confessions

sos

1. nesil Yazar - mantıklı

  1. toplam entry 1228
  2. takipçi 24
  3. puan 22949

kabak çekirdeği yemekteki mantık hatası

sos
kabak çekirdeği çitletme eylemindeki mantık hatasıdır.

şimdi efem... hangi kuruyemişi yerseniz yiyin, illaki yediğiniz kuruyemişler arasında tadı acı olan bir tanesine denk gelirsiniz. bu kaçınılmazdır. hepsinin de tadı kötüdür. çekirdek, fıstık, fındık, (evet fındık) ve hatta badem. bademin acısına hayatımda bir kez rastladım. muhtemelen her 10 bin bademden falan biri acı.

neyse... hepsinin acısına az çok katlanmak mümkün. fakat aralarından biri var ki; acısı insanı mahvediyor, ağzınızda, sanki dilinizde 25 farklı element tepkimeye girmişçesine bir tat bırakıyor. kabak çekirdeği...

ee mantık hatası nerede? dediğinizi duyar gibiyim. bu kabak çekirdeğini yerken %99 acısına denk geliyorum. e o zaman ben bunu niye yiyorum? kendi kendime işkence ediyorum resmen.

mahallenin muhtarları

sos
birkaç lahza olarak hatırladığım dizi.

birkaç lahza veya birkaç anekdot şeklinde hatırladıklarım;
kaygısızlar
bizimkiler
çılgın bediş
çarli iş başında

epey hatırladıklarım (en azından üç aşağı beş yukarı oyuncuları ve rollerini söyleyebileceğim);
yılan hikayesi
beşik kertmesi
bücür cadı
yedi numara
deli yürek

tam olarak hatırladıklarım;
çocuklar duymasın
ekmek teknesi

mehmet ali erbil

sos
twitter'da gezerken kalp krizi geçirdiği ve hastaneye kaldırıldığı haberini aldım. hani normalde bu tür haberleri duyunca insanda bir üzüntü hali peydah olur, hani en kötü bir iç kıpırdaması falan olur... fakat bu haberi alınca hiçbir değişiklik olmadı bende. kısa süre bir düşündüm. bir kritik yaptım. bir mehmet ali eksik veya bir mehmet ali fazla olması durumunda değişen bir şeyin olmayacağını farkettim. bu olayın üzerinde bile durmayarak ekranı kaydırmaya devam ettim.

yeni nesil

sos
"Bugünlerde gençler kontrolden çıkmış durumda. Kaba bir şekilde yemek yiyorlar, yetişkinlere karşı saygısızlar, ebeveynlerine karşı çıkıyorlar ve öğretmenlerini sinirlendiriyorlar"
[aristoteles]
m.ö 384 - 322

çamaşır suyu

sos
şişenin hepsini boca etmemek gerekiyormuş. şişede durduğu gibi durmuyormuş. bir şişeyi olduğu gibi boca ettim. mükemmel derecede çamaşır suyu koktu ev. pencereleri açtık. kokunun gitmesini bekliyoruz.

ben ne yapayım kardeşim? suç bende mi? suç üreticide. şişenin üstüne şişede durduğu gibi durmaz diye bir uyarı yazısı yazmamışlar.

paris sendromu

sos
bir yerde okumuştum. kabaca şöyle bir tanımı var bu sendromun: "paris'e ilk kez giden turistin, paris'i umduğu gibi bulamaması sonucu yaşadığı travma"

sendromu tetikleyen semptomlardan biri de bireyin paris'e seyahati sırasında yaşadığı jet-lag veya kaba tabirle "yol yorgunluğu" sonrası bir de paris'i hayal ettiği gibi bulamamanın verdiği hayalkırıklığı ve neticesinde travma yaşıyor birey.

peki neden en çok japon turistler yaşıyor bu sendromu? bana soracak olursanız; japon oldukları için... yani japonlarda mükemmeliyetçilik hat safhadadır. mesela senin için basit bir şeyi, en mükemmel şekilde yapabilmek için belki bir ömür harcar adamlar. hem içeriğe hem de şekle çok önem verirler. mesela çiftçilerin katılabildiği bir yarışma var japonya'da. en kusursuz şekilde ve en lezzetli meyveyi üreten çiftçi ödüllendiriliyor. çiftçi bir adet kusursuz meyve üretip, adını altın harflerle listeye yazdırabilmek için aylarca bakıyor o meyveye. "gözüm gibi bakarım" derler ya. o çiftçi belki gözünden daha iyi bakıyor. belki aralarında "gözüme bir şey olsun ama o meyveye olmasın" diyen kafayı kırmış çiftçiler bile olabilir.

