confessions

sos

1. nesil Yazar - samimi

  1. toplam entry 1418
  2. takipçi 26
  3. puan 26362

zengin sözlük 1 yaşında

sos
yaratıcı yazarlarıyla, okuyucusuyla, iyisiyle kötüsüyle zengin sözlük 1 yaşında.
zengin sözlük, yazar sayısı diğer interaktif sözlüklere kıyasla az sayıda olsa da çok işler yapmayı başarmış, "az çoktur" felsefesinin karşılığını vermiş bir sözlük. "bilgi en büyük zenginliktir" sözünü esas alan zengin sözlük, mevcut ve yeni yazarlarıyla birlikte, umarım gün geçtikçe zenginliğine zenginlik katar.

zengin sözlük

sos
uludağ sözlük'te takılırken bir yazarın başlığını canlandırması sonucu tıklayıp geldiğim hemen üye olup entry girmeye başladığım sonrasında yazar olduğum biraz sonrasında "aa iyiymiş, kalayım ben burda." dediğim sözlük. sonrası böyle oldu işte... yuvarlanıp gidiyoruz.

4 aralık 2018 sözlük maaşlarının hala yatmaması

sos
maaş günü değişti haberiniz yok mu. evet bugüne kadar ayın 1'inde yatıyordu. fakat aralık ayından itibaren artık ayın 15'inde yatacak maaşlar. ayın 15'ini bekleyin.

peki yeni yazarlar ne yapacak? maaş bağlatmak isteyenler hangi şartları yerine getirmeli? anlatıyorum.

1- öncelikle üzerinde nick'inizin yazılı olduğu kağıtla birlikte gülümseyerek poz verdiğiniz fotoğrafı yönetime e-posta ile göndermeniz lazım. (uygun dosya uzantıları > .jpg ve .png'dir)

2- "maaş bağlatmak istiyorum" konulu bir kompozisyon yazıp bunu da doğrudan icgqhs'ye faks ile göndermeniz gerekiyor.

3- son olarak iban numaranızı yönetime dm'den bildirmeniz gerekli.

ayrıca 2019'da artık yeni yazarlara maaş verilmeyecektir. bir an önce yazar olup bu 3 şartı en geç 31 aralık 2018 tarihine kadar yerine getirmeniz gerekiyor. mazeretli bildirme tarihi 1 ocak 2019 günü saat 23.00'e kadardır.

nohutlu pilav

sos
nohutlu pilavdır. (nohutlu pilavın tanımı bu kadar olur )

3 öğündür bunu yiyorum. yapmayı öğrendim. dün yaptım iki öğün yedim. bugün de bir öğün yedim. yanında turşu iyi gidiyor. nohutsuz pilavdan daha güzel bence.

nohutlu pilav yemekten nohut oldum. eğer sözlüğe bir hafta uğramazsam bilin ki nohutlu pilav komasına girmişimdir.

son edit:
hayır ben böyle tanım yapmazdım normalde fakat nohutlu pilav kafa mı bıraktı?

instagram

sos
- alo acil instagram destek hattı mı?
+ evet ablacım ne lazım?
- ya ben şu an evde çizgili pijamamla oturuyorum. fakat beni şu an lüks bir restoranda sanmaları lazım. hani şöyle first class bir restoran tabağı fotoğrafı olsa fena olmaz.
+ ablacım lüks restoran fotoğraf stoğu bitti. zaten azdı. bizim eleman bir restoranın mutfağına aşçı yardımcısıyım diye gizlice girip çekmişti o fotoğrafları. merak etmeyin. yenilerini çekeceğiz yakında. şu an maalesef yok.
- hmm... o zaman... boğazda lüks tekne turu yaparken çekilmiş boğaz manzarası falan var mı?
+ var ablacım ama gündüz çekilmiş olanı var. fotoğrafı gündüz paylaşmanız lazım. hatta şöyle saat 14 gibi falan...
- bana şimdi, şu an lazım diyorum! gece yok mu?
+ aaa bi dakka... restoran stoğu bitmemiş. elimizde son 1 adet fotoğraf var. nusr-et'te sıra beklerken çekilmiş bir gece fotoğrafı var.
- hmm... benim evim pendik'te ama olsun... gezmeye gidemez miyim? tamam. nusr-et fotoğrafı olsun. fotoğrafı paylaşırken "off sıra da bekle bekle geçmiyor" falan yazarım açıklamaya.
+ tamam ablacım. 5 tl'den bırakıyorum fotoğrafı.
- 5 mi? çok pahalı. biraz indirim yap.
+ ya ablacım biz ne kadar uğraşıyoruz bu fotoğrafları çekmek için sen biliyor musun? mesela bizim eleman nusr-et'e gitti. sıra beklerken bu fotoğrafı çekti. sırası gelmeden sırayı terketti kaçtı gitti. bu fotoğrafın arka planında koskoca bir emek var emek...
- iyi tamam tamam! 5 tl'ye alıyorum.
+ tamam ablacım. fotoğrafı gönderiyorum. istersen bir sürü starbucks fotoğrafı var. onlardan da göndereyim. arada kullanırsın.
- onlar kaça?
+ bunlar promosyon ablacım. ilk müşterilerimize hediye olarak gönderiyoruz. elimizde starbucks şubelerinin farklı açılarından çekilmiş 980 fotoğraf ve 586 ayrı isimde bardak fotoğrafı var.
- hmm iyi gönder.

