confessions

sos

1. nesil Yazar - Kadirşinas

  1. toplam entry 1161
  2. takipçi 22
  3. puan 21818

günün sözü

sos
bir insanın mevkisinin, kariyerinin, rütbesinin yüksek olması, o insanın, saçma sapan bir şey yapmayacağı, kavga etmeyeceği veya mantıksızca bir davranışta bulunmayacağı anlamına gelmez.
[sos]

bir kedi çöp tenekesinin içinden siz yakınında değilken çıkıyorsa o acemi kedidir. merak etmeyin sizi korkutamaz.
bir kedi çöp tenekesinin içindeyse ve fazla ses çıkarıp çöp tenekesinin içinde olduğunu belli ediyorsa o az tecrübeli kedidir. çöp tenekesinin uzağından veya yanından temkinli bir şekilde geçin.
eğer az önce çöp tenekesinin yanında dolaşan kedi ortalıkta gözükmüyorsa ve çöp tenekesinin de içinden ses gelmiyorsa o profesyonel bir kedidir. o sizi hiç ummadığınız bir anda korkutacaktır.
[sos]

tıp ve mühendislik okuyanların zeki sanılması

sos
doğru olmayan bir sanıdır.

toplumumuzda böyle bir tabu var. diploması yüksek insan otomatik olarak zeki oluyor. hatta bırak diplomayı bir şekilde kariyerini ilerletmiş (mesela torpille) insanlar bile "biz bilmeyiz en çok o bilir" edasıyla baş tacı yapılıyor. zeki olmak çok başka bir şey. tıp veya mühendislik veya daha başka üst düzey bölümleri okuyanlar zeki olabilirler de olmayabilirler de. tıpkı kaldırım mühendisliği okuyanın zeki olabileceği veya olmayabileceği gibi...

ne dedim lan ben az önce? anlayan beri gelsin...

şimdi efem... bana soracak olursanız eğer bana göre zeka iq'dur. bu benim görüşüm. yani iq'su yüksek çıkan zekidir bence. hatta hayal gücü yüksek insan da zeki sayılır.

konudan bağımsız olarak;
geçenlerde duvara kapı açmak için inşaat ustası bulmuş abim bir tane. eve geldi. bir mola verdi. ben de çay götürdüm. sigaralarımızı yaktık. adam ağrılı ve benden azıcık büyük. sohbet memleketin durumundan, dolardan falan açıldı. bir konuşmaya başladı nutkum tutuldu. adam o kadar klişelerden arındırılmış, o kadar net bir üslupla konuşuyor ki... 15 dakika içinde türkiye'nin ekonomik durumunun neden bu hale geldiğinin derinliklerine indi. hiç duymadığım ekonomik terimleri duydum ağzından. bana son aldığı kitabı söyledi. epey de kitap okumuş hayatında. muhabbetin sonunda vay anasını dedirtti bana...

zengin sözlük yazarlarının tespitleri

sos
hayatım boyunca apartmanlardan uzak bir yerdeydi evimiz. en yakın apartman 500 metre uzağımızdaydı. etrafımızda bahçelikler ve ağaçlar vardı.

1-2 aydır apartmanlarla iç içe olan yeni evimizde oturuyorum. şunu farkettim. apartmanlar iç içe, yan yana, sırt sırta olunca ses daha fazla yankı yapıyor. yankı da sesin şiddetini en az ikiye katlıyor. gürültü artıyor.

park apartmanların ortasında kalıyor. ulan adam parkta ceviz kırıyor, (mecaz değil bildiğin cevizi taşla kırıyor, ben de anlam veremedim, git evinde kır ye değil mi? neyse) kırdığı cevizin sesi neredeyse tüm muhitte duyuluyor.

böyle bir saçmalık olabilir mi? oluyor.

işte ben de böyle bir tespit yaptım. (alkış)

edit:
dobra bir inşaat firmasına slogan buldum.

daha az sesle daha fazla gürültü ister misiniz? o zaman gelin beton ile yaptığımız dikdörtgen prizmalarımızla tanışın. yaşam alanınızda sağınız beton, solunuz beton ve arkanız ve de önünüz beton olacak. kısaca her yer beton olacak!

marlboro touch

sos
blue versiyonunu son günlerde günde çeyrek paket tükettiğim sigara. yarım pakete doğru çıkmaya başladı. eğer yarım pakete çıkarsa kısa zamanda bir pakete çıkması muhtemel. gidişat hoş değil. bu işe bir dur demem gerekiyor.

cappy canavarı

sos
cappy meyve suyunun içinden çıkması muhtemel canavar. piyasada ne kadar çürük, çarık, artık, düşük kalitede meyve varsa bunları hazır meyve suyu üreticileri ucuza satın alır ve onlarla meyve suyu yapar. katkı maddeleri ile meyve suyunun tadı güzelleştirilir. hatta karışık meyve suyu diye bir şey sadece ve sadece fabrikanın satın aldığı meyvelerden arta kalanlar israf olmasın (daha doğrusu para çöpe gitmesin zihniyetiyle) diye yapılmıştır. her türlü meyveyi harmanlamak suretiyle karışık meyve suyu üretilir ve para çöpe gitmez. her ne hikmetse bu meyve suyu da tutmuştur. tadı pek bir şeye benzemese de hunharca tüketilmektedir.

