confessions

turuncu gemi

2. nesil Yazar - arkadaş canlısı

  1. toplam entry 1225
  2. takipçi 10
  3. puan 11640

19 haziran 2019 konda'nın seçim anketi sonuçları

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
23 Haziran 2019 İstanbul Yerel Seçimi için Konda'nın 19 Haziran 2019 tarihinde web sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yayınladığı seçim anketi sonuçlarıdır. Yazıya göre araştırma 15-16 Haziran 2019 tarihlerinde İstanbul sınırları içinde 157 mahallede, 3 bin 498 kişiyle yüz yüze görüşülerek gerçekleşmiş, yüzde 9,4 kararsız veya oy kullanmayacak seçmen orantılı bir şekilde dağıtıldığında CHP İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu yüzde 54, AKP İstanbul adayı Binali Yıldırım yüzde 45 oya ulaşacağı öngörülmüş.

pazar günü sisi mi diyeceksiniz binali mi

miyesmikcih
akp'nin başkanı yine diliyle çevreyi kirletiyor, insanın ruh sağlığını bozuyor.
toplu açılış töreninde imamoğlu'nu sisi'ye, binali'yi mursiye benzetmiş akp'li cumhurbaşkanı.
adam kuduz gibi saldırıyor.
pazar günü sisi'ye mi vereceksiniz, binali'ye mi?
mursi kim yahu katil müslüman kardeşler örgütü üyesi. mahkemeye dahi çıkarmayıp korkudan ölen kişi.
ulan bu ülkede ne gençler asıldı hatta 17 yaşında çocuklar, hiç biri korkudan ölmedi. korkudan ölen mursi'yi kahraman yapıyor. 81 ilde cuma hutbesi okutuyor.
bana be ulan mursi'den.

abdulkadir geylani'nin azrail'i dövmesi

esdemirei

Yerli televizyon kanalı Hilal TV'de Ramazan Koyuncu'nun sunuculuğunu üstlendiği Kur'an'la Yüzleşme programının 16 Nisan 2016 tarihinde “Tasavvuf ve Tarikatlerdeki Şirk Batağı” konulu yayınlanan bölümünde konuk olan Ali Akın'ın kullandığı ifade. İfadenin tam hâli şu şekildedir: “Bir gün Abdulkadir Geylani'nin hizmetçisi varmış. Eve geldiğinde hizmetçisi ölmüş. Bu çok zoruna gitmiş. (Abdulkadir) 'Bu Azrail bana haber etmeden gelip de nasıl bizim hizmetçinin canını alıyor?' Hemen Azrail'in peşine düşüyor. Azrail de o günkü mesaisini tamamlamış, aldığı canları koluna taktığı sepete koymuş, teslim etmek için yukarıya götürüyormuş. Abdulkadir'in bir lakabı da bazdır, yani şahindir. Hiç önünden bir şey kaçmaz. Şahin yolda hemen yakalıyor. Yakaladığı Azrail'e diyor ki 'Bizim hizmetçinin canını benden habersiz almışsın.'(Azrail) 'Allah emir verdi, ben de aldım.' (Abdulkadir) 'Onun canını geri ver.' (Azrail) 'Vermem.' Verirsin, vermem derken (Abdulkadir) 'Ben sana gösteririm.' Azrail'i öyle bir pataklıyor ki kolundaki sepeti alıyor ve sepeti sallıyor. Sepeti sallayınca o gün ölmüş olanların tüm ruhları uçuyor. Herkes gidip sahibini buluyor. O gün ölenlerin hepsi diriliyor. Azrail de ağlayarak Cenab-ı Allah'ın yanına gidiyor. (Azrail) 'Abdulkadir'in bana yaptığına bak.' (Cenab-ı Allah) 'Onun hatırı çok büyüktür. Ben ona bir şey demeyeyim.'”

