kenevir üretiminin serbest bırakılması

miyesmikcih
öyle böyle değil, vakti zamanında, esrar içmenin cezası 2.5 yıl (ilk kez yakalandığında) tekerrür ve mükerrerde katlanırdı cezalar. esrarı satmak 4.5 ila 8 yıl, kenevir ekmek 30 yıl, keneviri ekip işlemek yani esrar haline getirip üretmenin cezası ise idam idi.
ecevit kontrollü afyon ekimini serbest bıraktığında amerika ve dünya ayağa kalkmış, ambargonun hasını görmüştü. şimdi o kıbrıs savaşında değil miydi? diyenler çıkacaktır, ecevit dönemi şimdi iktidar taraftarlarınca yokluklar kıtlıklar dönemi olarak dillendirilir. evet doğrudur. abd'ye karşı gelen kim olursa olsun cezalandırılır. memderes sscb'ye yanaşınca, karsı ruslara sattı diye darağcına giti. 6.filoya karşı eylem yapan gençlerin lider kadrolarından sağ kalan var mı?
bülent ecevit işte haşhaş ekimi ve tıbbi afyon üretimi yüzünden suikasta uğramamış mıydı? öyle 3 bin kişilik koruma ordusu ve zırhlı araçlar ile gezmezdi ecevit.
velhasıl kelam recep bey abd'den habersiz bu eyleme girişmişse saraya el sallayıp veda etsin.
yok milletin gözü açılıyor uyutmam lazım diye abd'den izinliyse eyvallah.
bu işin başına yüce ve akil insan işin uzmanı ooran gencebay'ı getirip oturtsun. işi ehline bırakmalı değil mi?
esenlikler efendim.

marx kardeşler

zal
alman asıllı olan; sessiz sinema dönemi ve sonrasındaki deneysel amerikan sinemasının en önemli komedyenleri arasında gösterilen;

chico marx
harpo marx
groucho marx

kardeşlerin oluşturduğu gruptur.

ilk zamanlarında genellikle sahne performanslarıyla göz doldurmuşlar, sahnedeki performanslarının yanı sıra broadway müzikalleri ile sinema sektörünün dikkatini çekip sinema sektörüne adım atmışlardır.

ilk dönem sinemalarında daha çok charlie chaplin esintileri görülür. bunun dışında güldürülerinde realizmi dibine kadar hissetmek mümkündür.

zaman ilerledikçe sinemaları giderek absürd hale gelmeye başlamış, absürd mizahın en güzel örneklerini üç ahbab çavuşlar isimli film serisinde vermişlerdir.

bunun dışında iki kardeşleri daha olan bu üç isim; zeppo marx isimli kardeşleri ile ördek çorbası isimli harika eserde rol almışlardır.

peki bundan bize ne

miyesmikcih
öklid'in bilmem ne önermesi kimin ne işine yarıyor ilgilisi dışında. ama bilgi veriliyorsa alınır. bir de bedava ise tadına doyum olmaz.
ben bir yerlerde bilgiyi haketmediğine inandığım insanlar için gözümü kırpmadan 12. 000 e yakın entrinin çanına ot tıkadım.
haketmiyorlardı.

wright kardeşler

fall
İlk Pilotlu ve motorlu uçak uçuran ABD'li kardeşler.( 17 Aralık 1903'te)

Wright Kardeşler, Orville ve Wilbur Wright kardeşler ABD.nin Wright Ohio eyaletinin Dayton şehrinde dünyaya gelmiştir.Aslında bisiklet ustası olan, İlk motorlu uçağı yapan ünlü kardeşlerdir. Wilbur Wright 16 Nisan 1867 da doğmuş, 30 Mayıs 1912 de ölmüştür. Kardeşi Orville Wright ise 19 Ağustos 1871 de doğmuş, 30 Ocak 1948 de ölmüştür.

Wilbur ve Orville Wright bilimsel öğrenim görmemişler, liseden sonra yüksek bir okulda gitmemişlerdi. 1892 yılında bisiklet tamir ettikleri, imal edip sattıkları bir işyeri açtılar. Bu dükkan onlara ilgi duydukları uçuş araştırmaları için hem bir atölye görevi gördü hem de parasal kaynak sağladı. 1899'da kuşların nasıl uçtukları hakkında kendilerine ipucu verebilecek her şeyi sistemli bir şekilde incelemeye başladılar. Bu alanda yayınları olan Otto Lilienthal,Octave Chanute ve Samuel P.Langley gibi kişilerin yazdıklarını dikkatle takip ettiler. Fakat uçma alanındaki çalışmalarını ilerlettirken kendi bilimsel yönlerini de model n taşıyan planörler ile yaptıkları yüzlerce deney sayesinde bu konuda bilimsel bir eser hazırlayacak kadar ilerlettiler. Hatta hazırladıkları 200'den çok farklı tipteki kanatları denemek için bir rüzgar tüneli dahi yaptılar. Daha sonra motor konusuna eğildiler. Ancak piyasada o günlerde bulunan içten yanmalı motorlar, uçan bir makinede kullanılamayacak kadar çok ağırlığa sahiptiler. Wrigh kardeşler bir teknisiyenin de yardımıyla uçakta kullanacakları hafif bir motor yapımını başardılar. İmal ettikleri motor, o güne kadar diğer imalatçıların tasarladıkları motorlardan hem hafifti (77 kg) hem de daha iyi performansa sahipti. Bunlara ek olarak Wrigth kardeşler uçakta kullandıkları pervaneyi tasarlayıp yaptılar.1903′te kullandıkları pervane yüzde 66 verimle çalışıyordu.

