tunceli tabelalarının dersim olarak değiştirilmesi

turuncu gemi
galilei'ye demişler ki ''eğer dünya yuvarlak değildir dersen seni işkenceyle idam etmeyiz.''
galile'de der ki cellatlarına ''sizin beni idam edip etmemeniz dünyanın yuvarlak olduğu gerçeğini değiştirmez''

akp'de seçim öncesi veya sonrası bu karara ister laf etsin, ister etmesin o bölgeye binlerce yıldır dersim demişse o bölgenin adı dersimdir.

ekrem imamoğlu

turuncu gemi
akp'yi yaptığı her kötülükten dolayı affedebilirim fakat bana bir chp'liyi bu denli çok sevdirmesi kötülüğünü hiç bir zaman affedemeyeceğim. şu an burjuva siyaset denkleminin en düzgün insanıdır.
erdoğan geçenlerde kendisi için ''benim dengim değil'' diye bir beyanat verdi. buradan erdoğan'a şunu söylemek istiyorum, yanılıyorsunuz.
bir süre önceye kadar size karşı umut diye pazarlanan ince ve akşener'in siyaset sahnesinde size üstün bir çok yanı vardı. sizin kadar zeki insanlardı. sizden kat be kat entelektüellerdi. fakat onlarda sizde olmayan bir melaike vardı. halka güvenmiyorlardı. fakat bu imamoğlun'da her siyasetçide olması gereken alfabenin baş harfi olan halka sonuna kadar güvenme melaikesi var.
siz iktidarda 17 yıldır çok yıprandınız. ekonominin geldiği son felaket durum taraftarlarınızın bile sizden yüz çevirdiği gerçeğini açık seçik ortaya koyuyor. yeniyi yaratamıyorsunuz. şu an imamoğlu'na sizin taraftarlarınız bile chp adayı gözüyle bakmıyor. yeni, genç, samimi bir lider gözüyle bakıyor. bunları size ibrahim kalın söylüyor mu? sanmıyorum. bence kalın'ı kovun beni işe alın. süleyman soylu'nun yerine de göz kırpıyorum.

imamoğlu'nun gözüme çarpan tek handikabı, vasatın altı bir metin yazarı var. ekrem abi metin yazarını kov beni işe al.

mazbata.online

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimleri olayı sonrasında İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili dönen tartışmalar üzerine yazılımcı Emre Şenkal tarafından 11 Nisan 2019 tarihinde çıkarılan bir oyun serisi. Oyunun sosyal medyayla yayılması üzerine Euronews Türkiye 12 Nisan 2019 tarihinde “Mazbata oyununun yazılımcısı euronews'e konuştu: İkinci bölümde yeni karakterler var” başlığıyla yazılımcıyla ilgili röportajlarını yayınladı.

Oyunun genel amaı, Ekrem İmamoğlu'nun sürekli azalan oy farkında İstanbul'un ilçe sayısı olan 39 sandığa ulaşarak mazbatayı almak. Oyunun başarıyla tamamlanması hâlinde oyunun sonunda İzmir Marşı çalıyor. İkinci oyuna (Büyükçekmece Ciğerimi Söktün Edition) CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve sanatçı Atilla Taş karakterleri eklendi. Üçüncü oyuna (Yeeseekaa) AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, ve oyuncu Şahan Gökbakar karakterleri eklendi.

Kaynaklar:
1- Sputnik Türkiye: “İmamoğlu için 'Mazbata Online' oyunu yapıldı: Kazanınca İzmir Marşı çalıyor” (10 Nisan 2019)
2- Sputnik Türkiye: “Mazbata Online 2: 'Bu bölümde İmamoğlu'nun yardımına Kılışdar da geliyor, gizemli bir karakterimiz daha var'” (23 Nisan 2019)
3- Sputnik Türkiye: “'Mazbata Online' oyununun üçüncüsü çıktı: Ali İhsan Yavuz karakteri açıldı” (22 Mayıs 2019)

her şey güzel olacak diyen nine

bonnie
ninemin "her şey güzel olacak diyor imamoğlu" dedikten sonra vali ve ekibinin kahkahaları ve "orayı geçelim" lafları ardından gelen bir garip durgunluk, bir soğukluk, ne yapacağını bilememek davranışları.

100 yaşında olan ninem bile her şey güzel olacak diyor. ümit etmek demek ki güzel bir duygu. çıkardığım ana fikre bakın hele.

