zekat

avni
çoğu müslümanın sadaka ile karıştırdığı islam'ın beş şartından biri. hatta "devlete vergi veriyoruz ya işte zekat da neymiş" diye burun kıvıranları bile var.
fiorabella
para, altın, menkul gibi değerler üzerinden hesaplama ile sahip olunan varlıkların 1/40'nın verilmesidir.

"Fakirlere, günlük yiyeceğini temin etmekte zorlananlara, borçlulara, yolda kalanlara,, Allah yolunda cihat edenlere zekat verilir. “Sadakalar Allah'tan bir farz olarak fakirlere, miskinlere, zekat işinde çalışanlara, kalpleri İslama ısındırılacaklara, kölelere, borçlulara, Allah yolunda kalmışlara aittir. Allah bilendir hakîmdir.” (Tevbe suresi 60. ayet)
zekat hesaplama oranları için linke bakılabilir.
hesaplama

çok varlıklı değilim ama bu sene zekat tutarım ile üzerine de ekleyerek iki hayvanın ameliyat parasını ödedim. içim ve vicdanım çok rahat.
mudaran
fikrimce zekat allah'ın senin kendini idame ettirmen için verdiği rıskın fazlasını allah'a olan borcunu ödeme maksadı ile ihtiyacı olanlara verilmesidir. sadece (allah'ın verdiği - ihtiyacın olanı) şeklinde hesaplanabilir . verilmesinin tek gerekliliği ise allah'ın ihtiyaç sahibine vereceği rıskı senin elinle vermesi durumudur. bunun nedeni ise allah'ın rızığı gökten direkt indiremeyeceği gerçeğidir.

not : eğer son cümlede belirttiğim gerçekliği sorgulanması gerektiğini düşünüyorsanız ilk önce allah'ı nitelemeniz gerekmektedir