yazarlardan olaylar

sos
bugün saat 11 gibi annemin telefonunu bir numara aradı. annem o sırada evde yoktu. telefonunu evde unutmuş. isimsiz numara olunca açtım. kendini avukat olarak tanıtan birisi annemin ismini verdi ve bir dava hakkında annemle görüşmek istediğini söyledi. ben de annemin evde olmadığını söyledim. konu hakkında bilgi vermedi. birkaç soru sordu. sorduğu sorular bir avukat için çok absürt sorulardı. sorularının özel sorular olduğunu belirtip cevaplamadım. "peki o zaman yarın mesai saatleri içerisinde x hanım beni arayabilir" dedi ve iyi günler diyerek telefonu kapattı. hemen annemin e-devlet şifresiyle hakkında dava dosyası sorgulama işlemi yaptım. "Adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava kaydı bulunamamıştır" yazıyordu sayfada. olması gerektiği gibi doğal olarak hiçbir dava ile alakası yoktu annemin.

kendini avukat olarak tanıtan kişinin sorduğu sorular;
"bu numara x hanımın üstüne mi kayıtlı?"
"siz x hanımın neyi oluyorsunuz?"

hukuk okumadım. fakat bu soruların mahrem sorular olduğunu bilmek için hukuk okumaya gerek yok. resmi işler "siz bilmem nenin bilmem nesi" mi oluyorsunuz gibi sorularla yürümez. annem hakkında açılmış bir dava varsa ilgili kişiler bellidir, ulaşılacak adresler bellidir ve adreslere mahkemeden resmi evrak gelir. yani onun bunun aramasıyla değil, resmi evraklarla ve resmi devlet dairelerinde ve resmi görevlilerce ilerler bu süreçler. olay halen daha aklımda bir karmaşa halinde olduğundan mıdır nedir aklıma sadece şu soru takıldı; "avukatlar kişileri doğrudan arayabilir mi?"

neyse ki avukat olan tanıdığımı aradım. bana dediğine göre; evet bazı olaylarda (icra vs...) avukatlar önce kişinin adresine ulaşmaya çalışıyormuş. adres yoksa o kişinin telefonunu aramak durumunda kalıyorlarmış. fakat benim de düşündüğüm gibi bir avukatın o tarz sorular sormayacağını söyledi bana. en acemi avukatın bile o tarz sorular sormayacağını belirtti. avukat sadece x bey/hanım ile görüşmek istediğini belirtir. onun dışında herhangi bir soru sormaz ve dava hakkında bilgi vermez dedi. ben, "annem için turkiye.gov.tr adresinden dava dosyası sorguladığımızda müdahil olduğu bir dava yok/gözükmüyor" deyince, bizi arayanın sarı çizmeli mehmet ağa olabileceğini söyledi.

aradan 1-2 saat geçti. ben bu numarayı yine aradım. operatör ne dese beğenirsiniz? "x operatörüne kayıtlı böyle bir numara bulunmamaktadır" dedi.

beni arayan kimdi? arka planda ne işler dönüyordu? amacı neydi? anlamak gerçekten güç. amacı dolandırmaksa hangi yöntemle dolandırmak istiyordu acaba?
bu başlıktaki tüm entryleri gör