zengin sözlük

icgqhs
Zengin sözlük bir tartışma platformu değildir, bilgi aktarıp, bilgi edinme yeridir. bilgiler üzerinden tartışmalar ya da analizler özel mesaj yolu ile yapılır.
Zengin sözlük, kimsenin kutsal değerlerine hakaret etme yeri değildir, buna izin verilmez.
Zengin sözlük, bilgi girilmesi ve okunması için vardır, durduk yerde entry silmez. formatla ve belirli kurallarla yönetildiğinden ötürü bu kuralları okumanız ve uygulamanız halinde asla yazdığınız silinmez.
kurallar çok açık, ki silinen entry hangi sebeple silindiği size bildirimle geliyor oradan ilgili maddeye girip bakabilirsiniz nerede hata yapmışım diye.
burası şu an günlük 1000-1500 kişinin girdiği bir sözlüktür.

sülün osman

avni
cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcısı olarak adını altın harflerle hafızalara kazımış tam adı osman ziya sülün olan cevher. yakın tarihte tahtını zorlayanlar olmuyor değil.
mesela köprüyü, otoyolları ondan esinlenerek sattılar gibime geliyor. gerçekte satış yok tabi ki millet köprüye, otoyola ortak oluyorum zannıyla aldı o kağıt paçavralarını. oysa her ne kadar deli dumrul'a fahiş paralar ödeyerek kullansa da köprü otoyol zaten onun malı "heri".

ayet

avni
kutsal kitap tümcesi. köken olarak ibranicedir. hatta bazı etimologlar sümer, akad dillerinden ibraniceye geçtiği görüşündedir. çoğunluğun tevrat olarak bildiği asıl adı torah olan musevilerin kutsal kitabında her bölüm alfabenin bir harfi ile belirtilir ki asıl adı da buradan gelir.
hasılı birinci anlamı alfabe ya da alfabenin harfleridir.

sıkışmışlık hissi

john overmars
Anksiyete halini özetleyen bir kelime.hareket alanı bulamamak.kitlenip kalmak gibi bir şey.eylemlerin kısır bir hali alması bazen erkenden uyanmak.beyin ağrısı.düşünceler düşünceler.kötü olasılıkların geçmiş deneyimlerden hareketle tahmin edilebilirliğinin verdiği o kasvetli bezgin hal.ilerleyememek sürekli engeller kör tuzaklar dolambaçlar içinde aklın pusulası bile şaşırınca böyle hisseder insan.bu rutinleşirse sıkışık bir yaşam tarzına dönüşür.geçmiş artık çok geride özlenen gelecek çok belirsiz ve olasılıksız iyi ihtimallerle dolu bugünse çok cimri ve poker yüzlü.sıkışmak diye bir his varsa böyle bir şey olsa gerek.büyüdükçe kirlenen bu dünyada organik bir güven hissi yaşamak zor.

zengin sözlük

kutadgu bilig
Steve Jobs'ın “Quality is more important than quantity.” ve Bediüzzaman'ın "kemiyetin keyfiyete nispeten ehemmiyeti yoktur." mottolarına tam da uygun bir kalite anlayışı ile ilerlediğini gördüğüm sözlük. bu kaliteyi 3 gün köşemde tek ayak üzerinde beklemek ve 15 gün oda hapsinden sonra daha da takdir ettim. lan aferin be, valla. unutmayın en verimli ve kaliteli meyve mevsiminde ve doğal proseslere tabi bir şekilde yetişir. yoksa seracılık yapanlara uymayın, gerçekten. zengin sözlüğün mevsimi geleceğinden eminim, sadece mal sahibileri tarlayı ekmeyi biçmeyi sulamayı unutmasın, ha zararlı güvelerden böceklerden de muhafaza etsin, olur bu iş.. tam destek.

sıkışmışlık hissi

bonnie
derin uçurumları, gel gitleri, kararsızlıkları, isteyip de yapamadıklarını, olmak isteyip de olamadıklarını, kısacası bu benim istediğim bir hayat değilin sancılarını artıran veya hatırlatan histir.

türkiye'de internetin ilk yılları

sos
ülkemizde internetin ilk çıktığı, ilk keşfedilmeye başlandığı yıllardır.

daktilodan hallice bir klavye, lağım faresi minvalinde bir mouse, para kasası kadar büyük bir kasa, tüplü televizyon görünümünde bir monitör ve 2 kaplumbağa gücünde ilerleyen ve sık sık kopan bir internet.

edit: kozmosun ukdesi.