Video klibinin teliften dolayı silinmesine karşı: Alternatif 1 (Streamable)

kürt olduğumuzdan dolayı hep dışlandık

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
İstanbul Havalimanı'nda yüklenici firma İGA'da güvenlik görevlisi olarak çalışan İbrahim Layık adlı kişinin 17 Haziran 2019 tarihinde akşam saatlerinde terminal içerisinde yüksekten atlayarak intihar etmeden önce Instagram hesabı üzerinden attığı ancak kaldırılan bir gönderide kullandığı ifade. İfadenin tam hâli şu şekildedir: “Kürt olduğumuzdan dolayı hep dışlandık. Belki bu yaptığım şeyle (bir şeyler) değişir. Ne mutlu Kürt ve Türk'üm diyebilene. Hakkınızı helal edin.”

o saatte barda içki içerse başına her şey gelir

bonnie
bugün çocuk, hayvan sonra kadın en sonda da erkek. bu işin cinsiyeti, türü ve yaşı gittikçe genişliyor.

bu durumda otobüste, metroda, sokakta, evde, işte, bakkalda, markette, piknikte, denizde, kuran kursunda ... başına bir ton şey gelmiş; tacize uğramış, tecavüze uğramış -cinsiyet fark etmeksizin - başına her şey değil de neler gelebilir? neler gelmiş? biz habire neler duyuyor ve neler okuyoruz?

hadi oradan.

biz ünlüyüz diye mi kazıklanıyoruz

diko
Askerden yeni gelmişim, ailem beni amcamın ogluyla evlendirmek istiyor. Şaka lan şaka. Askerden yeni gelmişim, işsizim. Amcam kizkalesi'nde bi bar açmış. Gel yeğenim yanimda çalış dedi. Olur amca dedim, hem calisir para kazanirim hem de askerden yeni geldim bütün stresimi atarim hesabi bastım gittim. Almanlarin uğrak yeriymis. Almanin biri geldi. Patronu sordu. Amcamı cagirdim. 10 dakika ayaküstü konuştular. Adam çıktı gitti. Amcama sordum ne diyor dedim. 1 ayligina tatile gelmiş her gün burada bira içecekmis bana bira kaça olur diye soruyor. Bu adama x milyon liradan vereceksin tamam mi birayi. Rakami hatirlamiyorum. Yarı fiyatına oldugunu hatırlıyorum ama. Ve o alman 1 ay boyunca geldi icti birasini. Adamlardaki kafaya bakar mısın. Aynı gün adanali bi adam geldi. Bir bira bu kadar olur mu yahu demeden 6-7 bira icti parasını verdi gitti. 1 ay boyunca adanaliya da almana da bira verdik. Adanali aynı alman gibi pazarlık yapmış olsaydi inanin amcam ona da ayni tarifeyi uygulardi. Diyeceğim o ki; o almana noldu be. Yok yok diyeceğim o ki; zihniyet değişmeli.

doğalgaz bağlatılmış evlere kömür vermeyi istemek

esdemirei

Ankara'nın Büyükşehir Belediye Meclisi'nde düzenlenen ve Twitter hesabı üzerinden yayınlanan 2019 Haziran ayı 3'üncü gün toplantısında AKP-MHP kanadının Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın “Öğrenci evlerindeki su tarifelerini yüzde 50 indirim uygulanması” seçim vaadine karşı çıkmak için başvurdukları bir eylem. Herhâlde AKP (ve dolaylı olarak MHP) hâlen doğdukları dönemde toplumun ihtiyaçlarına göre yanıt veren bir “ampul” rolü üstlendiğini sanıyor. Mansur Yavaş da “Doğalgaz bağlatılan evlerde 100 bin ton kömürü kime vereceksiniz?” şeklinde cevabını vermiş.

gözlerin

bonnie
söz ve müziği zülfü livaneli' ye ait bir şarkı.

bugün bir çocuğun gözlerine takılıp kaldı gözlerim. nasıl parlak, muzır, yaramaz. hemen aklıma bu şarkı geldi. hey gidim, ne çok olmuş dinlemeyeli.

"Gözlerin bir çığlık, bir yaralı haykırış
Gözlerin bu gece çok uzaktan geçen bir gemi
Ellerin bir martı, telaşlı ve ürkek
Ellerin fırtınada çırpınan bir beyaz yelken"


keklik gibi

bonnie
bir erzincan türküsü. neredeyse unutulmaya yüz tutan bu türkülerimizi bol bol hatırlamak ve hatırlatmak gerekiyor. her türküde can alıcı mısralar vardır ya bu türküde de "zalım yastık diken oldu yüzüme" mısrasıdır. bir de "uyma dedim uydun eller sözüne"

hey gidim gece olunca insan efkarlanmaya yer arıyor zaten denk geldi, uydu, koydu açıkçası.

