confessions

vantablack

1. nesil Yazar - Geleceği parlak

  1. toplam entry 68
  2. takipçi 7
  3. puan 1130

zengin sözlük yazarlarının karalama defteri

vantablack
Bir hemingway sıkıntısı var içimde. Evli olsaydım eğer ve mutfaktan içeri girseydi eşim, elimde silah olmasa bile hastaneye kaldırılmamı sağlardı. Ben de yatardım o hastaneye, sonra taburcu edilirdim. Sene 1961 olmazdı belki veyahut bir av tüfeğiyle son bulmazdı her şey.

Sıcağın herkesi yaktığı bir yaz gününde aokigahara ormanını gezmeye giderdim belki japonya'ya. Girişteki terk edilmiş arabaları izleyerek bir sigara içerdim, belki bir sigara daha. Yürürdüm sonra ormanın içinde. Yolların kenarında gördüğüm her girilmez levhası için bir sigara daha içerdim, içerdekiler için. Sözleri olmayan hüzünlü melodiler çalardı kulaklığımda.

Yazmaktan sıkıldım, neyse.

zengin sözlük yazarlarının ruh halleri

vantablack
Canım sıkılıyor, ruhum sıkılıyor, içim sıkılıyor. Bir limon gibiyim. Hayatta en çok sıkılan şeyleri sıralasak ilk sıra için limon ve ben kapışırdık. Bir de insanlarda yüz ekşimesine sebep olma sıralamasında da kapışırdık. Benim de en büyük rakibim limon sanırım.

Çok sıkıldım. Her gün yedide işe gitmekten, durakta minibüs beklemekten, uzattığım minibüs parasının üstü olan 25 kuruşun bana verilmesini beklemekten, haftasonları işe geç kalmayayım diye saat tam 07:04'te "Hoop" mesajı atıp uyandığımı kontrol eden iş arkadaşımdan, gece on ikide eve dönmek için yürümekten, aynada gördüğüm pejmürde heriften ve benzeri şeylerden... Sabah sekizden akşama beşe kadar hiç durmadan alt altta "sıkıldım." Yazmak istiyorum oğuz atay gibi.

babanın söylediği unutulmayan sözler

vantablack
yaşım o zamanlar sekiz ya da dokuz. ayakkabı alacağız bana. o zamanlarda sınıftaki bütün çocuklarda pahalı markalardan halı saha ayakkabıları var. şimdilerde bu durum hâlâ böyle mi bilmiyorum ama benim çocukluğumda erkek çocuk halı sahalarda kullanılan altında çivileri olmayan kramponlardan alırdı her zaman ve her yerde onu giyerdi. ben de tutturdum işte şu markadan alalım, şu bunu giyiyor. babam da kendisinin götürdüğü dükkanlarda ürününü satmaya çalışan dükkan sahibi gibi fiyatı bütçesine uygun olan ayakkabıları gösteriyor, bak bunun burası ne güzel diye övüyor. ben yine de beğenmiyorum. aklıma takmışım işte, ne olacağını sanıyorsam ben de herkes gibi pahalısından istiyorum. bir oldu bu, iki oldu... en sonunda babam dedi ki "oğlum ben senden daha çok isterim gösterdiğin ayakkabılardan giymeni, istediğin şeyleri giymeni ama benim durumum maalesef bunlara el vermiyor. benim gösterdiklerimden giysen olmaz mı?"
şimdilerde üniversiteyi bitirdim. yaşım yirmilileri geçti. babamın o gün önümde diz çöküp kurduğu bu cümleler, o yüz ifadesindeki mahcup tavrı hiç gitmez aklımdan. hep de bela küfür kıyamet okurum kendime, adama bu cümleleri nasıl kurduttun şerefsiz herif diye.

zengin itiraf

vantablack
geçenlerde kaybettim bilmem kaçınca defa. bu sefer tam oluyor demiştim hatta, olmadı. üzüldüm. o yüzden yüzüm sirke satıyor, hem de çok ucuza ama kimse almıyor. insanlar neyin var dedikleri tüm zaman dilimlerinde yorganı yastığı alıp yere uzanmak istiyorum. gerçekten. o an yorganı alıp yatmak istiyorum yere. bunun dışında başka hiç bir şey yapmak gelmiyor içimden. boşluğa bakmak istiyorum, insanlarla konuşmak istemiyorum. bir facia olsa yeryüzünde, bir tek ben kalsam ya da bir facia olsa yeryüzünde, bir tek ben yok olsam.

bir şarkı sizlere...

gereksiz bir bilgi ver

vantablack
Romalılar imparator sezar'ı çok güçlü ve zeki buluyormuş. Bu yüzden böyle birisinin normal bir doğumla dünyaya gelebileceği inanılmadığından, halkın arasında sezar'ın annesinin karnı kesilip dünyaya bu şekilde geldiğine dair fısıltılar dolaşmaya başlamış.

