confessions

turuncu gemi

2. nesil Yazar - becerikli

  1. toplam entry 1430
  2. takipçi 11
  3. puan 12786

levent üzümcü'nün atatürk sevmeyenlere hain demesi

turuncu gemi
fatih tezcan'ın sıçmık söylemleriyle kardeş bir söylemdir. mustafa kemal her ne kadar cumhuriyetimizin kurucusu ve gelmiş geçmiş cumhurbaşkanları arasında en iyisi olsa da son tahlilde bir siyasetçidir. kimse mustafa kemal'i, abdulhamt'i, erdoğan'ı sevmeye zorlanamayacağı gibi sevmiyor diye de hainlikle suçlanamaz. zira aklı selim düşünüldüğünde ikisi de faşizmdir.

ben bir komünist olarak, genç cumhuriyeti milli burjuva değerler üzerinde yükseltmeye çalışan gazi paşayı korkmadan eleştirebilmeliyim. bunun adı demokrasidir. hatta ilerlemedir. ama tabii ki bu eleştiriler ideolojik temelli olmalıdır. ülkemizin çok büyük bir kısmının saygı, sevgi, minnet duyduğu bir insana asla saygısız bir üslup geliştirilmemelidir. demokrasi kültürünün en önemli temeli olan bir arada yaşamanın gereğidir bu.

fakat kim olursa olsun sevmemenin bedeli hainlikle itham etmenin hiç bir demokraside yeri yoktur.

jenifer aniston

turuncu gemi
ergenliğimde hastası olduğum kadındı. minyon kadınlara karşı olan büyük aşkım jeni ile başlamış olabilir. biraz büyüyüp sapyosekselizme meyil edince ilgimi çekmemeye başladı. bugünlerde artık kendisi bir mature ve minyon bir kadından daha güzel bir şey varsa minyon ve mature bir kadındır. bu yaşına kadar 3-5 kitap da okumuştur.
bir gün bir ortamda karşılaşırsak benimle çay içme şansı olabilecektir.

barbaros şansal

turuncu gemi
modayla ilgilenmediğim için sanatı hakkında yorum yapamayacağım modacı. ama bir kaç programda denk geldiğim kadarıyla gerçek bir entelektüel ve tatlı bir kırık.

lafını sözünü esirgemeyen cesur da bir adam. günümüzde baba baba aydın geçinip hükümetin bir politikasını eleştiremeyen korkaklar yanında baya da delikanlı bir adam.

bu adamcağızı çevresi polisle doluyken vahşi bir guruhun dünyanın gözü önünde linç ettiğini her kes gördü. oysa türkiye'de işkence mi var? bari eskiden bu kadar göz önünde yoktu demek istiyorum.

elbet geçecek bu günler. zulüm payidar kalmayacak. ve geçmişe baktığımızda atilla taş'ların bile susmadığı, f tipinde yattığı günleri nasıl atlattığımıza bakıp ürpereceğiz.

mehmet akan

turuncu gemi
ülkemizde genel olarak 15 sene büyük başarıyla canlandırdığı bizimkiler dizisindeki ''sabri bey'' rolüyle tanınır. bir çok başarılı ve tiyatro camiasında saygınlığı olan tiyatro eserleri yazmıştır.

fakat benim için en önemli rolü müjde ar'ın baş rolünde oynadığı ''teyzem'' filmindeki tacizci üvey baba rolüdür. kanaatimce bu performansı bir abd filminde sergileseydi aynı yıl hem altın küre hem de oscar'ı kucaklardı.

ışıklar içinde yatsın.

korku

turuncu gemi
bir iç güdü durumudur. hatta yaşamda kalmak için olmazsa olmaz bir iç güdü durumudur. en sağlıklı ruh hali bu iç güdüyü yönetmeyi öğrenerek güdü seviyesine getiren ruh halidir.

erdal özyağcılar

turuncu gemi
bu kalibrede bir tiyatro ve sinema oyuncusu avrupa'da yaşasaydı üzerine en az 50 kitap yazılırdı. şatolarda oturuyor olurdu ve hatta ulusal onur ünvanı falan verilirdi. bir çok tiyatro oyununda canlı izlemekten şeref duyduğum bir ustadır.