mehmet pişkin

bonnie
20 ekim 2014 yılında henüz 35 yaşında iken hayatına son veren odtü makine mezunu olan ve hayatını sonlandırma biçimini kendi seçen bir insan.

ne düşündü, alıp veremediği neydi bu dünyayla biz ne kadar düşünürsek düşünelim elbette bilemeyiz ama bu dünyada "geçici oyuncak zaferler" denilince aklıma gelen ilk isim olur kendisi.

ukde:kozmos

zengin sözlük

indim derelerine
Vay anam gene ortalık karışmış ya la. Resmen evin babası gibiyim , her boktan en son benim haberim oluyor amk. İki laklak edeceğimiz yerde kaos görüyoruz arkadaş.
Lakin benim tanıdığım kişiler gayet aklı başındayken kendi aralarında nasıl çıngar çıkıyor anlamıyorum. Yazılanları okuyunca yuh dememek mümkün değil.
Neyse bir sözlüktür.

son sigara

icgqhs
Kimine göre Hemen her gece yatmadan önce içilen sigaradır.
Bir sigara içeyim yatayım denir ve içildikten sonra ikinci için pakete bakılır.
Sabahları leş bir ağızla uyanmak istemiyorsanız son sigaradan sonra dişleri mutlaka fırçalayınız.
Kamu spotu sonlu entry.

yeşil ördek

bonnie
müzeyyen senar' ın yorumuyla bir anda insanın kendisini o meşhur yeşil ördek ile çok yakın hissedebileceği sivas yöresine ait türkü.

yeşil ördek gibi daldım göllere,
sen düşürdün beni dilden dillere,
başım alıp gidem gurbet ellere,
ne sen beni unut, ne de ben seni.

sevgili cemalim, güneşim ayım,
seni seven aşık çeker efkarın,
getir el basayım, kelamullahın,
ne sen beni unut, ne de ben seni.



mezgit

diko
bildiğin tembel adam balığı. normalde büyük olanı makbuldür lakin bizim milletimiz küçük olanına rağbet eder. bunun da sebebi insanlarin tavuk gibi çıtır çıtır kilciksiz götürmek istemesi. şu aralar tam zamanı. kilosu 20 lira. mezgit mezgit al eve tez git.

çalıyor ama çalışıyor

avni
naçiz ülkemizin naçar insanlarının naçizane cümlesi.

galata kulesini, haydarpaşa garındaki saati, haliç köprüsünü satarak geçim temin eden sülün osmanlar yetiştirmiş ecdadımız var bizim elbette överiz hırsızı, arsızı, yolsuzluk yaparak servetine servet katıp "bu miiletin anasını sikeceğiz" diyenleri..

rabbişkom

davy jones
Oldukça basit ve hakaretamiz yargılardan uzak, Ontolojik tespit yaptığım bir entrymin silindiğini gördükten sonra, bu başlık ve altındaki entrylerin silinmesinin hayli hayli mümkün olduğunu düşündüğüm başlıktır.

Dini tartışma yok, felsefe yapmak yok. Ee ne var? Varsa yoksa "adana" başlığına "sıcağıyla meşhur 01 plaka kodlu ilimizdir" yazıp ansiklopedicilik mi yapacağız? Tamam, bunların da olması gerekiyor ama bir yere kadar bence. İnsanların en azından dini, siyasi görüşlerini başlık olarak açması, fikirlerini özgürce beyan etmesi gerekiyor. Yoksa ortaçağ'ın karanlık zihniyetinde kaybolup gideceğiz.

zengin sözlük moderasyonu

siz hepiniz ben tek
Sözlükte bazı kurallar dahilinde entry girilmediği taktirde, bu duruma müdahale edebilen kişiler.
Anlamadığım şey ise genellikle etry silinme şikayetleri. Zaman zaman benimde başıma gelen bir olay. Sanırım problemi halletmek için izlediğimiz yollar farklı. Entry nin silinmesi size göre bir problem ise ve haksız yere entynizin silindiğini düşünüyorsanız. O an online olan moderatöre entry nin neden silindiğini rahatlıkla sorabilirsiniz. 100.000 kere sordum 100.000 kere cevap aldım.
Bana mı torpil geçiyorlar yoksa aynı yolu izlemiyor muyuz? Bazen moderatörlerle tartıştığımda olmuştur (kavga değil tartışma) hiç bir zaman tatmin olmadığım ve orta yolu bulamadığımız bir durum olmadı.
Yoksa ben zengin sözlükte yazmıyor muyum?