ilgi manyağı

ontolojik sancilarimin merhemi
Allahını seven üstüne erkek atsın ay pardon ilgi atsın, it'leşmiş egosu tavan yapsın kişisi. X sözlüğün birinde bir kadın yazar vardı. Sözlüğün diğer kadın yazarlarına savaş açmıştı. Sadece erkek yazarları okuyup/favoriliyor, arka planda erkek yazarlarla girdiği sohbetlerde kadın yazarların dedikodusunu yapıyor, aşağılıyor vs. En güzel o olsun, en iyi entryi o yazsın, en çok takipçi onun olsun, en yüksek puanlı tek kadın o olsun.. ah! düşündüm de düdüklü tencerem bile kendisi hakkında daha çok konuşulmayı hak ediyor.

yalan söylemek

fiorabella
gerçeği gizlemek yada mitomani denilen hastalıktan ileri gelir. behey gafil hadi yalan söyledin karşındakini kandırdın. ya kendini? aynaya baktığında, kendinle gözgöze geldiğinde? işte acziyet orada başlar. gerçekler orada sorguya çeker insanı.

ilgi manyağı

fiorabella
sanal mecralarda ve sosyal ağlarda çok gürülendir. ya bir görüşle, ya marjinal duruşla vs vs zilyon tane şekli vardır. hayatları like butonuna bağlıdır. hastaneden resim atanı, ped alıp paketini paylaşanı, dudak büzüp ördek ağız pozvereni say say bitmez. dünya sağlık örgütünün geçen günlerde yaptığı bir açıklamayı okudum. dünya genelinde internet kullanıcılarından deneklerle yaptıkları araştırmalar sonucu oyun ve like bağımlılığının ruhsal bozukluk olarak görülmesine karar vermişler. oyunlarda level atlayamayan, like ve takipci sayısı azalan, youtube kanallarında abonesi az olanlar gibi kullanıcıların intihar ettikleri ve intihara meyilli oldukları gözlemlenmiş.
sanal like butonlarının bir getirisi yok. dislike butonlarının bir götürüsü omadığı gibi. ilgiyi sanaldan beklemek yerine beyin nöronlarına snaps yapmanın bir yolunu bulsalar çok daha mutlu olurlar.

2017'de türkiye'de 409 kadın öldürüldü

keskin nisanci
türkiye'nin utanç tablosu.

kadın cinayetlerini durduracağız platformu tarafından hazırlanan rapora göre 2017'de 409 kadın cinayete kurban gitmiş. bu rakam bir sene içinde işlenen kadın cinayeti sayısında en yüksek rakam. cinayetlerin yarısının faili eşler (eski-yeni) ya da sevgililer.

türkiye'de kadın olmak gerçekten zor, yani aslında dünyada kadın olmak zor, kadınlar üzerinde güç gösterisi yapan korkaklar, ya benimsin ya toprağın diyen hasta ruhlular vs. insan böyle bir tabloya bakınca ne söyleyeceğini de bilemiyor. eğitim şart aga, aileden başlayarak eğitim şart.

hortlak

ontolojik sancilarimin merhemi
Japon halk inancı. Hortlaklar, no ve kabuki oyunlarının, ayrıca korku hikayelerinin ve hatta mutsuz aşk hikayelerinin ana karakterleri olarak sıklıkla japon filmlerinde karşımıza çıkar. Ruhların dünyada var olduğu ve dolaştığı yolundaki geleneksel japon inancı hem atalara karşı saygıyı, hem de geri gelebilecekleri korkusunu yaratmıştır. Düzgün gömülmeyen ya da öbür dünyaya yolculukta aksiliklerle karşılaşan ölülerin yaşayan insanlara uğursuzluk getirecek huzursuz ruhlar olarak yeryüzüne döndükleri söylenir.

yani olmuyor

bonnie
fırat tanış' ın müzik konusunda da yeteneğini gösterdiği bir şarkı.sözleri:
Geçtiğimiz yolları arıyor gözüm yine
sanırım şehir uzakta kalıyor
sanırım şehir uzakta kalıyor
ellerimi uzatsam tutmak isterim günü
ama güneş ama her gece her tepemde doğuyor

yani olmuyor olmuyor istesem de
kimse gelmiyor beklesem de
yani olmuyor olmuyor istesem de
kimse gelmiyor...

Yaz kokusu duyardım kışın ortasında bile
Uzun cümleler kurardım konuşurken
Eski filmlerde kaldı böyle sözler deniyor
Ama şimdi filmler bile eskimiyor

Yani olmuyor, olmuyor istesem de
Kimse gelmiyor, beklesem de
Yani olmuyor, olmuyor istesem de
Kimse gelmiyor

kötüye bir şey olmaz

ontolojik sancilarimin merhemi
Kıyameti yaşamak istiyorum, içimin hıncını o alabilir ancak böyle durumlarda. Kıyameti yaşamak istememde yine de artı bir hınç olabilir. O artı da adalet karşısında hayal kırıklığına uğramış olmamdan kaynaklı. Dünya çirkefleştiğinde ben de çirkefleşiyorum. Kötüler ve rahatlıkları karşısında içimin zehri tüm insanları zehirlemeye yeter.