20 mayıs 2019 minibüs'te bir kadının darp edilmesi

bonnie
korkunun yaptırdıkları olarak düşünüyorum kadının davranışını. bu ülkede koruma altına alınan kadınlar bile ölüyor. kadınlarda sisteme karşı bir güvensizlik var. iki ucu boklu değnek gibi.
umarım sistem gerçekten düzelir de kadınlar güvenecekleri, korkmayacakları, gelecekleri olabileceğini düşündükleri bir şekilde yaşamaya başlarlar.

sardunyaya ağıt

turuncu gemi
can yücel'in muhteşem bir şiiridir. yenü türkü'nün ada müzikten çıkan ''buğdayın türküsü'' albümünde en az şiir kadar harika bir şekilde bestelenmiştir.
zalimler sanıyorsa çiçekler demire vurulunca zulüm payidar kalacak, hiç öyle sanmasınlar.

İkindiyin saat beşte
Başgardiyan Rıza başta
Karalar bastı koğuşa
Ikindiyin saat beşte

Seyre durduk tantanayı
Tutuklayıp sardunyayı
Attılar dipkapalıya
İkindiyin saat beşte

Yataklık etmiş zaar
Suçu tevatür ve esrar
Elbet bir kızıllığı var
Ikindiyin saat beşte

Dirlik düzenlik kurtulur,
Müdür koltuğa kurulur
Çiçek demire vurulur
İkindiyin saat beşte

Canların gözü yaşta,
Aklı idamlık yoldaşta,
Yeşil ölümle dalaşta
İkindiyin saat beşte

z kuşağı çocukların para saymaması

esdemirei
İngiltere merkezli University College London'da yapılan bir araştırmayla ortaya çıkan bir ifade. İfadeye göre ailelerinin devamlı kartla ödeme yaptığını gören 2000 sonrası doğan Z Kuşağı çocuklar para üstü hesaplamada oldukça başarısızlar. Araştırma çocukların nakit paraya da tamamen yabancı olduklarını ortaya koyuyor. Çocukların para hesaplama konusundaki yetersizliğine dikkat çeken araştırmacılar, çocuklara cep harçlığı vermenin de artık bitmekte olan bir gelenek olduğuna dikkat çekiyor. Çocukların 'ellerinde para olmasına' giderek yabancılaşmasının 'finansal okuryazarlığı' da etkileyen bir faktör olduğu ifade ediliyor.

Kaynaklar:
1- Sputnik Türkiye: “Z kuşağı çocuklar para sayamıyor” (22 Mayıs 2019)

lisenin yerli roketi fırlatma denemesi

esdemirei

Kütahya'nın Hisarcık ilçesindeki 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi'nde bir grup öğretmen ve öğrenci tarafından yapılan MŞ1 adlı yerli roketin bilim şenliğinde sergilenmeden önce yapıldığı ilk fırlatma denemesidir.

MŞ1 adı, okulun müdürü Mustafa Şahin projeye verdiği destekten ötürü adının baş harflerinden ortaya çıkmış; 53 santim boyunda, içerisinde kara baruttan imal edilmiş roket motoru bulunmakta, ateşleme sistemi elektronik ve uzaktan ateşlemeli, altındaki fitile verilen elektrikle ateşlenerek yaklaşık 150-200 metre arasında bir yüksekliği çıkmakta, bu yükseklikten düşerken motorun uç kısmından çıkan gizli paraşütle yere zarar görmeden düşmekte.

Kaynaklar:
1- Haberma: “Lise öğrencilerinin yerli roketi gökyüzüyle buluştu” (21 Mayıs 2019)

şimdi israfı anlatacağım

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Bahsi geçen ifadenin geçtiği olayla ilgili CNN TÜRK Kurumsal İletişim'in resmi Twitter hesabı üzerinden 21 Mayıs 2019 tarihinde “13 Mayıs 2019'da Tarafsız Bölge programında Sayın Binali Yıldırım 1 saat 18 dakika 40 saniye konuşmuştur. 20 Mayıs 2019'da Sayın Ekrem İmamoğlu'nun konuk olduğu program 1 saat 25 dakika sürmüştür. Kamuoyunun bilgisine sunulur.” açıklamalı bir tweet atılmış, sosyal medyadan tepki toplamıştır.

hayat katarı

turuncu gemi
evrensel ölçüde bir rock müzik sanatçısı olan erkin babanın ez bilinen muhteşem bir eseridir. bir şans verin dinleyin.

başımda bere elimde sarı madenden bir boru
gidiyorum katarın gittigi yere dogru...