(ben ne yazdım az önce? ne biçim bir senaryo lan bu? kafamda neler dönüyor böyle? okuduysanız teşekkürler...)

bitcoin

sos
(ben gibi) "nedir şu bitcoin anlayamadım gitti bir türlü" diyenlerdenseniz eğer aha da bu videoyu izleyin. %97 anlama garantisi veriyorum. ben bile anladım...

not defteri

sos
not tutmak amacıyla edinilen defter. bilgisayarlarda bir sağ tık ile oluşturulabilen defter. kiloyla satılıyor...

bilgisayarda not defterine girilen her bir karakter 1 bayt'a tekabül eder. 1024 bayt da 1 kilobayt'a tekabül eder dolayısıyla 1024 karakter 1 kilobayt eder.

1971 yılına ait istanbul fotoğrafları

sos
1971 yılında çekilmiş istanbul fotoğraflarıdır.
daha doğal bir yaşamdan yansıyanlar... dikkatimi çekti; 6. fotoğrafta migros'un, yıllar geçmişine rağmen logosunda zerre değişikliğe gitmediğini görüyoruz. sanki bu yaz çekilmiş. sonuçta sık rastladığımız markalar da artık bizim tanıdığımız varlıkları oluşturuyor. tanıdık görünce hemen dikkatimi çekti.

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

kaynak: https://seyler.eksisozluk.com/1971-yili-istanbuluna-dair-insana-tanimlayamadigimiz-bir-huzur-veren-fotograflar

ne iş yaptığı belli olmayan ünlüler

sos
günümüzde kendilerinden bolca vardır. ülkemizde sabah erken kalkan ünlü oluyor. kendilerine magazin ünlüsü deniyor. aslında onlar da "ne iş yaptığı belli olmayan ünlüler" kategorisinde olduklarını çok iyi bilseler de "boşver ya bir şekilde ünlüyüm işte" diyerek instagram'a story atmaya devam ediyorlar. herkesi ünlü yapmak için can atan halkımız veya avantadan ünlüler olduğu sürece daha çok ne iş yaptığı belli olmayan ünlü olur piyasada.

düşünüyorum acaba başka ülkelerde de ünlü olmak bu kadar kolay ve ucuz mu?

zengin sözlük

sos
img butonu çalışmıyor ayrıca sözlük saati biraz ileride. yani normalde yaz saati sebebi ile tam 1 saat ileri veya tam 1 saat geri gider normalde saatler. sözlüğün sayko saati diğerlerinden farklı olarak tam 1 saat değil sadece biraz ilerlemiş.

nitekim bunların sözlük kullanımına pek bir zararı olmamakla beraber sözlüğün 40.000 bakımına ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

yılan hikayesi

sos
milenyum zamanları yayınlanmış bir polisiye dizi.

bu dizinin bende çok ayrı bir yeri var. çünkü doğrudan çocukluğumu hatırlatıyor bana. diğer tüm diziler bir yana bu dizi bir yana. çocukluğuma çok büyük bir etki bırakmıştır kendisi. bu dizi yayındayken cipslerin içinden çıkan tasolara bu dizinin karakterlerinin fotoğrafları basılmıştı falan...

edit: ekşi'de başlığına baktım. haliyle başlığı dizi yayındayken sıcağı sıcağına açılmış ve entry'ler girilmiş. ilk entry'leri okudum da diziyi epey yermişler. belki o yıllarda çocuk olmasam belki ben de o diziyi beğenmeyecektim. hatta ekşi'ye girip diziyi yerecektim. işte burdan da şu sonuca varıyoruz. çocukken izlenilen en saçma dizi, film, olay, kişi bile seviliyor, bir etki bırakıyor. büyüseniz dahi bıraktığı etki değişmiyor veya siz değiştirmek istemiyorsunuz...

lodos

sos
bir rüzgar çeşidi. tam da bulunduğumuz günlerde ortalığı kasıp kavuran şu an hunharca esen rüzgar.

benim böyle havalarda kafam sersemleşiyor resmen. hiç sevmem bu lodosu...

sarı yelekliler

sos
fransa'da akaryakıt zamlarına karşı tepki gösteren insanların oluşturduğu örgüt.

olaydan bağımsız olarak sarı yelek olayı iyiymiş yahu. yani daha doğrusu eylemci önlüğü giymek eylemi daha sağlıklı hale getiriyor. provokatörlerin eyleme karışmaları zorlaşıyor. biri polise yakalandığında yok işte; ben sade vatandaştım, yok ben sadece oradan geçiyordum diyemeyecek. g*tün yiyorsa al şu sarı yeleği giy öyle katıl bize diyorlar yani.

