canlı yayın kazaları

elfen lied
Favorim CHP İzmir milletvekilinin canlı yayın yaparken Kemal Kılıçdaroğlu'nu Gandalfa çevirdiği beni son derece güldüren canlı yayın kazasıdır. Siyasetten böyle şeyler bekliyorum beni güldürsün bir işe yaramıyor zaten.

svalbard küresel tohum deposu

fiorabella
norveç ve kuzey kutbu arasında yerin 130 metre altına inşa edilmiş amabardır. ékıyamet günü kasası" olarak bilinir. dünyanın başına gelebilecek nükleer savaş, meteor düşmesi veya iklim değişimi gibi bir felaket durumunda, tohum çeşitliliğinin korunması için dünyanın dört bir yanından yaklaşık 3 milyon farklı tohumlar özel ambalajlarda muhafaza edilir.

her türlü nükleer saldırıya, depreme ve patlamaya dayanıklı bu depo tohumlar bozulmadan 1000 yıl kalabilecek şekilde dizayn edilmiştir.tomris hatun

fiorabella
ilk türk kadın kağandır. kocası öldükten sonra sakaların komutanlığını yapmıştır.
pers imparatoru büyük kiros sınırlarını genişletmek için saldırılar yapıyordu ve sakaları kolay rakip olarak görerek saldırıyor ancak tomris hatun yönetimindeki sakalar akınlar sırasında geri çekilip o bölgeleri yakıp su kuyularını kurutuyorlardı. böylece persler ilerliyemiyorlardı.

kiros, sakaların topraklarını savaşarak elde edemeyeceğini anlayınca tomris hatunla evlenmeyi planladı ve elçi yollayarak tomris hatuna evlenme teklif etti. kadın kağan evlilik teklifini kabul etmedi. bu cevap karşısında kiros çılgına döndü. hem tomris hatunu cezalandırmak hem de saka topraklarını almak için savaş ilan etti. yüzbin kişilik ordu topladı pers ordusunda savaşcılarla birlikte, köpeklerde vardı. tomris hatunun ise çoğu kadınlardan oluşan 13 bin kişilik ordusu bulunmaktaydı.

iki ordu karşı karşıya geldi. güneş battığından savaşmak için sabahı bekleyeceklerdi. kiros o gece tomris hatunun oğlu Spargapises'i esir aldı.
sabah karşı Spargapises kiros'tan ellerinin çözülmesini istedi. elindeki bağdan kurutlanca da "perslerin esiri olmaktansa ölürüm" diyerek intihar etti. acı haberi alan tomris hatun "kana doymayan adam seni ben kana doyuracağım "diyerek yemin etmişti.

mö. 529 yılında dar bir boğazda sakalar ve persler savaşa başlamıştı. tomris hatun ordusunu kendi yönetiyordu. savaşı sakalar kazandı.

tomris hatun savaş meydanında ölen büyük kiros'un kellesini kan dolu bir fıçıya attı ve "ey büyük kiros hayatın boyunca kan içmeye doymamıştın şimdi benim elimden kana doyuyorsun" diyerek yeminini yerine getirdi.

büyük kiros'un 29 yıllık iktidarı küçük gördüğü tomris hatunun ordusuna yenik düşmüştü.

ilk türk futbol takımı

fiorabella
1901 yılında kadıköyde reşat danyal bey, fuat hüsnü kayacan ve arkadaşları tarafından Black Stocking Football Club ( siyah çoraplılar ) ismiyle kurulmuştur.

türk takımı 26 ekim 1901 tarihinde kadıköyde papazın çayırınnda rum takımı ile maç yaptı. öaçtan 5-1 mağlup ayrıldılar. takımın ilk ve tek golünü fuat hüsnü atmıştı.

klüp başkanı reşat danyal bey'in osmanlı padişahı ıı.abdülhamit'in veliahtı şehzade reşat olduğuna ve klübün asıl amacının padişaha karşı bir darbe yapmak için kurulduğa dair iddialar ortaya çıkınca maç bitiminde sahaya hafiyeler girdi ve bazı oyuncuları tutukladı. bu olayın ardından futbol klübü kapatıldı.

meksika

fiorabella
olimpiyatlara ev sahipliği yapan ilk ve tek latin amerika ülkesidir. aynı zamanda domatesin anavatanıdır. 707 tür ile dünyanın en çok sürüngen barındıran ülkesidir. ayrıca renkli televizyonu ilk bulan bilim adamı "Guillermo González Camarena" da meksikalıdır.

ülkü tamer

quares
İkinci yeninin son neferiydi. ikinci yeni'ye ve türk edebiyatına yeni bir ses yeni bir boyut kazandırdı. Şiirleriyle günümüz şairlerinin bir çoğuna ilham oldu. Dergi çıkarabilmek için evde ki antika eşyaları satacak kadar yazmaya bağlı birisiydi. Bu onun için bir tutkuydu. Bir sürü şiir yarım kaldı... mekanı cennet olsun, büyük usta.

