confessions

sos

1. nesil Yazar - Kadirşinas

  1. toplam entry 1153
  2. takipçi 21
  3. puan 21511

zengin sözlük 1 yaşında

sos
yaratıcı yazarlarıyla, okuyucusuyla, iyisiyle kötüsüyle zengin sözlük 1 yaşında.
zengin sözlük, yazar sayısı diğer interaktif sözlüklere kıyasla az sayıda olsa da çok işler yapmayı başarmış, "az çoktur" felsefesinin karşılığını vermiş bir sözlük. "bilgi en büyük zenginliktir" sözünü esas alan zengin sözlük, mevcut ve yeni yazarlarıyla birlikte, umarım gün geçtikçe zenginliğine zenginlik katar.

zengin sözlük

sos
uludağ sözlük'te takılırken bir yazarın başlığını canlandırması sonucu tıklayıp geldiğim hemen üye olup entry girmeye başladığım sonrasında yazar olduğum biraz sonrasında "aa iyiymiş, kalayım ben burda." dediğim sözlük. sonrası böyle oldu işte... yuvarlanıp gidiyoruz.

bitcoin

sos
(ben gibi) "nedir şu bitcoin anlayamadım gitti bir türlü" diyenlerdenseniz eğer aha da bu videoyu izleyin. %97 anlama garantisi veriyorum. ben bile anladım...

nohutlu pilav

sos
nohutlu pilavdır. (nohutlu pilavın tanımı bu kadar olur )

3 öğündür bunu yiyorum. yapmayı öğrendim. dün yaptım iki öğün yedim. bugün de bir öğün yedim. yanında turşu iyi gidiyor. nohutsuz pilavdan daha güzel bence.

nohutlu pilav yemekten nohut oldum. eğer sözlüğe bir hafta uğramazsam bilin ki nohutlu pilav komasına girmişimdir.

son edit:
hayır ben böyle tanım yapmazdım normalde fakat nohutlu pilav kafa mı bıraktı?

yılan hikayesi

sos
milenyum zamanları yayınlanmış bir polisiye dizi.

bu dizinin bende çok ayrı bir yeri var. çünkü doğrudan çocukluğumu hatırlatıyor bana. diğer tüm diziler bir yana bu dizi bir yana. çocukluğuma çok büyük bir etki bırakmıştır kendisi. bu dizi yayındayken cipslerin içinden çıkan tasolara bu dizinin karakterlerinin fotoğrafları basılmıştı falan...

edit: ekşi'de başlığına baktım. haliyle başlığı dizi yayındayken sıcağı sıcağına açılmış ve entry'ler girilmiş. ilk entry'leri okudum da diziyi epey yermişler. belki o yıllarda çocuk olmasam belki ben de o diziyi beğenmeyecektim. hatta ekşi'ye girip diziyi yerecektim. işte burdan da şu sonuca varıyoruz. çocukken izlenilen en saçma dizi, film, olay, kişi bile seviliyor, bir etki bırakıyor. büyüseniz dahi bıraktığı etki değişmiyor veya siz değiştirmek istemiyorsunuz...

lodos

sos
bir rüzgar çeşidi. tam da bulunduğumuz günlerde ortalığı kasıp kavuran şu an hunharca esen rüzgar.

benim böyle havalarda kafam sersemleşiyor resmen. hiç sevmem bu lodosu...

ne iş yaptığı belli olmayan ünlüler

sos
günümüzde kendilerinden bolca vardır. ülkemizde sabah erken kalkan ünlü oluyor. kendilerine magazin ünlüsü deniyor. aslında onlar da "ne iş yaptığı belli olmayan ünlüler" kategorisinde olduklarını çok iyi bilseler de "boşver ya bir şekilde ünlüyüm işte" diyerek instagram'a story atmaya devam ediyorlar. herkesi ünlü yapmak için can atan halkımız veya avantadan ünlüler olduğu sürece daha çok ne iş yaptığı belli olmayan ünlü olur piyasada.