hababam sınıfı müziğinin uygunsuz bulunması

mızrabımda ızdırap
Yeni akit yazarının yorumu ve sosyolog desteği ile dile getirilen iddia. İddia diyorum çünkü hababam sınıfı gibi bir film klasiğinin haylaz çocuklar örneği olduğunu düşünenler sanırım film içindeki ince mesajları anlayamamış. Eğitim sisteminin haline bakıp da nelerin yanlış olduğunu, nelerin öğrencilerin geleceğine olumsuz yönde sebep olduğunu araştırmak ve bu yönde gerekli adımlar atmak yerine kalkıp da bir zil sesine takılmak bence koca bir manzara resminde martıya takılı kalmak gibidir. Hababam sınıfı müziğinin öğrencilere neşe verdiğini düşünüyorum. Bunu öğrencilik hayatımda da aynı şekilde hissetmiştim. Hiç aklıma kalkıp da sobanın içine gireyim de kopya organizasyonu kurayım fikri gelmedi.

mansur yavaş

esdemirei

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto
Daha önce Birleşik Krallık'ta yeşil enerji projelerine yönelik gerçekleştirdiği bir dizi görüşme sonrasında Birleşik Krallık'ın Barking ve Dagenham Belediye Başkanı Darren Rodwell'ı, Londra İşçi Partisi Milletvekili Lyn Brown'ı ve Londra İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn'ı ağırladığını resmi Twitter hesabı üzerinden 6 Haziran 2019 tarihinde attığı tweetler (1, 2, 3) ile kamuoyuna duyuran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı.

artık sevmeyeceğim

bonnie
aslında bir türk sanat müziği eseriymiş. Makamı Muhayyerkürdî, usülü düyek. beste ve güfte suat sayın'a ait.

biz İspanyol ritmleri taşıyan düzenlemesiyle neşe karaböcek'in sesinden dinlemeye alışmışız. ancak bazı şarkılar türlü türlü enstrümanlarla çalınsa bile farklı bir tat bırakır ya bu şarkı da öyle. erol büyükburç hınç almak istercesine bir tarzda seslendirmiş. hatta yabancı sanatçı ve gruplar da ezgiye dökmüş veya söylemiş. örneğin; Antwerp Gipsy Ska Orchestra, zohar argov, elevtherıa hrıstopoulou gibi.

neyse artık sevmeyeceğim demek gönülle iddialaşmak demektir. gönülle iddialaşmak büyük konuşmak demektir.

chernobyl

bonnie
bugüne kadar rusya'nın bu konuyla ilgili film veya dizi yapmaması hata. çoğunluğun abd ve ingiliz ortak yapımı bu dizinin sovyetler birliği ve komünist karşıtlığı yönünde propaganda yaptığı yönünde.

komünizm demeyelim de sosyalizm sovyetler birliğinde çernobil faciasından daha da önce yok olmuştu zaten. hatta artık sovyetler birliği bile yoktu. sadece resmiyette vardı.

ben doğaldan ve doğadan yana bir insan olarak tüm nükleer santrallere hayır diyorum.

sözlüklerde yazmak

bonnie
yıllar öncesi sadece ekşi sözlük var sanırdım. meğerse bir ton sözlük varmış. ordan oraya derken bu sözlük zannediyorum 7. sözlüğüm olabilir. kimisi kapandı kimisinde artı ve fava doydum kimisinden soğudum.

şöyle bir baktığımda ne yapıyorum neden yapıyorum diye düşündüm sözlüklere yazmakla. yıllar geçmiş. beğenilmek mi, duygularını dökmek mi, yeni birileriyle tanışmak mı, aidiyet mi, yalnızlık mı, reel hayatta anlaşılamamak mı? sebebi her ne olursa olsun harcadığım zaman ve emek bana bir şeyler öğretiyor elbette ama çok şeyler de götürüyor. sürekli bilgisayar başında olmak, kim ne yazmış diye merak etmek, daha fazla yazma isteği, ortamı canlandırabileceğine inanmayı düşünmek vb. reel hayattan çok fazla anı kaçırmama neden oluyor.

işte bu nedenle bulunduğum bu sanal ortamlarda kendi kendime attığım kulaçlardan yoruldum. 2020 de reel hayata döneceğim. böyle bir hedef koydum ki o 1 ocak 2020 belki güzel günlere gebe olur.

