confessions

singur

1. nesil Yazar - Gayretli

  1. toplam entry 319
  2. takipçi 7
  3. puan 6746

afrodisias

singur
Roma imparatorluğunu kuran büyük imparator augustus un asya dan tek bir kent seçtim kendime ve onu korumam altına alıyorum dediği kent, antik çağların kültür başkenti. Aydın ın Karacasu ilçesinde bulunan Türkiye'nin en büyük antik kenti. 1961 yılında new york üniversitesi arkeoloji bölüm başkanı kenan erim buraya gelir ve 30 yılını buraya harcar, Kendi mezarı da oradadır. Tiyatrolar hamamlar meclis binası tapınak ve 30.000 kişilik arenasiyla dönemin şaşasını yansıtıyor.

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto
zenginsozluk.com/foto
zenginsozluk.com/foto
zenginsozluk.com/foto

anın görüntüsü

singur
Az önce yoldan geldim eve girmeden bi kahve sigara içeyim diye oturdum banka. Geldi vakurca hiç ses yapmadan oturdu yanıma. Yanımda da kalan biseyler vardı patates kızartması ben yemiyorum, mahçup hissettim yer mi yemez mi diye. Bıraktım önüne valla sildi süpürdü ne varsa koydum artık önüne yedi, aynı vakurlukla çekti gitti.

zenginsozluk.com/foto

zengin sözlük yazarlarının merak ettikleri şeyler

singur
Bugünlerde kadim medeniyetler hakkında yazılanları okuyorum. Dikkatimi çeken seyler var. Yaklasık olarak M.ö 1500 den önce yaşayan medeniyetler muazzam yapılar, sanat eserleri ve her alanda geliştiklerini gösteren, gizemleri çözülemeyen seyler bırakmış. Bulunan binlerce tabletler var ve yazılanlar çok üstün bi dil kullanmışlar. Uzaya, baska gezegenlere atıflar yaratılışa dair bilgiler, dna yapısına benzeyen motifler, uzay araçlarına benzeyen resimler, hatta mekanik bazı alet parçaları vs. Bu medeniyetlerin ortak bi yanı daha var; bi anda dünya sahnesinden silinmeleri veya gerilemeye başlamaları. M.ö 1500 den milata doğru ve milat devirlerindeki seylerde ise ilkel bi durum var. Daha çok, yaşama dair şeyler ve gündelik meseleler. Merak ettiğim şey kadim medeniyetler neden ilkel olarak değerlendirilir. O yapıları yapmak için hesap kitap ve bilgi birikimi gerekiyor. Bu bilgi birikimin de Taşın üzerine yazarak oluştuğunu sanmıyorum. O kadar bilgiyi taşın üzerine yazmak için çivi kullandıklarını da sanmıyorum. Bugün mezar taşı yazdirsan bir hafta da veriyorlar yani.

celse

singur
Mahkeme salonlarına ait bir kelime gibi dursa da kelime anlamı oturum, oturuş oturmak demek. Cülus ve meclis (oturulan mahal) de aynı kökten. Oturmaları boşuna değilmiş!
Ek bilgi.
Namazda 2 secde arasındaki oturmaya da celse deniyor.

geceye bir şiir bırak

singur
Bütün pencerelerde bekleyen benim,
Ve
O çalmayan bütün telefonlarda
Aylardır konuşan da.
Kabul.
Bir kez yolda karşılaşalım
Onunla da avunacağım.
Adımı sesince duymaktan vazgeçtim,
Sesini duysam, susacağım.
Yel esiyor ama
Değirmen dönmüyor.
Kuraklık bu.
Adın ekmeğe dönüşmüyor..
T.uyar

ülker

singur
% 51 lik hissesi ingiltere merkezli pladis food firmasına satılan Ülker'in söz sahibi artık yabancı. Tabi pladis food firması önceden aynı grup tarafından satın alınmış. Yani merkezini yurtdışına taşımış oldu. Bazı sermaye sahiplerinin sermayelerini yurtdışına çıkardıgi söylentisi doğrulanmış oldu

fiorabella

singur
"Gönlü güzel insan bulunduğu yeri kendi gibi güzelleştirir" sözünü hatırlatan güzel insan. Yaşadıkları yaşayacaklarının kefâreti olsun. Umduklarına Nail olsun.

merdümgiriz

singur
İnsan içine çıkmayı sevmeyen, kalabalıktan hoşlanmayan, insanlara güvenini kaybetmiş insanlara verilen Farsça bir sıfat. İçinde bir çok anlam barındıran söylemesi hoş naif bir kelime. Asosyal kelimesi ile anlam benzerliği olsa da daha çok, yasadığı tecrübeler ile insanları sevmeyi bırakmış onlardan eşit derece mesafeli olan kimse.

patoz

singur
Ürünün sapını samanını, mahsulden ayırmaya yarayan makine. En ilkel olanı bile köylüye büyük kolaylıktır. Daha önceleri samanı ayırmak için, ruzgarli bir alanda mahsul yüksek bi yerden kovayla yere dökülür samanı rüzgar alır mahsul yerde kalir bu şekilde ayrıştırılırdı. Bizim için eğlenceydi tabi.

