confessions

sos

1. nesil Yazar - Eski sevgili hüznü

  1. toplam entry 908
  2. takipçi 19
  3. puan 16062

johann wolfgang von goethe

sos
faust kitabını tam 65 yılda yazmış yazar. son satırlarını ölüm döşeğinde yazdığı rivayet ediliyor.

bugün dolaşırken rastladım. 3 liraya satılıyordu. ardından, kafamda; hiçbir marifeti olmayanlar milyonları götürürken, koskoca fikir 3 liraya kadar inmiş düşünceleriyle markete girdim. tuvalet kağıtlarının, peçetelerin fiyatları gözüme ilişti. biri 8 lira diğeri 10 lira...

koca 65 yılın,
bir peçete etmedi,
aç ceketin cebini,
sok kalemini goethe.

sos

sos
ne ataerkillikle ne de feminizm ile işi olmuş yazardır. bugün bayan başlığına yazdığım giride hem ataerkil yapıya hem de feminizme gönderme var. bunu anlayamayan veya anlamak istemeyenin algı mekanizması kapanmıştır, bir başka tabirle idrak yolları enfeksiyonuna yakalanmıştır ve bu durumda o kişiyle tartışacak bir şey de yoktur.

her türlü konuya onu tartışmaya açık olan biriyim. tartışma yapılır yanlış düşünüyorsam kabul etmeyi, çok haksızsam susmayı da bilen biriyim. fakat... bu tartışma veya gönderme argo tabir kullanarak olmaz. o zaman tartışma olmaktan çıkar. bir konuyu tartışmayı bile istemiyorsa hiçbir şey yazmasın zaten o kişi. istersen yazarı engellersin. çünkü diğer yol trollüğe veya bir başka tabirle klavye delikanlılığına çıkar.

kozmos

sos
cürmünden fazla laflar eden bir eleman. ilköğretimde veya lisede ezilen gelip burada alıyor soluğu. yahu kardeş rahat bırakın bu tarz platformları. gerçek hayatta kedi gibi takılıp buralarda devleşmeye kalkmayın. bu kadar ezik olmayın.

bayan

sos
ülkemizde "karı" diye bir kelime var. bu kelime epey kullanılmış, hala kullanılmakta. hatta "karı koca" diye bir kalıba bile girmiş. bunun kabaca olduğu düşünülmüş ve bu sefer de cinsiyetçi olan "bayan" kelimesinin kullanımına geçilmiş. şimdi bu bayan kelimesini kullananlara da o kelimenin kullanılmaması isteniyor. halbuki o adam modernleştiğini düşünüyordu karı'dan bayan'a geçerek... bazı kalıplardan sıyrılmak kolay mı bu ataerkil toplumda? hem de direkt "kadın" kelimesine geçmesi isteniyor. istek haklı fakat apalamadan yürü demek gibi bir şey bu toplumda.

mesela bayan yanı diye bir dergi var. takipçilerine göz gezdirdim epey feminist takipçileri var. feminizm kokan bir dergi. bu derginin bile ismi "bayan yanı" iken bayan yanı her ne kadar bir yaygınlaşmış bir tabir olsa da bu dergi bile yerleşmiş kalıptan kurtulamamışken, karı'dan bayan'a geçmeyi başarmışlara "kadın" dedirtmek imkansız gibi görünüyor.

şimdi konudan bağımsız olarak şunu da söyleyeyim. gerçekten bazen tabir bulmakta zorlandığım olmuştur. şimdi ayaküstü örnek veremiyorum aklıma gelmiyor ama karşı cinsten olan birini ne diye tanımlayacağım beni bazı bazı zorlamış, anlık streslere sokmuştur.

iyi parti

sos
eğer imza toplayamazsa bir parti ile ittifak yapmak zorunda kalacak parti. sadece 4 gün yüzünden bu duruma düştü. seçim üniversite sınavının olduğu 24 haziranda değil de bir hafta sonra 1 temmuz pazar günü olsaydı iyi parti'nin önünde hiçbir engel yoktu. muhtemelen bir parti ile ittifak yapacak. 100 bin imza gerekiyor seçimde aday gösterebilmesi için. imza toplama işi de tam bir angarya. imza verecek bireyin nüfus cüzdanı ile devlet dairesine gidip cumhurbaşkanı olarak meral akşener'i gösteriyorum yazılı kağıda imzasını atması gerekiyor. tam 100 bin kişi bu oyunu bozmak için gizli olan oyunu açığa çıkarmak zorunda.

üniversite sınavını bile hiçe saydılar, ertelediler. yahu bu nasıl bir korkudur?

not: o kağıtta ne yazdığını tam ben de bilmiyorum ama bunun gibi bişi yazıyordur herhalde.

önce bedelli sonra oy

sos
twitter'da gündem olmuş tag'dir.

iyiymiş ya ben de paraya sıkıştım 5-10 bin lira ateşlesinler (borç olarak) ben de oy vereyim. bu mu oy vermek, bu kadar basit mi?

normalde bedelli yapanlara, yapacaklara karşı olan biri değilim ama bu durum oy pazarlığına kadar gelirse karşıyım.