böyle işte. dertleşeyim dedim ...

alpay

miyesmikcih
Bu güzel adam 50. yıl münasebetiyle verdiği konserde sahnede deniz gezmiş, yusuf aslan, Hüseyin İnan ve Berkin Elvan fotoğrafları geçerken "bu şarkım devlet eliyle zalimce katledilenler gelsin" diyen güzel insan faşist bir muhbir tarafından şikayet ediliyor. 84 yaşındaki Alpay hakkında terör suçlamasıyla soruşturma açılıyor.

sahte bilimsel yayın çıkaran ülkeler

dirsegi iskemleye dayali
papaz eriğini imam eriğine çevirme diye projelerin üretildiği cağnım memleketimin bu listede olmama ihtimali bile dünyadan, yaşamdan, uzaydan umudu kesmemize neden olabilirdi. neyse ki listedeyiz de içimiz rahat.
lisans bitirme çalışmalarının copy-paste'den ibaret olduğu, yüksek lisans tezleri için 'yardımcı' şirketlerin kurulduğu, doktora tezlerinde dinciliğin gericiliğin kol gezdiği, hatta ve hatta hitler'in sosyalist olarak anıldığı somut örneklerin olduğu göz önüne alınırsa, ilk üçte yer almak onur kırıcı olmuş. kurucusu olmamız lazımdı.

interaktif sözlükler'in mayıs 2019 sıralaması

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Sözlükleri belli başlı parametrelerle her ayın başı sıralayan İnteraktif Sözlükler platformunun 1 Haziran 2019 tarihinde yayınladığı 1-31 Mayıs 2019 tarih aralığını kapsayan sıralamadır. Sıralamaya göre sırasıyla Ekşi Sözlük (01), Uludağ Sözlük (02), Süslü Sözlük (03), Dünya Sözlük (04), Galatasaray Sözlük (05), İnstela (06), Nar Sözlük (07), Altay Sözlük (08), Kutup Sözlük (09), Kulzos (10), Bol Sözlük (11), Tıbbiyeli Sözlük (12), Laik Sözlük (13), Blog Sözlük (14), Ayı Sözlük (15), Çomü Sözlük (16), Kedi Sözlük (17) ve Memur Sözlük (18) yer almaktadır.