her şey mükemmeliyetçilik üzerine. yani burada 95 alan öğrenci hocam niye 100 değil? der. bu soruyu sorarken öylesine sorar. öğretmen için de ve öğrenci için de pek bir ciddiyet arz etmez bu soru. fakat orada 99 alan öğrenci neden 100 değil diye sorar. bu durum da buradaki gibi hiç alay konusu olmaz. bu soru bir ciddiyet arz eder. burada 95 alan ile 100 alanı aynı kefeye koyarlar. fakat orada 100 alan, 95 alandan da 99 alandan da üstündür.

çiftçi örneği sadece bir adet örnekti. belki bilmediğimiz pek çok yarışma vardır. olay yarışmanın olup olmaması değil. özetle; hayat, kültür, düzen mükemmeliyetçilik üzerine japonya'da.

velhasıl kelam, japonlar garip insanlar. paris sendromu gibi saçma sapan bir sendroma yakalanabilirler. bir serum neyin bağlayın bir şeycikleri kalmaz.

zengin itiraf

sos
abime şaka yapmayı düşünüyorum. önce aleyna tilki'nin dipsiz kuyum şarkısını indirip, "misafir çocuğu gibiydin geldin dağıttın gittin" kısmını kırpıp yeni bir mp3 halina getirmeyi, sonra bu mp3'ü telefona indirip gece sinsice abimin telefonuna göndermeyi, abimin telefonuna zil sesi olarak ayarlayıp zil sesi seviyesini de son seviyeye + getirmeyi düşünüyorum.

tamam tamam yapmayacağım. çok çocukça olduğuna karar verdim. neyse bir çay içeyim.

zengin itiraf

sos
akrabam dahi olsa, uzun süre irtibat kurmadığım bir insanla eski samimiyetimi kuramıyorum. samimi bir şekilde iletişim kuramıyorum. bugün belki en son 5 yıl önce gördüğüm bir akrabamı (teyzemin kızı ve benden en az 10 yaş büyük) tesadüf eseri gördüm yolda. "nasılsın?" dedi. "iyiyim. siz nasılsınız?" dedim. garipseyerek "i.. i... iyiyim..." dedi. biraz ayaküstü sohbet ettik mesafeli bir şekilde.

bu olaydan bağımsız olarak;
bir akrabanın, bir tanıdığın, bana, hayatımı nasıl planlamayı düşündüğüme dair sorular sorması beni çok yoruyor sözlük. cevap vermek istemiyorum o tür sorulara. çünkü cevap verince de haliyle verdiğim cevap mesafeli, yüzeysel bir cevap oluyor. hatta karşıdakinin yanlış anlayacağı, anlayabileceği bir cevap oluyor. e anlarsa anlasın pek umurumda değil de zaten.

iyi de sos konu nasıl açılacak o zaman? muhabbet nasıl dönecek? açılmasın da dönmesin de kardeşim... ben onlara soruyor muyum? önümüzdeki 10 yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz? diye. sormuyorum. hatta arayıp sormuyorum...

bir gün dayanamayıp, o meşhur olan fenomen gibi ayağa kalkıp haykıracağım valla;
herkesin hayatına kimse karışamaz! o o şekil yaşar, öteki o şekil yaşar... kimse kimseye karışamaz. herkesin özgürlüğü bi-dir...

puting

sos
reisçi teyze'nin ağzından çıkan kelime.

puting bile bizimle

alternatif bir tatlı aynı zamanda.
bu tatlıyı yapmanız için gereken malzemeler aşağıdadır;

1 adet battal boy putin (vladimir)
1 adet puding (isteğe göre; çikolatasız veya muzsuz)
1 bardak süt

ipucu: reisçi teyzenin röportajını kısık sesle dinlerken ve kafanız güzel halde yapmanız tavsiye edilir.

