dünya pi günü

bonnie
3, 1415 ile başlayıp sonsuza kadar devam eden sayıya özel gün. kutlu olsunnnn.
m.ö. mısırlılar, babilliler, Çinliler pi sayısını farklı farklı bulmuşlar en yakın tahmini ise Arşimet bulmuştur; 3, 1418

bu vesile ile ben pi sayısını 3 olarak alabilirsiniz diyen tüm caanım hocalarımı sevgiyle anıyorum.

rte'nin istiklal marşı'nın bestesini beğenmemesi

keskin nisanci
her kuşu becerdik bir leylek kaldı türünde bir gelişme bu.

ülkede bu kadar sorun varken tayyip erdoğan, istiklal marşı'nın bestesine takmış ve değiştirilmesi gerektiği yönünde kelamlar ediyor. neymiş bu besteyle havaya giremiyormuş ki bana kalırsa halihazırdaki besteyle havaya girememesi besteden değil kendi fıtratından kaynaklanıyor.

akp'liler siz erdoğan'a düşmansınız o yüzden her yaptığına karşısınız diyorlar, ya şimdi gel de erdoğan'a karşı olma. 98 yıl önce kabul edilmiş ve herkesçe benimsenmiş bir marşa müdahale edilmeye çalışılıyorsa bunun altında masum bir istek yoktur. erdoğan'ın zaten kendini yeni atatürk olarak lanse etmeye çalıştığının herkes farkında, bir de yeni marş yaptırma çabası şaşırtıcı değil.

stephen hawking'in hayatını kaybetmesi

bonnie
daha 20' li yaşlarda yakında ölecek denilmesine rağmen uzun yıllar yaşaması, üzerine hastalığından dolayı bulunduğu durum itibarıyla vazgeçmeyip, kara delik, yapay zeka, uzaylılar, bing bang, fizik alanındaki pek çok teorileri, genetik mühendisliği, kitapları ile bu dünyadan fayda sağlayarak geçmiş kişi. ilgilendiği konularla ilgili hiç bir şeyden anlamayabilecek insanlar için bile en azından engelli ön yargısını kaldırdığını düşündüğüm "hayat varsa, umut da vardır" dedirten insan.

zengin itiraf

fiorabella
çocuklar ( eğitim, sağlık ), ameliyat olacak hastalar, engeli dolayısıyla sorun yaşayanlar ve hayvanlar dışında kimseye zırnık kadar maddi yardım yapmıyorum sözlük. kurban kesmiyorum onu yerine ücretini mehmetcik vakfına veriyorum. içimdeki insan sevgisini o kadar sömürdüler ki hiç biri umurumda değil artık. öyle çok zengin falan değilim ama hayvan ve çocuk söz konusu olunca maaşımın son kuruşuna kadar düşünmeden harcarım. böyle mutlu muyum? evet çok mutluyum. iyi insanları seviyorum ve onlar da o kadar az ki. kötüleri attım çöpe gitti. boğulsunlar kötülüklerinde.

çiftlik bank

zeitgeist
para kaptıranlardan birinin "bu kadar insanın aptal olamayacağını düşündük" demesi aslında son zaman türkiyesi için güzel bir özet niteliğinde, kitlenin çokluğunun güven temin etme olayı için de birebir örnek hatta. bu kadar insan yanılıyor olamaz düşüncesi aslında çok tehlikeli, sorgulama yetisinden bilerek vazgeçmenin sonuçları çok da naif olmuyor genellikle. bu adama para kaptıranların içerisinde asker-polis de görmek de oldukça ironik, polisi arayıp adın örgütte geçiyor para yatırman gerekiyor demek gibi ajsdflnk

kum gibi

bonnie
dokundukça, değdikçe, bastıkça şekil değiştirilebilen kum gibi bir ahmet kaya şarkısı.

nedense yıllar içinde "şehirlere bombalar yağarken sevişirdik her gece " dizeleriyle gündeme gelmiş şarkı. bence en önemli dizeleri" aydınlansın diye bu kirli yüzler" mısraları olmalı.

aydın'da vahşet

sos
köpeklerden biri kurtulmuş. fotoğrafında yaşadığı korku gözlerinden okunuyor. bunu yapan inşallah bulunur. gerçi bulunmasından daha önemlisi ne olacak ona? para cezasıyla kurtulacak muhtemelen. keşke ordaki halk tarafından linç edilse.

venedik taciri

hamlet
Güzel bir William shakespeare oyunu.

