zengin sözlük neden büyümüyor

azrailin regl donemi
yaklaşık 10 ay önce kurulmuş olan zengin sözlüğün, demirbaş yazarlar sürekli yazdığı halde ve o "hayale açılan sözlükler" basamağını geçtiği halde halen hedefine tam olarak ulaşamaması daha doğrusu hareketli bir kıvama gelmeyişinin sorgulanmasıdır.

not: moderatörlerin ve yazarların bu entryi okuması şiddetle tavsiye edilir.

(bkz:#71833) nolu entryden neden bu yazıyı yazma gereği duyduğumu anlarsınız dostlarım..

sözlükler yıllar önce kuruldu ve uyulması gereken kurallar koyuldu.. peki neden? çünkü bu ortamlar bir bilgi depolama alanıydı ve kelime veya cümlelerin anlamalarını dışarıdan gelenler bir ansiklopediden çıkmışçasına bir bilgiye ulaşmalıydılar.. burada bir hata yok. gayet mantıklı. fakat yazarlar açısından eğlenceli şeyler de olmalı.. ki yıllar içinde sözlükler kendi kültürünü yarattı ve günümüzdeki halini aldı.

peki günümüz sözlüklerinde yıllar öncesinde koyulan o kuralların geçerliliğini kim savunabilir ki?

çünkü sözlüklerin okunabilir olması için aksiklopedi tarzında yazılması gerekirken diğer yandan yazarların ortamda zevk alarak yazması için kendi aralarında da başlıklar altında olsun nickaltında olsun biraz eğlence yaratmaları sorun teşkil etmemeli.

kurallar var evet ama bu kurallar; aşağılama, ırkçı söylem, hakaret, başlık ile alakasız, sözlük huzurunu bozacak ve özellikle *tanımsız entry girildiğinde(*bu esnetilebilir tecrübeli moderatörler olduğu sürece) devreye girmeli. bunlar haricinde kesinlikle entry içinde ufak tefek küfür, bir yazara yönelik başlık veya entry, başlıkta üstteki yazarı referans alarak yazılan entry, imla kurallarına uyulduğu sürece ve kararınca troll başlık ve entry asla silinme sebebi olmamalı. aksi halde zaten 3-5 kişinin yazdığı bu ortam tamamen yok olur gider. bu böyle giderse maalesef sonuç bu olur. ki buraya gelip de geri giden birçok yazar da kuralların sert oluşundan şikayetçi. yani bu şekilde yazar kazanılmaz aksine kaybedilir. sonuçta bizler de burası çok süper bir yer diye durmuyoruz. elimizden geldiğince destek için buradayız. fakat o 3-5 kişi de giderse burası biter.

sonuçta sözlükler bir bakıma bir tartışma bazan da bir tez çürütme yeridir. üstteki entry veya başlık referans alınarak çok sağlam bilgiler aktarılabilir.

sözlükler bu şekilde yürüyor dostlarım.. sözlüklerde atışma olmazsa, siyasi olsun dini olsun bu tarz konular kriz masası oluşturacak havada konuşulmazsa sözlüklerde ne yazılır ne de barınılır.

şimdi nasıl gelişir ne yapmalıyız onu konuşalım.. bilenler bilir ki iyilik kötülükten doğar.. bazı yazarlar vardır bir pürüz görünce yazası gelir. sorunlu bir durum insanların o şeyi düzeltme dürtüsünü harekete geçirir. bu doğamızda var. ben bunlardan biriyim. uludağ sözlükte yazdığım dönemler o kadar çok sinir bozucu olaylarla ilgili başlık açılırdı ki hepsine yazma gereği duyardım. hepsini çürütme isteği olurdu hep. şimdi gidip bakın; "adalet mi var sözlük" diye bir başlık açılmış. birçok insanın can damarına vuracak cinsten bir başlık. herkes bir şeylerden dem vurmuş göz attım da. peki bu zengin sözlük için ne demek? olabildiğince entry demek. olabildiğince gerekli gereksiz fazladan bilgi demek ve en önemlisi de hareketli bir ortam demek. hareketli bir ortamda yeni gelen yazarların burayı beğenip kalmaları ve daha çok entry girilen bir sözlük demek. merak etmeyin.. her ne kadar boş entry girilecek olsa da mutlaka birileri analitik çalışma içeren entryler mutlaka girecektir. ki uludağ sözlükte bile ara sıra bunu yapanlar halen var. ha burada da işlerin boku çıkarsa elbet müdahale edilir. edilmeli de..

mesela 3 gün önce "haklıyım çünkü memem var" başlığını açtığımda 14 entry girildi. başlık altında bir tartışma yaşandı ama diğer sözlüklerin hareketliliğine alışan ve kötüye karşılık kendi kişisel iyilik tezini sunma çabasında olan yazarların buradan sıkılıp gitmesine engel olacak bir başlıktı.

örnekler bol;

kızına tecavüz eden adam,
....de yaşanan gıda skandalı,
erkeklerin beğenilmeyen yönleri vb başlıklar insanları yazmaya itiyor. bu tarz başlıklar iyi veya kötü yönde saldırıya geçme konusunda insanlara yazmak için motivasyon veriyor. yani insanları yazmaya teşvik eden bu başlıklar onların bir şeyler belirtme ateşini körüklüyor. fakat uzun zamandır burada bu tarz şeyler olmadığından, tek kelimelik bilgi yüklemek amaçlı başlıklar açıldığından ortama yeni gelenler, ortamı pek eğlenceli ve sıcak bulmadığından 20-30 entry yazıp çıkıp gittiler..

bu yüzden sürekli yazmakta olan yazar dostlarımdan beklentimdir ki sözlüğü diğer sözlükler gibi normal kullanmaları ve en önemlisi insanları yazmaya teşvik edecek başlık açmaları. dediğim gibi o tek kelimelik mühim bilgilerin gerek duydukça birileri zaten başlığını açacaktır.

zengin sözlük yönetiminin tüm bunları ciddiye alması şiddetle önerilir. en azından sözlüğün daha iyi günleri için..
sipraleks
bunun en önemli nedenleri iletişimsizliktir ve gündemin takip edilmemesidir. üyeler arası hiç iletişim yok bundan dolayı da birinden bir şey öğrenmiyorsunuz, tartışma yok, eleştiri yok, tanım ver geç. gündem hiç yok sözlükte, 3. dünya savaşı çıksa yine tanım tabanlı başlıklar açılacaktır.
ruhunusatanzengin
gündem maddelerinin olmaması önemli bir etki yaratabilir. Ancak tanımlama şeklinde kaliteli bir sözlük anlayışı formatı ile devam etmesi beni rahatsız etmiyor. Kaliteli 100 yazar'dan oluşan bir sözlük ileride çok daha başarılı olabilecektir.
siz hepiniz ben tek
Her ağacın büyümesi için zamana ihtiyacı olduğu gibi.
Web sitelerininde büyümesi için zamana ihtiyaçları vardır.
Ne kadar çok içerik, o kadar çok büyüme. Tabi ki sadece çok içerik ile bitmiyor.