sinemamızda da ilk önemli denebilecek karakter rolü kapıcılar kralındaki hacer'in abisidir. usta o küçük rolü bile öyle bir üstüne giymiştir ki yolda yanınızdan o halde geçse cüzdan sağlam mı diye cebinizi yoklarsınız.
kibar feyzo'da abaza ama iyi niyetli karakter zulfo'dur. yine postacı filminde asabi alamancı lütfü. züğürt ağada ''kekeç salman'' yılanların öcünde ''haceli''

ve tabii televizyonda, elveda rumeli dizisinde ramiz, bizimkilerde şükrü, ve şehnaz tangoda muhsin.

böyle sanatçılarımız iyi ki ülkemizde doğmuş diye sevinsem mi, yoksa üzülsem mi kararsızım.

yap işlet devret

turuncu gemi
devletin kalkınması için halka mucize olarak sunulan ucube kurumdur. ismi lugatlarda sistem olsa da son 20 yılda halkı milyar milyar soymanın kurumsallığı haline getirilmiştir.

bu sistem devletin veya halkın kalkınması için bir mucize olmasa da siyasi iktidarların yandaş mütahitlerini semir semir semirtmesi için mucizedir. mucizeye bakın ki bu sistem içine girene kadar çaycıya bile borçlu olan şirketler çok kısa sürede dünyanın en büyük 100 şirketi arasında yer alırlar. maşallah allah daha çok versin ama gözümüz yok diyemiyorum, zira para bizden sömürüldüğü için gözümüz var. para bizden çalınıyor diye bir ifade kullanamamaktayım. zira bu kat be kat faiş sömürü tamamen yasal.

malum kişi meydanlarda imf'ye allah kuruş borcumuz yoktur diyor ve bu doğrudur. ama bugün kimsenin şefaflık gibi bir derdi olmadığı için bu şirketlere ne kadar borçluyuz tam olarak bilmiyoruz. hatta eylül, ekim ayı gibi çaresiz çağırılacak imf'nin bile bu borç karmaşası içine girmek istemediği konuşulmaktadır.

ercan yazgan

turuncu gemi
kadri kıymeti bilinmemiş, geçen yıl yitirdiğimiz sinema ve tiyatro sanatçımızdır. hepimizin çocukluğunda ''kapıcı cafer'' ve ''memnun kaygısız'' olarak bir eli, izi olan güzel insandır.

bizimkiler dizisinde çok kısık ıslıkla çaldığı meşhur ''ipek mendil'' türkümüzdür.
sadık gürbüz yahut ilyas salman'dan en az bir kere dinlemenizi ivedilikle tavsiye ederim.
büyük ustayı bu gece hüzünle yad ediyorum.

ipek mendil dane dane
yuğdular serdiler güle
ana oğlunu yuğdular
başucunda döne döne
gülüm oy oy yavrum oy oy

yozgat sürmelisi

turuncu gemi
müzik bilgesi ve alimi nida tüfekçi'nin modern zamanlara armağınıdır. bir çok büyük usta tarafından seslendirilmiştir. genelde müslüm babadan dinlesem de bugün neşet babanın sazını tüm tüm yutasım geldi.

sadece aşağıdaki sözler bile anadolu'nun salt bir coğrafya değil, muhteşem bir aşk başkenti olduğunun ispatıdır. koskocaman muhteşem bir şiir başkenti hatta. bu halde bok etmek bizim zamanımızın bir becerisi oldu.

kaşın çeğmelenmiş kirpik üstüne
havada buludun ağdığı gibi
çiğ düşmüş de gül sineler ıslanmış
yağmurun güllere yağdığı gibi...

doğu perinçek

turuncu gemi
abdullah öcalan için ''türkiye cumhuriyetinin safına geçti'' diyen bir acayibimsi. bu önermenin bin de biri tespitlerde bulunan yüzlerce hdp'li siyasetçi neden cezaevinde peki? bu ülkede kaç çeşit hukuk var ve kaç çeşit kişiye, siyasetçiye özel uygulanmakta sorusunu akıllara getiren şahıstır.

mitoloji

turuncu gemi
hakikatin, bir beyin besini sembollerle felsefik anlatım şeklidir. semavi veya tek tanrılı dinler denerek yanlış tanımlama yapılan yahudi türevi dinlerin ayetlerinin kökenlerini de esas itibariyle mitler oluşturur.

selahattin demirtaş

turuncu gemi
küçücük hücresini evren yapıp faşizme boyun eğmemiş hdp lideridir. demirtaş'ın basına verdiği son demeçle ilgili bazı satır başları şöyledir.