Okuması oldukça keyifli ve sürükleyici.
Önsözden edindiğim bilgiye göre, shakespeare bu oyunu yazarken başka bazı eserlerden ve mitolojiden oldukça etkilenmiş. Birkaçını harmanlayarak kendi yorumunu okuyucuya sunmuş ve güzel bir eser ortaya çıkarmış.

taliplerinden biri, genç ve dünya güzeli bir kadının babasının vasiyeti üzerine damat adaylarına uygulayacağı teste katılmaya gitmek için paraya ihtiyaç duyar. Bir tüccar olan dostundan rica eder ve dostunu can düşmanı olan bir yahudiye senet karşılığı borçlanmak durumunda bırakır. (Bahsedilen tarihlerde yahudilerden nefret ediliyor.) Yahudi, tüccarla tuhaf bir senet hazırlar ve olaylar gelişir.

kitabın konusu oldukça geniş ve çok şey anlatıyor.

Fakat benim takıldığım nokta bassanio'nun yüzüğü doktora vermesi. Yani günümüzde kim verirdi ki? Ne bileyim. Adam işini yapıyor sonuçta. Onur, gurur haysiyet, insanlık gibi kavramlarla ve dönemin bu gibi değerlere bakışıyla alakalı müthiş bir ikilem. Fakat günümüzde o yüzüğü verecek pek fazla insan olduğunu düşünmüyorum. Hem zaten vermek gerekmezdi de. Fakat benzeri bir olay yaşansa doğru olanın yüzüğü vermek mi yoksa vermemek mi olduğuna karar vermekte zorlanıyorum. Zorlanıyorum ama sikseler vermezdim.

taksi

sos
özel hizmete mahsus ulaştırma aracı.

valla yaşadığım yer küçük şehir olduğu için taksi çok uzak bir kelime bu şehre. hatta çoğu büyükşehir insanının yürüyerek gitmeyi mantıklı bulduğu mesafeyi burda halk otobüsüne binerek giden var. halk otobüsleri de boş olur genelde... ki boş olması da pek önemli değil çünkü zaten 10 dakika sonra gidilecek yere ulaşılacağı için... o metrobüslerde bulunamayan boş koltuklar, burda gırla... tenezzül eden yok.

metrobüste öpüşme tartışması

azrailin regl donemi
yukarı tükürsem bıyık aşağı tükürsem sakal dediğim olay. özgürlük felan tamam da özgürlüğümüzü yaşarken toplumda yaşadığımızı ve o toplumun görüşlerini biraz olsun empati yaparak "kararınca" ciddiye almakta yarar var diye düşünüyorum. tepki gösteren ayrı mal o denli kalabalık bir ortamda mahremini yaşayan insan ayrı mal. yoksa yolda, parkta yani toplum içinde fakat kapalı olmayan yerlerde istediğini yap. karışanın amk!

özgürlük olayını bu insanlar fena halde yanlış anladılar.

zaten günümüz insanlarının en büyük sorunları da özgürlüğün yanlış anlaşılması, bilinçsiz eğitim ve evlilik ve çocuk yapmanın plansız bir şekilde her önüne gelenin yapmasıdır.

ulan yemin ediyorum şu 3 maddeye bir el atılırsa bu ülke daha kaliteli bir vatan olur be kardeşim.

ne salak bir toplumdayız insan her gün hayattan biraz daha beziyor.


taşıdığım kadar varsın

fiorabella
cüneyt ergün'ün 2010 yılında çıkarttığı "teleften bir gece masalı" albümünün en güzel şarkısıdır.
Taşıdığım kadar varsın
Taşıdığın kadarım
İklimler sana benzer
Üşüdükçe ben yağmura
Tüm yollar sana benzer
Yürüdükçe ben adımlara

hayvana şiddet

fiorabella
adı insan olan döl israflarının ezik duygularının tatminidir. bu insanımsıların gebermeleri gerekmektedir.
5 aylık yavru bir köpekçiğin senin o kokmuş terliğini ısırdı diye kafasının yarıp, kaşını patlatmak ne? 5 aylık bir yavrucuk işkence gördü ve darp edildi. sahiplendim. ismini "maya" koydum. veteriner hekim kontrolünden geçti, raporunu aldım ve kimliğini çıkarttım.
"omo çok totlo oşkom bono bono ol" al diyen vicdansız ziilinin dangalak sevgilisi tarafından pet mağazından alınmış. bakılamayınca sokağa atılmış bir çocuk maya. bir hayvansever ücretini vererek yuvalanana kadar pet otel işi yapan iki gay sevgilinin oteline bırakmış. homofobik değilim ama şiddet söz konusu olunca gay, tarvesti, kadın, erkek dinlemem. bırakıldığı yer de sözüm ona pet otel.
otelle ilgisi yok iki gay sevgilinin evi. kedi, köpek hepsi iki odada. birbirlerini ısırıyor, birbirlerinden korkuyorlar. ( bu konuyu isimleri ile ifşa edip daha sonra yazacağım ) işte kızımı bunların elinden kurtardım. darp raporu ve maya'nın kimliği ile suç duyurusunda bulundum.
maya şimdi mutlu ama çok korkuyor ve halen yaraları kapanmadı.
bu durumdaydı gördüğümde


