zengin sözlük

azrailin regl donemi
isyan çıkarmamız gereken mekan. yeter artık yether! maaşlarımız neden yatmıyor sayın icgqhs!

ben bi esnafım ben bi esnafııım! açıyorum her sabah dükkanı, azrailin regl donemi yazarlık, yardım ve yataklık l.t.d. ş.t.i.'yi, akşama kadar işler kesat. ne bir kız düşürebiliyorum ne de maaşımı alıyorum yahu! kız varmış herhalde burada' diyerek geldim ama o da yok. ayın 11i oldu ve halen maaşlar yatmadı. yahu zaten sigorta yatmıyor, yemek de verilmiyor bari maaşımızı verin, evde çoluk çocuk aç. gece işe mi çıkayım ille de ayol?

darbe planları dönüyor sözlükte sayın icgqhs, indireceğiz seni.

tamam ya sinirlenme, anamı da alır giderim ıq ne kızıyon.

lan mı? canın sağolsun.

instagram

sos
- alo acil instagram destek hattı mı?
+ evet ablacım ne lazım?
- ya ben şu an evde çizgili pijamamla oturuyorum. fakat beni şu an lüks bir restoranda sanmaları lazım. hani şöyle first class bir restoran tabağı fotoğrafı olsa fena olmaz.
+ ablacım lüks restoran fotoğraf stoğu bitti. zaten azdı. bizim eleman bir restoranın mutfağına aşçı yardımcısıyım diye gizlice girip çekmişti o fotoğrafları. merak etmeyin. yenilerini çekeceğiz yakında. şu an maalesef yok.
- hmm... o zaman... boğazda lüks tekne turu yaparken çekilmiş boğaz manzarası falan var mı?
+ var ablacım ama gündüz çekilmiş olanı var. fotoğrafı gündüz paylaşmanız lazım. hatta şöyle saat 14 gibi falan...
- bana şimdi, şu an lazım diyorum! gece yok mu?
+ aaa bi dakka... restoran stoğu bitmemiş. elimizde son 1 adet fotoğraf var. nusr-et'te sıra beklerken çekilmiş bir gece fotoğrafı var.
- hmm... benim evim pendik'te ama olsun... gezmeye gidemez miyim? tamam. nusr-et fotoğrafı olsun. fotoğrafı paylaşırken "off sıra da bekle bekle geçmiyor" falan yazarım açıklamaya.
+ tamam ablacım. 5 tl'den bırakıyorum fotoğrafı.
- 5 mi? çok pahalı. biraz indirim yap.
+ ya ablacım biz ne kadar uğraşıyoruz bu fotoğrafları çekmek için sen biliyor musun? mesela bizim eleman nusr-et'e gitti. sıra beklerken bu fotoğrafı çekti. sırası gelmeden sırayı terketti kaçtı gitti. bu fotoğrafın arka planında koskoca bir emek var emek...
- iyi tamam tamam! 5 tl'ye alıyorum.
+ tamam ablacım. fotoğrafı gönderiyorum. istersen bir sürü starbucks fotoğrafı var. onlardan da göndereyim. arada kullanırsın.
- onlar kaça?
+ bunlar promosyon ablacım. ilk müşterilerimize hediye olarak gönderiyoruz. elimizde starbucks şubelerinin farklı açılarından çekilmiş 980 fotoğraf ve 586 ayrı isimde bardak fotoğrafı var.
- hmm iyi gönder.

(ben ne yazdım az önce? ne biçim bir senaryo lan bu? kafamda neler dönüyor böyle? okuduysanız teşekkürler...)

bir sözlük nasıl yönetilmez

azrailin regl donemi
kozmos ukdesi.

cevabı zengin sözlükte olan soru.

öncelikle yönetimden icgqhs dışında kimseyi tanımam. kendisine de saygım büyüktür, abi dediğim sevdiğim bir adamdır. yönetim kelimesi bir semboldür, kişisel algılamasın lütfen.

öncelikle geleni gideni iplememekle başlar her şey; moderatörler bihaberdir kim ne girmiş kime ne demiş, hiç bilmezler. kendileri de girmeye tenezül etmezler sözlüğe. şşşt! diye bir duyuru vardır ama sadece bayramlarda seyranlarda kullanılır, asla yazarlara yeni gelişmeler, yeni eklenen özellikler hakkında bilgi vermek ya da yazarları önemsendiğine dair veya yönetimin ölü olmadığı, sözlüğün oldukça aktif olduğunu hatırlatmak adına kullanılmaz.

birkaç yazar yükselişe hizmet adına operasyonlar planlar fakat bu operasyonları yazarlara uygulatmak için bir lider konumunda olan yönetim sessiz kalır ve birçok şey başlamadan biter. yazar olarak ben, kendi adıma bu tarz gerçekleştirilemeyen operasyonlar için özür diliyorum bütün sözlükten. keşke admin ya da moderatör olsaydım. değildim maalesef ve ciddi atılımlar sağlayamadım.

