dayısı ve abisinin tecavüzüne uğrayan çocuk

bonnie
Şanlıurfa siverek' te yaşanmış, 14 yaşındaki kız çocuğunun doğum yapmasıyla ortaya çıkan olay.

kendi istedi filan türünden açıklamaları olan yetişkin insanların kendini aklamaya çalıştığı bir sıradanlaşan, sıradanlaştırılmaya çalışılan vaka aslında. ahlaktan habersiz insan davranışları. yozluk, midesizlik, arsızlık, karaktersizlik.

özdemir asaf

mars yolcusu
kelimeleri ustalıkla kullanan, içimize işleyen şiirleri yazan şairimiz.

''ben utangaç bir kalbi taşırım geceden.
ben sana aşık olduğumu, ölsem söylemem..''

özdemir asaf

meral akşener

keskin nisanci
twitter'de yaptığı açıklamaya göre parti tüzüğünün kendisine verdiği yetkiyi kullanarak seçimli genel kurul kararı almış ve de kendisinin başkan adayı olmayacağını belirtmiş.

ben bu karara üzüldüm açıkçası, yani seçim sonrası suskun kalması hoşuma gitmedi ama başkanlığı bırakması olacak şey değil ama o da haklı, ilk girdiği seçimde yüzde 10'a yakın oy alan bir partinin bu kadar aşağılanması ve başarısız adledilmesi kasıtlı bir durum. kadın mhp başkan adayı olduğu günden beri sürekli fetocu ithamlarına maruz kalıyor. ya bu kadın bugün çıkmadı ki ortaya yıllardır herkes tanıyor. yok kendisi fetocu, kocası komünist, çocuğu da geziciymiş. yazıklar olsun bu ülkeye ya, kadın olması bir tarafa ülke siyasi tarihinin en cesur insanlarından birini resmen siyasetten el çektirdiler.

evde para saklanabilecek en uygun yer

bonnie
sanıyorum çocukken daha zenginmişim. saklayacak o kadar çok şeyim vardı ki. para hariç.

evde hiç para saklamadım ama annem saklardı. benim de bilmediğimi sanırdı. hah ha. misafirden misafire kullanılan tabaklar var ya işte onların aralarına saklar. hala da öyle. şapşiksin kız. hepimiz biliyoruz nereye sakladığını. şaşkoloz.

itf

warmhole
International transport workers' federation'ın kısaltması. Ulaştırmada çalışanların ekonomik ve sosyal haklarını korumak ve onların güçlü temsilcisi olmak amacıyla kurulan ve bu amaca yönelik çalışmalarını yürüten kuruluştur. Ulaştırma alanında çalışan insanlar şirketler tarafından mağdur duruma dusurulduklerinde bu kuruluşu arayıp yardım isteyebilirler.

2018 fifa dünya kupası

keskin nisanci
az önce biten final maçı ile sona eren organizasyon.

turnuvanın şampiyonu finalde hırvatistan'ı 4-2 mağlup eden fransa oldu. belçika turnuvayı 3. olarak tamamlarken, ingiltere 4. oldu. son dünya şampiyonu almanya gruplarda turnuvaya veda etti ki bu turnuvanın en büyük sürpriziydi. yine son avrupa şampiyonu portekiz de 2. turda evinin yolunu tuttu.

genel olarak fena bir organizasyon değildi ama brezilya, arjantin, almanya, portekiz gibi favori sayılan ülkelerin hiçbirinin yarı final dahi görememesi turnuvaya ilgiyi azalttı.

tekirdağ'daki tren kazasına yayın yasağı getirilme

miyesmikcih
yeni devlet khk ile tren kazasına yayın yasağı getirerek hemen yüzünü ve gücünü gösterdi.
aa denilen devlet haber merkezi cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini daha bitmeden açıklarken, tekirdağ tren kazasını açıklayamıyor devketin yasak kararının arkasına saklanıyor.
vatandaş, yakınlarından haber bekliyor, haber alma veya iletme hakkı khk ile yasaklanıyor. pes doğrusu!..
avrupa, abd gibi ülkekerde kan bile gösterilmediğini söyleyenler var. herhalde başka avrupa ve abd'den söz ediyor olmalı. polisten kaçanın kafasına sıkıldığı bir abd ve bir ihlali dibine kadar haber yapan bir avrupa medyası yokmuş gibi atıp tutuyorlar.
konumuz bu değil, kayıplarımız hakkında dahi haber alamayacağımız kuşkusu ve korkusu sözünü ettiğimiz.