Mecazi anlamda patoz, çok sallayan savuran ardı ardına sektirmeden yalan söyleyen insana da patoz denir.

saçları sıfıra vurmak

singur
Rahatlatan bir durumdur. Özellikle saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız uygulayacağınız tedavi veya kür için uygun bir dönem oluşturur.
Ben de aldım makinayı, hiç aklımda yokken vurdum gitti. Kış mevsimi uygundur, bere takabilirsin rahatlıkla. Öyle bir rahatlama geldi ki..ilerde kel kalırsam nasıl görünür onu da görmüş oldum. Çok kötü değil hatta iyi bile denebilir. Başı yıkamak hiç bu kadar kolay olmamıştı ve kurulamak da. Oh be!

imamı şafi

singur
Şafii mezhebinin imamı. Asıl ismi Muhammed bin İdris bin Abbas. Kureyş kabilesine mensuptur. Hicrî 150 senesinde Gazze'de doğdu hicrî 204 senesinde kâhire de vefat etti. Şöyle bi ayrıntı rivayet edilir. İmamı ebu hanife hicrî 150 senesinde vefat etmiştir. Yani imamı şafinin doğduğu sene, hatta ebu hanife nin vefat ettiği gün imamı şafinin doğduğu hatta imamı şafinin anne karnında 18 ay kaldığı geç doğduğu rivayet edilir. Bazı yerlerde imamı şafi nin, ebu hanife nin hocası olduğu söylenir ki mümkün değildir.
İmamı şafi Hanbeli mezhep imamı Ahmet Bin hanbelin hocası, Malikî mezhep imamı imamı Malik in talebesidir.

sandık

singur
Sandık deyince aklıma çocukken yaşadığım olay gelir.
Köyde bizim evin karşısında terkedilmiş bi ev vardı, sahibi Yıllar önce delirmişti köyün ağaçlık yerinde ayrı bir evde yaşardı.
Terkedilen eve girmek için can atardık hem de korkardık. Bigün girdik üst katında bi sandık bulduk, hazine bulmuş gibi karistirdik, eski elbiseler çanak çömlek.. o sırada bi ses duyduk, sahibi geldi alt katta biraz dolandı homurtulu şekilde, yakalasa keser bizi. Korkudan altimiza edicez nerdeyse. O korkuyla pencereden nasıl atladik nasıl kaçtık bilemedim. Sandık deyince içim ürperir

piraye

singur
Asıl ismi Hatice zekiye pirayende. 16 yaşında ilk evliliğini yapmış, Suzan ve Mehmet Fuat adında 2 çocuğu olmuştur. Nazım la piraye nin aşkı1930 da başlar 2 sene ailesinin itirazlar sebebiyle evlenemezler 1932 de evlilik kararı alırlar. Para sıkıntısı ve piraye kocasından boşanamadığı için evlilik uzar. Aşk öyle kolay değildir kara bulutlar belirmeye başlar. 1933 de nazım a hapis kararı çıkar. 1934 de salıverilir 31 Ocak 1935 de hatcesiyle evlenir mutlu mesuttur. Uzun sürmez ve 1938 de Nazım Hikmet yazıları sebebiyle anayasal düzeni değiştirme iddiasıyla 15 sene hapis cezası alır. Aşk! Sadırlardan satırlara dökülecektir. Çok sevdiği eşine şiirler yazmaya başlar. Piraye her mektubu tahta bir bavulda saklamıştır. Nazım a büyük bir aşkla bağlıdır.
Bir mektubunda şöyle yazmıştır nazım a;

"Seninle ben aynı insanız gibi geliyor bana… Sen ağladığın zaman ağlamak, güldüğün zaman da gülmek istiyorum. Suçsuz olduğun artık malum, mektubun ferahlattı beni, şimdi sevinçle, üzülmeden, kendimizi oyalayarak çıkacağın günü bekleyelim, sabırlı olalım, elbette bir gün bu cezayı kafi görecekler. "
Gelgelelim nazım, kendisini sıkça ziyaret eden dayısının kızı Münevver e aşık olmuştur. Cezasına af geleceği beklentisi ile Münevver e umut vermiştir. Durumu piraye ye bir mektupla bildirir. Çocukları ile Maddi sıkıntı içinde olan piraye için bu mektup yıkım olmuştur. Ama hiç belli etmez. Bu arada nazım ın beklediği af çıkmaz ve piraye ye geri dönmek istediğini anlatan bir mektup yazar. Piraye nazım ı asla affetmez. 1951 de hapisten çıkan nazım dan hemen boşanır. Kimseyle gorusmez ve evlenmez. 1955 de vefat eder. Bu kadına yaptıkları için nazım ı sevmem sevemem.

neşet ertaş

singur
Kimsenin yaşamaya cesaret edemediği bjr hayat yaşamış, her zaman manayı maddenin önüne koymuş sanatını menfaate alet etmemiş, geldiği yeri hiç unutmamış, kendisine verilen devlet sanatçısı ünvanını ben halkın sanatçısı olarak kalayım ayrıca bir ünvana gerek yok diyerek geri çevirmiş tam bir halk ve gönül sanatçısı.

dudak

singur
1 milyondan fazla sinir bulunduğu için parmak ucundan bile hassas bir yapıya sahip. Ter bezleri bulunmadığı için kurur, kadınlar nemlendirici kullandığı için erkeklere göre daha az dudak kanseri riski vardır. Türkler dudakları çeşitli şeylere benzetmeye bayılır. Kiraz,bal, seker, kor, kan kırmızı, köfte. Dudak, dudak sanki değil açık büfe.

amazon nehri

singur
Dünyadaki tüm nehirlerin taşıdığı su miktarının yaklaşık % 20 sini tek başına taşıyan, uzunluk olarak ise nil nehrinden sonra gelen nehir. Debisi saniye de 180.000 m³ yani bizim Kızılırmak nehrinin 1000 katı. Güney Amerika da peru' nun and dağlarında doğar ve atlas okyanusuna dökülür.

parodontax

singur
Diş etine zarar vermeyen ve kanama yapmayan diş macunu. Ağza iyi bir tat vermediği muhakkak, zaten amacımız da macundan zevk almak değil. Diğer macunlara göre kesinlikle iyi temizlik yapıyor. Temizlik ürününün tatlı olmasından şüphelenmeliydik simdiye dek.