Seher yeli çık dağlara
Güneş topla benim için
Haber ilet dört diyara canım
Güneş topla benim için

Umutların arasından
Kirpiklerin karasından
Döşte bıçak yarasından canım
Güneş topla benim için

Seher yeli yar gözünden
Havadaki kuş izinden
Geceleyin gök yüzünden canım
Güneş topla benim için

Ülkü tamer

meb'in açıkladığı yeni nitelikli okullar

keskin nisanci
konuya değineceğim de önce başka bir şeyden bahsetmek istiyorum.

bir ülkede eğitimle ve eğitim sistemiyle bu kadar oynanmaz. her sene milli eğitim bakanı değişiyor ve her gelen bakan sistemi değiştiriyor. hal böyleyken ülkenin sağlam bir eğitim sistemine kavuşmasına imkan olabilir mi? zaten anasını sattığımın memleketinde hiçbir atamada liyakat aranmıyor, lan bari eğitimin başına işin uzmanlarını getiren. çünkü her şeyin başı eğitim. eğitim bozuk olunca ülkenin hali ortada işte.

konuya gelirsek, meb sınava dayalı yüzde onluk başarı oranıyla öğrenci alacak liseleri açıkladı. okulların yarısını imam hatip liseleri ve teknik liseler oluşturuyor ki bu bizi şaşırtmadı. geçen sene 490 lgs puanı ile öğrenci alan okullar bu sene listelerde kendilerine yer bulamadılar. o kadar puan alıp o okullara (çoğu anadolu lisesi) giren öğrencilerin akıbeti ne olacak belli değil.

zengin itiraf

yevgeni onegin
tabi taciz olayını cinsiyete indirgemek de istemiyorum fakat yaşadıklarım fazlasıyla rahatsız edici ve bunu yaşatan insan iş arkadaşım.

Bir kadın tarafından taciz edildim evet .. ilgisine karşılık vermedim diye dünyamı cehenneme çevirdi.

yeni iş yerimde hevesle tanıştığım arkadaşlardan biriydi. gayet sağlıklı bir birey olarak gözüken de bir insandı. taciz olayını buraya yazmak istemiyorum fakat tamamen kendimden uzaklaştırdıktan sonra yaşanan olaylar ve şu an içinde bulunduğum korku.

yaşadığım olay; bu kadın beni zan altında bırakarak: mafya kılıklı kocasına ona askıntı olduğumu, ilişki teklifinde bulunduğumu ve rahat bırakmadığımı söylemiş. ilk olay iş çıkışı boğazıma sarılması oldu. deveye hendek atlatmanın bu insana laf anlatmaktan daha kolay olacağına eminim.

sonra karakol ve adliye derken peşimi bırakır diye düşündüm. geçen gün arabasıyla önümü kesmesi ve dün önüme tekrar çıkıp tehditler savurması aklımı ve mantığımı kaybetmeme sebep oldu.

artık nereye gideceğime ve ne yapacağıma şaşırdım.

korkudan dışarı çıkamaz oldum.

Darp edilmek koymadı değil, evet çok koydu fakat tacizci damgası yemek de inanın gururlu bir insan için ölümden beter.

Hukuken her şeyi yaptım ama adam elini kolunu sallayarak geziyor ve hâlen beni tehdit ediyor.

deniz kızı sendromu

fiorabella
Sirenomelia denilen, nadir görülen bir hastalıktır. sendromlu bebekler bacakları birbirine yapışık olarak doğar. bacaklar yapışık olduğundan cinsel organları ve idrar keseleri de gelişmemiştir. buna bağlı olarak boşaltım sistemi ve böbrekler doğru çalışamaz ve bebeklerin yaşama şansları çok azdır. doğar doğmaz ameliyat gerekir.

tayfun demir

sos
hayvansever, sincapsever bir insan.

ben uzun zamandır takip ediyorum yaptıklarını youtube kanalından. sokakta yaralı halde bulduğu ve alf ismini verdiği sincabı alıp iyileştirip dost edindi. şimdi de iki kolları olmayan karamel ismini verdiği sincaba bakıyor. karamel, ormana kapan kuran hayvan katillerinin kapanına yakalanmış ve kollarını kaybetmiş. sincaplara baktığı, ilgilendiği için de sincabı kendisine götürmüşler.

işte kanalı.
https://www.youtube.com/channel/UCO4Ke287_D5mtbhxfMOABuA/videos

işlerin hep ters gitmesi

sos
genelde aynı gün olan olaylar zincirlemesidir.

bende böyle oluyor. o gün ilk işim veya herhangi bir şey ters gittiyse genel olarak gün boyu diğer şeyler de ters gidiyor. sanki bazı günler lanetleniyorum gibi bir his. o gün ters günümde olduğumu anlamam uzun sürmüyor. kabul ediyorum ve günün bitmesini bekliyorum.

bugün de ters günümdeyim muhtemelen. önümüzdeki günlere bakacağız...

otobüslerde sigara içilen yıllar

sos
duyduğuma göre suyun da poşette dağıtıldığı yıllarmış aynı zamanda. çok saçma yıllarmış. otobüste içilen sigara, sigara içen birini bile rahatsız edebilir. yani bir insanın sigara içmesi demek sigaradan hiçbir suretle rahatsız olmayacağı anlamına gelmez.

poşette suyu deldiğin an tamamını içmek zorundasın. bu sefer de çişin gelebilir. nerden bakarsan ofsayt bir durum.

namus belası

kozmos
erdem, onur, saygınlığın korunması için efeliğini tehlikeye atmayan İnsanın Katlandığı sıkıntıdır. cem karacaya ait parçanın tınısı, girişi, Gelişmesi, sonucu cidden çok bağlayıcı.

“hep bir hallı turhallıyız,
biz bize benzeriz.

yüz bin kere tövbe eder,
gene şarap içeriz...”