confessions

sos

1. nesil Yazar - ortalamanın üstü

  1. toplam entry 1412
  2. takipçi 26
  3. puan 25058

zengin sözlük 1 yaşında

sos
yaratıcı yazarlarıyla, okuyucusuyla, iyisiyle kötüsüyle zengin sözlük 1 yaşında.
zengin sözlük, yazar sayısı diğer interaktif sözlüklere kıyasla az sayıda olsa da çok işler yapmayı başarmış, "az çoktur" felsefesinin karşılığını vermiş bir sözlük. "bilgi en büyük zenginliktir" sözünü esas alan zengin sözlük, mevcut ve yeni yazarlarıyla birlikte, umarım gün geçtikçe zenginliğine zenginlik katar.

zengin sözlük

sos
uludağ sözlük'te takılırken bir yazarın başlığını canlandırması sonucu tıklayıp geldiğim hemen üye olup entry girmeye başladığım sonrasında yazar olduğum biraz sonrasında "aa iyiymiş, kalayım ben burda." dediğim sözlük. sonrası böyle oldu işte... yuvarlanıp gidiyoruz.

bitcoin

sos
(ben gibi) "nedir şu bitcoin anlayamadım gitti bir türlü" diyenlerdenseniz eğer aha da bu videoyu izleyin. %97 anlama garantisi veriyorum. ben bile anladım...

nohutlu pilav

sos
nohutlu pilavdır. (nohutlu pilavın tanımı bu kadar olur )

3 öğündür bunu yiyorum. yapmayı öğrendim. dün yaptım iki öğün yedim. bugün de bir öğün yedim. yanında turşu iyi gidiyor. nohutsuz pilavdan daha güzel bence.

nohutlu pilav yemekten nohut oldum. eğer sözlüğe bir hafta uğramazsam bilin ki nohutlu pilav komasına girmişimdir.

son edit:
hayır ben böyle tanım yapmazdım normalde fakat nohutlu pilav kafa mı bıraktı?

instagram

sos
- alo acil instagram destek hattı mı?
+ evet ablacım ne lazım?
- ya ben şu an evde çizgili pijamamla oturuyorum. fakat beni şu an lüks bir restoranda sanmaları lazım. hani şöyle first class bir restoran tabağı fotoğrafı olsa fena olmaz.
+ ablacım lüks restoran fotoğraf stoğu bitti. zaten azdı. bizim eleman bir restoranın mutfağına aşçı yardımcısıyım diye gizlice girip çekmişti o fotoğrafları. merak etmeyin. yenilerini çekeceğiz yakında. şu an maalesef yok.
- hmm... o zaman... boğazda lüks tekne turu yaparken çekilmiş boğaz manzarası falan var mı?
+ var ablacım ama gündüz çekilmiş olanı var. fotoğrafı gündüz paylaşmanız lazım. hatta şöyle saat 14 gibi falan...
- bana şimdi, şu an lazım diyorum! gece yok mu?
+ aaa bi dakka... restoran stoğu bitmemiş. elimizde son 1 adet fotoğraf var. nusr-et'te sıra beklerken çekilmiş bir gece fotoğrafı var.
- hmm... benim evim pendik'te ama olsun... gezmeye gidemez miyim? tamam. nusr-et fotoğrafı olsun. fotoğrafı paylaşırken "off sıra da bekle bekle geçmiyor" falan yazarım açıklamaya.
+ tamam ablacım. 5 tl'den bırakıyorum fotoğrafı.
- 5 mi? çok pahalı. biraz indirim yap.
+ ya ablacım biz ne kadar uğraşıyoruz bu fotoğrafları çekmek için sen biliyor musun? mesela bizim eleman nusr-et'e gitti. sıra beklerken bu fotoğrafı çekti. sırası gelmeden sırayı terketti kaçtı gitti. bu fotoğrafın arka planında koskoca bir emek var emek...
- iyi tamam tamam! 5 tl'ye alıyorum.
+ tamam ablacım. fotoğrafı gönderiyorum. istersen bir sürü starbucks fotoğrafı var. onlardan da göndereyim. arada kullanırsın.
- onlar kaça?
+ bunlar promosyon ablacım. ilk müşterilerimize hediye olarak gönderiyoruz. elimizde starbucks şubelerinin farklı açılarından çekilmiş 980 fotoğraf ve 586 ayrı isimde bardak fotoğrafı var.
- hmm iyi gönder.

(ben ne yazdım az önce? ne biçim bir senaryo lan bu? kafamda neler dönüyor böyle? okuduysanız teşekkürler...)

