confessions

turuncu gemi

2. nesil Yazar - Akıllı

  1. toplam entry 582
  2. takipçi 5
  3. puan 5332

prens

tekel savascisi ahmet abinin yegeni
Prens, Floransalı yazar Niccolo Machiavelli tarafından yazılmış politika hakkında bilimsel bir incelemedir. Asıl adı "De Principatibus" olup 1513 yılında yazılmasına rağmen 1532'ye kadar, yani Machiavelli'nin ölümünden 5 yıl sonrasına kadar basılamamıştır.

Vikipedi ön bilgisi.

Günümüz devlet yapılarını ve devlet işleyişlerini anlamak için okunması gereken kitap. machiavellist Düşünce ve hükümdarların nasıl daha iyi hükümdar olacağını geçmişten örneklerle anlatılmıştır kitapta. Yanlış hatırlamıyorsam dönemin floransa prensi mediciye hediye olarak yazılmıştır.

Kısaca machiavellist düşünce şunu anlatır, devletin bekası ve kendi koltuğun için her şeyi yapabilirsin. Amaç uğruna giden yolları meşrulaştırır. Devlet asla ve ne olursa olsun sorgulanamaz.

şarap

magic mushroom
şarabı güzel içenler, güzel mısralar dökmüşler kağıtlara.

bazen kan kırmızı bir sarhoşluk, bazen kekremsi bir hüzün dilde. şarap! aşkın içkisi! yudum yudum bir özlemek bazen, bazen acı bir yalnızlık.

şarap, şairlerin içkisi.

***

Ve şarabı hakkıyla içmiş bir üstadın dizelerinde hayat bulur bu kızıl su.

"bulut geçti, gözyaşları kaldı çimende
gül rengi şarap içilmez mi böyle günde?
bugün bu çimen bizim, yarın kim bilir kim
gezecek, bizim toprağın yeşilliğince

bu yıldızlı gökler ne zaman başladı dönmeye
ne zaman yıkılıp gidecek bu güzelim kubbe
aklın yollarıyla ölçüp biçemezsin bunu sen
mantıkların, kıyasların sökmez senin bu işte

seher yeli eser yırtar eteğini gülün
güle baktıkça çırpınır yüreği bülbülün
sen şarap içmene bak, çünkü nice gül yüzler
kopup dallarından toprak olmadalar her gün."

ömer hayyam

çinin everesti çöp nedeniyle turistlere kapatması

bonnie
çin, everest dağı'nın tibet özerk bölgesinde kalan 5200 metreden yüksek kısımlarını ekolojik koruma nedeniyle turistlere kapamış. geçen yıl buradan 8,4 ton, daha alt kısımlarda ise 335 ton çöp toplanmış.

son 8 yılda buraya 20 binden fazla kişi tırmanmış.

gerçekten bu nedenle yapmışsa eğer, bir takım kısıtlamalar getirmesi çin hükümetinin yerinde bir kararıdır. ulan o kadar yükseğe tırmanırken ne taşıyorsunuz bu kadar çöp yaratacak anlamadım ki dağcıların çantalarının hafif olması gerekir diye biliyorum.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/seyahat/cin-everest-dagini-cop-nedeniyle-turistlere-kapatti/

ernesto che guevara

magic mushroom
doğum adı ernesto guevara olan arjantinli devrimci ve fikir adamı.

doğum belgesine göre 14 haziran 1928'de arjantin rosario de la fe'de doğan guevara, baba tarafından irlandalı anne tarafından bask.

kendisine meslek olarak doktorluğu seçen guevara, devrimci mücadelesi sırasında askerlik de yapmış, aynı zamanda 7 tane yayımlanmış şiiri de bulunan çok yönlü ve başarılı bir fikir adamı aynı zamanda.

arkadaş anlamına gelen "che" ismini kendisine yoldaşı antonio nico lopez vermiş ve zamanla devrimci, ernesto che guevara olarak anılmaya başlanmıştır.

che guevara, zorluklarla geçen kısa yaşamına onurlu ve devrimci bir mücadele sığdırmış ve dünyanın en önemli devrimci simgelerinden biri haline gelmiştir.

fidel castro ile birlikte küba devrimi'nin mimarı ve önderlerinden olmuş, hayalini kurduğu sosyalist küba'da hayatının geri kalanını rahat içinde geçirmek yerine devrimci mücadelesini sürdürmek üzere yollara düşmüş ve ne yazık ki 1967'de gerilla operasyonlarına önderlik ettiği sırada bolivya'da özel harekat birliği tarafından yakalanmış ve 9 ekim 1967'de yargılanmadan idam edilmiştir.