gaziantep'te işsizlikten kendini yakan genç

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Olayla ilgili Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu resmi Twitter hesabı üzerinden 20 Mayıs 2019 tarihinde attığı tweet'le web siteleri üzerinden paylaştıkları kamuoyu açıklamasının bağlantısını bırakmış, söz konusu kamuoyu açıklamasında gencin iş bulma kaygısı ziyade sabıka kayıtlarının silinmesini istediği, yaptıkları incelemeye göre ailesinin maddi durumlarının iyi olduğu yazılmış.


zenginsozluk.com/foto
Kamuoyu açıklamasının metninin tam hâli şu şekildedir: “Bugün yerel bir gazetede çıkan ve belediye önünde kendisini yakan vatandaşımız hakkındaki üzüntü verici olayla ilgili aşağıdaki açıklamalara ihtiyaç duyulmuştur. 08.05.2019 tarihinde saat 09.00 saatlerinde Eyub Dal ismindeki vatandaş Şahinbey belediyemize gelerek, sabıka kaydının silinmesi ve iş konusunda yardımcı olunmasını istemiştir. Söz konusu eylemde bulunan vatandaşımızın 11 yıl cezaevinde kaldığı, 26 ay zorunlu kamu hizmetinde çalıştığı ve sabıka kaydı bulunduğuna rastlanmış olup asıl sorunun ise iş bulma kaygısından ziyade sabıka kayıtlarının silinmesi olduğu tespit edilmiştir. Her gün belediyemize iş başvuruları yapılmakta olup vatandaşlarımız bu konuda yetkili olan İŞKUR'a yönlendirmektedir. Aynı gün saat 12.30 sularında aynı vatandaş belediye bahçesinde üzerine yanıcı madde dökmek suretiyle kendisini yakmış ve duruma özel güvenlikler anında müdahale ederek, birkaç saniye içersinde vatandaşımızı söndürmüştür. Olay yerine hemen ambulans çağırmak suretiyle vatandaşımızın hastaneye sevki sağlanmış, ancak maalesef birkaç gün sonra vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Sosyal yardım ekiplerimiz vatandaşımızın ailesini hem taziye ziyareti hem de sosyal inceleme amaçlı ziyaret etmiş olup, yapılan inceleme neticesinde merhum Eyub Dal'ın evli olup çocuğunun olmadığı, anne babasının sağ olduğu, anne babasının üzerine kayıtlı üç katlı evi olduğu, evlerinin üst katında kendilerinin, orta katında kiracılarının ikamet ettiği, giriş kattaki 2 dükkanda da kiracılarının olduğu, babasının 2.000 TL emekli maaşı olup ayrıca üzerine kayıtlı 4 dönüm zeytin tarlalarının bulunduğu anlaşılmıştır. Belediyemiz hakkında ulusal ve yerel basında çıkan ve vatandaşımızın hayatını kaybetmesine konu eylemin belediyemiz tarafından verilen vaatlerin gerçekleştirilmemesi nedeniyle meydana geldiği şeklindeki haberlerin asılsız olduğunu belirtir, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

ekrem imamoğlu'na trabzonlulardan destek klibi

esdemirei

imamoğlu'nu yunanlılara benzeten belediye başkanı olayı sonrası CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun memleketlileri Trabzonlular tarafından desteklerinin gösterildiği bir klip.

Klipte geçen sözlerin tam metni şu şekildedir:
Trabzon'un evladı, salladı İstanbul'u
Herkes tanıdı onu, bu (bkz:#Ekrem İmamoğlu)

Birileri bir iş eder, takılmayın onlara
Birileri bir iş eder, takılmayın onlara
Gelin alkış edelim, başkan girdi horona

Çok dürüst mert adamdır, en korktuğu haramdır
Çok dürüst mert adamdır, en korktuğu haramdır
Hiç kimseden çekinmez, cesaretli adamdır

Yapıştırdı TC'yi, kimse çekemez onu
Yapıştırdı TC'yi, kimse çekemez onu
Çok güçlüdür yüreği, yaşasın İmamoğlu

Bu dediğim destan, İmamoğlu destanı
Bu dediğim destan, İmamoğlu destanı
Onun gibisi yoktur, bekleyin haziranı bekleyin haziranı

Yapılan haksızlığı, kimse unutmayacak
Yapılan haksızlığı, kimse unutmayacak
Hele bir kazandı mı, millet huzur bulacak millet huzur bulacak

İstanbul Boğazı'na, gemi gelir yanaşır
İstanbul Boğazı'na, gemi gelir yanaşır
Bu şehrin insanına, İmamoğlu yakışır İmamoğlu yakışır