4 aralık 2018 sözlük maaşlarının hala yatmaması

sos
maaş günü değişti haberiniz yok mu. evet bugüne kadar ayın 1'inde yatıyordu. fakat aralık ayından itibaren artık ayın 15'inde yatacak maaşlar. ayın 15'ini bekleyin.

peki yeni yazarlar ne yapacak? maaş bağlatmak isteyenler hangi şartları yerine getirmeli? anlatıyorum.

1- öncelikle üzerinde nick'inizin yazılı olduğu kağıtla birlikte gülümseyerek poz verdiğiniz fotoğrafı yönetime e-posta ile göndermeniz lazım. (uygun dosya uzantıları > .jpg ve .png'dir)

2- "maaş bağlatmak istiyorum" konulu bir kompozisyon yazıp bunu da doğrudan icgqhs'ye faks ile göndermeniz gerekiyor.

3- son olarak iban numaranızı yönetime dm'den bildirmeniz gerekli.

ayrıca 2019'da artık yeni yazarlara maaş verilmeyecektir. bir an önce yazar olup bu 3 şartı en geç 31 aralık 2018 tarihine kadar yerine getirmeniz gerekiyor. mazeretli bildirme tarihi 1 ocak 2019 günü saat 23.00'e kadardır.

ne iş yaptığı belli olmayan ünlüler

sos
günümüzde kendilerinden bolca vardır. ülkemizde sabah erken kalkan ünlü oluyor. kendilerine magazin ünlüsü deniyor. aslında onlar da "ne iş yaptığı belli olmayan ünlüler" kategorisinde olduklarını çok iyi bilseler de "boşver ya bir şekilde ünlüyüm işte" diyerek instagram'a story atmaya devam ediyorlar. herkesi ünlü yapmak için can atan halkımız veya avantadan ünlüler olduğu sürece daha çok ne iş yaptığı belli olmayan ünlü olur piyasada.

düşünüyorum acaba başka ülkelerde de ünlü olmak bu kadar kolay ve ucuz mu?

zengin sözlük

sos
img butonu çalışmıyor ayrıca sözlük saati biraz ileride. yani normalde yaz saati sebebi ile tam 1 saat ileri veya tam 1 saat geri gider normalde saatler. sözlüğün sayko saati diğerlerinden farklı olarak tam 1 saat değil sadece biraz ilerlemiş.

nitekim bunların sözlük kullanımına pek bir zararı olmamakla beraber sözlüğün 40.000 bakımına ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

yılan hikayesi

sos
milenyum zamanları yayınlanmış bir polisiye dizi.

bu dizinin bende çok ayrı bir yeri var. çünkü doğrudan çocukluğumu hatırlatıyor bana. diğer tüm diziler bir yana bu dizi bir yana. çocukluğuma çok büyük bir etki bırakmıştır kendisi. bu dizi yayındayken cipslerin içinden çıkan tasolara bu dizinin karakterlerinin fotoğrafları basılmıştı falan...

edit: ekşi'de başlığına baktım. haliyle başlığı dizi yayındayken sıcağı sıcağına açılmış ve entry'ler girilmiş. ilk entry'leri okudum da diziyi epey yermişler. belki o yıllarda çocuk olmasam belki ben de o diziyi beğenmeyecektim. hatta ekşi'ye girip diziyi yerecektim. işte burdan da şu sonuca varıyoruz. çocukken izlenilen en saçma dizi, film, olay, kişi bile seviliyor, bir etki bırakıyor. büyüseniz dahi bıraktığı etki değişmiyor veya siz değiştirmek istemiyorsunuz...

lodos

sos
bir rüzgar çeşidi. tam da bulunduğumuz günlerde ortalığı kasıp kavuran şu an hunharca esen rüzgar.

benim böyle havalarda kafam sersemleşiyor resmen. hiç sevmem bu lodosu...

1971 yılına ait istanbul fotoğrafları

sos
1971 yılında çekilmiş istanbul fotoğraflarıdır.
daha doğal bir yaşamdan yansıyanlar... dikkatimi çekti; 6. fotoğrafta migros'un, yıllar geçmişine rağmen logosunda zerre değişikliğe gitmediğini görüyoruz. sanki bu yaz çekilmiş. sonuçta sık rastladığımız markalar da artık bizim tanıdığımız varlıkları oluşturuyor. tanıdık görünce hemen dikkatimi çekti.