düşünüyorum acaba başka ülkelerde de ünlü olmak bu kadar kolay ve ucuz mu?

zengin sözlük

sos
img butonu çalışmıyor ayrıca sözlük saati biraz ileride. yani normalde yaz saati sebebi ile tam 1 saat ileri veya tam 1 saat geri gider normalde saatler. sözlüğün sayko saati diğerlerinden farklı olarak tam 1 saat değil sadece biraz ilerlemiş.

nitekim bunların sözlük kullanımına pek bir zararı olmamakla beraber sözlüğün 40.000 bakımına ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

1971 yılına ait istanbul fotoğrafları

sos
1971 yılında çekilmiş istanbul fotoğraflarıdır.
daha doğal bir yaşamdan yansıyanlar... dikkatimi çekti; 6. fotoğrafta migros'un, yıllar geçmişine rağmen logosunda zerre değişikliğe gitmediğini görüyoruz. sanki bu yaz çekilmiş. sonuçta sık rastladığımız markalar da artık bizim tanıdığımız varlıkları oluşturuyor. tanıdık görünce hemen dikkatimi çekti.
kaynak: https://seyler.eksisozluk.com/1971-yili-istanbuluna-dair-insana-tanimlayamadigimiz-bir-huzur-veren-fotograflar

not defteri

sos
not tutmak amacıyla edinilen defter. bilgisayarlarda bir sağ tık ile oluşturulabilen defter. kiloyla satılıyor...

bilgisayarda not defterine girilen her bir karakter 1 bayt'a tekabül eder. 1024 bayt da 1 kilobayt'a tekabül eder dolayısıyla 1024 karakter 1 kilobayt eder.

ince espri

sos
diğer esprilere göre daha bir üst düzey daha bir komik olan anlatımında dolaylı yola başvurulmuş espri türü.

aslında asıl espri budur. espri dediğin ince olur daha başka nasıl olacak zaten?

lenovo

sos
laptoplarında z serisi gayet estetik ve kullanışlıdır. ben estetik branşında apple'dan sonra lenovo'yu tek geçerim.

güzelim z500 modelini sattım gittim iyi bir laptop alacağım diye farklı marka dandik bir laptop almaya kalktım. pişmanım.

klavye delikanlısı

sos
internet ortaya çıktığında türemeye başlamış ve sayıları gitgide artmış, akıllı telefonlar ile yerini telefon delikanlısına bırakmış, sözde delikanlıları ifade eden sıfat.

sosyal medya öyle bir mecra ki küfürler havada uçuşuyor zaten. herkes birbirine kayıyor. atış serbest mottosuyla... az önce birisi videonun altındaki yorumumun altına küfür etmiş. çocuktur diye yorum atmadım. sonra bu daha da abarttı küfrün dozunu instagram falan vermiş. bir baktım instagram hesabına bildiğin ben yaşta biri. instagram'dan mesaj attım az önceki küfredip instagram hesabı veren sen miydin diye? direkt küfürle başladı zaten söze... bana adresini ver diyor. normalde bu tip şeyleri saçma bulurum. yani internetin analog olduğu dönemde kaldı bu tür atışmalar. sanki aynı ilde yaşıyormuşuz gibi ve ortada daha henüz bir şey yokken adres ver numara ver demek bana saçma geliyor. gerek yok bu tür zırvalıklara. amacın ne kardeş? ama kafam attı gerçekten kızdırdı beni. numarasını verdi. aradım açmadı. sonra neyse kardeş hadi var git yoluna diyor bana. ulan bu kadar hızlı dönülür mü?

yahu durduk yere küfreden sensin. numara veren sensin. arayınca hemen 180 derece dönüyorsun... ne günlere kaldık? çok var piyasada bu tiplerden. artık mahallede mi ezilmiş, okulda mı ezilmiş bilmiyorum ama ezik tipler bunlar. beyefendi biri olunca üslubunuz da beyefendi gibi olunca karşılarındakini muhallebi çocuğu sanıyorlar.