öğretmen intiharına sevinen akp'li kadın

sos
tahmin ettiğim gibi fake hesapmış:
o bireyin gerçek hesabı bu imiş: https://twitter.com/seymakrkmz
bu da akp esenler teşkilatının olay ile ilgili tweet'i:
https://twitter.com/AkGncEsenler/status/986210124694990849

olay dün ekşi'de gündem oldu. haber bültenlerine falan çıktı. bir tane sosyal medya piçinin internette provokatif amacına ulaşabilmesini, milletin sazan gibi atlamasını hayretler içinde izledik. bugün bile varolan bir fotoğraf ile bariz fake hesap olduğu belli bir hesabın yaptığı işin sonucu buralara varabiliyorsa, yarın bir gün teknolojik troller dijital ortamda olmayan bir fotoğrafı veya ortamı hazırlayıp servis ederlerse olacakları varın siz düşünün...

edit: yahu bir adet profil fotoğrafını çalmaya bakıyor olay inanılır gibi değil... yani bir troll, aile fertlerinizden birinin veya kendinizin sadece profil fotoğrafı ile size en büyük iftirayı atıp, çok büyük bir külfet altında bırakabilecek onu gördük. ki... facebook gibi ortamlarda, ayarlardan ince eleyip sık dokuyup fotoğrafları sadece arkadaşlarınıza açsanız dahi birisi arkadaşınız olmasa bile profil fotoğrafıızı görebiliyor. zaten olaya bakılırsa sadece profil fotoğrafı yeterli sizi kötü niyetine alet etmesi için...

öğretmen intiharına sevinen akp'li kadın

sos
twitter hesabına baktım, buram buram olmasa da fake hesap kokuları aldım. hesabı genel olarak inceleyince provokatif hava sezdim. hesap o profil fotoğrafındaki şahsa ait olmayabilir. (sadece bir tahmin)

bir tane profil fotoğrafından başka bir fotoğraf olmaması ile bir hesaba elbette fake hesap diyemem. hele bir twitter hesabına... ben sadece genel görünümden bir çıkarım yaptım.

sigarayı bırakmak isteyenlere tavsiyeler

sos
sigarayı istediği zaman bırakan istediği zaman içen biri olarak tavsiye değil de tecrübe vereyim.

şimdi çayı sigarasız içmek çok saçma bir eylem gibi geliyor değil mi? yahu çay sigarasız içilir mi? demeyin. işte tamamen sigarayı bırakınca içiliyor. o duygu geçiyor. hem de o mis gibi çay tadını alarak içiyorsunuz. kahvenin aromasını koklayarak, tadına vararak içiyorsunuz. kahve ve çay yancı olmaktan çıkıyor.

survivor 2018 all star

sos
bu yarışmadaki yengeçlerin sigortası yatıyor mu acaba? garibim yıllardır çalışıyor. 2 kokonata kandırmışlar muhtemelen.
bu yarışmayı yıllar boyunca pek izlemedim hatta hiç izlemedim desem yeridir. egolu saçma sapan yarışmacılar geldi geçti. (sosyal medya sayesinde ister istemez haberimiz oluyor bazı şeylerden) millet iyi izlemiş, iyi dayanmış o zamanlar valla... bu sezon yarışmacılarda turabi denilen artistin dışında egosu yüksek pek kimse göremiyorum. takip de etmiyorum. arada vakit geçirmek için bakıyorum sadece.

teke zortlaması

sos
(bkz:teke zortlatması)

seneler önce burdur stadında 20 binden fazla insanın toplanarak (öyle iddia edildi) guinness rekoru kırmak için oynadığı oyun. akabinde rekor başarısız olmuştu. 20 bin kişinin önemli bir kısmını ilköğretim öğrencileri oluşturuyordu.

bu rekor denemesine katılanlardan biri de bendim.

sene 2005. ilkokul 5. sınıf bitmişti. yaz tatilinin sonlarına doğru okul tarafından bu etkinliğe katılmak için provalara çağrıldık. her sınıftan birkaç öğrenci olmak üzere bu etkinliğe katılmak için bir grup oluşturuldu okulda. provalar bu etkinliğin olacağı günün bir gün öncesine kadar devam etti. provalarda "zorla" teke zortlatması halk oyununu oynamayı öğrendik.

rekor denemesi günü geldi. burdur stadyumuna gittik. o zamanlar toplasan 50 bin insanı geçmeyecek burdur nüfusunun yarısı ordaydı. başladık oynamaya. binlerce kişi teke zortlatması halk oyununu oynuyordu stadyumda. ne kadar orda kaldık, ne kadar sürdü bilmiyorum...

sonra ne mi oldu? "rekor denemesi başarısız oldu" denildi. olmamıştı. rekoru kıramamıştık.

çok da fifiydi.

yevgeni onegin

sos
talihsiz bir olay yaşamış yazar. anlattıklarına göre, kişilerle veya olaylarla hiçbir bağlantısı yokken biri durduk yere musallat olmuş kendisine. zaten bu tür mafya tipli psikopat görünümlü kişiler, olayı irdelemezler ve genelde işinde gücünde olan, efendi insanlara çatarlar. kendileri gibi psikopat veya psikopat tipli birilerine pek dalaşmazlar. bu da aslında onların içten içe ne kadar korkak olduklarını gösterir. kadına gelince, bu tür kadınlar gerçekten en tehlikeli türler.

umarım o olay son olur ve daha fazla sorun yaşamaz yazar.
0 /