(bkz:olay akaryakıt değil anlasana)

ayna

sos
adamlar 1996'da güneş gözlüğü & havuz gözlüğü karışımı bir gözlükle çıkmışlar piyasaya. şimdi haberlerde gördüm hala aynı tarz gözlük var. çağ değişti, devir değişti ama adamlar tarzlarından ödün vermemiş hiç.

uludağ sözlük

sos
içinde rahatça at koşturulabilecek ortam. troller önce formatın sonra sözlüğün ırzına geçti. ayda bir sadece bildirim gelmiş diye girer çıkarım. hala daha sağlam yazarlar var ama onlar da bir bir gemiyi terk etmekteler. ben sözlüğe veda etmeden önce zall beyefendiye özel mesaj yoluyla okkalı bir küfür ettim. kovmiyirem ula kovmiyirem dedi resmen. yüzsüz...

edit: küfürde haklıydım ama. bunu demeden geçemeyeceğim. ilk göz ağrımızdı orası, lise zamanı kaydolduğum günü bile hatırlıyorum. ben durduk yere kimseye küfür etmem.

kapıcılar kralı

sos
kemal sunal'ın başrolde olduğu 1976 yapımı kapıcılar kralı filminin geçtiği apartmandaki karakterler ve bu karakterlerin o apartmanda oturma sırası türkiye'yi gerçekten de çok iyi bir şekilde yansıtıyor.

en üst katta tefeci-sermaye yani kapitalist oturur. kapıyı açması için güzel bir sebep lazımdır.

zenginsozluk.com/foto
onun altında asker oturur ki kısa zamanda yönetimi ele geçirecektir. baskıcı yönetimi işçi sınıfına yeni çözümleri, fikirleri hayata geçirmesi için fırsat tanır.

zenginsozluk.com/foto
onun altında seçilmiş yönetici oturur ki kısa zamanda baskılara dayanamayarak yönetimi seçimsiz devredecektir.

zenginsozluk.com/foto
onun altında memur oturur ki yönetimle çekişmeyle işi yoktur. tek derdi artan masrafları sineye çekip, geçimini sağlamaktır.

zenginsozluk.com/foto
en altta işçi-köylü oturur ki şark kurnazıdır. çalışkanlığı, uyanıklığı ve cesareti ile kısa zamanda zengin olacaktır.

zenginsozluk.com/foto

lakin ne kadına ne de eğitime saygısı vardır. varsa yoksa kazıklanacak adam, varsa yoksa karaborsadır.

film, türkiye'nin fotoğrafını mükemmel bir şekilde çekmiştir.

taksi

sos
özel hizmete mahsus ulaştırma aracı.

valla yaşadığım yer küçük şehir olduğu için taksi çok uzak bir kelime bu şehre. hatta çoğu büyükşehir insanının yürüyerek gitmeyi mantıklı bulduğu mesafeyi burda halk otobüsüne binerek giden var. halk otobüsleri de boş olur genelde... ki boş olması da pek önemli değil çünkü zaten 10 dakika sonra gidilecek yere ulaşılacağı için... o metrobüslerde bulunamayan boş koltuklar, burda gırla... tenezzül eden yok.

aydın'da vahşet

sos
köpeklerden biri kurtulmuş. fotoğrafında yaşadığı korku gözlerinden okunuyor. bunu yapan inşallah bulunur. gerçi bulunmasından daha önemlisi ne olacak ona? para cezasıyla kurtulacak muhtemelen. keşke ordaki halk tarafından linç edilse.

tayfun demir

sos
hayvansever, sincapsever bir insan.

ben uzun zamandır takip ediyorum yaptıklarını youtube kanalından. sokakta yaralı halde bulduğu ve alf ismini verdiği sincabı alıp iyileştirip dost edindi. şimdi de iki kolları olmayan karamel ismini verdiği sincaba bakıyor. karamel, ormana kapan kuran hayvan katillerinin kapanına yakalanmış ve kollarını kaybetmiş. sincaplara baktığı, ilgilendiği için de sincabı kendisine götürmüşler.

işte kanalı.
https://www.youtube.com/channel/UCO4Ke287_D5mtbhxfMOABuA/videos

işlerin hep ters gitmesi

sos
genelde aynı gün olan olaylar zincirlemesidir.

bende böyle oluyor. o gün ilk işim veya herhangi bir şey ters gittiyse genel olarak gün boyu diğer şeyler de ters gidiyor. sanki bazı günler lanetleniyorum gibi bir his. o gün ters günümde olduğumu anlamam uzun sürmüyor. kabul ediyorum ve günün bitmesini bekliyorum.

bugün de ters günümdeyim muhtemelen. önümüzdeki günlere bakacağız...