zengin sözlük

icgqhs
Zengin sözlük bir tartışma platformu değildir, bilgi aktarıp, bilgi edinme yeridir. bilgiler üzerinden tartışmalar ya da analizler özel mesaj yolu ile yapılır.
Zengin sözlük, kimsenin kutsal değerlerine hakaret etme yeri değildir, buna izin verilmez.
Zengin sözlük, bilgi girilmesi ve okunması için vardır, durduk yerde entry silmez. formatla ve belirli kurallarla yönetildiğinden ötürü bu kuralları okumanız ve uygulamanız halinde asla yazdığınız silinmez.
kurallar çok açık, ki silinen entry hangi sebeple silindiği size bildirimle geliyor oradan ilgili maddeye girip bakabilirsiniz nerede hata yapmışım diye.
burası şu an günlük 1000-1500 kişinin girdiği bir sözlüktür.

karma

avni
yapılan herhangi bir kötü hareket düzeltilmedikçe birgün mutlaka karşılık bulacaktır ilkesine dayanır. bir anlamda "ne ekersen onu biçersin" atasözümüzün de kaynağıdır. ne ki kökenimiz şamanlık. yüzyıllar boyu şaman tanrılarına ya da tanrısına inanmışız. aslında tüm dinler üç aşağı beş yukarı kötülüklerin karşılıksız kalmayacağından dem vurur. ancak doğu dinleri insanın yeniden bedenlenerek bu kötülüklerden arınabileceğini savunur. ortadoğu kökenli inançlar ise ölümden sonraki ahiret yaşamında bu kötülüklerin cezalandırılacğını öğütler.
bu bağlamda birey karmasını mükemmelleştirerek mokşa mertebesine erişemediği sürece kötülüklerinin karşılığını görmek için yeniden bedenlenecektir.

favoriyi geri almak

ontolojik sancilarimin merhemi
Öncesinde özene, beğene yapılan favorinin (çalıntı giri olması dışında) türlü başka sebeplerden; hırs, haset, buranın otoritesi benim taam mı ?, en güzel de benim, en iyi de benim, bana tapacaksınız hastalıklı ruh haliyle geri çekilmesi eylemidir. Yazık yahu çok üzücü değil mi bu hal ? Allah şifa versin.

sözlükte değerli olduğunu düşünmek

fiorabella
t: bazılarının yapay mutluluk kaynağı olan hede.

Modern tıbbın babası paracelsus der ki;
"her şey zehirdir ve hiçbir şey zehirsiz değildir. yalnız dozunda alınan şeyler, zehir olmaktan çıkar."
20. Yy'ın en büyük ve en önemli buluşlarından biri internet. 21. Yy'da cüzi bir fiyat karşılığı erişim sağlayabiliyorsun. Sonrasında ise bu sana bir dünya hizmet sunuyor. Ama paracelsus ne demişti? "Dozunda alınan şeyler zehir olmaktan çıkar."
Bir genelleme yapacak olursak, Türkiye'de yaşayan belirli bir kesim insanlar için "interaktif sözlük" bir habitus.
Dozunda alamayanlar için yan etkileri de mevcut.

Bir şeyler yazmak için ve bir şeyler okumak için yaratılmış bir platform. Ama insanların arzu ve hedonistliği doğrultusunda evrilmiş durumda.
Nasıl bir evrilme?
Okunması, eleştirilmesi için yazılmıyor artık. Artı alsın, favorilensin, benim ne kadar çok sayısal değerim olduğunu bana yansıtsın kafi.

Artık duyguları hiçbir ehemmiyeti olmayan sayısal veriler kontrol eder oldu.
Sonrasında ise eskiden yaş demek tecrübe ve bunun getirisi olan olgunluk demekti.
Yanlış doz zarardır diyen paracelsus gibi bu internetin bir başka zararı da kavramları ortadan kaldırmak oldu.
30-40 yaşındaki insanlar ben onla küstüm, bunu görmezden geldim, şunu umursamadım lafları eden ilkokul bebeleri gibi davranır oldu.

Hiç düşündüler mi? Kimin umurunda? Sen onu görmezden gelince görmezden gelinen şahıs duşun altında bir buçuk saat hıçkıra hıçkıra mı ağladı zannediyorsun?
İşte hep bu sözlük camiasındaki sayısal verilerin şişirdiği bir iğne darbesi ile yerle yeksan olacak olan şişirilmiş izafi egolar, koca koca insanları bir ekrana kilitliyor ve var olan sayısal verinin çokluğu ya da azlığı ile doğru orantılı olarak kendini önemli ya da önemsiz hissettiriyor.

monster degree

ontolojik sancilarimin merhemi
Zeki olduğunu sanan dünyanın en ileri zekalı ... sı. Gidişini şampanya eşliğinde havai fişek gösterileri altında kutlamalıyız. Neden mi ? Moderatörlüğü süresince bir çok yazarın hevesini kaçırmış, yazma şevkini sekteye uğratmış, laf dalaşına girmiş ve bugün de inançlı isanların kutsalına küfretmiştir. Moderatörlüğü bu sebeple alınınca işgüzarlık yapıp, rezil olmamak adına admin'e iftira atmıştır. Sözlük dışında yazılanları okuyarak, tırnaklarını yiyip, dudaklarını şişirdiğine eminim şu an. Maalesef monster'cığım kurnazlığını yemedik. Yediğin haltların sonucu da bu. Kovuldun güle güle.


Dilek: umarım admin mahkemeye verir seni. Bir yerlerde yuvalanıp çoğalmadan hemen önce.