Günümüzdekli sezaryen doğum olarak bilinen doğum şeklinin ismi de buradan gelmektedir.

being human us

vantablack
dört sezonluk yayın hayatına 2011 yılında başlamış amerikan yapımı dizi. imdb puanı on üzerinden 7.5'tir. kendisinin daha önceleri çekilmiş aynı isimle bir de ingiliz yapımı bulunmaktadır.

dizi de josh (Sam Huntington), aidan (Sam Witwer) ve sally (Meaghan Rath) adında üç ana karakter vardı. sırasıyla kurt adam, vampir ve hayalet olan bu üç kişinin kendi hallerinde insanlara zarar vermeden yaşamaya çalışmalarını anlatmaktadır.

film soundtrack seçimleriyle benim gönlümde ayrı bir yer edinmiştir, adeta çalan her parça baş yapıt. (bana göre.) soundtrack listesinin playlistini ek-1 olarak altta bulabilirsiniz.

ek 1 :

lunapark kokusu

vantablack
Lunapark kokusu... Çarpışan arabadan mı gelir yoksa bütün oyuncakların birleşiminden mi bilmem, hangi şehirdeki lunaparka gitsem aynı koku gelir burnuma. İnsanı güvende ve huzurlu hissettirir. Çikolatalar gibi... Yediğinde bilmem ne hormonu salgılayıp insana mutlululuk veriyor ya, öyle olmalı.

dört x dört

vantablack
deniz tuzcuoğlu (gitar vokal), göktuğ şenkal (gitar), burak kulaksızoğlu (bass gitar) ve arbak dal (davul) olarak dört kişiden oluşan türk rock müzik grubu. hayır (2007) ve evet (2011) adında iki albümü vardır. grubun ismi arbak dal'a trafikte yol vermeyen bir 4x4 araçtan geliyor.denizde açılmışken baldıra kramp girmesi

vantablack
Hep öyle olur zaten. Uzun zaman emek harcarsın, denizde iplere kadar gidebilmek için mesela. İyi bir hayatın olması için mesela. Daha iyi bir görüntün olsun diye ya da. Sonra işte kramp girer insana ya da başka bir şey. Kalırsın öyle. Geri dönmeye kalksan bir ton yol, cesaret edemezsin. İleriye zaten gidemiyorsun, şey girdi ya. Kramp. Bırakıyorsun suya kendini, sırtüstü duruyorsun. Yakıcı güneş tepede, öyle duruyor. Dalgalar yön veriyor sana yavaş yavaş, devamında akıntı nereye sen oraya. Kader diyoruz sanırım buna da.

Bak konu nerelere geldi, dikkat ettiniz mi?

feel blue

vantablack
Türkçe karşılığı canı sıkılmak, kefiysiz hissetmek olan ingilizce fiil.

Mavi rengin iyi duygular hissettirmesinden dolayı anlamca olumlu bir ingilizce fiil olduğu düşünülebilir. Picasso'nun mavi dönemi olarak adlandırılan zaman aralığına baktığımızda resimlerinin mavi ağırlıklı olduğu, hüzün ve melankolinin açıkça fark edildiği görülür. Bu dönemde picasso maddi sıkıntılar içerisindedir ve bir arkadaşının intiharı ile sarsılmıştır. Goethe bu durum için yazılarında "Mavi hıristiyan sanatında Tanrısal olanı sembolize eder. Dünyevi olmayanı aynı zamanda melankolik ruh halini de simgeler. Aslında gökyüzünün rengi olan mavi çocukluğundan itibaren Picasso'nun en sevdiği renkti." Şeklinde bahsetmiştir.

Aynı zamanda blues olarak adlandırılan müzik türünün batı afrikadaki kölelerin çalışırken söylediği hüzünlü şarkılardan türemiş ve acının ifadesi olarak nitelendirilmiştir.

kendisine saygısı olmayan insan

vantablack
Kendisine saygı duymayı sağlayacak nitelikleri olmayan birisinin durumu. Çevresindeki insanlarla olumlu iletişimi olamayan, başarılı olmayan bir iş veya okul hayatı... Hayatta bir birey olamayan insanlardır. Etrafında başarılı veya nitelikleri olan insanları gördükçe özgüveniyle birlikte kendisine olan saygısı da azalır. En sonunda özgüven de saygı da sıfırlanır.

Sonra aynaya bakar, kendisine saygı duymak için bir şey arar. Bulamaz. Böyle bir durumdaki insan kaybetmiştir, taa en başında.
0 /