daha iki yaşındayken astım hastalığı ile başlayan mücadelesi tüm hayatı boyunca onurlu ve kararlı bir şekilde sürmüş, kimseye ihanet etmeden, onurunu çiğnetmeden bu dünyadaki varlığını belki de olabilecek en üst seviyede tamamlamış gerçek bir devrimcidir che guevara. fikirleri ve mücadelesi hala tüm dünya devrimcilerinin ışığı ve yoldaşıdır comandante (komutan) che guevara'nın.

adem elması

tekel savascisi ahmet abinin yegeni
Kaşıkçı elması ile kapışır kıhkıhkıh

Babamdan kadın erkek ilişkileri üzerine pek ders almadım. Bizde muhabbet genelde kısadır. Seviyoruz birbirimizi ama ikimiz de soğuk insanlarız. Aldığım az derslerden biri budur.

İstanbula ilk geldiğim dönemde babamla gezerken travesti muhabbeti geçti. “Bazılarının erkek olduğunu anlaman imkansızdır. Benim taktiğim adem elmasıdır.” Demişti.

kaostan beslenmek

diko
Birinci derece akrabalarimin hayat felsefesi. Iki gün rahat durmuyorlar arkadaş. Sürekli bi ayak oyunları sürekli bi hamle. Sürekli de hir gür. Uzak durmaya çalıştıkça seni içine çekmeye çalışan insanlar. Benim gibi düz bir insan için zor bir durum.

kadın cinayetleri

miyesmikcih
kadın cinayetlerinin aylık bilançosunu duyurarak halkın ilgisini bu yöne çekelim.
2019 ocak ayı kadın cinayetleri :
bursa'da 2 olmak üzere yurt genelinde toplam 43 kadın katledilmiş.
dur de platformu bildirmiş.
şubat ayı verilerini bursa muhalif gazetesinden bekliyoruz.

zengin itiraf

magic mushroom
Ben küçükken bi' gün annemle babam çok büyük bi kavga etmişlerdi. İlk kez öyle görmüştüm onları. Boşanacaklarını düşünüp bütün gece ağlamıştım. O zamanlar beni sevdiğini düşündüğüm bir tanrım vardı ve dua etmiştim ona. Hatta kendimce totem bile yapmış Annemle babam boşanmazsa erik yemekten bile vazgeçeceğim demiştim çünkü mevsim henüz kıştı ve ortalıkta erik falan yoktu. Ve erik benim için çok önemliydi.

Ertesi gün annemle babam barıştılar, ben de çok mutluydum artık boşanmadıkları için. Sonra bahar geldi, erikler yeşerdi ağaçlarda, erik yenmez mi hiç, yedim umarsızca, yaptığım totemi aklıma bile getirmedim. Erik yenmez mi hiç? Ve sadece o bahar değil takip eden her baharda tanrıya verdiğim sözü unutarak hatta tanrıyı da unutarak deliler gibi erik yedim. Hiç yenmez mi yahu erik? Ve annemle babam hiç boşanmadılar. Beni önemseyen bir tanrı da yokmuş zaten, onu öğrendim.

Ama o kış verdiğim sözü tutmadım diye evren kızdı sanırım bana. Sanki benim bu büyük şanssızlığım erikle ilgili gibi geliyor. O kış galiba büyük bi hata yaptım ve kırdım bir şeyleri. Ama elimde değil, çok seviyorum eriği, erik sevilmez mi hiç?

haluk bilginer

magic mushroom
Dünyanın en iyi oyuncularından birisidir. Sesi ayrı, tipi ayrı karizmatiktir. Türkiye'de değil de amerika'da, İngiltere'de falan doğmuş olsaydı eğer, şu an dünyaca ünlü bir oyuncu olarak yaşıyor olacaktı. Canım benim.

karanfil

kombiwankenobi
Sözlerinin sezen aksu'ya, müziğinin sezen aksu ve uzay heparı'ya ait olduğu anlamlı hatta çok anlamlı şarkı.

“Sen ki özgürlük kadar güzelsin
Sevgi kadar özgür
O güzel başını uzat göklere
Gül güneşlere gül

Kırılma küsme sen yine bir şiir yaz
Çok değil inan az kaldı az
Bu kadar erken susma biraz bekle
Ağlama ağlama gül biraz.”

gheorghe hagi

fall
galatasaray kariyerine necmettin erbakan başbakanken başlayıp, bülent ecevit başbakanken bu kariyeri sonlandıran futbolcu eskisi. şöyle düşünün hagi galatasaray'a geldiğinde bu adam kimmiş lan diye gugıllayamazdınız çünkü google o galatasaraya geldikten iki yıl sonra kuruldu.

maradona, george best, eusebio, puşkaş, gerd müller, beckenbauer, metin oktsy, lefter, hakkı yeten vesaire gibi futbola bir karakter katmış bir adam olsa bu tarihi kişiliği hala 2019 yılında analım, övelim ama adam kendi taraftarına hirsizsiniz siz diyen karaktersizin teki.

