yüzmeyi bilmeyen insanı kurtarayım derken boğulmak

kadin kismisi cok yazmaz
Yüzme bilen insanların boğulan birine nasıl müdahale etmesi gerektiğinin, eğitimin hiç bir döneminde öğretilmediğinin kanıtıdır.
Köpekler bile öğreniyor şimdilerde.
Fakat şöylede bir durum var; boğulacağından korkan ve paniklemiş insan ile gerçekten boğulmak üzere olan insan aradında da davranışsal olarak fark var. Örneğin, tam olarak boğulmakta olan biri, yapılan bir araştırmaya göre yardım istemiyor, elini suyun üzerinde dahi tutamıyor, ses çıkaramıyor,hatta çevresinde bir başka kişinin varolduğunun bile farkına varamıyor çünkü o sırada bilinci kapanmaya yakın,nefes alamıyor ve su yutmaya devam ediyor yani boğumakla meşgul diyebiliriz.
O nedenle can kurtaran görevi yapanların suyu sürekli gözlemeleri gerek, suya batıp çıkan ama imdat iste-ye-meyen birini farketmek çok zor.
Oysa iyi yüzme bilmediği için çeşitli sebeplerle ;ki bu kramp, dalga,su yutmak veya derine sürüklenmek vb olabilir, boğulma korkusu yaşayan birinin ise yakınına gelen birine tutunmaya çalışması olası.
O nedenle boğulma tehlikesi geçirmekte olan birine sadece arkadan yaklaşmalı kuvvet almadığınız kolunuzu kolunun altından geçirip ensesini veya saçını tutarak ve mümkün olduğu kadar sizden uzak tutarak taşımamız-çekmeniz gerekir. Aynı zamanda onunla konuşmayı deneyerek bilinç kontrolü yapabilir ve sakinleştirebilirsiniz.
Böylesi basit bir uygulama hem sizi hem tehlikede olan kişiyi kayıptan kurtarabilir.