şimdi ise yaralarına rağmen daha mutlu kızım

metrobüste öpüşme tartışması

hamlet
İlginçtir. Sadece başlığa bakarak düşünüyorum da çok tuhaf tartışma konuları bulabiliyoruz sanırım. Böyle şeylerin tartışılması anormal değil tabi... Tartışılsın fakat aklı ve mantığı ön plana alarak olsun. Kişiden kişiye değişen ahlaki değerleri değil. Birilerinin metrobüste öpüşmesinden bir başkası neden rahatsız olur? Sorulması gereken soru bu ve cevaba göre değerlendirilmeli bu davranışın mekana uygunluğu.

Ben düşünerek bir rahatsızlık sebebi bulamıyorum açıkçası. öpüşmenin ahlak dışı bir tarafı olduğunu da düşünmüyorum. Yurdum insanı, toplum içinde el ele dolaşmaya bile takılabiliyorken; elbette öpüşmeyi garip karşılayanların, rahatsız olacak olanların var olması tuhaf değil. Fakat sokak ortasında kavga görüp müdahale etmeye korkanların, dayak yiyen bir kadını/erkeği kurtarmaya yeltenmeye bile cesaret edemeyenlerin, öpüşen bir çifte tepki göstermesini haksız bir iki yüzlülük olarak görüyorum. Bu tip insanlar abdestliyken müslüman, abdesti bozulunca tecavüzcü olabiliyorlar. Kafa yapısıyla alakalı. İnsan biraz düşünmeli. Kavgayı görmek istemiyorken kafasını başka tarafa çevirenler, öpüşmek kadar sevgi dolu ve masum bir eyleme sesini yükseltmemeli.

Çocuk konusunda da düşüncem biraz farklı. Bir çocuğum olsa ona öpüşmeyi öğretebilirdim belki de. Öpüşmek çoğu zaman seks ile ilintili olmayabiliyor. Gayet güzel ve masum bir eylem. Fakat bir büyüğünün elini öpmeyi öğrenmeden evvel karşı cinsin dudaklarını öpmeyi öğrenmesinde bir sakınca görmüyorum. Güzel duyguları ve o duyguların fiziksel etkilerini hissetmesi çocuğu seksist bir sapık yapmaz. Tam aksine, öpüşmeyi merak eden bir çocuğun, sikindirik ahlak kuralları dolayısıyla, o merakını gidermesine engel olmak, çocuğun bilinçaltına gereğinden fazla yüklenmek olur. Çocuk öpüşmenin ne olduğunu anladığı yaştan itibaren öpüşen çiftleri izleyebilmeli ve hatta mümkünse karşı cinsiyle öpüşebilmelidir. Bunda garipsenecek bir şey yok bence. Hatta en masum ve temiz olanı onlarınki olacaktır muhtemelen Yetişkinler müdahale etmediği sürece.
Sağlıklı bireyler, doğal dürtülerini bastırmayan çocukların büyümesiyle ortaya çıkar. Reşit olana kadar çocuklara cinsellik ve karşı cins hakkında fikir edinmeyi yasaklasanız, o çocuklar büyüdüğünde memleket sapıktan geçilmez. Sağlıklı kararlar alacak yaşa gelene kadar, bir takım pervasız davranışlarının yasaklanması gerekir elbette. fakat öpüşmek o davranışlardan biri olmamalı bana göre.

çiftlik bank

sos
abim de 500 lira kaptırmış. (bkz:swh) aslında 2-3 bin daha yatıracakmış da o gün bir aksilikten ötürü yatıramamış... yahu tamam 500 lira ile insan batmaz. 500 değil 50.000-100.000 yatıran var. (görüyoruz twitter'da isyanlarını) fakat yemlendikçe daha çok yatıracaktı eminim. hayatımda ilk defa fırça çektim kendisine ki kendisi benden 5 yaş büyüktür. insan bana bir danışır yahu!

edit: ulan borç istesem vallaha vermez o 500'ü...

çiftlik bank

bonnie
amblemi bir sığırdan ibaret yeni nesil soygun düzeni. uzmanlara göre en büyük sebebi sürü psikolojisi. "bunca insan yanılıyor olamaz"

bu vurgunun sahibi şahıs vaktiyle internette "karşındakini çıplak gösteren gözlüğü" pazarlamış. yani sonuç insanlarımız çok cahil. eğitim düzeyi bu sürü psikolojisine karşı gelmeye yetecek düzeyde değil. üstelik yıllardır böyle; banker kastelli, jet fadıl, bi dünya muskacı cinci hacı hoca, pek çok siyasetçi...