ve 28 gün askerlik

ruzgara karsi iseyen adam
28 gün yapılacağı belirtilen askerlik için abartılı tepkiler görüyorum. Bakın, seçim süreci olmasaydı ve ekonomi bu kadar kötü gitmeseydi muhtemelen bedelli askerlik hiç çıkmayacaktı. Peki o zaman "28 gün çok fazla, işimizden olacağız, çok şey kaybedeceğiz... " diyen holding çalışanı arkadaşlarımız ne yapacaklardı? Alt tarafı 28 günlük kısa bir süreç söz konusu, bu kadar abartmaya hiç gerek yok.

blade runner 2049

ruzgara karsi iseyen adam
Kült bilim kurgu yapımı blade runner'ın devamı niteliğindeki film. ilk filmin yönetmeni Ridley scott bu sefer yapımcı olarak karşımıza çıkıyor. yönetmen koltuğunu ise arrival ile adından söz ettiren Denis Villeneuve'a bırakmış.

Öncelikle belirtmeliyim ki blade runner 2049 bir reboot değil. ilk filmden otuz beş yıl sonra çekilmiş bir devam filmi ve öncesinde, 1982 yapımı blade runner'a göz atmak gerekiyor. Aksi taktirde bir çok şeyin havada kalacağının ve görece sıkıcı olarak değerlendirilen bu yapımın bir ızdıraba dönüşebileceğini garanti ederim.

Blade runner'ın distopik dünyası, karamsar ve bunaltıcı havası bu filmde çok iyi verilmiş. Aradan geçen bunca yılda, Replicant denilen insansı robotların çoğu blade runner ismi verilen özel polislerce imha edilmiş ve geriye gizlenen az sayıda replicant kalmıştır. Film, Ryan Gosling'in canlandırdığı memur K'nın, bu replicantlardan birini bulup, imha etmesi ile başlıyor. Replicantın bulunduğu yerleşkenin uydu görüntüsünde, kurumuş eski bir ağacın (yer yüzünde yaşayan herhangi bir ağaç zaten kalmamış) yanında toprak altında bir kutu tespit ediliyor. Kutunun içerisinde bulunan kemiklerin yaklaşık otuz yıl önce ölen bir replicanta ait olması ve bu replicantın doğum yapmış olduğunun ortaya çıkması ile olaylar sıra dışı bir şekilde gelişiyor. memur K kendisini insanlık tarihi için bir kırılma noktası olacak bu sırrın ortaya çıkmaması adına gözünü karartan yapılar ve devrim için yapılanan gruplar arasında buluyor.

Blade runner; yayınlandığı 1982 yılında, zamanına göre aşmış görselliği ve felsefi altyapısı ile bilim kurgu sinemasına yön veren klasikler arasına adını yazdırdı. blade runner'ı, kubrick'in 2001: Bir Uzay Destanı ile aynı kefede tutan eleştirmenlerin sayısı bir hayli fazladır. Siber punk denilen bir tür varsa ve akira, ghost in the shell gibi sıra dışı yapımlar yaratıldıysa, bunlar şüphesiz blade runner'ın izini takip ettikleri içindir.

Bir türe damga vuran kült bir filmin devamını çekmek cesaret ister. Özellikle söz konusu film blade runner gibi, aradan yıllar geçmesine rağmen izleyicilerin kafalarında soru işaretleri barındıran, hakkında çeşitli teoriler üretilen bir film ise...
Belkide blade runner 2049'un en iyi yanının bu olduğunu belirtmem gerekiyor. Yönetmen ridley scott, bir diğer başyapıtı alien'ın devam filmi prometheus'da; alien'da oluşan soru işaretlerine cevap vereceğini söylemesine rağmen akılları daha da bulandırmıştı. Scott, blade runner 2049'da ise aynı hatayı tekrarlamıyor, aksine selefini çok iyi çözümlüyor. Blade runner'dan kalan tüm gizemi çözüyor, hem de bunu belki de hiç bir devam filminin yapamadığı bir vurgu ile yapıyor. Ağızları açık bırakan, ters köşe bir son ile 35 yıllık bir efsaneyi noktalıyor.