farkındasınız da, bir kaç yazar hiç yılmadan giriyor ve yazıyor. elinden geleni yapıyor. başka sözlüklerde yazmadıkları kadar yazıyorlar belki de. ciddi anlamda gelişim göstermesi için yazıyorlar bu ortama. ellerinden geldiğince. neden bu bir türlü değerlendirilip, direnen bir ortamı şahlandırmak için harekete geçilmiyor?

ben moderatör olsaydım her gün yaptığım gibi sürekli sözlükte olurdum. şşşt!'den sürekli olarak gerek makara olsun gerekse ciddi konular; sözlüğün vaziyeti, gündemden sözlüğe taşan haberler ve benzeri konularda haftada birkaç kez bildirim ile yazarlara "yaşadığımızı" gösterirdim. sözlüğün gelişmesi adına yapılan istekleri ve planları dikkate alır sözlüğü sürekli olarak kordine ederdim. herhangi bir yazar sürekli olarak şunu bunu yapalım dese de faydasız. lider konumundaki kişilerin bu işte yetkin ve aktif olması dikkate alınır ancak, azrail'i ya da kozmos'u bilmez felanca yazar.

nihayetinde bu sözlük "yazarlarını önemseyen sözlük" mottosuyla kuruldu. en azından bunun hakkı verilmeli.

dikkate alınmasını sözlük adına tavsiye ediyorum.

zengin sözlük aşure toplanma yeri

azrailin regl donemi
işte tam da burasıdır. yardımsever yazarlarımızı göreve davet ediyorum..

bu bünye ki yıllarca bırakın aşureyi o aşurenin içindeki nohut, yarma, ceviz, uzum, fasulyaa parçacıklarını ayrı ayrı bile görmemiş, bu fakir bünye, bu 1.93 boyunda ve 45 kilo ağırlığındaki hafifi rüzgarlarda şehir değiştiren bu dostunuz, bir kase aşureye açtır. aç!! azrail aç aç!

bir kase yetmez! siz bana tencereyi getirin. arkanızdan nazar duası okurum dolar yüzü görmeyeyim ki.

hülasa bebeğim bu nickin ardında bir fakir var! azrail'e sahip çıkalım!

instagram

ruzgara karsi iseyen adam
Kullanmadığım için bağnazlıkla suçlandığım sosyal medya uygulaması.

Dün bir arkadaş elindeki telefonuna bakarak gülüyordu. Merak ettim, dedim "hayırdır?" Komik video izlediğini söyledi ve "dur sana instagramdan videoyu atayım" dedi. Instagram kullanmıyorum diye cevap verdim. Eleman şaşırdı, "neden kullanmıyon, sen sanatçı adamsın, çalışmalarını atarsın, teknolojiden kopuk olmamalısın; yeni şeylere, gelişime açık olmalısın..." diye söylendi durdu.

iki laf sokuyor, bir övüyor, iki laf daha sokuyor... Ne gericiliğim kaldı, ne bağnazlığım, ne yeni şeylere kapalı oluşum... ayak üstü yargılandım!

Anlamıyorum, ınstagram, Twitter ya da benzer uygulamalar kullanmak zorunda mıyım? Ya da bir insanın Sırf bu programları kullanmıyor diye uzaylı muamelesi görmesi, bu durumun şaşkınlıkla karşılanması fazla absürt değil mi?

zengin sözlük

espwa
Buralar hep bizim havası veren sözlük.
Sürekli aktif olan sabit bir yazar kitlesine sahip, ya işte içerde bizimkiler var oturuyoruz öyle sohbet muhabbet işte der gibi yani. Yeni biri geldiğınde arkadaşlar toparlanın birisi geliyo bi bakın bakalım kimmiş diyesi geliyor insanın. Kültürlü bir ghetto semti gibi.

rahip brunson'un serbest bırakılması

keskin nisanci
dünyaya güçlü bir hukuk sistemimiz var demek için çıktıkları yolda yedi düvele rezil oldular. elemanın bırakılacağı belliydi, daha doğrusu yapabilecekleri başka bir şey yoktu. geçen hafta donald trump hikayeden turkiye'ye teşekkürler etti ve bugün eleman serbest kaldı. her şey danışıklı dövüş akp seçmeni dışında kimse yaşananlara şaşırmadı zaten. hoş onların da büyük bir kısmı olanların farkında ama akp' den rant elde ediyorlar, ceplerini dolduruyorlar, bu yüzden de sürekli salağa yatıyorlar.

