hayata dair iç burkan detaylar

adini yavsak koydum taylan in yolu
Üç ay önce ablam çok ciddi bir beyin ameliyatı geçirdi. Hâlâ tam olarak kendini toparlamış değil.

Uyandığı zaman sadece beni hatırlamış. Annemi, babamı değil. Sadece beni. O da sadece küçüklüğümü hatırlıyor. Beni görünce birine benzetti ve anlatmaya başladı:

- benim kardeşim var bir tane. onla top oynarken, benim arkadaşım gelmişti ve kardeşimi bırakıp gitmiştim. Çok ağlamıştı kardeşim.

Sonra birden ağlamaya başladı. Elini tutup 'affetmiştir seni' dedim. ' Hayır affetmedi, affetseydi gelirdi. Dün bana seninle konuşmayacağım dedi' dedi. Sonra ağlaya ağlaya uyudu yine...

İşin garibi dün dediği olay 20 yıl önceydi. O an üzerimdekileri yırtıp camdan atlamamak için zor tuttum kendimi.

Ablalar güzeldir. Ablalar hep yaşasın.

keloğlan ak ülke masal kitabındaki rezalet

azrailin regl donemi
gündeme cuk diye oturmuş rezalettir. nasıl bir saçmalıktır ki yıllarca piyasada olmayan bir kitabı, teee 1980lerde basılan ve yok olup gitmiş bir saçmalığı 2009da yeniden meb komisyonuna sunup bir de üstüne onaylatılıp bastırılıyor? kitapta hızır adında bir cin küçük bir çocuğa tecavüz ediyor ve bu podefik bir olaydan ziyade pornografi izleri taşıyan bir kitap olarak çocuklara sunuluyor?

neden???

sırf ismi "ak ülke" diye mi?

bizim zamanımızda bile böyle saçma kitaplar yoktu

keloğlan ne amk! ak ülke ne lan?

küçük prens neyinize yetmedi? çocukların ufkunu 10 katına çıkarabilecek güçte olan alice harikalar diyarında gibi mükemmel bir kitap neyinize yetmedi? 80 günde devri alem? pinokyo? polyanna vereyim abime? sol ayağım var bak çok güzel? robin hood var bak işte ne güzel, çocuklar en azından insan olmanın özüne inerdi de daha kaliteli nesiller olurdu?

olmaz mı? niçin?

çünkü onların ismi "ak" diil abisi..

ulan süper klasikler var, empati yeteneğini geliştiren, zekanın daha nitelikli kullanılmasına etki eden süper kitaplar var!

ama biz sığır gibi çocuklarımıza keloğlan okutacağız!

bezdim..

thor

fiorabella
isveçli Prof. Dr. Sven Lagerbring türkçe ve isveçce dilinin ortak noktalarından ve mitolojilerindeki benzerliklerden yola çıkarak odin ve thor'un türk, isveçlilerin türk kökenli olduğunu söylemektedir. tor, Türkçe TUR kelimesinden, Odin de türkçe OT-İN (inen ateş) kelimesinden türemiştir.

şimşek tanrısı thor iki keçisi ile yolculuk yapar acıktığında keçilerini yer ve kemiklerine dokunarak onları tekrar diriltir. yakışıklı ama oburdur.
yavru kedimin adını thor koymuştum. isminin özelliklerini almış. çok yakışıklı ve bir o kadar da obur.


zenginsozluk.com/foto

bu da benim yakışıklı thor'um.

zenginsozluk.com/foto

zengin itiraf

diko
Aşağı yukarı 20 gündür Rotterdam da bacımın yanında kalıyorum ve Türkiye de bıraktığım ailem gözümde tütüyor. Karımı ve ogullarimi cok özledim. Buradan geri donmeyecegim. Oturumumu alıp çocuklarımı ve karımı buraya getirip oradan kurtatacagim. Dualarınız benimle olsun.

fiorabella

quares
İtalo calvino şöyle diyor:
“biz canlıların cehennemi gelecekte var olacak bir şey değil, eğer bir cehennem varsa, burada, çoktan aramızda; her gün içinde yaşadığımız, birlikte, yan yana durarak yarattığımız cehennem. iki yolu var acı çekmemenin: birincisi pek çok kişiye kolay gelir: cehennemi kabullenmek ve onu görmeyecek kadar onunla bütünleşmek. ikinci yol riskli: sürekli bir dikkat ve eğitim istiyor; cehennemin ortasında cehennem olmayan kim ve ne var, onu aramak ve bulduğunda tanımayı bilmek, onu yaşatmak, ona fırsat vermek.”

Fiorabella'da ikinci yolu seçerek dünya cehennemine tepkisiz kalmamış ve dünya cehenneminde elinden ne geliyorsa sonuna kadar yapmış ve yapmaya devam eden, tebrik edilesi iyi bir yazar.

İyi insanların lenin'i... :)

quares

fiorabella
aktivist ve militarist ruhlu yazardır. ileriyi gören, adımlarını ona göre atan, duruşunu hiç bir şekilde bozmayan ender kişilerden biridir. siyasi olarak aynı çizgide buluştuğum, siyaseti, devrimi, insnlığı, evreni, ağacı, çiçeği böceği, edebiyatı, sinemayı daha bir çok konuyu tartışırken kendisinden pek çok şey öğrenmişliğim vardır. arada özellikle hayvana vahşet konularında bıktıracak şekilde dert yandığım oluyor. sağolsun desteğini esirgemiyor. ülkenin böyle insanlara ihtiyacı var.

hayat sert ritimlidir. yaşanılan ömrü anlamlı kılan her alanda hakkını vererek yaşamaktır. bu yüzden hayatı flemenkoya benzetirim. inişli, çıkışlı, hırçın, öfkeli, huzurlu, güçlü, sert notaları ve şarkıların sonundaki oleyy nidasıyla gelen başarı. sayın quares eminim sonu "oleyyy" ile bitecek anlamlı başarılara imza atacak.
madem flemanko dedim, o zaman buraya bir adet, pepe romero "farruca" bırakayım.keyifli dinlemeler.

tecavüzcü anne ve baba

fiorabella
üremeyi başarmış iki pisliktir. konuyu aslında başka bir platformda gündeme getirmiştim. buraya yazıp yazmama konusunda kararsızdım. sinir bozucu, kan dondurucu ama bu tip insanların var olduğunu bilmek gerekiyor. olan için bir şey yapamayız ama en azından çevremize karşı daha gözlemci olabiliriz. bu tip travmalar yaşayan çocukları dikkatli bakarsak görebiliriz. şüphelendiğiniz bir durum olursa ve çocuk anlatamıyorsa resim çizdirin bir şekilde. duygularını resimlere aktarabilirler. çocuk istismarına karşı endişeli olmak yerine uyanık olmamız gerekiyor.

olay geçen yıl kastamonu tosya'da yaşanıyor. hasan ve melek k. iki çocuklarına tecavüz etmiştir. görülen dava bugün sonuçlanmış baba denilen pislik 167 yıl, anne denilen kahpe 27 ceza almıştır.
içerde bu iki lağım moronu besleyeceğiz. bizim vergilerimizle semirecekler.
kaynak

ahir zaman

oblomov
dünyevi canlıların yaşamlarının son zamanlarıdır. ahiret öncesi de sayılır. bir çok dinde kıyamet kopmadan önceki zaman olarak geçer. yaşılar eşlerine eskiden "ahirliğim" gibi bir kelime kullanırdı. sanırım bu dünyada tek sahip olduğum anlamına geliyor.