''akp'den ayrılarak parti kuracaklarını söyleyen kesimlerin nasıl bir program ve kadroyla yola çıkacaklarını bilmiyoruz. bunların akp tabanını etkileme gücünün olup olamayacağı da belli değil. ancak ileri demokrasinin adresi olmayacaklarını şimdiden söyleyebiliriz. merkezinde sol hareketlerin olduğu bir demokrasi bloku dışında hiçbir alternatif ne gerçekçi olabilir ne de umut.''

akp iktidarı, kapitalizmin ve neoliberalizmin 20-30 yıl önceki en vahşi halini kendi ülkesinde uyguluyor. almanya, fransa, ingiltere, kanada, japonya gibi ülkeler dahil, çok sayıda kapitalist devlet, kendi ülkelerindeki doğa katliamlarını en aza indirecek tedbirleri alarak risklerin tamamını 3'üncü dünya ülkelerine havale etti.

''siz bugün kanada'da bu kadar acımasızca ağaç kesip böylesine tehlikeli bir şekilde altın arayamazsınız. ama kanadalılar bunu türkiye'de rahatlıkla yapabilirler. bugün artık türkiye'nin bütün doğal güzellikleri utanmazca, insafsızca sermayeye peşkeş çekilmektedir. işin daha hazin ve vahim tarafı ise akp iktidarının bu yolla yabancı sermayeyi ülkeye çekmiş olmayı başarı hikayesi gibi sunmasıdır. neoliberalizmin kesintisiz büyüme ve aşırı tüketime dayalı işleyişi, doğanın tüm kaynaklarını da sermayenin hizmetine sunmaktan çekinmez. mevcut ekonomik kriz derinleştikçe, akp iktidarı daha ağır ekolojik felaketlere yol açacak peşkeşleri sürdürecektir. oysa onurlu bir yaşam için, yeteri kadar gelir için, işsizliğin önlenmesi için kapitalizme mecbur değiliz.''

iyimser bir gül

turuncu gemi
yusuf hayaloğlu'nun muhteşem şiirlerinden biridir. aynı zamanda bu yüz yılın en iyi aşıklarından selahattin demirtaş'ın, sevgilisi başak hanıma bir buklesiyle seslendiği şiiridir

''uyandım seni düşündüm
birden bire duvar birden bire gece yarısı
uyandım seni düşündüm hadi yar
ay göğsümün ay göğsümün sol yarısı. ''

dert etme iyiyim ben
ara sıra mahşer ara sıra yaşama hırsı
dert etme iyiyim hadi yar
ay hüznümün ay hüznümün tütün sarısı...

evde çırılçıplak dolaşmak

turuncu gemi
son günlerde kafam bozuldukça evde donla dolaşıyorum. evde benden başka kimse yok. ama yani hükümet politikalarından , kafamı bozan yeğenlerime kadar bir protesto biçimi olarak ciddi ciddi geliştirdiğim bir eylem oldu evde donla gezmek. rahatlıyorum ve tavsiye ederim.

sadece bayram vesilesiyle et getiren kolu komşu kapıyı çalınca sıkıntı oluyor. pantolunumu bulup giyene kadar 1 dakika geçiyor. bence asıl devrimci faaliyet kurban eti getiren komşuya o halde kapıyı açmak olurdu. bu revizyonist yaklaşımım dolayısıyla öz eleştirimi vermekteyim.
yetiş ya stalin, yetiş ya lenin. ya da 112'yi arayın, iyi değilim ben gençler.

bizimkiler

turuncu gemi
youtube den 1 aydır aralıksız manasızca izlediğim dizidir. yapımcılığını ve yazarlığını bir kaç gün önce kaybettiğimiz büyük sinemacı umur bugay yapmıştır.
bir türk olarak milliyetçiliğe en uzak insan olsam da, edebiyatımız ve tiyatromuzla ne kadar övünsem az gibi hissederim. bu dizide yıllarca inşaat hamalı gündelikleriyle dünya tiyatrosunun yüz akı diyebileceğim o kadar çok oyuncu var ki. kişisel tarihimdeki bir kaç gurur kaynağımdan birisi, neredeyse hepsini en az bir kere sahnede canlı izlemiş olmamdır.