futbol zekası, top tekniği, oyun hakimiyeti çok iyi, türk futboluna emre belözoğu ve hatta arda turan futbol ekolünü getirmiş bir top tepici işte

mobil tanzim satışları

miyesmikcih
komünizme dolaylı geçiş.
bu girişimde chp bulunsaydı çoktan alanlarda "komünizm provası yapıyorlar" diye topa tutulur, malum güruh hülooogg çekerdi.
tanzim satışlar derken solhoz ve kolhozlar, kooperatifler. aracılar ve tefecilerin ortadan kaldırılması insanın yüzüne kocaman bir tebessüm yayıyor.
pim'de (pahalılık ve işsizlikle mücadele) yapamadığımızı reis yapacak.
putin, maduro derken, "körle yatan şaşı kalkar" durumu mu gerçekleşiyor dersiniz.
bu kış çıkmadan komünizm gelir. olmazsa önümüzdeki kış. celal bayar mezarında ters dönecek.

everly brothers

bonnie
1950 li yıllarda don everly ve phil everly kardeşlerden oluşan o dönemin en iyi vokal guruplarından biri. 60' lı yıllara ilham vermiş bu grup bob Dylan, beatles' a kadar pek çok müzik insanını etkilemiş.

oğuz aral

bonnie
1936-2004 yılları arasında yaşamış ve dünyanın en fazla satan satan 3. dergisi gırgır ile müthiş bir muhalefet yapmış sanatçı.
gırgırı çıkartmadan önce uzun yıllar pandomim gösterileri yapmış ve trt' ye çizgi filmler hazırlamıştır.

genç karikatüristlere "gereksiz taramalardan kaçın" tavsiyesi veren "huysuz ihtiyar" en çok avanak avni, utanmaz adam, mayk hammer ve vites mahmut tiplemeleriyle tanınıyordu.

dijital diktatörlük

bonnie
olacağına bak.

telefonlar kapalıyken bile dinlenme, bilgisayarların kameralarından siz farkında değilken bile görülme, Facebook kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Mark Zuckerberg' in kullanıcı verilerinin izinsiz paylaşımıyla ilgili ifade vermesi, deep wep / darknet…

hükümetlerin, gizli servislerin, büyük şirketlerin elindeki insanlara dair kişisel veriler.

ve konuyla ilgili bir kitap`; okuma listeme aldım hemen
Stefan Aust ve Thomas Amman'ın “Dijital Diktatörlük “ kitabı.

leylim leylim

indolentexistence
Fikret Kızılok 'un 1972 tarihli Leylim Leylim (Kara Tren) / Gözlerinden Bellidir albümüdür. Söz ve müzik de kendisine aittir.
Pek severim.
Kara tren katar katar
Derdime dertleri katar
Kimi alır kimi satar
Senin aşkın bana yeter a leyli leylim
Ayrılık ölümden beter a leyli leylim

İndim pınarın başına
El ettim dudu kuşuna
Dedi uğraşma boşuna
Nazlı yarim ele gitmiş a leyli leylim
Hasan Emmi gelin etmiş a leyli leylim

Çayır çimen koşa koşa
Vardım anamın yanına
Kardeş bacı hep bir olmuş
Hiçbirinin dilleri yok a leylim leylim
Böyle aşkın dermanı yok a leyli leylim

40 yapar

bonnie
bir hesap yaparken işin içinden çıkılamadığı durumlarda son cümleye eklenen bir özdeyiştir artık. espri yapılır ve gülünür. hoşuma gidiyor benim.

-ee ne oldu şimdi? yani sonuç ne?
-40 yapar. >!^+%&?

deniz kokusu

fall
1999 çıkışlı bir bülent ortaçgil şarkısı.

Deniz Kokusu Getiriyorum
Nem Sinmiş Tuzlu Bedenime
Sabah Ayazından, Gözlerim Kırmızı
Bir Şarkı Tutturmuşum
Rastgele
Durduramıyorum
Deniz Kokusu Getiriyorum
Karlı Dağların Tepesi
Özgürlük
Dibi Deniz
İşte Akdeniz
Uçarı Bir Hafiflik
Uçuşuyor Başımda
İnanamıyorum
Yarım Gün Uzakta, Ankara
Sokaklarında Uslu, Kentli Oynmamak İçin
Yine Gazeteleri Okumak
Yine Gece Bıkkınlığı
Yine Sabahj Telaşlarına, Alışmak İçin
Deniz Kokusu Getiriyorum
Güneş Kavurmuş Tenimi
Bir Sevişme Sonrası Gibi
Neden Umursamaz ve Yalınım
Hiç Bilemiyorum