confessions

sos

1. nesil Yazar - bilgin şirin

  1. toplam entry 790
  2. takipçi 19
  3. puan 13592

ekşi sözlük

sos
dünden beri gündemi çaylakların yazarlara mesaj atabilmesi konusuyla resmen kaynayan sözlük. kaynayan diyorum çünkü dün gündem nerdeyse tamamen bundan oluşuyordu. o aşağılanan çaylaklar meğer ne kadar önemliymiş... rönesans'tan bu yana dünya böyle köklü değişim görmedi, ibretlik...

suya sabuna dokunmamak

sos
ben çok sık el yıkarım. elini yıkamadan yaşanılır mı lan? böyle yaşayan pisliğin tekidir.

ayrıca suya sabuna dokunmak deyimini gerçek anlamda algılayıp sadece sabuna dokunarak elinin yıkandığını sanan var. bazıları sadece usuleten sabuna dokunuyor köpürtmeden... öyle elinin yıkandığını sanıyor veya gerçekten de yıkamak istemiyor. eli yıkayan köpük zaten.

falcon heavy

sos
uzaydan aldığı görüntüler herkeste bir basitlik uyandırmış. hani "bu muydu lan uzay? bu ne amk böyle uzay mı olur?" cinsinden... elon musk'a sorduklarında o da aynı etkinin kendilerinde de olduğunu, uzayın görüntüsünün çok sade, basit geldiğini söylemiş. uzay filmlerini izleye izleye artık uzaya bile "bi şakası yok" der hale gelmişiz.

uzaylı

sos
uzaylı dendiğinde herkesin zihninde şöyle bir şey beliriyor. muhtemelen geçmişte nasa tarafından servis edilmiş fotoğrafın ardından uzaylı çizimleri böyle yapılmaya başlandı veya daha farklı bir şekilde böyle oldu bilmiyorum.

ama uzaylılar varsa da böyle olmadıkları kesin. şuna bak eli var kolu var... vücudu ile birebir insana benziyor, kafası hariç... (aslında kafası da dahil de işte...) benden nasıl daha başka bir formda olabilir ki bu? olacaksa da bu şekilde uzaylı olmasın lan!

kocası tarafından vahşice öldürülen kadın

sos
ayrı yaşadığı kocası tarafından defalarca bıçaklanarak öldürülen kadın.

görüntüleri izlerken sinir krizi geçirdim resmen. kadının bağırışlarını duydukça içim acıdı, kendime gelemedim. kimsenin yardıma koşmaması ve kadının çaresizliği beni derinden sarstı. kadının bağırmalarına aldırış etmeden devam etti. bunlar idam edilmedikçe bu ülke huzur bulamaz.

https://twitter.com/ballilokmayiz/status/941299283202072577
katil mahluk ağırlaştırılmış müebbet yemiş. bizler keşke idam edilse derken savcı indirim bile istemiş...

cumhuriyet

sos
Bu gazetenin devasa bir arşivi var. Taa 1930'lardan günümüze kadar gün gün sayfa sayfa gazeteleri web sitesinde pdf olarak ücretli kullanıma sunmuş.

Arşivi Okumak ücretli, gazeteyi pdf şeklinde indirmek ekstra ücretli.

Ücretsiz şekilde sadece gazetelerin ilk sayfasına ve zoomsuz şekilde göz atabiliyorsunuz o kadar.

Çok güzel bir hizmet bence.

teknosa

sos
Mağazadan teslim al diye satın alıyorum ürünü, mağazadaki çalışan ürün mağazada yok kargoyla gelecek diyor. O zaman neden öyle bir seçenek var? Böyle de abuk bir mağaza. millet blockchain teknolojisi ile yekpare bitcoin üretiyor bunlar daha web siteden ürün tespiti yapamıyor.

sinsi insan

sos
"genel olarak" sessiz ve az konuşan insanlardan oluştuğu kanaatindeyim. ne sessiz insanlar gördüm sinsilikleri yoktu, ne çok konuşan insanlar gördüm sinsilikleri çoktu.

tanıdığım çok çok çok az konuşan bir insan oldu. arkadaşın arkadaşı olduğu için samimiyetimiz yoktu pek. önyargılı olarak sinsi olduğu kanaatindeydim. fazla arkadaşı da yoktu muhtemelen. tanıdıkça özünde, kendi sosyalinde ne kadar iyi bir insan olduğunu anladım.

(bkz:i see people)

panda

sos
nesli tükenmekten kurtulan hayvan. bir ara okumuştum japonlar uzun çalışmalar sonucu amaçlarına ulaşmış ve nesillerini güvence altına almıştı.

nesillerinin tükenme tehlikesi de sırf çiftleşme nedir bilmedikleri için. bu hayvanlar çiftleşmiyorlar. bizim kedilerden ilham almaları lazım. mart da geldi, her türlü public ortamda kedileri görebiliriz...

youtube

sos
telif hakkı ile korunan bir içerik yüklendiğinde sadece yükleyene yaptırım uygulanıyor. işte yükleyen kanal youtube'dan ihtar alıyor devamında kapanmaya kadar gidiyor falan filan...

iyi de benim anlamadığım youtube'un hiç mi suçu yok? yapılan ihlaller youtube üzerinden yapılıyor sonuçta. youtube bu hakka nasıl sahip oluyor?

- benim içeriğimi yayınlamış kanalın birisi. telif hakkımı ihlal ediyor.
+ tamam sen rahat ol. ben şimdi kapatırım o kanalı.
- ulan yavşak! benim bu ana kadar gaspedilen hakkım ne olacak?
+ kapattım ya işte kanalı daha ne istiyorsun?
- benim eserim kullanıldıktan sonra mı?
+ hadi ananı da al git burdan!

edit: internet nasıl bir mecra hala anlayabilmiş değilim. bilen varsa yazsın.

google görseller

sos
google'ın ilgili görselleri kullanıcıya sunduğu arama yöntemidir.

"tam boyutlu gör" seçeneği kalkmıştır.

edit: artık doğrudan görsele değil görselin bulunduğu web sitesine yönlendiriyor.

doğrusu ne

sos
trt 1 kanalında ana haber bülteninden önce yayınlanan kısa, kamu spotu tarzında bir programcık. daha doğrusu trt spotu gibi bir şey.

az önceki spotta "bitcoin almayın, bitcoin öcü, bitcoin pis, kaka" denildi.

çayı şekersiz içmek

sos
havalı olmayan, şekerli içenler tarafından havalı olarak görülen insanlardır. çünkü çaya şeker atanlar, şekersiz içenlerin çayı tatsız şekilde içtiklerini sanırlar. halbuki alışma süresi geçildiyse şekersiz çay artık ne tatlı ne tatsız (hatta tatlıya yakın) tam ortada bir hal alır. yani "çayın tadını asıl o zaman alırsın" sözünden kasıt budur aslında.

mekanda diyalog genelde şu minvalde geçiyor hep:
- sen şekersiz mi içiyorsun?
+ evet.
- vayy... nasıl içiyorsun onu ya öyle?
+ oral yolla.
- nasıl yani?
+ ağzıma alıyorum.
- neyse konu çok başka yerlere gitmeye başladı.
0 /