Wright kardeşleri başarıya götüren nedenlerin ilki birlikte çalışmaları ve birbirleriyle yaptıkları mükemmel işbirliğiydi. İkincisi, bir motorlu uçak yapmaya başlamadan önce uçma tekniğini öğrenmeye karar vermeleriydi. Wright kardeşler uçmayı önce planör yaparak ve planör kullanarak öğrendi.1899′da uçurtmayla ve planörle çalışmaya başladılar. Ertesi yıl bir insan alabilecek boyutta tasarlayıp yaptıkları planörlerini denemek için Kuzey Carolina'da Kitty Hawk'e götürdüler. Sonuç pek memnuniyet verici değildi. Biraz değişikliklerle 1901′de ikinci planör,1903′te üçüncü planörü yapıp denediler. Üçüncü planör yaptıkları önemli değişiklikleri bünyesinde bulunduruyordu,1903 yılında başvurusunda bulundukları patetntlerden bazıları bu planörde uyguladıkları yöntemlerle ilgiliydi. Üçüncü planörle binden fazla başarılı uçuş gerçekleştirdiler. Wright kardeşler uçak yapımına başlamadan planörle uçuş konusunda oldukça deneyim kazanmışlardı. Bu deneyimlerini uçak yapımında başarıyla uyguladılar.

entry yazdım okur musun

miyesmikcih
vallahi bu nesil kitap hariç herşey okuyor.
ah ulan elektronik okuma ah!
bir de kimliğimizi okuyanlar var ki ona kişinin gbt'si diyorlar.
maazallah gençliğinde yazıya, bildiriye, dergiye çıkmışsan yedi ceddinizin... ebenizer.

sözlük yazarlarının en iyi yabancı dizi listesi

bonnie
zengin sözlük okur ve yazarlarımız olur da yabancı dizi izlemek olursa ve izlemediğim ne var acaba diye arayış içine girerse yazarların tercihlerini yansıtacak listedir. benim karışık şekilde şöyledir;

1. breaking bad
2. fringe
3. the walking dead
4. prison break
5. outlander
6. the handmaid's tale
7. Bron/Broen
8. peaky blinders
9. the downton abbey
10. black mirror

marketlerde istediğimiz rakamlar yok

bonnie
onlarla konuşacağız diyerek cümlesini sona erdiren Hazine ve Maliye Bakanı berat albayrak açıklaması.

bakan antalya'daki açıklamasında "pazar ile market fiyatları arasında büyük fark var. onlarla konuşacağız" dedi.

şimdi bu hayatın birebir içinde olan bir kadın olarak diyebilirim ki pazar marketlerden daha pahalı.

biz de uzun zamandır diyorduk zaten hayat çok pahalı. eğlenceyi ve kültür sanat etkinliklerini çoktan bıraktık zaten. kastettiğimiz zaten pazar ve marketti.

umarım konuşunca düzelir fiyatlar.

ho chi minh

olacak o kadar
Vietnam'ın ilk devlet başkanı.

Fransa'da eğitim almış, fransız komünist partisinin kurulmasında aktif rol oynamıştır. Daha sonra bir dönem rusya'da yaşamış akabinde çin'e giderek çin devriminde önemli bir rol almıştır.

Ona göre halkının tek kurtuluş reçetesi yine komünizmdi. Japonlar ile giriştiği bağımsızlık mücadelesini yıllar sonra en büyük düşman olacak abd'nin yardımıyla kazanarak 1945 senesinde bağımsız vietnam'ı ilan etmiştir. Sonrasında ise ezeli düşmanları olan fransa ve abd ile tarihe geçen mücadeleyi vermiştir.

(bkz:vietnam savaşı)

kombiwankenobi

lonely samurai
Kombiciyken gücü kullanabildiği farkedilip Master Quigon tarafından Jedi yapılan şahsiyet. Buradan kendisine not: ölenle ölünmez yiğidim, yanlış yol takip ederek doğruluğa ulaşamazsın, aydınlığa sırtını dönme !

anakin'i darth vader'a dönüştüren şey

chivalric
anakin'in öyküsü 3. filmde olabildiğinde trajediye bulandırılmıştır. anakin ileri doğru attığı her adımda geriye dönebilmekten uzaklaşıyordu. son adımı attığında geriye dönüş yoktu. kendisinin geçiş süreci ile darth sidious' ın lktidarı ele geçirişi ve anakin'in tamamen kopuşu aynı ana denk gelir neredeyse. fakat akılcı olmayan anakin'in ustalarına nefreti ve öfkesidir. bu da biraz anakin'in empati hissinin zayıf olmasından kaynaklanıyordu.

iştar

chivalric
akadların tanrıçalarından biri. aşk, güzellik, doğurganlık tanrıçası olarak bilinir. kökeni sümer mitolojisine dayanır ( babil ve akad mitolojisinin çoğu kısmı gibi ) diğer mitolojilerde de benzer figürler karşımıza çıkar ama bilinen en eskisi inanna dan sonra budur denebilir. kalp sembolü ile yakın bir ilişkisi vardır.
(bkz: kybele)
(bkz:artemis)
(bkz:easter)

aklı olan ankaparktaki oyuncaklara binmez

bonnie
mimarlar odası ankara başkanı tezcan karakuş candan' ın açıklaması. 4 yıldır duran oyuncakların mutlaka bakımlarının yapılmasını ve aslında bu parkın yapıldığı alanın zemininin su varlığı yüksek ve gevşek bir zemin olduğunu da eklemiş başkan.

umarım dikkate alınır açıklamaları.

https://tr.sputniknews.com/turkiye/201901171037151092-mimarlar-odasi-ankapark-uyarisi/