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

kaynak: https://seyler.eksisozluk.com/1971-yili-istanbuluna-dair-insana-tanimlayamadigimiz-bir-huzur-veren-fotograflar

not defteri

sos
not tutmak amacıyla edinilen defter. bilgisayarlarda bir sağ tık ile oluşturulabilen defter. kiloyla satılıyor...

bilgisayarda not defterine girilen her bir karakter 1 bayt'a tekabül eder. 1024 bayt da 1 kilobayt'a tekabül eder dolayısıyla 1024 karakter 1 kilobayt eder.

ince espri

sos
diğer esprilere göre daha bir üst düzey daha bir komik olan anlatımında dolaylı yola başvurulmuş espri türü.

aslında asıl espri budur. espri dediğin ince olur daha başka nasıl olacak zaten?

lenovo

sos
laptoplarında z serisi gayet estetik ve kullanışlıdır. ben estetik branşında apple'dan sonra lenovo'yu tek geçerim.

güzelim z500 modelini sattım gittim iyi bir laptop alacağım diye farklı marka dandik bir laptop almaya kalktım. pişmanım.

klavye delikanlısı

sos
internet ortaya çıktığında türemeye başlamış ve sayıları gitgide artmış, akıllı telefonlar ile yerini telefon delikanlısına bırakmış, sözde delikanlıları ifade eden sıfat.

sosyal medya öyle bir mecra ki küfürler havada uçuşuyor zaten. herkes birbirine kayıyor. atış serbest mottosuyla... az önce birisi videonun altındaki yorumumun altına küfür etmiş. çocuktur diye yorum atmadım. sonra bu daha da abarttı küfrün dozunu instagram falan vermiş. bir baktım instagram hesabına bildiğin ben yaşta biri. instagram'dan mesaj attım az önceki küfredip instagram hesabı veren sen miydin diye? direkt küfürle başladı zaten söze... bana adresini ver diyor. normalde bu tip şeyleri saçma bulurum. yani internetin analog olduğu dönemde kaldı bu tür atışmalar. sanki aynı ilde yaşıyormuşuz gibi ve ortada daha henüz bir şey yokken adres ver numara ver demek bana saçma geliyor. gerek yok bu tür zırvalıklara. amacın ne kardeş? ama kafam attı gerçekten kızdırdı beni. numarasını verdi. aradım açmadı. sonra neyse kardeş hadi var git yoluna diyor bana. ulan bu kadar hızlı dönülür mü?

yahu durduk yere küfreden sensin. numara veren sensin. arayınca hemen 180 derece dönüyorsun... ne günlere kaldık? çok var piyasada bu tiplerden. artık mahallede mi ezilmiş, okulda mı ezilmiş bilmiyorum ama ezik tipler bunlar. beyefendi biri olunca üslubunuz da beyefendi gibi olunca karşılarındakini muhallebi çocuğu sanıyorlar.

2018'de dolar 8 tl olacak

sos
mevcut hükümetimizin altı sıfırdan sonra paradan rakam da atarak çözüm bulabileceği olay. şöyle ki 8'den 4 rakam atılır. (rakam=1 tl olarak düşünün) geriye 4 kalır. (8 lira değerinde 4 lira vereceksiniz ama hani siz normal 4 lira gibi düşünün) ayrıca 4'ün yanına 0 koy 40 yapar! çok fena saçmaladım sorry.

ayna

sos
adamlar 1996'da güneş gözlüğü & havuz gözlüğü karışımı bir gözlükle çıkmışlar piyasaya. şimdi haberlerde gördüm hala aynı tarz gözlük var. çağ değişti, devir değişti ama adamlar tarzlarından ödün vermemiş hiç.

uludağ sözlük

sos
içinde rahatça at koşturulabilecek ortam. troller önce formatın sonra sözlüğün ırzına geçti. ayda bir sadece bildirim gelmiş diye girer çıkarım. hala daha sağlam yazarlar var ama onlar da bir bir gemiyi terk etmekteler. ben sözlüğe veda etmeden önce zall beyefendiye özel mesaj yoluyla okkalı bir küfür ettim. kovmiyirem ula kovmiyirem dedi resmen. yüzsüz...

edit: küfürde haklıydım ama. bunu demeden geçemeyeceğim. ilk göz ağrımızdı orası, lise zamanı kaydolduğum günü bile hatırlıyorum. ben durduk yere kimseye küfür etmem.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

sos
yıl olmuş 2018 hala video başlığına "full hd tek parça" yazan var. 4k videoların yaygınlaştığı çağda artık mümkünse bir zahmet full hd ve tek parça olsun. bu bir lüks değil. bir videonun tek parça olması önceden lükstü. (youtube'a maksimum 10 dakika uzunluğunda videolar yüklenebildiği zamanlar)