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

sos
eski çağlarda güvercin ile iletişim kurmanın sandığımdan çok çok çok daha meşakkatli bir iş olduğu. güvercinle nasıl iletişim kurulduğu zaten hep kafamda soru işareti idi.

şimdi olay şu. öncelikle güvercinlerde eşlerine büyük bir bağlılık var. şimdi çift olan iki güvercini -a- diyarında kafese kapatıyorlar. güvercinlerden birini kafesten alıyorlar. kafesten alınan güvercini -a- diyarı ile iletişim kurulacak olan bir başka diyar olan -b- diyarına götürüyorlar. bu güvercini -b- diyarında kafese kapatıyorlar. güvercine yeni bir eş sunmuyorlar. aradan zaman geçiyor. günlerden bir gün -a- diyarı ile iletişim kurulmak istendiğinde, -b- diyarındaki güvercini, ayağına mesajın yazılı olduğu kağıdı bağlayıp salıyorlar. özgür bırakılan güvercin de kafesten çıkar çıkmaz eşinin yanına gitmek istiyor. peki eşinin yanına gitmek için nereye gideceğini nereden biliyor? rotasını nasıl buluyor? insanlarda bulunmayan, sadece bazı hayvanlarda bulunan, "dünyanın manyetik alanını hissedebilme özelliği" sayesinde (altıncı his denilen şey) gideceği yönü tayin ederek -a- diyarındaki kafesin içindeki eşinin yanına geliyor. bu sayede mesajı da getirmiş oluyor.

yani tek bir güvercin belki ömrü hayatı boyunca sadece tek bir mesaj götürebiliyor.

hayvanların acıklı hikayelerini ve daha insanoğlunun bile erişemediği teknolojideki kabiliyetlerini içeren bir olay.

edit:
sırada dumanla haberleşme var. onu da önümüzdeki hafta yazacağım. onu da öğrenip önümüzdeki hafta yazacağım. yazmaya da bilirim...

tak tuk tuk

sos
mhp'nin 2019 seçimleri için hazırladığı slogan.

ben de tekerlemesini yaptım.

al şu tak tuk tukları tak tuk tukçuya tak tuk tuklatmaya götür / tak tuk tukçu tak tuk tukları tak tuk tuklamazsa / tak tuk tukları tak tuk tukçudan tak tuk tuklatmadan geri getir

mega holdings

sos
çiftlik bank kendilerinin önünü tıkadı. adamlar ne güzel her geçen gün zinciri genişletip birilerini zengin edip birilerinin fakirleşmesini sağlıyorlardı. fakat çiftlik bank olayı öyle bir yankı yaptı ki piyasada, artık bu saadet zinciri olayını bilmeyen kalmadı.

çiftlik bank demişken. öz abim bile az da olsa para yatırmıştı bunlara. ailenin yüz karası!

ya adam dolandırıldığını çok geç farketti yahu! 500 lira mı ne göndermiş çiftlik bank'a. bana en son şunu demişti "ya her gün 10 lira gönderiyorlardı kartıma... epeydir gelmiyor..." ben sürekli dolandırıldığını söylüyorum inanmıyor. bir gün şey dedi "ya ne dolandırması, adamlarda suç yok ki, onlar ne yapsın, buradaki bankalar izin vermemiş adama, adam bize para göndermek istiyor ama bankalar müsade etmiyor"

puu! allah cezanı versin! abi işte. atsan atılmaz, satsan satılmaz. ulan yine sinirlendim.

jurnalcinin notunu entry silerken yazarla paylaşma

sos
bir sözlük hatası olduğu kanaatindeyim. eğer hata ise bu hatanın tabii düzeltilmesi gerektiği de kanaatindeyim.

bir kanaatim daha var. (yav benim de ne çok kanaatim var) engelle butonu işlevsiz. bu butonun işlevsiz olması daha büyük bir sorun bence. hele ki özgür platformda... bu butonun da işlevine yerine getirmesi kanaatindeyim.

isteyen; entry'lerini görmek istemediği kişiyi engelleyebilmeli. bu yazarın en doğal hakkı bence.

mağdur yazarla da olay ilk olduğunda mesajlaşmıştım. bir yanlış anlama olabileceğini belirttim mesajımda. o da bir müddet sonra mesaj atıp, yanlış anlamadan kaynaklı sorunun hallolduğunu söyledi.
0 /