confessions

sos

1. nesil Yazar

  1. toplam entry 319
  2. takipçi 8
  3. puan 4384

yalnızlık

sos
yalnızlık son zamanlarda genç yaşlı çoğu insanın sorunu. kendi çapımda youtube kanalım var ve youtube ile ilgili okuyorum bazı yazılanları. araştırıyorum. bir yerde okumuştum tam hatırlamıyorum neresiydi fakat okuduğuma gelince sadece youtube'u baz alıp genel olarak bir analiz çıkarmışlar ortaya ve insanların aşırı derecede youtube'da vakit harcadıkları yazıyordu yazıda. tekil kullanıcıları ele alıp, izledikleri videoların kategorisine göre, youtube'un kullanıcıların hayatında kapsadığı yeri belirlemişler. tevekkeli değil bunca insan vakitlerini youtube'da video izleyerek geçiriyor.

black friday

sos
az önce sözlükte reklam kısmında domino's pizza'nın black friday konulu reklamı çıktı. önce bir kahkaha patlattım. sen de mi? yakında nalburcularda falan camekanda a4 kağıdına yazdırılmış "bılek fırıdey" yazısı görürseniz şaşırmayın. hemen yanında "fırıdeye gitti gelecek"...

ayla

sos
az önce çıktım filmden. çok etkileyiciydi. gerçek hayattan alınmış filmleri hep sevmişimdir. böyle yerli filmleri artık zor buluruz.

fiber internet

sos
internet hizmetinin fiberoptik kablolar aracılığıyla (aslında olması gereken bu) sağlanması olayıdır.

arkadaşın ev interneti fiber. evine gittiğimde dikkat ettim de fiber internette akk aşılsa bile internet adsl'deki gibi yavaşlamıyor. şimdi şöyle anlatayım akk aşıldığında fiber olanın da adsl olanın da hızı 5 mbit'e düşüyor. fakat fiberdeki 5 mbit ile adsl'deki 5 mbit aynı değil. fiberdeki 5 mbit sanki adsl'in 10 mbit'i gibi bir şey... ben onu gözlemledim. ayrıca fibere de tam gaz internet gitmiyor. tarifede 25 yazsa da 20 falan geliyor. ama gayet yeterli. hele ki bu ülkede altın...

burdur

sos
yaşadığım şehir(cik). aynı zamanda memleketim. çok küçüktür kutu gibi. "uyuyan güzel burdur" derler. güzel fazla "uyuyan burdur" yeterli. sonradan il olan illerden değildir. 1923'ten beri ildir.

trafik sorunu yoktur. her yer yakın. gerçi yakın olsa ne yazar neresi var ki zaten gidilecek?! ağaçlık alan fazladır. ağaç sorunu yok. 50 metre ilerimde koru var. akşam eve gelirken o ağaçlık alanın yanından geçiyorum bazen yanımdan hızlı hızlı sincaplar geçiyor. alıştım artık bu duruma. bazen korkutuyor keratalar.

bir aralar bedelli askerler geliyordu. sonra onları antalya'ya mı ne sevkettiler. esnaf ayaklandı bedelli geri gelsin diye... halbuki kendileri kaşındı. bedellilere bildiğin asker tıraşını 50 liradan yapan berberler oldu. normal fiyattan tıraş eden berberi diğer berberler toplanıp dövmeye kalktılar. bir gün büfeden sigara alırken büfeci bedelli askere benim önümde bir paket winston box'ı 20 liradan sattı. (ki o zamanlar en pahalı sigara 6-7 lira)

kumbara

sos
hayatımda maalesef pek yeri olmamış gereç. para biriktirmek nedir bilemedim şu hayatta. birkaç kez kumbaram oldu fakat yeterli birikimi yapamadan çok çabuk harcardım.

youtube trendler

sos
youtube'un popüler videoları sergilediği bölüm.

bana kalırsa burda da reklam mevzusu var. burnuma kötü kokular geliyor. en olmadık, alakasız videolar trendlere giriyor. ben daha bir kez girebildim sadece.

clickbait

sos
yanıltıcı metin veya görsel ile insanlarda merak uyandırıp, insanların ilgili içeriğe tıklamalarını sağlama olayı. bir sahtekarlık türü...

haber siteleri çok yapar bunu. genelde yarım cümle ile bitirirler başlığı. bazen abartırlar ve abartılı veya konuyla alakası olmayan bir başlık atarlar. sırf fazla tıklama almak için görselleri tek bir sayfada değil de ayrı ayrı sayfalarda verirler. (bu da clickbait kapsamına girer bence)

hele youtube'un %50'si clickbait... o konuya hiç girmiyorum.

zarrab davası türkiye'ye karşı bir komplodur

sos
şahsımın hiç anlamadığı dava. ya hiç siyaset bilmiyorum ya da çok düz mantığım...

şimdi düz mantıkla bakıyorum. biz kimiz türkiye. reza kim iran asıllı kara paracı biri. e bizim onla işimiz ne? biz kendi başımıza bir devletiz. onunla alakamız ne?

eğer bir alakamız varsa demek ki bizden birileri de bu kara işlerin içine bulaşmış demek ki...

benim düz mantığım bu kadar arkadaş. düz mantık adamıyım ben. hadi hayırlı işler...

rasim ozan kütahyalı

sos
Bu herif o rezaleti yaptığı programdan bir hafta önceki programda "ben de reyting alamazsam kovulurum" demiş. işe bak ki akabinde rezaletten kovuldu. Ve daha ilginci olay sonrası gelen tepkiler üzerine o dediği şeyi kendisi bizzat yapmak zorunda kaldı. Kendisi bomboş biri olarak zaten ancak bir rezalet ile gündem olabilirdi.

salla başını al maaşını

sos
Çalıştığı iş ortamındaki yanlışlara göz yumabilen kişiler için de kullanılabilir. Bulunduğu Akp belediyesi aleyhine sosyal medya hesabından çok da aşırı olmayan bazı eleştiriler yaptığı için çalıştığı belediye binasından alınıp taşraya gönderilen tanıdığım var. Halbuki salla başını al maaşını sözünü örnek alsaydı halen daha çalışmaya devam ederdi.

kıtlık

sos
bir yerde okuduğuma göre büyük devletlerde çöpe atılan yiyecekler afrika'daki açlık ihtiyacını fazlasıyla karşılar yazıyordu. gerçekten de tok açın halinden anlamıyor.

anlamadığı gibi şöyle bir örnek vereyim. ben bir dönem markette çalıştım. manav reyonunda çalışıyordum. gelen meyve sebzelerden satılamayanları halen daha yenilebilir haldeyken atardık. bu arada bizim yememiz de yasak ha! benim de içim el vermiyor bu duruma çünkü ya arkadaş muz bile atılıyor. muz muz! (eski jenerasyon iyi bilir muzun kıymetini) bir gün tam atmaya giderken teyzenin biri evladım onları bana verebilirsin dedi. teyzeye verdim meyveleri. sonraları o teyze alsın diye atılacak meyveleri bir köşeye koydum teyzeye de söyledim. bir müddet teyze aldı ordan meyve&sebze... sonra müdürün haberi olmuş durumdan. bunu bir daha yapma dedi. o meyveler derhal atılacak dedi. biz de yiyemiyoruz ihtiyaç sahipleri de yiyemiyor. o meyveler sebzeler direkt çöpe. (arada sırada çaktırmadan bi tane havuç falan aşırdığım oluyodu çaktırmayın)

yani ben sadece işin bu kısmından örnek verdim. varın siz düşünün. ya işte durum böyle...
0 /