barda

johannstock
bu film hakkında ne yazılsa, ne denilse bilinmez. rahatsız edici diyelim yalnızca.
lakin üç beş kelam edilecek olunursa;

senarist bu filmde çokça mesaj iletmek istemiş, yine de başarısız olmuştur. çünkü iletmek istediği mesajları hikaye kendi kendine boşa düşürmüştür.

1- hikaye bir grup üniversiteli veya orta sınıf aileden yetişmiş denilebilecek nitelikte gencin serseri bir grup genç tarafından şiddet ve tecavüze uğramasını anlatıyor. burada iki ayrı insan tipolojisi var ama birbirini tamamlayamıyorlar. burada teknik aksaklıklarda var ancak yalnızca eksiklik bundan kaynaklı değil. sınıf ayrımı anlatılmak istenmiş ancak bu iki grup bir sınıfa ait değil. iki grupta anlatıldığı kadarıyla lümpen, maddi sorun yaşamayan ve yaşamı anlama gayretinde olmayan insanlar. yani maddi yaşam koşulundan kaynaklanan bir çatışma hali yok.

2- "neden" diye sorulduğunda yönetmen son sahnede bize ipucu veriyor. egzoscu selim, diğer gruptaki iki genci sarmaş dolaş görünce kinleniyor. onlara bir bakış atıp küfrediyor. yine başka bir sahnede selim, tipini beğenmeyecekleri için bara giremeyeceğini söylüyor. çatışmanın nedenini binevi açıklıyor kendi halince. bunlar yeterli bir neden değil. kimse birini nedensiz yere öldürmez ya da nefret etmez. bunlar bu sebeplerden dolayı zorlama eklentiler olmuş. senarist bu nefretin nedenini açıklamak istemiş ama bir çaba göstermemiş.

3- hikaye kesinlikle net değil. ilk grubun yaşamı az çok biliniyor ama selim ve çetesine dair ufak bir ipucu yok. film bir zaman sonra bulanıklaşıyor.

4- adalet kısmı şaibeli. sanık avukatı hakimle görüşüyor, savcı kendince hukuka aykırı bir çözüm buluyor, hakim kararı okurken bir sanığa "2-3 yıl yatar, çıkarsın" diyor. böyle saçmalıklar olur mu?

sözün özü izlenilebilir fakat eşe dosta tavsiye edilecek bir film değildir. insan iki üç gün etkisinden çıkamıyor...