uludağ sözlük

sos
içinde rahatça at koşturulabilecek ortam. troller önce formatın sonra sözlüğün ırzına geçti. ayda bir sadece bildirim gelmiş diye girer çıkarım. hala daha sağlam yazarlar var ama onlar da bir bir gemiyi terk etmekteler. ben sözlüğe veda etmeden önce zall beyefendiye özel mesaj yoluyla okkalı bir küfür ettim. kovmiyirem ula kovmiyirem dedi resmen. yüzsüz...

edit: küfürde haklıydım ama. bunu demeden geçemeyeceğim. ilk göz ağrımızdı orası, lise zamanı kaydolduğum günü bile hatırlıyorum. ben durduk yere kimseye küfür etmem.

kapıcılar kralı

sos
kemal sunal'ın başrolde olduğu 1976 yapımı kapıcılar kralı filminin geçtiği apartmandaki karakterler ve bu karakterlerin o apartmanda oturma sırası türkiye'yi gerçekten de çok iyi bir şekilde yansıtıyor.

en üst katta tefeci-sermaye yani kapitalist oturur. kapıyı açması için güzel bir sebep lazımdır.

onun altında asker oturur ki kısa zamanda yönetimi ele geçirecektir. baskıcı yönetimi işçi sınıfına yeni çözümleri, fikirleri hayata geçirmesi için fırsat tanır.

onun altında seçilmiş yönetici oturur ki kısa zamanda baskılara dayanamayarak yönetimi seçimsiz devredecektir.

onun altında memur oturur ki yönetimle çekişmeyle işi yoktur. tek derdi artan masrafları sineye çekip, geçimini sağlamaktır.

en altta işçi-köylü oturur ki şark kurnazıdır. çalışkanlığı, uyanıklığı ve cesareti ile kısa zamanda zengin olacaktır.


lakin ne kadına ne de eğitime saygısı vardır. varsa yoksa kazıklanacak adam, varsa yoksa karaborsadır.

film, türkiye'nin fotoğrafını mükemmel bir şekilde çekmiştir.

taksi

sos
özel hizmete mahsus ulaştırma aracı.

valla yaşadığım yer küçük şehir olduğu için taksi çok uzak bir kelime bu şehre. hatta çoğu büyükşehir insanının yürüyerek gitmeyi mantıklı bulduğu mesafeyi burda halk otobüsüne binerek giden var. halk otobüsleri de boş olur genelde... ki boş olması da pek önemli değil çünkü zaten 10 dakika sonra gidilecek yere ulaşılacağı için... o metrobüslerde bulunamayan boş koltuklar, burda gırla... tenezzül eden yok.

aydın'da vahşet

sos
köpeklerden biri kurtulmuş. fotoğrafında yaşadığı korku gözlerinden okunuyor. bunu yapan inşallah bulunur. gerçi bulunmasından daha önemlisi ne olacak ona? para cezasıyla kurtulacak muhtemelen. keşke ordaki halk tarafından linç edilse.

tayfun demir

sos
hayvansever, sincapsever bir insan.

ben uzun zamandır takip ediyorum yaptıklarını youtube kanalından. sokakta yaralı halde bulduğu ve alf ismini verdiği sincabı alıp iyileştirip dost edindi. şimdi de iki kolları olmayan karamel ismini verdiği sincaba bakıyor. karamel, ormana kapan kuran hayvan katillerinin kapanına yakalanmış ve kollarını kaybetmiş. sincaplara baktığı, ilgilendiği için de sincabı kendisine götürmüşler.

işte kanalı.
https://www.youtube.com/channel/UCO4Ke287_D5mtbhxfMOABuA/videos

işlerin hep ters gitmesi

sos
genelde aynı gün olan olaylar zincirlemesidir.

bende böyle oluyor. o gün ilk işim veya herhangi bir şey ters gittiyse genel olarak gün boyu diğer şeyler de ters gidiyor. sanki bazı günler lanetleniyorum gibi bir his. o gün ters günümde olduğumu anlamam uzun sürmüyor. kabul ediyorum ve günün bitmesini bekliyorum.

