confessions

uykusuz

1. nesil Yazar - Alıştı gibi sanki

  1. toplam entry 314
  2. takipçi 15
  3. puan 4867

arş

uykusuz
Allahü teâlânın yarattığı en büyük varlık. Yedi kat göklerin ve kürsînin üstünde olup, halk (madde) âleminin sonu, emr (maddesizlik) âleminin başlangıcı. Arşullah, Arş-ı mecîd ve Arş-ı a'lâ da denir.

dennis ritchie

uykusuz
Dennis Ritchie bugün bilgisayarların ve yazılımların bu noktaya bu kadar hızlı gelmesine katkı sağlayan en önemli bilim adamlarından biridir. Arkadaşı Ken Thompson ile bell laboratuarlarında çalışırken C programlama dilini yaratmışlardır. Unix işletim sisteminin gelişiminde çok büyük rol oynamış ve bugün kullandığımız Linux işletim sisteminin temelleride onun yaptıklarına dayanmaktadır. Dennis Ritchie'nin bugün insanlar tarafından pek bilinmemesi ve sözde bilim otoriteleri ve bilim yayınları tarafından yeteri kadar bahsedilmemesi üzücüdür.

edsger dijkstra

uykusuz
Hollandalı matematikçi ve bilgisayar bilimcisi. Dijkstra aslında teorik fizik okumuştu ama daha sonra asıl ilgi alanının bilgisayarlar olduğunu anladı. Dijkstra bugün kullandığımız tüm programların yapıldığı programlama dillerinin yapısal olarak tasarımının temelini atmıştır.

james clerk maxwell

uykusuz
İskoç matematikçi ve fizikçidır. Fiziğe ve matematiğe katkılarının yanısıra Michael Faraday'ın iddaa ettiği ama matematiksel formüllere dökemediği için bilim caiması tarafından kabul görmeyen elektromanyetizma'yı çözmüş ve matematiksel izahını yapmıştır.

linus torvalds

uykusuz
Bugün internet sitelerinin 80%'inin bulunduğu sunuculardan kullandığımız telefonlardaki android'in temeli olan Linux işletim sistemini yapmıştır. Linus 1991 de Linux'u hobi olarak geliştirmeye başlamıştır.

marie curie

uykusuz
Polonyalı fizikçi ve kimyacıdır. Uranyumla yaptığı deneyler sırasında radyoaktiviteyi keşfetmiştir ve nobel kimya ödülünü almıştır. Toryumun radyoaktif özelliğini buldu ve radyum elementini ayrıştırdı. Radyoloji biliminin kurucusudur.

leonhard euler

uykusuz
Euler isviçreli matematikçi ve fizikçidir. Euler'in o kadar fazla buluşu vardır ki bilim insanları bir teori geliştiren meslektaşlarıyla "Euler' den sonra onu keşfeden ilk kişi" şeklinde şakalaşırlar. Matematikte kullanılan e sabitini de bulmuştur.
0 /