genç sosyolog dostlarıma, kent sosyolojisi ve orta sınıf çelişkilerini anlamaları açısından mutlaka bir ders niteliğinde izlemelerini önerdiğim yapımdır.

diziden tek sıkıntım çaycı abbas'ın repliklerinin gün içinde dilime dolanması. cıvık müdürüm affedersin. hatırlayan var hatırlamayan var.

emine ülker tarhan

turuncu gemi
türkiye siyasetinin iticilik sarışını. siyaset yaptığı her demecinde sadece ve sadece ''kürtler terörö'' deyip duran mağlup ve kayıp siyasetçi. mikro partisiyle girdiği seçimlerde halkımızın kendisine binde bir bile teveccüh göstermemesi sonucu yine kürtlere çatmış birey.

şimdi bağzı ulusolcular chp'nin hala bu tarz siyaset yapması için baskı yapmakta. yapanı var kardeşim işte gidin yanında içip içip vahvahlanın.

bu zihniyetle akp'yi yenmek için girerseniz seçime, 2050 de falan yenersiniz ekime.

türk eğitim sistemi

turuncu gemi
beton beton cahil yetiştiren sistemdir. son dönemde artan işsizliğin en önemli sebebi ekonomik kriz olsa da, bir sebebi de piyasada sağlık sisteminden torna tesfiyeye kadar iyi eğitimli insan bulunamamasıdır.

bugün bindiğim belediye otobüsünde korkunç bir manzaraya şahit oldum. yanımdaki koltukta 20'li yaşlarda genç bir kız muhteşem yy diye bir dizi izlemekteydi. tuncel kurtiz'in sesi dikkatimi celpetti ve ben de göz ucuyla baktım. malum arkadaş yüksek sesle ve heyecanla izliyordu diziyi. tuncel kurtiz bir hikaye anlatıyordu. ''bir gün hasan sabah'ın fedaisi selçuklu sultanı sellahatin'in karşısına gelir.'' bu cümleyle daha içim için çıldırdım zaten. selçuklu devletinin sellahatin diye bir hükümdarı olmamıştır. kurtiz kıssayı anlatmaya devam ediyor. ''hasan sabah'ın fedaisi hükümdara efendisinden bir mesaj getirdiğini ama bu bilgiyi paylaşmasının şartının odayı tamamen boşaltılması olduğunu söyler. sultan teklifi kabul eder ama başında sadece 2 muhafızını bırakır. elçi onların da odadan çıkmasını ister. sultan reddeder. o muhafızların kendi evladı gibi olduğunu ve onlardan gizli saklısı olmadığını buyurur. bunun üzerine elçi o muhafızlara size şu an emretsem kılıçlarınızı çekip sultana saplar mısınız diye sorar. muhafızlar evet der. meğerse o korumalar da haş haşilerin adamlarıymış.''

bu kıssa, asıl itibariyle hasan sabah'dan yüz yıllarca sonra yaşamış torunu sinan'la, memlüklü sultanı sellahatin eyyubi el kurdi arasında geçer.
milliyetçiliğin tavan yaptığı bu devirde sellahattin diye bir selçuklu sultanı var mıydı lan diye sorgulanmamasıdır. zira yok aq.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

turuncu gemi
beni deli mi sikti de sabahın 4 46'sında sözlükteyimin cevabını vermek istiyorum. korkunç bir kabus gördüm. rüyamda yüzlerce kişi olarak bir gemi kazasından kurtulmaya çalışıyorduk. bir süre önce kaybettiğim en iyi dostumu gördüm gemide. elimi tuttu ve beni kendine çekmeye çalıştı. ben de ona gitmeye gönüllüydüm. bu esnada hiç tanımadığım bir insan beni kendine çekti güç olsa da kurtuldum.
belki sabah uyandığımda bana skimsonik bir rüya gibi gelecek ama şu an bütün varlığımla kabusun etkisindeyim. çok uzun yıllardır yalnız yaşamanın bedellerinden biri evde başka bir nefesten güç alamamak böyle durumlarda.

anlayacağınız deli falan skmedi. herkesin yalnızlıktan böğür böğür böğürdüğü bu çağda ona bile bir şans olarak bakmak lazım belki de.