bugün de ters günümdeyim muhtemelen. önümüzdeki günlere bakacağız...

ramazan davulcusu

sos
bu güzel ayda bu bereket ayında tek sinir bozucu olan güruhtur.

bu sefer de bahşiş istemeye gelirse birisi tokmağı elinden kapıp kafasına hunharca vurabilirim. bunu yapabilirim.

taa fi devrinin geleneğini adamlar sırf para için 2018'de sürdürmeye çalışıyorlar. bir de yüzsüz gibi para istemeye geliyorlar. ulan parayı hak edecek ne icra ettin ki?

edit: davul çalmayacaksa eğer o zaman bahşiş verebilirim bak. çalmadığı için...

zengin itiraf

sos
az önce mutfakta yukarı dolaplarda 6'lı çay bardağı kutusu gördüm. biraz elimle ittim baktım dolu gibi... gıcır gıcır bardakta çay içeyim dedim. kutuyu alırken aşağı düştü. 1-2 tanesi fırladı falan... epey ses çıktı. davulcudan önce ben uyandırmış olabilirim apartman sakinlerini.

sonuç: çay içiyom

2018 fifa dünya kupası

sos
dünya kupaları en sevdiğim organizasyondur. her şeyden önce milli takımlar mücadele ediyor. her kültüre ev sahipliği yapıyor. şampiyonlar liginde sadece lig şampiyonları karşılaşırken bunda en güçsüz milli takımın bile mücadele hakkı var.

2014'teki dünya kupasında neredeyse her mücadeleyi izlemiştim. tam da ramazanla eş zamanlı denk gelmişti daha da süper olmuştu. brezilya'yı 7-1 yenen almanya ve almanya'ya haddini bildirmeye çalışan gana'yı unutmuyorum ve ganalıların fantastik gol sevinçleri... dünya kupası enteresan bir şey ya...

zengin sözlük yazarlarının en çok sevdiği meyve

sos
çilek.

meyvelerde tat bırakmadıkları için meyve yiyemez olduk. bu meyvelere bir haller oldu. önceden o yediğimi hormonlu meyvelerin bile bir tadı tuzu varmış. hibrit tohumlarla üretilen meyveler yüzünden tadı kaçtı meyvelerin. yazıklar olsun ne diyeyim. meyve aşığı biriydim lan ben. mahvoldu meyveler.

edit: meyvelerin köküne hibrit suyu döktünüz lan! (demeseydim olmazdı)

enjeksiyon

sos
enjektör ile vücuda ilaç enjekte etme olayıdır.

halk arasında eli hafif-ağır derler. halbuki kuralına göre yapılan enjeksiyon acı-ağrı hissettirmez. yani en az seviyede hissettirir. eli hafif olayı da enjeksiyonu usülüne uygun yapmak sonucu olur.

3 kuralı vardır.
- enjektör vücuda 90 derece açıyla hızlıca sokulur
- ilaç yavaş enjekte edilir
- enjektör vücuttan yine 90 derece açıyla hızlıca çıkarılır

verilen ilaçta yağ oranı yüksekse veya yoğun maddeler varsa enjeksiyon doğru yapılsa bile ilacın özelliğinden dolayı ilaç enjekte olurken vücutta ağrı-acı yapabilir.

aslında anlık bir olaydır bu enjeksiyon olayı. bu usül çerçevesinde yapılsa dahi acı-ağrı yapabilir.

mesela serviste staj yaparken hastanede artık emekliliği gelmiş eli ağır hemşire vardı. bıkmış artık batırıp geçiyordu iğneyi. insanlar da aksine stajyerler bilemez diye ona yaptırırlardı enjeksiyonu. halbuki bilmiyorlar ki stajyer daha taze kan daha titiz yapar. allah hastalık vermesin ama enjeksiyon olayında siz siz olun stajyerlere yönelin.