brazzers

sos
en az oyuncu kadrosuyla en fazla filmi çekmiş tek film yapım şirketi. aslında kadın oyuncu kadrosu epey geniş fakat bir filmde sadece 2 kişiyi oynatıyor yönetmen. bazen 3 kişi de oynatabiliyor. ayrıca filmlerini sinemada gösterime sunmayan, doğrudan online satışa çıkaran tek şirket. ve de filmleri en fazla korsana düşen şirket olabilir.

azrailin regl donemi

sos
interaktif sözlükler aleminde farklı farklı birçok yazar tarafından girilen birçok yaran entry gördüm bugüne kadar. fakat düzenli olarak yaran entry giren nadir yazar gördüm. azrail bunlardan biridir.

okul alışverişi

sos
mis gibi defter kokusu barındıran alışveriştir.

- oğlumuz okusun da büyük adam olsun
(12 yıl sonra)
+ ya sizin bi oğlunuz vardı ne oldu ona?
- astronot oldu...
+ ooo... tebrik ederiz. nasa'ya mı alındı?
- yoo...
+ ee nerede?
- çanak anten tamir ediyor. sonuçta o da uzay ile ilgili ya hani...
+ neyse çaylarımızı da içtik biz kalkalım artık.
- yine bekleriz.
+ kısmet...

öğrenci evi

sos
kimsenin kimseye kimsin? diye sormadığı evdir. tanımadığınız bir öğrenci evinin zilini çalıp sorgusuz sualsiz içeriye buyur edilme ihtimaliniz epey yüksek. çünkü kapıyı açan kişinin size kimsin? sorusunu sorma ihtimali çok düşük. duruma göre yatıya bile kalabilme ihtimaliniz var. kimsenin sizin onları tanımadığınızdan haberi olmaz.

hayatımda hiç öğrenci evinde kalmadım. fakat birkaç kez misafir olarak öğrenci evine gittim. manzarayı gördüm.

belli bir disiplini olan öğrenci evleri de var fakat öğrenci evlerinin geneli kontrolsüz, düzensiz, insanların karambol yaşadığı bir ortamdan oluşuyor. bir de kalabalık oluyor. kalabalık olması ile düzensiz olması doğru orantılıdır. ne kadar kalabalıksa o kadar düzensizdir.

benim kesinlikle kalamayacağım bir ortam var. lise sonrası olur da bir yerleri kazansaydım çok zor şartlarda okurdum.

zengin61

sos
aslen trabzonlu olan "zenginsozluk.com" admininin isimlendirdiği zengin sözlük'ün bot hesabı.

şaka tabi. bir an böyle bir çağrışım estirdi bende.

hoş gelmiş yazar...

risk budur

sos
her ne kadar yaygınlaşmış bir hikaye olsa da, duyunca "vayy" dedirtse de aslında biraz geniş düşününce anlaşılır ki; risk o öğrencinin yaptığı değildir. yani kağıda "risk budur" yazıp vermek risk değildir. önce bir risk kelimesinin tam olarak ne manaya geldiğine bakmak gerekli.

2018 ekonomik krizi

sos
ekonomik politika; vasıfsız damadın, siyasi politika; başta, damadını ekonomi bakanı yapan ve saray üstüne saray yapan reisin ve diğer reise biat eden tüm yiyicilerin elindeyken pek durulacak gibi gözükmeyen krizdir.

sifre alzeimeri

sos
bir modern çağ sendromu. son yıllarda birçok kişi yakalanmıştır diye düşünüyorum bu sendroma. sitelerin zorla karmaşık şifre girmeyi kullanıcıya dikte etmeleri sonucunda oluşan bir sendrom. önceden pek önem arz etmeyen sitelere 123456 şifresi ile kaydolurdum. şimdi en basit bir forum sitesi dahi en az bir büyük harf, özel karakter vs. istiyor. banka bilmem kaç aya bir zaten karmaşık olan şifreyi başka bir karmaşık şifre ile değiştirmeni istiyor.

buna bir nebze çare olarak her sitenin kabul edebileceği cinsten karmaşık bir şifre oluşturup ezberledim. eğer kaydolduğum yer pek önem arz etmiyor fakat yine de azıcık da olsa güvenli ise bu şifreyi kullanıyorum. e-posta ve online bankacılık şifrem dışında neredeyse her sitede şifrem aynıdır. çok güvensiz bir siteyse veya tek kullanımlık bir siteyse sallar geçerim şifreyi.

acıgöl'de hayvanseverleri protesto eden kalabalık

sos
cehaletin yanardağlığını yapan bir tutam kalabalığın, bir olayı, konuyu saptırmak suretiyle, akıllarınca gizlemeye, saklamaya çabalaması sonucu, yine kendilerinden beklenildiği üzere, gelenlere cehalet püskürtmeleri olayıdır.
link
bir fotoğraf ile cehaletin zirve yapmış halini gösterin deselerdi bu kare ilk 100'e girerdi.
0 /