tıp biliminde iğne sorunsalı

turuncu gemi
buradan ilaç kapitalistlerine seslenmek istiyorum. eyyy ilaç tüccarları ve barbarlar, tekel savunucuları ne istiyorsunuz hala bizden? milyar dolarlar kazanıyorsunuz ve neden hala bu işkenceye bir alternatif bulamamaktasınız? dininiz imanınız yok mu lan sizin?

heyecanlandığınız ve korktuğunuz zamanlarda damarlarınız kaybolur. geçen hafta geçirdiğim küçük bir ameliyat öncesi hemşire damarlarımda deneme yanılma yoluyla damar ararken de öyle oldu. bütün hastane çalışanları iş arkadaşlarınızsa ''sikecem yapacağınız işi'' diye bir hasta kaprisi özgürlüğünüz de olmuyor olamıyor yazık ki.
gerçi bu çük kadar çük ameliyatını da değerli sözlüğümüzde bir nev-i çanakkale destanı, 15 temmuz dirilişi gibi anlatıp durdum kusura bakmayın artık. (bkz:ameliyat olmak )

her ameliyat sonrası gelenektir. ameliyattan takribi yarım saat sonra bir hemşire kıçtan ağrı kesici iğne saplamak için odanıza gelir. hemşire abla odama girdiğinde enjektörü son kez test ediyordu. ve belki bana inanmayacaksınız ama gözlerinde zevk gördüm. tamam her kes yaptığı işi sevip zevk almalı derler ama kastedilenin bu durum olduğunu hiç sanmıyorum.
dedim abla, allah muhhamed için şunu damar yolundan bas. yok dedi. mecbur kıçımızı yana döndük saplattık iğneyi.
inanır mısın sözlük? bir haftayı geçti bu vakanın üzerinden hala kıçımdaki yer sızlamakta.
gece bir hemşire arkadaş daha geldi iğne saplamaya. samimi de bir dostumdu bu hemşire arkadaş. dedim gözüm bu saate güzel bir popo görmek istiyorsan interenete gireceksin artık. saplatmadım.

gerçekten artık biz mağdur hastalar ve hasta adayları yek ses olup kapitalist tıbba iğneye bir alternatif bulmaları için yükselmeliyiz.
yani tıp biliminin esas amacı yaşam kalitemizi yükseltmek değil mi? bu işkenceye neden devam ediyorlar hala?

haydi kardaşlar!!!!

scarface

turuncu gemi
oliver stone'in neden daşşağını yemeliyizi bize bir kez daha ispat etmiş filmdir. al pacino'yu muhteşem oyunculuğu için gece gündüz höpürterek içsek az kalır. lakin o brain de palma'nın götünü eşekler siksin. o capolla özentisi deyyus yönetmeseydi 40 kat daha güzel olacak filmdir.

şengül hablemitoğlu

turuncu gemi
2002 yılında katledilen bilim insanı necip hablemitoğlu'nun kendisi de bilin insanı olan eşidir. tıp alanında çok değerli çalışmaları ve kitapları vardır. şengül hoca son dönemde iyi partiden izmir milletvekili adayı olmuş fakat yazık ki seçilememiştir. siyasi görüşlerimiz 180 derece zıt olsa da sağda bu kadar kaliteli insanlar yer aldığı için ülkemizin geleceği adına içim umutla dolmaktadır.

bugün itibariyle kaz dağları direnişiyle ilgili, merhum hablemitoğlu üzerinden cahilce saptamada bulunan profumsu burhan kuzu'ya muhteşem bir şekilde had bildirmiştir. şengül hocamızın saygıyla ellerinden ve kaleminden öperim.

''burhancım, #neciphablemitoğlu 18 aralık 2002 yılında ankara'da ödürüldü. senin partinin ilk iktidar döneminde. ne ahlaksızsınız ki katilleri 17 yılda bulmak için zerre uğraşmadınız. şimdi ağzına alırsan adını senin o ağzını burnunu dağıtmak da bana düşer. edepsiz çirkef...''

adem huduti

turuncu gemi
demokrasi güçleri tarafından darbe girişimi öncesi de ülkemizin güneydoğu'sunda darbe mekaniğini hayata geçirmek için işler yapıldığı yazılan kişidir. 15 temmuz darbeci askerleri o gece ilk defa mı halka kurşun sıktılar kanaatimce bir gün türkiye yargısı bunu ciddi şekilde araştırıp hesabını soracaktır.
0 /