eşcinsel düğünü

fiorabella
birbirini seven ve hayatını birleştirmeye karar veren iki kişinin düğünü. videoyu sosyal medyada gördüm. izmir'de düğün oldu diye yazılmış ama düğün almanya'da olmuş sanırım.
konuya geçelim. bu çiftin neredeyse "katli vaciptir" fetvası çıkarılmış. bu olaya çıldıran bazı yurdum insanları çocuklara ve hayvanlara tecavüz edip öldüren sapıklara, vakıflarda din eğitimi almaya giden erkek bebelerin ırzına geçen sübyancılara, mafya baronlarını serbest bırakmak için çıkarılmasına çalışılan affa, kadına şiddete neden ses çıkartmıyor acaba?
çifte mutluluklar diliyorum. bu hayat onların ve istedikleri gibi yaşarlar.mizansen

magic mushroom
fransızca "mise - en - scène" den gelir.

sinemada kadraj içerisindeki oyuncu ve dekorun düzenini yani sahne düzenini ifade eder.

tiyatroda ise önceden kurgulanmış bir oyunu sahnelemek anlamına gelir.

bir sözlük nasıl yönetilmez

icgqhs
yazarların problemlerini ve isteklerini görmezden gelerek yönetilmez.
yazarların mesajlarını cevapsız bırakarak yönetilmez.
moderatör ve diğer yöneticilerden daha az sözlükte bulunarak yönetilmez.
gelen yeni yazarlar sırf kendini ve sözlüğünü eleştirdiği zaman sözlükten uzaklaştırarak yönetilmez.
eleştiri ve önerileri okumadan ve hiçbir şey yapmadan yönetilmez.

zengin sözlük ile ilgili istekler

kozmos
bu konuda biraz yazacağım.

zira sözlük bir süredir, görmek isteyen, bunu kabul etmek isteyen için ölü. profilimde ar-ge yazıyor olması bu gerçekliği kabul etmeme engel değil, hatta kabul etmem için ilk şart. neyse.

dost acı söyler, dostsa şayet, pış-pışlamaz da gerçeği çarpar suratına, başta usulca, sonra çıplak haliyle. gerçeği görmesi istenen kişi, gösteren kişiyi dostu kabul ediyorsa, ilk iş olarak onu işaret parmağıyla gösterip suçlamaz, kendine yönelir, eksiğini kurcalar, düşünür.
her neyse.

şimdi ben dikkat ettim de, buradaki belli başlı yazarlar, harbiden de sözlüğü sahipleniyor, yönetimdeki insanlardan daha fazla hatta. bu, bir çok başlıkta veya girdide kendini belli ediyor ve, yazarların da sözlüğün gelişmesi açısından belirttiği fikirler, ancak bir yere kadar gidebiliyor, fikirlerin gittiği/durduğu, yerde yönetim sessiz. yönetim nerde?. yönetim, yönetim?!.

tüm yönetim artık ölü taklidi mi yapıyor, öldü de gazeteye ilanı mı gecikti bilmiyorum.
fikirler de aslında doğası gereği bir yere kadar gidebiliyor, çünkü gittiği, o durduğu son noktada yönetim ele almalı belirtilen fikri, işlemeli, üzerine düşünmeli. fiziksel eyleme dökmeli bu düşünsel eylemi. yoksa havada asılı kalan diğer işlerin arasına koyalım her yeni önermeyi.

mesela, sözlüğün coder'ı veya herhangi bir moderatörü en son aylar önce girmiş olmamalı sözlüğe, sorumluluğunu ona kimse hatırlatmak durumunda kalmamalı mesela. küçük sürprizler yapsın mesela, arada bir görünmeli, güven tesis etmeli. zengin sözlüğün sahipsiz, başıboş bir yer olmadığını söz ve eylemlerle ortaya koymalı, görevli kişi(ler)..

sözlüğün iyileşmesi, daha iyi hale gelmesi gibi -olması gereken- bir amaca sahipse yöneten(ler), önce bir sözlüğe girmeli kısaca. keza yoksa böyle bir amaç, beraberinde böyle bir amacı aslında varmış gibi yapması-sessizlik orucuna devam etmesi, sözlüğün varlık amacına ters düşer. şu an olduğu gibi.

çaylak

icgqhs
Çaresiz kalmayıp diğer yaZarlara mesaj atabilsin, kafasına takılanı sorabilsin diye mesaj atma yetkileri açıktı ama her iyi niyet gibi bu da suistimal edildi. Mecburen mesajları kapatacağız...

rahip brunson'un serbest bırakılması

fiorabella
12.10.2018 itibariyle gerçekleşmiş olaydır. papaz andrew craig brunson casusuluk yaptığı iddiası ile tutuklanmış trump ile bizimki fena kapışmıştı. o değil de "eyyy abd ver papazı, al papazı" diyordu birileri. trump bizimkini çiğ çiğ yedi. ee dünya lideri kim belli oldu.
ellerinde topkek ile bekleyen seçmen kitlesine de adalet kurallarımız hede hödesi yaparak gönül alırlar olay kapanır gider. dolar çıkmış, ekonomi çökmüş işte bunların suçlusu da chp derler. verin mehteri.