tecavüzün suçlusu kadındır

pasaklikontes
Sen hiçbir annenin; öz ve ya üvey oğluna kızına , hiçbir gelinin; kaynanasına ve kaynananın gelinine , teyzenin halanın yeğenine , ablanın bacısına ve ya bacının ablaya herhangi bir taciz , tecavüz olayını duydun mu ? Ya da % ye vurduğudunda bunların herhangi birini gerçekleştiren kaç tane kadın gördün, duydun ? Mesela ben annemin sütü çok acı diyen ve ağzına boşalırken bebeğini boğan bir anne görmedim mesela. Komşunun oğlunu kızını merdiven boşluğunda kıstırıp elleyen bir kadınla da karşılaşmadım. Sırf erkeksizlikten , parası yok ve çirkin olduğunu düşündüğü için hiçbir erkek yüz vermiyor diye mahalledeki bir çocuğu şekerle evine çağırdıktan sonra tecavüz ederken bağırmasın diye ağzını kapatırken boğan bir kadının haberini de izlemedim. Teyzesiyle ablasının ırzına geçtiği için 13 14 yaşında hamile biri de var diyebilir misin bana ? Bir dünyayı otostopla gezipte Türkiye ye geldikten sonra kadınlar tarafından tecavüze uğrayıp öldürülen bir insan evladı gördün mü? Kocasını satmak isterken yatağın altındaki silahla vurulan bir erkek göster bana. 40 yıllık eşini sahurda masadaki yoğurdu kim yedi diye vazoyla çaydanlıkla başını parçalayıpta hızını alamayıp bıçakla delik deşik eden hangi kadın var ? Karısının kardeşini doğuran bir adam çıkar karşıma. Okulda müdüre hanım tarafından tecavüz edilmiş bir öğrenci.. Yüz vermedi diye hangimiz bir erkeğin yüzüne kezzap attık ? Ya benimsin ya toğrağın diye hangi erkeği güpegündüz market ordasında bıçakladık ? Hangi erkek aldatıldığında bir Allah ın kulu *Kadındır yapar amaaaan yapmayan mı var canım ? Suç senindir oğlum kızın gözünü dışarda bırakmışsındır ? * dedi?? Millet ne der korkusunda hangi baba oğlunun saçını başını yoldu ya da hangi adama tecavüz ettik gece sokakta gezdi haketmiştir diye ? Hangi erkek kadını tahrik etti diye apartman girişinde kendi evinin bahçesinde ağzı kapatılarak bıçak tehtidiyle tecavüze uğradı? 4 kadın tarafından istismara uğramış adı altında 4 5 ameliyat geçirmesine rağmen oturamayan birini göster bana . Çocuğunun hangi arkadaşının annesi bayram günü oynamaya gelen yavruyu içeri çekipte ırzına geçtikten sonra bir elektrik direğinin dibine gömdü ? Bir kadın söyle bana bebeğin içine girmeye çalıştığı bölgeyi paramparça edip spermlerinin vücudunun içine akması sonucu iltihaptan ölmüş olsun...
Dil , din , ırk ve cinsiyet ayrımına ayrıca şiddete karşıyım ama şu başlığı savunan zihniyetle aynı havayı solumak.. sabah aynı cümleyi 4 sayfa açıklamayla paylaşan bir arkaşıma gözü yaşlı ellerim titreye titreye yazdığım doğrudur. Allah size beyin vermiş, akıl vermiş ama kullanma yetkisini vermemiş. Çünkü siz beyin çalıştırmak için harcayacağınız zamanı vakit kaybı diye değerlendirip ancak koca parası yemek, altın günlerinde hava atmak , bir ailenin 3 aylık mutfak masrafı yapılacak paraya aldığınız son model eşarbınızı , ayakkabınızı ve ya yeni boyattığınız saçlarınızı konuşmaya tercih edersiniz. Üzgünüm sevgili arkadaşlar. Evet böyleleri varlar , hayattalar ve daha da korkuncu şu an bir kaçı belki bu yazıyı okuyup kendilerinden bahsettiğimi anlamadan, kendi kendilerine demediklerini bırakmıyorlar ...

ekrem imamoğlu

bonnie
kendisiyle tartışan kişilerle fiziksel temasta bulunmaması gereken istanbul büyükşehir belediye başkanı adayı.

bende de bu durum vardı. karşımdaki kişiyi sakinleştirmek ve seni anlıyorum mesajı verme amaçlı omzuna dokunmak, yüzüne dokunmak, kolunu tutmak gibi. ancak zamanla bunun yanlış olduğunu anladım. çünkü karşındaki kişi o kadar olgun olmuyor bazen. ve bunu baskı olarak hissediyor. ters tepebiliyor. gerek yok.

ekşi sözlük'te şule çet başlığına erişim engeli

bonnie
ankara batı 2. sulh ceza hakimliği'nin çağatay aksu'nun talebi üzerine verdiği 29.05.2019 tarih ve 2019/2586 d.iş sayılı kararı uyarınca şule çet ile ilgili başlıklarda bulunan içeriklere erişimin engellenmesi durumu. bu arada çağatay aksu ve berk akand şule çet cinayetinin zanlıları.

şunu anlayamıyorum; kendinle ilgili yazılanları sildirebilirsin. ancak anası değilsin babası değilsin şule çet'le ilgili tüm yazıları nasıl sildirebilirsin mantığım bunu anlamıyor.

bahçede

bonnie
sertap erener'in turuncu albümünde yer alan şehrazat'ın mükemmel sözlerinin ezgiye dökülmüş hali.

ateş böceklerini seyre dalmışken onları kendinle karşılaştırmak... çoğumuzun aklından geçmiştir elbette. ancak böylesine güzel ifade edebilmek. hem şehrazat hem de sertap için.

