yazarları en çok ağlatan film sahneleri

turuncu gemi
sadri alışık ustamızın baş rolünde oynadığı gelinlik kızlar filminden.
film bariz klişe bir türk melodramıdır. aslında sadri babanın oynadığı bir çok hüzünlü türk filmi öyledir. ama dünya sinemasında sadri alışık gibi aktörler kalitesizliğe bile ruh üfleyip o filmi güzel bir hale getirebilirler.
filmde sadri alışık'ın 3 küçük çocuğu, güzel karısıyla mutlu ve müreffeh bir yaşamı vardır. taa ki eşinin geçmiş yaşantısında ki belalı sevgilisi ortaya çıkana kadar. bu belalı eski sevgili, filmdeki anneyi tehtid eder. bu mutlu yuvanın ilk çocuğunun asıl babası kendisidir ve belli bir miktar para almazssa bunu sadri babaya söylemekle şantaj yapar.
hanımefendi, bu belalı beye istediği parayı götürdüğü sırada, belalı bey hanımefendiye tecavüze yeltenir. anne hanım efendi de bu aşağılık sürüngeni öldürür, 15 yıl hapse mahkum olur.

sadri baba çok üzgündür. büyük kızın kendisinden olmadığını öğrenir. dadıya büyük bir hışımla, büyük kızın dayısının yanına sürgün edilmesini söyler. tam merdivenlerden sinirle iniyordur ki, büyük kızın, diğer kızlara çok hüzünlü bir ninni söylediği işitilir. zaten ninniye girer girmez, sadri babayla benim gözümden yaşlar paralel akar durur. dadıya ''biz çok büyük bir hata yapıyoruz dadı. söylediklerimi unut'' der. ve büyük kızı da öz evlatlarından asla ayırmaz.
miyesmikcih
sadri alışık'ın sesi yüreğine dokunuyor insanın. ben genelde siyah beyaz filmlerde sessizce gözyaşı dökerim.
bana en çok tesir eden film kramer kramer'e karşıdır.
belki yaşamıdan bir kesit gibi.