misafir odasının sadece misafire açıldığı dönem

antik acilar carsisi
beyaz dantelli masa örtüsü üzerinde duran devasa kristal kasenin içine, özenle yerleştirilmiş çeşitli sigara paketlerinin sergilendiği zamana tekabül eder.
giydikleri an nefes problemi yaşadıklarını düşündüğüm siyah diz altı kalem etek giyen koca popolu teyzeler; ayaklarına geçirdikleri şıpıdık terliklerle, bir elinde çay bardağı o kaseye uzanır, bir tane yakarlardı.

mahmut

nickotine
bir psi evreni karakteri.

muzip, eğlenceli ve çakal bir tiptir. ağustos böceği gibi gününü gün etmeyi iyi bilir. çevresindekileri sadece eğlencelik bir arkadaş olarak görür. dert dinlemeyi, ciddi ilişkileri sevmez. carpe diem bir karakterdir.

erol evgin

acapella
sayesinde bu gece uyuyamadığım şarkıcı.

sevgili erol evgin beyciğim,

ben uykucu bir insanım, genelde 21.30 gibi uykum gelir. bugün sayenizde biraz şarap içtim (bilsem hazırlanır rakı içerdim), biraz anı yaptım kendime, güldüm, eğlendim, evime döndüm, geçmişe gittim, anılarımı tazeledim, biraz özledim, biraz buruldum ama çok güzel şarkılar dinledim, yol şarkılarımı hazırladım, saat kaç oldu hala dinliyorum. ortaam uyudu, kardeşi uyudu. ben hala uyanık? şimdiye kadar benim çoktan rüyalar evreninde geziniyor olmam lazımdı, sizin yüzünüzden bu gece eğer uyuyabilirsem 150 rüya eksik göreceğim. yine de bir teşekkür borçlu olduğumu biliyorum ama keşke bir de ninni söyleseydiniz. evet utanmadan bir de eksik buldum.

şakşuka

bonnie
patlıcanın küp küp, biberin de incecik kızartılması ve üzerine sarımsakla birlikte kavrulmuş domatesin dökülmesiyle oluşan yemek.

küp küp doğranarak kızartılmış patates de konulursa daha farklı bir lezzet oluyor. bir sürü değişik tarifi var. gerçek şakşuka, hakiki şakşuka gibi.

srebrenista katliamı

keskin nisanci
aslında bir soykırım hareketi de tarihe katliam olarak düşen olay. bugün katliamın 23. yıl dönümü.

"Srebrenitsa Katliamı ya da Srebrenitsa Soykırımı 1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı (Hırvatistan Savaşı ve Bosna Savaşı)'nda Sırp Cumhuriyeti Ordusu'nun Srebrenitsa'ya karşı giriştiği Krivaya '95 Harekâtı esnasında Temmuz 1995'te yaşanan ve en az 8.372 Boşnak'ın Bosna-Hersek'in Srebrenitsa kentinde general Ratko Mladiç komutasindaki ağır silahlarla donatılmış Bosna Sırp ordusu tarafından öldürülmesine verilen addır. Katliamda bir kısım kadın ve küçük yaşta çocuğun da öldürüldüğü, belgelerle kanıtlanmıştır. Bosna Sırp ordusunun dışında katliama “Akrepler” olarak tanınan Sırbistan özel güvenlik güçleri de katılmıştır. Birleşmiş Milletler Srebrenitsa'yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşın 400 silahlı Hollanda barış gücü askerinin varlığı katliamı önlememiştir."

shakira

bonnie
latin müziğin kolombiyalı sanatçısı olup da tüm dünyada bu kadar tanınır olmak. önemli bir başarı.

11 temmuzda vodafona park' ta sahne alan sanatçı 2002 ve 2007 yıllarında da konser vermişti. valla ilgim ve sevgim öyle hayranlık düzeyinde değil. rastladıkça dinlerim.