"kendime benzettim yanışlarını
yönsüz yolsuz kanat çırpışlarını
eğilmeden güneşe
özgür kalışlarını
bir mevsimlik hayat buluşlarını"

zümrüt apartmanı

hanc deil yolcu
yazılanları okumaktan, söylenenleri dinlemekten, düşündüklerimi konuşmaktan çok utanıyorum. bu konuların eğitimle paralel olmadığını biliyoruz. onun için ben yazardan çok savunucularından utanıyorum. sen nasıl öyle bir kitabı basarsın, yayınlarsın ve üstüne de " sizin aklınız almaz" dersin. sen nasıl bir sapığın çirkinliklerini dağıtmasına izin verirsin. nasıl bu işten para kazanırsın? evet benim aklım almıyor. midem de almıyor.
ben bu adamın sadece yazdığına inanmıyorum. bir geçmişi olduğunu düşünüyorum ve yasal süreçte araştırılmasını talep ediyorum.

vatandaşlarımız zevkten kendilerini asıyor yakıyor

esdemirei

İlave TV resmi YouTube kanalının 26 Mayıs 2019 tarihinde “AKP'yi Topa Tuttu” başlığıyla yayınladığı videoda muhabirin bir vatandaşa sorduğu “Son dönemlerde işsizlikten dolayı kendini yakan vatandaşlarımız, asan vatandaşlarımız, atanamayan genç öğretmen kızlarımız kendilerini asmaya başladı. Sizce ülkenin ekonomisi kötüye gidiyor mu?” soru üzerine vatandaşın “Yok, gitmiyor”; “Neden asıyorlar, yakıyorlar kendilerini?” sorusunu yenilemesi üzerine de vatandaşın “Kendilerini mi? Zevkine.” demesinden çıkan ifade.
(Videoda 08:11 itibariyle soruya giriş yapılmaktadır)

çernobil

bonnie
hiroşima ve nagazaki'ye atılan bombalardan tam 200 kat fazla etkiye sahip bir nükleer santral faciası. 2018 yılı cnn haberine göre abd federal sağlık kanunları 1980-1996 arasında Türkiye'de 5 ay geçirenlerden kan alınmasına hala izin vermiyor.
şurada;
https://www.cnnturk.com/turkiye/cernobil-faciasi-neydi-turkiyeyi-nasil-etkilemisti?page=1
oysa tam da 1986-1990 yıllarında vatandaşlarına, çay ve fındık tüketiminden korkmamaları gerektiğini çay içerek, fındık yiyerek radyasyon yoku ispat etmeye çalışan siyasiler vardı bu ülkede.
o yıllardan günümüze özellikle karadeniz ve marmara bölgesinde yoğun şekilde artan kanser çernobil faciasına bağlanmaktadır.

kaybedenler

hanc deil yolcu
hergün yeni maddeler ekleyebileceğimiz liste. eşref kolçak hayatını kaybetti bugün. bende kariyerimi ve kazancımı ikiye katlayacak bir işi kaybettim. olsun iz bırakarak yaşadığınız bir hayatı kaybetmek o kadar da üzücü değil. olsun bugün kazanamadığım parayı yarın kazanırım.
kaybettiklerimiz yaşadığımız sürece bitmeyecek. yolumuza bakalım.

faik bulut

miyesmikcih
en değerli eseri "islamda cinsel büyüler" olan islam dinini iyi incelemiş, hatta didik didik etmiş yszar. hükumete korku salmıştır, umarın bırakılır.
biz idris şah'ı, paşazade kemal'i, nefzavi'yi kimden okuyacağız.

mazbata.online

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri olayı sonrasında İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili dönen tartışmalar üzerine yazılımcı Emre Şenkal tarafından 11 Nisan 2019 tarihinde çıkarılan bir oyun serisi. Oyunun sosyal medyayla yayılması üzerine Euronews Türkiye 12 Nisan 2019 tarihinde “Mazbata oyununun yazılımcısı euronews'e konuştu: İkinci bölümde yeni karakterler var” başlığıyla yazılımcıyla ilgili röportajlarını yayınladı.

Oyunun genel amaı, Ekrem İmamoğlu'nun sürekli azalan oy farkında İstanbul'un ilçe sayısı olan 39 sandığa ulaşarak mazbatayı almak. Oyunun başarıyla tamamlanması hâlinde oyunun sonunda İzmir Marşı çalıyor. İkinci oyuna (Büyükçekmece Ciğerimi Söktün Edition) CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve sanatçı Atilla Taş karakterleri eklendi. Üçüncü oyuna (Yeeseekaa) AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, ve oyuncu Şahan Gökbakar karakterleri eklendi.