Son olarak Filmin görsel başarısına değinmem gerekiyor. Sanırım son yıllarda bu anlamda yapılan en iyi film olabilir.
Blade runner 2049'un en çok eleştiri alan yanı ise; filmin uzun olması ve yönetmenin gerek filmin konusu gereği ağır bir atmosfer oluşturabilmek adına gerekse de yer yer sanatsal anlam yükleme kaygısı ile oldukça ağır işleyen sahnelerin olması. Bazı sahnelerde gerçekten de nuri bilge ceylan tarafından yapılan bir bilim kurgu filmi izliyor hissine kapılıyorsunuz!

takı töreni

ruzgara karsi iseyen adam
Zaman içerisinde tuhaf bir şekilde evrim geçiren törendir. Asıl amaç tabi ki, yeni evlenen genç insanlara maddi olarak katkı sağlamaktır ama, günümüzde bu durumu abartıp, şova döken ve daha da ilginci kayda alan insanlar mevcut.

Takı töreninden önce aileden bir kişiyi görevlendirip, kim ne taktı diye not alanı mı ararsın; yoksa kamera ile takı takanları zumlayıp, akşam teşhis yapanı mı...

bayan yanı

ruzgara karsi iseyen adam
Eski kalitesinden bir hayli uzak olan mizah dergisi.
Uzun zamandır almıyordum, uykusuz ve leman'ın artık keyif vermediği şu ortamda bir bakayım dedim ama bayan yanı onlardan da kötü çıktı.

Basılı yayının son nefesini verdiği ülkemiz koşullarında ayakta kalabilmek için özenle çalışıp, iyi bir ürün çıkarmak gerekiyor. Çizgisine her zaman saygı duyduğum gülay batur bile sallapati çizgilerle çıkmış karşımıza.
Satış rakamlarını bilmiyorum ama böyle giderse bayan yanı dergisinin de geleceğinin parlak olduğunu düşünmüyorum. Kapanan dergiler furyasına kapılıp, yıllar sonra "vay be! Bir zamanlar sadece kadın yazar ve çizerler tarafından çıkarılan bir dergi vardı..." diye arkasından konuşturabilir.

bright

ruzgara karsi iseyen adam
Klasik bir netflix filmi. Güzel bir düşünce, yaratıcı bir hikaye, ama kötü bir işleniş...

Tolkien orta dünyasının ucubeleri, günümüz dünyasında yaşasaydı nasıl olurdu sorusuna, 90'ların polisiye aksiyon filmleri klişeleri ile cevap veriyorlar.

Oysa, Orc ırkının zenciler, elflerin ise beyaz yakalı aristokratlar olarak gösterilmesi; ırkçılık karşıtı göndermeler, yozlaşmış bir şehir ve bir o kadar yozlaşmış olan emniyet teşkilatında yaşananlar... malzeme çok iyi ama, ürün de bir eksiklik var.
Birbirinden kopuk sahneler, gereksiz diyaloglar ve filmin sonunda hissedilen bir olmamışlık. Ya da daha iyi olamaz mıydı düşüncesi!

ant man and the wasp

ruzgara karsi iseyen adam
Ant man'in devamı niteliğindeki marvel filmi. infinity war'dan sonraki ilk MCU yapımı.

Filmden çıkalı bir saat bile olmadı, sıcağı sıcağına yorum yapmak pek sağlıklı olmayabilir ama izlerken epey keyif aldım. espriler yerinde, aksiyonu tadında... Çok beklenti altına girmeden, eğlenmek için bire bir. Filmin en büyük eksiği ise zayıf villain. Thanos dışında malesef hiç bir filmde bu sorunu çözemediler.

Filmin Marvel yapımı olması, karakterlerin kostüm giyerek dolaşması sizi aldatmasın. Klasik bir süper kahraman filminden ziyade, biraz james bond, biraz the incredibles karışımı, mizah gücü yüksek bir aksiyon filmi var karşınızda.

Bu arada after credits sahneleri yine iki bölümden oluşuyor. ilki çok iyi, ikincisi ise tam bir zaman kaybı. Tavsiyem ikinciyi izlemek adına beklenmemesi yönünde.

gundam

ruzgara karsi iseyen adam
Sinemaya uyarlanacak olan anime serisi.
Gundam, seksenlerde yayın hayatına başlayan, günümüze kadar manga, anime serileri, video oyunları ve popüler kültürün bir çok alanına meze olan, binlerce hayranı olan bir seri. Çizgi roman uyarlamaları ile hızını alamayan Hollywood şimdi de anime klasiklerine el atmaya başladı. Dün ghost in the shell, bugün gundam, yarın akira... hatta iyi bir çocuk olursak belki macross'u bile beyaz perdede izleyebiliriz.
0 /