ceviz

tyfngkts
cevizgillerin örnek bitkisi olan, çok uzun ömürlü, kalın gövdeli ve çok dallı, kerestesi ve meyvesi çok değerli, yeryüzünün ve Türkiye'nin hemen her yerinde çok yetişen ve yetiştirilen büyük bir ağaç.
ruhunusatanzengin
faydaları saymakla bitmeyen bir kuruyemiş. bazılarını ekleyelim;

ceviz, besin değeri yüksek ve birçok sağlık yararı olan bir kuruyemiştir. İşte cevizin bazı faydaları:

kalp sağlığı: ceviz, omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir, bu da kalp sağlığını destekler. araştırmalar, düzenli olarak ceviz tüketmenin kötü ldl kolesterol seviyelerini düşürebileceğini ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini göstermiştir.

beyin sağlığı: ceviz, beyin sağlığı için önemli olan dha adlı bir tip omega-3 yağ asidi içerir. Bu yağ asidi, beyin fonksiyonunu iyileştirebilir ve hafıza kaybı ve alzheimer hastalığı riskini azaltabilir.

antioksidan kaynağı: cevizler, yüksek miktarda antioksidan içerir. antioksidanlar, hücre hasarına neden olan serbest radikallerle savaşır ve genel sağlığı destekler.


kilo kontrolü: ceviz, yüksek miktarda protein ve lif içerir, bu da tokluk hissini artırır ve kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

kan şekeri kontrolü: araştırmalar, cevizin tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. cevizler, düşük glisemik indeksli bir yiyecek olup, kan şekerini yavaşça yükseltirler ve bu da insülin direncini önlemeye yardımcı olabilir.

bağışıklık sistemi: cevizler, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilecek vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.

kemik sağlığı: cevizler, kemik sağlığını destekleyen önemli mineraller olan kalsiyum, magnezyum ve fosfor içerir.

edit: nerden almalı diyenler için bir öneri https://nedina.com.tr/