Kaynaklar:
1- Sputnik Türkiye: “İmamoğlu için 'Mazbata Online' oyunu yapıldı: Kazanınca İzmir Marşı çalıyor” (10 Nisan 2019)
2- Sputnik Türkiye: “Mazbata Online 2: 'Bu bölümde İmamoğlu'nun yardımına Kılışdar da geliyor, gizemli bir karakterimiz daha var'” (23 Nisan 2019)
3- Sputnik Türkiye: “'Mazbata Online' oyununun üçüncüsü çıktı: Ali İhsan Yavuz karakteri açıldı” (22 Mayıs 2019)

feryal öney

bonnie
kendine has vurguları olan, neşet ertaş türkülerini hem onla hem de tek mükemmel okuyabilen, her duyguyu acıyı, mutluluğu, hüznü sevdayı, hasreti insanın içine sokmayı başarabilen bu ülkenin nadir seslerinden. alkışlanmalı hem de çok.

edit: başlık başa. ne mutlu

akar'ın beyni akmış

miyesmikcih
s-400 ler hakında ahkam kesmiş erdoğan'ın yaveri.
suriye'de s-400 var, israil'de f-35 var aralarında hiç bir sorun yok.
yok artık ebenizer. bakın emenike demedim.
yahu bu erdoğan'ın emirberi nereden ve hangi perspektiften ve hangi gözlükle bakıyor bölge coğrafyasına?
böyle hükumete mahkum edecek nr günah işledik yüce rab?
abd ve rusya kıs kıs gülüyordur bir yerleri ile.

kızına sahip çıksaydın

esdemirei
Ankara'da 29 Mayıs 2018 tarihinde bir plazanın 20'inci katından düşerek yaşamını şüpheli bir şekilde yitiren Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet'in ölümüne ilişkin sanık Çağatay Aksu ve Berk Akand'a açılan davanın ikinci duruşması 15 Mayıs 2019 tarihinde Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüş, sanık Aksu'nun avukatı Levent Ekmen'in mağdur Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım'a seslenerek, “Bizim mal varlığımızı bu kadar insana açıklar mısınız? Şu anda kirada oturuyorum, arabam yok. Bu zamana kadar siz sosyal medyada hep konuştunuz biz sustuk. Sadece Çağatay'ın yatak odasını araştırıyorlar, başka bir şey yapmıyorlar oldu” demesi üzerine mahkeme salonunda yaşanılan tartışmada sanık aksu'nun mağdur çet'in babasına kullandığı ifade.

Bu ülkenin bu tür ahlaksızlardan ne zaman temizleneceği merak konusu.

Kaynaklar:
1- Sputnik Türkiye: “Sanık Aksu'dan Şule Çet'in babasına: Kızına sahip çıksaydın” (15 Mayıs 2019)

berfin özek

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
15 Ocak 2019 tarihinde Hatay'ın İskenderun ilçesinde Buluttepe Mahallesi'ndeki 390 Sokak'ta dershaneden çıkıp evine dönerken, yolunu kesen bir kişi tarafından yüzüne asit benzeri kimyasal sıvı atılan 2002 doğumlu bir kız. Sağlık durumu iyi giderken verdiği ifadeyle saldırganın ayrıldığı nişanlısı Ozan Çeltik olduğunu söylemiş, mahkemece tutuklanmış. Ameliyatıyla ilgili sosyal medyada başlatılan kampanyaların, toplanılan imzaların etkisi üzerine Sağlık Bakanlığı'nın bulunduğu girişimi, Acıbadem Taksim Hastanesi'nin üstlendiği tüm tedavi ve ameliyat edecek Profesör Mehmet Mutaf ile yaklaşık bir buçuk yıla yayılarak geçireceği 5 ameliyatla yeni bir yüze kavuşacağı Hürriyet Gazetesi yazarı Ayşe Arman'ın 15 Mayıs 2019 tarihli “OLEEEEEEY! MÜJDELER OLSUN! Yüzüne kezzap dökülen Berfin, istediği doktora ücretsiz ameliyat olabilecek!” yazısıyla kamuoyuna duyurulmuş.

Kaynaklar:
1- Sputnik Türkiye: “Gaspçının yüzüne kimyasal attığı Berfin'in tedavisi sürüyor” (16 Ocak 2019)
2- Sputnik Türkiye: “Berfin'in yüzüne sıvı atan saldırgan, ayrıldığı nişanlısı çıktı” (17 Ocak 2019)